1 Dit verbod strekt zich uit tot de nachtuilen, de nachtegalen, de graenmusschen, de goud- haentjes, de bloedvinken, de piepelingen, de roodborstjes, de blauvvborstjes, de roodsteert- jes, de kwiksteertjes, de zwaluwen, de meezeil, de pimpelmeezen, de tronkslepers, de holbe- wooners, de konlngskens en de spechtmeezep. Van'l september tot 1 maert van elk jaer mag men vangen of dooden waer men het regt heelt te jagen, al de wilde vogels, behalve de bovengenoemde. Op al anderen tyd is de jacht der wilde vogels verboden, en op geen tydstip mag men op de bovengemelde vogels najagen. Ten allen tyde mag men levendige vinken en vlasvinken transporteeren, op voorwaerde dat de drager een certillkaet van het plaetselyk be- stuer hebbe, meldende dat die vogels zyueii eigendom zyn en hy geenen koophandel in vo gels dry ft. 't Is verboden ten allen tyde te vernietigen, te vangen, te koop testellen,te koopen,le ver voeren ol rond te di agen nesten, eierenol' jongs- kens van bovengemelde vogels of van vreemde vogels. I>e nalatigen zullen gestralt worden met eene boete van o tot 25 fr.,en by hervalling met eene zwaerdere boete, en des noods, met eene ge vangenis van 5 tot 12 dagen. Nogtajis zal de eigenaerof de landbouwer ten allen tyde mogen vernietigen of doen vernieti gen de vogels, eiers of jongskens in de gebou wen en omsluitingen van zyne wooning afhan gende. Het gouvernement heeft de bovengemelde wet voorgedragen, om de vernietiging te beletten der vogels, die zoo veel nut aen den landbouw toebrengen door het eten van het venyn. Een verstandige landbouwerzai de kweek der voge len op zyn hof vermenigvuldigen, en zyn oogst zal er veel door bevoordeeld worden. Sinds lang waren er klachten ontstaen over de ver nietiging der nuttige vogels, en het gouverne ment heeft zeer wel gehandeld met ze in acht te nemen. Eerlang zal het bedoelde reglement afgekon digd worden. (Vlaemsche Land.) De Monileuv kondigt de volgende benoemingen af: Barst: schepen, M. C. De Vuyst. Moerbeke: schepen, M. F. De Bruyno. Smeerhebbe-Vloerseghem: schepen, M. F. De Wae- gcneer. De Monileur van dynsdag kondigt de wet af, vvaérby de konventie wordt goedgekeurt, den 24 mei 1872, lusschcn België en Holland gesloten, voorde inlernalionale indyking van het Zwin. By koninklyke besluiten van 31 december 1872 worden de volgende kredieten verleend voor werken tot gezondmaking: Ronse, 4498 fr.Lokeren, 714; Wetteren, 234; Boekhoute, 1450; Machelcn, 1076; Ertvelde, 1000; Baesrode, 2000; Sinl-Gilles-Waes, 3050; Gecraerdsbergcn, 2300. M. de minister van binnenljmdsche zaken zal voortaen op den tweeden en vierden maendag van iarfp-pp. maend trehoor verlennAn. lelkpnc van 9 1/2 tot 12 1/2 ure. Het belgisch leger bezit niet minder dan 35 ge neraels in werkelyken dienst, te weten: Chazal, Thie- baul, Tervvangne, Neuens, de l'Escaille, Merjay, de Moor, Lcclercq, Soudain, Jambers, Selle, Simons, de Jaegher, Marcchal, Leurs, Cartiaux, Le Meire, Sclo- bas, JorissenKessels,Viclte,Meyers, Vandovin, Bayet. Brialmont, Lambert, Van Lathem, Dens, Goflinet. Pouchin, Lecat, Schollaert, Coquilhat, Orban en de DeSmet. De policie van Brussel heeft verleden zaterdag nacht een gewezen bediende van den brievenpost aengehouden, beschuldigd van diefstal met braek, ten nadeele van gemeld bestuer. Eenige dagen geleden bevond men dat er een les- senaer was opcu gebroken en dat verscheideno ge chargeerde brieven, die er in lagen, verdwenen wa ren. Twee dagen nadien gaf een der bedienden zyn ontslag, en dit deed de vermoedens op hem vallen; hy werd opgespoord en men vernam welhaèst, dat hy twee nachten in eon slecht befaemd huis had door- gebragt. Alsdan had hy Brussel verlaten, en dewyl men veronderstelde dat hy naer Engeland was ver voorts te helpen; zoodat het gesprek eenigen tyd bleef opgeschorst. Eindelyk sprak de vrouw: Do peerden schynen vermoeid. Ware ik in uwe plaets, ik spande uil by Schele Jaek en bleef rusten tot morgen. Het mag niet. Ik ben achteruit, en moet nog dezen avond zonder feilen le Lessen zyn. Donihoofd, die ik ben! viel eensklaps de vrouw indal ik er niet eerder op dacht!.... Wat? Op twintig slappen de afspanning voorby, heeft men dezen morgend hoornen uitgehakt, en twee ervan liggen over de baen gevallenmisschien liggen zy er nog. Doemnis! vloekte de voerman. Of de wegen nog niet slecht genoeg waren! Ik moet nogtans vooruit! Er is een middel.... Ik zal Tistje opzenden en hy zal u komen verwittigen in de afspanning. Liggen er de hoornen nog, met weinig drinkgeld zult gy ze uil den weg krygen. Op den roep zyner moeder verscheen het kind, zich de oogén wryvendeen zichlbaer misnoegd. De vrouw vatte drukljpnd hem de hand en gaf hare bevelen. Tislje sprong langs de overzyde der baen den wagen om en verdween in de duisternis. Tien minuten later viel de hond onder den wagen •aen 't huilen, zoo jammertyk, dat de voerman, verle gen, licht nam en ging zien wat er school.... Hy vond het arme beest magtcioos slepend achter zyne ket ting.... Wat beleekent dat? riep hy verrast. Do vermoeienis, vriend lief, de vermoeienis! Het schuim bruischt hem uit den muil..;/is hy dol geworden? Het hoest sterft, voerman.... Dal is vreemd!.... neen, dat is niet natuer- lyk En eensklaps, als aengeprikkeld door het voorge voel van een dreigend gcvacr, greep hy de zweep en oversloeg met buitengewonen drift zyne onrustige poerden. Vooruit! riep hy, vooruit! Maer onder den eersten slag stronkelde het voor paerd Cn viel, en.... twee yzeren handen wrongen zich om dé keel van den ontstelden jongeling.... Sla! klonk hel in de duisternis. Wordt voortgezet.) trokken werd zyn signalement naer de policie van Londen gezonden. Zondag morgend ten 4 ure, kwam hy terug op hel centrael postbureel. By den portier nam hy de sleu tels en drong door tot in het bureel, waer hy wist dal de gechargeerde brieven werden gelegd. Hy brak de laden open, doch niets vindende, viel hy op de geld kist acn. Terwyl hy wanhopige poogingen deed om zo open te krygen, werd hy door een der wakers ver rast en vastgegrepen. Hy gelukte er in zich los te worstelen cn op de stract te vluchten; maer hy werd van diglby opgevolgd en eindelyk op nieuw gegrepen. Hy verweerde zich als een bezetene, doch dit mogt hem niet baten èn by word in de gevangonis opgeslo- ten. Dat te Brussel de prys der eigendommen gedu rig toeneemt, kan uit het volgende hlyken :Verledene week is heihuis van M. Couteaux, ter gróótte van 66 meters, gelegen in de Nieuwslraet, verkocht voor de somme van 165,000 fr. Wanneer men nu do weerde van het gebouw op 65,000 fr. berekent, blvft er nog 100,000 fr.voor den grond, hetgeen ten naestenby op 150 fr. per meter neerkomt. Op den noorder boulevard, vraegl de stad 250 a 400 fr. per vierkanten meter, dus het dubbel van den prys van den grond in'de Nieuwslraet. De gemeenteraed van Brussel heeft eene uitgave van 10,000 fr. gestemd', voor het herdrukken der kiezerslysten, waervan men tol hiertoe de kompositie had bewaerd. Men zal da lysten opmaken volgens een nieuw stelsel, door een bediende van het stadhuis uitgevonden. De loten van Brussel 1873 zyn nog niet in han den van de inschryvers en zy. worden reeds met 60 centiemen winst verkocht. De toeschouwers, die zondag laetst de vertoo ning in de renbacn Loissel te Brussel bvwoonden, waren getuige van een feit dal niet op het programma stond. Eensklaps verscheen de- policie en vatte op de èerste plaets eenen persoon by de kraeg, die, schynt het, daegs te voren Luik had verlaten, met eene som van 7000 fr., die hem niet toebehoorde. Boven en beneden Brussel loopt de Sonne nog- maels buiten hare oevers. De stad zelve is nog van water bevryd, maer aen den zuid- en noordkant zyn talrykc kelders ondergeloopen. De politie van Brussel heeft eene zeer belangryke vangst gedaen, en het zyn de agenten van Brussel en Anderlecht, die er mede aen geholpen hebben. Talryke branden barstten sedert eenigen tyd uit in de omstreken dhr gemeente Anderlecht, by Brussel. Het was eene crimiueele hand, die deze branden aen- stak; de diefstal was, volgens de bekentenissen der aengehoudenen, de eenige dryfvecr der misdaed. Vier kleine hoeven of pachlsleden, waervan eene onder Bilbeek gelegen, waren alzoo de prooi der vlammen geworden. De brandstichter vond middel om zich meester tc maken van kleedingslukken en andere voorwerpen, welke hem onder de handen vielen lydens eiken brand, en die hy gemakkelyk, by middel van verheelers, wist te plaetsen. De plichtige is een genaemde Pieter Scholle, oud 27 jaer, geboren le Erwetegem, kanton Zottegem, (Oost-Vlaenderen), en droeg den valschen naem van Peer Van Damme. De hatelyke speculatie van dezen misdadigerbestond in de volgende middelseerst stak hy een huis in brand, dan begonhy zoo luid hy maer kon te schreeu wen, bood zich aén de inwoners aen om mede te hel pen redden en hetgeen hy dan voor zich zeiven wist te houden, droeg hy naer de echtgenoten Poelemans, llCx-.-iootrcoi, io Brooool, bjr do Andoil'jvhl^u.ol. Hel parket opende verscheidene enquesten om de brandstichter te ontdekken, doch al de pogingen welke men acnwendde, bleven vruchteloos. Een politieagent der 3°divisie te Brussel, Carpentier genaemd; is er eindelyk in gelukt de hand te leggen op den gevaerlyken kerel welke men opzocht. Hy hield hem in de Herrisstraet aen, en bragt hem naer Cureghem, waer hy definitief werd aengehouden. Daerna heeft de politie verscheidene verheelers van gestolen goederen aengehouden en ze met den brand stichter in hel gevang der Kleine Carmelioten te Brus sel opgesloten, om eene ondervraging by den instruc- lieregler te doorstaen. Pierre Scholte is een oud veroordeelde, hy heeft byna alles bekend en '1 is dank aen hem, dat de andere kerels geknipt zyn geworden. Hy verklaert dal hy pas 17 jaer oud zynde, reeds tot den diefstal genegen was, en zelfs drukte hy zyn spyt uit omdat hy het huis des burgemeesters van zyn dorp niet had afgebrand, om dat deze hem nooit begunstigd had. Het leven van Scholte is een echte roman. Over eeDige weken ziet hy eene kar, die naer de markt rydt. Hy bemerkt eene koperen kruik met melk gevuld en roef! hy maekt er zich meester van. Met de kruik loopt hy naer eenen vcrheeler; de pap vvordl gekookt en binnen gesmuld en daerna de kruik te koop geboden. De verheeler doet opmerken dal de naem des eigenaers in het koper staet. Als het niet anders is, zegt Scholte, en wischte onmiddelyk de letters uit. En dit is nog maer een der minste en onbeduidend ste feilen uit zyn dievenleven. De vlasmarkt van Gent was gisteren weinig be- voorraed; de vragen waren kalmer dan de voorgaende week; de pryzen zyn niet veranderd. De lynwaedmarkt was niet belangryk: weinig koop- waer eir afwezigheid van koopers Er zyn weinige gemeenten in ons land waer zoo veel handel in vlas gedreven yvordt als te Desselgem (Gent). Sedert meer dan een jaer heeft men er eene statie gemaekt, doch al de treinen blyven er niet stil. De gemeen'te-overheid heeft zich tot het hooger be- sfuer gewend, maer lot lieden niets verkregen; gevol- genlyk blyven de klachten der vlaskooplieden der om streken voortduren. Het ware te wenschen dat de minister van openbare werken zoo spoedig mogelyk, het verzoek van Desselgem inwilligde. Men beweert dat dc scheepvaert van Doornyk op Gent langs de Schelde niet voor de maend mei zal kunnen hernomen worden, uil hoofde dat door de laetste overstroomingen de bedding van dc rivier op vele plaetsen is verzand. Dit zou een groot nadeel voor den handel van Gent opleveren. Ook verhopen wy dat het besluer van den waterslaet al hel moge- lyke zal aenwenden, om ten spoedigste alle hinder palen, die gemelde vaert belemmeren, uit tien weg te ruimen. Ten gevolge van de regen is het water der ri vieren met groole snelheid geklommen. In 48 uren tyds is te Namen'het water twee meters gestegen, men heeft zulks nooit gezien. Volgens de Meuse van Luik plukt men óp den heuvel, in een der voorgehorgten van deze stad.aerd- beziën in volle rypheid. Zy zyn zoo smakelyk niet als diegenen van liet goede jaergetyde, maer zy zyn schoon van kleur. De handelsregtbank van Luik heeft beslist dat dengenedie valsche iniigtiiigen geeft, wetende dat zy valsch zyn, verantvvoordelyk is en,, uit dien hoofde heeft zy dén genaemden E.... veroordeeld tot de beta ling der faktuer van eenen koopman, die, op de goede berigten van gezegden E...., aen M. A...., van Luik, verscheidene stukken wyn had geleverd. Ziehier een behendigen trek door eenen dief le Charleroi gepleegd. Een kerel biedt zich in eenen winkel aen en koopt een dozyn homdknoppen. Dit gedaen, vraegt hy aen de dame des magazyns een biljet van twintig fr., wacrvoor hy haer klein geld zal geven. Het biljet wordt gegeven en dan, eene brievenenveloppe ne mende, doet by er de banknoot in, alsook een tweede biljet dat hy uit den zak haelt. Maer hy moet een fos- foorken hebben om den brief toe te zegelen, hy vraegt er een. De dame, allyd bereidwillig, haest zich er een in de keuken le gaen halen. De kerel inlusschen begint zyn geld te tellen, doch er ontbreekt hem eene kleinigheid. Wacht, zegt hy tot de dame, ik heb eene goede kennis in de buert, en ik zal aenstonds het geld gaen halen en terug, komen. Zonder mistrouwen, omdat zy in het bezit blyft van den brief met de twee banknoten, laet de dame den klant heengaen. Maer mynheer haest zich niet om weer te keeren... maer mynheer komt niet meer... De dame ongerust geworden en eenen dieventrek vermoedende, opent de enveloppe. Teleurstelling! zy bevatte slechts een eenvoudig wit stuk papier. Terwyl do dame in de keuken was, had de schurk de twcc'banknoten weggefoefeld en had hel papierken in de plaets gelegd. Dat op vele plaetsen de muizen nog eene erge veldplaeg zyn, bewyst Vlodrop, in Limburg; daer heeft men twee machienen vervaerdigd om dit lastig goedje niet te verdryven, maer te dooden door ver stikking. 't Is vérwonderlyk om te zien, hoe men daer het machientje op het veld plaetst boven een muizen hol; men begint even aen den blaesbalg te trekken, en na weinige oogenblikken zyn de diertjes uit de gan- sche pyp allen dood. Dat het saizoen vergevorderd is, blykt hieruit door dat by M. A. II. Van llemert le Ammerzoden, (Holland) groote hoornen volop in bloei en de aerdap- pelen reeds boven den grond'staen, en weldra aen bloeien zullen gaen denken, terwyl de kropsalaed eetbaer is, gelyk dit laetste mede het geval is by E. J. Van Uylerl; alles aengekweekt in de buitenlucht, niet het minst kunstmatigs er by dengeweed. Als eene byzonderheid over het zachte weder, wordt er uit Perpignan (Frankryk) gemeld, dat de amandelboomcn daer overal in vollen bloei staen. I11 de plein Orle staet het vlas in de knoppen en men ziet er een stuk gerstland, waerop de vruchten hun bloei- sel afwerpen. Dezer dagen is eene stiefmoeder voor het assi senhof van Aveyron verschenen, onder beschuldiging van moordpoging op twee jonge kinderen. De feiten aen de echtgenooten Hautesserre ten laste gelegd, zyn zoodanig schandeiyk, dat men weigeren zou er geloof aen te hechten, indien zy niet bekend werden door talryke getuigen en indien de uitspraek van den jury do droevige waerheid niet was komen bevestigen. Als de overheid zich naer de woning der beschul digden begaf, vond zy de kinderen gansch gekleed zonder deksel, op eenen hoop rot stroo liggen, dat hun tot bed-diende. Het gelaet van het eene kind was gezwollen en doodsbleek; het was byna van zyn verstand berooid. Wat het andere betreft, de wormen liepen over zyn gelaet en zy hadden letterlyk de oogen uitgeknaegd. De holten waren ledig en een der «w^o. hcdcla was reeüs verre afgovreien. Do outbee- ringen en vooral het lyden, welk het kind onderstaen heeft, terwyl de wormen zyne oogen uitknaegden, hadden zyn lichaem tot een verschrikkelyken staet van magerheid gebragt. Deze kinderen werden dade- lyk toevertrouwd aen do zorgen van hunnen grootva der en hunne grootmoeder. Het oudste is weder gezond en kloek geworden. Wat het andere betreft, hel heeft zyne krachten nog niet teruggewonnen, en de volslagen blindheid zal, indien het geneest, allyd als eene getuigenis blyven van de wreedheid zyner barbaersche ouders. De gencesheeren die de kindoren verzorgd hebben, leggen verklaringen af over de mishandelingen welke zy onderstaen hebben. Een der geneesheeren zegt dat hy meer dan 40 wormen uit ieder der oogholten van het eene kind heeft gehaeld. Twee dagen later zouden zy aen de hersenen beginnen te knagen hebben en het ware gedaen geweest met het leven van het ongeluk kige kind. De dryfveer dezer misdaed moet gevonden worden in de hebzucht. De twee kinderen van een eerste bed zynde, waren eigenaers langs den kant hunner moe der, van het goed waerop de vaderwoonde. Dewaerde van hel goed beliep 1200 fr. Het hof heeft de ouders, die den naem van moeder en vader niet waerdig zyn, tot 15 jaren dwangarbeid veroordeeld. De verhalen van reizigers hebben reeds gemeld dat er in dc vlakten der Arizone (Mexiko) sporen be- staen van groole steden, vroeger ongetwyfeld be woond door de Atzteken; het verhael van kolonel Ro berts, afgekondigd in den Denver News, komt volko men overeen met de andere. De stad door kolonel Roberts ontdekt, beslaet eene oppervlakte van dry vierkante mylen. Zy is omringd door eenen regelmatig gebouwden muer.van 10 tot 12 voet dik. Langs den buitenkant zyn muren van huizen, tempels en markten, allen gebouwd in sterken steen en goed gemetseld. Die muren zyn overdekt met tal ryke hieroglyphen, zeer diep in den steen gesneden De ruïnen, gelyk aen diegene welke men vindt in het Oosten en voornamelyk in Arabië en Assyrië, zyn min of meer in het zand begraven. Volgens het verhael van den kolonel', zou de stad op 90 mylen tusschen l'tali en Arizona liggen, op een gelyken afstand der wester lyn van Colorado. Naby de woeslyn.is de stad omringd door zeer uit gestrekte zandvlakten. Dit legt uit hoo het komt, dat deze bedolven steden zoo lang ongekend zyn geble ven, wyl Indianen noch blanken geneigd zyn in der- gelyke woestyn te dringen; en het feit legt insgelyks uil, dat sedert het bouwen der stad de luchtgestelte nis en de grond dier streek groote veranderingen heb ben ondergaen. Het schynt dat kolonel Roberts aen het hoofd stond van eene groep diamantzoekers, en dat zy in déze zandwoestyn verdoeld waren, toen zy dc begraven stad ontdekten, 't Is maer met dit doel, dat zy in eene zoo weinig aentrekkelyke plaets door gedrongen zyn want men vindt er noch voor men- schen, noeh voor dieren voedsel, en het water is er zoo schaersch, dat dc opzoekers er gedurende zes en dertig uren van beroofd gebleven zyn. De beschry- vingder stad is schier gelyk aen degene, welke ver scheidene reizigers er van gegeven hebben. Wawn water tegen brandwonden, wordt in het weekblad Die Hausfrau zeer acnbevolen. De ver brande ledematen moeten onmiddellyk gedompeld worden in water, zoo warm als men maer verdragen kan. De pyn is dadelyk gestild: begint het water wat af te koelen, dan voege men er yveder warm water hy, om de temperatuer gelykmalig le behouden. By lichte verbranding, wacrby de huid slechts geschroeid i, is een warm bad van een uer voldoende. By ster ker branding, waerby blaren ontstaen zyn, snydt men, na een bad van een uer lang, de blaren open, en na een bad daerna van nog een half uer lang, is de wond genezen. Is de bovenhuid weggebrand en de daeronder liggeude vleeschlaeg aengedaen, dan is ook een bad van onderhalf uervoldoeude; aenvankelyk wordt daerdoor het bloeden vervorderd; zoodra dit echter ophoudt vormt, zich een wit vlies over de wond. Is dit geheel wit geworden, dan legt men er wat pluksel op en verbindt met een linnen windsel, waerop de genezing spoedig volgt. Doet zich een sterke ellering voor, dan wordt iederen dag een warm bad gebruikt, en is daerdoor de aengekleefde pluksel en gedroogde etter losgeweekt, dan brengt men er een frisch verband op. Het spreekt van zelf, dat men de beleedigdèdeelen voor koude moet bewa ren. De aenwending van warmte by brandwonden is by vuerwerkers reeds lang bekend en in gebruik; de niet al te sterk verbrande deelen worden door hen zoo dicht mogelyk by gloeiende kolen gehouden. Kerkelyk IVlemvs. Den 19 dezer is alhier overleden de eerw. heer Jan Lodewyk Haumont, priester, na eene langdurige en jynlykè ziekte, in den jeugdigen leeflyd van 24 jaren, il. Haumont was een der stichters en ieverigste leden van het Davidsgenootschap alhier, ingcrigt met het doel om do vlaemsche belangen te verdedigen. Rampen en Ongelukken. Verleden zaterdag namiddag is de genaemde Ver- beeck, schipper, 19 jaer oud, woonachtig alhier, te Antwerpen door den wind over boord van zyne schuit jeslagen en in de Schelde gevallen. Eenige loods-leer- ingen hebben alle mogelyke poogingen vruchteloos aengewend om den ongelukkiger te redden. Men meldt ons uit Berlaer: ln den nacht van zaterdag en zondag laetst, had er een hevige brand in onze gemeente plaets. Twee werkmanshuisjes, be woond hel eene door Antoinette Schroyen, weduwe Van der Zande, en het ander door Maria Opdebeeck, weduwe De Schutter, zyn met gansch den inhoud de prooi der vlammen geworden, alsook de schuer en stalling van Bernard Sonnen, herbergier te Berlaer. De gebouwen hooren toe aen Kornelis Van Looz en zyn verzekerd voor 3000 fr. De schade beloopt rond de 6000 fr. De oorzaek der ramp is niet gekend. De gemeente Evere by Brussel, welke eene zoo treurige vermaerdheid heeft verworven, is nogmaels het tooneel eener smartelyke gebeurtenis geweest, welke schynt to bewyzen, dat de wreedheden die in het zinneloozen gesticht onlangs gepleegd zyn, op het karakter der inwoners van die gemeente, wel eenigen invloed hebben uitgeoefend. Eenige dagon geleden werd M. Motte, polilie-kom- missaris der noorder-stalie, door eene hevige hersen koorts aengetast. Onder den invloed van eenen aenval en in de afwezigheid zyner vrouw, gepreposeerde voor de bibliotheek der Luxemburger statie, kwam hy uit het bed, kleedde zich aen en verliet het huis, gewapend met eene groote scheer, om zich le verde digen legen eenen zyner bloedverwanten, die hem poogde terug te houden. Hy doorliep de Keulsche voorstad in alle richtingen, daerna de voorstad van Laken en degene van Schaerbeek, waer hy het bureel van 't politie-kommissariael binnen trad. Dewyl hy er zeer goed gekend was, had men de onvoorzichtigheid hem terug naer zyne woning te voeren. Uilgepul en vermoeid, scheen hy nu weer kalm geworden le zyn. Maer in den avond van den volgenden dag, gelukte hy er nogmaels in de vvaekzaemheid le bedriegen en zyne woning te verlaten. Na even als den vorigeri dag een groot getal straten doorloopen te hebben, kwam hy op een reeds gevorderd uer van den nacht in de gemeente Evere. Daer drong hy in een huis en werd verrast door eenen der inwoners, die, in hel gedacht dat hy met eenen kwaeddoener te doen had, een geweerschot op hem loste, waerdoor hy aen de bil gekwetst werd. De ongelukkige Motté vluchtte, by het uiten van smartelyke kreten. Deze kreten en hel geweerschot bragten welhaest iedereen te been. Men greep Motté vast, welke veel magt bezit, die nu door de koorts, waeraen hy ten prooi was, nog was vermeerderd. Hy verweerde zich geweldig en poogde te ontsnappen aen degenen, welke hem hadden aengehouden. Deze gaven hem eonevracht sragen,bonden hem de handen en daerna de handen aen de voeten. Aldus gebonden als een kali, dat naer het slagthuis wordt gevoerd, werd Motté, die stroomen bloctf uit zyne wonden ver loor, naer de gevangenis der gemeente gebragt. Toen men des anderendags in dc gevangenis kwam zien, was Motté een lyk. De justicie, welke deze zaek in handen heeft, zal, wy zyn er van overtuigd, haren plicht weten le doen. Het onderzoek wordt vlytig voortgezet. Het lyk is in het St-Jansgasthuis aen het onderzoek der weisdok tors .onderworpen. Motté was omtrent 40 jaren oud; hy was een voor- treffelyk ambtenaer. De Sociélé frangaise had hem met het bronzen kruis gedekoreerd, voor de diensten, welke hy tydens den oorlog, aen de gekwetsten had bewezen. Verleden maendag is er in de statie van Esemael (Leuven) een smartelyk ongeluk gebeurd, dat aen de onvoorzigligheid der slagtoffers moet toegeschreven worden. Twee reizigers openden, ondanks het stel lige verbod van het reglement, aen den overkant der afstapping, het portel van het rytuig waerin zy zich bevonden. Zy stapten af en gingen over de tweede baen op het oogenblik dal de express van Brussel aenkwam. Zy hadden den tyd niet om op zyde te gaen en werden op den slag gedood. Men zou niet genoeg op het gevaer kunnen aen- dringen, waeraen de reizigers zich byna altyd bloot stellen, wanneer ze afwyken van de verpligtingen,die de bestuerreglementen voorschryven, betrekkelyk den dienst der treinen. Uit Rupelraonde wordt ons gemeld, dat woens dag nacht rond 12 ure, een hevige brand is onlstaen in de naestbygelegen gemeente Basel (Antwerpen), in de brouwery De Zon, toehoorende aen de heeren Heirman. De schuren en de stal zyn totael de prooi der vlammen geworden, met alles wat zich daerin bevond, uitgezonderd het vee. Twee poerden zyn in den brand omgekomen. Onder de schuren bevonden zich kelders, die vol tonnen bier lagen; men weet nog niet of deze zullen gered zyn. De schade is zeer aenzienlyk en zou zeker nog veel rampvoller zyn, zoo niet eenige bewonors van Rupel- monde met de brandspuit dier gemeente waren toe gesneld en zeer groote diensten hadden bewezen, geholpen door degene van Basel. Men spreekt ook met byzonderen lof over de twee onderpastoors en de paters van Basel, die zich moedig cn opofferend ge dragen hebben. Er is' te Brugge een kind in St-Jansgaslhuis overleden, dat erge brandwonden had bekomen door het storten van petrool op zyne kleeren.Met de petroöl huiswaerts keerende, viel hel, de fiesch brak en de olie besproeide het kleed van 't meisje, die het aen de sloof droogde; het vocht schoot in vlam en het kind is, na 20 dagen smartelyk lyden, bezweken.

De Gazet van Aalst | 1873 | | pagina 2