N° 109. Zondag 26 January 1873. 3de Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. De Bende van Jan de Lichte. Aelsl, 25 January. Groot voorbeeld, groote les. G-azette van Aelst Het Rureel van Let Llad 1. ««va«.8U la Oe «tape,.e.tnaet W 11. waar al.e brieve.., Ke,de.., ana. vraehtvy .„..e,e„ ,..eKea.....le.. „„...en Abonnement»,..,,., B r.-, -» Jner», vooraf betaelbaor. Voor de., l.ulteo ban .„en Inaehryven la de p„»tbantoaren, en voor de laadelybe on l»y ile l>i*lor«li*U{|;o('M. In Frankryk, even als in België, is het onder- wys vry; in Frankryk, even als in België, on- derwyzen de bedienaers van den R. K. Gods dienst hunnen godsdienst in de gestichten van den Staet; even als onze bisschoppen hunne Hoogeschool bezitten, bezittten die van Frank ryk hunne Universiteiten; en ook by onze nabu ren, even als by ons, zoeken de vyanden van het katholicismus Christus uit de scholen te jagen. Hier, is liet de wet van 1842 welke men wiU afschaffen; in Frankryk zoekt mende bisschop pen te verbannen uit den Hoogen-Raed van het openbaer onderwys. Doch, in Frankryk, zyn de vyanden der goede zaek stouter dan ten onzent, en, wat onze vry- metselaers van Kamer en Senaet nauwlyks dur ven uitbrengen in zekere gekende discours- manifest.esde deputés der linker zyde roepen het luidkeels van boven de fransche tribuen. Het is op 8 January der ioopende maend dat zekere M. Brisson den slag aenving tegen de bisschoppen. Den slag reeds gewonnen ach tende, kwam M. Pressensé (een proteslantsche dominé) op, met de volstrekte scheiding tus- schen Kerk en Staet. Maer ongelukkiglyk voor hen stond Mgr Du panloup onder de wapens en antwoordde op beider redevoeringen. Het is op de antwoord van den weispreken den Bisschop van Orleans dat wy voor een oogenblik de aendacht van den lezer roepen; want Mgr Dupanloup heeft niet alleen gespro ken voor de fransche Kamer, maer tevens voor al de katholieken der gansche wereld. Spreker Begon met de vryheid van onderwys in te roepen. Sedert 1830 heeft de fransche clergé gestreden om dezelve te bekomen, Dank aen hen, zag die vryheid het licht in 1848, en, in 1850, waren derzei ver sporen reeds getrok ken. Onze geestelykheid ook mag aenspraek maken op dergelyken roem. Inderdaed, wie biedde het hoofd aen Willem-den-Koppige? Wie vergde het regt van onderwys voor al de Belgen? Was het onze clergé niet, en, hadden wy zonder hem het heuglyk jaer 30 gezien, en de schoonste onzer vryheden genoten, de vry heid van onderwys? Lees wat Mgr Dupanloup gezegd heeft voor het Wetgevend Korps van Frankryk: elk eene onzer volksvertegenwoordi gers mag het, den dag vanmorgen, herhalen,de belgische geestelykheid ter eere. Men oordeele: De opvoeding bestaet niet juist alleen uit het onderwys; zy moet de zielen, zy moet de jeugd verhenen; zy moet al de edele hoeda- (i) m. iVIlou voor oenen. (10® VERVOLG.) Het is ongeveer een maend geleden sedert de gewichtige bycenkomst by Kobeu uit het Kruisken, en wy bevinden ons in de omstreken van Lessen. De kom tusschen den Dender en de Zenne, van Lessen tot Hal, was alsdan byna gansch bezet met digle wouden, doorkruist van een zestal breede straten die uitkwamen op de stad Edingen. Die straten ongekalseid op de meeste plaetsen en, by slecht weder schier onbruikbaer, werden nogtans veel bereden. Het was langsdaer dat lalryke vracht wagens, soms met zes peerden bespannen, de pro- dukten der koolputtcn en der steengroeven naer Vlaenderen en hooger op overbragten. Het was voor den avond. Nauwelyks kon het vier uren zvn; maer zoo overtrokken en duister was de lucht dal het reeds byna nacht was in de wouden. Een jonge voerman, een knappe kerel, maer een felle losbol zag hy eruit, was, weinig na noen, uit Edingen vertrokken en met zyn gespan het dorp Mareq voorhy geraekt. lly was een der boden op Geeraerds- bergen, Lessen en Edingen en hy trok met tamelyk zwaer geladen vracht huiswaecls. Het was bitter koud en de scherpe wind gispte hem pynlyk het acnzieht; "maer hy liet zich de reis niet verdrieten en het was al fluitend en zingend dat hy den ingang van het Lessenbosch bereikte. Daer vond hy, by den kant der bacn, eene arme vrouw gezeten, met eenen gevuiden zak op de knieën. Goeden avond, moederken, sprak hy. Zyt gy niet bang van te bevriezen? of.... zyt gy ziek misschien? Vriend, antwoordde de vrouw, ik zag u van verre komen aengereden,en heb u ingewacht om u te verzoeken myn pak te willen opladen. Ik heb vier uren wegs afgelegd en kan geen voet meer vooruit. De voerman, die een goede jongen was, aenzag de vrouw en had medelyden met haer. De wagen is vol, antwoordde hy, maer een pond of twee meer zal de as niet breken. Kom, steek daer achter by. (1) Eigendom der Gazette van Aelst. mgbeden, lichamelyke, vei slandelyke, gods- dienstige en zedelyke, welke in hel kind de menschelyke natuer en waerdigheid daerstel len, beoefenen, te werk stellen, versterken, ontwikkelen en beschaven; zy moet die ltoe- danigheden in hunne oorspronkelyke geheel- heid opbeuren, haer in hare volle kracht en werking vestigen, en aldus den mensch vor- men, en hem bereiden zyn land te dienen in welkdanig maetschappelyk vak waertoe hy in zyn leven geroepen is; eindelyk, hooger op aenschouwd, moet de opvoeding, met het aerdsche leven te veredelen, de ziel verheffen tot het eeuwig levenziedaer de zending, hel doelwit der opvoeding Onder de werkende krachten der samen- leving, buiten de scheiding van Kerk en Staet, moet gy bekennen dat er eene zedelyke magt leeft in de Kerk, in den godsdienst; eene wer- king, een invloed, dien niemand zal loochenen. Eh wel,diezedelykemagt,die werking,brengt gy in uwen Hoogen-Raed, en hierin handelt gy zeer redelyk.Om uwe doorschokte samQn- leving op vasten grond te brengen, hebt gy de zedelyke wet noodig. Nu, ik zeg u,en ik houd het stacnslechts eéne wet zal u redden en die wet is degene die geschreven staet in de tien geboden Gods. Is er zooveel vvankelbaerheid in uwe raed- beslagingen, beeft gy op uwe grondvesten, vlugt de grond onder uwe voeten, het is oin- dat gy op'de tien geboden niet steunt. Doet in de ooren van het volk, doet in zyn harte drin- gen, deze groote woordenGy zult niet doodslaen, gy zult niet stelen, gy zult niet lie- gen, dan zult gy eenen mnrkelyken stap gedaen hebben tot het daersteflen der maet- schappelyke orde.... Wil ik ei- iets by voegen, iets dat u misschien nog meer zal verworide- LCy? Pj'int'au de zie-1 van uwon «veninensch. pi'int in uwe ziel dees opperste gebod Gy zult God beminnen uit gansch uw hart, en uwen naetste als u eigen zclven ep, aenslonds zal de. vrede gesloten zyn Wy hebben eene zedelyke wet noodig aen welke wy ons, met of tegen dank, onderwer- pen moeten, uit eerbied voor den oppersten wetgever, en uit eerbied voor ons zei ven. Dit gelooft gy allen, wie gy ook zyn moogt; wanneer gy dit geloof tegenwerkt, wanneer gy God loochent, en u eigen aenstelt als bn- afiiankelyken oppermeester over leven en ge- weten, wanneer die wet verdwynt, blyft er niets meer over dan wanorde en dwaling in liet leven en in het gedrag.... Myneheeren.gy kunt my hier punt voor punt tegenspreken, maer er is iels in u dat my niet zal tegenspre- kenhet is uw geweten zelf. Ik daeg u uit van tot dertigjarigen ouderdom te zyn gekomen en niet stellig te weten, door eene min of En hy liglte de huif op, die over de vracht lag gespannen. Wacht, wacht eens, zoo haeslig niet! viel hy in. Is uw pak niet vuil? niet nat? want ziet ge wel, moederken, er liggen daer kostbare stoffen, ja, zelfs kanten; en ik zou er te Geeraerdsbergen, niet geernc met scha en schande afkomen. Moet gy nog zoo verre reizen? en zoo laet reeds op den avond.... Ik beken het, ik zou op dees uer, vier my len moeten vooruit zyn; maer, ge weet, de peerden heb ben dikvvyls dorst, en.... ik hob my laten ophouden langs de bacn. Dan, ik heb my toch wrel verzet: hot waren vrolyke gasten die rondleurders van Mareq. En gy reist zoo des avonds door de bossclien, met kostelyke sloffen gelyk gy zegt? En met nog al meer! luchtte de onbezonnen jongeling. Ware dees bundeltje onder ons te deelen, vrouwken, in langen tyd. meer zou ik nog gepak moeten voeren, noch gy er meer moeten dragen. Hoor eens!.... En hy sloeg op den lederen geldbeugel, die om zyne lenden was gespannen. Voorwaer, ik herhael hel u, vriend, gy zyt onvoorzichtig! En waerom? Men zegt dat de baen niet veilig is.... Myn vader heeft hier dertig jaer gereden, en nooit heeft hy ongemak ontmoet. Men spreekt tegenwoordig veel van dieven en stroopërs die over het land loopen.... En die wellicht stelen waer er te stelen is, in de steden of in de dorpen by ryke pachters. Maer hier, wat zouden ze hier verrichten? de boomen lekken misschien? - Ik vrees lachtte de vrouw, dat gy waerlyk nog jonger zyt dan gy voorkomtWat zy hier zouden verrichten, vraegt gy? wel, de reizigers en de voer lieden aenhouden en ze uitstroopen! My dunkt, de plaels is maer al te wel gekozen.... Eh wel! vrouwken, als ze willen komen, laet ze komen! In den bak van den wagen liggen geladen pistolen; ik ben sterk voor mynen man, en, daer boven, onder de huif, ligt een kameraedaen 't ronken, die sterk is voor twee. Ha! viel de vrouw als verrast in.... Ongelukkiglyk, de jongen is zoo zwaer geladen meer droeve ondervinding, dat de zedelyke wet niets is, indien zy niet steunt op den god- delykën wetgever, indien zy niet bekrachtigd word by den eeuwigen regterstoel Het zyn die begrippen welke wy vertegen- woordigen, en juist daerom zult gy ons gaen uitsluiten? Ze zyn zoo verdraegzaem, de heeren vry den kers. Altyd staen zy gereed om -ons dees of geen regt te ontnemenmaer vraegt bun de gelyk- heid? Oh! gy zoudt liet volk verleiden, fanati- seeren,t\e onverdraegzaemheid van uwen clergé zou het al overheerschenGy zoudt de doode hand, de tienden tcrugeischenHet land zou in kindscheid vervallen! Daerby, de kloosters zyn daer,de broeders der christelyke scholen,enz. Wat hel zedelyke betreft, zy weten zelfs niet wat het bediedt. De deugd is slechts een ydel woord voor hen. Ontmoeten zy eenön priester, zy hoonen hem, zy spotten of zy vloeken. Van de Kerk spreken zy alleenlyk om er den vurigste!) laster op uit te brassen. Het is wel tot hen dat men de woorden van den waarden Bisschop van Orleans mag sturen. Wat vindt men in den godsdienst, in dit wonderbaer Evangelie, in dien onvergelyke- lyken Catechismus? Juist hetgeen u ontbreekt. Gy peweert dat de godsdienst u geneert; eens heb ik het u gezegd: neen hy geneert u niet, hy ontbreekt u. Daerom vergaet gy, ver- valt gy, zult gy tot niet komen; daerom zyn uwe beraedslagingen vol drift en zonder einde. Gy hebt geen licht dat u geleidt, gy zyt, wy zyn allen elkander aen 't tegenstooten. Ziet- daer wat zou moeten ophouden. Ik aerzel geenszins het te zeggen en het is niet noodig gisteren de Commune te hebben gezien om het te gevoelen indien gy uwe wofiBprnw vervvezeiiLlvkt moest. zien. imlien gy, g'pgt toegeven aen de gewelddaden en de bedreigingen waervau de Commune van Parys, van Lyons, van Marseille hel afschuwelyk tóo- neel hebben opgeleverd, en indien wy onsals- dan vervvyderden en vertrokken naer de wil- dernis, met ons mededragende de Tien Ge- boden, het Evangelie en het Kruis, gy zoudt verschrikt zyn van de duisternis die u zou om- geven. Verdween met ons de christene be- schaving, welke uw jammerlyke poogingen dagelyks by dees ongelukkig volk vermindert, haest zou de Commune van Parys overal we- zen, en gy zoudt de afschrik worden van de beschaefde wereld Loftuiting ware hier misplaetst; maer laet ons toe eenige bemerkingen by ie voegen. Er is eene kwaeldie ons verderlt: het is onze onverschilligheid. Terwyl de vyanden der Kerk dagelyks aenwinnen, terwyl zy, door list of ge weld, een voor een al onze versterkingen inne- als de yvagon zelf: liet schokken eri schommelen zal hein niet ontvvokken. Maer ten zeven uren juist is het zyne beurt van voejren, en dan moet hy aen den toom of hy wille of niet. Gy hebt geen ongelyk u zoo wel te verzekeren. Te meer, uw hond, die onder den wagen gebonden loopt zou in tyd van nood, nog een goede helper worden. Spits? Ik geloof hel welBezie hem: hoe kloek, hoe v!ug! Hy ware bekwaem om een gansche bende te verscheuren Laet hem dan los, ik racd het u. Waerom? Om vooruit te loopen, om u by tyds te verwitti gen, om u in geval van gevacr te kunnen helpen. Niet goed, vrouw, niet goed! Hy ware zes uren vroeger te huis dan wy, en ik zou bekeven worden. Spits zal blyven waer hy is.... Maer, zeg eens, vrouw, ik geloof dat gy'zoekt bang te maken?.... Toch niet; maer men verhaelt zulke vreemde dingen van die dieven."Zy zyn stout, zegt men, en rap als de dhivel. Zygnen misschien met den duivel om?.... Spot maer,jongeling; doch ik voor myn deel, ben bly op dees uer en op deze plaets gezeldschap te hebben. K De voerman ging de vrouw gerust stellen, toen eensklaps de hond aen 't blaffen ging, en, op eenige stappen de baen vooruit, van achter de hoornen een klein licht verscheen.... De jongeling verschrikte; maer, als beschaemd over zjrne aenaoening, riep hy schertsend Daer is waerschyulyk do eerste roover, de voor bode der bende De vrouw was plotselings blyven staen. Gy doet my beven, zuchtte zy.... Gelukkiglyk zie ik wie hel is. Het zal de kapitein zyn!.... Neen net is myn Tisije, myn jongste zoon, die my komt afhalen met de lanleern. Het was inderdaed een kind,'dat niet meer dan twaelf jaer oud kon zyn. Hel kwam tol den wagen ge naderd en verhief de lanteern ter hoogte van zyn acnzieht Hot schepsel zag er bitter ellendig uit; zyne magere ledokens beefden onder de' lompen die ze nauwelyks overdekten; zyn gelael was bleek en men, bieden wy hun tot tegenweer onze lyd- zaembeid alleen. De organen der goede zaek klagen, wy geven hun gelyk, enwy doen niets. Is zulks waerdig? Maer, zegt gy, moeten wy ons verwyde- ren, ert de Tien Geboden, het Evangelie en hel Kruis mededrageii? Neen, wy moeten blyvenPlant het Kruis in den grond; legt voor deszelfs voet neder de Tien Geboden en het Evangelie, plaetst.de Kerk uwe Moeder in uw midden en zweert dezelve te verdedigen! Komt de vyandop,houdt stand! Aienziet hem stoutiiy zal* wyken, want te laf hartig is by om degenen te naderen die onbe schroomd zyn. Preeken wy u het geweld aen Op geejier wyzewy spreken slechts van uw regt. Degenen die thans aen het bestuer zyn, wie beeft ze gekozen? En nogtans de oud gepleegde onregi veerdigheden blyven ongestraft, en dage lyks trapt men uw regt voor de voeten. Aen wie de schuld? Aen onze wetgevers? Geenszins! Toondet gy u kloek en vroom, zy zouden liet ook zyn; aen uwe onverschilligheid alleen hebt gy alles te wyten. Volhardt in uwe doenwyze en uwe priesters zal men behandelen gelyk men de priesters van Parys heeft behandeld. De priester, hy is uw redding, by is het die u zal dekken met het schild der Kerk. Wee hem die den weg niet volgt dooi den priester gebaend lly loopt tot zyn verderf! Vooral waek over de opvoeding uwer kinde ren. Trekt Mgr Dupanloup de opvoeding der jeugd zich zoo nauw tér herte, hy doet liet by ondervinding. Het is de eerste indruk, de eer ste plooi die blyf't. Het kind blyft in den loop des levens betgeen hem de opvoeding heeft ge- maekt; is hy onder goede handen, later zal hy goed zyn, deugdzaem en christenVertrouwt u in nprooti,.,vi,«l W»o ff nod hagiai.ainJigt goed. En vermits wy wel hebben weten te beginnen, laten wy ons door zinsbedrog in slaep niet wiegen, maer werken wy met on verschrokken moed en onverwinbare volhar ding tot de verdediging onzer zaek, opdat men later moge zeggen van ons: Zy hebben goed begonnen en nog beter voleindV. In hare zitting van 14 dezer, heeft de Kamer van Volksvertegenwoordigers een wetsontwerp gestemd dat, zoo men denken kon, slechts in betrekking was met de jacht; doch bet beeft eene grootere uitgestrektheid, waermeê wv onze lezers willen bekend maken: dit wetsont werp magtigt het gouvernement om, door een reglement van algemeen bestuer, te verbieden de vernietiging, de jacht, hel verkoopen, bet koopen, liet vervoer en liet rondleuren van venyn-etende vogels, van hunne eieren enjongs- kens. kwynend, doch zyn groot zwart oog vonkelde van vernuft en arglist. Moeder, vroeg het op droeven toon, moet ik het pak dragen? De voerman had het kind acndachtig aenschouwd, en zooveel ellende had hem diep getroffen. Vrouw, vroeg hy, hebt gy er zoo nog veel? Allen voor éénen, was het fluisterend ant woord.... Hoeveel? Allen voor éénen.... De voerman dacht begrepen te hebben. Ik meende, sprak by, daer even te vernemen, dat gy er meer haat dan éénen.... Moeder, vroeg nogmaels het kind, heb ik niets te dragen? En dit zeggende aenzag hy de vrouw met zonder ling navorsclienden blik. Niets, Tistje lief. Die brave man heeft de goed heid gehad dit pak op te laden.... En zy deed het kind een gebiedend teeken, dat de voerman den tyd niet had op te merken. Mag ik dan op den wagen kruipen, moeder? Ik heb zulke koude.... Franke jongenkeef zy? dal moet gy aen my niet vragen.... Ja, ja, viel de voerman in, .kruip maer op!.... Daer op zyde, tusschen de balen.... Goed zoo!..,. Verwarm u wel, broerken, en maek den kameraed niet wakker ofhy zou u byten. Ik zal zeer braefen stil zyn, mynheer. Vriend, stamelde de moeder met ontroerde stem, gy hebt te veel goedheid voor arme lieden. Dat God het u loone! 't Is wel de moeite! Zyn wy op do wereld niet om elkander te helpen? Nu, zeg op, moet gy nog verre gaen? Een kwaert uers over de afspanning van Schele Jaek. Daer ben ik juist voornemens te staen. Gy zult er eene kan bier drinken en een brok eten: het zal u deugd doen. Dal neem ik aen in dank, vooral voor myn Tisije. Het kind is, och arme, zoo zwak en zoo zickelyk.... Hel was volstrekt nacht geworden en de voerman had al zyne oplettendheid noodig om zyn gespan zon der hinder door de hobbelige en modderige baen

De Gazet van Aalst | 1873 | | pagina 1