Het roet uit de schouwen, byzonderlyk dat hetwelk van hout voortkomt, op de natuerlyke weiden gestfooid, bevrydt haer van de insecten en ander vernielend gedierte, vernietigt het mos en deelt aen den grond zouten, die aen de voederplanten voordeelig zyn, mede; zyne uit werksels zyn nog voordeeliger als men het een half jaer te voren met slootaerde of mest ge mengd heeft; als men het alleen gebruikt dan strooit men 20 hectoliters op een hectaer. I)e onkruiden zyn een zeer goecf mest, by zonderlyk in de ligte en drooge gronden, als zy, groen zynde, onder gegraven worden. Er zyn ook onkruiden, die niet alleenlyk als mest dienen, maer ook ter zelfder tyde om de insec ten te verdryven; daerom moet men altyd een goed gebruik er weten van te maken. Het aerdappelloof, welk veel potassche in- houdt, zal men op het land verbranden, zoo krygt de grond de vette, die hem uitgezogen was, weder terug, en daerdoor ook worden alle zaden en wortelen der onkruiden die op de oppervlakte des gronds zouden kunnen bestaen, verbrand. Men zendt ons ter plaetsing en laten wy aen de belanghebbenden over de proef le nemen: Dikwyls heeft men reeds middelen aengeprezen, om echte Peru-guano, uit den vervalschte te onder scheiden, maer gewoonlyk waren al de middelen op chemische praklyk berustende, moeilyk te behandelen of konden niet op staenden voet gebruikt worden. Zie hier een nieuw middel, openbaer gemaekt door een engelsch weekblad In een yzeren lepel laet men een stael Peru-guano branden tot hy doorgloeiend is; de asch ervan voort komende, moet alsdan blauvv-wit zyn. Roode of gele kleur der asch duidt vervalschte guano aen. Dit mid del is onfeilbaer. Men kan er zich van overtuigen met een klomp afzonderlyk te branden, waervan de bui- tengedeellen goed gezuiverd zyn. Men kan dacrenbovon nog een ander stael guano in een glas zuiver water werpen. Vervalschte guano laet veeltyds, deelen der mengeling boven dryven, of na hem verscheidene malen te wasschen, vindt men zand of andere vuiligheid op den bodem van het glas ge zonken. Er bcstaet in België nog eene andere soort van ver- valsching, namelyk de mengeling van goede Peru- guano met avarie of natte guano. Deze vervalsching kan men alleenlyk herkennen aen de vochtigheid en byzonder aen de natte klompen, die men er in aen- treft, en stact te boek als uiterst slecht devvyl de be schadigde guano al zyne stikstof of ammoniak zouten door het zeewater verloren hebben. Het uitzigt van goede Peru-guano moet geel of zwart bruin gekleurd zyn. De roode kleur duidt aen dat hy gemengd is met Mexillones of Baker guano, welke beide weinig waerde bezitten. KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. De heer Malou, minister van finantien, kon digt aen, dat de Staet den yzeren weg van Groot- Luxemburg heeft overgenomen, mits 22 fr. per titel. Hy zal den afkoop van het spoorwegnet van Vlaenderen bestudeeren. Het wetsontwerp over het kazerneeren der troepen, ten laste des Staets, is teenemael gewyzigd door de raiddelsectie. De sectie schaft artikel 5 af. meldende dat de steden gedurende 7 jaren eene som zullen betalen, gelyk aen de uitgaef voor onderhoud der gebouwen, en ge durende de 5 volgende jaren, aen de helft van diesom. v De 4e sectie heelt zich bezig gehouden met het onderzoek van het wetsontwerp betrekke- lyk den weg van Antwerpen naer Gladbach. De heer Jacobs is verslaggever. Zyn benoemd: te St-Lievens-Houtem; schèpene, de heer R. Carnewal;\eNeder-Hasselt,id.,F, DeNeve; te Nieuwenhove, burgemeester, de heer A. Muylaerl; schepene, de heer C. Roosens. Men schryfl uit Weenen (Ooslenryk) dat men er op rekent,dat de koning der Belgen en de koning van Nederland de wereldtentoonstelling zullen komen be zoeken. De eerste prins, die er verwacht wordt is de prins van Wallis, die de opening zal bywoonen in hoedanigheid van voorzitter der engelsche kommis sie. Daerna zal de koning van Italië komen; vervolgens de onderkoning van Egypte en de keizervan Rusland. De keizer van Duitschland wordt in de maend juty ver wacht. Voor M.Thiers is reeds het paleis Leitenberger gehuerd; men denkt dat hy in den herfst zal komen. Den 25dezer werd door den krygsraed van Brus sel een soldaet-plaetsvcrvanger veroordeeld, om kle dingstukken ontvreemd te hebben. De voorzitter gaf hem eene welwillende vermaning, maer de soldaet vol woede, nam zyne policiemuts, waerin een stuk brood zat, en wierp ze in het gelaet van den voorzit ter. Dvnsdag, by het aenbreken van den dag vormde zich eene samenscholing voor het huis van den hand schoenmaker D... te Brussel. Men sprak van eene moord, want zyn winkel bleef gesloten en er waren bloedvlekken op dendorpel zichtbaer. De policie deed de deur openbreken. Inden winkel was alles in wan orde. Men ging naer boven en men zag een kerel liggen, in zyne dekens gedraeid en wiens been buiten het deksel uitstak. De policie trok met het been, en de man wakker schietende, riep verschrikt: Wat is er te doen! Alles werd uitgelegd; D.... was zvvaer geladen van een feest thuis gekomen, had zynen neus tegen den deurpost tot bloeden gestooten en in zynen winkel schier alles omgevallen. Men lachte eens rond weg en de samenscholing ging uiteen. M. de minister van justicie heeft maendag in al zyne byzonderheden, het nieuw verbeteringsge- slicht bezocht, sedert een jaer te Merxplas opgerigt. 481 persoonen, voor bedelary of landloopery veroor deeld, leveren er zich over aen landbouwwerken en aen verschillende ambachten. Alles doet vermoeden dal dit gesticht, wanneer het volledig zal ingerigt zyn, voor de tuchthuisgevangenen eene school van verzedelyking en van werkzaemheid zal worden, terzelfder tyd dat het zal toelaten de las ten te verminderen die het onderhoud der tuchthuis gevangenen aen de gemeenten oplegt. Er zullen bin nen kort aldaer groote bouwwerken ondernomen worden. Ten gevolge der rampvolle overstroomingen die zich opdeden in de maend van december laetstleden, heeft Zyne Majesteit aen den heer Gouverneur der provincie Oost-Vlaenderen 10,000 fr. doen ter hand stellen, beschikt om de arme overstroomden ter hulp te komen. De heer graef T'Serclaes riep oniniddellyk, in zyn kabinet de commissarissen van de vyf arrondissemen ten, en de burgemeesters der elf steden vau de pro vincie, ten'einde onder elkander te besluiten over de verdeeling der sommen aen de koninklyk'e milddadig heid" verschuldigd, tusschen de stad Gent en de andere plaetsen van Oosl-Vlaenderen, dóór den geesel be proefd. De byeenkomst heeft den 27 december laetstleden plaets gehad. Er werd in princiep aengënomen, dat de hulp uitsluitelyk moest vergund worden aen de arme werklieden zonder bezigheid, aen de huisgezin nen zonder schuilplaets en zonder brood ten gevolge dér overstroomingen, en 't is op deze basis, dat er vervolgens tot de uitdeeling werd overgegaen. De gelden werden onmiddellyk getrokken door degene der ambtenaers, op de byeenkomst tegen woordig, wier bestuerden erkend werden zich in de gevergde voorwaerden te bevinden om in de hulp middels te deelen. Wy zullen hier by voegen, dat de aengenomene wyze voor de verdeeling der koninglyke gift eene algemeene goedkeuring heeft bekomen. De vlasmarkt van Gent was gisteren tamelyk gewichtig en de vragen zeer levendig; de pryzen zyn niet veranderd. Op de lynwaedmarkt was weinig handel. Eene duerc muts. De regtbank van Brugge heeft zondag een 18jarige Brugsche Absolon tot 1 maend gevangen 26 fr. boete verwezen,'om de muls van eenen koetsiersknecht gestolen te hebben. Beter had Absolon eene nieuwe muts gekocht! Do Voorbode van Blankenberghe, onze bemerkin gen overnemende, by het verhalen der spoorwegramp van St-Denys-Westrem, voegt er in zyn nummer vr- verleden zondag by Wy zeggen dat het belreurenswaerdig is hier in het hart van Vlaenderen zooveel statieoversten en andere staticbedienden acn te treffen,die geen vlaemsch ver- slaen; maer het is even onverdragelyk overal by alles nog uitsluitend fransche beriglen aen te trefTen. Van Heist tot Brugge, by voorbeeld is, op onze lyn geen woordje vlaemsch te vinden, men vindt er. Voyageurs, Bagages, MarchandisesTétégraphe. 4re et 2IM classe, pour Damespour Hommeslangs de lyn, waer de trein van Heist komende om den dyk af te loopen moet ver'ragen, staet ralentissement (vertragen). En de machinist kan geen woord fransch! Waeroin hangt men daer geene gerookte hesp? dan zou hy beter verstaen dat hy vertragen moet wil hy er den reuk van genietenMet die zwynoryen zou men waer- lyk moeten lachen, ware het niet dat er zooveel men- s'chenlevens te betreuren vallenLoopt maer voort, gy zult wellicht andere berigten aentreffen als deze: Défense de Circuler! Siffler 2 fois pour Blanken berghe. Si/jler 3 fois pour Ostendel ls zulks nu te gedoogen? Dat meu eens uitsluitelyk vlaemsche be riglen in het waelsch gedeelte van ons land plaelste. Zouden die mannen daermede vrede hebben! Neen! zeker neen! En zy zouden wel doen. Te Tielt zyn er verscheidene valsche stukken van 2 en 4 fr. in omloop, met de beeldlenis van Leo pold 11 er op. De vervalsching is aldus bewerkt: De twee kanten van een enkelen of dubbelen frank zyn zorgvuldig af- gezaegd, zoodat zy maer een zeer dun plaetje zilver meer uitmaken. Het zilver, dat zich in 't midden van het geldstuk bevindt, is weggenomen en vervangen door een stuk koperofzink, waer men dan de zilve ren plaetjes van het geldstuk met vele juistheid weer heeR opgeplakt. Als men op den randt ziel, kan men de acnplakking bemerken, ook ziet het midden van den rand er duister uit, doordien het tin of koper lig- tclyk doorschynt en by de randen der twee zilveren plaetjes afsteekt. Wy vernemen dat reeds verscheidene personen met dergêlyke valsche stukken bedrogen zyn geworden, Als men deze stukken op den grond laet vallen, hebben zy eenen loodachtigen en zwaren klank. Inden nacht van verleden zaterdag tot zondag heeft de policie te Antwerpen een behendigen schelm, beschuldigd van meer dari honderd aflruggelaryen in België te hebben gepleegd, aengehouden. Het is zekere E...., 24 jaren oud, geboortig van Pruisen,welke zich deed doorgaen voor eenen officier van hel 6* linie- regement. De Duitscher, altyd deftig gekleed, is er in gelukt, by middel vau valsche namen en hoedanighe den, talryke voorwerpen, zooals gouden horlogiën, dito kettingen, kleedingstukken, geld.enz.af te trug gelen; zelfs zeer geringe menschen onzer stad zyn het slagloflervan dezen slimmenaftruggelaer geweest. Men leest in den Progrés de Charleroi: In onze stad en omstreken loopen de zonderlingste geruchten rond. Men spreekt van niets minder dan van de ontdekking eener nieuwe Zwarte Bende, waervan de vertakkingen zeer uitgebreid zouden zyn en die al de misdryven zou gepleegd hebben, welke wy sedert twee jaren hebben verhaeld. Men zou op het spoor dier vereeniging van kwaed- doeners gekomen zyn, ten gevolge van een belang- ryken diefstal, kortelings te Couillet gepleegd en waervan een der daders alles zou hebben doen ont dekken. P. S. Volgens de laetste inligtingen, welke ons toekomen over die ernstige zaek, waervan iedereen spreekt en die een grooten indruk in onze landstreek teweeg brengt, zouden er reeds zeven aenhoudingen zyn gedaen, en onder de aengehoudene personen zouden er zyn, welke sterk verdacht worden, van aen de oude Zwarte Bende deel gemaekt te hebben. Men verzekert daerenboven, dat hol uit de by zekere kerels in beslag genomen korrespondentiën blykt, dat deze nieuwe bende in gansch het land vertakkingen had. Men zal de voorbehouding begrypen, waermede wy al de geruchten verhalen,, welke 'er dienaen- gaendoin onze streek rondloopen, daer wy hét on derzoek, dat thans, gedaén wordt; in niets willen belemmeren. Volgens de Progrès van Charleroi trékken vele belgische steenbakkers over de grenzen, om in Duitschland te gaen arbeiden. Allerlei ondernemers doorkruisen het land en nemen ieder aen, die flinke armen heeft om te werken. De hoeveelheid steen die men in Duitschland noodig heeft is verbazend groot. Tusschen Dusseldorf en Dortmund een uilgestrekt heid van acht mylen zullen een groot aental steen fabrieken worden gebouwd, om de 800 miliioen steenen te vervaerdigen, welke men noodig heeft. Men beraerat, dat meer dan 30,000 Ifietsers en steen bakkers België zullen verlaten, om hun brood in Duitschland te zoeken. Men schryft uit Luik, 28 january: Wat de vrouw wil is... soms heel veel geld om te verkwisten. Eene dezer dames, welke spoedig het zakgeld verkwist, dat haer echtgenoot haer alle maenden geeft, heeft een zoo vernuftig als oneerlyk middel gevonden om hare beurs, die altyd ledig is, te vullen. Zy komt overeen met de winkeliers, by wie zy om waren gaet. die men op een boekje schryft, om ze per maend te betalen, en doet zich door deze geld afleveren, waervoor zy op het boekje waren sehryven die niet gegeven zyn. Een echtgenoot heeft zyno vrouw op dit bedrog betrapt. Men zegt dat hy een proces gaet inspannen tégen de weinig kiesche winkeliers, welke helpen tot deze afzettery. Men leest in den Figaro van Parys: Een geneesheer gaf deze week op onze bureelen eenige uitleggingen over het gebruik der halsdoeken, die ons belangryk genoeg toeschenen, om aen hel pu bliek medegedeeld te worden. Hy beweerde dat de verkoud- en aemborstigheden, keel- en andere stroot- pynen zyn aengegroeid in verhouding van het lager dragen der halsdoeken. In 4830 draeide men den hals doek dry of vier mael rond den hals en hoorde weinig van aemborsligheid spreken. Te rekenen van 4840, maekte de halsdoek nog slechts eens den toer rond den hals en men klaegde zeer veel over verkoudheden. In 4830 werd de hoogte der halsdoeken lager gebragt en was de knoop nog alleen van aenbelang,het gevolg hiervan waren talryke aenvallen van heeschheid. In 4870 kende men den omtrek van den halsdoek rond den hals byna niet meer en toen begon de aembors- tigheid op wreede wys te heerschen, en nu in 1873 bestaet de heele halsdoek uiteen enkele knoop, dien men acn het hemd vasthecht en de borstzinkingen veroorzaken een twintigste deel der sterfgevallen on der hel menschdom. Kerkelyk Nieuws. De eerw. heer J. F. Libert, pastoor van Mariakerke sedert 4863, is aldaer den 25 dezer godvruchtig in den Heer ontslapen in den ouderdom van 64 jaren. IC (tin pen en Ongelukken. Men heeft thans een eenvoudig middel uitgevon den om de manshoeden schitterend te doen blinken. Men neemt daervoor petrool, die men er over strykt. De persoonen, welke dit middel gebruiken, hebben wel eenen blinkcuden hoed, maer zy stellen zich aen een groot gevaer bloot. Ten bewyze daervan dieut het volgende voorval aengehaeld te worden: Een persoon, bygenaemd Jantje myn manneken, kwam dynsdag te Brugge in eene herberg op de Vischmarkt met eenen ouden blinkenden pctroolhoed op het hoofd, fier als een pauw; hy aenslak zyne pyp aende gloeiende sloof, de petroolvonkcn van zyn hoofdeksel vatteden vuer door de hitte der stoof, en gansch zyn hoofd stond eensklaps in volle vlam! Men moest Jantje ter hulp komen, die, met verlies van zynen hoed, daerenbo ven zyn hoofdhaer en baerd verbrand en brandwon den bekomen heeft. Verleden zondag morgen vond men op de Plein te Antwerpen het lyk van eene vrouw, die van koude gestorven was. Dat zal echter minder verwonderen, als wy zeggen dat de overledene het algemeen ge kende Kapotje was, een vrouwke dat'fien den drank was verslaefd.en in die ongelukkige neiging alles ver teerde wat zy won in de herbergen der 4° sektic met op den tamboeryn te spelen. Louise Van den Broeck, te Nieuwkerke geboren, verbleef sedert meer dan 30 jaren te Antwerpen; zy was klein, bultig en diende niet zelden tol speelpop aen hartelooze menschen, die haer lieten drinken. Zonder woning sliep zy het derde deel van het jaer in den amigo, in den zomer, en als zy niet anders kon, onder de open lucht en ge noot ook soms de gastvryheid te Hoogstraelen. Men denkt dat ze bedronken, op de Plein gevallen en door de kou versteven is. Vrydag morgend laetstleden heeft een schrik wekkend drama te Peruwelz (Doornyk) een pynlyken indruk gemaekt. Een braef en eerlyk werkman van Cerfonlaine. Ch. Decendre, yzergieter in het werkhuis van M. Cornez, lag met doorgesneden hals in zyn bed. Had er een zelfmoord of een misdryf plaets gehad? Het openbaer gevoelen verklaerde zich voor de tweede veronderstelling. Decendre was 42 jaren oud en was zes weken ge leden, met een meisje van een naburig gehucht in het huwelyk getreden; maer dit huwelyk was verre van gelukkig te zyn. Twee of dry dagen na de trouw had de jonge vrouw vrywillig de echlelyke wooning ver laten, en sedert eenigon tyd was zy er, op verzoek van den echtgenoot en na eenige krachtige tusschenkomst van haren vader, teruggebragt. Donderdag avond was zy tamelyk laet naer huis ge komen, .ofschoon haer ongelukkige man haer, naer het schynt verboden had uit te gaen. Zy had, zegt men, den avond doorgebragt in gezelschap van eeuen persoon, die vroeger met haer had willen verkeeren. Nogtans was alles kalm in huis, toen rond 14 ure, vrouw Decendre, de moeder van Charles, welke op de bovenverdieping sliep, een yzingwekkenden kreet hoorde, welke uit de kamer der echtelingen scheen te komen. Zy kwam naer beneden en trad er binnen. Haer zoon lag, badend uitgestrekt in zy.n bloed te bed. Hy zegde met eene reeds ratelende slemMoe der ik versmacht. Achter op het bed zat de jonge vrouw op de dekens nedergehurkt.terwyl zy met ver wilderde oogen zegde: Myn God, Charles, wat hebt gy? Wie heelt u dat gedaen? Het slagtoffer stierf welhaest. Men riep om hulp, en de buren kwamen toegesneld. De gendarmerie werd verwittigd; de brigadier kwam oogenblikkelyk ter plaelse; hy ontbood den vrederegter en het onderzoek begon. De eerste uitslag van het onderzoek was de jonge vrouw door twee gendarmen le doen bewaken. Zy klaegde luid, beweerde onschuldig te zyn en riep de hulp van allen in. Het scheermes waermeê het misdryf was gepleegd was gebroken; een stuk lag tusschen het bed en den muer. Ten 9 ure kwam het parket van Doornyk met eenen wetsdoklor ter plaelse. Het onderzoek en de operatiën duerden tamelyk lang. Ten 6 ure werd de vermoedelyke daderes in ryluig naer de statie gebragt, oin naer de gevangenis van Doornyk overgevoerd te worden. Zy heet Leócadia Beaumont en is 22 jaren oud. In de statie werd zy door de menigte uitgejouwd. Volgens l'Economie, beweert zy, dat haer man zich met zyn scheermes den hals heeft afgesneden. In den nacht van zondag tot maendag laetstle den, woedde er een hevige storm. Dry werklieden uit de omstreken van Moinet, keerden van Verviers naer hunne woning terug. Men weet niet waer of wanneer zy van elkander gingen, doch des anderen- daegs vond men op den weg van Clervaux naer Bas- togne, naby Arloncourt, het lyk van een der dry werklieden liggen. Zyn hoofd lag in het kiezelzand, dat door het water was aengespoeld. Hy was zoo deerlyk mismaekt, dat niemand hem kon herkennen, zelfs een zyner medegezellen niet, welke dry weken te voren, nog met hem gewerkt had. Maer de tranen en wanhoopskreten eener troostelooze moeder zegden aen iedereen, dat het slagtoffer haer zoon was, ten hoogste 25 jaren oud en woonachtig te Mageret. Moet er hier aen eene misdaed worden gedacht, ofwel is de ongelukkige jongeling, zooals men zegt, van vermoeienis gevallen in den waterplas, die daer ter plaelse door eenen stortregen was onlstaen. Verleden vrydag is op de Noorder-linie, de trein nummer 34, uit Keulen naer Parys vertrokken, met een trein uit Brussel voor dezelfde bestemming in bot sing geweest. By die ramp werden dry persoonen ge- vaerlyk gewond en is een groot deel van het materieel der treinen beschadigd geworden. In den avond van donderdag verleden, korts na 44 ure, op slechts eenige mylen afstand van Dover (Engeland), in het Kanael, is de North-Fleet overzeild door eene stoomboot, welke men veronderstelt de Murittokap. Berrutti, te zyn, die den 24 van Ant werpen naer Lissabon is vertrokken. De North-Fleet was een schip van 877 ton, toehoo- rende aen het huis J. Potton en C°, van Londen. Het lag zeilree naer Hobarl Town met eene volle lading, meestendeels uit yzer bestaende. Het had 342 land verhuizers aen boord, zonder de kinderen mede le rekenen. Meest allen waren werklieden, die hunne vrouwen en kinderen by zich hadden,zoodat men het getal kan berekenen op 400 persoonen, niet in begre pen de 17 man der ekvvipagie. Dewyl men er ongeveer een lOOlal van gered heeft, mag men het getal der dooden schatten van 300 tot 350; van degenen die ge red werden zyn er 87 te Dovers en 42 te Dungeness opgenomen. Het is te vreezen dat dit alles is wat men heeft kunnen redden. De landverhuizers begaveu zich naer Hobart Town, waer men hun werk had beloofd aen eenen nieuw te leggen yzeren weg; dit legt uit waeroin de meeste overlevenden, personen zyn, die door het verlies hunner voorwerpen van alles zyn beroofd. De North-Fleet werd gekommandeerd door kapt. Knowles, die schynt met dapperheid en vastbera denheid te werk gegaen le zyn. Hy wordt gerekend tusschen de dooden, dewyl hy tot den laelslen oogen- blik op het schip is gebleven, hevelen gevende om de passagiers te redden. Eindeiyk zonk hy met het schip. Het schynt dat de North-Fleet, rond half elf, op anker lag tusschen Folkestone en Dungeness. De mannen der ekwipagie bevestigen dat de noodige lichten aengestoken waren. De man die op uitkyk moest stacn bevond zich op zynen post, maer de pas sagiers waren in hunne kamers. Het was een storm achtig weer en het regende. Eensklaps klonk op het schip een schrikkelyke kreet, meldende dat een steamer op hen kwam af gevaren, aenstonds voelde men een hevigen schok, welke de passagiers deed opstuiven. Een algemeene schrik verspreidde zich onmiddclyk. De kapitein kwam oogenblikkelyk op het dek en gaf blyken van kalmte en vastberadenheid, welke zyne nagedachte nis de grootste eer aendoen. Er werd bevonden dat de steamer den North-Fleet gebersten en in tweeën gesneden had, en dat hy, ondanks de kreten die van het schip met landverhuizers opgingen, zynen weg had voortgezet, zonder zich te bekreunen met wat er gebeurde en zonder de minste hulp aen te bieden. Kapitein Knowles deed onmiddelyk vuerpylen af schieten en andere noodseinen geven. Te zelfdertyd deed hy booten in zee zetten, bevel gevende om eerst de vrouwen en kinderen te redden. Men scheen ge neigd om zyne bevelen te trotseren. Dewyl eenige mannen der ekwipagie naer den valreep liepen, ten einde voor hunne eigene redding te zorgen, nam hy zynen revolver en verklaerde dat hy hel hoofd zou verbryzelen aen alwie pogen zou zich te redden, voor dat de vrouwen in veiligheid waren. Hel grootstege- deelte dezer mannen begreep dat er met den kapitein niet te schertsen viel; een enkel weigerde te gehoor zamen. De kapitein vuerde, en deze man werd aen de knie gekwetst. Ondertusschen werden de pompen te werk gesteld, doch zonder goeden uitslag, daer het water langs al de door den schok veroörzaekte openingen binnert stroomde. De overlevenden doen een hartverscheurend ver- hael van het tooneel dat toen plaets greep. Verschei dene passagiers bevonden zich in hun nachtgevvaed; anderen hadden slechts eenige kleederen, de eerste welke hen onder de hand waren gevallen, aengetrok- ken.De kinderen riepen op hunne ouders: de ouders zochten hunne kinderen zonder ze te vinden. De man nen waren van hunne vrouwen gescheiden. De duis ternis van den nacht verdubbelde de afgrvselykhcid van dit schouwspel. De vrouw des kapiteins, die hem zes weken vroe ger eerst gehuwd had, was aen boord; 't was de eer ste reis, welke zy met haren echtgenoot deed. Zy werd met andere vrouwen in de boot geplaelst, onder de waekzacraheid van den ckwiepagemcester. Maer de boot zonk in zee. Opditoogenbliksneldede stoom boot City of London, die de noodseinen gezien had, ter hulp en gelukte er in, byna al de persoonen die in de boot waren, te redden, alsook andere passa giers en mannen van de ekvvipagie, in het geheel 34. De logger Mary van Kingstown heeft ook goede dien sten bewezen. Hy was tengevolge der noodseinen ter plaets gesneld; hy gelukte er in een dertigtal passa giers op te visschen. De loods-kotter van Londen, n. 3 en de Princesse, te Dover liggende, zyn insgelyks ter hulp van het in nood verkeerende schip gesneld en hebben mannen gered. Het tolael der geredde persoonen is 85. Er verliepen omtrent drie kwart uers na den schok eer de North-Fleet gezonken is; gansch dien tyd heeft de kapitein geen ©ogenblik zynen post verlaten en niet opgehouden bevelen te geven, tot hy met zyn schip in de golven verdween. Een der overlevenden vertelt, dat hy zich naby den kapitein bevond, toen het schip zonk, maer dat hy het middel vond om iets vastte klampen, dat hem hielp weer boven water te komen. Wat de kapitein betreft, men heeft hem niet meer terug gezien. Ingezondene stukken. Nederbrakel, 30 Januarij 4873. WAARHEID SCHRIJVEN OVERWINT! Het is nu zeker dat den ijzere weg Antwerpen- Douai langs Nederbrakel gaat gelegd worden. De statie zal slechts 300 meters noord van de markt verwijderd zijn. De heeren ingenieurs enz. zijn sedert zondag laatst aldaar toegekomen, ten einde de baan, gelegen heid der statie enz. optenemen. Het is dus eene schoone zaak voor die gemeente die baan verkregen te hebben. Eere zij dan ook aan den ievervollen en achtbaren heer L. De Wilde burge/neester en provin ciaal raadslid, welk veel bijgedragen heeft om die baan le verkrijgen. Maarwat gaat de stouterik uit 't kanton Maria- Hoorebeke nu zeggen?!? Hij heeft eerst begonnen, maar heeft ook eerst de pen moeten laten vallen. Hij zal voortaan beter op zijne hoede wezen dergelijke zaken aan het publiek medetcdeelen, vooral eens van de waarheid onderricht te zijn. Schoone les voor waar! maar kostelijke waarheid, hein?!? Wij bedanken de heer opsteller, door zijne goed willigheid in de belangen der gemeente Nederbrakel medegewerkt en ook veel bijgedragen te hebben, tot den goeden uitslag der zaak ijzere weg Antwerpen- Douai. Wij zullen eerlang verdere inligtingen des wegens mededeelen. Aanvaard M. de Opsteller de verzekering mijner ware achting. Een geboren Brakelaar.

De Gazet van Aalst | 1873 | | pagina 2