De Bende van Jan de Lichte.(1) Aelst, 8 Maert. Rampspoedige jaren. Klet Bureel van liet l»la<l I» gevestigd In de Itapellestraet I\I" 11, wner alle brieven, gelden, enz. vrachtvry moeten toegezonden worden. Aboniienientftpryn St IV. jaer», voorafbetaelbaer. Voor den bulten kan men inscliryven lil al de postkan!noren, en voor de Inndelyke gemeenten by «le briefdragers. (4* VERVOLG.) Den 28 november 1578 brak een tempeest, byzonder noodlottig voor de hollandsclie pro vinciën, vele dyken langs de Schelde door. De polder van Calloo stond gansch onder water gedurende 18 maenden. Het tempeest van 1585 verwoestte de polders van Beveren, Saftingen en vele anderen van het Waesland. Het kostte onzeggelyke moeite om dezelve voor den landbouw wederom bruikbaer te maken. In de laetste jaren der XVI® eeuw bleven onze provinciën gespaerd terwyl van 1587 tot 1597 vyf opvolgende overstroomingen onschat bare schade in Holland aenrichtten. Het tempeest van 25 meert 1606, dat veel dyken in Noord-Holland brak, veroorzaekte geen overstrooming in België alwaer nogtans de wind menige huizen, torens en kerken om wierp. Gedurende de dry laetste maenden van 1612, volgde het eene tempeest het andere op. De merkwaardigste gebouwen van Vlaenderen werden aenzienlyk beschadigd. De steden Ysen- dvck en Ardenburg werden gedeeltelyk vernie tigd door de zee, die Sluys overstroomde en tot onder de muren van Brugge zich uitstrekte. In Holland vergingen op eenen dag alleen, zoovele schepen dat men meer dan twaelf' honderd lyken opeengestapeld vond langs deTexelkusten! In 1613 groote springvloed. In Frankryk verdronken 4000 menschen in de wateren der Marne. In 1621 nam de zee het grootste deel in der Vlaemsche kust en vernietigde dertien polders, benevens het fort Vaersengat, gebouwd door Spinola. De wateren stonden tot voor de poor ten van Brugge, en 2000 personen verloren het leven. Dergelyke verwoestingen vielen Holland en Denemarken ten deel. In december 1623 stroomde de Maes over, dervvyze dat vele dorpen werden verwoest en het meeste getal bruggen, tusschen Namen en Venloo over de Maes geslagen, door de waters werden medegeslepen. Het volgende jaer ontstond er eene buiten gewone droogte. Van april tot july viel er niet een druppel water in België. In Vlaenderen en Braband, in de plaetsen op zekeren afstand van den Dender, de Schelde, de Zenne en de Dyl gelegen, verkocht men het water 2 en 3 stuivers IV. De Bohemers. (16® VERVOLG.) Zy eerst vooraf gezegd, sprak Pieter, dat onze hoogedele en gedachtige kapitein zekere hoedanighe den van het vrouwgeslacht op zeer hoogen prys steil. Hy beweert onder anderen dat, wat betreft de stand vastigheid oin een beoogde doelwit te bereiken en de listigheid oin iewers binnen te dringen, de vrouw verre boven den man staet. Zy bezit uitzonderlyk, meent hy, de groote kunst van verlrouwelyke betrek kingen acn te knoopen met de dienstboden, van veol te klappen om weinig te zeggen, de ydelheid en eigen liefde te vleien en alzoo iedereen uit te hooren en do kostelykste geheimen uit le pluizen. Had de vrouw, voegt hy erby, de magt van den man, zy ware een behendiger en volmaekter dief dan hy.... En de avontuer? werd er geroepen. Wy zyn er. Bygevolg heeft die fynaerd niet alleen mannen ingelyfd maer ook vrouwen, en veel. Deze zyn gelast met het gestolen goed uit te zetten en ook, en byzonderlyk, met te doen wat, in haer vak, ons Christientje en onze Sara deze week zoowel heb ben gedaen. Ik drink op beider gezondheid! De avontuer! zageman, de avontuer! Hier hebt ge ze. Er kwam, by eenen pachter van Grammene tamelyk gebuit te worden, en het viel voordat vier wyven regt hadden op een deel: elk ontving eene kroon. De uitdeeling werd gedaen le Machelen, by Kina Herrefnans, in den Ossenkop,\\w, dien dag, zich by geval dc kapitein bevond met eenige gezellen. De klappeien waren aen 't koffy drinken ergens op een bovenkamertje, toen eensklaps, van dien kant, een gekyf en een lawyt opging als of men er aen 't vechten was. De kapitein, die niet wilt ge stoord worden waer hy met ernstige zaken bezig zit en niet geerne verradend lawyt hoort waer hy tegen woordig is, zond een der gezellen om te vernemen wat er omging. De gezel kwam terug en fluisterde twee woorden in Jan's ooreü. Best, antwoordde Jan, wygaen lachen.... Hael eens seffens die vier babbel kousen hier benedenMiddelerwyl schik ik my een weinig op, want zy mogen my met kennen. Hy overgoot zich he! aenzicht met een bruinkleurig watertje, schoof eene zwarte pruik over zynen rossen (I) Eigendom der Gazette van Aelst. den pot. De legerbenden hadden onzeggelyk te lyden. Den 6 december 1630 brak een schrikkelyk tempeest de dyken van Vlaenderen en Zeeland, en overstroomde de helft dier streken. Ant werpen, Oostende, Brugge en ongeveer honderd dorpen stonden onder water en eene menigte inwoners verdronken. Een deel van Vlissingen werd vernield. Wy verspringen van 1631 tot 1661. De tem peesten en overstroomingen welke gedurende die dertig jaren hebben plaets gehad, richtten weinig schade aen in België, onze noorderburen hadden er meest by te lyden. Den 5 mei 1661 ontstond door geheel België een algemeene overstrooming, vergezeld van de droelste omstandigheden. Ten vier ure namid dag was het volstrekt nacht geworden. Eens klaps bersten de wolken en de hagel stort neder, met zulk geweld dat niet een graspylken regt bleef. Op den hagel volgde de regen, op den regen de wind, bliksem en donder. De gansche natuer scheen omgeworpen. Een schryver meldt dat men dit jaer zeer weinig vogelen zagmeest allen waren verpletterd. De zeeoverstrooming van 28 february 1662 was vooral rampspoedig voor de streken langs de Noordzee. Een groot deel van Holland stond onder water. Onze dyken wederstonden tame lyk wel; doch de schade was niet min aenzien lyk voor België, want de wind wierp een aental onzer prachtgebouwen in den grond en ont wortelde geheele bosschen. De bevolking der steden vluehte de velden in, waer de wind de kloekste mannen ter neersloeg. Eene aerdbeving kwam die ramp nog verergeren. In den nacht van 5 tot 6 december 1665 brak een zoo schrikkelyk tempeest los op zee, dat meer dan duizend schepen vergingen. Onze dyken moesten zwichten. Te Nieuvvpoort brak eene sluis los, en de dorpen Mannekenvere, Slype, Wielskerke en anderen werden door de wateren vernield. De have en de vestingen van Oostende leden veel. Lapschuere stond diep onder water. De overstrooming en het orkaen van 22 sep tember 1671 staen in 's lands kronyken als zeer jammerlyke voorvallen aengeteekend. De zee nam juist geen groote uilgestrektheid gronds in, maer het waeide en hagelde een en dertig dagen lang, en zoo geweldig, dat byna gansch de oogst werd vernield. Voor Nieuvvpoort, Oostende en Blankenberghe werden vele sche pen tegen de kust geslagen ol verstrooid in volle zee. Den 5 november 1675, niet min rampspoedig bol en zwartte zynen baerd....— Eh! gydaer.Adriaen, ziel gy nu wel dal hy eenen baerd heeft? 't Is wel, 't is wel, ga maer voort! En eindelyk keerde hy zyue kazak om, die van binnen veel schooner was dan van builen en het was een gansch andere persoon. De wyveu verschenen, met het haer in de tanden: twee van de vier hadden de trekmuts op hel slagveld ge alen. Hier vooruil! riep Jan met zyne grofste slem. Wat hebt gy daer te balteren en le lieren, en geheel de gebuerle in rep en roer te zetten?.... Spreekt! Een wyf sprong voor. Iemand, kreet zy, iemand van deze dry heksen heeft het kroonstuk gestolen dat ik even kom te ont vangen voor rayn deel. Wat ik zeg is zeker: ik heb het niet verloren; en, sedert de uitdeeling heeft niemand van ons de kamer verlaten. Het pylend oog van Jan vloog, rap als de bliksem, van 'l eene wyf op 't andere.... Hy stond regt en sprak op plechligen toon Luistert! en verliest geen woord van 't geen ik zeggen gaIk ben de kapitein De wyven verbleekten, vooral eene, en twee andere sloegen zich met haest een kruisken, zoodanig waren zy met schrik bevangen; terwyl de byzynde gezellen, als om het gezegde van Jan te staven, zich bogen met groote ceremonie, hem groetende met den naem van MEESTER. De kapitein sprak nog: Wat de klaegster voorbrengt is echte waerheid: eene van die dry heeft haer bestolen. Ik weet wie, en zou ze kunnen noemen; maer ik wil dat zy zich zelve verrade. Dit zeggende kwam hy op met dry slroopylkens in de vuist. Trekt, sprak hy, en opgelet: het langste pyl zal de dievegge aenwyzen. De wyven trokken. Laet zien! gebood Jan en, op denzelfden oogenblik, kreeg een der dry zoo eene geweldige oor veeg dat zy, zes stappen verder, in den hoek rolde.... Het is die heks, bulderde hy, men ga ze aftasten, zy zit melde kroon! Tien minuten later kwam het bestolen wyf hem bedanken,zeggende dat de dievegge inderdaed degene was, die de kapitein had getroffen, Nelle W'anlapper's, en dat men na druk zoekens, eiodelyk de kroon ont dekt had tusschen de zolen van haren slets.... Hoe wist de kapitein dat zoo nauwkeurig tc voorzeggen? vroeg Christien. tempeest. Terwyl de kust van Vlaenderen de prooi werd der woedende zee, verwoestten de wind en de bliksem het binnenland. Eene menigte gebouwen werden omgeworpen of door bet hemelsch vuer vernield. Te Gent schoten de toren van O.-L.-V. Kerk en het Belfort te gelyker tyd in brand. De verschrikte Gentenaers kwamen lei- hulp geloopen. Meer dan 500 per sonen stonden voor het Belfort om den brand te blusscheiK eensklaps schieten te gelyk dry afschrikkelyke vuerslangen uit de wolken, en tien menschen, die boven op het Belfort waren gekropen vallen dood in de straet. De zelfde bliksemslag had er negen anderen zwaer ge wond. De O.-L.-V. toren verbrandde byna gansch, terwyl het Belfort slechts zyn dak ver loor; de bliksem vernielde ook den toren van West-Kapelle. De zee overstroomde zeven polders rond Wachtebekc, en honderde men schen vergingen in de golven. De belgische en de hollandsche schryvers melden breedvoerig de schrikkelyke rampen veroorzaekt door de zeeoverstrooming van 26 january 1682. Die overstrooming is eene der sehrikkelyksten welke ons land ooit hebben getroffen. Wy laten er de byzonderste omstan digheden van volgen. Den namiddag van dien heuglyken dag brak de zee, geteisterd door een noord-oostenwind, byna al onze dyken en sloeg, schier op de zelfde uer, over Nieu wpoort, Oostende, Sluys, het Sas- van-Gent, Doel, Calloo, Kruybeke.Rupelmonde, Basel, Hoboken, Kieldrecht,Lilloo,Willebroeck, enz. enz. Die ramp kwam te Oostende zoo on voorziens op, dat de dry vierden der stad over stroomd stonden vooraleer iemand de gelegen heid had gehad om te vluchten. Wie zich niet verhaestte redding te zoeken op de hoogste daken, verdronk in de straet of in zyn huis. De watereu bleven zeer hoog tot middernacht. Slechts des anderdaegs kon men de inwoners ter hülpe kome# met ze buiten de stad op peerden, wagens.en booten te vervoeren. Bui ten de schade aen de vestingen toegebragt, leed Oostende voor 350,000 guldens verlies. Antwerpen en deszelfs omstreken werden nog wreeder beproefd. Gansch de streek tusschen Antwerpen en Hulst was ééne zee geworden op welke men langs kanten lyken van menschen en dieren zag dryven. Hier en daer ontdekte men daken en boomtronken die tegen het ge weld der golven hadden stand gehouden, maer die alle oogen'dikken dreigden neer te storten onder het gewigt der ongelukkigen we.lke zy droegen. Eu onmogelyk was het hun ter hulp te komen, uit oorzaek van den geweldigen wind Dc kapitein?.... Luistert: wy hebben den naem by de boeren van om le gaen met toovery en zwarte kousl; doch wy welen best dat het al bedrog is en oogenverblinding. Nogtans, is er een looveraer in het land, een echte tooveraer, hel is hy, weest zeker, broeders, Jan de Lichte heeft zyne ziel verkocht acn den duivel.... En wat is er van Nelle W'anlapper's geworden?... Niemand weet hel sinds is zy nergens meer te zien geweest Een bange zucht ging op onder de aanhoorders. En nu, Christientje, vroeg Pieter, zeg, zoudt gy het nu nog durven wagen de vrienden te bedriegen? Ik zou toch niet geerne varen gelyk Nelle Wau- lapper's, was hel antwoord. Eh wel, woes wys dan en zwyg een andermael. En nu, naer't bed. Het slapensucr is lang geslagen en morgen moeten wy vroeg te been. De Bohemers scheidden en verdwenen in verschil- lige plaetsen waer, op versch slroo, reeds eenige hunner makkers aen 'l ronken lagen. Christientje was alleen niet,die dien nacht droomde van Nelle Wanlapper's en van de» schrikkelyken kapitein, die zyne ziel verkocht had acn den duivel.... Onnoodig le zeggen dat Jan de Lichte niemen- dalle had verkocht, zelfs zyne ziel niet aen den duivel; zulks was voor het oogenblik volstrekt overbodig: de duivel had ze sedert lang onder zynen klauw.... Neen, maer Jan was een goed gelaelkenner, en de proef van den strookentrek was slechts een door hem uilgevon den list. Het langste pyl, had hy voorzegd, ging de plichlige aenwyzen; en Nelle Wanlapper's, die al te wel wist dal zy alleen de plichlige was, maer geenszins vermoedde dat al de le trekken slrookens van dezelfde lengte waren, had, om het lot le doen liegen, haestig een groot stuk van het hare afgebroken, cn bygevolg zich zelve verraden....Maer Jan vond er baet in en ver- maekzich alom ledoen doorgaen als beschikkendeover eenegeheimemagten,vooreensluween onbeschroom de kerel als hy was, viel zulks niet moeilyk, noch by de eenvoudige landlieden van dien tyd, noch by de superstitieuze Bohemers, wier eigendommelyke ge loofsleer, even als hunne oorsprong, altyd een geheim is gebleven, noch by het samenraapsel ellendelingen, bedelaers en landloopers, menschen zonder geloof noch zeden, die de grondstof uitmaektcn zyncr bende. Met het krieken van den dag waren al de Bohemers aen hun toilet. Het was een algemeen geplas e ge- poets, dusdanig dat, zonder hun zwart haer, hunne glimmende koperkleurige huid en hunne eigenaerdige en de duisternis, welke de stoutste matrozen wederhielden. Duizende menschen stierven dien nacht van honger, koudeen schrik.Uitgenomen de polders van Verrebroek en van Beveren, stonden al de andere van Vlaenderen en Bra band overstroomd. Antwerpen leverde het ake ligste schouwspel op. De kelders stonden onder water en er lagen voor millioenen guldens koop waren bedorven. Zoohoogwaren de golven ge klommen dat de schepen tegen de huizen kwa men bonzen langs de kaeien. Vele te ligt ge bouwde woonsten stortten in, en in de kerken vlogen de autaren op den vloer. In O.-L.-V. Hoofdkerk openden de golven vele graven en rukten er de kisten en de lyken uit. Het Vlaemsch Hoofd werd byna ten gronde vernietigd. Van de vestingen bleet er niets over. Eenige dagen na de ramp, had men de grootste moeite om de sporen terug te vinden van het kerkhof en van de huizen die het omringden. De kronykschryvers zyn het eens om te ver klaren dat hetgetal menschen, by die ramp om gekomen, onschatbaer is. In Holland, waer de overstrooming nog veel rampspoediger was dan hier, berekent men hetgetal dooden op 60,000. Zonderoverdryven mag men hier hetgetal men schen in onze provinciën verongelukt zetten op 20,000! Te Antwerpen kwam de brand de rampen der overstrooming nog verergeren. Een meisje wilde eene kudde redden van 150 schapen. Zy voorzag zich van eene lanteern en binnenst den nacht ging zy naer den stal, waer zy stonden opgesloten; zy poogde het deurken te openen om het vee te laten vluchten. De wind sloeg het kind in het water waer zy ver dronk onderde oogen harer familie. De lanteern ging aen't vlotten en stak een strooen dak in brand. De brand ging over van huis tot huis, en de vlammen weerkaetsend op de wateren overdekt van zieltoogende menschen en puinen van alle slach moest een der schrikkelykste tooneelen opleveren welke de verbeelding kan uitvinden. Zeelandsch Vlaenderen en vooral het land van Kadzant werden hier wreed beproefd. De verwoesting bepaeldezich niet by de zee kusten. Een buitengewone springvloed bragt tevens den rouw in onze andere provinciën. De Zenne en de Dyl stroomden over en verwoestten sleden en dorpen op gansch haren loop. Vele schryvers beweeren dat 6,000 Brabanders by die ramp het leven verloren. (Wordt vervolgd.) sterk geteekende wezenstrekken, niemand de slordige Romanichels van vorigen avond bad berkendDe mannen kwamen uit meestal gekleed als ryke brabandsehe pachters; de vrouwen, met hare juweelon van klater goud en valscbepeerlen, geleken niet slecht aen zeeuvv- sehe boerinnen; tot de kinderen toe waren netjes aen- gedaenen zy ook hadden een gansch ander voorkomen. De opschik voltrokken, verlieten zy het huis en namen verschillige richtingen om samen uit tc komcu op de markt, waer, ondanks het vroege uer reeds veel volk was saemgestroomd en waer tusschen Bohe mers en Boheemschen zich onmiddelyk verspreidden. Pieter, onze kennis van gisteren, nu «pachter» Pie ter, stond in't midden der markt, uitkykendeen loerend op een kansken. Eensklaps voelt hy zich zachljens op den schouder kloppen. Hy keert het hoofd en daer staet hy voor eenen boer, wiens dom en dwaes wezen half verdoken zat onder ccne groote wollen slaepmuls. Krissohe morgend, sprak dc boer. Wie zyt gy? Bezie my eens wel. En de boer ontdekte zich en gaf aen zyne wezen strekken eene gansch andere uitdrukking. Pieter drukte hem de hand en heette heiu broeder. Gy waert, sprak hy, van 'l gezelschap acn de Leibrugge en gy komt namens den kapitein. Juist. Ik den de Spanjool, en ginds die bede- laer, tien passen voor ons, ziet gy hem? hy groet ons, eh wel, dat is 'lAppellien. Hoep hem hy ons. Neen, laet hem gaen, hy weet waerhenen: latei- op den dag zult gv kennis maken. Daerby, wy hebben geenen tyd te verliezen. De boerkens en de goede burgers van Korlryk hebben nog maer half de oogen open, en wy mogen niet wachten tot zy gansch ont- sluimerd zyn. Let op, Pieter, ik beginaen my dc eer en d'handgifl! Ik heb mynen man in 't oog: zyn geld zit in zynen linker vestzak. Heeft hy het u gezegd? Neen ik heb hel gezien, of beter, ik heb gezien dat het juist die vestzak alleen is, die zorgvuldig met knopkens is gesloten. Heeft do man, boven op zyn geld geenen knoop ol wrong aen dien vestzak gegeven, zyne knopkens, ol waren er duizend, zullen zyne beurs niet redden. Kom aen, volg my; ik zal u de beurs overgeven en maek u dan spoedig uit de toeten, t Is te doen, gincfer, voor de barak. Haest u, '1 muziek begint te spelen: 't is te weten wie dansen zal! Wordt voortgezet.) Jan Balster, vao Meencn. Pieter MercUaert, van Mechelen.

De Gazet van Aalst | 1873 | | pagina 1