N° 107. Zondag 12 January 1873. 3de Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. 1872. De Bende van Jan de Liclite.(1) Aelst, 11 January. Rampspoedige jaren Gazette van Aelst liet Bureel van liet I>lu«l is gevestigd In «Ie Kapellestraet IM° 11, waep «He brieven, gelden, enz. vraelitvry moeten toegezoadea worden. Abonneiuentsprys £5 fr. 's |ners, vooraf betaelbaer. Voor den bulten kan men Inschryven In «tl de poatkautooren, en voor de landelyke gemeenten by «Ie briefdrager*. Het jaer, dat verdwenen is, heeft niets by- zonders voor de geschiedenis opgeleverd. Wat op te merken valt, is, dat heerscht de rust thans over Europa, die rust slechts schynbaer is; ner gens gegrond vertrouwen noch ware voorspoed; nergens waer de vrede ernstiger wyze zy ge- waèrborgd. De Staten trachten, om zoo te spre ken, dag voor dag min of meer ellendig voort te leven, vol angst en bekommernis voor het geen de volgende dag onvoorziens en rampspoe digs zal medebrengen. In liet begin van verleden jaer stond Frank- ryk voor het ontslag -van M. Thiers, aenzien voor den eenigen man die 't land kan redden. Sedert dien volgden andere moeielyklieden van alle slach: ministerieele, parlementaire, gou- vernementeele crisissen, terwyl in liet verschiet men de gevaerlykste van allen ziet opkomen de sociale crisis, dezegeprael der Internationale M. Thiers is voorzitter der Republiek gebleven en de Republiek tracht voort te leven, met ha ren vier-en-zeventig jarigen aenleider, zonder dat, tot den dag van heden, de minste der tal- ryke kwestién, waervan Frankryks vaste toe stand afhangt, zy opgelost geworden. In Pruisen werd het jaer 72 ingesteld door de vervolging welke Bismarck tegen dë katho lieken verklaerde. Geholpen door zyn keizer- lyk Parlement is het hem gelukt de verschillige duitsche Staten onder hel opperbeheer te bren gen van zynen Meester. Dat lieet liy de unifica tie van Duitschland, en hy hoopt tot deszell's grondige en volledige eenmaking te geraken met de Jesuieten en andere kloosterlingen te verjagen, de katholieken van het land te mis noegen en dezelve voor zyne dwinglandy te doen zwichten. Dergelyke wys van regeeren kan niet duren en het magtig en zegevierend Pruisen is met het lot bedreigd van zeker reu- zenstandbeeld waer de Bybel van spreekt, dat van metael was van boven maer stond.... op leemen voeten. Oostenryk, tot zyn ongeluk, blyft zyne uit muntende zending van katholieke Mogendheid vergeten. De keizer schynt zich niet veel meer te bekommeren met zynen edelen en eeuwen ouden tytel van Apostolische Majesteit. De slechte -sekten 'hebben er reeds diepe wortels geschoten en winnen voortdurendgrond. Daer vooral mag men zich vragenhóe zal het staen, den dag- van morgen, met de kroon en met het keizerlyk stamhuis der Habsburgen Spanje, hel schoone Spanje is by uitstek liet land der wanorde geworden. De nieuwe koning is weinig gekend en, veel min nog, geëerd, ge acht en ontzienhy is de zoon van Victor-Emma- nuel.... Zyne hoofdstad schynt door de muitery overmeesterd. In het land voeren de sekten den toon. Er is geen geld in de schatkist, er is geen politie; is er een leger? Vandaeg komt een minis terie op en morgen is het verdwenen. Overal de noodlottigsle verwarring en geen hoop op beter nis. En middelerwyl blyvende carlistische pro vinciën i n opstand tegen den troon van Amedeus Van Italië spreken wy niet. Het is al te wel geweten dat Koning, Ministers, Parlement en al wat met gezag is bekleed, moeten buigen voor éénen en aloverheerschenden dwingland de godshatende en bloedgierige Revolutie. Waer, in Italië en in gansch Europa, nog ge rustheid van gemoed en hoop op de toekomst leelt, is in liet Vatikaen, by den vervolgden, ontroofden en verraedden Pius IX! (le VERVOLG.) Den 16 january 1661 overstroomde de ^ee gansch Zeelandsch Vlaenderen. Menige kerken en andere gebouwen werden omgeworpen en de sterkste boomen ontworteld. Graenschooven aen de schuren ontrukt, vlogen uren ver. Een scln yver verhaeK dat de zee een schip tol in hel midden der stad Oostende sloeg. Den 6 december 1367, dreef een noord-oostcr wind de zee over al hare dyken,deed een groot getal schepen omkomen 'en wierp eene menigte byzonderc en openbare gebouwen om. Het is alsdan dat het Belfort van Doonjyk en de kerk toren van Orchies invielen en dat de stad Yscn- dyk met zeventien omliggende dorpen onder de "wateren verdwenen Het markgraefschap Ant werpen had ook veel te lydeu. Oezee nain eene onalnieetbare uitgestrektheid gronds in en het getal Belgen, die by dit tempeest omkwamen, rekent men op 50,000liet jaer nadien woedde de pest op 't allerhevigst. In 1374 was de winter zeer streng en de rivie ren eensklaps met ys gestremd stroomden over. De steden langs de Schelde en de Maes, hadden druk te lydeu. Kortryk, Doornyk, Oudenaerde, Gent, Antwerpen, Leuven, Luik en andere ble ven lalryke weken onder water; het jaer was gansch onvruchtbaei Den 16 january 1375 brak, gedurende den nacht, de zee hare dyken door en bezette de gansche uitgestrektheid der Vier-Ambachten. De bewoners vluchtten op daken en boomen waer zy in menigte van honger stierven. ii. De Peerl dei' familie. (8e vervolg,) 0 die afgryslyke schavuit, riep Koben. Gy zyl dus, van de de Lichten tusschen Velsiecq en Rooborsl? Juist geraden. Uw vader is wollewevci', meen ik? zegde Simon. Hy zegt het toch, lachte Jan; maer, 't is een aerdige wever! Ik en moeder Belhje weten best hoe veel broeken hy sedert eenigen tyd op zyn getouw heeft versleten en Vooral.... hoever zyn schietspoel reikt. Inderdaed, viel Koben in, ik heb, niet zeer lang geleden, nog wat goed verkocht aen 't Jeel'.... tusschen vier oogen. Dat weet ik, Koben; en, waer het goed van daen kwam weet ik ook. En ik, sprak Vandergeenst, ik heb nog zaken gedaen met uwe moeder. Zeker, Tineke; en daer gy moeder Beth, die niet gemakkelyk is,wal al te lastig vielt, heb iku hy de leeu geval en UEd. ter deur uil, in den sloot gesmeten.... Herinnert g'het u nog? Zoowel ais ik my den avond herinner op Maria- Hoorebeek. Dat zyn twee datums, vogel, welke ik op uwe rekening heb aengeteekend,... En de leelyke poets welke gy vandaeg ons komt te spelen, zal ik ook onthouden. Dan hebt gy dry datums op te schryven. Houd ze wel in wacrde, Tineke, en God zegene u Ja, zeg eens, vroeg de Priester, waerom komt gy hier alzoo, zonder rede, de vrienden benauwd maken, met uw schoone kazak en uw gespoorde leerzen? Waerom ik zoo vreemd loop uitgedoscht, vraegt gy? Maer gy en uwe gezellen, waerom loopt gy over het land onder eenen naem die de uwe niet is?.... Nu, daer kan elk zyne reden voor hebben. Lael ons liever van wat anders klappen, want lol nu heb ik niet gezegd waerom ik u den ganschen dag gevolgd heb, straet op slrael af, om u eindelyk samen te vinden in Jict Kruisken. Luistert, jongens, het is ernstig dees- mael De glazen werden geledigd en de stoelen dichter bygeschoven. (1) Eigendom der Gazette van Aelst. Luistert wel, en tracht my te bégrypen. Gy moet weten eerst en vooral, dat ik zoo geerne leef als gy en, als gy, even min goesle heb om te ploegen. Daer ik met geen geldbeurs aen den hals ter wereld ben gekomen, tracht ik zooveel mogelyk myn deel le ne men in de beurs van een ander; en, ik moet het be kennen, sedert ruimen tyd is liet my gelukt veel dingen te vinden die niemand verloren. Het gezeldschap begreep, en lachte hartelyk. Doch, ging Jan voort, lot heden heb ik slechts in 't klein gewerkt, en ik ben besloten myne zaken op breedere schael le brengen. Sed$H maenden heb ik een plan beraemd, een echt reuzenplan. Maer om hel uit le voeren heb ik helpers noodig. Die helpers meen ik le hebben gevonden. Misschien z\n zy,naer hetgeen ik dezen avond heb ondervonden, misschien zyn zy nog wat al te blooharlig, uilgenomen Tineke, die er my een held uit ziet, onversaegd genoeg om strop en rad te trotsen; maer 't zal komen: zy hebben hun eerste prcuf gestaen.... In ander woorden, ik zou, volgens den raed u door den geduchten edelman van straks gegeven, ik zou my geerne associeercn. Wilt gy, in eerlykhejd en trouw, wilt gy myne deelgcn'oolen worden?.... Ha! ha! schertste Simon Ysenbnert, ik zie waer gy henen wilt; maer.... Maer, gy weet het schoonste nog niet. Zwyg, en luister nog! De I'ranschen nemen ons België in om hunnen godsgenadigen koning te believen. Wy zullen hel veroveren op onze beurt, niet ten profyle van koning of keizer, maer voor ons alleen. Van de vier hoeken des lands spannen wy een net, een onmeelbaer, doch onzienlyk en onvindbaci' net, waer weinigen zullen uil ontsnappen. Om dit plan te ver- wezenllykcn heb ik, gy begrypl het, meer mannen noodig dan gy gevieren. Daerom, gy hebt bekenden overal, bekenden van uw slach: zoekt er de stoulslen uit en voert er het bevel over. Ik heb reeds de myne waerover ik meester blyf, gelyk gy over de uwe; maer ik, ik houd het Opperbevel over u en over allen. Al- zoo zullen de zaken vooruil. Nu zyn wy slechts eenige afgezonderde gezellen, elkander onbekend en werken in wanorde en zonder bepaelde richting. Na veertien dagen bezitten wy benden, talryk en getrouw, die, als zooveel afdcelingen van een en hetzelfde leger, onder een vaendel, onder een bevelwoord zullen marcheeren! Als't maer waer is! onderbrak Simon. Hoe.maerwaer is! Acht gy my misschien dwacs, misschien ligtzinnig genoeg om my blindelings te werpen in eene onderneming als deze, waer alles te Dén 16 november brak de zee de sluizen van Biervliet, en Vlaenderen stond alween over stroomd. De stad Ysendyk met achttien dorpen stonden langen tyd onder water. Meer dan 50,001) mensclien kwamen om. De gescliiedschryyer Meyer noemt de gemeenten op, waei' schier nie mand aendedood ontsnapte: St-Nikolaes,Elme- ter, Roeselaer, Oortinanskerk. Piete, St-Catlia- rina ten Hameren, St-Jan in Eremo, Schoonen- dyk, Hugovliet, St-Maria van Biervliet, Bouc- lioute, het klooster der Willemmieten, Volmer- kerke, Hamergate, Cruissehe, Gaternesse, Zeger- wilghe en Nevele. Het tempeest van 12 november 1403, was niet min rampspoedig. Al de kusten van Vlaenderen en Holland werden door de zee verwoest. Acht Walvissclien, middelmatig 60 voet lang, werden te Oostende op den oever geworpen. De inwo ners sloegen ze dood en trokken er eenegroole hoeveelheid vet en olie uit. De geschiedschry- vers van dien tyd hebben het volgende jaer- schrift bewaerd oCto CapIt Lete pregranDIa fLanDrIa Ceta:. Op wittendonderdag van liet volgende jaer, kwam, terwyl de inwoners ter kerke waren, een Walvisch van 80 voet lang te Duinkerke aengestrand. De bevolking liep naer de oevers en men gelukte erin het monster met bylen en lanzen dood te krygen. Dit feit wordt in Duin kerke nog verhaeld. Het jaer 1404 was buitengewoon rampspoe dig voor Vlaenderen. Eene koudeen verpestende wind blies gedurende de maenden april en mei, dié groenten en vruchten verdorde. De boomen werden ontbladerd. Kinderen, vrouwen en de kloeksle mannen stierven van eenen geweldigen hoest die zelfs de dieren niet Spaerde. Ue sterfte was groot overal. Vele vreemde kooplieden ge vestigd te Brugge, Yperen en Antwerpen ver lieten het land en vertrokken naer Frankryk en Duitschland. Den 25 november van 't zelfde jaer brak een sell rik kei yk tempeest los dat de zee dry uren ver in Vlaenderen dreef. De Vier-Ambachten, Sluys, Damme, Roodenburg, Oostburg, Bier vliet, Hugovliet, Wulpen, Kadzant en Bouchoute stonden gansch onder water. Tot in det6d* eeuw waren de sporen van dit orkacn nog niet ver dwenen. Vele polders stonden in meren her schapen, welke slechts onder de regeering van Albreclit en Isabella, geheel often deele wer den droog getrokken. In 1^07,na een kouden vochtigherfslsaizoen stroomden de rivieren over. Gedurende de maen den november en december, stonden, te Brugge, de kloosters der Dominikanen, der Franciska- nen en der Arme Klaren, alsmede de lage stra- winncn of alles Ie verliezen slael, zonder op voorhand overtuigd le zyn dat ik zal gelukken. Heb ik reeds geen benden by d'hand, benden welke ik gezien cn gesproken heb, en die maer een toeken afwachten om vooruil le springen? Vrienden, ik zie hel, gy kent Jan de Lichte nog niet!.... En toch, vergeef bel my, hernam Simon, toch vocl ik weinig gelegenheid om u le volgen. Eens ben ik er byna aeugeweest, en niet geerne zou ik, gelyk de man van Vina Sonneville, dien ik le Korlryk heb zien regtcn, met de koord aen den hals onderdo galg hangen grimassen le trekken.... Wat zag by er slecht gezind uit, de arme vent, met zyne uitpuilende oogen, mei zyne lange long tusschen twee schuimende lip pen, en zyne zwarte, gezwollen Ironie! Poualiden gansehen nacht heb ik er niet van geslapen!.... De man van Vina Sonneville, antwoordde Jan, was een domkop. Waerom Waerom? wel drommels, omdat by zich laten vangen heeft! Wy, wy zullen slimmer zyn! Koom ik u niet te zeggen dal dry meer verstand hebben dan eene? Daerby, de vreemden zyn iu 't land. Als zy geen bezigheid hebben op hel slagveld zullen zy works genoeg vinden in de sleden om de rust te handhaven en allen oproer te voorkomen. Geloof my, het oogenblik is allergunstigst: na dry jaer zyn wy ryk en gaen leven op ons goed Of sterven op hel rad, zuchtte Simon. Sa, Simon, ik had een beter gedacht van u! Of zyl gybang misschien, gy dien ik op Maria-Oudenbovezoo vroom uwen man heb zien afwerken?.... Wel is waer, wy gaen een dubbeltje opwerpen legen gansch de samenleving, en het dubbeltje kan koeren tegen ons; maer ik heb voor my dut, wie vreest, reeds half overwonnen is.... Nu loopt gy over '1 land mei wat gestolen vlas, vrouwmulsen cn ander prullen; gy leidt een armtierig leven en de hemel weet wat al moeite en gevaren u de dry llesschcn slechten wyn hebbon gekost die gy van dacg in 't Kruisken hebt ^gedron ken!.... Om dergelyk lol te verbeteren mag men al iels wagen.... Kom, Simon, heb goeden moed en geef my de handJan du Lichte benoemd u zynen eersten luitenant! Dal is le. zeggen, viel Tineke spylig in, dat, stemden wy toe iu uw voorstel, gy beslissend kapitein der bende zoüdl wezen? En wie anders, als 't u belieft? Dat ware te onderzoeken.... Ten eerste, sprak Jan op lossen toon, ik ben allyd ten zes voet onder water. Het was slechts op Dry-Koningen van het volgende jaer, dat de ir- woners hunne zolders mochten verlaten. Door nyk had nog meer te lyden. De kerken van St- Nikolaes, van St-Magdalena, van O.-L. Vrouw, van St-Pieter,van St-Brixius, van St-Jan en van St-Piaet bleven gedurende tien weken ongenaek- baer. De dienstboden doorkruisten de stad op stelten. Al de kelders stonden onder water, de kooplieden zaten zonder waren, en de burgers zonder voorraed. Ook vele schade in Braband en het land van Luik Aelst was slechts van het water verlost in de lente van 1408. Het onvergetelyk tempeest van 9 november 1421 dat in eene uitgestrekte zee (nu het Bies- boach) gansch de streek tusschen Geertruiden- berg en Doortrecht hei-schiep en twee-en- zeventig dorpen met eene menigte kerken en kasteden voor altyd deed verzinken, veroor- zaekte ook onberekenbareschadein Vlaenderen. De lage landen van die provincie en van die van Antwerpen werden andermael overstroomd. De pest volgde op die ramp, en het jaer 1422 was onvruchtbaer. Onze zeedyketi wederstonden aen de tem peesten die dry herhaelde malen de provinciën Friesland en Drenten verwoesten in 1425, 1427 en 1428. Maer den 5 juny van dees laetste jaer, kwam een schrikkelykonweder gevolgd van huilengewonen regen den ganschen oogst en een aental gebouwen tusschen Geerardsbergen enThienen vernietigen. De wind sloeg te Aelst het vierde der huizen in den grond. In eene weide van de omstreken van Brussel werd eene kudde ossen en koeien omver geworpen. De kerktoren van Assche storte op de naby gelegen huizen en doodde vele menschen. De winter van 1434-1435 was allerstrengst. Het vroes zonder ophouden van 1 december tot einde maert. Het ys lag dry voet dik op de rivie ren. Het onmiddelyk gevolg van dien laettydi- gen vorst was een schielyke dooi die overstroo- mingen veroorzaekte en byna al de vruchten belettede te rypen. Een aenleekenswaerdige springvloed kwol Vlaenderen in den zomer van 1436. Den 5 july stond gansch de stad Oudenaerde onder water. De opvolgende winter was streng en vele bui tenlieden stierven van honger. Het jaer 1437 was nogmaels onvruchtbaer. Er ontstonden hongersnood en pest die Vlaen deren en Brabant gedeeltelyk verwoestten. Een kronykschryver van dien tyd meldt dat Brugge alleen, op min dan dry niaend, 24,000 inboor lingen zag omkomen. Dit tydstip is een der droef ste onzer annalen. De wetten waren zonder magt en de magistraten dorsten hunne pligt niet kapitein geweestNauyvelyks telde ik tien jaer toen ik aen 't hoofd stond van ai de kwa jongens van Vel siecq, die ik regelmatig alle dagen afroste en dan op buil zond by du goburen. Kapitein zyn ia myn roep en dien roep wil ik getrouw blyven. Hadden ze my in 't leger kapitein geinackt, ik ware misschien onder dienst gebleven; maerzy wilden niet, en daerom heb ik uit eigen magt cn gezag, myn moeders kind ver overd lot den graed van oppergeuerael, van veldheer eiLinaerschalk van het leger van Jan de Lichte! Een schoone graed, voor oen jongen die nog geen twintig jaer oud is!!! Ten tweede, ik ben de sterkste. Is er iemand onder u die er aen twyfell, hy kome: ik ben gereed. In een ambacht als hetgeen wy voor goed gaen aenvangen, waer bel prolyl dikvvyls zoo nuby hel gevaer ligt, zyn goede armen en kwade vuisten niet te mispryzen, vooral wanneer men, als kapitein, kerels van uw slach in den toom beeft le houden. Ten derde, ik ben do slimste. Sedert jaren heb ik ge noeg gedaen om tienmael gebrandmerkt te worden, cn toch wandel ik bet hoofd reglop, in volte daglicht; terwyl gy, zelfs onder eenen valschon nagm, nauw- lyks de duisternis des nachts durft trolseerenIk, inynen naem verloochenenFoeiBy den zwarten duivel der bel en zyn koppel bokkeuhoorns, ik wil, dat men myneu naem kenne, ik wil dat hy eens vcr- maerd worde!.... Ik wil dat men, na honderd jaer, in 't land nbg spreke van Jan de Lichte!!.... Teil vierde en ten laetste: ik ken u, ik ken uw leven en al de schrikkelykste geheimen van uw leven. Mannen tegen u hebben, mannen in den weg loopen, die u kennen als ik u ken, is, gelooft mv, uiterst gevaerlyk. Ten myncn laste weel gy niéts stelligs in te brengen, want.... ik heb u niets stelligs gezegd. Werd ik mor gen of later, by onvoorzien geval, aengebouden, voor het weinige d:il gy van my weet en waerover gy tegen my zoudl kunnen getuigen, dacg ik den doorlrapslen procureur van Nederland en Frankryk uit genoegzame stof te vinden om eene kat te geesselen!.... ,Maer neen, my aouklagen zoudt gy niet durven, en gy, gy kunt uit myne handen niet. Dus zegt op: wal is uw laetste woord? Baes Koben sloeg een dwazen sprong rond do tafel en riep: Die niet waegl, die niet wint! Ik werp inya dubbeltje, Jan, cn ik beu uwen man! Ik ook, knikte Jan de Priester. En gy, Simon? Kapilain, ik stel myn vertrouwen in u. Do met my wal gy wilt, en de zwarte duivel dien g.y komt in te roepen beware ons armer» en bconen»

De Gazet van Aalst | 1873 | | pagina 1