N° 121. Zondag 20 April 1873. 3de Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. De Bende van Jan de Lichte/11 Aelst, 19 April. Handel en Nijverheid. HET PROCES DER FAMILIE BOURBON. Biiilenlandsch Nieuws. G-azette van Aelst Het Bureel von liet I>ls»«l is gevestigd in <Ie Knpellesteaet IV0 11, wner olie Beleven, gelden, enz. vroclitvry moeten toegezonden worden. Abonneinentsprj's Si fr. 'sjuers, vooraf betnelbaer. Voor den buiten kan men Inschryven In al «le postknntooren, en voor de lnndelyke gemeenten by de briefdragers. 3, Wy verwittigen het ge- eerd publiek dat de eerste nummers van onzen feuil leton IIE BENDE VAN JAN I)E LICHTE ten onzen bureele niet meer te bekomen zyn, ten zy voor degenen die inschryven in eens voor ganscli het jaer 1873. Wat betreft het loopend vervolg van dien feuilleton wy drukken er weke- lyks in genoegzaem getal om alle af- zonderlyke aenvragen te voldoen. Men zendt uit Limburg de volgende snippers aen de Maesbode Daer de rogziekte, in 't oosten van Limburg bekend en veel voorkomend onder den naem van Stoft, dit jaer schynt toegenomen, zoo raden wy onze landlieden aen eens te beproeven, de velden waer de Stoft voorkomt, met kalkwater te begieten en ze eenige jaren voor zomervruch ten in het vervolg te gebruiken. Wyl het gras in de grasmaend reeds wel uit schiet, maken wy diegenen onzers lezers, welke zich op landbouw toeleggen, opmerkzaem op de molshoopen. In de meeste weiden of graslanden vindt men in de lente een groot getal molshoopen. Vele landlieden meenen dat deze molshoopen schadelyk voor de graslanden zyn, doch dit is slechts betrekkelyk waer; immers laet men de molshoopen liggen, dan zyn ze zonder twyfel nadeeligvoor de beemden, spreidt men ze even wel in de maend meert behoorlyk uit elkander, dan zal men weldra in den omtrek eene buiten- gewoneyruchtbaerheid ontwaren, welke vrucht- baerheianaer ontstaen te danken beeft aen de betere aerde, welke de mollen hadden in de hoogte gewerkt. Wy spreken daer juist van uitspreiden; het is evenwel het beste ze uit elkander te harken of heeft men vele weiden dan het overkruis eggen. Het ware, te wenschen, dat elk landbouwer jaerlyks in meert zyne graslanden egde; zoo "doende zoude de mossoorten losraken en zou men ze gemakkelyk kunnen laten byeen rapen en een betere hooioogst doen volgen. Daer wy de vorige mael aenmerkten dat de guano langzaem slechter wordt, wyl het schynt dat men onder den naem van Peruguano (die byna opgeraekt is) andere meststoffen van min der weerde verkoopt, zoo merken wy aen, dat het menschelyk ware dat men zich meer en meer bediende van het mesten met lupinen, waertoe de gele vooral zeer geschikt zyn. Men zaeit er per morgen SO liters, laet deze behoor lyk in 't bl^d groeien en ploegt ze dan onder; zy werken sterk dry vend, maer jaerlyks dient De plaeg van Vlaenderen. (21e VERVOLG.) Middelerwyl had in de keuken der hofstede, rond den haerd, tusschen den pachter en zynen gast een ernstig gesprek aen vang genomen. Ja, bevestigde de pachter, wy beleven vreemde en buitengewoon slechte tyden.... En verwondert het u dat ik, een onwetende boer, met.zooveel zeker heid spreke van zaken welke doorgaens builen het bereik staen van den gemeenen man, dan zal ik u zeggen dat ik dagelyks omga met mensehen, geleerde en brave lieden, die veel gezien, veel gelezen en veel onthouden hebben. Ik zal erby voegen dat myn eigen broeder pastor is op Waerbeke. Oh! moest gy die hooren klappen, hy zou u dagen cyi nachten* lang vertellen van dat.... gedoemde Frankryk. Hy zou u verhalen in 't lang en in *t breed hoe hel er gael; hoe er alles in de war loopt; hoe koning Lodevvyk XV, zynen beroemden voorzaet willende naapen, beweert alleen meester le zyn in zyn land, terwyl hy, vadsige en wulpsche monark die hy is, vrywillig kruipt onder hel schandig en onteerend juk eener verloopene slagtersdochter; hoe de doortrapte Pompadour, de derde slons, die, sedert de Regentie, Frankrvks be heer en lotbestemming in handen krygl, niet* alleen den koning maer ministers, en parlement, en lot het leger toe weet by den toom le leiden; hoe, van den anderen kant, de openbare en aenhoudende zedeloos heid van 't Hof, als een besmetlelyke kanker, tol den adel, tot de burgery en tol de laegstc standen der fransche zamenleving is ingedrongen; hoe onder de bescherming en de toejuiching van 't algèmeene zedebederf, de hatelykste goddeloosheid zich heeft ontwikkeld, eene berekende en beredeneerde godde loosheid, welke, onder den verleidenden en leugen- achtigen naem van Philosophisme al de leerstelsels (1) Eigendom der Gazette van Aelst. op nieuw gemest te worden, want zy zyn spoe dig verteerd. In den laetsten tyd heeft men meer en meer de weerde beginnen in te zien van het zout in 't voedsel en in den drank der dieren; voor hen, die nog niet genoeg het nuttige en noodigc hier van inzien,diene het volgende: Voorname pachters hebben bevonden, dat het zout de kracht en de gezondheid van 't vee be vordert, de rnaeg verwarmt en versterkt, den eetlust opwekt en vergroot, de spysverteering zeer bespoedigt, de afdryving der urine zeer bevordert, de dieren in eenen goeden staet houdt, hen langzaem en gemakkelyker vet doet worden en ze vruchtbaerder en meer geschikt tot voortbrengen maekt. Verder bewaert het zout het vee voor rotheid, voor wormen en meer andere ziekten, en geeft tevens blinkend en glad haer. By het hoornvee bezorgt het zout meer melk, meer en betere room, boter en kaes en geelt zelfs aen de boter een gele kleur en beteren smaek. By de schapen is het door het zout vooral, dat de wol zyachtiger, digter en veerkrachtiger is. Landbouwers, welke deze voordealen van 'tzout voor hun vee willen genieten, zullen zeker een proefje nemen en dan zeggen, dat wy nauvve- lyks de helft der voordeelen hebben opgesomd. Men leest in het Haarlemsch Nieuwsblad: Tot aenvulling van onze berigten omtrent het proces der familie de Bourbon tegen den graef van Chambord, kunnen wy nog mede- doelen dat de bewysstukken die thans in handen zyn van M. Jules Favre en betrekking hebben op het verblyf van den hertog van Normandië (Lodewyk XVII) in Frankryk, Italië, Pruisen, Zwitserland, Engeland en Nederland, niet min der 481 authentieke akten, uitmaken; terwyl nog dagelyks uit alle deelen van Frankryk by den graef Gruau de la Bare, in het hotel de Londres et d'Anvers, boulevard Magenta te Parys, alwaer hy verblyf houdt, bewyzen wor den ingezonden, die het goede regt der familie de Bourbon staven. Sterk is de aendrang dergenen, die de familie de Bourbon aenraden,om zich in politieke party- te stellen, doch 31. Adelberth de Bourbon heelt aen hunne raedslieden formeel verklaerd, dat hy en zyne familie slechts de erkenning verlan gen van hunnen naem en hunne burgerlyke regten in Frankryk. Als moreels bewyzen zullen nog door de familie worden overgelegd de navolgende stuk ken, die in de portefeuille van den hertog van Normandië zyn gevonden, na zyn overlyden te Delft den 10 augustus 1845 en welke hy niet aen den prins Hardenberg in Pruisen heeft afgeleverd, als: Het door Lodewyk XVI aen zyn «zoon gegeven en onderteekend portret. ondermynt vvaerop staet, beschaving en samenleving zyn gevestigd; hoe het kwaed dagelyks aengroeit; hoe de middelen om het kwaed te verspreiden gedurig vermenigvuldigen: slechte hoeken, schimpschriften, slechte tooneelslukkcn enz. waerin men, trots wet en Parlement, schaemteloos mag spotten, gelyk de fransche geest weet le spotten, met God en godsdienst, waerin men God vry mag lasteren en zelfs zyn eeuwig bestaen loochenenHy die God niet vreest, zegt myn broer de pastor, ontziet niemands gezag op aerde, en daerom, voegt hy erby, wee degenen, eens de bittere appel zal ryp zyn, wee degenen die God bad geroepen en verheven cn aen wie hy de maoht had geleend om het kwaed te beletten en die, integen deel, het kwaed lieten geschieden en zelvcn hel zede- bederr en de goddeloosheid door hun plichtig gedrag aenpredikenWee hen, zy zullen de eerste slagtoffcrs zyn van hunne verblindheid cn van hunne laffe toege vendheid Dat zyn wel schrikkelykc dingen welke gy daer vertelt, viel de jongeling in, en God weet waerop dat inderdaed al zal uitkomen! Maer, verschoon my, tot nu toe hebt gy my nog niet gezegd wie eigeniyk degenen zyn die'het kristusbeeld hebben geschonden waeraen gy zoo veel prys schynt te hechten. Ik hen nieuwsgierig. Dat ging ik u juist verklaren. Dat beeld, met hel Calvariebergsken waerop het staet geplant, behoort van overouds toe aen myne familie, en aen dien eigendom houdt ik als aen den zegen van myn huis. Degenen die hel verminkt hebben, eh wel, het zyn de fransche soldaten, want in het fransche leger ook zyn er philosofm! Verleden zondag trok eene bende hier voorhy: meest allen waren bedronken. Eene van dien slechteh troep het beeld ontwarende trok zynen sabel en riep vloekend uil: eerst den Meester armen en beenen gebroken, eer wy de Discipelen den kop afslaen God beware ons! zuchtte meken, cn zy maekte zich bevend het kruisteeken. Ha? vroeg de jongeling op nydig gebeten toon, het was nog eens dat vreemd gespuis? Ik had het ge raden. En zy heetcn dat, zegt gy, philosophisme, de brave menschen plagen en godtergende straetsohen- Een stuk der kleeding, die door den koning in zyne gevangenis werd gedragen; Iiaer van Maria-Antoinette gewikkeld in pa pier niet byschrilten der koningin, van madame Elisabeth en de hertogin van Angoulème; Geldsweerdige papieren der fransche repu bliek op welker keerzyde de leden der konink- lyke familie in den Tempel onderling korres- pondeerden; Een op byzondere wyze doorgesneden doku- ment waervan de helft te Rome is en hetwelk door den hertog tydens zyn verblyf in Italië aen den Paus is overhandigd," om zyne identiteit te bewyzen, welk dokument de handteekeningen bezat van Lodewyk XVI, Marie-Antoinette, mad. Elisabeth, de Dauphin en zyne zuster; Verschillende medaliën, de ontvlugting uit den Tempel bewyzende; De kogels, die uit de borst en den arm van den hertog zyn gehaeld, na den aenslag op zyn leven in Engeland en waervan onder andere melding is gemaekt in den authentieke akte der lykschouwing van denoverledene te Delft op 12 aug. 1845, opgemaekt door den notaris Scholten, den majoor der artillerie van Meurs, den advokaet van Buren en dedoktoren Soul en- dam, Snabillié en Klappert. Het papier (enveloppe) niet cachet en byschrift waerin de papieren waren, die de Hertog van Normandië aen den prins Hardenberg in Prui sen heeft gegeven tydens zyn verblyf aldaer; De sleutel der geheime cassette die in de Tuilerien verborgen is en welker plaets alleen aen Lodewyk XVI en zyn zoon Lodewyk XVII bekend was. (Het zy hier opgemerkt dat toen in 1836 de hertog van Normandië te Parys was, Lodewyk Filips hem wilde toestaen de plaets alwaer de cassette verborgen was aen tewyzen, waerna de daerin aenwezige weerden hem zou den worden ter hand gesteld; doch dat de by- behoorende papieren in handen des konings moesten worden gegeven; daer de hertog deze laetste voorwaarde weigerde aen te nemen, was dit een der oorzaken waerom hy toen het land moest verlaten) enz. Al hetgeen omtrent ditmerkweerdige proces ter onzer kennis is gekomen, op te noemen, is nret wel mogelyk, daer voor als nog niet alles voor openbaerheid vatbaer is; wy kunnen er echter nog byvoegen dat het nieuwe kontrakt, dat de familie de Bourbon gesloten heeft met het gouvernement von Columbia met betrekking tot het familiegeheim der Bourbons (Ie secret du royal-martyr) dat alleen hun bekend is, en waer van zy het autentieke stuk bezitten, weder aen- liangig is. De grootste afstand tusschen Europa en Co lumbia is alleen oorzaek dat de onderhandelin gen slechts langzaem vorderen, ofschoon de voortdurende aen wezigheid der speciale gemag- tigden van de columbiaensche regeeringen voor deze zaek in Europa, doet vermoeden, dat zy wel tot een bevredigend resultaet zullen leiden. dery bedryven?.... Ware ik tegenwoordig geweest, baes, ik had ze eens gephilosofeerd. op myne manier!— En hy slak zyne gebalde vuist vooruit. ....Zie, pachter, dal fransch gebroed kan ik volstrekt niet iyden! zy hebben met my nog zekere rekening af te maken, en ik beloof hun dat zy er zullen afkomen met schade.... boewei zy, onder zeker ander opzicht, zeer treffelyk mynen winkel helpen doen draeicn.... Welk is uw bedryf, heer? Wel, baes, stamelde de jongeling cenigszins verrast, wel..,., ik sta aen 't hoofd van zeker slach van zaekwaernemers die zich byzonderlyk onledig houden met de onverdeeldheid te vereffenen tusschen armen en ryken.... Ik meen te begrypen.... Zoodat gy, in uw ambt, dikwyls grooten dienst kunt doen, by voorbeeld, aen arme weduwen en weczen onregtveerdig van hun have en erf verstoken Zoo is 't, pachter: wy werken vooral ten voor dode dergenen die te weinig hebben, tegen degenen die te veel hebben.... Eene schoone zending, antwoordde de pachter, die helhoofd vol hadmetdezaken van zyn «gedoemde» Frankryk, en, voor het oogenblik, noch geduld noch genoeg tegenwoordigheid van geest bezat om den echten zin van 's vreemdelings woorden te door gronden. Bedoelde misschien die vreemdeling datgene, waer aen zekere hedendaegsche vooruitgang de waerde leent van eene politieke opinie, hetgene dat, om zynen echten naem te verbloemen, men heet, of dal zich zeiven heet: het Communisme?.... Laet ons voortgaen, sprak de boer; ik heb nog veel te zeggen en, met van 't eene gedacht op 't andero le springen, zouden wy van hel spoor geraken.... Ik verveel u toch niet, niet waer, heer? Geenszins, vriend. Gy spreekt, wel is waer, van geen zeer vrolyke dingen, maer toch ik hoor u geern spreken. Ga voorts. Laet zien, waer waren wy....? Aen 't geschonden kruisbeeld, pachter. Juist. Ik zegde dus: het schrikkclyk woord door die godvergetene kerels uitgesproken is geen ydele bedreiging, maer wei eene grondige rampvolle SPANJE. Meer dan 500 officiers, welke aen het regulier leger hebben behoord, zyn thans in dienst van don Carlos. Byna al deze officiers zyn partygan- gers van koningin Isabella en van haren zoon. Thans hebben zy zich aengesloten by de Carlis- ten, uit liaet tegen de republiek en der dema gogie. Behalve de generacis Dorregarray en Lissa- raga, welke beiden met onderscheiding in het reguliere spaensche leger hebben gediendnoemt men den schout-by-nacht, Martinez Vinolet, welke met zynen zoon zyne diensten den pre tendent is komen aenbieden. Hy maekt deel van den staf van generael Elio en heelt als sim pel soldaet willen dienen. Generael Elio wilde hem tot onder-luitenant benoemen. De jonge man heeft de epauletten geweigerd, en de toelating gevraegd ze te mogen winnen.Ziedaer een schoon, een navolgens- waerdig voorbeeld. De Gaceta meldt nogmacls nieuwe nederlagen der Carlisten, maer wy weten waeraen ons te houden over de zoo dikwyls herhaelde zegepra len, waervan het resultaet tot hiertoe niets be- teekend heeft. De benden Carlisten, in de kolommen der Gaceta verslagen, bevinden zich zeer wel en zetten hunne logten in de bergen voort. Er is te Madrid een dagblad verschenen voor titel voerende El Descamisados, (zonder liemd). By dit blad, in naaping van de Sans-Cuhlle van 4793 geschreven, kan de Commune van Parys ter school gaen, want langs eiken kant van den titel pryken eene reeks ultra-radikale denkbeelden, waervan hier de meest belangryke volgen Oorlog aen den rykdomOorlog tot der dood aen de samenleving, oorlog tot het uiterste aen de domme burgery, die gemeene kerels der fortuin, die dieven van het zweet des volks. Aen hen onze looden kogels en er zullen er ons nog genoeg overblyveri voor het papen ge broed, als wy al de eigenaers cn kapitalisten zullen gefusilleerd hebben. Te wapen, adders, hyenen cn Gains der sa menleving; er moet eene geheele, volstrekte gelykmaking tot stand gebragt worden. Buiten den zegepralenden oproer, zyn allo gouvernementsvormen slecht. Regeeringloos- heid, ziedaer ons programma: dat alles aen allen zy, van de opperste magt tot de vrouwen. De eigendom is niet anders dan de vrucht van woekery, diefstal en geldgierigheid. Vernieti gen wy het huiselyke samenzyn, en leve de vrye liefde! Dat de ongebondenheid overal in het openbaer en byzonder leven heersche, en wat die kinderschrikbetreft, welke men God noemt, wy zullen een einde stellen aen zyne neering, voorzegging. Ik word allengskens te oud om er eens de verwezenflyking van te zien: onze kinderen, en gy misschien, jongeling, gy zult de droeve dagen beleven waerop gy met eigen oogen en op eigen bodem zult te bestatigen hebben wat al rampen Frankryk ons tegenwoordig brouwt. Zooals het daer gael kan het niet blyven duren; er broeit daer iets dat noodlottig moet uitkomen opeen tempeest gelyk men er misschien nooit zal gezien hebben, of, gelyk de pastor van Waerbeke zegt, de franschcn dansen opeenen volkaen, die staet op 't losbarsten en wiens zengende lava zich zal uitwerpen misschien ganscli Europa door, om daer, waer ze by tyds niet wordt gestremd, troon cn autacr om te werpen. En gy gelooft, pachter, dal wy hier met de franschen gaen zitten tot dat de voorzegging uwer sabelphilosofen zy volhragl? Dal zeg ik niet. Dal hoop ik ook niet. Neen de franschen kunnen hclhierniel lang meer volhouden. Hel is nu zes lange jaren dat die schrikke lykc oorlog woedt, schier door gansch Europa henen, en die zich verspreid heeft, door de zeetochten welke er zich aen verbinden, tot in de dry andere werelddee- len. Frankryk ziet zich zvue rykste coloniën ontnemen; in Italië e.i op vele andere plnelsen is het verpletterd, en de vyand bedreigt zynen bodem; zyne schatkist is volstrekt ydel, terwyl de vyand de handen vol zit van Engelsch 'goud; de tweedracht is opgekomen tusschen do legers zyner bondgenoolen; in hel eigeniyk fran sche leger heerschtde noodlotiigste wanorde, terwyl de ministers des konings, door hunne dwaze bevelen en belacholyke maetregols de weinige magt verlam men welke hetzelve nog overblyft; zoo gröol is er het gebrek aen opperolïlcieren, dat men ^ich genoodzaekt vindt generaels terug te roepen, sedert lang om hunne onervarenheid, in ongenade vervallen en de eenigo waeraen Frankryk mei zekerheid de eer zyner wape nen nog kan toevertrouwen, Maurils van Saxen, is een vreemdeling. Gy zyt wonder wel onderricht, baes, en, u acn- hoorendc,*heeft men geenszins noodig gazetten noch couranten ie lezen. Noglans gy zult bekennen dat maerschalk van Saxen hier zyne zaken met al le slecht

De Gazet van Aalst | 1873 | | pagina 1