Bank Union. - en eiseliten eene soldy van 1 ^,2; peceta daegs, ófflhutrne dagén in weelde te slyten. Te Falgarolas, doet de alcade (burgemeester) een besluit Sen plakken, hetwelk aen de inwoo- ners verbiedt steenkolen te verkooptn aen per- soonen die verdacht zyn geene republiekeinen te wezen. Die magistrqet aepte de ouden na, welke water en vuer weigerden, aen hen, die tot verbanning veroordeeld waren. Te Madrid randden d a voluntaries de burgers aen. De burgers verdedigden zich en er worden geweerschoten langs beide zyden gelost. De Discussion en andere republiekeinsehe dagbla den vragen met groot geschreeuw, dat men de guillotine in voortdurende werking stelt, om al diegenen welke verdacht zyn van genegenheid voor don Carlos, het hoofd af te slaen. Dit riekt sterk naer de wet op de verdachten van 1793. Te Cadix verbiedt het gemeentebestuer (ayun- tamiento) het godsdienstig onderwys in de ge meentescholen. Te Malaga worden 3e huiszoe kingen op breede schael gedaen. Talryke groe pen schurken dringen de wooningen binnen, onder voorwendsel er wapens te zoeken: maer nemen alles mede wat hun bevalt. In navolging van zekere plaetsen uit Estramadura.reklamee- ren de inwooners van Atajada, provincie Malaga, de verdeeling der eigendommen. De poëet San- tisteban geeft in die plaets een blyspel uit, ge titeld: La Liquidation sociale. En, om die wan orde te bekroonen, zyn de soldaten van Zumar- raga in vollen oproer. De Carlisten gaen iraeg vooruit, maer zy win nen veld. Zy hebben de stad Berga ingenomen, gelegen op 20 uren afstand van Barcelona. Hierby maekten zy 400 krygsgevangenen en namen 1000 geweren. Die tyding veroorzaekte een al- gemeene schrik en ontsteltenis te Barcelona. Er hadden samenscholingen plaets op de Rambla en liet plein der Constitution. Getrouw aen hare gewoonten, willen de republiekeinen hunne neêrlaeg wreken op de geestelykheid en vreed zame burgers, die verdacht worden carlistisch gezind te zyn. Te Berga hebben de Carlisten 500 krygsge vangenen gemaekt en op 24 meert, was liet stadje Mallea naby Vicli, vol Carlisten, welke gereed lagen om Roda aen te tasten. Er had een gevecht plaets tussclien de Carlisten en de repu bliekeinen aen de Gleba. De republiekeinen zochten hun heil aen den overkant der rivier. De vooruitgang der Carlisten, inde acht pro vinciën, wordt dbor het officieel blad van Ma- drid erkend. Pobla de Segur en Sort, steden van Lerida, zyn door generael don Ralaël fris- tany ingenomen, en de zoogezegde vrywilligers der republiek werden ontwapend. De verdedi ging van Pobla moet zeer krachtdadig zyn ge weest. Een twintigtal republikeinen werden gedood; aen den kant der Carlisten waren er weinig dooden en gekwetsten. De vrywilligers van Sort hebben zich niet verdedigd tegen den ontsluimigen aen val van de Carlisten. De vestingen der twee steden zyn vernield. Weldra zullen andere versterkte ste den van de provide Lerida, verplicht zyn hare poorten te openen. Te Malaga is zeer zeker de Commune inge- i'igt; 100,000 gefëdereerden hebben zich mees ter gemaekt van de stad en rantsoeneeren de welhebbende klassen. De gefedereerd en heb ben verldaerd, dat zy alle troepen zouden wei geren die men hen uil Madrid zou willen expe- dieeren. FRAiVKItlK. De verschillende benden booswichten, gekend onder de benamingen van bende Gelignier, bende Gaclie, bende Colimache en zoovele an dere vertakkingen, welke in de laetste weken door de policie van Parys zyn aengehouden, vormden slechts een lichaem. De instruktieregters, gelast met het onderzoek der verschillende ten hunnen laste gelegde fei ten, hebben ontdekt, dat al deze schurken, zon der onderscheid, elkander kenden en dat al die Inderdaed, antwoordde Pieter, zy is er van eigen mager genoeg voor en ik heb haer het aenziehl zoo schoon geschilderd dat men ze eer zou nemen voor ccne doode dan voor eene levende. Sa, alle mannen gelyk, riep Gille, en 't gact er op los! Wacht, wacht! viel Pieter in.... Er hoefde niet lang meer gewacht te worden: het arm ros was af. Zyne wankelende beenen ver stramden; eene koortsige rilling bekroop zyne dam pende en van zweet zypelende huid; in zyne wyd geopende neusgaten peerlden druppels bloed en zyne oogen hadden reeds dien doffen glasachtigen weer- schyn wel'ke de dood aenkondigt. Hel stervend heest waegde een opperste poging, maer, slronkelend in eene door den sneeuw gevulde holte der baen, viel het om niet meer op te slaen.... Te gelyker tyde stortte de wagen over zyn lyk en een dubbele schreeuw ging op van onder de huil. Doch, dacr geene der beide vrouwen het minste leed was overgekomen, volgde een luidruchtige schaterlach op den angstkreet. floudt u stil, gebood Pier, er komt volk. Het was de knecht van den pachter, met kleine Nelis aen de hand, die ter plaets verscheen. Het zieke Wanneken werd met de grootste omzich tigheid van onder de verbryzelde kar gehaeld.en daer lag zy nu op den sneeuw uitgestrekt, kermend en zuchtend dat het droef was om hooren. Wfmne Moreels had den voorschoot voor de oogen gebragt en weende en snokte bitter. De twee mannen stonden radeloos op het droef loo- neel te staren. Wal kon de knecht anders doen ten zy de kwanten uit te noodigen naer zyns meesters huis te komen om hulp en schuil te vragen? Hy.zelf hielp de zieke op- ligten en, om haer zooveel mogelyk tegen den koude te beschuiten, spreidde de goede jongen zyne zware overjas boven hare leden uit. Kleine Nelis, nog van een stuk pannekoek voorzien, was bedeesd de zieke genaderd en vroeg haer of zv geenen honger had. Men liet dus kar en peerd in den brand, en de stoet was op weg naer de hofstede. (Wordt voortgezet). benden er slechts eene vormden. Zy die er deel van maekten waren door een zeker bondschap aen elkander geslotefi en volgden een vast plan, waerdoor geheel Parys aen hunne plunderingen blootstond. Die avonden dat er goed gewerkt was, ver broederde de eene'bende met de andere; op- koopers en schurken, moordenaers en dieven, Gaehisten en Gelignisten gingen gezamentlyk het gestolen geld opdrinken in de afzichtelyke kroegen en donkere schuilhoeken der buiten de stad gelegene boulevards. Daer werden tusschen twee teugen, plans gevormd, en men verhaelde elkander zyne heldenfeiten; somtyds ook ge beurde bet, dat de vertrouwelyke samenkom sten in bloedige gevechten overgingen. Dank aen de bekentenissen van het grootste deel der aengehoudenen, weet men vandaeg juist waeraen zich te houden, en de zaek onder dit oogpunt beschouwd, zal noodzakelyk een nieuw onderzoek hoogdringend maken. Er moeten in de twee laetste dagen en nach ten, ten gevolge dezer verklaringen, nog tal ryke aenhoudingen bewerkstelligd zyn. Eene der geliefkoosde wandelingen van M. Thiers, te Versailles, is de kleine Trianon. Gelyk Lodewyk XVI en Marie-Antoinette, ver geet by geerne in deze schoone hoven, de zor gen welke de zaken van het land hem geven. De zangen der vogelen moeten hem eene aen gename afwisseling zyn met de redevoeringen der tribuen, en het schouwspel der bloemen troost hem ongetwyfeld over de verdeeldheid der partyen. Zondag deed M. Thiers aldaer eene wande ling. Na zich gedurende eenige oogenblikken naest den hoofdhovenier gezet te hebben, welke ongeveer zoo oud is als by, en met wien hy geerne spreekt over hofbouwkunde, zette hy, de handen op den rug, zyne wandeling voort. Iedereen, zyn incognito eerbiedigende, liet hem voorby gaen. Een grysaerd, stouter of onbe scheidener dan de andere wandelaers, naderde hem eensklaps. De persoonen gelast den presi dent te volgen, wilden den grysaerd beletten M. Thiers aen te spreken; maer M. Thiers deed hun teeken zich te verwyderen en gaf gehoor aen den grysaerd. Het is een kunstschilder van 90 jaer oud, die te Parys goed gekend is. Hy heeftLodewykXVI gezien en onder het eerste keizerryk gediend; vervolgens Napoleon I en Napoleon III. Hy be roemt er zich op de eer gehad te hebben te spreken tegen allen die, sedert hy leeft, over Frankryk geregeerd hebben. Hy wilde niet sterven, zegde hy, zonder gesproken te hebben tot dengene, die men den Washington van Frankryk noemt. De vergadering, diedynsdaggehouden werd, heelt de ontbinding gestemd van de oude kom- mandieln aetschappy Jacobs Fréres en C. (bank Union). Het rapport der zitting doet zien, dat tot.nu toe de verliezen der handelsportefeuille te Brussel, slechts 1 p. c. zyn geweest, inplaets van 0 c. waerop zy door de kommissarissen geschat zyn. Een ontwerp van heroprichting der Bank wordt bewerkt. Men zou eene naem- looze maetschappy der nieuwe Bank Union stichten, ten kapitale van 15 millioen of 30,000 aktien van 500 fr. teenemael gelibereerd. Die aktiën zouden by voorkeur den ouden aktion- narissen worden aengeboden, en de operatiën zouden beginnen, als er voor 5 millioen inge schreven was. Er zouden 30,000 bons uitgege ven worden,die in zekere male zouden deelen in de voordeelen, bekomen door de nieuwe maetschappy, om hiermeê eenigzins de oude aendeelhebbers te vergoeden. De voordeelen zouden zyn 5 p. c. aen de aendeelhouders; op het restant der voordeelen, 10 p. c. aen de re serve, 15 p.c. aen de bestuerders; 60 p. c. aen de aktionnarissen en 15 p. c. aen de genietings bons. De ontbinding is gestemd met 849 stem men tegen 91. Militie-lichting van 1873. De milicianen, voor den dienst aengeduid en begrepen in hetkontingentderlichtingvan 1873, zullen aen de militaire overheid afgeleverd wor den op de volgende tydstippen Den 28, 29 en 30 mei en den 2, 3 en 4 juny 1873vvoor de provincie Henegauw. Den 3, 4, 5, 6, 7 en 9 juny 1873, voor de pro vinciën Brabant, West-Vlaenderen, Oost-Vlaen deren en Luik. Den 3, 4, 5 en 6 juny 1873, voor de provin ciën Antwerpen en Namen. Den 3, 4 en 5 juny 1873, voor de provinciën Limburg en Luxemburg. Wy verwittigen het ge- ^^eerd publiek dat de eerste nummers van onzen feuil leton DE DEN DE VAN JAN DE LICHTE ten onzen bureeleniet meer te bekomen zyn, ten zy voor degenen die inschryven in eens voor gansch het jaer 1873. Wat betreft het loopend vervolg van dien feuilleton wy drukken er weke- lyks in genoegzaem getal om alle af- zonderlyke aenvragen te voldoen. Zondag toekomende, feestdag van Paeschen, zal er geen feuilleton gegeven worden. Het vervolg voor den zondag nadien en de opvolgende zondagen. Hetgeen zondag verleden te Hofstade, ter gele genheid van de eerste Communie der kinderen dier parochie heeft plaets gehad, verdiend gekend te wezen. Dien dag deed het eenig dochtertje van den heer Petrus Fr. Matthys, burgemeester van Hofstade, hare eerste Communie, met vyf-emtwinlig andere meisjes. Dien schoonen dag naer behooren willende vieren en tevens willende dat de gezellinnen van zyn kind zoo veel mogelyk in zyn geluk en vreugde deel hadden, heelt de goede en volkslicvende vader ze alle vyf-en- twintigop een prachtig noenmael onlhaeld en ze ver volgens in groep doen portretleeren. Een afdruksel van dien groep is aen elk kind ter gedenkenis geschon ken. Onnoodig te zeggen dat de gedenkenis by kinde ren en ouders in waerde zal blyven en dat de nacm van den heer burgemeester Matthys nog lange jaren met herkentenis en liefde zal worden herhaeld. De onthulling van hel standbeeld des graven van Egmond, te Zottegem, zal den tweeden Paeschdag aenslaencfe, ten 3 ure namiddag plaets hebben, onder het schieten des kanons, het luiden der klokken en hel spelen des beiaerds. Er zullen by die gelegenheid muziekstukken uitgevoerd worden door de harmonie ën zangmaetschappv dier gemeente; volksspelen en een prachtig vuerwerk zullen het feest sluiten. Wordt dan al gedood in den dienst van den Staet! Wy zien heden in den Moniteur, dat een pensi oen van 163 fr. 's jaers, dat is minder dan 50 centie men daegs, loegeolaen is geworden aen de weduwe van den treinwachter Ncuckens« gedood in de uitoe fening van zynen dienst! Op al de markten van Delgic bemerkt men cenen afslag op de aerdappelen. Men schryft dit toe aen het ophouden van den uitvoer, die sinds eenige dagen geschorst is. De aerdappelen, eerste soort, welke door de vreemdelingen hel meest gezocht worden en die 14 lot 15 franks de 100 kil. werden betaeld, wor den nu aen 9 en 10 fr. verkogt. De overige soorten, die 10 en 11 fr. kosten, zyn aen 9 fr. en eindelyk de roode aerdappelen zyn ook aen fr. 6,50 en 7 in plaets van 8 fr. De koning schynt dezen zomer veel in het land te zullen reizëh. Nauwelyks is de koniuklvke familie van Gent teruggekeerd, ofhy heeft aen hel gemeente bestuer van Bergen laten weten, dat zy die stad, ter gelegenheid der kermis, zal komen bezoeken. Dynsdag is met een byzondere trein te Bergen hel standbeeld van Leopold I aengebragt, dat moet geplaelst werden op het groot plein voor de statie. Men werkt thans aen het maken van het voetstuk, en men veronderstelt, dat het standbeeld tydens de ge meentefeesten zal ingehuldigd worden. De Moniteur van heden bevat de benoemingen der leden van den belgischen jury, voor de alge- meene tentoonstelling van Weenen. De graef van Vlaenderen is tot voorzitter aengestcld. In het nieuwe justiciepaleis te Brussel .zullen niet minder dan 405 plaetsen zyn, waervan 23 gehoor zalen. Er zyn 1127 deuren, 930 vensters en 222 schouwen. Volgens hel oorspronkelyk bestek van een bouw kundige, moesten de uitgaven voor het nieuwe justi- cie-paleis te Brussel bedragen de som van 9,723,418 fr. 20, let wel op, 20 centiemen.... Dit bestek werd in 1865 hermaekt door den algemeenen opzichter, M. Wellem, die.tot eene som kwam van 15,500,000. Tot nu toe beloopen de uitgegeven sommen 8,213,207-44. De middeusektie der Kamer heeft van haren kant eene berekening gemaekt en zy heeft be vonden dat het paleis van justicie, in vergelyking met de uilgaven van het nieuwe opera te Parys, 51,874,475-14 fr. zal kosten en in vergelyking met (fie van het justicie-paleis te Londen, 46,203,010 fr., daerby niet begrepen het beeldhouwwerk en de schildering. Men rekent dat er nog 7 jaren noodig zul len zyn om hel paleis te voltooien, en de noodige kredieten zouden moeten verdeeld worden op 9 of 10 dienstjaren, tegen 3 millioen ten minste 's jaers. Voor het oogenblik stelt de raiddenseklie voor, hel overschot van het krediet van een millioen te stemmen, waervan zy verleden jaer 975,000 fr. heeft verleend. Dezer dagen werd eene kist voor Brussel be stemd, inhoudende een kostelyk nieuw satynen kleed, in eene statie te Parys gebragt en byzonder aen de zorgen der bedienden toevertrouwd. Gedurende eenige oogenblikken dat de kist moest openblyven om den inhoud na te zien, kroop er eene kal in on ver borg zich onder het kleed. Het deksel werd er op nieuw opgenageld, zonder dal men de kat bemerkte, en de kist nam onmiddelyk de richting van België. De bedienden der douanen, die de kist op de grens onderzochten, waren verwonderd de kat te vinden; zy dachten dat het dier het voorwerp was van eene buileugewoone genegenheid en dat men hel had wil len verzenden in eene kist volsatyn en kanten, om het voor de ongemakken der reis te behoeden. Te Brussel gekomen, werd de kist geopend. Ongelukke- 'yk werd de parysche uitvvykelinge daer zoo vriende- lyk met ontvangen als op de grens. Het frissche kos- tuem was gansch gescheurd en vuil en voor allyd be dorven. Kaljen kleed werden onmiddelyk teruggestuerd op de kosten van de Messagerie, die deze dubbele reisduer genoeg betaeld heeft, om in 't vervolg beter op te letten op den inhoud der kisten, die aen hare zorgen worden toevertrouwd. Verleden zondag nacht is er in de St-Pietcrskerk te Anderlecht by Brussel, een diefstal gepleegd. Men veronderstelt dat de schelmen zich in de kerk hebben laten sluiten. Het beeld der II. Maegd is van al zyne versiersels beroofd; maer dilmael zullen de dieven zich deej'lyk bedrogen vinden, want deze ornementen waren in valsch zilver en dus niets weerd. De daders, welke tot nu toe nog niet gekend zyn, hebben ook ge poogd de gewyde kelken te rooven,doch zy zyn daerin niet gelukt. Men schryft uit Gent, den 1 april: Eene der merkwaerdigheden onzer bloemententoon stelling is een reusachtige palmboom, by de natuer- kundigen gekend onder de naem van Vriend van den reiziger. Die boom heeft de zonderlinge eigenschap, dat zyne bladeren den vorm van kelken hebben, en dat de boom, als men er meteen mes in steekt, een sap laet uitvloeien, gekend onderden naem Palmwyn. Hel is een aengename en verkwikkende drank, welke de vermoeide reizigers in de keerkringen als een echt manna geschonken wordt. De bezoekers onzer merkwaerdige tentoonstelling krielen gestadig "rond dezen wonderbaren boom, en menigen leest men den lustin de oogen om eens zyn mes in de schors te steken, ten einde het aengename vocht op te vangen. De vlasmarkt van Gent was gisteren om zoo te zeggen nietig; de vragen waren zeer kalm; de pryzen ondergingen geene verandering. De lynvvaedmarkt was zeer kalm; de verkoop ging traegzaem aen; de pryzen waren zwak. 't Schynt dal er bedriegers zyn onder de vreemde kommissionnarissen, die veel gemeenten van ons dislrikt bezoeken, om er bekalfde koeien te koopen. Eenige dagen geleden had een kommissionnaris eene koe gekogt by eenen landman van Eecloo. Deze week kwam de koopman terug en zwoer by hoog en by laeg, dat de gekogte koe niet bekalfd was, dreigde met een proces en zegde dat de koe, ten koste van ongelyk, gestald stond te Wingene; hy wilde nogtans alles effen laten, mits 50 fr. Ten einde raed, gaf onze landbouwer de 50 fr., om van alle moeilykheden be- vryd te zyn. Wy raden onze landbouwers aen, by ver koop aen vreemdelingen, deze eene verklaring te laten teekenen, dat zy later over geene ingebeelde of we- zenlyko gebreken van 'l verkochte eenige reklamen zullen mogen inbrengen. Men schryft uit Eekloo, 3 april: Het zonnige weder doet veel deugd aen de lenlc- yruchten te velde; overal hebben de landbouwers het benuttigd om vlaste zaeien. In de polders isdat reeds eene afgedane zaek. Daer is veel meer vlas gezaeid dan verleden jaer; in 't houtland is men daermede vol op aen den gang. Wat in onze polders weinig gezaeid wordt, is suikerbeel, de polders rond Sluis uitgezon derd; dit komt doordien men daer gelegenheid heeft om langs de vaerl de suikerbeeten over te voeren naer de fabrieken van Brugge. Jammer, dat niet overal de goede gelegenheid daertoe bestael. Indien in onze na by heul eene suikerfabriek tot stand kwame, 't zou eene weldaed zyn voor onzen landbouw. Wat den stand der lentevruchten betreft, die is zeer ongelyk. In sommige polders is het acnzien goed, in andere slecht te noemen. Over het algemeen nogtans heeft dc tarwe een prachtig voorkomen, tervvyl de gprst er zeer treurig uitziet. Overigens, het zonnewedcr werkt gunstig op den staet van elke lentevrucht. Verleden dynsdag nacht is er eene brutale dief stal, by middel van braek en beklimming, in de St-Jozelskerk te Antwerpen gepleegd. Ziehier de in- liglingen welke wy ingewonnen hebben: Toen dezen morgen vroeg, ten 4 1/2 ure, de koster en de suisse in de kerk kwamen, vonden ze een stuk wassen keers branden, en bestatigden weldra dat al deoflerblokken, ten getale van tien, opengebroken en geledigd waren. De dieven hadden ook gepoogd in het sacristy te dringen; het slot der deur was verdraeid en eerst ten 7 ure kon men de mis beginnen, dewyl men er niet vroeger in gelukt was, in het sacristy te komen. De schelmen hebben zich bediend van eene ladder en langs eene venster der koor, hetwelk ze openge broken hebben, zyn ze in de kerk gekomen. Gelukkig waren het grootste gedeelte der offer blokken kortelings geledigd, en men denkt, dat de inhoud van allen slechts een dertigtal francs kon bedragen. De dieven konden maer pas vertrokken zyn, toen de koster in de kerk kwam. Men heelt onmiddellvk alles onderzocht, in de hoop de schelmen te ontdek ken, doch alles was vruchteloos. De ladder van welke de dieven zich bediend hebben om in de kerk te dringen, was maendag avond door het werkvolk dat eenige herstellingen te doen had, vergeten. De genaemde Van B., oud 50 jaren, landbouwer te Vosseghem, (Nyvel) was verleden zaterdag na eene lange ziekte overleden. Het lyk werd in de kist gelegd en maendag, rond 9 ure, kwam er een timmerman, 0111 dezelve voor goed te sluiten. Alvorens wilden de kinderen van den overledene hem echter een laelslen vaerwclkus geven. Het oud ste kind lichtte daertoe het doodlaken op en zag met verbazing dat zyn vader eensklaps de oogen wyd opende en hem met angst aenzag.Een schrikwekkende kreet ontsnapte aen den jongeling en al de andere kinderen schaerden zich rondom de kist en zagen de oogen huns vaders bewegen, tervvyl het ganschc li chaem roerloos bleef. Zondereen oogenblik te verliezen, nam men hem uit de doodkist, legde hein te bed en deed den genees heer roepen, welke den dood had bestatigd. Deze gelukte er in, aen het lichaem de levenswarmte weêr te geven; maer tot nu toe heeft Van B., nog de spraek met terug bekomen en zyn lyf is deels lam. Hy was door eenen aenval van vallende ziekte aengerand ge weest. - Het nyverheidscentrum te Verviers onderstaet in dit oogenblik eene financieele krisis, waervan de gevolgen onrust inboezemen. De verhooging van den prys der wol en een tó langdurende stilstand der zaken, hebben talryke bankroeten en vragen tot uit stel teweeg gebragt; belangryke huizen brengen hunnen zetel naer elders over. Er is gebrek aen werk en verscheidene nyveraers hebben hunne werkhuizen moeten sluiten. De werkersbevolking zal natucrlyk de eerste door dezen droeven toestand te lyden hebben. Nog nooit heeft men te Luik de steenbakkers in zulk groot getal zien uitwyken, als dit jaer hel geval is. Woensdag ontstonden vertragingen in al de treinen der liniën van Bergen en Charleroi, ten gevolge der groote hoeveelheid reizigers. Tusschen Sambre-Maes en Namen waren de treinen ontoereikend 0111 al de familiën op te nemeu. Mannen, vrouwen en kinderen stonden opgetast in de statiën en men was verplicht afzonderlyke treinen naer Luik en Verviers te doen vertrekken, tervvyl elke trein der linie Luik-Maestricht honderde landverhuizers aenvoerden. Onder de huis gezinnen die woensdag en donderdag vertrokken zyn, behooren de aenwervingen van dry ondernemers en de arbeiders die voor hunne rekening vertrokken, be dragen 2,800 man. Een andere duitsche ondernemer heelt voor zyne rekening niet minder dan 1500 man voor de gietery Krupp gehuerd. Kortom, 't getal der steenbakkers die deze week langs onze yzeren wegen zullen vervoerd worden, is gerekend op 15,000 per soonen. Onder deze zullen de lieden van den Borinage voor een groot deel tusschen komen en uit hetgene voorgaet kan men opmaken lot welk cyfer de uitwy- king geklommen is, daer zy reeds dry maenden onaf gebroken voortduert. Ook zyn de omliggende dorpen Amay en Villers-le-Bouillet byna geheel ontvolkt. Er woont niemand meer dan eenige ouderlingen en ge- brekkigen in sommige huisjes; zy wachten daer op de terugkomst der hunne, tegen het einde van den zomer, als de grootste behoefte aen de steenbakkers in Duitschland zal geëindigd zyn. Men is te Luik voornemens, zegt men,eerstdaegs eene leening van vyflien millioen aen te gaen. Eemarm kind, dat gister in eenen aschhoop van den boulevard te Luik aen'trondzoeken was, ontdekte eensklaps een blinkend steentje, en kwam er mede naer huis geloopen. De vader, denkende datheteenen kostbaren steen was, liep naer eenen juwelier om hem te laten oordeelen. De juwelier beslatigde inder daed dat 't een diamant was. Het zou nog al eens aer- dig zyn, indien er op onze boulevards eene diaman- tenmyn moest worden ontdekt. Deze vond heeft eene arme familie gelukkig ge maekt. 00 Men meldt dat mevr. Rossini, weduwe van den beroemden maestro, al de onuitgegeven werken,door haren echtgenoot nagelaten, ten getale van 135 stuk ken, afgeslaen heeft aen baron Albert Grant, oud-lid van het parlement en hoofd van het groote bankhuis der gebroeders Grant en Cle, van Londen. De prys welke er voor besteed isgewordenbeloopt!00,OOOfr. Het inzicht van den aenkooper is deze werken op eigene kosten uit te geven. De winsten zouden ge deeld worden tusschen de koninklyke muziekacade mie en de maetschappy der toonkundigen te Londen. De Almanak van Gotha an dit jaer bevat een zeer belangryk tafereel van den legenwoordigen toe stand der yzeren wegen in gansch de wereld. Ziehier de rangschikking der zeven eerste landen, als getal kilometers spoorweg per millioen inwooners. De Vereenigde Stalen van Amerika komen aen het hoofd; dan Engeland, en België komt het derde.

De Gazet van Aalst | 1873 | | pagina 2