N° 120. Zondag 13 April 1873. 3dt' Jaergang. WEKELYRSCH NIEUWSBLAD. Aelst, 12 April. In Zwitserland. In Spanje. Sn Italië. Landbouw. gl»i w WWaTOm iK<ün-^ UMIlUi£n93«XNnBBUMiM«IK!!C7a G-azette vail Aelst Hot, Bnl*eel van liot l>lst<l is govesllgd In ilo ra«»t iAI" 11, Wiicr alle lu'lovon, g<>liliMi, enz. vrnclilvry innclcn to^gczoinlcii woi'den. Alioaneinenteprys £5 ft*, 's j«oi*s, vooraf betaelfoaei*. Voor don buiten kan men lasebryven in nl de postkantopren, en voor do lamlelyke gemeenten by «Ie briefdragers. Wy ver wittigen het ge beerd publiek dat de eerste nummers van onzen feuil leton DE BENDE VAN JAN DE LICHTE ten onzen bureeleniet meer te bekomen zyn, ten zy voor degenen die inschryven in eens voor gansch het jaer 1873. Wat betreft het loope ad vervolg van dien feuilleton wy drukken er weke- lyks in genoegzaem getal om alle af- zonderlyke aenvragen te voldoen. Op Passie-zondag niogt er geen mis gelezen worden, in gansch den Ajaie, de vallei- en de bergstreek, Lanfou, Mouiiers en Gouctelary. Men heelt stellig aen allen priester verbo den welkdanige geestelyke bediening uit te oefe nen. In vele dorpen wilde men de mis lezen in de schuren: verbod. Te Saignelégjér, hebben de gendarmen den onderpastoor uit den biecht stoel gesleurd. De pastoor van Generez, 87 ja ren oud, is in onmagt gevallen toen by die be velen vernam. Te Lajoux, beklom de pastoor de trappen des altaers otn de mis te beginnen; de soldaten hebben hem verjaegd en de pastoor keerde zich weenende tot de geloovigen hun zeggende den rozenkrans te lezen, vermits het anders niet zyn kon. In menige plaetsen ge schieden de begravingen zonder priester, zon der kruis. Men heeft de pastoors veertien dagen tyd ge geven, ofwel, om de protestatie te wederroepen welke zy tegen de onwetlelyke gewelddaden van den Hoogenraed hebben geteekend, ofwel, om schismatiek te worden. In afwachting dat de,veertien dagen verloopen zyn, blyven zy nog in de streek, maer mogen geen priesterlyke be diening uitoefenen. Men leest de mis in 't ge heim, gelyk in den besloten tyd. Blyven zy ge trouw, dan zullen ze in de gevangenis gezet ol verbannen worden. Het volk is uiterst verbitterd tegen de han- dclwyze van den Hoogenraed en vele burge meesters geven hun ontslag om tegen het volk niet te moeten werken. Er is daer een prefekt Froté die een echte duivel is. Het bestuer van Bern heeft de pastoryen op konkoers gesteld. De geestelyken, die naer die posten staen, mogen zich aenbieden te Bern (voor de protestanische dominés) en de geeste lyken die nog niet priester zyn mogen zich ook aenbieden. Te Soleure, spreekt men van den bisschop, Mgr Lachat, in 't gevang te steken. Men be rouwt zich van Mgr Mermillod te hebben ver bannen, men had hem liever op een forteres ge zet, gelyk weleer Mgr Marilley in 1847; daer ware hy onmaglig geweest, terwyl hy nu, in Frankryk, op de Zwitsersche grenzen, vry mag afgeven legen het bestuer van zyn land. Men zal dus, na de veertien dagen verloopen zyn, Mgr Lachat opsluiten en men beweert hem te zullen doen doorgaen voor diel. Te Soleure hebben leden van den Hoogenraed voorgesteld de stand beelden van heiligen die den gevel der katlie- drael versieren al te breken. Het groot Seminarie van Porreutruy en de geestelyke Collegiën van Porreutruy en Dele- mont zyn afgeschaft. Zy hebben de nonnen uit de scholen verjaegd en de fondatien ingepalmd. Eene londatiè die gesticht was ten voordeele der inwooners van Porreutruy die den geestelyken - staet wilden intreden, dient nu ten voordeele der prolestant- sche Hoogeschool van Bern. De meeste kloosters zyn bedreigd met de Suppressie. Het is Pruisen die in Zwitserland aen 'twerk is. Bismark zou geerne het duilsch deel van Zwitserland inpalmen en, om een voorwendsel te hebben van zich met de zaken der Confede ratie te kunnen bemoeien, vuert hy uit al zyne magt den godsdienstigen twist aen. Hondert en twintig gemeenten van den Jura zyn beroofd van de mis des zondags. Het bestuer van Bern heeft 91 pastoors van bet canton Jura gesuspendeerd, omdat zy gepro testeerd hadden tegen de afzetting van Mgr Lachat. Uit hoofde van hetzelfde schelmstuk komt liet bestuer van Soleure 71 pastoors van dit canton te veroordeelen tot boeten van 25 tot 100 fr. Men schryft uit St-Gall Er is verbod gedaen van in de kerken en de scbolen het geloofspunt der onfeilbaerheid van de Paus te onderwyzen. Ziehier welke maclregelen door den clèrgë, op advies van Mgr Lachat, voor gansch den tyd dat de vervolging zal duren, genomen zyn Ten teeken van rouw, in plaets van desolem- neele diensten op zon- en feestdagen, zal er enkel eene gelezene mis geschieden. De autaren zullen ontbloot blyven gelyk op Goeden-vrydag. Alle kerkzang houdt op. Eene klok alleen zal de goddelyke diensten aenkondigen. De begravin gen zullen in stilte gebeuren gelyk op Goeden- vrydag, enz., enz. Worden de kerken door de burgerlykemagt gesloten, dan zal men mis lezen in de opene lucht; wordt zulks verboden, en komt er de burgerlyke overheid met geweld lus- schen, dan zal men mis lezen in de byzondere huizen, in schuren, enz. Eindelyk, wordt men ertoe gepraeind, men zal het H. Sacrificie gaen opofferen op de fransche grenzen of op het pruisisch grondgebied. Komt een pastoor of een priester door de vervolging te lyden omdat hy zyne pligt is getrouw gebleven, al zyne confra ters zullen hem bystaen uit al hun vermogen; zy zullen ook gezamentlyk protesteeren tegen het geweld dien priester aengedaen, enz., enz. Al de parlementen van Europa zyn op vacan- tie, zoodat het politiek voor eeriige' weken gaet rusten, uitgenomen nogtans in Spanje. Voor weinig de Carlisten aen liet nieuw Re publiek den tyd laten om wortel te schieten en vruchten te dragen, zal bet liberalismus daer eens toonen hoe het heet en wat het vermag. Hel «paters-en nonnengespuiszal verdwe nen zyn en Spanje van de pest der kloosters verlost, en dit schoone land, zal ons, in gansch zynen luister, liet looneel opleveren van al de vyelyaert en voorspoed welke de godverlooche ning, het vrygedaehl,- de schooi zonder pries ter, en de volledigste vryhoid van spreken,han delen en genieten, noodlotiig medebrengen. Reeds gaet er alles voorlreffelyk vooruit. De kerken worden herschapen in stallen en kazer nen, de bisschoppen zyn gedwongen te vluglen, de priesters en de paters moeten zich verber gen en de bemiddelde volksklassen worden op tol gezet om de verdedigers der goede orde te onderhouden.... Het bestuer geeft de deftigste en luidklinkend- ste proclamalien uit; en middelerwyl zet, in het leger, de soldaet zynen ofticier af, de ollicier zynen generael en de generael op zyne beurt zal liet gouvernement afzetten. Wie niets bezit stroopt dengene uit die wat heeft, en wie het on geluk heeft tegenstand te bieden, wordt gehan gen, gefusilleerd oi inbrand gesloken als car- list, reaciionnaire en diergelyke. Dat heet men de regeering der algemeene broederlykheid. Ons België, God dank, nog niet ryp zyndc voor dergelyken vooruitgang, melden onze libe rale organen hetgeen er inSpanje omgaet;macr zy verbloemen de feilen en wachten zich wel dezelve at te keuren, die lëiten, zoomin als de vervolging welke in Zwitserland tegen den gods dienst is ingespannen en in Duitschland begint. Wanneer zullen de goede lieden die in 'tlibe- ralismus nog ecnig vertrouwen hebben behou den, eindelyk de oogen openen? De carlistische korrespondenten spreken met uitbuudigen geestdrift over de prinses dona Maria de las Nieves. Tydens de bestorming van Ripoll, hield de infante niet op de gekwetsten ter hulp te snellen. Zy ondersteunde hun met kristelyke en troos tende woorden, terwyl hare zachte handen het verband op de bekomen wonden legden, naer het voorschrift van den geneesheer. Men zag haer van ambulance naer ambulance gaen om hare hulp tusschen de verschillende gekwetsten te verdéelen. Vyanden en vrienden, ja de heele bevolking der stad zegende haer. Wel zullen de federalisten en communards de echtgenoote van don Alfons van verre bcleedi- gen, maer niellegenstaende dat, zal eene jonge vrouw die haer leven blootstelt om aen de ge kwetsten hulp te bieden,--altyd meer eerbied en bewondering afdwingen, dan eenige schreeu wers die altyd gereed staen om voor den vyand te vluchten en al hunnen moed besparen om kloosters al te breken eri priesters te vermoor den. Eene korrespondentie uit Madrid somt de verschillende pariyen op, die elkander liet bezit in Spanje betwisten. Daer zyn, zegt de schryver, de Carlisten in de acht noordelyke provinciënde federalisten in de hoofdsteden der provinciën; de Commune in de provinciën Malaga en Cadiz; de vcrdeelers in Estramadura. Wal Madrid eu de beide Castil- jen betreft, die worden bestuerd, nu eens dooi de militaire heerschappy, dan weder door fëde- raelgezinden, vertegenwoordigd door de minis- teriën van 11 en 24 february. Tegenover die regecringlooshcid, is de spaen- sche rent gedaeld tot den armzaligen laks van 19 franks en heelt het gouvernement de beta ling der koupons van de binnenlandschc ge- staekt. Zondag laetstleden, om half een, by het ver laten der kerk van den Gesü te Rome* waer de E. P.Lombardini gepredikt had overdenhemel, hebben gebeurtenissen plaets gehad welke de ophitsingen der revolulionnaire drukpers deden voorzien en het bloed heeft gestroomd. Groepen dolkdragers stonden aen de uitgan gen der kerk en dry katholieken, de eerste uil- gekomen, zyn aeng'ehouden en door een zestig- lal booswichten geslagen geweest. Deze dry katholieken zyn byna kinders. De eerste gesla gene is een der zonen van den graef Louis Anto nelli, broeder van den kardinael, de andere is oen jonge Romeiner, graef Brassa genaemd 16 a 17 jaren oud, de derde is een Engelschman, de heer Vantisart, nauwelyks 23 jaren oud. Deze laetste hoeft vyf slagen van eene lood- knods bekomen. Aen een der stokken was eene kleine byl vast, die, hein aen hoofd treffende, hem ernstiglyk heelt gewond. Hy is in bezwy- ming en bloedend lcn gronde gerold. Men heelt hem opgeraept en in 't Veneliënpaleisgedragen, by den minister van Oostenryk. De jonge graef Antonelli, in het aangezicht gekwetst, was met bloed besmeurd; de jonge graef Brassa, op tyd uit de handen der sluipmoordenaers gerukt, heeft slechts kneuzingen bekomen. In den Corso, de graef Dominique Antonelli, broeder van den gekwetste, en de heer Giovan- netti, door andere dolkdragers om ringt), die riepen: Doolt aen de cnrcidlepri,\\ affen op 'I punt van mishandeld te worden, toen de wachten der kwetsdfer ze verlost hebben... al ze aenhou- dende. De Vnita catlolica van Turyn meldt ons dat de paterBallerini, der compagnie Jesu, een der opstellers van de Civilta caltvlka, komt aenge- liouden te worden in Florencie. De aenhouding is gedaen geweest omdat hyeen boekwerk heelt doen herdrukken dat, in 1862, in de Civilta cattolica verscheen onder dennaem van Jules of de jager der Alpen, 't Is vruchteloos (lat eene borgstelling van 10,000 fr. is aengeboden ge weest, opdat de eerw. pater in vryheid worde gesteld. Men heeft hem achter de grendels en in 't geheim gedouwen, gelyk de laetste der booswichten. Men weet— byna iedereen heeft hem gelezen dat het beschuldigde werk de geschiedenis is van eenen Garibaldicr, die, na eene menigte avonturen te hebben doortrokken, tot betere gevoelens komt en zich bekeert. Welke zinspelingen wil men in deze geschie denis zien. En wie zou er zich van kunnen be- klagen? Ziehier den inhoud van 't wetsontwerp op- zichtens het logement der troepen in marsch en in kantonnement, in de zitting van dyrisdag, door M. den minister van oorlog neergelegd: Art. 1. De inwoners mogen opgeëisclil worden de troepen in marsch of in kanlonncnierit te logeeron cn te voeden, alsook de vervoermiddels en andere prestatiën te verschaffen in het besluit van 3 augusty 1814 gemeld, mits de schadeloosstelling door de wel bepaeld. Art. 2. Zullen behandeld worden op voel der troe pen in marsch. 1" De milicianon die gezonden worden naer de hoofd plaetsen der provincie, om er aeri de militaire overheid Ie worden ingeleverd; 2® I)e milicianon die zich in onbepaeld verlof bege ven of die onder de vaendcls terugkeeren. Art. 3. De inwoncrs»die de afvorderingen van loge ment en van voedsel niet zullen nakomen, zullen gestraft worden, met eene boete van vyf tot vyflien francs en met eene gevangenis van een lot vier dagen, of slechts van eene dezer straffen, per geweigerde manschap. De regtér zal, in zake van hcrvalling, boven de boete eene gevangenis van zeven dagen mogen uit spreken. De weigering van de vervoermiddels en andere prestatiën te bezorgen, zal gestraft worden gelykvor- mig het dekreet van 3 augusty 1808. Art. 4. Dé overtredingen zullen opgezocht, ver volgd cn gevonnisd worden, gelykvormig aen de bepalingen van 't wetboek van krimiuele instruktie op de policie-ovcrtredingen. Nog zoo wat vier maenden scheiden ons af van oogst, slytingen, steken van aerdappels en meer andere groote werken te velde. Alle jaren is er volk te kort om deze werken riaer behooren te verrichten. Veel, zeer veel gaet er te lande by gebrek aen werkvolk verlo ren. Dat het dil jaer 't zelfde zal zyn, daeraen is niet te twyfelen. Wy voorzien zelfs eene sohaerschheid van volk, die van te voren nog nooit zal geweten zyn. De oorzaken hiervan kunnen van nu af reeds door eenieder bemerkt worden. Zy zyn voor- namelyk dry in getal: 1" De vele werklieden, die naer elders uit- wyken, voornamelyk naer Duitschland. 2" De duertc der kolen, van het yzer en 'der andere delfstoffen, die zal maken, (lat de arbei ders voor de nyverheden meer dan ooit zullen gezocht worden. 3" De groote openbare werken, die men van den zomer gaet ondernemen, voornamelyk om de walcrloopen te verbeteren en er afleidingen aen te maken. Men diende van nu al aen voor dien toestand van zaken bezorgd te zyn, en er maelregels tegen te nemen. Trouwens, als het land lydt, moet de stad ook aengedaen worden. Middel tegen deze scharschheid van werkvolk ware van wel aen tyd de soldalen in verlof te laten gaen, die in de oogstwerken begeercri te helpen. En moet in een beschaefd land niet gebeuren, dat de oogst staet te vergaen, terwyl er duizende.kinderen van den buiten in de ka- zern ledig zitten, en zich vervelen. Kljmael en landen dienstig tot de aerdappel- teelt.—De aardappel begeert een matig klimaet, noch te droog, noch te vochtig, en uit die reden is hy weinig gekend in de zuidergewesten. In Algcriü en iu hel zuiden van Frankryk legt men weinig prys op de aardappelteelt. In vochtige streken neemt het loot eene te groote uitbreiding aen, terwyl integendeel de aerdappel klein blyft, van sleciite hoedanigheid cn meer aen ziekte is onderworpen. Zandachtig, schilferachtig, granietachtig, kleiachtig, in ëéri wpord, op al de ligte cn losse landen-koml de aerdappel goed te voor- schyn. Gesloten en vochtige grond, zeer aen mestaarde, gelyk de hoven, gaet die plant niet byzonderlyk in regenachtige jaergetyden. Plantverdeeling van den Aerdappel.•Voor zooveel inogelyk moet men deri aerdappel, meest onder alle veldvruchten, van grond ver anderen. liet byzonderste met die plant, is ze niet dikwyls op hetzelfde land te planten; die vernieuwing op dezelide plaets brengt de ont- aerding of verbastering te weeg, often minste helpt er in groote n aet toe. Wy hebben landen gezien, op welke men gedurende 20 jaren zon der afwisseling aerdappels had geplant; ehwel, in weerwil van overvloedige bemesting was def opbrengst onvoldoende, de aerdappel klein, de* hoedanigheid gemeen en meer als gemeen. Men taedt aen, maer vier tol vyf jaren den aerdap pel op hetzelfde landde planten. Die lusschen- ruimle voor pachthoeven kan aengenomen worden, maer breide men ze verder uit, het zou enkelyk des te beter zyn. Mest dienstig voor de aerdappelteell. De aerdappel eisehl kleine bemesting. Wanneer men overvloedig mest, bevoordeeligd men enkelyk de stengels ten grooten nadeele van den knol. Wanneer men aerdappels van goede kwaliteit verlangt, moet men bezuinig mesten. Al de vruchüiaermakende beslanddeelen, op onze pachthoeven gekend, mogen als meststoffen voor den aerdappel gebruikt worden, njgtans wy bevelen aen, bv voorkeur te mesten met strooachtigen en lintachtigen mest, als men het te doen heeft met zeer drooge landen, en met paerdenmest als men koele landen voor handen heelt. Wy raden die strooiachtige eu lintachtige meststoffen aen, dat is te zeggen, weinig ver teerden mest, uit hoofde dat zy van aerd op den aerdappel werken met het land gedurende eenigeu tyd te verhinderen zich nauw toe tc sluiten. Die werking, alhoewel byna nadeelig aen al de andere veldvruchten, is In hel byzon dere voordeelig aen den aerdappel. Wy gaen de reden daervau uitleggenDe struik des aerd appels is geen wortel, zoo als men zou willen geiooven, maer een onderaerdsche tak die door grondsop opzwelmt, die geen groen kleur aen- neemt gelyk de stengels aen de lucht blootge steld, maer dat nogtans ook groen zou worden, indidh hy aen de lucht bloot lag. Nu, een tak in het algemeen groeit te beter, naermale hy gccne prang outmoel,en het wordt gemakkelyk oin te begrypen, dat de knollende tak des aerdappels betere groeikracht zal aen- nemen, wanneer de hinderpalen te flauwer zyn om overwonnen tc worden. Men verstaet van dan af, dat de aerdappel de ligte en losse lau den bemint, en dooi- lange meststoffen hoog-

De Gazet van Aalst | 1873 | | pagina 1