steuning uit Girona gezonden, kon de kolom van een geheelen ondergang gered worden, boewTïl zy nu het slagveld ontruimde met een talryk verlies aen dooden,gekwetsten en krygs- gevangenen. De byzonderste overwinningen echter bestaen in de verovering van verscheidene steden in Catalonië, want het schyiit dat Ripoll niet de eenige stad is, die hare poorten voor de Carlis- ten geopend heeft. Generael Novillas, bevelhebber van het repu- blikeinsch leger in Navarra, heeft zyn ontslag gegeven. Hy is vervangen door generael Alvarez Maldonado; immers gebrek aen generaels is er in Spanje niet. Generael Maldonado is een oud artillerie-officier. Hy is niet republikeinsch gezind, integendeel belydt hy eene monarchieke gezindheid. Nogtans zal hy de zaken in neteligen toestand vinden. Dorregerray heeft geheele ladingen wapens ontvangen. Depeches zeggen, dat hy eene nieuwe lichting van soldaten bevolen heeft, maer dat is onnoodig. De voluntaries stroomen langs alle kanten toe, hy heeft niets noodig dan wapens, om aen allen die zich onder zyne ran gen willen scharen uit te deelen. De party van don Alfons, prins van Asturië, geeft geen teeken van leven. De Epoca, officieus dagblad dezer party, schynt eene frontverande ring voor te bereiden. Tri een artikel, dat dry dagen oudis, drukt zich het dagblad als volgt uit In tegenwoordigheid der regelingloosheid, die uit het republikeinsch gouvernement gebo ren is, zou het wel mogelyk zyn dat de konser- vatievc klassen zich by de zack van don Carlos aenslolen. Een ander alfonsistisch dagblad, el Tiempo, zegt dat Cabrera voornemens is in Spanje te komen, om zich aen het hoofd der monarchieke party te stellen en den koning të doen uitroe pon die door de Cortes zou gekozen worden. El Tiempo hoopt dat die kdning den zoon van koningin Isabella zal zyn. Er zyn carlistische generaels die een grooten invloed over het leger uitoefenen, zooals Ca brera en Polo Carasa. Zy hebben nog geene party gekozen, maer als zy een bevelhebber schap in het carlistische leger moesten aenne- men, zouden vele officiers die hun ontslag gegeven hebben, zich onder de partygangers van don Carlos scharen, welke hierdoor al de vertakkingen der konservatieve partyen rond zich zou vereenigen. Is don Carlos in Spanje? Dat is de algemeene vraeg. De alfonsistcn beweren, dat hy te Geneve verblyft, waer hy in eene volkomene werke loosheid zyne dagen overbrengt, terwyl er zoo velen hun leven voor hem op het slagveld wagen. Die bewering is heel en gansch van eenigen schyn van waerheid ontbloot. Don Carlos heelt reeds het vuer gezien, hy werd zelfs gekwetst in een der ernstigste samentreffingen, die zyne partygangers met de gouvernementstroepen onder de regeering van koning Amedeus, te doorworstelen hadden. Echter is het mogelyk dat hy niet in Spanje is; maer dan reist hy van Geneve naer Londen, van Londen naer Geneve, om de inschryvingen aen te wakkeren en aen zyne party geld, wapens en munitiën te verschaffen, voorwerpen waer- aen zy grootelyks gebrek heeft. IRAKKUYK. Men leest in het Journal des Tribunaux: Se dert eenigen tyd wist de politie, dat er bedek- telyk politieke vergaderingen ingericht werden in verschillende wyken van Parys. De aenleiders waren allen personen, die gekend stonden om hunne communistische gevoelens. Aen hun hoofd stond een genaemde Monnamteuil, die onlangs van de pontons was terug gekomen en uitgever is van verschillende radikale schriften. Maendag avond, het kwaert .na tien ure, is een zeker aen tal dezer Cofhmunards aengehou- den, in eene plaets die voor hunne vergadering was uitgekozen. Onder de aengehoudenen zyn twee Spanjaerds, die zich uitgeven voor afge- veerdigden van het tegenwoordige gouverne ment en die in het bezit waren van brieven door Garibaldi en M. Figueras onderteekend. Het onderzoek laet geen twyfel over, nopens de inzichten en het doel der vereeniging. Dyns- dag morgend is een genaemde Gromier, oud- gehcimschryvervan Felix Pyat, in zyne woning aengehouden. Het onderzoek wordt neerstig voortgezet. DLIT8CIILAi\D. De uitdryvingen van persoonen van aenzien, uit den Elzas en Lotharingen, duren voort; van- daeg was het de vikaris-generael Rapp; giste ren had zulks plaets met MM. Heimberger en Morin. Den 20 meert heeft de eerstgenoemde Straetsburg verlaten; de geestelykheid en vele leeken waren aen het station, om afscheid van hem te nemen. De eerw. heer Rapp gaet naer Belfort. Verder zyn verbannen de pastoor van New- Brisach en de pastoor van Roshem;lwee pries ters zyn geboeid weggevoerd. De pelgrimstog- ten naer Mariënthal zyn verboden. In iedere kerk staet een policie-agent, om te zien wat er gebeurt. De advokaet Laporte, die tot 15 maen- den vestingstraf is veroordeeld, zit te Dantzig dry dagen per week, op brood en water en heeft enkel eene plank tot bed. Indien Pruisen denkt met die vervolgingen, de harten te win nen, dan zeker bedriegt het zich. Er wordt een belangryk feit in Duitsch- land opgemerkt: de Duilschers verhuizen in grooten getalle, om voortaen den militairen dienst te ontwyken; zy verliezen daerdoor, zeggen zy hunne burgerlyke regten, maer zy behouden hun leven. Het getal emigranten ver dubbelt en het cyfer personen die als handels klerken naer Engeland, Holland en België gacn, is overgroot. Men vreest een nieuwen oorlog, niettegenstaendc alle verzekering van vrede. Ook veel katholieken verlaten Pruisen, om elders de gewetensvryheid te gaen zoeken. AMERIKA. Wy weten van den New-Yorkschen korres- pondent, dat 't groote inauguration-ball van pre sident Grant, op 5 dezer, door ongeveer 10,000 menschen bezocht werd. Tien duizend is een groot getal; maer toch, indien die 10,000 gas ten al de spyzen en dranken verbruikt, hebben, ter hunner verversching bestemd, dan gelooven wy niet dat ze geheel onverzadigd zullen zyn huiswaerts gekeerd. Men oordeele naer de vol gende opgave, welke wy onlleenen aen den New-York Herald: Tot verbruik voor de gasten stonden gereed 10,000 gebakken oesters; 8000 rauwe oesters; 8000 oesters in 't, zuer; 65 gebraden kalkoenen, van 6 kilo elk; 150 gebraden kapuinen,opgevult met truflels; 15 schaepsribben-stukken, van 50 kilo elk; 40 stukken roasbeef, van 20 kilo elk; 200 dozyn kwartels; 100 wild-pasteien, van 25 kilo elk; 500 ossentongen in gelei; 30 gebakken zalmen; 100 kiekens; 400 patryzen; 25 beeren- koppen; 200 kilo paté de foie gras', 2000 boter hammen met kaes; 3000 dito met hesp; 3000 dito met tong; 1500 bosjes seldery; 30 vaten salaed; 350 koude kibkens; 2500 brooden; 8000 pistolels; 500 kilos boter; 200 vormen gelei; 200 dito blanc mangé; '1200 liters roomys en nog 800 liters vruchtenys; 275 kilos groote en kleine taerlen; 25 kistjes Malaga-rozynen; 15 kisten sinaes-appelen; 5 mud appelen; 200 kilos suikergoed; 100 kilos geschelde amandelen; 1200 liters punch; 1200 liters koffie; 800 liters thee; 400 liters chokolade, en nog de noodige byspyzen en speceryen. De kosten van dit feest zyn nog niet geheel begroot;maer alleen voor kokswerk is 10,000 en voor huer van tafelgereedschap 2500 dollars betaeld moeten worden. Kontingent voor 1873. Ziehier de verdeeling van het kontingent van het leger, voor 1873. Provinciën. Werkelyk kontingent. Reserve. Antwerpen 98 Brabant 1,867 170 West-Vlaenderen 1,350 123 Oost-Vlaenderen 1,761 160 Henegauw 2,012 183 Luik 1,299 118 446 41 Luxemburg 501 45 677 62 Totael. 11,000 1,000 Ziehier de namen der gezwoornen van ons arron dissement voor de 2e sessie (1° serie) van hel Assisen hof van Oosl-Vlacnderen De heeren: A. De Bievre, handelaer, to Aelst; Van Espen-Haelterman, grondeigenaer, le Ninove; L. Van Steenberghe, fabrikant, id.; A. Van der Eecken, han delaer, te GeeraerdSbergen; L. Lauwereyssens,grond eigenaer, te Steenlmize-Wynhuize. Nationale militie. Ontslagene klassen. Het eollegie van burgemeester en schepenen, brengt ter kennis der belanghebbenden, dat de militiens van 1865, den 1 April aenstaende de acht jaren dienst, by de wet vereiseht, volbragt hebbende, op deze dag- teekening als uit den dienst ontslagen zullen worden beschouwd; nogtans zal, overeenkomstig art. 2 der wel van den 3 juny 1870, hunne afrekening slechts in 1875 worden vastgesteld. De militiens dezer lichting zullen tot een burgerlyk ambt kunnen worden benoemd, als plaelsvervangers kunnen aengenomen worden, en, zonder byzondcre magtiging van het departement van oorlog, een bui- tenlandsch paspoort bekomen. Nogtans, opdat zy, in geval van wederinroeping hunner klas onder de wapenen, van alle onaengenaem- heid zouden bevryd wezen, moet door de gemeente besturen berigl der aflevering van het paspoort, aen de korpsoverslen worden gegeven. Op dezelfdedagteekeningvandenl a pril aenstaende, zal, overeenkomstig een koninklyk besluit van den 4 der loopende maend, de militieklas van 1863 bepael- delyk in verlof gesteld worden. Een koninklyk besluit benoemt den luitenant- generael Thiebaukl tot minister van oorlog. De Monitcur kondigt de nieuwe wet af, waerby er aen de wet op het patentregl wyzigingen worden toegebragt. Den 8 mei aenstaende zal het 25 jaren geleden zyn, dat de wet op de burgerwacht werd afgekon digd. De leden der burgerwacht, die sedert dit lyd- slip op de konlrols geschreven zyn, en diensvolgens 25 jaren van het korps deel maken, zullen, volgens men verzekert, het herinneringskruis bekomen. Europa lelt thans 282 millioen inwooners, om trent 1508 per vierkante myl. In 1780 waren er 167 millioen, of 928 per vierkante myl; dus is de bevol king merkelyk aengegroeid. Die vermeerdering was nogtans zeer verschillend. In 1700 waren de meest bevolkte landen Lombardië, België en Frankryk. In Lombardië waren er 5000 inwooners peir vierkante myl; in België schier evenveel', in Frankryk 2400. In 1800 lelde Lombardië er 4300, België 3500, Frankryk 2800. In 1861 telde België er 8705, Lombardië 8023, Frankryk 3735. Ziehier eenige inligtingen voor de personen die de tentoonstelling van Weenen willen.bezoeken: De reis naer Weenen, in 2° klas, zou kosten 232,10 fr., maer er is middel om een derde van die som te sparen. Men neemt een reiskaertje naer Maintz, 2° klas, 40,05 fr. Daer neemt men een 'kaertje voor"gaen en kceren, goéd voor dertig dagen en voor alle treinen, 25 kilometers ver, reispakken kosteloos, 97,72 terug reis naer Brussel, 40,05, te samen 177,82 fr. dus eene bezuiniging van 55 Ir. Maer er is nog een middel om goedkooper te reizen. Ziehier: Men vertrekt by voorbeeld uit Brussel, cfes morgends ten 7 u. 20; met een reiskaertje 2® klas voor Keulen, 17,50 fr. Men be geeft zich naer het bureel der stoombooten, by de statie, neemt een kaertje van 'le klas, gaen en keeren, naer Maintz, geldig voor geheel het jaer, men belaelt 10,25 fr. Men vertrekt ten 1 ucr en komt des avonds te Coblenlz aen, waer men vernacht; 's morgends zet men zyne reis voort naer Maintz, waer men een kaertje, gacn en keeren, naer Weenen neemt; met het kaertje van Keulen naer Brussel terug, verleert men te samen 442,07 fr., dus eene besparing van 90 fr. Deze laelsle wyze van reizen is de aengenaemste, voor de personen die nooit de reis langs don Rvn hebben £edaen; zy is de minst vermoeiende. Hel bovenstaende, dat wy aen een brusselsch blad onlleenen, kan zeer juist zyn, voor wat de reiskosten aengaet; zelfs denkt men, dat er pleziertreinen zullen ingerigt worden, welke nog veel minder zullen kos ten. Wat echter de verblyfkosten te Weenen betreft, die zullen waerschynlyk zeer duer zyn, zoodat men in alle geval oenen goed gevulden pone-monnaie zal moeterf hebben, als men er zich heen begeeft. De policie-bureelen der voorsleden van Brussel zullen binnen kort, door lelegraefdradon, melde kom- missariaten en het parket der hoofdstad in gemeen schap worden gesteld, zoodat wanneer er ergens een diefstal of ander misdryf wordt gepleegd, de gansche policie in eens zal verwittigd zyn. By gelegenheid van halfvasten, hebben er zon dag, in het lagere gedeelte van Brussel, schandelyke feiten plaets gehad. Eene talryke processie, uit soli- dairen en het schuim dpr Marollewyk samengesteld, heeft de voornaemstc straten doorloopen. Zy waren verkleed in priesters, kloosterlingen, kloosterzusters en heiligen. Men heeft er gezien, welke gekleed wa ren als de religieuse schilderingen, welke den H. Joseph, den II. Andreas, den II. Pieteren de H. Maegd verbeelden. Zy droegen de.zinnebeelden van het lyden ons Heeren, terwyl zy de kerkgezangen nabootsten, afgewisseld door vloeken en godslasteringen. By de ordelievende menschen heeft die schaemtelooze spol- terny een diepen walg verwekt. Policie was er niet te zien, of als zyer omtrent was, hield zy de oogen gesloten en liet de afschuwelyke maskerade onge stoord haren gang gaen. De politie van Brussel heeft dezer dagen eene hoeveelheid pekelharing aengeslagen. De vrouw, die ze verkogt, had ze opgevuld met eene soort van zyden papier, om ze een schooner uitzicht te geven. Zy ver- klaerde aen de politic eenvoudig eene goede farce te hebben willen spelen aen de koopers, maer de over heid heelt de farce slecht gevonden, en procesverbacl tegen de vrouw opgemackt. —Het is morgen zondag 30 meert, kwart na 12 ure, dat de koning en de koningin in de statie van Gent zullen aenkomen, om de planlentenloönstelling te openen. Zy zullen vergezeld zyn door den graef en de gravin van Vlaenderen. Na het bezoek in den Casino, zullen zy den wintertuin vau den burgemees ter gaen bezoeken, alsmede het gesticht van M. Lin den. Ten 4 ure heeft in de zalen van den schouwburg het banket plaets, aen HH. MM. en de overheden ge geven, door de werkende leden der maetschappy van den Casino. Na hel banket wordt er eene galavertoo- ning in denschouwburg gegeven, welke door HH. MM. zal bygewoond worden. De dames van de Gedurige Aenbidding te Gent, openen jaerlyks voor de jonge barakspelcrs eene schuilplaels waerdoor liefdadige persoonen geholpen- zy hun godsdienstige onderwyzingen en hulpmidde len geven. Gedurende dry weken die de eerste Com mune voorafgaen verzameld men hen een deel van den dag; men geeft hun eene maeltyd, en soms ge lukt men er in, hun een eerlyker bestaen te verschaf fen dan datgene, '1 welk hunne geboorte hun scheen voor te behouden. Men meldt dat er te Gent in de winkels twee vreemde vrouwen rondloopen,die een middel gebrui ken om geld binnen te palmen dat, ofschoon reeds lang versleten en algemeen gekend, dikwyls gelukt by lieden, welke met die kunsttoeren onbekend zyn. Deze vrouwen komen in eenen winkel en vragen of men geene halve franken heeft, fransche of italiaen- sehe, zonder kroontje op, dat zy die stukjes noodig hebben om in hunne barakken toeren mede te doen. De gedienstige winkelier neemt zyn geldlade en be gint te zoeken, waerin de twee vrouwen hem behulp- znein zyn; maer al zoekende weten zy op eene behen dige wyze, de halve frankskens of geheele franken, weg te goochelen en als zy vertrokken zyn, wordt de winkelier gewaer dat hy bestolen is. De policie heeft twee zulke stoute diefeggen geknapt op de Neersehel- dekaei, waer zy winkel uit, winkel in gingen. Eene ervan koos het hazenpad, de andere kloek en sterk als een manskerel, bood een hevigen weórstand tegen den brigadier, die geholpen door eenen burger, hacr in de boeien sloeg en naer 't middenbureel van policie overvoerde. Men heeft te Burghl twee verdachte kerels, een Franschman, geboortig van St-Quentin, en een Gente- naer aengehouden. Hel parket van Dendermonde is verwittigd. De aengehoudenen bezitten geene papie ren of middelen van bestaen. Men denkt dat het. mis schien wel brandstichters zouden kunnen zyn; doch er zyn geene bewysstukken. Sedert eenige dagen wordt het district Eecloo weer bezocht door vreemde commissionnarissen tot koopen van kallkoeien. Die koeien worden meest ge- kogt door deskundigen uit West-Vlaenderen, doch voor rekening van landbouwers uit het noorden van Frankryk. Zy loopen het puik uit en besleden gaerne hooge pryzen. By eenen landbouwer uit onzen om trek is deze week eene kalfkoei doorben commission- nans 800 fr. betaeld. Zondag avond is er in de statie van Longdoz, te Luik een stoutmoedige diefstal gepleegd. Kwaeddoe- ners hebben de porlels van eenen goederenwaggon opengewrongen. Daerna hebben zy eene kist, die er in stond, opengebroken en er verschillende voorwer pen uit ontvreemd, onder andere eene gouden ket ting, eene zilveren vergulde broche met acht roode steentjes, een paer armbanden in verguld zilver, eene schildpadden broche en oorbellen, twee gouden rin gen, enz. De genoemde voorwerpen waren voor eenen persoon dezer stad bestemd. Een brave werkman uit de koolmynen, woo- nende in de rue Pierreuse n. 57, te Luik, heeft in eenmael zyn huisgezin met dry nieuwe leden zien aengroeien, twee jongens en een meisje. Moeder, dochter en zonen zyn welvarend. Een Hollandsche bakker geeft zich het genoegen geld in zyn brood te bakken. Zaterdag, onder andere, deed hy aenkondigen, dat hy duizend brooden had gebakken, en tien waerin een bon zat voor een pond ekkers en een ipet eenen bon voor eene hesp. On noodig te zeggen, dat de liefhebbers toesnelden. Ieder brood kostte maer 13 cents. Ten opzichte van de groote bedriegery, onlangs ten koste van de Bank van Engeland gepleegd, wordt gemeldt, dan de bank veel van haren eigendom zal terugbekomen. Gelyk men weet, zyn de hoofdschul digen gevat, maer den eigenlyken buit had men nog niet gevonden. Het is echter aen de policie gelukt, dien te ontdekken en in beslag te nemen. Hy bestond voor het meerendeel uit bons en juvveelen, door den falsaris aengekoehl en per post uil Engeland aen voorname bankiershuizen te New-York en Boston in bewaring opgezonden. De pakketten werden echter niet afgeleverd, maer door de gewacrschmvde post administratie aengehouden en aen de policie ter hand gesteld; zoo zal het ook geschieden met debezendin- gen, welke nog onder weg zyn. De bank zal dus den- kelyk met betrekkelyk geringe schade vry komen, en de daders zullen hun verdiend loon ontvangen. De Nouvelliste de Rouen (Frankryk) maekt mel ding van eene proef met een nieuw stelsel om gezon ken schepen te ligten. De uitvinding, waervan de eer toekomt aen de heer Scmé te Parys, bcslaet in een grooten zak van walerdigt linnen, die door de dui kers aen de kiel van het schip wordt vastgehecht. Met behulp eener luchtpomp die op een ander schip ge- plaelst is wordt do zak met lucht gevuld. Na gelang de lucht onder hef schip dringt, wordt dit opgelicht en om eene massa van ongeveer 800 ton, (800,000 kilos,) op te lichten, beweert do uitvinder, dat een zak van 105 meters lang op 2 meters 30 centimeters nnddellyn, met een inhoud van 435 kubiekmeters lucht, voldoende is. Middel tegen hoest en heeschheid. Nu ver koudheid aen de orde van den dag is, achten wy het niet ondienstig het middel mede te deelen dat dr. Sasse, tegen hardnekkigen hoest en heeschheid aen- beveelt: een mengsel van rhum, vygen en bruinen kandysuiker, bekend onder den naëm van Boerhaef- sche klontjes. Meer dan eens verklaerl genoemde ge neesheer verwonderd geslaen te hebben over de goede uitwerking van dit middel, waer alle andere middelen, zelfs door genecsheercn voorgeschreven,, werkeloos bleven. Kerkelyk A'ieuvvs. Te Denderwindckc, zyne geboorteplaets, is den 23 maert, in den ouderdom van 59 jaren overleden, de zeer eerw. heer Petrus Kindekens, vicaris-generael van Détroit in Noord-Amerika en eerste president van het Amerikaensch Seminarie van Leuven. Zware zieke- lykheden hadden hem genoodzaekt volkomene rust te zoeken en H is na een langdurig lyden dat hy zyne vergelding is gaen ontvangen. De Seminaristen van Wezel. Van de 263 Semi naristen en studenten die tydens de afschaffing van het seminarie van Gent, den 25 july 1813, onder den keizer Napoleon I om hunne gclrouwigheid aen hun nen wettigen bisschop vervolging geleden hebben, zyn er nog negentien in 't leven, te welen Zeventien die tot den soldatendienst zyn veroor- oe°'^ ^ewor(*en 'n gevangenis zyn gesmeten De eerw. heeren Van Acker, pastoor van Hundel- gem; Callewaert, gewezen pastoor van Pervyse; Van- decaslecle, pastoor van Elikove; Van Eeckc, pastoor van Moeschroen; Ghyselen, pastoor van Alvcringem; Vanderhaeghen, pastoor van Asper; Van Ilauwaert, pastoor van Oostnicuwkcrke; Vankerckhove, pastoor van Dikelvenne; Van Lierde, pastoor van St-Goorix- Oudenhove; Matthys, gewezen pastoor van Schelde- windeke; De Meester, pastoor van Schelderode; Per- soone, pastoor Van Ettelgem; Rosseel, gewezen pas toor van Wulvergem; De Troch, gewezen deken van Dendermonde; Do Troch, gewezen pastoor van Idder- gem; Veerdeghem, eerekannunik te Brugge; Walle, van de Sociëteit Jesu. En twee van degenen die, omdat zy reeds tol de groote orders verheven waren of om andere redens, zich aen de vervolgingen onttrokken hebben en wier familie bitter getergd werdDe eerw. heeren Vandcr- moere, van de Sociëteit Jesti; Scholaert, gewezen pastoor van Pollinchovc. Van deze negentien hchooren er negen tot het bis dom van Gent toe en tien tot het bisdom van Brugge, waeroDder de twee leden der Sociëteit Jesu. Naer wy vernemen, wordt er ieverig gewerkt aen de inrichting der groote processie welke dezen zomer te Eecloo zal plaets hebben, tot vieren van bet viereeuwsch feest des mirakeleuzen beelds van O.-L. Vrouw ten Doorn in het klooster der Zusters van liefde lot Jesus en Maria. De dag der processie zal eerstdaegs worden vastgesteld en hel programma der plegtigheid afgekondigd, Donderdag, 20 maert, is te Denée (Namen) de eerste steen gelegd eener nieuwe Benediktyncr-abdy. Zy zal gebouwd worden in Gothischen styl, naer de teekeningen van den heer baron Bélhnne. De eerste steen werd gelegd door Mgr den Bisschop van Namen, in tegenwoordigheid van een groot getal geestelyken der kantons van Fosses en Florenne. Onder de uitgenoodigden bemerkte men de eerw. heeren dekens van Dinant, Fosses en Florenne, de heeren Joz. De Hemptinne, van Gent; baron Bélhune, van Gent, en baron Van Caloen, senator, van Brugge. Deze dry heeren hebben ieder eenen zoon onder de kloosterlingen der nieuwe abcjy. De bevolking der plaets, waer de nieuwe vereeni ging zal opgerigt worden, heeft door hare eerbiedige houding en deelneming aen de godsdienstige plegtig heid der eerste steenlegging bewezen, dat zy de abdy- heeren met liefde cd achting zal bejegenen. Rampen en Ongelukken. Zaterdag laelst, rond den noen is de genaemde Edmond Geeraerdts, oud 30 jaren, kuiper in de sto- kery der heeren Van Assche, alhier, door eene ven stervan het derde verdiep gesprongen, (eene hoogte van ongeveer 13 a 14 meters) en heeft hierdoor zulke zware wonden bekomen, dat hy twee uren nadien overleden is. Hy laet eene vrouw en twee minderjarige kinderen achter. Woensdag 26 dezer met het aenkomen van den koopwarentréin van Aelst in Lokeren, rond 10 ure voormiddag, is er in deze laelsle statie een ongeluk gebeurd. Den reizigerstrein een weinig later komende, is met geweld op den eersten geloopen,met het droevig ge volg dat dry persoonen erg gekwetst zyn. Den achtersten waggon van den koopwarentrein is grootelyks beschadigd. Er gaen weinige dagen voorby, of men hoort van spoorwegongelukken; volgens in omloop zynde geruchten zouden er te Gent en omstreken verschei dene hebben plaets gehad. De verledene week is een werkman onzer statie de hand verpletterd, en zater dag, heeft een treinwachter, op den spoorweg van Gent naer Brugge, by het afhalen der reiskaertjes, het leven verloren; hy ging langs de voettreden der wag gons, toen een koopwarentrein op het nevenliggend spoor aenkwam, de man werd door de staken wacrmeê een waggon geladen was, opgelicht, onder de wielen geworpen en letterlyk gemalenWanneer zal hel be- stuer van 's ryksspoorweg middelen hebben gevon den, welke zullen toelaten het gevaerlyk stelsel af le schaffen, om gedurende het ryden der treinen de reis kaertjes af le halen. Men schryfl uit Kuregem, (Brussel): Een wel treurig voorval heeft de verledene week de bewoo- ners van den steenweg van Bergen, te Kuregem, be droefd. De omnibus, die zich van Brussel naer Anderlecht begeeft, om 8 1/2 ure 's avonds, kwam ter hoogte van de Sehapenkopstraet aen, in tegenovergestelde rigting kwamen twee karren, gezegd brouwerstraerten; een jongen wilde den steenweg achter de karren over stappen: hy verloör eenen zyncr kloefen, en boog zich om ze op te rapen; onderwyl kwam de omnibus aen, die hy waerschynlyk niet gezien noch gehoord had; hel paerd werpte het ongelukkig kind ten gronde,dat eenen voetstamp aen 't hoofd kreeg, en een wiel rolde hem over den hals. Toen men ter hulp kwam, leefde hy nog, en liet yzingwekkende kreten hooren; men

De Gazet van Aalst | 1873 | | pagina 2