N° 117. Zondag 23 Maert 1873. 3de Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. Dö Bende van Jan de Lichte.(1) Aelst, 22 Maert. By den Paus. By Victor-Emmanuel liuilcnlandscli Nieuws. G-azette van Aelst Het Bureel van het hind Ih gevestigd 1" de Kapelleeti-aet INI0 11, waer alle brieven, gelden, enz. vraolitvry moeten toegezonden worden. Abonnementsprys K fr. 'sjaers, voorafbetaelbaer. Voor den buiten kan men inschryven lu al de poatltuntooren, en yoor de landelyke gemeenten hy de briefdragers. Den 7 dezer maend, heeft de H. Vader eene deputatie in verhoor ontvangen, samengesteld uit katholieken van Belgie, Frankryk, puitsoh- land, Öostenryk, Engeland, Italië, Spanje, Zwit serland en Amerika. x De jonge prins van Lichtenstein voerde het woord in den naem der deputatie. Hy bestatigde dat, wat de katholieken hadden voorzien, is uit gevallen, te weten: dat de bezetting van Rome door de Piemonteeschen de Kerk hare vryheid zou ontnomen hebben. Hy protesteerde tegen de suppressie der kloosters en verklaerde dat het onmogelyk is voor de Kerk vry en ongehin derd te leven samen met de overweldigers. God, zegde hy, zal de overweldigers straffen; de katholieken zullen steeds onwankelbaer bly- ven. De H. Vader heeft zyne innige voldoening uit gedrukt voor die internationale manifestatie. De goddeloozen bestormen de Kerk op alle wy- zen, sprak hy; maer ik ben vol vertrouwen in de toekomst: de ondervinding van het verleden geeft my moed. Wal valt er in deze omstandig heden te doen? Stryden en waken 0111 den zege- prael te behalen. Eenige Belgen, deel makende van de deputa tie, en met byzondere zendingen belast, wer den daerna in byzonder verhoor onthaeld. Het waren De heer senator Cannart-d'Hamale, met eene som van fr. 207,000, zynde de eerste storting van de opbrengst van den St-Pieters-Penning in het aertsbisdom van Mechelen; Graef de Robiano, met fr. 91,346, van wegens de zeifile inSchryvtng in het bisdom van Doornyk; Mgrde Moreau-d'Andoye met eene tweede by- 1 age van fr. 67,000, van wegens het bisdom van Luik. I11 december had hy eene eerste storting gedaen van fr. 103,000; M. J. de Hemptinne, voorzitter der belgische deputatie, met eene gedeeltelyke storting van IV. 43,000, van wegens het bisdom van Gent; E ndelyk andere vurige katholieken insgelyks met aenzienlyke sommen, door den Sl-Pieters- Pen.iing opgebragt. Zoodat Belgcnland alleen, dien dag, een hall millio m heeft neergelegd aen de voeten van Pius IX. Ik weet niet, zegde de H. Vader aen M. de Robiano, wat God ons-voorbeschikt: ik ben lu 1 1 1 11 an^— IV. B>e Bohemers. (18e VERVOLG.) Goeden dag, baes Vandergoten, sprak de bede- laer, en proficiat voor uw goe markt!.... Mag er niet een dubbeltje af voor eeoen armen gebrekkelyke? Baes Vandergoten stond. %Wie zyt gy? vroeg hy op barschen toon. My dunkt, ik heb u nog gezien. Een aelmoes, als 't u belieft, voor eenen armen gebrekkeiyken, die niet meer werken kan. Wie zyt gy? Een arme gebrekkelyke, die niet meer werken kan en met eene vrouw en vier kinderen zit. Ik zeg dal ik u vandaeg nog gezien heb. Ik ook, baes.... Zoo? Ik was erby toen gy, een uer geleden, dien schoonen os verkocht aen.... Ha! gy waert erby?.... Een fel stuk, he! Het zag er wat ziekelyk uit, het beestje; maer.... Wat? wat? onbeschofte, wat brabbelt gy! myne os was ziek?.... En de slagter die hem gekocht heeft, was het gelukkigfyk ook. Hein? Ik wil zeggen dat hy zeer aen zyn oogen had. Dat weet ik niet. Ik wel, en uwe beurs weet het nu ook.... Had de slagter wat nader by gezien, gy.... 't Is klaei'! 't is klaer! lachte baes Vandergoten, nu bcgryp ik!.... Of ze dom zyn, he! die steedschen? Of ze dom zyn! En ze schelden ons dan uil voor domme boe ren!.... Men wordt niet zwart gemaekt dan van 'nen zwarten pol, baes. De slagter lachte in de vuist omdat ik hem vier pond liet afdingen. Lacht best, wie lactst lacht, baes. Of ze dom zyn, diesleedsche pochers!..!. Men leidt ze by den neus w:aer men wilt. Het is enkel rappigheid. Alles is rappigheid in de wereld, baes Vander- (I) Eigendom der Gazette van Aelst. wel de Stadhouder van J.-C.,maer ik ben zyn geheimschryver niet. Nogthans wy wonen dagelyks buitengewone gevallen by... Hier hebt gy er eene nieuwe preuf van, en hy wees op de giften welke hem kwamen ter hand gesteld te worden. De Paus heeft maendelyks 500,000 franken noodig 0111 in de verschillige noodwendigheden der Kerk te voorzien, om de missiën te ondersteunen, om zoovele bedienden, apn het pauselyk bestuer getrouw gebleven, ter hulp te komen. Eli wel! de katholieke liefdadigheid voorziet in al die noodwendigheden. In de tegenwoordigheid der belgische depu tatie, zegde nog de H. Vader: De Revolutie heeft gezegdBevechten wy de Kerk door den hongersnood, verarmen wy den klergé en haest zullen wy hem bedwingen en hem doen buigen onder onze wetten. Ziedaer waerom men de Kerk haer erfdeel en hare inkomsten heeft ontstolen.... Nogtans de overvloedige giften der geloovigen hebben in alles voorzien. Wat men my geeft deel ik uit op myne beurt.... Ik geef aen degenen die my vragen, en, in haer lyden, heeft gansch de Kerk deel in de mildheid der geloovigen. Een kardinael berekende hetgeen de H. Vader maendelyks geeft aen de ontroofde en vervolgde bisschoppen, op de som van fr. 60,000. In het gehoor welk hem werd verleend, las M. De Hemptinne een adres van wegens het midden-coiniteit, te Gent ingerigt ter verdedi ging der katholieke kerkhoven. De 11. Vader drukte den diepen afkeer uit welke Hem de vry- denkers doenwyze onzer liberalen inboezemt, en tevens zyne voldoening over de houding, in deze kwestie, zoo verzoenend als onwankelbaer van Mgr den Bisschop van Gent. Onze deputatie heeft zich ook begeven naer het hotel van M. Pycke, afgezant van België by den II. Stoel, om hem te bedanken over zyne verkleefdheid aen den vervolgden Pius IX. M. Pycke antwoordde en verklaerde dat hy, on danks al de moeielykhedeu en het ongenoegen welke tegenwoordig een ambt als het zyne medebrengt, hy standvastig op zynen post zou blyven,tot den dag van het zegevierend TeDeum dat alle harten verlangen en voorgevoelen. Koning, ministers, senators, meestal de depu tes en vele mannen aen het bestuer van Victor- Emmanuel vastgehecht, waren het eens om te goten, en rap zyt gy. Daerom, nog eens proficiat voor de goé markt en vergeet eenen armen gebrekkelyke niet, die met eene kranke vrouw zit en vier kinderen die van honger sterven. Baes Vandergoten stak de hand in zynen vestzak en duwde eenen halven schelling in de vuist van den bedelaer. Daer, brave man, sprak hy.het mag er af vandaeg; maer, op esn conditie!.... Zwygen dat ge zweet!.... '1. Is 't geen ik best geleerd heb, baes. Ik dank u en God loone het! En zoo koutend waren zy niet verre van de Hacrle- beeksche poort geraekt. Voor hen ging onze lange kazak. De jongen scheen haest te hebben om te huis te komen en stapte druk vooruil. Herhaelde malen bragt hy zynen neus doek aen het voorhoofd, als om het zweet af te droo- gen dal hem afliep. Kykeens, baes, sprak tamelyk luide de bedelaer en wy'zende op den knecht, kyk eens, die geeft snëc eh Het brandt toch niet in Korlryk, meen ik.... Maer zie?.... er ontvalt hem iets.... een doosje!.... Gauw! Wacht! wacht! ik zal het oprapen. Maer baes Vandergoten was vooruit en greep het gevallen voorwerp. Getweeën te deelenriep de bedelaer. Hoe, te deelenheb het gevonden! Te deelen, zeg ik, of ik roep op den boer en dan hebt gy niets.... 'l ls klaer, zuchtte Vandergoten, en hy stond voor de tweede mael. Laet ziengebood de bedelaer. Vandergoten toonde het marokynen doosje waervan men weet, en het juweel, dal wy ook kennen. —Een stuk van minstens vyftig kronenjuichtle by. Er is een briefken by, sprak Adriaen. Lees wat er op staet. Ik ben niet geletterd. Ik ook niet. En toch, wy moeten weten wat het zegthet kunnen mogolyks kostbare inligtingen zyn nopens dewaerdevan den vond....Wat gedaen!.... Wy moeten voorzichtig wezen en er elkeen den neus niet laten over steken.... Kom, wy, zullen langs de baen ergens wel iemand vinden die ons uit den slag zal helpen. Zy stapten vooruit en naderden de poort. In de verte ontvvaerden zy eenen welgekleeden landbouwer die, de handen op den rug, een plakaet stond te spellen. verklaren dal de keus der stad Rome als hoofd- placts van 't italiaensche koningryk,een droeve politieke misslag is, en over gansch het nieuwe ryk een onweder heeft getrokken vol vordrei- ging en gevaer. Men voelt zich magteloos tegen de katholieke beweging die door gansch de wereld gedurig toeneemt, magteloos ook' tegen derepublikaensche enrevolutionnaire beroerte, die onverbiddelyk is. liet woord van Victor- Emmanuel Wy zyn Ie Home, en wy zullen er blyven begint op eene dreigende voorzegging uit te komen: Rome zou wel kunnen zyn graf worden. De stad der Pauzen heeft haer eigenaerdig, deftig en ernstig karakter; men heeft gedurende twee jaer eri half beproefd er eene moderne hoofdstad van te maken en men wanhoopt, zelfs na honderd jaer werkens, erin te gelukken. Victor-Emmanuel is niet geerne te Rome. Komt hy er henen, hel is uit dwang en hy vlugt zoo haest hy kan. Nu vindt men hem te Napels, dan te Florentië, veel op jacht, en byna nooit in zyne hoofdstad. Hy slacht de flauwe christe nen die, 's zondags, ter Kerk komende, zich on der het portael verdringen, uit ,vreeze dat de Kerk op hun hoofd mogt vallen.... Van den anderen kant Victor en zyn hof zyn straf gepakt geweest door den val van Amedeus. Men heeft schoon hom te herhalen dat zyne zoon zich loyael gedragen heeft, dat hy wel gedaen heeft met le,abdikeeren, dat hy niet beter kon doen, enz.;' al die hofeomplimenten kunnen vader Victor niet vertroosten. Die vleieryën verstaet hy in dezen zin: Wil ik zoo loyael handelen als myne zoon, wil ik doen zoowel als hy, ik moet doen wat hy heelt gedaenabdi- keerenVictor-Emmanuel heelt inderdaed nog genoeg gezond versland om te wejfen, te zien en te voelen hoe nauw hem de Revolutie op de hielen zit. Derhalve hy ligt alweer in ruzie rr.ct zyn ministerie. Het volk wilt van 't kabinet Lanza- Sella nier meer. Z. M. voelt veel genegenheid voor Rattazzi, maer Ratlazzi is even hatelyk voor velen als Lanza en Sella. Dus, van welk hout pylen gemaekt? Er blyfl hem geen ande ren uitvlugt meer over dan zich te werpen in de armen van den republikaen M. Cairoii, en het is juist die zelfde Cairoii, die door de sek ten is vooruitgestooten om met Victor*Emma- nuel te doen, hetgeen Zorilla van Spanje gedaen heelt met Amedeus!.... Onlangs geleden, deed hy eenen geweldigen uitval tegen het garibaldisch gespuisWat willen die brigands van my? riep hy uit. Ik heb aen Frankryk Savoeien geleverd, de bakermat myner voorouders; ik heb mynen Piemont ver- De bedelaer slootte den ossen boer legen den arm. Onze man is gevonden, sprak hy stil, en hy is gansch alleen. Geef hem liet briefje te lezen, gy, die er de deftigste van ons beiden uitziet; maer opgepast dal hy het doosje niet gewaer worde of hy ware be- kwaem ook zyn deel le vragen. Geef my hel juweel, ik zal het verbergen. Wees gerust: het sleekl in mynen diepslen bin nenzak, antwoordde de schacheraer—en, uiterst iu zy nen schik, sprak hy den landbouwer aen. Deze heetlezich gelukkig den verzochten dienst te mogen bewyzen en hy las met luider stemme. Mher en vriend Thierens, Zende UEd. de gevraegde keten met diamanten kruisken, tegen welke uw knecht my den gezetlen prys van honderd zeventig guldens heeft betaeld, en waervan kwittanlie hier by. Dienaer en vriend Boccaro, juwelier. De dienstwillige lezer drukte met byzonderen klem op de woorden honderd zeventig guldeus. De twee vlegels bedankten en waren hel Veld in. Honderd zeventig guldens, waer de oolyke gierige schareraer op staenden voet de helft ging deelen Oordeel hoe hy gezind was!.... Er moest een besluit genomen worden. Geven wy het juweel terug? vroeg de bedelaer. Weergeven?.... Dal beu ik niet van zin. Noch ik. Behoorde het toe aen eenen armen dui vel, 'k zou zeggenKomMaer wie koopt er juweelen van honderd zeventig guldens? Hyke menschen alleen, 't is klaer. Eu wal is zulk eene niets beduidende som voor eenen rykaerl? Eene beuzeling, T is klaer. Dus?.... Wy houden wal wy hebben.... Laet ons deelen! Ja deelen, 't is klaorspotte Adriaen; maer hoe gedeeld? Vandergoten bedacht zich. Ik beb het gevonden,sprak hy: wy keeren slede- wacrls terug en wy verkoopen het stuk. Baes, zie, ik dacht dat ge slimmer waert. Wy kunnen toch keten en kruis in twee niet trekken Neen; maer vielt gy by ongeval in de handen van goudsmid Boccaro zeiven, nog voor noen zalen wy beiden op den toren. T Is klaer, sprak Vandergoten, §n hy stond voor de derde mael. laten waer ik bemind was; ik heb het huis van Ilabsburg (het stamhuis van Öostenryk) geplun derd, hoewel ik aen de Hahsburgers verbonden ben door myne vrouw en door myne moeder; ik heb de plaets ingenomen van al myne bloed verwanten en vrienden, den groot-hertog van Toskanen, de hertogin van Parma, den hertog van Modena, den koning van Napels. Ik ben le Rome tegen den dank van den Paus, die peter is van myne dochter en die my beminde. Wat willen zy meer? Zy willen dat de koning optrekke; zyn rol is uit. In de hand der Revolutie is hy een werk tuig geweest en hel werktuig kan niet meer dienen. Dat weet Victor-Emmanuel. Arme Victor-Emmanuel, wiens staetskist hol klinkt als een grosse-caisse, wiens staetspapie- ren gedurig in weerde verliezen, en die, scliry- ven de gazetten, duizenden onder zyne onder danen telt die by bankiers en geldleeners meer crediet genieten dan hy persoonlyk Voegt erby, dat telkens de Paus, in zyne ge vangenis van het Valikaen.eene aenspraekdoet, iets wat tegenwoordig zeer dikwyls gebeurt, gansch het italiaensch hof, Victor-Emmannei medebegrepen, de koorts op het lyf krygt Het adres, hooger vernoemd, voorgelezen door den prins van Lichtenstein, en in de tegen woordigheid der internationale katholieke depu tatie te Rome, hebben het bestuer met schrik geslagen. Dat adres, van welke Z. Heiligheid zich bepaelde te zeggen dat het harde waerhe- den bevatte, maer toch waerhedenheeft al de oogen der Ilaliaenders ontsluierd. Zy hebben bestatigd dat er lusschen hen en het katholieke en conservatief' Europa geen overeenkomst mogelyk is, en dat de verkleefdheid en liefde der katholieken voor den Paus, verre van te verflauwen, gelyk zy het hoopten, in tegendeel aengroeit en zich veropenbaert naer male zyne gevangenschap word verlengd. SPANJE. Indien de spaensche natie nog koningsgezind is, zyn toch de tydingen uit de spaensche pro vinciën ongelukkiglyk overdreven republie- keinsch, dat is te zeggen aen de Internationale overgeleverd. Geheel het land staet in vuer en vlam. Te Sof'ra naby Eslrainadura, provincie Bada- joz, te Jeres de los Caballeros in dezelfde pro vincie, le Zurcena, te Alconchcl, te Uliva, pro vincie Valencië, worden de eigenaers vermoord, de eigendommet) geplunderd en verbrand. De communards werpen de omheiningsmuren Wie weet of dc knecht van Mher Thierens niet reeds ontdekt heeft dat hy zyne boodschap heeft ver loren? Sedert een kwaert uers heb ik hem uit het oog verloren. Misschien is hy op zyne stappen terugge keerd om te zoeken, en in de stad het verloren voor werp te doen uilroepen.... Dacrby, de juweliers die achterdochtig zyn van aerd en doorgaens weinig te siaen zyn, zullen vandaeg, dat, zegt men er veel ge stolen is, byzonderlyk de oogen open houden. T ls klaer, T is klaer, zuchtte Vandergoten. Weet ge wat Hel ware beter later le verkoopen. Konden wy nu deelen, ik had het liever. Had ik geld, fluisterde de bedelaer, ik gaf er u aenstonds; maer, op myn woord van eerlyk man, ik ben geen vollen schelling ryk. Wat gedaen dan? De toestand werd inderdaed bekommerend en bei den waren zich het voorhoofd aen 't wryven om een gedacht los le maken. Hoor! sprak eensklaps de bedelaer, wy zouden hier zoo blyven staen tot F'aesschen toe. Gy ziel er my een goed en braef man uit en ik hebvertrouwen in u... Tel my zestig guldens op afrekening en, als gy het juweel verkoopt, geeft gy my de rest van myn deel. Best, juichte de schacheraer, die oogcnblikkelyk zyn plan had getrokken. Hier hebt gy op alrekeuing vyf en zestig guldens, zuivere munt. En hy ledigde zyn beurzeken in de hand van den bedelaer. Zoodan, hernam deze, hel blyft gezegd. Zooluiest gy verkoopt doel gy my verwittigen. Het minste kind op Basseghem, zal u de kluis wyzen waer Naerdjo t oppers woont en aenstonds breng ik een bezoek by baes Vandergoten, lusschen Vichie <en Deerlyk: ik weet uw huis staen. Zie nu! riep de schacheraer verrast uit, dat had ik u sedert lang moeten zeggenSedert een uer heetgy my Vandergoten, tcrwyl ik eigeulyk Sus Brmt ben, van de Branl'en op Dadizeele, tegen den berg. En gy woont te Dadizeele? Juist. Om T even; 't is een stapje verder, maer ik zal er wel geraken.... En nu, Sus Brant, laet my u nog eens wel bekyken, opdat ik goed uw koleur onthoude..,. 't Is effen, en, lof wederziens, hoe eerder hoe liever. Tot ziens, Naerdje. Gy hebt het briefken, niet waer? Of ik het briefken heb. Houdt het zoowel in weerde en.... goé reis!....

De Gazet van Aalst | 1873 | | pagina 1