N° 98. Zondag 10 November 1872. 2de Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. Robrecht de Monnik. f - Aelst, 9 November. Iets wat zeer gepast zou zyn. Onleesbare handteekens. Builcnlandsch Nieuws. Gazette van Aelst 4V liet Bureel vail l.et 1.1».1 Is geve.tlB.l In d« Knpellestruet 11, WM .tile brieven, gelden, vrnel.tvry moeten toegezonden worden. Abonnemcntapryg 8 fr.'sjarrs, voornfbctuelbner. Voor den bulten Icon men lnseliryven In ol de poetUontooren, en voor Je landulyke gemeenten l»y de briefdrager». rrgj Naden feuilleton Robrecht (leMonnik zullen wy geven i DE BENDE VAN JAN DELICHTE. Dees sujekt, hoe belangvol ook voor Aelst en de omliggende streken, is, meenen wy, tot heden niet beschreven geweest. Wy hebben ons de moeite ge- daen de stukken op te zoeken welke betrek hebben op het proces van JAN DELICHTE en de werking zyner bende. Een letterkundige onzer vrien den komt hetverhael te bewerken naer die bronnen en heeft zyn gewrocht in eigendom aen de GAZETTE 1 AN At LSI geschonken. Wy zullen dien nieuwen feuilleton beginnen op ZONDAG, 17 der loopende maend NOVEMBER. Wie dan een abonnement voor EEN JAER op de GAZETTE neemt zal de ge schiedenisvan den geduchten Kapitein bezitten, want wy zullen een jaer noodig hebben of misschien meer, om het ingezonden verhael in wekelyk- schen feuilleton te kunnen afgeven. ciers die moeten bespringen en uitleggen om zyn konvooi le betalen en hem toe te laten ecne opperste pligt te kwyten!.... Ons dunkens, ware het onbesprekelyk wel gepast dat het bestuer diensaengaende onze arme miliciens indachtig ware. Er wordt, zooals men weet, tegenwoordig op 's Staets yzeren wegen 50 afslag verleend aen de sociëteiten, aen de leerlingen ol' werk lieden voorzien van eene abonnents-kaerl. De zelfde reductie wordt toegestaen aen de mili tairen, reizende in korps, het is te zeggen, rei zende voor den dienst van den Staet. Eertyds, voor de hervorming van M. Van der Stiohelen, bestond ten hunnen gunste, de reductie van 50 op de yzeren wegen, wanneer zy reisden op 'verlof. Ware liet niet billyk deze laetste reductie weder in te brengen ten voordeele on zer soldaten. Hunne soldy is zoo mager dat bet reizen bun en nogelyk is.'Vele soldaten moeten hunnen tyd uitdoen vooraleer eens vader of moeder te kun nen gaen bezoeken, want bet overgroot getal zyn arme jongens aen wie de ouders geen het minste reisgeld vermogen te sturen. Onze soldaten trekken van ryTtot zes centmen daegs; hoe wilt gy dat zy op dergulyke inkomst sparen om eens naer huis te gaen? En nogtans er zyn er die bet doen, die centiem op centiem loeien om, na maenden en maenden spaer- zaemhèid, lief vaderlyk dak eenige uren terug te zien Ligt hun vader, of moeder, of ergens een dierbare bloedverwant of vriend op sterven, het zyn dikwyls de kamaraden, ja zells de otli- Een der gebreken onzer hedendaegsche bu reaucratie is van zulke gekrabbelde handtee kens te zetten dat ze niemand lezen kan. Dit gebrek treft men overvloedig aen by reg- tei'S, bestuerders, financiers, officiers en vele anderen, en het is een echt en ernstig misbruik. Dat een openbare beambte, bekleed met ont- zaggelyke magt en belankryke bedieningen zyn beste doe om zyn handteeken, dal alleen de waerde van eenen akt uitmaekt, onleesbaer te maken; dat, door een gekrabbel, welk de fynste schriftgeleerde niet spellen kan, de vryheid, de eer en de fortuin der burgers in gevaer kan komen, is dat toegelaten? Is er daer meerwaer- borg in dan in het ouderwetsch van degenen die verklaerden niet te kunnen schryven? En nog moesten er getuigen by zyn. Een notaris, vooraleer by in fonctie treedt, legt ter greffie zyn handteeken neer, opdat al de handteekens waermede hy later zyne akten zal bckleeden met het eerste kunnen vergeleken worden en als het zyne worden herkend. Maer dat een procureur des konings, een instructie- regter, een hypotheek-bewaerder, oen ontvair- ger der belastingen, een bediende der douanen of yzeren wegen, enz.; een stuk zal mogen regtsgeldig maken by middel van hanenpooten en krollen waer elkeen het raden naer heeft, dat is dwaes, uiterst dwa <s. liet is noch de Pro Justitia, noch de stempel, die eenen daegbrief uitvoerlyk maken, maer wel het handteeken van don magistraet. En als dat handteeken geen handieekon is, of wel een inktklad, ofwel eene ry van beentjens en stoks- kens, dat geeft waerborg aen niemand, noch aen den beambte gelast met het mandael uit te voeren, noch aen dengenen tegen wien het wordt uitgevoerd. De hypotheek-bewaerder is bekleed met eene schrikkelyke verantwoordeiykheid jegens dege nen wier namen op zyne registers verschynen. Zyn handteeken maekt de waerborg uit, maer treft zyne verantwoordeiykheid gelyk het de gene treft en dekt van de eigeiiaers en schulde- naers. Hoe dikwyls treft men niet in processen ge wettigde stukkeu aen, die het handteeken moe ten doen kennen op akten geplaetst welke het aenduidt, en hoe dikwyls gebeurt het niet dat men vindt Geënregistreerd te...., cohier, etc. Geteekendde ontvanger(onleesbaer handteeken). En die handteekens zyn degenen van beamb ten, tegenwoordig nog in fonctie. Wat zal het zym-biunen twintig, dertig, vyltig jaer?.... (Naer een vlaemsch handschrift van 1457.) (8e VERVOLG.) Arnoldus was reeds zestien jaer oud en hy kende zyne geboorte nog niet. Hy dacht dat hy een arm weeskind was, vroegtydig verlaten door zyne familie en opgenomen door Robrecht, wien hy de vurigste erkentenis om al zyne weldaden toedroeg. Van zyne eerste kindschheid was hem slechts een duister en onduidelyk gedacht bygebleven, een gedacht als van pracht en lyden waer hy ongaerne op weerkwam en als natuerlyk verwierp. Arnoldus, opgevoed onder de burgery, had dus niets van den trots eigen aen meestal de edellieden; hoewel vol moed en eergevoel scheen hy geenszins hun voorregt le benyden van wapens te dragen en zich in den oorlog of de ridders- spelen te onderscheiden. Onderwezen en opgeleid door Robrecht had hy aen de driften zyner jaren ge leerd te wederstaen. Hy was het voorbeeld zyner gezellen om zyn goed gedrag en zyne wcrkzacinheid. Hy had het schrynwerkers ambacht geleerd, en hem zoo ievcrig voor de werkbank bczigziende, had niemand kunnen voorzeggen dat het daer de jongeling wasdion Gods regtveerdigheid eens als wettigen erfgenaem van den magtigen Idesbaldus zou verheffen. Robrecht nogthans had in het hart van zynen. neef gelezen en ontdekt wat al edele doch soms ook welke heersehzuchtige gevoelens erin opwelden. Ook ver- daegde hy gedurig het plechtig oogenblik waerop hy voor Arnoldus oog den somberen sluier zou scheuren welke Geeraerds schelmstukken tusschcn zoon en vader hadden gespannen. Zyne voorzichtigheid wees hem den jongeling zynen vader vervloekende, gereed misschien om hem in het strydperk te beroepen, en die laetste smart wilde hy zich fcelven, ën die schande aen zyn huis sparen. Eens vyands ongelyk vergeven Van welk belang is, in den Burgerlyken Stand, liet handteeken niet van den officier die als den stamboom der familiën -te boeken heeft. Hier nog is het 't handteeken alleen welke de akten geldig maekt. De stempel der gemeente kan eene waerborg te meer zyn, maer stelt de geldigheid niet daer. Iedereen weet dat de stempels, in de administration, iets zyn dat meesttyds toevertrouwd wordt aen de bedien den even als het zegellak. Neem eenige bulletynsder douanen en onder zoek op hoeveel gy het handteeken van ambte- naer zult kunnen lezen. Dat de beambten, handelende onder elkan der, zich vergenoegen met eene paraphe, dat kan zyndie verkortingen gaen door als ver kend zynde; maer geen administratie heelt het regt op dezelfde wyze te werk le gaen met het publiek. Dus geen handteeken ofwel een leesbaer handteeken scheon hem iets zoo verheven en schoons, dat hy dagelyks God bad die gratie aen Arnoldus .le schcn- De jaren der twee ballingen sleten dus in het geluk der onschuld, toen Robrecht eensklaps ernstig ziek ViC— Dat Gods wil geschiede, sprak hy. Myn einde nadert. Ik had nog eenige jaren gcwenschl te leven- om Arnoldus op het droevig levenspad te leeren vast gaen; maer vermits de opperste meester er anders over beschikt, onderwerp ik my.... Eu nu wordt het tyd myn droef geheim le veropenbaren. Robrecht ontbood Arnoldus en, in de tegenwoordig beid van een aental priesters en monnikken die rond zyne bedstede weenden, sprak hy: Myn kind, ik ga u voor altyd verlaten; ik onder neem eene lange en laetste reis, en ik wcnsch u dat gy ze eens moogt acnvangcn met zoo weinig afkeer als ik. Hoor myue laetste woorden: Gy zyt, Arnoldus, gy zyt de zoon en de wettige erfgenaem van mynen broeder, dien men Gecraerd den boozc noemt, zoon vaif Idesbaldus, heer van Assche en Ter llcydcn. De eerwaerde vader abt van does klooster kent hot ge heim uwer geboorte en al de omstandigheden van uw leven welke u te Gent hebben gebragt. Morgen zal hy u alles uitleggen. Ik zal u slechts een woord zeggen, maer print hel in 't diepste van uw hartMeent gy iny eenige erkentenis schuldig le wezen om u hel leven le hebben gered en vooral om u in de vrees des Heeren le hebben opgeleid, beloof my, hel is al wat ik u vracg, beloof my vergifTenis te schenken aen uwen misleiden en ongelukkigen vader, hem nooit te vervloeken, en uwen wrok, uwe driften ja zelfs uw regt steeds aen 'den pligt te slagtofferen. Ja vergeefhoe wand roch- lelyker het schelmstuk is, hoe zoeter ook voor eene groote ziel vergifTenis te schenken, hoe aengenamcr aen dengenen hierboven die ons zooveel heeft vergeve: Arnoldus, verbaesd en bedroefd, wierp zich snik kend op het bed zyns beschermers. Maer deze deed hem leeken dal hy vertrekken zou en sloot zich met den abt alleen in zyne cel op. DUITSOIILAI\'I>. Prinses Salm is le Iimsprük, in den Tyrol in een klooster getreden. Haer leven is een vvezeit- lyke roman. Jong en sclioone amerikaensche vrouw, nam zy dienst in een8 renbaen, in hoe danigheid van rydster, onder den naem van Agnes Leclercq. Prins Sahn-Salm werd er op verliefd entrad met haer in huwelyk. Zy redde haren echtgenoot in Mexiko het leven in droe vige omstandigheden.Door haren invloed,deed zy aen den prins zynen militairen rang in Duitsch- land wedergeven. Hy is teGravelotte gesneu veld, aen T hoofd -van zyn regiment, en zyne weduwe heeft thans vaerwel aen de wereld ge zegd. Hare verkleefdheid aen de ongelukkige* keizerin Charlotte had haer vele vrienden in Europa geinaekt. Twee honderd famijiën uit den Elzas en Lotharingen hebben zich in Virginie (Amerika) gevestigd. Zy hebben in de nabyheid van Alex andria den noodigen grond aengekocht, om eene nieuwe fabriekstad aen te leggen. franubvk. De geheele ontruiming van Epernay heeft verleden vrydag plaets gehad, dievan Dormans zal op 5 dezer plaets hebben. Al de duitsehe troepen die het nieuw garni zoen van Belfort uitmaken zyn in de barakken gehuisvest, gevolgenllyk moeten die geheel vol trokken zyn. Op den Noorder-yzeren weg in Frankryk, heelt men proefnemingen gedaen met een nieuw toestel om de treinen in volle vaert te stoppen. Het toestel van deze treinen bestaei uil gelyk- loopende deelen, die onder de waggons zyn aengebragt. Zoodra de veer welke deze stukken in rust houdt, wordt losgelaten, stellen de ver schillende deelen van den parallel zich in be weging, drukken op de wielen en stoppen den trein. De proefnemingen zyn ten volle gelukt en ailcs doet veronderstellen, dal ditvraegpunt, waerna reeds zoolang gezocht werd, eindelyk is opgelost, tot groote geruststelling der reizi gers. By de eerste beproeving, liep een trein met eene snelheid van 55 kilometersin het uer, werd in IS sekonden tot staen gebragt en had slechts eenen afstand van 36 meters doorloo- )en, te rekenen van hel oogenblik, waeropmen tetnieuwe toestel deed werken."De tweede reis dat er eene proefneming mede gedaen werd, had de trein eene snelheid van 60 kilometers per uer, stopte in 8 sekonden en doorliep in dien tusschentyd niet meer dan 24 meters 50 centimeters. De persoonen die zich op den ten der bevonden, hebben geen den minsten schok gevoeld Ziehier, volgens den Rappel, de samenstel ling van het fransch leger voor 1873, zooals door het gouvernement of de budjetkümmissie vastgesteld is: Gezamenlyk cffektief 454,170 man, aldus verdeeld: infanterie 283,044; ruitery 60,044; artillerie 51,308; geïiie9000; treinvoer- ders 8000, gendarmerie 29,170; verschillende troepen 14,604. De galeien van Toulon, de laetste die in Frankryk bestaen en waervan de afschaffing reeds zoo dikwyls aengekondigd, doch tevens verschoven is, zullen eindelyk verdwynen. Op 1 january 1874 zal er geen enkele galeiboef meer te Toulon zyn; de kredieten die jaerlyks voor het bestuer der galeien toegestaen werden, zul len nietmeer op het budjet van zeedienst ver schynen en de galeien zullen nog slechts in de herinnering voortleven. De duerte der steenkolen wordtin Frank ryk heel veel verzacht door het gebruik van houtskolen. Zoo gebruikt men onder andere te O ceil, in een enkel fabriek, niet minder dan 400 hectoliters houtskolen daegs en er wordt hierby gevoegd, dat de rnaetschappy, waeraen dit fa briek toehoort, weldra eene bron van rykdom in liet verbruik van houtskolen zal vinden. De betalingen van de fransche schatkist aen de duitsehe regeering worden geregeld voortgezet. Naer de parysche korrespondent derSpcnerscheZeilung meldt, zullendezerdagen wederom 200 millioen naer Berlyn worden verzonden en men kan er stellig staet op maken, dat het derde milliard, waervan het laetste ge deelte volgens overeenkomst eerst op 1 febru- ary 1873betaelbaer is, voor nieuwjaer geheel gestort zal wezen. Bovendien moet de fransche regeering op dit oogenblik behalve de noodige bedragen tot 1 january 1873 nog meer dan 600 millioen fr. in kas hebben, zoodat zy den ler- myn voor de betaling der eerste storting op het vierde milliard voor of op den 1 maertl87 belangryk vervoegen kan. Geschiedt dit, dan zou de geheele ontruiming van het fransche grondgebied no£ in den zomer van 1874 kunnen plaets hebben. ENGELAND. De Daily News zegt, dat het nieuwe fransch- engclsch handelsverdrag, toelael inkomende region te vorderen, die gelyk staen met de Eenige uren later klonken de klokken der abldy om de dood aen le kondigen van den zoon van Ides baldus. XIV. Weinig later verscheen de abt in de tegenwoordig hcid van Arnoldus en hy sprak hem in dezer voege: Jonkheer, gy weent over den deugdzamen Robrecht, ik besef uwe smart: gy hebt den besten aller vrienden verloren. Nogtans, weent niet gelyk zy die niets meer te hopen hebben: Robrecht is geluk kiger dan wv. Ik zou al de jaren welke ik misschien op" aer'de nog heb over te brengen met dankbaerbeid verwisselen legen eenen oogenblik van het onslerfelyk leven dat uw oom thans geniet. Neen ween over Robrecht niet, jonkheer: maer ween en bid voor uwen vader, Gecraerd den booze, wiens dood ik kom te vernemende roovers van Piet den gryze komen hem om hals te brengen!.... Op de knien dus en by God genade afgesmeekt voor eenen versteenden zondacr. De abt en Arnoldus zakten neer voor een kruis beeld. Eenige oogenblikken nadien stonden zy op met de oogen vol tranen en Arnoldus sprak tot zynen wel doenor - Vader, wat racdt gy? moet ik ambachtsman biyvcn, ik de wettige heer van Assche, en lyden dat eene vrouw die myns moeders ongeluk heeft bewerkt, een ontroofd gezag blyvè voeren? Of laet gy my toe myne cerstewapens te beproeven legen den zoon van vrouw van Buggenhoul? Arnoldus, uwe vraeg zelve doet u schaemrood worden. Had gy ze my met koelen bloede toegesluerd, ik zou gedacht'hebben dat Robrecht in u eenen on- vruchlbaren akker had bebouwd. Neen gy moogt tegen uwen broeder niet ten stryde trekken, en wal ik u zeg, zegt ook uw geweten. Eerbiedig ook de vrouw die Geeracrd eenen zopn heeft geschonken. Maer op dc heeHykheid van Assche hebt gy regt, en niets zal ik verzuimen om dit regt te doen ge Uk"1 Mack u veerdig om my to volgen. Voorzic»JjW" stukken door Robrecht overgelaten, en vergezeld van twee personen die getuigenis kunnen geven van zyne laetste woorden, zal ik u brengen voor hel hof van Brabant. De hertog zal de wacrheid vernemen en wy zullen voldoening eischen. Met Gods hulp zullen wy die verkrygen. De abt hield zyn woord. Te Assche toegekomen, vernamen de vier reizigers dal de vassalen van Gecraerd na zyne dood gewapen- der hand waren opgestaen, bet kasteel hadden inge nomen, eenige wapenknechten hadden gedood, waer-* onder eenige roovers van Piet den gryze s bende en mevrouw met haren zoon hadden opgesloten. De edelheeren die aen 't hoofd stonden van den op stand, waren juist vergaderd in een der zalen van slot en aen 't beramen wat er hun te doen stond. mju abt en Arnoldus deden hun verhoor vragen. Ver schenen zvnde in de tegenwoordigheid der ridders, vcrhaelde de abt hel leven van Robrecht, zyne terug komst uit Palestina, de wyze op welke hy het kind van Gecraerd had gered, en zyne intrede in het kloos ter. En de abt besloot, zeggende: Edellieden, deze jongeling is de wettige zoon van Gecraerd, de heer van Assche en van Ter Heyden. Wie hel geschrift van Robrecht zaliger kent zal er het bewys van vinden. Een stokoude grysaerd stond op uit eenen hoek der zael en vróeg om de stukken te lezen. Nauwelyks had hy ze met het oog overloopen of hy naderde tot Arnol dus en omhelsde hem,tranen stortende van aendoemng en geluk. Die gryzaerd was niemand anders dan ka* pellaen Koenracd, dien God had laten leven over do honderd jaren. De oude Koenraed was van ieder gekend en oefende eenen grooton invloed uit op al de vassalen van Geeraerd den booze. Nauwelyks had hy Arnoldus herkend als de wettige erfgenaem van de heerlykheid van Assche, of al de ridders en wapenknechten deden het kasteel «ft,wet'r"<1 °n'

De Gazet van Aalst | 1872 | | pagina 1