waerts opstygen. Het behoeft niet gezegd te worden, indien men te doen had met zeer zandachtige landen, wy de korte meststoffen een voorkeur zouden geven. Er is eene pael aen alles. De vloeibare meststoffen zyn slechts voordeelig op sponsachtige en doordringbare gronden. Twee diepe beploegingen, eene voor de planting, de andere op het oogenblik der plan ting, zyn van groote noodzakelykheid, en altyd uit reden dat de ontwikkeling der knollen in evenredigheid staet met de geringheid der hinderpalen, die zy in den grond zal tegen komen. O <«=>-< Gedurende verscheidene weken achtereen, schit tert eene ster aen den westelyken hemel, die door ha ren glans zeker de aendacht van byna iedereen tot zich getrokken heeft. Die ster is de planeet Venus.de welbekende avond ster. Zy zal tfvondster blyven tot in het laetst van april; vervolgens is zy gedurende eenige weken onzichtbaer, omdat zy dan uagenoeg gelyktydig met de zon op- en ondergaat, en wordt daerna morgendster, omdat zy dan regts van de zon geplaetst is, en daerom voor deze opkomt. Telkens by haer optreden als morgcnd- en avond ster prykt zygedurende eenigen tyd met een helderwit licht, maer niet altyd is de sterkte van dat licht de zelfde. De oorzaek daervan is dat Venus, evenals de acrde en de overige lichamen van ons zonnestelsel, haer licht van de zon ontvangt, en voor ons zichtbaar wordt door het zonlicht dat zy naer de aerde terug kaatst. De eerste zwaluwen zyn aengekomen; doch 't is slechts eene voorwacht der vereenigde bataillons. Het gros van hel leger wacht voorzichtig in het warme zuiden tot dat de verkenners zullen wederkeeren om hun te zeggen: Vrienden, het noorden begint zich mol blad en bloem te versieren, de thormometer teofcent 18 graden in deschaduwe; op reis! En in de aenslaende week, zoo het weder gunstig blyft, zullen deze lieve vogelen, de daken, decornis sen en de schouwen, welke zy in October verlieten om naer hunne winterkwartieren in Frankryk te gaen, met hun tyrpcnd gebabbel begroeten. Men weel dat de zwaluwen in het Ooslergedeelte van Zuid-Afrika verwinteren. De terugreis naer ons land duert 15 18 dagen. De zwaluwen keeren echter niet in eene vlucht weör, in Spanje scheppen zy een weinig adem. Vergulde koperen penningen, met het afbeeldsel van keizer Maximiliaen van Mexiko van treuriger ge dachtenis, zyn in omloop gebragl en, wie zou het ge- loovcn, sommige persoonen hebben dezelve voor 20 franeslukken ontvangen. Dit bedrog is anders ge- makkelyk genoeg te ontdekken. De minister van financiën berigt de houders van obligation aen drager, der belgische schuld aen 4 i i t. h», 3® reeks (uitgifte van 1 mei 1853) dat het blad intrest-kou pons, aen die obligaliën gehecht, ten einde zynde,er hun een nieuw blad koupons zal over handigd worden. Ten dien einde moeten zy by eenen van de agenten der Nationale Bank hunne titels neèrleggen en er een bordereel in dubbel byvoegen, met hun handteeken bekleed. Binnen de acht dagen na die r.eérlegging, zullen zy hunne titels terug bekomen, alsook een nieuw blad koupons, voor de volgende vervaldagen. Te beginnen van 15 dezer, zullen er, in al de agent schappen der Nationale Bank, formuels van borderee- Ier hunner beschikking zyn. Op niaendag, 1-1 dezer, zal de minister van bin- nenlandsche zaken geen gehoor verleenen, maer wel op maendag 21 april. Ter gelegenheid der tentoonstelling van Weenen, zal men, te rekenen van 1 mei, in de groote statiën der duitschc spoorwegen alleveren: i° kaerten voor gaen en keeren, lc en 2° klas, gedurende 30 dagen geldig voor alle expreslreinen; 2° dergelyke kaerten van 2e en 3C klas, geldig gedurende 15 "dagen voor byzonderc treinen, den maendag avond uit Keulen en den zondag morgend uit Weenen vertrekkende; 3° Der gelyke kaerten van 2° en 3° klas, gedurende 30 dagen geldig voor alle treinen. De pryzen zyn nog niet vast gesteld; nogtans, voor de byzondere treinen, vermeld onder nr 2, zullen zy bedragen 15 thaler (Ir. 56-25) in 3e klas en 23 thaler (fr. 86-25) in 2® klas. Voor de an dere treinen zal de prys der kaerten voor gaen en kee ren 24 tot 38 t haler (fr. 90 lot 142-50) bedragen in 3" klas; 34 tot 42 thaler (fr. 127-50 lot 157-50) in 2e klas, en 54 tot 58 thaler (fr. 202-50 tot 217-50) in lc klas. De besturen der belgische spoorwegen zullen wacrschynlyk overeenkomsten sluiten met de duitsche spoorwegen, om de reizigers van ons land, die naer de tentoonstelling van Weenen .gaen, dezelfde vermin deringen te laten genieten. Het duitsche Slaetsblad kondigt de lyst af der dekoratiën, door den keizer toegestaen aen persoonen, welke zich gedurende den laetsten oorlog onderschei den hebben, in het verzorgen van gekwctsLen. Ziehier de Belgen, welke er in voorkomen: MM. Van- develde, van Brussel; Coune, luitenant by het 1° jagers te peerd; De Groo, luitenant by het 7e linie; Jourdain, luitenant by het 3e jagers te voél; Martin, luitenant by het 2e linie; Vansprang, kapitein by hel ie jagers te peerd; Becourt-Lefèvre, doktor te Brussel; Coomans, id. te Antwerpen; Ernest Hermant, bataillonsdoktor te Brussel; Emile Hermant, id. te Brugge; Maroy, id. te Brussel; Willems, id, te Gent; Van Lil, byzondere doktor te Mechelen; Doycn,. regterlyke beambte te Brussel; Lamarche, bankier te Luik; Jacquet, onder- direkteur van' den Grand. Luxembourg te Brussel; Musch, rentenier te Brussel; en Noël, professor by de Universiteit te Leuven. Deze persoonen zyn benoemd tot ridders van de koninklyke orde der kroon van 4" klas, met het roode kruis. De heer B. Dumortier, de beroemde vaderlander, de achting van al de partyen zoo waerdig, is verledene week in zyn 77sle jaer getreden. Hy is geboren den 3 april 1797. De achtbare gedeputeerde van Roeselare is 13 dagen jonger dan keizer Willem 1 en 13 dagen ouder dan den heer Thiers. Inderdaed, den keizer van Duitschland is geboren den 22 maert 1797 en de voorzitter der Fransche republiek den 16 april van 't zelfde jaer. Sedert eenigen tyd bestond er te Brussel eerio dievenbende;dynsdag zyn verscheidene leden er van, door de policie aengehouden. In de Huidevetterslraet werd in een jeneverwinkellje eene huiszoeking ge- daen; de genaamde S., mekanicien-slotmaker, werd uil zyn huis gehacld en geboeid in een rytuig naer de gevangenis der Kleine Karmelieten gebragt. De baes en de bazin van hel herbergje werden er korts nadien insgelyks heengevoerd i Heeds voor het aanbreken van den dag, toen de burgers meest allen nog in een diepen slaep lagen, hadden er op verscheidene punten der hoofdstad lal- ryke aanhoudingen plaets gehad. De policie was op het spoor gebragl van eene bende, uit dieven van ver schillende nationaliteit samengesteld, en welke te Brussel en in den omtrek talryke diefstallen hadden gepleegd, waervan men tot nu toe te vergeefs de-da ders had opgezocht, ondèr ander van de diêfhtaÜen, ten nadcele van MM. Desprez, Groenselmarkt; Tosyn, bakker, Fonteinstraet; Sehovaers, rentenier, Zuider- Boulevard; Tayman, beenhouwer, Slempclslraet; Marchal,coiffeur, Musschenstraet; De Perez, te Élscne; De Villers, Auderlecht-lci: Degens, herbergier, Scha- vyoslraet; Michiels, horlogiemaker, Jagerslraet. Deze laetste diefstal was met eene buitengewone stoutmoe digheid gepleegd; de bandieten hadden op alles de band gelegd en ruim 150 horlogiën medegenomen. Er worden nog andere diefstallen ten laste gelegd aen deze bende, welke zeer goed was irigerigt. Zy had in Engeland en Holland korrespendenten, waar heen al de nieuwe goederen worden gezonden, die van diefstal voortkwamen. Het hoofd der bende is een Hollander, die zich voor het oogenblik in Duitschland bevindt, maer welke insgelyks maendag moet aenge houden zyn. Onder de te Brussel aengehouden schelmen bevindt zich een voddenkoopman, van pruisischen oorsprong, woonende in de Ophèmstraet. Nog niet zeer lang ge leden was hy, zonder hulpmiddelen naer Brussel ge komen, en thans bezit hy, volgens men verzekert, verscheidene eigendommen. In den laetsten tyd had hy eene kar en peerd gekocht, voor zynen handel in vodden. Volgens men verzekerd, beloopen de te Brussel gedane aanhoudingen ten getalle''van 20. In eéne grensstad van Frankryk hebben er ingelyks aenhou- dingen plaets gehad. De aengehoudene slotmaker stond aen hel hoofd van een etablissement, waer een twaelflal werklieden arbeidden; hy vervaerdigde valsche sleutels, waar mede de diefstallen werden gepleegd. Het schynt dat een praetje van een der aengehou dene kerels, in eene herberg der Hoogstraet, de politie op het spoor dezer groote dievenbende heeft gebragt. Eenigen tyd na de veroordeeling vau Rahn, door hel assisenhof van Brussel, voor den gepleegden diefstal by M. Obrie, sprak men over dien diefstal in gezegde herberg der Hoogstraet. Een der aenwezi- ge personen, die in dronken toestand verkeerde, mengde zich in het gesprek en zegde: Verbeeldt u dat Obrie zoo dom was, dat hy voorwerpen terug inkocht die by hem gestolen waren. Die woorden welke aen den hoofd-politiekommis- saris werden overgebragt, waren oorzaek dat er een geregtclyk onderzoek geopend werd, hetwelk eindigde met de ontdekking der aengehouden bende. Men zal zich nog wel herinneren, dat Rahn aen de politie in handen viel, doordien een politieagent by eene opzoeking zich van deur vergiste. Rahn,die dezen politieagent by hem zag binnenkomen, sprong door het venster, dat 30 voet boven den grond verheven was, en hy verbryzelde zich by deze gelegenheid byna den schedel. Alvorens dien gevaerlyken sprong te wagen, wierp hy eenen zak op het dak, waerin men 1500 fr. in Engelsch gouden geld vond, buiten eenige juweelcn en publieke fondsen, waervan hy den oor sprong op geene voldoende wys kon aenduiden. Wy hebben eenige feiten aengehaeld, welke deden zien, hoe stoutmoedig deze kwaeddoeners waren en hoe slim zy hunne schuldige plans beraemden en uil voerden. Ziehier een feit, hetwelk dit nog beter be- wyst Falckenstein had de gewoonte, telkens dat hy te Brussel kwam.de herberg van M. Weyers,Gaffelstraat, te bezoeken. Hy was te weten gekomen,dat deze laet ste eenig geld bezat en besloot het hem te ontfutselen. Om zyn doel te bereiken, deed hy Ret volgende: op zekeren morgend kwam hy in de herbergbed hoodigde M. Weyers uit,een borreltje met hem te drinken. Deze nam het aen, dronk er een tweede, daerna nog ver scheidene anderen, en eindelyk dronken de twee vrienden te samen eene flesch champagne. Terwyl Falckenstein met Weyers zat te drinken, traden er ongemerkt twee medepligligen binnen, klommen in stilte naer boven, braken een sekretaire open en roofden er al het geld uit dat er in was. Toen de twee schelmen met den buit vertrokken waren, kwaui er een derde in de herberg, vroeg eenen bor rel en gaf een bankbriefje te wisselen. Alsdan ging Weyers naer zyne kamer, om geld. te halen, en zag dat hy het slagtoffer van eenen dielstal was geweest, het geen hy onmiddellyk aen Falckenstein vertelde. Deze overlaedde de daders met de grofste verwytingen, toonde zich zeer verontweerdigd en deed de vermoe dens vallen op de persoonen welke het kwartier be woonden. Hy vergezelde Weyers, om zyne verklarin gen te doen, by den policie-kommissaris, aen welken hy alles verhaelde wat er dien morgend was voorge vallen. Den volgenden dag vond hy zyne medepligli gen terug en deelde met hen den buit. Zooals het dikwyls gebeurt, sedert de justicie zich met de zaek bemoeit, is zy op het spoor gebragt van vele andere misdryven en van talryke andere mede pligligen, dan die zy eerst in 't oog had. Thans zitten er reeds een 30tal persoonen achter het slot. Een Jid der brusselsche aristokratie, de graef d'Andelot, is overleden, en heeft voor eenigen erfge- naem ecner fortuin van 100 of 150,000 fr. rente, eenen lamelyk verwyderden bloedverwant aengesteld, leer ling der militaire school van Brussel. Tot hiertoe is alles zeer aengenaem voor den gelukkigen erfgenaem; er is echter eene moeilykheidde begiftiger heeft in zyn testament geschreven duizend zeventig, ongelwy- feld de tusschenwoorden acht honderd vergetende. Het gevolg daervan zal wezen, dat de regtbanken uitspraek zullen moeten doen over de vraeg der uitgeslotene erfgenamen. De advokaten zullen er op deri duer nog het beste by varen De vlasmarkt van Gent was gisteren om zoo te zeggen nietig; weinig koopwaer eii weinig ko'ópers; vragen kalm, zwakke pryzen zonder verandferilig. De lynwaedmarkl herneemt allengskens, aait hoofde der nadering van den bleektyd. Op dynsdag 15 dezer maend, ten 10.ure *s mor- gends, zal er overgegaen worden, ten stadhuize te Gent, in tegenwoordigheid van het schepene-kollegie en der kommissie van likwidatie, tot de uitloting der obligatiën voor het gedeeltelyk amortissement der gemeenteleening van 17 millioen. M. H. Van Daelen, opsteller van den Javabodete Batavia, heeft aen het stedelyk bestuer van Gent eene som van 300 gulden gezonden, zynde de opbrengst eener inschryving in zyn blad geopend, ten voordcele der gentsche ingezetenen, die door de overstroomin gen hebben geleden. Een bedrog van eene nieuwe soort, is aen den voorzitter der regtbank van Nyvel bekend gemaekt. Een kerel, dien men tot nu toe nog niet heeft kunnen ontdekken, loopt de dorpen af en doet zich doorgaen voorden zoonVan eenen beroemden geneesheer, wiens visietkaerl hy heeft laten nadrukken en hy doet zich groote sommen betalen, voor konsultatiën die hy geeft en de geneesmiddelen die hy voorschryfl. Een voorval, dal de vreeselykste gevolgen had kunnen na zich slepeii, heeft de rustige bevolking van Rethen (Leuven) in opschudding gebragt. Vrydag der verledene week rond den middag hield M. Poisson met zyne diërgaerdein het dorp slit, daer hy van Brussel naer huis op reis was. De verzameling bestaet uit 2 leeuwen, 1 tieger, verscheidene beeren en 37 apen. Na de rytuigen in de schuer van den herbergier Vi*ebos gezet te hebben, ging het personeel der dier- gaerde wandelen. Des morgends als de wachter de schuer opende beriierkte hy met schrik, dat de tieger uit zyn hok ontsnapt was, door met zyne klauwen den vloer van zyne gevangenis op te breken. Hy gaf oogenblikkelyk het alarm, de bestuerder geholpen door twee zyner bedienden, gelukten er in den tieger door den reuk van zyn dagclyks voedsel terug in zyn hok te lokken, uit de schering der schuer waer hy zich op neergevleid had. Toen zag men dat ook de apenkooi, waerin den vorigen avond 37 dezer zonder linge gasten opgesloten zalen, leeg was en dat allen door het dak der schuer de vlucht genomen hadden. Het grootste deel der vluchtelingen schynt zich in de bosschen rond Berthem verscholen te hebben en dagelyks ziet men er eenige van den eenen boom op den anderen springen. Het is echter te vreezen dat de diererr, van hun gewoon voedsel beroofd, gevaerlyk zullen worden en men heeft besloten eene groote klopjacht in te richten om er tot den laetsten toe van te verdelgen. Maendag avond, omtrent 6 ure, heeft er te Ant werpen een feil plaets gehad, welk de grootste onhei len na zich had kunnen slepen. Ziehier de zaek: De wacht aen het arsenael bestaet uit zevenmannen en een korporael. Deze laetste en twee zyner man schappen hadden wat te diep in het glas gekeken. Een der dronken soldaten legde zich op de brits te slapen, toen een der schildwachten moest worden afgelost. De korporael wekte den soldaet, ten einde zynen makker te gaen aflossen. Deze laetste kon niet meer regt op zyne beencn staen. Een der andere soldaten, die niet dronken was, een Leuvenaer, deed den korporael opmerken, dat de man onbekwaem was om zyne dienst te verrichten en hy voor hem twee uren zou hebben gedaen. Op deze woorden, begon de korporael te vloeken en te tieren, en bedreigde den Leuvenaer naer de hoofdwacht te doen brengen. Eene menigte volks verzamelde zich voor de deur van het wachthuis. De korporael riep de wacht onder de wapens. De soldalen gehoorzaemden al brommende, en plaetsten zich voor het wachthuis met de wapens in de hand. Daer het volk bleef staen, gaf hy al brullende het bevel de geweeren te laden. De soldalen aerzelden, doch de korporael gaf het voorbeeld, nam een kardoes uil zyne giberne, en be gon zyn geweer te laden. Op dit oogenblik sprong een brigadier der militaire werklieden toe, ontrukte het geweer aen de handen van den korporael, alsook aen een der twee soldaten, die het voorbeeld van zynen overste meende te gaen volgen. De vyf andere soldaten bleven kalm, omdat zy maer al te wel begrepen, dat de korporael ongelyk had. Intussclicn was de politie ter plaelse gekomen, en deze dwong de wacht binnen te gaen. Op de politie volgde eene patroelje der hoofdwacht met eenen offi cier, waerdoor de dry dronkaers naer de St-Joriska- zerne werden gebragt. Zonder de tegenwoordigheid van geest des hooger gemelden brigadiers, zou stellig dit dronkenmanstoo- neel ernstige gevolgen naziëh hebben kunnen slepen. In de dorpen aen de overzyde der Schelde van Antwerpen verkeerde men dynsdag in grooten angst. Te Burcht had men bemerkt dat een kleine losloopende hond, aldeteekens vanrazerny gevende, verscheidene aridere honden aenrande en beet. Men begon het dier te achtervolgen om het dood te slaen, doch dit was vruchteloos. Woensdag morgen, rond 5 i/a ure, hoorde men op het Vlaemsch Hoofd het blaffen en kermen van twee of dry honden, en weldra vernam men, dat de razende hond aldaer verschenen was, en verschillige dieren, groot en klein, gebeten had. Hier ook achtervolgde men den gevaerlyken hond, doch hy sprong door eene haegin den hof van den heer Geldorp, waer hy eenen jachthond beet die op den band lag. De heer Geldorp kwam met een geladen jachtgeweer en lostte een schot, dat den hond trof en wondde; een tweede schot velde hem dood neder. Men zegt dat er van de 14 honden op St-Anneken 12 gebeten zyn, waervan men er terstond vyf in de Schelde verdronken heeft. De andere zyn stevig aen kettingen gelegd. Wat de gedoode hond betreft, men heeft hem in een zeer diepen put begraven. Men veronderstelt, dat hy van de gemeente Melsele geko men is. Men meldt ons uit Aertselaer (Antwerpen:) Op 4 dezer, rond 4 ure des namiddags, heeft men naby de hoeve der kinderen Scheeweghe aldaer, een brandbrief met potlood geschreven, gevonden. Het schrift luidde als volgtDe hoeve der kinderen Schee- weghe en die der weduwe De Wit, te Aertselaermoeten afbranden. De gendarmerie van het feit verwittigd, begaf zich ter plaelse, en begon een onderzoek, het welk de aenhouding van J. F. Nauvvelaers, 19 jaren oud, landbouwer te Aertselaer, voor gevolg had. De beschuldigde heeft bekentenissen gedaen en is naer de gevangenis van Antwerpen overgevoerd. J. B. Delannoy, de stoutmoedige smokkelaer, is woensdag avond, in het dorp Bleharies (Doornyk) verschenen. Hy zat met verscheidene zyner mannen in eene herberg te drinken, toen een douaen binnen kwam, met name Peequeur, die hoegenaemd aen hem niet dacht. Delannoy greep hem vast, wierp hem ten gronde en gaf hem een vracht slagen. De andere men- schen, welke zich in de herberg bevonden, werden door de overige leden der bende van Delannoy, die tot aen de tanden gewapend waren, belet hulp voor den douaen te halen. Het ware te wenschen dat die stoutmoedige smokkelaer eindelyk werd gevat. De landbouwersmaetschappy van het oosten van België heelt besloten eenen wedstryd uit te sehryven, die te Luik zal plaets hebben den 5, 6, 7 en 8 july aenslaende, in het openbaer park der Bovery. Deze wedstryd zal bevatten1° De werktuigen die buiten dc hoeven gebruikt worden, er onder begrepen de stoomploeg; 2° de werktuigen die binnen de hoeven worden gebezigd; 3° vee en alle dieren van het neer hof, zaed en planten, plans van hoeven en landbouw- kaerten. Een groot getal gryzen van 25 tot 500 fr. zullen te winnen zyn. DesteeugroefwerkliedenvanEcaussines-Enghien (Bergen) hebben, ten getalle van 1500 a 2000, het werk gestaekt. Deze werkstaking had eene zoo groote uitbreiding genomen, dal woensdagde tusschenkomst der gendarmerie noodig was. Wal er eigenlyk gebeurd is, is ons nog niet bekend; al wat wy weten is dat er woensdag avond eene groote opgewondenheid heerschle. De gendarmerie is er in gelukt eene sa menscholing van .omtrent 1000 steengroefwerkers, welke eene bedreigende houding aennam, uiteen te dryven. Het peerd vau eenen gendarm is gedood en men spreekt van aenhoudingen. De kapitein der gendarmerie heeft donderdag nacht Bergen verlaten, om zich met al de beschikbare gen darmen ter plaetse te begeven. Wy verwachten nadere inligtingen. Aen de Londensche Maetschappy voor kunsten is eene som van 500 p. st. ter hand gesteld, om te dienen als pryzen voor nieuwe vindingen, ten doel hebbende de besparing van brandstof in den huisely- ken vuerbaerd. Men hoopt daerdoor het verbruik van steenkolen te doen verminderen. De maetschappy heeft nu vyf pryzen, ieder van 50 p. st. en eenegoude medaille, uitgeloofd voor den besten vuerhaerd, ge schikt vooreenen gewonen schoorsteen, by het min ste steenkolenverbruik, 1° tot verwarming en venti leering van een vertrek; 2° lot het koken van spyzen, verwarming van ventileering; 3° lot dezelfde doelein den als onder 1°, maer met gaz als brandstof; 4° tot de doeleinden als onder 2°, met gaz als brandstof; 5° voor ieder ander toestel of inrichting, waerdoor het beoogde doel kan worden bereikt. Ooren van 40,000 fr. Men schryft aen den Courrier du Commerce, van Bern,dat een bankier van Weenen, die metzynedrydochters in Italië rondreisde, over een vyftiental dagen, in de omstreken van Sor- rente is aengehouden geworden door achttien ban dieten, die dreigden hem zynen neus en ooren af te sneiden, indien hy hun geen losgeld van 40,000 fr. betaelde. Door zyn veel tegenspreken heeft de ongelukkige de bandieten ovcrhaeld om hunnen overdrevenen eisch eenigzins in te krimpen, en eindelyk stemden zy er in toe, om zich met een losgeld van 20,000 fr. te vreden te stellen. Dezè som werd door het bank huis Monri Coffre van Napels betaeld, waerna de ban kier en zyne familie, die tot zoolang gevangen geble ven waren, op vrye voeten gesteld werden Het gebruik van den hollen baksteen verspreidt zich meer en meer in dc bouwwerken, vooral ten platten lande: de holle sleenen zyn beter gebakken, verliezen vlugger het vocht dat zy opslorpen, vormen warme en drooge muren. Als ze goed gemaekt en goed gebakken zyn, is het voldoende ze te bestryken met eene waterverw, als men hunne roode kleur niet behouden wil, of liever met eene olieverw, die noodzakelyk duerzamer is. Deze verw is vooral te verkiezen voor de melkkelders. Heeft men een melkkelder, waervan de muren voch tig zyn, men bekleedt ze met goede holle steeïien, zoodal er tusschen de wanden en hun bekleedsel voor eenen luchtstroom eene ruimte openblyft van 3 lot 6 centimeters. De waschkoten, de melkhuizen, enz., waervan dc vloer dikwyls moet werden gescheurd, zouden zeer voordeeliglyk kunnen worden bevloerd met hollen baksteen, bedekt met nagenoeg 2 centimeters ciment van Portland. Een dergelyke vloer kan even zoo effen worden gelegd als geslepene tichels. Wil men op eene nog krachtdadiger wyze den toe gang van het vocht beletten, met overdekke, na de drooging, het geheele met eenen vernis van lynolie, iets wat de stevigheid van den vloer vermeerdert. By middel van den asphalle zou het beoogde doel met nog meer zekerheid worden bereikt, doch dit zou veel duerder te staen komen. In de overwelfde stallen, de te regt in groot getal zyn, dewyl een gemetseld plafond al niet veel moer kost dan eene zoldering van balken en planken, zouden de gewelven kunnen gevuld worden met hollen steen. In Engeland bezigt men thans uitsluitelyk hollen steen, ten minste voor de binnenmuren der plattc- landsgebouwen. Kerkelyk Nieuws. Onze stadsgenoot de E. P. Scrafien Platteau, der compagnie Jesu, is in den Heer ontslapen in 't college van St-Jozef, te Turnhout, in den ouderdom van 58 jaren. Rampen en Ongelukken. Dynsdag avond, rond II ure, op het oogenblik der aenkomst alhier van den reizigerstrein vanAeth werd eenen wagen geladen met 5 stukken genever en be spannen met 3 paerden, toebehoorende aen de beeren Van Assche, stokers alhier door de lokomotief aenge- raekt. De wagen was juist op de doorsnee tusschen de twee barreelen aen de yzeren brug, wanneer de trein aenkwam. Een der twee achterste paerden wierd medegeslingerd tot over de brug, waer het dood bleef liggen, het tweede is de voorpooten afge reden. Het derde geraekte los en is voortgeloopen. Aengaende den geleider, deze is by geluk voor- waerls gesprongen en heeft geen letsel bekomen. De wagen is erg beschadigd. Verleden zaterdag namiddag hebben al de treinen vertrekkende van Brussel, ruim een half uervertraging ondergaen, ten gevolge der ontriggeling van eenen koopwarentrein, welke rond 11 ure, tusschen Lutte en Gosselies had plaets gehad. De ontriggeling was veroorzaekt, door dat de werk lieden welke aen de baen bezig waren, eene rail had den opgenomen. Toen zy den trein zagen aenkomen, hebben zy den machinist niet in tyds verwittigd; de lokomotief zit meer dan een meter diep in den grond, zoodat men zal verplicht zyn, haer stuk voor stuk af te breken.Detwaelfwaggons, met kolen geladen, waeruit de trein was samengesteld, zyn op elkander geloopen en gedeeltelyk vernield. Verwonderlyke zaek, de machinist is op de machien gebleven en heeft hoegenaemd geen letsel bekomen. Dynsdag, tegen den avond, is een groot ongeluk gebeurd in de naburige gemeente St-Amandsberg by Gent. In de Schoolstraet, digt by de gemeenteschool, is den kelder ingestort van een in aenbouw zynde huis. Dry werklieden zyn onder de puinen begraven. Twee ervan waren nog in leven; de derde werd dood van onder de puinen opgehaeld. Van de twee geredden, werd een erg gekwetst naer de Byloke overgevoerd, de andere is, maer wei nig bezeerd, naer zyn huis terug kunnen keeren* De verongelukte is een metser, die eene vrouw met twee kinderen acblerlaet. Die ramp Reeft in geheel 't dorpeenen bedroevend^n indruk teweeg gebragt. Dynsdag is ter gemeente Moerbeke (Brugge) een jammerlyk ongeluk voorgevallen. De nog jonge vrouw van Ferdinand Dc Pover, alleen te huis zynde, kreeg eenen schielyken overval, verloor 't bewuslzyn en viel gedeeltelyk met het lichaem op hel fel brandende haerdvuer. Toen men de ongelukkige vrouw ter hulp snelde, waren hare beide voeten geheel verkoold door de vlammeu, en begonnen hare kleederen reeds vuer te vatten. Men diende haer onmiddelyk alle mogelyke hulpmiddels toe, die haren staet vèreischten, doch niets kon baeten; een half uer nadien, na slechts eenige woorden geuit te hebben, bezweek de onge lukkige in de schrikkelykste pynen. Verleden zaterdag namiddag, is de reizigerstrein die van Aken naer Keulen vertrok, in den tunnel naby Stolberg (Verviers) op een ODtriggelden koopwaren- trein geloopen. Een reiziger verhaelt dat de botsing schrikwekkend was; er zyn verscheidene reizigers gekwetst. De avondtreincn zyn in onze statie met eene merkelyke vertraging aengekomen. Wy hebben ons over deze ramp geene juiste inligtingen kunnen be-

De Gazet van Aalst | 1873 | | pagina 2