Buitenlandsch Nieuws. 3- kwyten. Van daer ontelbare dieften en moorden door het gepeupel der steden en dorpen gepleegd. Tötovermaet van ongeluk bleven de haven van J&iugge, en van Sluis door het ys bezet, zoodat bet de kooplieden uit Italië en den Oosten on- mogelyk was graen in te voeren. Derhalve de pest alleen had de vreemdelingen verjaegd. Den 16July 1439, en de zes volgende dagen rcgönde het zoo overvloedig dat het onmogelyk werd te péerd of in gery van Brugge tot Arden burg ie geraken. Het zoetémpeest van 22 january 1410 werd by-na gangch het noordelyk gedeelte der beide Vlaenderen overstroomd. Vele dorpen van Zee- lands Vlaenderen werden met hunne inwoners onder de wateren begraven. De hollandsche kronykschryvers noemen onder die dorpen Hugersluis, Steekerk, Herringen, Peerboom, Moerkerken St-Jans Kapel. Dit tempeest vormde de Brack of Brackman, een der grenzen van Vlaenderen. (Wordt vervolgd.) FRANKAYU. ï)e genaemde Gebel is by verstek door den zesden krygsraed veroordeeld tot de doodstraf, voor medepligtigheid in den moord der predik- heeren van Arcueil.Hy was aenvoerder van het 10lc bataillon oproerlingenen hy had voorlegi- oéns-opperhoofd den al te beruchten Sérizier, sedert te Satoi-y door den kop geschoten, 't Is Gebel die, met eenige kompagniën van het 101e, liet huis van Arcueil overrompelde en de pre- dikheeren aenhield. 't Is ook dit bataillon, het welk deze paters bevvaekte in de' gevangenis, waer zy, zooals men weet, vermoord werden. De krygsraed heeft insgelyks dezer dagen by verstek veroordeeld zekeren Henri Fontaine tot twintig jaren dwangarbeid. Hy was de zoon van den foud-bestuerdor der domeinen onder de Com mune. Hy werd beschuldigd, betrokken geweest te zyn in openbare bedieningen en medepligtig aen.plundering.v De Gazelle des Tribunauxde gedane aen- houdingen in'de provinciën bevestigende, onder andere te Toulouse en Avignon, gelykluidend met de wet op de Internationale', zegt dat er te Parys eveneens aenhoudingen gedaen zyn voor dezelfde overtredingen. Het onderzoek wordt ieverig voortgezet. By vele aengehouden lieden zyn Orsini-bommen gevonden. Er zyn tydingen uit San-Francisco te Parys aongckoinen over een ontdekkingstogt van Fransmans, welke zich langs de westkust van Amerika naer de Noordpool wagen. Hetschynt dat de opzoekers na de zeeëngte van Bahring te zyn doorgevaren en, terwytzy den loop van den Kuro-$iwavolgden, een breede stroom aentrof- Jen, welke met heuvels omringd is. Langsheen de oevers van dien vloed, hebben de zeevaerders geheele seharen mastodonten aengetroffen, die daer doodvrozen.'Het vleesch dezer dieren was zoowel bewaerd gebleven dat de heele expedi tie voor langen tyfl een smakelyk voedsel vond, in 'tgebraden vleesch dezer verdwenen diersoort. E.\«ELAND. Dood van Napoleon III. Napoleon de gewezen keizer van Frankryk, die aen het graveel leed, is den 9 dezer maend in den ouderdom van 63 jaren overleden. De dood van Napoleon kwam onverwacht. Eerst ten 9 ure's morgends hebben zich de gevaerlyke kenteekens opgedaen. De onmiddelyke oorzaek der dood, is gansch onafhankelyk van de laetste operatiën. De keizerlvke prins, die naer Woolwich was teruggekeerd, om zyne studiën te hernemen, werd per telegraef geroepen; hy kwam echter te laet. En gy? Tineke. Vermits het dan toch anders niet zyn kan, liet zy dan zoo, antwoordde Vandergeenst. Vivat kapitein Jan! klonk het op de kelderkamer. Stil! gebood Jan, ik hoor volk op de straet! En nu, nu liet hyzondersle is geschikt en geregeld, voorzichtigheid, geheim en, vooral, onderwerping. Ik zal geene bevelen geven die niet strekken tot ons vvelzyn. Wie niet gehoorzaemt aenzie ik als verrader, en als verrader zal hy boelen.... Maer neen, het zal niet zvri. Wy zyn de kern van de bende: aen ons de beste kanzen en de beste brokken. Wy zullen samen werken; wy zullen elkander helpen en beschermen, en onze leus luidt: Allen voor ëénen.eéne voor allen. Haeslig dus aen 't werk; zoekt uw gezellen op, en, na acht dagen, komen wy hier samen weder in het Kruisken. Dan zult gy my zeggen wie gy gevonden hebt en ik zal uwe mannen keuren, want ik ken genoeg de schelmen en de dieven der gansche streek om u op voorhand te zeggen wie ons dienen en niet dienen kan. Dus tot binnen acht dagen, en dan zal ik u andere inligtingen geven. Hebt gy geld noodig om te reizen en te leven, hier hebt gy er. En kapitein Jan smeeVcen greep kroonstukken op de tafel. m Wie my voor dien tyd te spreken heeft, zoeke my te Zomergem, by myn broeder Adriaen. Zoo? gy woont nu te Zomergem? Daer ga ik wonen, Simon. Ik heb zekere reden om, voor het oogenblik, en misschien voor lang, by moeder Beth niet weer te keeren. Gy spreekt van uw broeder Adriaen. Heb ik, onlangs geleden, uw vader en uwe moeder u hun eenig kind niet hooren noemen? SimoD, vriend, dat is eene historie te lang om te melden. Later, als het past, zal ik u die eens in 't breed vertellen. Nogtans, voor zooveel gy, ter uwer stichting, er belang aen hecht, zal ik u zeggen dat ik eencn broeder heb en, wal meer is, eene zuster. Moeder Beth kon haren Adriaen niet lyden omdat hy vee! geld won en nooit eenen schelling naer huis bragl: sedert jaren heeft zy hem op straet gezet. Sedert dien heeft de ongelukkige zich laten geesselcn en zich doen verbannen voor vyftien jaren. Mync lieve zuster, het kind heet Norbertientje, is in drenst, ergens in d'omstreken van Gent. Vader heeft luier bode op bode gezonden om haer te dwingen naer huis-te komen, en tot heden is zy niet verschenen: zekere Leo Bauwens, van Lovendegem, weet waerom. Men zegt dat zy getrouwd zyn.... in de maneschyn. Dus, de eene mag naer huis niet komen, en de andere vvjj niet. Beiden zyn sedert lang door hunne ouders Doktor Gull' en de eerw. priester Goddnrd werden geroepen; liet is deze priester, welke aen den gewezen keizer de laetste HH. Sacra menten heeft toegediend. De keizerin en het geheele keizerlyke huis omringden het sterfbed van den keizer. Hy kreeg zyne kennis terug in zyne laetste oogenblikken en sprak twee verschillende malen tot de kei zerin. Hy stierf zonder smart. De dood "wordt toegeschreven aen een plotseling verlies van krachten. Het huis is stiptelyk gesloten. SPANJE. De carlistische opstand schynt de spaensche regeering toch meer zorg te baren dan zy wel wil doen blyken, en de tydingen zyn dan ook wel geschikt om aen de taktiek der regeering voor goed een einde te maken, en haer te dwin gen tot de erkenning, dat de zaken inderdaed ernstiger zyn, dan zy gemeend, of liever gehoopt had. In Catalonië, Navarra en de Baskische provinciën scharen zich talryke jongelingen onder de vanen van den opstand. De koninklyke troepen kunnen die streken niet meer binnendringen, en de kolonnen, die er zyn gebleven, zyn door de Carlisten inge sloten en magteloos gemaekt. Het verkeer over land tusschen deze provinciën en Madrid, is afgesneden; de spoorweg-maetschappyen heb ben den dienst geschorst en de telegraeflyncn zyn verbroken: de eenige tydingen die de hoofd stad bereiken, gaen over zee. Ziehier de namen der gezwoornen van ons kan ton, voor de 1® serie van den zittyd van 1873 der as sisen van Oosl-Vlaenderen, waervan dc opening be- paeld is op 3 february, onder voorzitterschap van den raedsheer De Ryckman: MM: C. Van Steenberghe,gemeenleraedslid, te Ni- nove; J. DePaepe, notaris, te Herzelo; A. Bruyneel, gemeenteraedslid, te Geeraerdsbergen. De heer C. Van Vreckem is benoemd tot byvoe- gelyk rechter van het vredegerecht van Ninove. De Moniteur van maendag kondigd de volgende wet af. Eenig artikel. Zyn vry van inkomende regten verklaerd de volgende koopwaren: 1° Beesten: stieren, ossen, koeien, slierkens en kleine ossen, veerzen en kalveren, schapen, lamme ren en varkens; 2° Vleesch; .3° Boter; 4° Granen: tarwe, gezuiverde en ongezuiverde mas- teluin, rogge, maïs, boekweit, garst, draf, haver, erwten, boonen, snyboonen, boontjes en vilsen, gort, gepcrelde garst, bloem en gomael van allen aerd, ze melen, styfsel, zetmeel efi andere styfselachlige zelf standigheden, brood, beschuit, makaroni, korreldeeg, (semoule,) vermicel en peperkoek: 5° Alle soorten van ryst; 6° Opgelegd vleesch, visch of groentesoorten, die anders toebereid zyn dan met brandewyn, suiker of azyn; 7° Gevvoone zachte en witte kaes. Echter is het gouvernement gemachtigd, by het in voeren van alle soorten van bloem en gemalen granen, een vergoedend inkomrecht te vorderen, dat gelyk staet aen de premie, welke deze voortbrengsels genie ten by den uitvoer uit het land des voortbrengst. De Moniteur kondigde dezer dagen de tabel der bewegingen en ontvangsten op den spoorw'eg in de maend october 1872 af, vergeleken by de bewegingen en ontvangsten van 1871. Daeruil blykt: Daler in october 1872 vervoerd zyn 500,000 reizi gers meer dan in october 1871; Dal er in october 1872 ontvangen is 600,601 fr. 19 ct. meer dan in october 1871 En gedurende de tien eerste maenden van 1872 bragt de yzeren weg van den Staet op 4 millioen 251,187 fr. 26 ct. meer dan tydens de tien eerste maenden van 1871 En men zegde dat de maelregcl van M. Wasseige het land ging noodlottig zyn! Het getal reizigers lot op de helft, verminderen De Moniteur bevat het koninklyke besluit, waer- door de akliën en obligatiën, welke onderworpen zyn verloochend, en, durf een van de twee het wagen den voet te zetten over den dorpel der kluis, zy loopen gevaer van door vader of door moeder den nek te worden gebroken. Wie dan, ik vraeg het u, wie blyft er over van 't edel kroost? Ik alleen, ik, Jan, de jongste zoon, dien baes 't Jeef en moeder Beth, in lief en in leed, sedert lang ge wend zyn hun «eenig kind» te beelenDoch, wie my byzonder geerne ziet, is moeder Beth; ik ben haer troolelken, hare bedorveling. Ook, zonder op myn eigen te boffen, ik verdien het. Hoe ik myn gansche familie keere of wende, niemand vind ik, te beginnen van vader en moeder lot den versten kozyn toe, niemand, uitgezonderd ons Norbertientje, die derhalve eene reputatie geniet waer niets meer aeate verbeteren valt, niemand, zeg ik, die door beuls ban den niet zy gepasseerd.... In geheel de familie blyft er maer een trefïelyk man meer over, en die man ben ik! Moeder Beth weet dat, en daerom is zy fier over haren Jan en kan volstrekt niet lyden dat iemand er kvvaed van zegge. Zy heeft my lief boven allen, om dat ik haer van tyd tol tyd wat schyven in de vuist duw; en, als zy wel gezind is noemt zy my haer perelkcn en zweert dat ik hare eenige erfgenaem zal wezen Het gemcenzaem en geestig gesprek van dén kapi tein verlustigde de gezellen uittermate. Cies Vander geenst alleen scheen er dwars uit. Het zal vetpot zyn, spotte hy, wanneer gy Beth Schepper's erfdeel zult oprapen. Ik heb ze zien bede len en fiet gedenkt my zelfs dat ik haer eens een aelmoes heb toegeworpen. Gy waert te mild, Tineke. Haddet gy zooveel verstand als moeder Beth, die aelmoes hadt gy voor u zeiven gehouden. En waerom Omdat, zeg ik, omdat gy te dom zyt om moeder Beth haer treken te doorgronden. Bedelt zy soms, het is, geloof my, het is geenszins uit nood, maer wel uit liefde voor haer schyven. Zy poogt zelfs zich te doen doorgaen voor doodarm, opdat de geburen niet raden zouden dat zy met iets byzit, en nog min mogten ver denken, van waer dat iets komt. Om dezelfde rede zend zy soms baes '1 Jeef op om werk te zoeken by de boeren; maer 't Jeef, wiens vingeren sedert lang zyn krom gegroeid, beweert dat hy te wel is opgebragt om in den kruiwagen te loopen. Nogtans, Bethjc zou hem wel weten te dwingen, wist zy niet dat men haren lieven man nergens betrouwt en hy nergens zou binnen geraken: daerom laet zy 't Jeef zynen gang. aen het zegelregt, vastgesteld by art. 1 §2 n. 2 dei- wel van 21 maert 1839, zullen kunnen gezegeld wor den op de bureelen van het enregislrement, te Ant werpen, Gent en Luik. Men schryft or.s uit Idegem -. De openbare rampen, hoe verschrikkelyk zy zich mogen voordoen, hebben ook wel eenshunnenkluch- tigen kant. Met de snelle klimming des waters, die gansch onze vallei als een voor het oog onafmeelbaer golven- vcld deden voorkomen, was een reeds bejaerd man aen het zwingelen in eene planken hut, naby de Den- dervaert te Schendelbeke, zoo schielyk steeg het wa ter en zoo driftig was onze zwingelaer aen het werk, dat zyn huisjezonder grondvesten,aendryvengeraekt, zonder hy er iets van gewaer werd! Gelukkiglyk, geen enkele hinderpael kwam dezen wonderlyken watertocht belemmeren. Eenige inwooners van Ide gem zagen, van op de brug aldaer, het koddige vaer- tuig aenkomen. Men oordeele over hunne verwonde ring, toen zy, eerst van verre, daerna steeds klaerder en klaerder, hel schelle geklap eens zwingelbords uit de dryvende hut hoorden opstygen: maer byzonder- lyk, over devcrslagenheid van den toevalligen schip- per-zwingelaer, die op een half uer afstand van zyne woning aen land gestooten werd; en slechts daer, met wyd opengespalkte oogen en ooren, onder het gelach en gejuich van eene menigte toeschouwers, eerst erkende, wat er moest voorgevallen zyn. De gentsche katholieken verzetten zich krachtig tegen het gedwongen begraven op den geuzengrond. Er heeft zich een komiteit gevormd om de regten der meerderheid te verdedigen. Het komiteit vraegl audiencies by den gouverneur, by de ministers van binnenlandsche zaken en justicie. Zooals wy zeggen, wordt er niemand op den geuzengrond begraven, tenzy eenige arme menschen, die goen middelen heb ben om de lyken naer elders te doen brengen. Zaterdag laetstleden heeft M. Frans Vermorgen, te St-Nikolaes, zyn jubelfeest van honderdjarigen ou derdom gevierd. Gansch zyne buert was by gelegen heid van zyn jubelfeest gevlagd en versierd. De ge- meenteraed van St-Nikolaes heeft besloten het portret van den honderdjarigen man te doen vervaerdigen, om het in eene der zalen van het stadhuis ten toon te hangen. Ziehier eenige byzonderheden uit 's mans leven: M. Fr. Vermorgen is een ongehuwd man, hy werd den 4 january 1773, te St-Nikolaes geboren. Van zyn achtste jacr reeds was hy op het ambacht der kleer makers, een vak waervoor hy zeer veel genegenheid had en dat hy op eene onderscheidene wyze beoefende. Op zyn twintigste jaer werkte hy te Brussel. Zooals by velen zyner ambachtgenopten, kwam op dien le- venstyd by hem de lust tot reizen. De gebeurtenissen waervan Frankryk op dit oogen blik getuige was, wekten zyne nieuwsgierigheid op. De verhalen der vluchtelingen en de berigten der nieuwsbladen, scherpten zoo hevig zyne inbeelding dat hy besloot met eigen oogen te gaen zien wat aldaer plaets had en voornamelyk wat er te Parys gebeurde. Hy kwam eerst naer zyne geboortestad en vertrok van daer met de diligencie. Toen hy de grenzen van Frankryk naderde, deed zich eene moeilykheid voor waerop hy niet gerekend had, namelyk eene behoor- lyke reispas, zonder welke het hem niet mogelyk was in Parys te komen. Te Kortryk wist hy zich evenwel een reispas aen te schaffen, waermede hy gelukkig over de grenzen en te Parys aenkwam, zonder moei- lykheden met de politie te ontmoeten. Te Parys oefende hy, even als te Brussel, het vak van kleermaker uit en maekte In die hoedanigheid met menige republiekeinsche gedeputeerde kennis, wier kleed hy maekte. Op 16 october 1793 woonde hy de onthoofding by van koningin Maria-Antoinette en stond zelfs zeer digt by het schavot toen de hals- regting plaets had. De gebeurteniseen van dien tyd en alles wat hy te Parys gezien heefl, staen hem nog zoo levendig voorden geest alsof het maer van giste ren gebeurd ware. Eenigen tyd hierna verscheen de wet, waerby alle vreemdelingen Parys binnen de vier-en-tvvintig uren moesten verlaten, M. Vermorgen verliet Parys, vertrok naer Orleans en'van daer naer Dieppe, alwacr hy zich vestigde. Na in deze stad eenigen tyd verbleven te hebben, ging hy terug naer Parys, alwaer hy het einde van het schrikbewind bywoonde, en tot in 1801 verbleef. Dit zelfde jaer kwam hy in zyne ge boortestad terug. Gedurende al dien tyd heeft hy met de naeld zyn brood verdiend. i Al praet! antwoordde Vandergeenst. Als ik van Beth's schyven zal zien, zal ik u gelooven. Eh welongeloovige thomas, kyk dan slechts op de tafel. Daer hebt gy een alzelsel van 't duim kruid dat groeit op moeders slaepkamer.... De stukken zien er wat zwart en beschimmeld uit; doch, gy moogt er gerust uw deel van nemen, Tineke, en nergens, waer gy ze uitgeeft, zal men u radbraken als valsche munter. Tineke moetzwygen, viel Koben in, of hy krygt er geen duit van.... Maer zeg eens, Jan, mogen wy weten wie de mannen zyn die, benevens ons, de eer hebben door u gekozen te zyn en aen byzonder uwen persoon zyn vastgehecht? Koben, hoe laet is't al? vroeg Jan verstoord. By acht uren, meester. Zeerwel! de meid zal haest inkomen, en.... hoor, daer is zy reeds. Gauw dat geld uit de voeten en gezwegen als vis- schen; en gy, Koben, rogt naer den kelder, en hael wyn op, veel wyn en van den besten't is de kapitein die trakteert! Op een conditie.... Tc weten of zy met myn weerdigheid van kapi tein overeenkomt? schertste Jan. Leg dien fluweelen frak en die satynen vest neer. Nu wy elkander kennen voor wie wy zyn, kwetst het my u daer zoo hooveerdig te zitten zien pronken. 't Is waer, sprak Simon; die schoon kazak, heeft ons van daeg al genoeg de dood aengedaen, Jan bezag Koben van hoofd tot de voeten. Ziet hem daer eens staen, spotte hy, met zyn gelapte blauwe kousen en zyn schaliekleurige bede- aersfalie om hetlyf! Hyis jaloersch,hetmannekenl.... Nogtans, Kohen, gy hebt ongelyk, want gy zyt anders een lief jongsken, met uw levendige zwarte oogskens en uw ffn bruin haerken. Wal klein van postuer, 't is waer, wat mager en teer. Doch, 't geeft er niets om. Ik heb u onder allen uitverkozen om daer, waer wy inbreken, door het slotgat te kruipen. Heb dus geduld en goeden moed, Jaeksken, en nog voor nieuwjaer.draegtgyook een fluweelen kazak!.,.. Dit zeggende spelde de kapitein zyne overkleederen ui.t, In het kostucm, sprak hy, waerondei"' ik den heuglyken dag van heden heb begonnen, wil ik hem sluiten! En daer stond nog eens de jonge boer dien wy, by den aenvang van dees kapittel, met het gestolen kalT, onder de Vlaemsche Poort zagen verdwynen. Wordt voortgezet Wedergekeerd zynde te St-Nikolaes, heeft hy ge durende veertig jaren het kleermakers-ambacht uitge voerd en meestendeel op de zes werkdagen van iedere week negen dagen gewerkt, zoodanig dat hy dikwyls maer 3 a 4 nachten in do week sliep. Zyne vrienden, welke die buitengewone werkzaemheden bewonder den, voorzegden hem dat het nachtwerken zyne ge zondheid en zyn gezicht zou gehinderd hebben. Het een en ander blykt niet waer te zyn, want nu op zyn honderdste jaer, kan hy nog heel goed do gazet zonder bril lezen. De veldwerken zyn sedert acht dagen te Bergen hernomen. De ploegiDgen de zaeiingenvan koorn zyn in zeer goede voorwaerden uitgevoerd. Twaelf a vyf tien dagen schoon weder zoude voldoende wezen om teenemael den achterstel te doen vergeten, want de landbouwers zyn zeer werkzaem geweest. Op de oe vers der waterloopen en in de lage gronden, is het nog niet mogelyk de hand aen 't werk te slaen. Men verhoopt echter het in den loop der toekomende week te doen. Ondanks de langdurige en aenhoudende regens koesterd de landbouwer de hoop, dat zyne korrel- velden hem een goeden oogst zullen opleveren; de bezaeide partyen staen goed. Sedert de regen opge houden heeft, is men voort aen 't zaeien gegaen, en mogen er nog wat gunstige dagen komen, dan zal alles goed en wel zyn op het land; goede voren en grachten trekken het land zeer droog. De landbou wers die nu veel gedraineerd land hebben, zyn al de anderen veel vooruit; zy kunnen voort werken en hunne akkers liggen drooger en vruchtbaerder Eene aenzienlyke diefte is maendag morgen in de statie van Hout-Pré, by Luik, gepleegd. Een land bouwer, II. Jacques, genaemd, woonachtig te Veroux, was op den trein in eenen waggon gestapt; hy voelde in den zak van zynen paletot, om zich te overtuigen dat hy de waerdyen nog had,dat hyhad medegebragt: een behendige beurzenknipper had hem reeds eene som van 1,600 fr. in bankbrieven ontstolen, onder welke een van 4000 fr., een van 100 fr.,en de overige van 20 fr. elk. Dc politie begon onmiddelyk navor- schingen, 't Is in de lente dat de steenbakkers van Luik. hunne haerdsleden verlaten en 't is met october dat zy terugkeeren; in den winter genieten zy en hunne familie de vruchten huns arbeids van 't verloopen jaergetyde. Thans, by voorbeeld, doorloopen talryke ondernemers onzer streken, voor de verbintenissen van het aenstaende tyd vak. Dat is geene kleine zaek, want algemeen stelt men zich het getal steenbakkers niet voor, die met de lenteuitwyken.en inden vreem den eeneu zuren arbeid gaen zoeken, wel is waer maer die hen by het terugkeeren in de liaerdstede, een vreedzamen en gemakkelyken winter verschaft. On dernemers, zaterdag te Luik afgestapt, waren bezig in al onze omstreken by honderde steenbakkers aen te werven voor Essen, Ruhrort, Coblenlz, Mentz, El- berfeld, Mulheim, Dartmund, Dusseldorf, hel groot hertogdom van Luxemburg, enz. Een dezer onderne mers zocht voor zich, alleen, een duizendtal dezer werklieden op, voor Essen en Ruhrort. Men leest in eenen brief gericht aen den Jour nal de Charleroi: Ik heb in een der dagbladen uwer stad de zaek der Witte vrouw gelezen. Daer ik zekeren smaek vind in verschyningen, verzoek ik u aen uwen brielwisselaer van Binche te doen kennen, dat, daer ik binnen kort voor zaken naer Binche zal moeten komen en er een viertal dagen zal moeten verblyven, ik voornemens ben, kennis te maken met die dame, als zy zich wil vertoonen gedurende myn verblyf in de stad. Gelief er terzelfder tyd by te voegen, dat ik zal gewapend zyn met eenen uitmuntenden revolver, en dat ik op 25 stappen afstand gewoonlyk eenen py- penkop afschiet. Als de witte vrouw my de eer wil aendoen zich te vertoonen, zal ik haer op eene flesch uitnoodigen, en wy zullen dan zien wie zy is. Ik ver wacht nieuws van de dame. Kerkelyk iVIeuws. De eerw. heer Braet, onderpastoor te Geeraerds bergen, is pastoor benoemd te Zantbergen. De eerw. heer Verheeeke, onderpastoor te Melden, is kapelaen in St. Jacobs te Gent benoemd; hy wordt vervangen door den eerw. heer Car. Surée. Rampen en Ongelukken. De gemeente Andcrlecht by Brussel is verleden vrydag door een schrikwekkend drama in verslagen heid gedompeld. Een vergramde vader had zyn 11 ja rige zoon verhangen en daerna zich zeiven door ver hanging van het leven beroofd. Ziehier de byzonderheden, welke over dit drama worden verhaeld. De genaemde Dubois, mouleerder, woonende te Cureghem, onder Anderlecht, had vernomeu dat zyn zoon den vorigen dag van zyn werk had gevast, en om hem daervoor te straffen, had hy hem op den zol der met koud water en droog brood in penitencie gezet. Daerna zond hy zyne vrouw eene boodschap doen. Wat gebeurde alsdan? Men zou het niet juist kunnen zeggen, maer toen de vrouw terugkwam, vond zy haren man aen de keukendeur verhangen. Schier waenzinnig van droefheid, schreeuwde de ongeluk kige om hulp; zy snelde de trappen op, naer den zol der, op haren zoon roepende dien zy ingelyks verhan gen vond. Uit den toestand van hel lyk van het jongste slacht offer blykt, dat er eene worsteling heeft plaetst ge had, zyne hand was tusschen de koord tegen zvnen hals geprangd. Men zal gemakkelyk begrypen, dat deze gebeurte nis in gansch de voorstad eenen smartelyken indruk heeft gemaekt. Victor Margalet, oud 25 jaer, is donderdag mor gein! te Luik het slagtoffer geweest van een vreeselyk ongeluk. Hy was in een nyverheidsgesticht in de Gretrystraet, bezig met stukken yzer te vertinnen, welke hy in een bad met gesmolten zink doopte, toen hy hel evenwicht verloor en met het regterbeen in het gloeiende metael viel. Niettegenstaende den spoed waermede zyne makkers hem er uit trokken, kreeg de werkman zulke erge brandwonden, dat hy denke- lyk het been zal moeten afgezet worden. Oplossing der Raadsels. 1. Ik neme daaglijks in de hand mijn klak. Ik make vast of brief of band met lak. En 'k strijke kalk aan muur en wand. 2. Rijk en dom zijn dat is iet', Dat men dikwijls samen ziet 't Een belet het ander niet. Bij de zee vergeleken Is het meer veel min groot; En het is in den schoot Van de zee, dat de heidenen steken Het monster, half vrouw en half visch, Dat de zeemeermin is.

De Gazet van Aalst | 1873 | | pagina 2