N° 118. Zondag 30 Maert 1873. 3de Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. De Bende van Jan de Lichte.(1) Aelst, 29 Maert Rampspoedige jaren. In Spanje. G-azette van Aelst Het Bureel von liet l>liul in gevestigd In de Kapellestroet 1*1» 11, wner alle brieven, gelden, en*, vraclltvry moeten toegezonden worden. Abonneincntsprvs K Ir. 's loers, vooraf betoelboer. Voor den bulten kan men Insehryvon lil al de poatknntooren, en voor de landelyke gemeenten by de briefdragers. (6" VERVOLG EN EINDE.) De ovei'stroomingen der Maesin 1741 en 1742 i'igtten vele scliade aen in het bisdom van Luik en nog meer in Holland, waer die stroom, de dyken doorbrekende, eene aenzienlyke uitge strektheid lands bezette. Het tempeest van 9 meert 1750 was noodlot tig voor de zeekoopvaerdy en voor bet noorde- lyk gedeelte van Vlaenderen. Vele schepen wer den op onze kusten geslagen en de Schelde, de dyken van den linker oever doorbrekende, be schadigde meer dan twee mylen polder, boven Calloo. j or Daerna bleef Belgie gespaerd gedurende 25 jaren. Den 12 november 1775 was het weder bui tengewoon zacht; de lucht sc ieen helder. Den dag nadien, 's maendags, in den namiddag, kwam een westenwind op, die, dynsdags, noor- derwaerts keerende, eensklaps zoo geweldig werd dathy huizen, hoornen en torensomwierp. Den nacht van 14 tot 13 wasafsehrikkelyk. Ner gens in België was een ooi d te vinden waer men beschut was tegen de dood. In de steden werden de daken afgerukt en in de straet ge worpen; ten platten lande werden de landbou wers getroffen door de algerukte boomtakken of door de puinen der huizen. De algemeene schrik vermeerderde in eenige plaetsen, door het inbreken der dyken. Naer gewoonte waren het het Waesland.de omstreken van Willebroek on Zeeiandsch Vlaenderen die meest te lyden hadden. Nogtans de wateren bereikten in Bel gië de hoogte niet van 1682. De grootste schade ten onzent werd veroorzaekt door den wind en don bliksem. In Holland had de overstrooming zulke noodlottigë gevolgen, dat het onmogelyk was de schade te schatten. De golven overslo- gen aldaer ongeveer twintig vierkante mylen gronds. Engeland en byna al de streken van Noord- Europa leden by die omwerping der natuer. Van 1775 ontstond er geen buitengewone overstrooming in België tot 14 january 1808. Het orkaen van dit jaer duerde 46 uren. Menige polders van hetWaesland stonden onder water. De groote polders van KieldrechtenCalloo had den hetzelfde lot ondergaen, had degansche be volking niet gewerkt dag en nacht om de dyken te versterken tegen de golven die reeds hier en daer binnenbraken. Hadden de dyken welke die polders verdedigen dien dag moeten wyken, al de polders van 't land van Waes hadden voor eenigen tyd vernietigd geweest, want Kieldrecht v. De plaeg van Ylacnderen. (19® VERVOLG.) Wy beginnen de laetste week van February. Een taeds bejaerde doch nog kloek en vrome pach ter kwam van Grimmingen op Geeraerdsbergen af, langs het Rachepaillewoud henen, en naderde hel gehucht gezegd Boschveld. Hy Irok vooruil op goeden slap, digi gedoffeld in zyne zware bruine kazak, de v wollen muts over de ooren en den hoed over de muts. Rond hem huppelde een knaepje van iets wal elf jaer oud. Nu liep het vooruit, dan bleef het achter: zoodat de ongeduldige vlug, voor zyn deel, minstens dubbel weg aflegde. Noch de oude noch de kleine hadden het veel op praten het was al te guer weder, en zich te verwar men met gaen en loopen wasvoor het oogenblik hunne eerste bekommernis. Derhalve het landschap dal zy doortrokken was geenszins geschikt om den geest op te beureu noch het hart te vervrolyken. In de lente, wanneer het in bloemen en loover stond omsiert, moest het de aen- genaemste en prachtigste wandeling opleveren. Nu was er alles eentonig droef. Vooraen stonden eeuwen oude eiken en brokkelende, olmen hun hobbelig ge- raemte te wringen, en schetsten in zwarte trekken hunne wilde lakken op eenen geel-grauwen hemel, wiens zware neerzakkende wolken, zwanger van sneeuw en tempeest, slechts een vael en twyl'elach'lig licht lieten doorschynen. Hooger op, en zoover het oog kon dragen, ontwaerde men niets dan naekte velden cn kael geschoren heuvels. Hier en dder klom, uit het bouwvallig schouwken eener armtierige hut, een kronkel witten rook tegen het somber zwerk op, of een bedelaer, haveloos en bleek, sukkelde langs de baen, zoekend waer ergens een herbergzaem dak hem laefnis en schuil zou bieden, of eene oude vrouw, gekromd onder eenen bussel droog hout, trok zuch tend voorby, murmelend eenen stillen avondgroet; (1) Eigendom der Gazette van Aelst. en Calloo zyn voor die streek als noodzakelyke versterkingen. Het land van Cadzand en het omliggende van Sluis werden nog meer beproefd dan het dis- trikt van St-Nikolaes. Geheel die streek werd de prooi der zee. Op onze kusten was menig ongeluk te be treuren. Vele schepen vergingen er met man en muis. In 1820, van de eerste dagen van january werd de koude allerstrengst. I)en 12 der zelfde maend lagen al de rivieren vast. Op de Schelde en de Maes meette het ys dry voet dikte. Den 17 begon het onvoorziens te dooien en de dooi nam toe gelyk men het nooit had gezien. De ys- braek was schrikverwekkend in de waelsche provinciën, waer de wateren gedurig klimmende, de lagere gronden overstroomden met zulk woest geweld datzy, op vele plaetsen, gansche. bunders land wegnamen. Het voormalige land van Luik werd vooral beproefd. Te Luik zeiven sleepte de Maes vele bogen mede van de universiteitsbrug; de baen van Luik op Hoei werd afgesneden en bleef voor lang onbruikbaer. Op de Maes vlotteden gedu rende eenige dagen meubels en puinen van hui zende Maestricht haeldemen lykenop vanmen- schen en van eene menigte huisdieren in de golven verdronken. Brussel had zyn deel in de ramp. De dyken van het kanael braken door op dry verschillige plaetsen, en gansch de nederstad stond zoo vol strekt onder water dat men wagens en booten moest gebruiken om de inwooners, op de zol deringen gevlugt, levensmiddelen en de noo- dige hulp te kunnen brengen. Leuven en de omliggende velden ondergingen de zelfde onheilen. Te Antwerpen dreigde de opkomende ty kaeien en huizen te verdelgen. In het Waesland klom, in menige plaetsen, het water 10 en 12 voet hoog. Vele landlieden zouden in die rampvolle gevallen zyn omgeko men, zonder de zellsopolt'ering der inwooners van Dendermonde, die de menschen, op daken en boomen gevlugt, kwamen verlossen. Gent, Kortryk,Deynze, Audertaerde, Geerardsbergen, Aelst, Namen, Doornyk en meest al de andere steden en dorpen van België hadden de gevol gen te betreuren van die schrikkelyke over strooming, welke ook in Holland, Frankryk en Pruisen aenzienlyke schade veroorzaekte.In meest al de overstroomde plaetsen trokken slechts de wateren af op einde january. Het orkaen van 29 november 1836 bescha digde vele prachtgebouwen en kostte het leven aen eenige menschen. Deesmael wederstonden onze dyken. maer al die beweging, verre van het landschap te verlevendigen, deed nog akeliger de eenzaemheid uit komen van die woesteny.... Alleen de, snaeksehe eksters hadden ze in vry bezit genomen en schenen er de wezenlyke bewoonsters van. Rusteloos sprin gend van tak op tak, van akker lol akker, langs de ploegsporen en tot in het midden der gebaende wegels, zalen zy vrolyk te wipsleerlen en onder elk ander te snateren als kwamen zy, in hunne tael, spot ten met den armen voorbyganger en met de ellende der natuer!.... Een drooge bytende noordenwind was opgekomen en sloeg de wangen onzer twee reizigers paers en blauw. Reeds hadden dikke sneeuwvlokken den grond gestemd, toen opeens zoo fel de bui begon te woeden, dat haest de vlokken, dalend en klimmend, door elk ander kruisten zonder ergens te kunnen vastkleven. Zoo dicht en zoo snel warrelden zy dooreen, dat zy het oog verblindden en, onder die glinsterende wrie meling, de voorwerpen op twee passen afstands, hunne gedaentc verloren en niet meer te onderschei den waren. De knaep was aen de zyde des gryzaerds schuil komen zoeken en hing aen zynen arm. Vader, sprak hy, ze zyn hierboven aen 't ganzen pluimen en ze zenden ons den dons. Ik hadde toch nog liever hel vleesch dan de pluimen! Vader antwoordde niet. Niet waer, vaderken lief, herhaeldc het kind, nog liever het vleesch, al ware hel nog zonder peper en zout.... 't ls wel! 't is wel! gromde de gryzaerd. Hebt gy weeral honger? Nog tien minuten geduld en wy zyn te huis. Mag ik vooruitspringen, vroeg de knaep, en moeder verwittigen dal wy korneu? Spoed u dan en loop!.... Het tempeest staet op 't losbarsten. De knaep was verdwenen en de pachter verhaestte den slap. Het tempeest, fnderdaed, nam gedurig toe, maer.... de n.an bleef niet lang alleen.... Onvoorziens en on verwachts bevond hy zich in de tegenwoordigheid van eenen flinkschen jonkman, geknoopt in eenen langen pclsrok, den breeden hoed geschoven op de Voortdurend droef nieuws. De afgezanten van Frankryk en van Engeland te Madrid komen van wegens de Internationale een brief te ontvangen vol bedreigingen. Zie bier de nota welke zegt men gezonden is naer den ambassadeur van Pruisen Ambassadeur, gy en uw gouvernement, spant samen tegen de republiek. Om die rede zyt gy ter dood veroordeeld. Het buis dat gy bewoont en dat van al de Consuls, zullen door het vuer vernietigd worden. Geen bestuer meerMaetschappelyke schuldvereffening en gezamentlyke verdeeling! De Directie. Madrid, 13 maert 1873. Inde Kamers wordt de wanorde algemeen. M. Castelar en de radikalen werpen elkander de schandelykste scheldwoorden naer het hoofd. l)e ministers geven hun ontslag en behouden hunne portefeuille slechts tot de wederkomst van M. Figueras uitgezonden om den oproer van Barcelona te gaen dempen alwaer men heeft opgeeischt de roode muts op te zetten. Een generael, Contreras zegt men, berispte zyne soldaten omdat zy een veld verwoesten beplant met oranjeboomen: de soldaten wier pen hem de oranjeappelen naer het hoofd. Te Tarrasa hebben de soldaten hunnen kolo nel willenvermoorden. Het garnizoen van Vale rie weigert nog te dienen. In de provincie van Estramadura gaen de federalisten voort met onder elkander de eigen dommen te verdeelen. Te Feria hebben zy het woud in brand gestoken. Generael Nouvellas gezonden tegen Carlos ziet zyne soldaten deserteeren en het bestuer zendt hem geen geld op. Op vele plaetsen eischt men de algemeene ver moording der priesters. Op andere plaetsen geeft de Internationale alleen de wet. Madrid is bedreigt met eenen oproer der radi kalen. In weerwil van het gouvernement, nemen de brave menschen de noodige maetregelen om hunnen eigendom te beschermen. Te Saragossa heeft men het republiek fede- rael geproclameerd; men riep: weg met de ty run nen! Den zelfden avond kwamen de soldaten in oproer. ...En liet bestuer heeft eene leening geligt van '15 millioen. Wie staet voor de heropkomst der maetschap pelyke orde in Spanje en voor het bestaen van dal schoon land, vergeet den twist die is opge- gaen tusschen don Altons en don Carlos nopens de legitimiteit der pretendenten, hoewel het door de geschiedenis zelve van Spanje is be wezen dat don Carlos alleen regt heeft op den oogen, kin en neus verdoken onder eenen dikken sjerp en eenen zwaren gaenstok in de vuist. Baes, sprak by, dat zyn de wcérkens, he Blikslagers! riep de pachter, gy doet my ver schieten?.... Van waer komt gy?.... Zyt gy uit den grond gekropen Neen, lachte de vreemdeling, ik ben met een pak sneeuw uit de lucht gevallen, juist in't midden van het woudIk meende voor vast dat ik veroor deeld was er den nacht te moeten doorbrengen; maer ik ben er geiukkiglyk uilgeraekt, en hier sta ik.... Nu zoek ik naer den windmolen hezyden Moerbeke; zyt gy van de omstreken, baes, dan verzoek ik u de goed heid te hebben my op de regie baen te brengen.... Ik heb kennis op den molen en zal er een halve uer wachten tot de storm zy gestild.... Het weder gaet my leelyk tegen! Ik moet te Nederbrakel zyn en, ware ik zoo dvvaes niet verdoold geloopen, ik stond er reeds sedert twee uren. 't Zal nu voor den laten avond zyn en dat spyt mv uittermate. Ik bewoon, antwoordde de pachter, de hofstede dezen kam den windmolen. Verkiest gy het, kom schuilen ten mynent. Het is eenige stappen gespaerd en de spekkoek ligt op de pan: meD verwacht ons. Kom aen, 't is hier digte by: viel de sneeuw zoo dik niet, wy zouden van hier de schouw zien rooken. De vreemdeling verhaestte zich hel gulhartig aen- bod van den pachter te aenveerden. Gekomen op eenige passen van de hofstede, moes ten zy eenen kruiswegel over. Op een der hoeken verhief zich een grof bewerkt kruishout gespleten door de zon en den regen. Het droeg een Christusbeeld waervan de linker arm van het ly! was gebroken en akelig hing te zwieren aen eeneo verroesten nagel. De jongeling aenschouwde het verminkte beeld, en, het den boer tooneude: Slechte christenen, sprak hy, die alzoo hunne beelden laten vervallen De bemerking kwetste ecnigszins den pachter. Treed in, antwoordde hy, wy zyn te huis. Eerst gerust en wal geprofileerd en dan, is de storm niet uitgewoed, dan wat geklapt en ik zal u zeggen wie de slechte christenen zyn, die dat beeld hebben geschonden.... Beiden verschenen in de ruime keukenplaets. De vreemdeling wierp een vlugge oogslag rond het troon; dien twist vergeet by om zyne hoop te stellen op don Carlos als zynde de eenige prins, bekwacm om zyn land te redden. Hy alleen durft vooruitkomen en zyn leven wagen voor het geluk zyns Vaderlands. Door gansch Europa ontslaet eene geestdrif tige beweging ten voordeele zyner zaek. Zoo in Engeland als in Frankryk komen komiteiten op, waer geld wordt verzameld, die wapens, kanons en krygsvoorraed opzenden; terwyl, van den anderen kant, talryke kloekmoedige soldaten zich komen scharen onder zyn vaendel en stry- den voor Godsdienst en Vaderland. De Carlisten zyn Ripoll, in de provincieCata- lonië, binnengerukt. Een bataillon jagers is in oproer gekomen te Valls, in dezelfde provincie. De soldaten be dreigden hunne officiers met den dood, die dan ook de vlugt genomen hebben. De spraek loopt dat de Carlisten, onder aen- leiding van Dorregarray, de republiekeinsche troepen te Arcos geslagen hebben. Een ander gerucht zegt, dat de kolom van Castanon, die uilgezonden was om de douane posten van Dancharinea en Valearlos te herove ren, naby Urdao door de Carlisten verrast is en verslagen werd. Clorente, bevelhebber van Alava, heefl de cirkulatie der treinen op de spoorwegen ver boden. De Gaceta official bevestigt, dat de Carlisten te Ripoll zyn binnengerukt. Zy bezaten dry ka nons. De Imparcial maekt melding van het ge rucht, dat er nieuwe teekensvan tuchteloosheid by het garnizoen te Barcelona zyn waergenomen. Eene depeclie uit Bayonne.van 25 dezer, zegt dat eene republiekeinsche kolom, door Dorre garray verslagen is te Los Arcos. De republiekeinsche kolom van Castanon, welke uit Irun vertrok, om de douanen-posten van Daucharinea en Valearlos naby Urdax te hernemen, is geheel door kolonel Martinez op- geligt. De cabecilla Llorente heeft verbod gelegd op het verkeer over den spoorweg van Alava en dit verbod wordt streng in acht genomen. De Carlisten hebben Ripoll, in Catalonië be machtigd. Ripoll telt wel is waer, slechts 3000 inwooners, maer het bezit eene wapenfabriek, waerdoor het bezit van dit stadje zeer belang- ryk wordt voor de party van don Carlos. De Gaceta official zelve bekent, dat Ripoll voor de republiek verloren is, maer voegt hierby als om zich over dit. verlies te lroostei1;ook hadden de Carlisten dry kanons in hun leger. Eene kolom curakineros, (douanen) eene uil- gezochte bende oude soldaten, is door de Car listen verslagen. Dank aen spoedige onder- vertrek.... Byden haerdvond hy eene stokoudevrouw, benevens eene jongere boerin, wellicht 's pachters vrouw.... Het onderzoek scheen hem niet te voldoen. De pachter ook keek rond. Waer is de kleine? vroeg hy. Hy is vooruilgeloo- pen om u te komen verwittigen. Nelis? vroeg de jongere vrouw. Ja, daer is noch houden noch binden aenhy is alweer den huize uit. Men is daer even komen zeggen dat, van dezen kant Schilbcke, een gespan in nood verkeert: het is, zegde nien, een karreken dat eene zieke vrouw naer het hospitael van Geeraerdsbergen voert. De knecht is gaen zien wat er schilt, cn de kleine is meögeloopen, met eenen pannekoek in de hand die nog niet half gaer was. O die afgryslyke bengel, keef de baes; door zulk een weder: het is om er geen hond door te jagen.... Dat hy nu maer toclette den knecht niet te verlaten, of, als hy 't huis komt zal het klop zyn op de broek.... Zie, dat goedje.... Kyf niet, smeekte de oude vrouw, hy zal het niet meer doen. Neen, meken, als hy zestig jaer ouder zal zyn. Nu, dat belet niet van te zitten. Kom by, sprak de boer tol den vreemdeling, cn verwarm u. De beleefde jonkman bedankte andermacl voor 's pachters herbergzaemheid en legde hoed, sjerp cn pelsrok neer. Geen twintig jaer oud scheen er die jongeling uit. Hy had een tamelyk fraei aenzicht, gladde zuivere waogen, nu beroosd door den koude alsof ze geblan- ket waren; een fyn opkomend blond knevelken en lange blonde krulharen. Waerlyk, het was een lieve jongen, en daerby, van zeer deftig voorkomen.... Meken aenschouwde hem met uiterst genoegen. Ik kom, sprak de vreemdeling, ik kom van de fransche grenzen en ga, in d'omstreken van Aelst, myn ouders huis bezoeken. Ik heb vernomen dat het niet al te wel vaert met moeder, en hoe slecht het weder en de baen ook zyn, toch heb ik de lange reis ondernomen; want, gy begrypt, als moeder.... Meken knikte het hoofd. Gy zyt een brave zoon, sprak zy, en God zal u zegenen. Ook, vriend, gy zyt hier welkom; gy moogt hierverblyven zoolang gy wilt, en, belielt hetu, gy moogt hier vernachten. Wordt voortgezet.)

De Gazet van Aalst | 1873 | | pagina 1