Burgerfyken Slaud. ring 44 IV. zal kostei}, en aengenomen dat men vier geweren voor eiken soldaet noodig heelt en dat eï' «00,000 soldalen onder de wapens staen, zullen die veranderingen niet minder dan eene uitgaef van 35,200,000 fr. na zich slepen, Men schryt't uit Limoges aen de Gazettede Paris: De Internationale heerscht en regeert als souverein in de fabrieken onzer stad; al de werklieden zyn haer onderworpen. De afge- vaerdigden der maetschappy bepalen zelve de pryzen der werken per stuk en, daer die pryzen overdreven hoog zyn, zoo kan men er zich aen verwachten, dat vele fabrieken kortelings hun werk zullen staken en stil liggen tot er betere tyden aenkomen. EiVGELAlV'D. De feestdag der H. Eugenie is, naer de Globe mededeelt, verleden vrydag op Chislehurst met grooten luister gevierd. Ten half twaelf ure, zegt het blad, hebben de gewezen ex-keizer, zyn vrouw en zoon, de mis bygewoond in de kleine roomsch-katholieke kapel, welke door een aen- zienlyk publiek was gevuld. Na het ontbyt had de aenbieding pluets van adressen en bloemtui len aen den ex-keizer en keizerin, door de voor naamste aen hangers der napoleontische dynas tie, ten getalle van 200 opgekomen. Sedert den vorigen dag waren met de Dover-pakkelbooten onophoudelyk gasten gearriveerd. De ex-keizer en keizerin betuigden hunnen hartelyken dank voor de aengeboden gelukwenschen. Eenige te Versailles en elders in garnizoen liggende regi menten hadden bloemtuilen gezonden. Ook eenige dames Van Parys hadden door eene depu tatie eene menigte schoone bloemen doen aen- bieden. In den loop van den dag hebben de ex- keizer en keizerin, die beiden volkomen welva rend zyn, een groot aental fotografische por tretten uitgedeeld. KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. Beraedslaging over het wetsontwerp behel zende den titel IX, boek-I van het handelswet boek, betrekkeiyk de maetschappyen. M. Lehardy de Beaulieu heelt het bestuer geyraegd hoever de werkingen der groote militaire commissie gevorderd zyn en of zy de verantwoordelykheid op zich nam van zekere brocluireu geschreven óver de militaire kwes tie door officieren van het leger. De minister van oorlog heeft verklaerd dat het verslag der commissie zou veerdig zyn voor half-december en dat het bestuer voor niets is in het uitgeven van bedoelde schriften en de officiers die ge schreven hebben, enkel hebben gebruik gemaekt van het regt dat elk bezit van zyne opinie uit te drukken. DE ONDERWYZERS. In den memorial administratif van de provin cie Oost-Vlaenderen van 1872, leest men, bladz. 393, dat zeven onderwyzers komen op pensioen gesteld te worden, te samen met fr. 2,638, 'tzy, middelmatig genomen, elk met fr. 363. Het hoogste dier zeven pensioenen is fr. 545 en liet laegste fr. 222. Men weet dat liet pensioen altyd in regt be trek stacl met het beloop der jaerwedde en de jaren van dienst. Is het pensioen belachelyk klein het moet zyn dat de jaerwedde niet zeer groot was en den onderwyzer niet toegelaten heeft ietswat op zy teleggen voor den ouden dag. Sedert vele jaren, klagen de onderwyzers dat hun pensioen meer dan gering is. V*y uiten den wensch dat de bevoegde over heid regt doe aen deze zoo billyke als gegronde klachten. KAETSPEL. De groote beslissing der pryzen zal plaets hebben, Zondag 4 December, ten 4 uren na middag, tusschen de partyen van St-Pieters-Capellen by Enghien en Nieuwerkerken. Als geleenden man speelt met Capellen, M. Robert, van Brussel en met Nieuwerkerken, M. Van Impe, van Nieuwerkerken. De heer Fonteyn, van Lede, heeft op de wereld- tentoonstelling van Lyons een zilveren eerinetael ge wonnen. By koninklyk besluit van 48 november 4872, is de lieer J.-B. Broeckaert, gemeente-secretaris te Wei- teren» benoemd tot grefTler van het vredegeregt te Wel te ren, in vervanging van den heer Van Lierde, overleden. Volgens de termen van het wetsontwerp be trekkeiyk den vryen invoer van levensmiddelen, zyn de volgende koopwaren vry van inkomregten ver klaerd: 1". Vee; stieren, ossen, koeien, jonge ossen en stieren, vacrzen en kalveren, schapen, lammeren en varkens. 2°. Vleesch. 3°. Boter. 4°. Granen, gezui verde en ongezuiverde spelt, rogge, maïs, boekweit, gerst, draf,'haver,erwten, boonen, snyboonen, boont jes envil sen; gort, geperelde garst, bloem en maat van allen aerd,-zemelen; stvfsel, zélmeel en andere stytselachtige zelfstandigheden, brood, beschuit, ma- karoni, korreldeeg, (semoulc,) vermicel, en peper koek. 5». Alle soorten van ryst. 9°, Opgelegd vleesch, visch en groenten die anders bereid zyn dah in bran- dewyn, met suiker of azyn. 7°. Zachte gemeene en blanke kaes. De milieianen der klas van 4870, toehoorende tot de bine-regimenten en tot de 2° en 3° regimenten der jagers te voet, zyn in onbepaeld verlof naer huis gezonden. De aendacht van het departement van oorlog is geroepen op de straffen, toepnsselyk aen de ingelyfde of niet ingelyfde milieianen en vrywilligers, die zich plichtig maken aen verminking, met het doel zich aen den dienst te onttrekken. In eene. cirkulair aen de korpsoversten, sohryft de minister.aen de krygsover- heden de regels voor, volgens welke zy zich zullen moeten gedragen. Het vrywillig verminken of het aenwenden van mid delen, om de ongeschiktheid tot den dienst teweeg te brengen, zyn feiten voorzien door art. 2 van 't ko ninklyk besluit van 8 juny 4832. De feiten moeten be teugeld worden door het zenden der plichtigo in eene tuditcompagnie. Wat de milieianen betreft op den dienst geroepen, maer nog niet ingélyft, die zich ver minken of onbekwaem tot den dienst maken, zy be zitten de hoedanigheid van krygsman niet, en staen onder het bereik der korreklioneefé reglbanken. Hel artikel 9o 2) der wet van 3 juny 4870 op de milicie, veioordoelt hen met eene gevangenis van acht dagen tot twee jaren, en plaelst ze, na afloop hunner straf ter beschikking van T departement van oorlog, voor eenen lermyn van acht jaren. De minister van oorlog heeft besloten dat de milieianen, substituanten en plactsvervangers der klas van 4865 van nu af vry willige verbindtenissen met premie mogen aengaen, welke beginnen te loopen met 4 april 4873, en dat zy onmiddellyk kunnen gc- sluerd worden als zy het verlangen, naer de regimen ten die zy zullen verkiezen, als zy gccne 40 jaer ten volle ouu zyn. Voor deze verbindlenissen zullen de vrywilligers eene premie van 1300 fr. bekomen en als zy in 't vervolg eene 2e verbindlenis aengaen, zullen zy regt hebben op een-levenslang pensioen van 200 fr. Deze maetregel is door den minister genomen, in de hoop om hel getal vrywilligers met premie te vcr- hoogen, by middel van welke het departement van oorlog, gelyk men weet, plactsvervangers aen d" milieianen verschaft, die zulks vragen, ten pryze va 4600 fr. De engelsche overheden hebben besloten dal het onlangs met België gesloten uitleveringsverdrag, toe- passclyk is op Hendrik van Leeuw, oud bestuerder van hel krankzinnigengesticht van Evere by Brussel. Diensvolgens zal deze binnen kort aen d,c belgische jiisticio worden uitgeleverd, om zich te verantwoor den voor onvrywilligen doodslag en bedricglylcban kroel. België houdt zich met do spoorwegkwestie be zig, onder het opzigt van hel vervoer der troepen langs den yzcren weg. Er zyn soldaten naer het arse- nael van Mechelcn gezonden om er hunnen leertyd te doen als machinisten en treinvoerders. De minister van financiën herinnert de belang hebbenden, dal de vergoedingen voor schade, geleden door de oorlogsgebeurtenissen der omwenteling, ten hunnen voordeele bestemd, krachlens do wet van t mei 1842, nog niet allen zyn uitbelaeld. Do belang hebbenden kunnen alle dagen dit geld gaen ontvan gen in hel ministerie van financiën (bureel der schuld aen drager), Oranjestract, n. 44, te Brussel, mits den voorloopigen titel, bekleed met hun gelegaliseerd handleeken, mede te brengen, welke titel hun deslyds door de vereffeningskommissie is afgeleverd. —Het aquarium van Brussel heeft uit China schoone en zeldzame visschen ontvangen, welke tot nu toe in geen aquarium te zien zyn geweest, namclyk de Kinyu en Telescopes. Deze visschen hebben do grootte on de kleur van onze roode visschen, een langen staert, die open slael gelyk een waeier; de oogen staen builen de holten en worden gedragen dooreen vlies, waer- door de visch een zonderling en buitengewoon uilzigt heeft. De 17e trekking der leening van Brussel, 4856 zal plaets hebben op maendag 2 december. Te Brussel wordt er dapper gestolen. In een onbewoond huis der St-Jansslraet, hebben de dieven een waschforneis afgebroken en er den koperen ketel uit gestolen, alsmede al do looden buizen die zy kon den vinden. Het schynt dat er te Brussel vele valsche stuk ken van 2 fr. in omloop zyn. Er cirkuleeren insgclyks halve francs met de beeltenis van Napoleon III en 'hel jaertal 1869. Een stoutmoedige daed, waervan verscheidene bankhuizen van Brussel de slagtoffers zyn, is gepleegd door oenen bediende van den bankier Salomon Oppen- heim, jr. en C", van Keulen. Deze jongeling, die tot eene goede familie behoort, had zich meester gemaekt van etïoklenpapier van het huis, en schreef aen de Socieie Généraleaen M. J. Allard, aen M. Tison, aen MM. Frank-Mod en C° en aen de Belgische Handel- en Nyverheidsbankallen te Brussel, om hen te berig- ten dal hy op ieder hunner, op zicht, zou gedispo- scerd hebben over eene som van 5 duizend fr. Hy kwam te Brussel en op 2 november bood hy zich aen by den bankier, dien hy den wissel voorhield, welken hem zonder opmerking werd uitbelaeld. Ver volgens bood hy zich aen by M. Allard, waer mon hem deed opmerken dat het effekt niet gezegeld was. Hy nam het terug, ging naer het bureel van den zegel, deed er een buitengewoon zegel op slaen, begaf zich op nieuw naer M. Allard, en ditmael werd hy bel/ield. Op het oogenblik dat hy zich by M. Tison aenbood, waren er niet dan stukken van 5 fr. in kas. Daer men hem niet wilde overlasten met 5,000 fr. in zilver, wachtje hy tot dat de stukken waren omgezet. By MM. Frank-Model had de betaling onmiddelyk plaets. De Belgische Handel- en Nyverheidsbank was op Al lerzielendag gesloten. Na te vergeefs aen de bureelen geklopt te hebben, ging hy heen en kwam niet meer terug. Intusschen had het huis Allard de deugenietery ontdekt en gaf er kennis van aen de bovengemelde bank. Wat er ook van zy, onze mqn had eene som van 20,000 fr. ontvangen, waermeé hy Brussel verliet, en sedert dien heeft men zyn spoor niet kunnen ontdek ken. 0pgepast! ®'en heeft aen de voornaemste han delshuizen van Brussel het signalement gezonden van eenen kerel, drager van valsche biljetten der nationale Bank. Hel schynt dat de schelmen er in gelukt zyn billet- ten na te maken van 400 fr., zoo treffend juist nage bootst dat het byna onmogelyk is ze uit de echte te erkennen. Al de valsche billellen dragen hetzelfde nnm. en de zelfde letters: L a M 16 n° 45. N°0536015. Datum: 30 maert 1869. De fortuin komt dikwyls onverwacht. M.Lefevre, wonende op de Kiokenmarkl të Brussel, heeft dit dezer dagen ondervonden. Hy had aen eenen zyner vrienden te Parys eenige koupons gezonden der lecning van Parys. Deze antvvQordde hem onmiddellyk dat, als hy de obligatiën bezat, waervan hy de koupons gezonden heeft, hy de premie van 150,000 frs. had gewonnen. M. Lefcvre bezat indordaéd de pryswinnendc obligatie en heeft ook reeds de premie ontvangen. De spinnery van SI Gillis bv Brussel, die zulke droevige vermaerdheid heeft verworven door de groote ramp die wy in den tyd vermeld hebben, zal eetlang verdvvynen. De aktionnarissen hebben in hunne laetstc algemeene vergadering besloten, dit gesti-t te sluiten. Wy vernemen uit goede bron, dat er by de laet stc trekking der loten van Salzbrug, aen den genaem- den Hendrik Pierre, magazynier, woonachtig te Bor- gerhout (Antwerpen) het gelukkig nummer, helwelk is uitgekomen met de premie van gl. 15000, is beval len. Deze man is een brave huisvader met vyf kinde ren, en hy wordt door zyne kennissen geacht. Ter gelegenheid van zyn onverwacht geluk, is hem zondag avond, door een groot aental zyner vrienden een lui- slcrryk banket aengeboden en dynsdagis er hem eene serenade gegeven. De gonaemde Kums, beschuldigd van moordpo ging op M. Van Aersen, ondcr-aelmoesenier in de celgcvangenis te Antwerpen, is dynsdag door het assisenhof lol levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Mei meldt ons uit Hulshout (Antwerpen-:) Den 42 dezer, waren de gendarmen Noukens en Inglebert, op zoek naer zekeren Joseph Meuris, een zeer gevaer- lyken kerel, welke op. een aenhoudingsmandaet, dooi den prokureur des konings van Turnhout afgeleverd moest aengehouden worden. Rond 8 ure 's avonds werd de schelm ontdekt; doch zoodra hy zag dat de I gendarmen het op hem gemunt hadden, wapende hy zich met een mes en verdedigde zich krachtdadig. De worsteling was zeer hevig; de gendarm Noukens werd aen de regter hand gewond; Jos. Meuris ontving een bajonetsteek in het aengezigt. De wonden zyn geluk- kiglyk niet gevaerlyk en dank aen de krachtdadigheid van bovengenoemde gendarmen, is men er in gelukt den kerel aen te houden. Meuris is een oud-veroor deeld»; het is de eerste niael niet dal hy in opstand met de politie en gendarmen is geweest; dry jaren geleden hadhyzich in een hosch verborgen, en dreigde den eerste den beste die hem zou naderen, door het lichaem te steken. Verleden zaterdag zyn de laetstc slagtoffers dei- ramp van Mambourg (Charleroi) begraven. Wat de ophaelbak betreft, die ligt nog altyd in den put en welligt zal hy er nooit uitgehacld kunnen worden. Verscheidene nyveraersvan Luik zyn onlangs het slagtoffer.gevveest van behendige schelmen. Een heer met een beleefd voorkomen trad in eenen winkel vroeg of men de goedheid zou hebben hem een bank biljet van 20 fr. te bezorgen, dat hy moest verzenden, '/.oodrn men hem het biljet gegeven had," slak hy het in eenen briefomslag met een adres op, sloot dezen en, op 't oogenblik van heen te gaen, werd hy gewacr dat hy zyn geldbeugel niet by zich had. lk heb de eer niet door u gekend te zyn, zegde hy, ik vraeg dus maer 5 minuten geduld. Ik woon hier digt en ga spoe dig geld halen, houd hier dezen brief in pand. De beleefde heer ging heen om niet meer terug te komen, en wanneer men den briefomslag opende, zocht men te vergeefs naor hel biljet. Dei'gclyke pooging tot aflruggelary werd maendag gepleegd in de voorstad St-Marguerite, by eenen koop man die, onderrigt zyndo over dergelyko feiten, den briefomslag opende zoodra de schelm hem dien gaf. Zooals men er zich moest aen verwachten, nam de mynheer de vlugt, zonder naer iels^om tezicu, maer de koopman viel hem op 't lyf en rammelde hem met zyn eigen slok af, nadat men hem eerst de 20 fr. had doen teruggeven. Deze gauwdief had zich, toen hy in den winkel kwam, uitgegeven voor veekoopman, die in de voorstad Sl-Marguerite woonde. Hy droeg eene vilten klak, eenen kiel boven zynen frak en wilde zich voor eenen boer doen doorgaen. Langen tyd heeft men in de gazetten - gelezen over het chèques, eene soort van betalingsmandaet; men flacht zeker, als men dat vreemd onverlaold woord onder 't oog zag, dat het al van zeer verre kwam, te gelyk met de manier van den geldhandel, die het uitdrukt. In de middeleeuwen heette men dat ding in Antwerpen eenvoudig weg: bewys! Van Ant werpen werd het in Engeland ingevoerd ten jare 4537, door den bankier van koningin Elisabeth, die uitdrukkclyk naer België gekomen was om die wyze van betaling te besludeeren. Taelverbastering heeft pns dat woord in later tyd doen vergeten, zoo dat wy 'tklaer en duidelyk bewys verwisselen met het duistere chèque. Ziehier eene inligting, gegeven door een blad, dat zich met den landbouw bezig houdt, en welke wy nuttig oordeelen meêtedeelen: Een kieken heeft in zynen rand ongeveer 600 eieren die het kan ontwik kelen en leggen. In de gewonen loop van zyn leven, legt het er in 't eerste jaer 20; in het tweede 420, in het derde 135, in het vierde 144, Gedurende de vier volgende jaren vermindert dit getal gestadig met 20, en het negende jaer legt heler maer 40 meer in de gunstige omstandandigheden. Het is dus verkieslyk geene kiekens langer dan vier jaren te-houden. Iedereen kent het gewone papieren behangsel; men is thans voornemens metalen behangsels te ver- vaerdigen. Een verslag aengaendedeze nieuwe uitvin ding, van Parys afkomstig, werd daer voorgelezen in de Sociélédes Arts. Het metael, voor deze behangsels gebruikt, is tinfoelie in bladen, ongeveer 46 voet lang en 30a 40 centimeters breed. De bladen worden ge schilderd en by eene hooge temperatuer gedroogd, zy worden dan op verschillende wyze versierd, met fes toenen, bloemen, geometrische figuren, nabootsingen van hout, landschappen enz. Wanneer zy aldus ver sierd zyn, worden zy gevernist en gedroogd, en dan zyn zy ten verkoop geschikt, Tinblad of tinfoelie is op zich zelve reeds taoi, en de lagen verf en vernis die by het decoreeren Ticnge- wend worden, vermeerderen die taeiheid nog. Het op hangen dezer metalen behangsels geschiedt op dezelfde wyze, als by de gewone papieren behangsels, alleen wordt de müerbeslreken met een slap vernis, in plaets van styfsel en onderpapier. De tinfoelie wcerd de vochtigheid en daer het vernis hetzelfde doet, zoo worden dus de kamers of muren op die wyze dubbel beschermd. De ondervinding heeft geleerd, dat loofwerk, pleister, afgietsel, kortom alle onregelmatige opper vlakten even geinakkelyk met het tinblad worden be kleed, als vlakke wanden. Er is dusgeen gedeelde van een huis of gebouw, dat niet met dezé nieuwe bladen kan worden bekleed. Wat de smaek en netheid van bewerking aengaet, al degenen, die tydens de voor lezing van het bovenbedoelde verslag de toen aenwe- zige stalen zagen, waren overtuigd, dat deze aen de eischen der fraeie kunst voortreffelyk beantwoordde. Een natuerlyk weerglasdoor L. Hermann. Zulk een wèerglasis naer myne hervaring de bloed zuiger. Ik heb voortdurend een bloedzuiger in eene glazen flesch, van 4 pond water-inhoud, in myn ven ster staen en kan verzekeren, dal dit diertje tot heden het weder zonder fout heeft voorspeld. De flesch is voor dry vierde met water gevuld; het water word in den zomer alle acht dagen, in den winter alle veertien dagen vernieuwd. De opening van de flesch is meteen stukje grof lynwaed bedekt (1), Ligt de bloedzuiger in de vroegte zonder eenige be weging op den bodem van het glas en rolt zy zich als eene slek in elkaer, dan is het aenhoudend fraei en helder weder ('t zy schoon zomerweder, 't zy helder winterweder) te wachten. Is er regen of sneeuw op handen, dan kruipt de bloedzuiger tot in den hals van de flesch en btyft daer zoolang zitten, tot dat het we der opheldert. By nadering van wind zwemt het diertje buitengewoon snel in het water heen en weer, en yvordt niet eerder rustig, voor dat de wind werkelyk is gaen liggen. Eenige dagen voor eenzwaer on weder, met storm en regen vergezeld, hout de bloedzuiger zich voortdurend buiten het water op, is uiterst on rustig en werpt zich heftig, alsof hy aenvallen van convulsie heeft, heen en weer. (JDie Hausfrau.) boren. Den 6 april tol bisschop van Doornyk benoemd, werd hy den 10 mei daeropvolgende gevvyd, Hy was huisprelael van den Paus en hulpbisschop by den pauselyken stoel. Hy nam een werkzaem deel aen de akten, weke de krachtdadigheid en de vruchl- baerheid van het kristendoin in België aentoonen. De overbrenging der katholieke universiteiten naer Leuven, in 1853, de herinrichting der seminariön, de inrichting- van scholen en andere onderwysgeslichten enz., aen dit alles nam Mgr. Labis een groot deel. In ieder geval was hy de trouwe verdediger van hel on- dcrwys der roomseh katholieke Kerk. De groote diensten, welke hy aen den godsdienst en aen de bevolking die 37 jaren aen zyne zorg was toevertrouwd, hen heeft bewezen, zeggen genoeg hoezeer zyn aendenken by de katholieken van België cn vooral in het bisdom van Doornyk zal in zegening blyven. De lykplechtigheden van Mgr Labis, welke donder dag morgend ten 10 ure in de hoofdkerk van Doornyk plaets hadden, werden gecelebreerd door Mgr Callani, pauselyken nuntius en aerlsbisschop van Ancyrc. Mgr Dechamps, aerlsbisschop van Mechelcn en pri- mael van België en de bisschoppen van Luik, Brugge, Gent en Namen, woonden de ceremoniën by. De lykrede is uitgesproken door den kannunik Hallez, voorzitter van het groot seminarie. Al de burgerlyke en militaire overheden namen er deel aen en hadden voorbehoudene plaetsen op de hooge koor. De omtrek der koor en de aenpalende kapellen waren voorbehouden voor de geestelyken. Itampen en Ongelukken. Wy vernemen dal een ongeluk, hetwelk zeer zware gevolgen had kunnen hebben, maendag voor viel aen de werken van den ringspoorweg, by de voor malige Sasschepoorl te Gent. Een trein van acht waggons; met aerde geladen, kwam toegereden, cn moest over de onlangs nieuw gemaekte brug over de vaert. De brug, die doorgang gegeven had aen een vaer- tuig, was nog open. Hetsignael was gegeven gewor den, maer de machinist had den trein niet by tyds kjmnen inhouden, en dcacht waggons aerde stórlte- den in de vaert. Op den trein waren alleenlyk de machinist cn de stoker, die maer 't gevaer ontkwamen met van de lo comotief tespringen. De schecpvaert is er onderbroken en men werkt vlytig om de waggons uit het water te halen. Men leest in het Journal d'Amicns (Frankryk): Rond 2 ure 's nachts, tusschen dyn$dag en woensdag- der verledene week, is er brand ontslaen by den bak°- kcr Devilles, te Prouzel. Het heele opperdeel van het huis stond in brand, als het alarm gegeven werd. De angst was groot, want de zoon van den bakker, een man van 38 jaren, sliep met zyne vrouw en twee kin deren, in het brandende deel van het gebouw. Geen hunner werd levend weder gezien. Door den brand in hunnen slaep verrast, hebben alle vier het leven in de vlammen verloren. Men vond de vader met zyn jongste zoontje, een kind van 6 jaren, in de armen ge drukt weder. Het lyk der moederen haer oudste zoon, waren niet meer kennelyk. Wanhopjg- trokken de gryze vader en zyne niet min böjaerde vrouw, zich de laetstc haren uit het hoofd, daer zy al hunne kinderen overleefd hadden. Men sellryft uit Straelsund (Duitschland),in dato 46 november, over de verwoestingen die door de laet stc onweders aengerigt werden, dat de dorpen Pre- rovv, Ahrenshopp, Born en Wieck, zoowel als liet schiereiland Dars,hel meest door die stormen geleden hebben. Geheele streken land zyn door het onstuimige water langsheen de kust weggevoerd. De duinen van Goehren, naby Thiessow, zyn verdwenen. De overstroomingen hebben onberekenbare schade aengerigt te Neuendorff en op Hiddcnsee, waer niet minder dan 57 huizen zyn ingestort; slechts 5 woo ningen bleven er overeind slaen. De bevolkin" van Prerow,die van elk bestaenmiddel beroofd is, verhuist in massa naer andere distriktcn. Langs alle zyden is het verlies aen vee overgroot. De verliezen voor het arrondissement Straelsund alleen klimmen tot verscheidene millioenen thaler op. Ei is een komiteit gevormd, dat besloten heeft een oproep tot geheel Duitschland te doen, om hulp te wirleeaen aen de ongelukkige slagtoffers der overstroomingen. Belangrijke Prijsvermindering! Door het steeds toenemend debit van het Universeel- iZlfinVPriaee"Zput is de PriJs van dit arlikel voor ge heel Belgie vermindert en zijn de i i pakken op fr. 1-40 en de i/4 op 7o centra, gedaald. Buitendien heb ik, om eene kleine proet met dit uitmuntend middel legen mangkwalen te kunnen nemen, hetzelve nog in ijs pakjes 40 ccntm. verkrijg baar gesteld, te Aalst: P. G. Scualtin, Apolh.; te ZcleH VEL1ES, id.; te Dendertnonde: L.Van der Speeten en F Bruy- lant-Van Aerde, id. Brochures over gebruik, Getuigschriften enz. gratis. Bij den aankoop van dit artikel wachtc men zich voor scha delijke namaaksels en lette niet alleen op de prijzen maar er ook bijzonder op, dat ieder pakje tot waarborg der echtheid' de handteekenmg draagt van Emmerik a. d. B. II. von Gimborn, Apotheker en Fabrik. v. chcm.-technische Praeparaten. Met betrekking op voorstaande advertentie diene tot verdere aanbeveling dezes artikels navolgende Genezing van eene verouderde Maagkwaal. Waarde Heer von Gimborn Meer dan 20 jaren was ik aan maagpijn lijdende, en dit in de twee laalsto jaren zoo hevig, dat de pijn geheel ondragelijk werd Alle gebruikte middelen mijner Heeren Doctoren bleven vruchteloos; doch door het gebruik van Uw Universeel* Zutverings-Zout werd de pijn dragelijk en is langza merhand geweken. Nu kan ik mijne werkzaamheden weer voort- fnlÏÏn1?1 w.ondep va" een '®der dil' miJ in mijnen jammerlijken totstand gekend heeft, en ben derhalve gaarne genegen alle maaglijders Uw uitstekend fabrikaat aantebevelen Veenendaal (Prov. Utrecht). (j. Bos. (4) Het zal, dunkt ons, goed zyn, een glazen vat te kiezen, waerin men om den slyrn te verwyderen, die de bloedzuiger tegen de wanden heeft afgezet met de hand kan wegnemen. Het water moet gewoon pomp water zyn. HOLLOW AY S PILLEN.—Zenuw-Zwakheid. Menschen die door het veranderlyke weder, lyden zoodat de gewoonè werkzaemheden des levens eene zware taek, de noodzakelyk- heid van te denken, iets vermoeijends wordt. Indien eenihaei de zenuwen in de war zyn, veroorzaekt elke dag eene reeks van werkelyke of ingebeelde ellende. Om aen die pynigingen te ont komen is het alleen noodzakelyk om HólloWay's Pillen te ge bruiken, welke een verzwakt, geschokt gestel meer dan eenige andere artseny ter wereld zuiveren en versterken. Zy reinigen het hchacm van alle onzuiverheden, geven veerkragt aen de macg, regelmaet aen de hersenen, werkzaemheid aen de nieren de blaes cn de darmen. Zy verdry ven neerslagtigheid en lig- chamelyke vermoeidheid, cn geven den geest kragt 'en vrolvk- heid weder. 3 Kerkelyk \ieiivvs. De eorw. heer Claus, onderpastoor te Overmeire is onderpastoor benoemd te Aelter en wordt vervan gen door den eerw. heer Van Brabant die aldaer onderpastoor was. Mgr Labis, bisschop van Doornyk, is zaterdag 46 dezer ten 9 ure 's avonds overleden, in den ouder dom van 81 jaren en in hel 37 van zyn bisschopschap Mgr. Labis was den 2 juny 4792 te Warcoing ge- GEBOORTEN. MANNELYK 7 VROUWELYK 6 6 HUWELYKEN. P. Van Doorne, handelaer tePoucques, met C. Van Wichelen, zonder beroep. P. De Buck, loodgieter, met D. Van Mol, dienstm. J. Bourgois, schrynwerker,met M. Beckers,dienstm. P. Moens, koopman in wynen, met J. Limpens, bez. P. De Haeck, bez., met R. Sanders, bez. w

De Gazet van Aalst | 1872 | | pagina 2