N° 113. Zondag 23 February 1873. 3de Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. De Bende van Jan de Lichte.(1) Aelst, 22 February. De Revolutie in Spanje. G-azette van Aelst Hot Bui-eel von liet I.lod I» gevestigd In do Knpolleotrnet 11, woor olle brloven, gelden, cm. vroehtvry moeten tocgezondeu warden, ftboaacmentaprys tt fr. Joero, voornfbotnelbner. Voor den bulten kon men Inscbryven In nl de poatknntooren, en voor de Inudelykr gemeenten by de briefdrager». NIEUWJAERSGWTEN AEN PIUS IX. De inschryving op de pauselyke Nieuwjaers- giften is in byna al de katholieke dagbladen ge opend en, even als voorgaende jaren, is de mild heid der geloovigen groot. Die mildheid ook wordt, even als voorgaende jaren, veel besproken. Waeroin, vraegt men, waerom aen den Paus gegeven? In zyn ver guld gevang van 'tVatikaen heelt hy volstrekt niets noodig. Wie dat zeggen vergeten, of willen met we ten dat de Paus, als Opperhoofd der Kerk, in vele administratieve noodwendigheden heeft te voorzien, en dat men hem van alles heeft ont bloot; zy vergeten ook dat dit zelve Opperhoofd, hoewel van alles ontbloot, niet te min de Vader en de naluerlyke steun blyftvan al wielydt. Waerom aen den Paus gegeven Opdat hy op zyne beurt zou hunnen blijven gevenen, de liet- dadigheid van Pius IX. is onuitputbaer. Een kanunnik van Fraseati heeft den lyst opgemaekt van de gekende liefdadigheidsakten van Pius IX. Dien lyst heeft hy in druk gegeven, en het werk beslaegt niet min dan duizend en honderd blad- zyden! Onder die duizende akten nemen wy eenen uil den hoop. Eenige maenden geleden verhaelden de dag bladen de zelfmoord van zekeren Gesar Filibek, een woeste en bloeddorstige seetaris, naer Rome gezonden om den Paus te vermoorden. Na hy fortuinen krachten aen de slechte sekten had verspeeld, werd hy van dezelve verlaten, gelyk het zyne laetste brief getuigd, en de wanhoop bragt hem tot de zelfmoord. By het vernemen zyner ongelukkige dood, riepen de slechten van RomeNu zullen wy zien wat de priesters, in hunne zoo hoog geroemde liefde voor den mensch, zelfs voor dengene die hun misdaen heeft, zullen doenDe weduwe en de kinderen van Filibek zullen het ondervinden. Eh wel, hebben tegenwoordig die weduwe en die kinderen eene woonst en brood, liet is aen Pius IX dal zy het te danken hebben.... Ziedaer wel het groot en edel hart van Pius IX: Geven en vergeven Dat men dus niet zegge: «Nooit heeft er Paus bestaen, die zooveel hebbe ontvangen? Wy antwoordenNooit heelt er Paus geweest, die zooveel hebbe gegeven! En ziedaer hoe Pius IX den St-Pieters-Pen- ning en den St-Pieters-Nieuwjaer besteedt, en tevens al de giften en geschenken welke hem zoo overvloedig van alle kanten toekomen; en onder de rykste dier geschenken tellen wy, tot schande van menig gedoopte christen, een zadel, IV. I»e Bohemers. (44* VERVOLG.) Antwoord eerst op myne vraeg: weet gy wie ik daer vond, by de Leybrugge. Te weten? Benevens den baes, Marten Cleefs, die de mak kers zynen dienst heeft aéngëboden, vond ik daer vooreerst Gabriël Van (Ier CruyssenJef Lehoeck den Kokernager, Laf en andere kameraden. Marlen en Gabriël keu ikzy zyn van Pelegem zelf. Meest al de anderen waren van 't Kortryksch. Ik geloof dat er iets byzonders gebrouwd wordt en wy eerlang van nieuws gaen hooren. Daer weet ik iels van. Er zal, schynt het, voor het einde der maend, algemeene vergadering gehou den worden. Waer? ik weet het niet; maer wy zullen gedagvaerd worden en eene der Bohemersbende zal er tegenwoordig zyn. En nu, laet zien: hebt gy uw perkament bevvaerd? Neen, ik heb het niet meer.... Dwaze kul! gy die zoowel weet dan ik, dat.... Ik heb het niet meer zeg ik, maer en het is myn tweede vraeg, weet gy in wiens handen hel zit? Bah! in d'handen van den eersten vos den beste, ERRATA. By naemvcrwarring, schreven \vy, gansch'op het einde van voorgaenden feuilleton in dry sprongen was ik te Pelegem, by Fina Hermans in den Ossenkop. Lees by Siska Lauwaerls, in 't Brandewynfyuis, aen de Leibrugge. Onder dieven en soorlelyk volksken is het van overouds de gewoonte elkanders naem Ie verminken of denzelven le ver vangen door eenen bynaem. By voorbeeld: degene hier voor gedragen onder de benoeming van Kokernager was eigenlyk Pieter De Cock, van Oostende; by de bende heette men hem Pieter Vertinden, knopmaker en Kokernager. LaJ' was Jan Le Coumeér, van Nederbrakel, bygeuaemd Lafonuüné of, by verkorting, LaJ'. Cies Vandergeensi, in kapittel II vernoemd, is Tineke blyven heeten. En zoo ging het met byna al de namen van de trawanten der bende. (4) Eigendom der Gazette van Aelst. versiert en bezet met de kostbaerste gesteenten en gezonden door... den Sultan van Turkeiet... Koning Amé'deus heeft zynen troon opgezegd, gelyk de minste werkman zynen winkel opzegt. Z. M. kon het niet meer volhouden en Zy is opgetrokken. Maccaronizeggen de kw& tongen, was uit verkocht... Hy is verhuisd met vrouw en kind, met even min gerucht alsde geringste werkman verhuist, 'tzy, omdat hy niet overeenkwam met den huisbaes, 't zy omdat hy de huishuer niet kon betalen. Wie was, in Spanje, de huismeester van Amedeus? De Revolutie. Welken pacht had hy te betalen De waerde en de waerdigheid zyner kroon. Heeft hy dat betaelt? Ja. Waerom dan is hy gaen loopen, alsof hy bankroetier ware? Misschien omdat hy vreesde niet genoeg te hebben betaeld, en men misschien zyn eigen hoofd zou hebben komen te vragen om de rekening te sluiten.... De Republiek is geproklameerd in Spanje. Welke Republiek? De Internationnalen en de franschc Commu nards hebben Brussel, Londen en Geneven ver laten, en zyn te Madrid samengestroomd. Het rood vaendel, het bloedvaendel, met den dryhoek der franoma<?ons, wappert boven de muren van Barcelona en elders. Welke Republiek? Zy heeft verklaerd dalSlael en Kerk geschei den wezen; dat alle tytels van edjeldotn werden vernietigd en al de Spanjaerds enkel citoyens werden, even als de Franschen in 1793. En dat in een grondig katholiek land als Spanje, en in een land waer de minste boer tot zelfs de laetste sti ui kroo ver zich fier weg, cabbalero of edelman lieeten. Wat vermag het Republiek in Spanje voor de welvaert van het land? Niets. Sedert jaren heeft de Revolutie dit land uit geput. Zy heeft er van alles beproefd: verande ringen van ministerien,opschorsingder Kamer, ontbinding, herkiezingen nog herkiezing. Tel kens eene politieke party aen 't bestuur kwam, stonden al de anderen te gelyk tegen haer op; er was geen middel van te besturen en nog veel min van iets te stichten dat duerzaem was. De Revolutie heelt het willen'beproeven met eenen Koning en 't ging niet. Zy heeft haren Koning naer huis gezonden. die het u voor een kanne drank heeft weten te ontfut selen!.... En weel gy v\ie die oolyke, slimme vos is?.... Raed wie, en 'k zal u antwoorden'l is dezelfde.... Eh wel? Eh wel, Adriaen, hel was niemand dan de kapi tein zelf!.... De kapitein! In persoon en leven. Ha! dan ben ik gerust! Gy weet immers hoe uitdrukkelyk hy heell doen bevelen dat al dergelyke stukken, paspoorten, certificaten, enz. hem moeten overgebragt worden. Wat hy er mede doel weet ik niet.... Zoo dan, Pieter, gy hebt den kapitein gezien! Alle geluk is voor u; gy moogl rotsen cu reizen, ler- wyl ik hier aen het zeel lig, ik, die zoolang reeds de voldoening betracht dien geduchten hoofdman eens van naby te aenschouvvenZeg eens, hoe ziet hy eruit? Hy heeft ros haer, eh? Stvl ros haer. En gryze oogen? Vonkelende geel groene vossenoogen, en eenen dikken langen rossen bacrd. Hoe?eénen dikken langen baerd?.... Hy is geen twintig jaer oud.... Dal hebt gy u laten opvyzen, snul, die ge zyti.... Ik verzeker u, ik, dat de kapiloin een man is van rond de veertig.... Heb ik hem niet gezien misschien? En ik, ik bevestig dal hy geen twintig jacr oud is. Degene, dien gy gezien hebt was de kapitein niet. Hy was hel niet? hy dien ik gezien, dien ik ge sproken heb? dien al de aenwezige gezellen Jan kapi tein heetten? die zelf myn ezelsvel heeft afgevraegd, hoewel ik hem niets had gezegd, en die er my een pond groot heell voorbelaeld?.... Was het Jan de Lichte niet, wie was hel dan, als 'l u belieft? Daer sta ik bol op! Noglans wie anders dan hyzou u uw perkament hebben durven doen afleg gen?.... Wie anders dan hy is mild genoeg om er u een pond groot voor te geven?.... Gy hebt gelyk, Pieter, hel was de kapiteiu! Ik heb my sleebt laten iuliehteu en hel is my eene rede to meer om myn best te doen ten einde hem ook eens le ontmoeten. Dat gaet, schynt het, niet al te gemakkelyk. De kapilen laet zyn aenzicht niet zien aen iedereen, en daerby, wie hem te vinden heeft moet een vlugge Nu beproeft zy liet Republiek. Te weten, niet boe lang die nieuwe besluervormzalnenbouden, maer boe liy zal ophouden. Zal het Republiek eindigen gelyk 't koningdom, met eene fugue Of zal bet versmachten in het bloed gelyk de Commune te Parys? Zie daer voor het inwendige. Wat de uilroeping van 't Republiek voor Spanje zal te wege brengen buiten liet land, is aftewachten. Amerika loert sedert jaren op de spaensclie Coloniën van Cuba, Porto-Ricoen de Antielen. Zal zy de gelegenheid niet waer nemen om de zelve onder zyne krachtdadige bescherming le brengen? Welk uitwerksel zal de abdikatie van Ame deus te wege brengen op den toestand van vader Victor-Emmanuël? Amedeus zit nog te Lissabon en schynt niet zeer haestig om 't buis le komen. Vader Victor is verslagen, Humberlus is dol van spyt en Marguarita heell gekrescben. De troon van Italië steunt op dezelfde magt waerop die van Spanje was opgebouwd. Staet liy vaster dan die van Spanje? De eerste depe- clien spraken van eenen oproer te Rome. Is zulks niet bevestigd geworden, oproer toch zal er komen in Italië. Voor liet overige van Europa verbetert de opkomst van 't spaensclie Republiek geenszins den toestand: een Republiek in Frankryk met Gambetta in 't verschiet; een Republiek in Spanje wiens kleur niet meer le bctwylëlen is en liaesl een Republiek in Italië, dat nog het roodste van allen zal zyn! Bismarck is zeer ongerust. Ily verwachtte veel van zyn bondgenootschap met bet Huis van Savoië. Nu is by Spanje kwyt: wat kan hy met Italië alleen? Italië is onmag- tig en is hem eer een last dan hulp. Ook wordt er sedert eenige dagen druk ge sproken van tusschenkomst. De tusschen- komst zou de oorlog wezen en dccsinael zou de nederlaeg meer kosten dan vyf milliards. Ten ware de beiachelyke fugue van Amedeus liet steentje ware waer Pius IX onlangs van sprak, dal van den berg rolt om Gods besluiten uit te voeren.... Zondagrust. l)e inspekteur-generael Vincliant, van liet bestuer der spoorwegen, posten en telegrafen, heeft eene cirkulair uitgegeven, om de kwestie te onderzoeken of liet werk zondags in de werk huizen en op den staetsspoorweg niet kan ver minderd worden; verder ol in de lastvoorwaer- den niet kan worden opgenomen eene bepaling, waerdoor bel werk op zon- en feestdagen, op straffe van boete, kan worden verboden. Van zynen kant he dl de Bond der katholieke Werk- vogcl zyn. Geen dry maend ia hy in doening en reeds heeft zyne bende vertakkingen door ganseh het land. Gelyk wy hier het Kortryksch bewaken, heeft hy, ver- lelde men by Marlen Cleefs, heeft hy uitzendelingen of wervelingen in de streken van Audenaerde, Niuove, Aelst, Gent, Brugge, Brussel, en tol Meubelen en Antwerpen toe. Maer dio Jan moet een echte tooveraer zyn?.... En by welke verlakking houdt hy zich by voorkeur op? By allen, als ge will. Hy draeft van de eene bende naer de andere, alles schikkend en regelend, de mannen de beste kanzen loerend le ontdekken en levens aen alle vervolging le ontsnappen. Waer liet nood doet, springt hy zelf vooruit en geeft aen elk het voorbeeld van stoutmoedigheid en doortraptheid; hy waegl zyn leven, zegde men, liever dan eene onder neming te zien mislukken. En de mannen willen goed meó? Zyne mannen? Zy zouden voor hem door een vuer vliegenTen andere, er is hier geen kwestie van willen, hel is te moeten. Wie zich aen hem ver bindt wordt zyne slaef, en, wilt fïc slacf niet vooruit, hy zit er op met den stok. Die kerel beeft een hoofd op, ik beloof hel u, en kruim in de vuisten ook; want, om galeiboeven in den toom te bouden gelyk meestal zyne gasten zyn, moet men een halve duivel wezen, en die is hy. Twee ot drymaei hebben er eenigen zich verstout le morren en tegen le spreken; maer die arme jongens kenden waerschynlyk hun meester van naby nog niet: ook zyn zy vast besloten voorlaen met hem in vriendschap le leven. Ik geloof dat, ware het mogelyk, de boereu, die hy uilslroopt en op rantsoen zet, min schrikken voor hem dan zyn eigen volk. Ook, hoort gy ooit zeggen dat Jan de Lichte ergens iemand den nek heelt gebroken liet een gezel zal zyn, al ware hy zelfs luitenant, die hem onbedacht wal le scheef zal hebben bezien.... ban, hy heeft ontzag en niemand verliest er by: de zaken bloeien. Ik wou voor myn deel van morgen, sprak Adriaen, dal ik hom ook eens zag. Maer, eilaos! ik lig aen den ba-ud.... Ik zeg dat niet om le klagen, boort ge, Pieter? En klagen moogl gy niet, Adriaen, want sedert wy by hem zyn ingelyl'd beginnen wy goede dagen te hebben en er zyn ons nog betere beloofd. mauskringen eene cirkulair uitgegeven en aen beambten van yzeren wegen, posten en telegra- ten, een aenlal vragen gesteld, geschikt om tot de geheele of gedeeltely ke zondagrust te geraken. KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. De discussie over liet onderwys gaet altyd voort. Verlcdene week beeft de linkerzyde doen zien dat voor haer dezellde maetregels, geno men door liberalen altyd goed zyn maer, geno men door katholieken, altyd slecht. Deze week heeft M. Bergé, deputé van Brussel, tegen de wet van 4842, tegen de Encykliekcn den Sylla bus, tegen den Paus, de priesters, de kerk en het godsdienstig onderwys eenen uitval gedaen zooals men er misschien in onze Kamers nog niet gehoord heeft. De linkerzyde heeft geens zins tegen die tael geprotesteerd en bygevolg beleden wat haer programma is voor het onder wys: dit der vrydènkers. Het is het eenigste dat uit de discussie van deze week is acn te stippen, 't Is weinig en tocli 't is veel. Vergeten wy niet te zeggen dat dezelfde M. Bergé de katholieken uitinaekt voor slechte patriotten, en Vlaendercn aenziet voor een opraepsel van dwergen en crétins omdat bet katholiek is. Maer Bergé en degene die spraken als hy, hebben de antwoord niet lang moeten afwachten. MM. Thonissen, DumoiTier, Schol- laert, enz. hebben die dolle vrydenkers alweer eens op hun plaels gezet. Het japansch gezantschap is verleden maendag avond, het kvvaert na 11 ure, inet een byzonderen trein van Parys te Brussel acngekomen. Hel gezantschap beslaet uil vyf exellentiesdie do ramen dragen van Iwakura, Kido, Okubo, Ito en Yamagusti, en vyf sekretanssen. Onder het talrykc gevolg bevinden zich twee kassiers, een byzonder sekretaris en een japansch geneesheer. Een der sokre- larissen dical tot tolk. Vele persoonen van het gevolg spreken zeer goed ongelsch; de vyf gezanten spreken enkeljapancesch. Zy waren vergezeld door M. Dc Grool, de nieuwo belgischcgezant in Japan; de baronsJoly end'Anethan, ordonnancie-olTlciers, en de graef van LJrsel, legatie- sekretaris, waren hen lot aen Bergen le gemoel ge- gaen. De gezanlon, welke mei hun gevolg in het Ilótel de Belle-Vue zyn algeslapl, zyn dynsdag namiddag, ten l uer, door den koning en dc koningin in gehoor ont vangen. Zy hebben Z. M. de brieven van hunnen sou- vereiri overhandigd, waerdoor ze by den koning go- akkrediteerd zyn. M. de minister van financiën stelde de gezanten aen den koning voor. Er had ter hunner eer een groot diner ten hove plaels. Twee hofrytuigen,mel zes peerden en in groot gala livrei hebben de gezanten van bun hotel naer het pa leis en vveêr terug gebragl. Zy werden door generael Guitlaume vergezeld. De karabiuiers mol de muziek van het regiment deden den dienst aen liet paleis. Wal ik niet begryp, viel Pieter in, is dal hy, die, nacht en dag, lai.gs alle wegen en straten, 'zich roekeloos alzoo blootstelt, nog niet is aeugehouden. Daerover heb ik hen ook myne verwondering uitgedrukt. Ik uitte zelfs de vrees dat, eens de Fran schen in vreedzaom bezit zynde van Nederland, iets wat niet lang meer zal vertoeven, men by de overheid zoodanig zal roepen en klagen, dal het de sabelheeren zullen beu worden ou dat de bende, welke tot heden slechts niet boerenwachten heell te doen gehad, zal beschonken worden met eenen aenval in regel waer- aen zy,hoe uitgestrekt ook, niet lang zal wederstaen. Dat vrees ik met u. Dok zullen wy oogen ooren openhouden en ons in tyds uil de voelen maken Het is niet zonder vooruitzicht dat wy altyd kampeeren daer, waer wy met eon loopken over de grenzen zyn, En wat antwoordde de kapitein op uwe rede? Dc kapitein schokte de schouders, morde dat het altyd 'l zelfde licken was en schold my uit voor bloodaerd. JJaerby, viel hy grammoedig uit, ik ken zo die schoone sabelheerenVerdient er iemand in 't land gcradbraekl te worden, Y is svel dal vreemd gespuis! In plaels van de orde te handhaven gelyk zy er worden voor betaeld,"slroopen zy de weerlooze boërkensuil, uit voorwendsel van vrybuilery, cn er kan schier geen kermis of jaermarkl voorbygaen zon der er, door hunne schuld, geen bloed worde vergo ten. Die dappere jannen, zy hebben Betbjes kluis ingenomen, niet uil reglcrlyk bevel, niet om verdachte prangdicven of rooverskapiteins op le zoeken, maer enkel omdat men hun had wysgomaokl dat er veel geld en goed vcrborgcu lag. Doch, gelyk Betlije zegt, het zal er niet by blyven!.... neen, by duivel en hol, het zal er niet by blyven!!. Ik weet wie zy zyn, die brigands; hel zyn ruiters van liet regiment Broglio en wee hel regiment Bruglio, al moest ik er nlloeu tegen vechten!.... Wee ook degenen, die, omdat Beth Jan de Lichte''s moeder is, meenden eene plaets in den hemel te verdienen met haer huis af te breken! In persoon zal ik dio afbrekers gaen bedanken en myne beleefdheid zullen zy zich lang gedenken.... Eu gy, bruiuvel, snauwde hy my ten slotte toe, bemoei u met uw pillen en zalven en niet met mv.De kapitein loopt geen gcvacr: hy is bomvry.... En let maer op dat gy u niet laet vangen of ik zend geheel den Bohe* mersboel te gelyk naer de galg.

De Gazet van Aalst | 1873 | | pagina 1