N° 119. Zondag 6 April 1873. 3de Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. De Bende van Jan de Lichte.(1) Aelst, 5 April. Builenlandsch Nieuws. G-azette van Aelst Bet Bureel van liet blad Ia gevestigd in de Kapel lest met IV0 11, waer alle brieven, gelden, enz. vraehtvry moeten toegezonden worden. Abonnement spry a K fr. 'ajaera, vooraf betaelbaer. Voor den bulten kan men Inaehryven in al de postkantooren, en voor «Ie landelyke gnneenten by de briefdragers. HH. MM. de Koning en de Koningin alhier. Zondag verleden zyn HH. MM. vergezeld van princes Louisa, de Tentoonstelling gaen openen van de Koninklijke Maetschappy van Landbouw en Kruidkunde te Gent. Ten ell en half ure hield het koninklyk con- voi alhier stil, alwaer, van wegens de overlieden der plaets, een solemneel onthael moest plaets hebben, en waer ook graef de T'Serclaes, gou verneur der provincie zich bevond. Binnen de statie, met drykleurige vlaggen versierd, stonden geschaerd de leerlingen van de school der troepskinderen, de burgerwacht, de leerlingen van het kollegieder Jesuieten,der gemeente-scholen, der Broeders van de chris- telyke scholen en der Staets Middelbare school. Ontvangen by het afstappen van den trein door den heer Burgemeester en de gemeente- raed onzer stad, werd de koninklyke familie en haer gevolg gebragt in de wachtzael, voor de omstandigheid in receptiesalon herschapen. Wanneer de toejuichingen ophielden en de stilte heerschte, stuerde de heer Burgemeester de volgende woorden tot HH. MM. Sire, De gemeenteraed van Aelst, tolk van deszelfs loyale en vaderlandsminnende bevolking, komt aon uwe Majesteit de hulde brengen van zynen diepen eerbied en van zyne volkomenc verkleefdheid. Onze stad, Sire, heeft onder uwe regeering en on- der die van uwen hooggeaehlcn en allyd betreurden vader, ecne aenzienlyke uitbreiding genomen. Wy zyn gelukkig er te mogen byvoegen dat handel en nyverheid er in den bloeiendslen toestand verkee- ren, dank aen den goeden geest onzer vlaemsche bevolking, die begrypt dat hel werk den mensch veredelt, en dank ook aen de hooge en standvastige bezorgdheid uwer Majesteit voor al wat het zedelyk en stoffelyk welzyn van ons lieve België betreft. Mochten wy, Sire, nog langen tyd de weldaden van den vrede genieten, mochten wy, in het midden van het doorwoelde en getysterd Europa, een rust- vof oasis uitmaken, met aen 'Europa hel voorbeeld te geven van een wvs en werkzaem volk, dat de goede orde met de vryheid weel te paren en tevens zyne instellingen en onnrhankelykheid weet te ver- dedigen. Mochten wy, Sire, steeds uw Stamhuis op den troon behouden van het vrye en onafhankelyke België! Mevrouw, Lact ons toe UEd. te groeten en u onze eerbiedig- ste hulde te brengen. De Belgen hebben de edele hoedanigheden uws harten leeren te schatten en allen vormen de vurigste wenschen voor uw geluk en voor dat der koninklyke familie, de hoop van hun Vaderland. Leve de Koning! Leve de Koningin! Leve de Koninklyke familie De Koning bedankte den heer Burgemeester voor de gevoelens welke hy kwam uit te druk- v. Be plaeg van Vlacndcren. ("20e VERVOLG.) Het onweder nam gedurig toe. Opgezweept door den rukwind, stoof de sneeuw als rook langs den grond henen, pakte een oogenblik samen tegen hoo rnen, huizen, puinen en heuvels, om aenstonds weder op te vliegen in draeiende kolommen, door het woe dend orkaen even gauw gebroken, verstrooid en in massa neergeploft. Banen, akkers, grachten, hel lag al, zooverre men zien kon, onder een onafmeetbaer wit baerkleed verdwenen. Op den weg van Schilbeke, daer waer de knecht van den pachter by den windmolen en de kleine Nelis waren heengeloopen, deed zich een vreemd too- neel op. Een armtierig wagentje, nauvvlyks overdekt, kra kende in al zyne leden en dreigend by eiken keer van 't wiel aen spaenders te vliegen, deed ongehoorde poging om, tegen storm en wind op, door den opge- hoopten sneeuw vooruit te komen. Het was bespannen met een peerd; maer, hemeltje lief, welk peerd! Ribben en heupen staken hem zoo akelig door de vale roskleurige huid, dal het scheen of het arm ros, in plaets van haver en hooi, met tonnereepen en kareelsleenen ware gevoed geweest. Het harde gareel had hem op vele plaelsen van het lyl' bloedende wonden geschuerd en de sporen der zweep lagen in kruisstrepen diep om zyne uitgemergelde lenden geprint. Zyne magere gerimpelde beenen, bezet met ruw lang haer, waren met gezwellen overdekt. Zyn oog was zonder vuer, noch het onmeedoogend slagen, noch het opjouwend geklak der zweep konden ereenen laetsten levenssprankel in verwekken. Zyne ooren, waervan de ecne ten halve was gescheurd, hingen deerlyk ter neder en slingerde heen en weer op de maet van zynen onvaslen en onregelmaligen stap. Peerd en kar, 't was al om te ellendigst. (I) Eigendom der Gazette van Aelst. ken, en heette zich zeer gelukkig te vernemen dat de stad Aelst in zoo eenen voorspoedigen toestand zich bevond. Een dochtertje in 't wit gekleed, het kind van M. F. De Woli-Coevoet, schepen der stad,bood vervolgens aen de Koningin en aen de jonge Princes twee prachtige bloemruikers aen welke zeer wel werden aenveerd. Na eenige stonden zich te hebben onderhou den met verschillige der byzynde persoonen, namen de doorluchtige bezoekers weder plaets in den trein en nog weergalmden in de stand- plaets de geestdriftigste heilkreten, toen hy reeds uit het zicht was verdwenen. Aenkomst des Konings in den Casino te Gent. Het was by 1 uer wanneer HH. MM. de Ko ning en de Koningin en H. K. H. prinses Louise in het lokael der tentoonstelling in den Casino aenkwamen. HH. KK. HH. de Graef en de Gra vin van Vlaenderen hadden den Koning niet kunnen vergezellen. In den koninklyken stoet bemerkte men, be halve de hofdames en hooge officieren des pa leis, de heeren Delcour, minister van binnen- landsche zaken, Moncheur, minister van open bare werken en Thiébauld, minister van oorlog. Z.M.de Koning was in uniform van luitenant- generael, dragende het groot lint van zyn orde en het eereteeken van het Gulden Vlies.' H. M. de Koningin was in kleeding van lial- ven rouw. In de statie van den yzeren weg werden HH. MM. ontvangen en begroet door den Burge meester van Gent. Luisterryke bloemtuilen werden aen H. M. de Koningin en aen de Prin ses aengeboden. Op het oogenblik dat de koninklyke trein in de statie kwam, werd de Vorst begroet door eene losbranding van 21 kanonschoten en door het luiden der groote klok van het Belfort. Op de Statieplaets werd de krygseer aen den Koning bewezen door het 4* linieregiment en een bataillon der burgerwacht. HH. MM. namen plaets in een open rytuigmet vier paerden bespannen en reden onmiddellyk langs de aengeduide straten naer den Casino; overal op hunnen doortogt ontvingen zy de een parige betuigenis van den eerbied der bevolking. In den Casino, by den ingang der tentoon stelling werd de Koning verwelkomd door den heer de Ghellinck-de Waele, voorzitter der ko ninklyke maetschappy van hofbouw. Een lid der commissie bood ten zelfden tyde aen H. M. de Koningin en aen H. K. H. de Prinses Louise welkomsbloemtuilen aen. De burgerlyke en militaire overheden, de heeren senators en volksvertegenwoordigers des arrondissements Gent, de leden der besten dige Deputatie, het consulaire korps en de ge meenteraed wachtten HH. MM. en vergezelden Achter in het karretje zaten twee vrouwen, digt ineengekropen, bibberend van koude onder hare lom pen en half met sneeuw overdekt. De jongste, in een stuk wollen deken gewenteld, was mager en uiterst bleekzy was vermoedelyk de zieke die naer het hospilael van Geeraerdsbergen moest. Doch, voor eene zieke, vervoerd door zulk afgryslyk slecht weder, zag het meisje er niet al te slecht gestemd uit. By eiken schok der kar, die anders een kranke had doen kermen van pyn, had zy eenen spotlach op een vrolyk woord gereed. Wanne Moreels, sprak zy tot hare gezellin, is my dal hier eene comedie! Ik polsde nog liever te voet door den sneeuw: dan zouden wy ons toch verwar men. Wanne de Wilde, antwoordde de oudere, nog een half uerken geduld en dan is de comedie uit. Nevens de kar stapten twee mannen. De eene be- stuerde het ros terwyl de andere duwde aen wiel en wagen, waer het nood deed. Pier, sprak de eerste, uwe zuster en Wanne Moreels hebben de beste plaets. Zy zitten in 't droog en moeten zich niet afbeulen om dat gevloekt getrek vooruit te krygen. Ik ga ze oogenblikkelyk doen af stappen. Neen, Gille, 't mag niet. Er gael volk komen van de hofstede, en betrapte men onze zieke te voet, het spel ware verbrod. Hoe herbergzaem anders ook is de pachter zeer raoeielyk geworden om gasten van ons slach ten zynent te aenveerden, en zonder comedie geraken wy er niet binnen. Jau de Poelenier en Diktus Van der Poorten hebben het immers verledene week beproefd by den boer te gaen vragen om te mogen vernachten en zy zyn vlakaf ter deur uilgewezen; zoodat, wal er op de hofstede te grypen ligt, er nog ligt, en men zegt dal er veel ligt. De kapitein heelt zich met de zaek bemoeid en heeft beloofd ons op tyds weten aen te wyzen waer de kous verborgen zit. My dunkt dat zulks hoog tyd wordt, en het ver wondert my Jan nog niet te hebben gezien. Wees gerust, Gille, de kapitein is man van zyn woord. Ik zou durven wedden dat hy op dees oogen blik bezig zit met den wanlrouwigen boer uil te pluizen.... lien in hunne wandeling door dc tentoonstelling, welke wandeling tot half twee duerde. Dc koning drukte verscheidene malen zyne verwondering uit over de voortreflelykheid der ten toon ge stelde voorwerpen. De Koning stuerde het woord toe aen ver scheidene persoonen, die Z. M. ontmoette, on der andere aen de heeren algevaerdigden des arrondissements van Gent, aen den heer F. Ver- gauwen, senator van Korlryk.enz., enz. De koninklyke stoet, voorgegaen van een sclia- dron jagers te paerd der burgerwacht, bezocht vervolgens den hof van den heer Burgemeester op de Nieuwe Wandeling, en het hofbouwge- sticht van den heer A. Verschaffen, hedendaegs ontgind door den heer Linden. Na 4 ure keerden HH. MM. naer het hotel van 't provinciael gjuvernement terug, waerzy een weinig rust namenen de leden van den jury der tentoonstellingen de tentoonstellersontvingen. Z. M. gaf met eigen hand de eereteekens van ridder der Leopoldsorde aen den heer de Ghel linck-de Waele, voorzitter der koninklyke maet schappy van hofbouw en aen den heer Jan Ver schaffeit, eenen onzer uitmuntendste hofbou wers. Des morgens had de heer Jan Verschaffeit de eereteekens der Orde van de Roos ontvangen vanwege den Keizer van Brazilië. Vervolgens reden onze hoogachtbare bezoe kers naer den grooten Schouwburg en namen er deel aen het banket, dat hun door den be- stuerraed der koninklyke Maetschappy van den Casino was aengeboden geworden. Op eenen heildronk door den voorzitter voorgesteld, ant woordde Zyne Majesteit, betuigende de bewon dering welke de voorwerpen der tentoonstel ling hem verwekt hadden, en wenschen vor mende voor den bloei der stad Gent. Na het banket traden HH.MM.in de schouw- burgzael, waer zy eenigen tyd het gala-specta- kel by woonden. Men speelde de Ombre, van Flotow. By hunne intrede werden HH.MM. be groet door de uitvoering der Brabanconne en de toejuichingen der aenwezigen. Het was reeds 10 ure geslagen wanneer de koninklyke trein met onze hoogachtbare bezoe kers terug naer Brussel vertrok. SPANJE. Wat moeten wy gelooven van de tyding van dc Union? Volgens dit blad zou in de kabinet ten van Europa, eene tusschenkomst beraemd worden in de zaken van Spanje. De diplomatie neemt de zaek in handen, om ze te vereffenen dat is, om ze te bederven. Het doel van de liberale kabinetten van Europa is genoegzaem te raden. Men ziet wel dat Spanje naer de legi timiteit terug wil, en men zou nog eens beproe- Moest hy niet vandaeg te Ncderbrakel zyn? lnderdaed hy is op zoek naer Tineke die, bc- hoorlyk gedagvaerd met de anderen, weigert zich te begeven naer de vergadering welke op het einde dezer week zal plaets hebben. Tineke heeft gelyk, antwoordde Gille. Hoe gelyk? En groot gelyk! lnderdaed, wat is my dat voor een bestek van gaen vergadering te houden in eene streek waer hy, Jan de Lichte, en de meeslen zyncr mannen zoowel gekend zyn? En dit nog te Velsiecq zelf, en juist inden kelder van Bethjcs eigen kluis? Wordt hy zot uwe kapitein, of wordt hy het slielken beu? Want hy zal zich laten vangen gelyk de muis in de val. Wat dat betreft, laet Jan maer begacn. Waer hy best gekend is zal men hem minst verwachten, en waer men hem minst verwacht loopt hy minst gevacr. Van den anderen kant hy houdi er stellig aen met eigen oogen te bcstatigen wal de soldatery van 't re giment Broglio met Bethjes kluis hebben gedaen, enz.... Ik zeg dal Jan een roekelooze dwaze is. En van zyn moeder zelve te vernemen hoe dat vreemd gespuis haer behandeld heeft. Wat Tineke aengael, het is juist het gevaer niet dal hem hier vvederhoudl: de jongen is er te weinig bloohartig voor..Neen, maer Tineke is misnoegd, het ventje pronkt, en daeroui heeft het zeer beleefd den kapitein doen boodschappen dat het met hem noch zyne ver gadering geen zaken had. Eh wel, Pier, regluit gebiecht, ik moet van Jan de Lichte ook al niet veel hebben. Zoo? Hy is een al te groote meestermaker, hy is een onverdragelyke trotschaerd.... Hoe langer, hoe schooner! Zyne gelrouwste makkei's, zyne beste vrienden aenziet hy voor verachlelyk rol, en slechts dry weken is het geleden dat hy my heell durven vordreigen, my Gille Van der Eist, met zynen mispelaren stok!.... Daerom, hy loopc naer den duivel, en wordt hy ge vangen, 't zal wel besleed zyn!.... Pier de Wilde, uiterst verrast over zulke tael,aen- zag zynen gezel en vroeg spottend ven, om bet onder de vreemde tusschenkomst te doen bukken. Het schoonste van L\ievereffeniny '\st dul iedere mogendheid haren kandidaet heell; Pruisen heelt den zyne men ziet, prins von Bismark is vasthoudend; Rusland heeft ook een preten dent in den zak; prins Alfons,zoon van Isabella, die te Weenen is opgevoed, heeft ook zyne on dersteuners kortom, het lot van Amedeus heell die heeren diplomaten dan nog niets ge leerd. Middelerwyl moet de llavaszoo gouverne- mentsgezind, bekennen, dat don Carlos dagelyks veld wint; Berga is door de Carlislen overmees terd en Puycerda is door hen bedreigd. Don Carlos zal dezer dagen het opperbevel van het leger op zich nemen. De republiekeinen maken hun gouvernement zeiven onmogelyk;zy beroe pen nu weêr te Madrid eene meeting van vrou wen, om deze de vryheid te doen vragen van al diegenen, die voor delikten van algemeen regt op de galeien zitten. In het leger groeit de tuchteloosheid aen; de verdeeldheid is alom. Vele soldaten scharen zich aen den kant derCarlisten. De overwinning van deze ligt in den geest des volks; wat heelt dus de diplomatie tusschen te komen, tenzy om Spanje van zynen wil af te houden en het land nog dieper in het ongeluk te stooten? Het doel der diplomatie is ligt te iaden: zy wil beletten dat Spanje herworde wat het wezenlyk is, eene katholieke mogendheid. Dedepeches en korrespondentiën uit Spanje rollen over dry verschillende feitenI. Over binnenlandsche wanorders; 2. Over den voor uitgang der Carlisten; 3. Over de ontmoediging en ter dege bestatigde onmagt der mannen, die gepoogd hebben by de spaensche natiede repu bliek in te planten. Deze mannen treden vandaeg verschrikt voor de gevolgen van hun werk terug. De wanorde overschrydt. alles wat men zich daerover kan inbeelden. Ten bewyze hiervan zullen wy slechts eenige voorbeelden aenhalen: Naby de poort van San-Antonio,te Barcelona, heelt de menigte op 25 meert negen persoonen vermoord, onder voorwendsel dat zy beschul digd waren van diefstal. Des anderendaegs werd er iemand met vingers nagewezen, terwyl men hem uitschold voor Carlist. Niet zoodra had het volk dit gehoord of het viel op den onergden- kenden man aen onder de kreten: Vermoordt hemSlaet hem dood Te Vendoel, provincie Tarragona, overrom pelden de soldaten de zael, waerin de krygsraed zich juist vergaderd had en zy vermoordden daer een kapitein. Te Igualdad wilden de sol daten een sergeant dpod slaen, die poogde herl tot hunnen pligt over te halen. Te Villafranca weigerden zy tegen de Carlisten op te trekken, En gy ook,Gille.gv zoudl willen kapitein zyn?.... Gy zyt de eerste nietTineke wil het ook worden en Pier Van de Pulteook heeft eenen tand die naer het kapiteinschap loutert. Nietige dwergen die opstaen tegen eenen reus!.... Gille, vriend, geloof my, Jan is niet ligt bang te maken voor kuipery of armzalige samenzweering: hy voelt te wel hoe machtig hy is geworden. Doch, wordt hy eens uw kinderachtige treken beu, wee u, jongen lier, wee u, Gille Van der Eist! En wat zal het zyn dan, Pier? Gille, zwyg, want ge weet niet wat ge zegt. Gy hebt u laten verleiden. Zet die slechte gedachten uil uw hoofd, blyf de vriend van Jan, loop hem nooit in den weg en ge zult er best mee varen. Hebben wy te klagen sedert hy onze hoofdman is? Gille schokschouderde. Wat hy doet, kan een ander ook, en, ik, voor myn deel.... Het gespan was in een diep knrrespoor gescholen en helde geheel op zyde. Met al dat nutteloos gepraet, keef Pier, zullen vvy onze twee slooren nog laten verongelukkenKom, Gille, steek een handje by en peist dat ge reeds aen T vet ligt by den pachter aen den windmolen. De zweep slingerde rond den romp van 't uitgeputte ros en Gille, die er uiterst slecht gezind uit zag, gaf de kar, achter op, eenen zoo nydigen stoot aal zy deesmael ernstig gevacr liep in bryzels te breken. Voorzichtig! vloekte Pierde Wilde, of.... en do zweep vloog dreigend boven Gille's hoofd. Gille, die Pier vreesde, bcdaerdc ecnigszins. Hy dorst ook van den kapitein niet meer spreken, want hy wist hoe innig Pier de Wilde hem was verkleefd. Nogtans, hy was geenszins in zynen schik, en, niet wetende hoe zynen slechten luim lucht te geven, viel hy op wat anders uil. 't Is gelyk, morde hy, 't begint my hier terdege te vervelen! Het duert nu reeds twee uren dat wy hier liggen hobben en lobben, en ik kryg honger..., Willen we maer effondoor geheel het spel in den sloot werpen?.... Wy zullen onze zieke by armen en beenen vatten en ze alzoo naer de hofstêe dragen. Zy zyn ginder verwittigd en, hoe wantrouwig ook dn boer zy geworden, hy zal toch niet loochenen dal Wannekcn ziek is.

De Gazet van Aalst | 1873 | | pagina 1