die onder cfë-benaming van godsdienst uitge oefend wordt, met den laetsten priester te vermoorden. Ziehier, Descamisados, (persoonen die geen hemd bezitten of beter gezegd onterfden), onze wenschen, ons verlangen, en gy domme bur gers beeft! Plaets voor de onterfden! Vooruit het roode vaendelOorlog aen de familieaen den eigendom, aen God En boven dit alles prykt dan eehe leering van Christus, waer men zeker verre van af zou zyn, die in zulk gezelschap te zoeken. Die lee ring luidt: Zalig zyn zy die vervolging lyden om de regtvaerdigheid. (Sermoen van Jesus op den berg.) En de heer Castelar belooft aen de bestendige commissie de orde te handhaven, en de repu- plikeinsche dagbladen beweren dat de gemoe deren bedaerd zyn. /WITHEIIL.WI). De Liberté va^n Freiburg bevat een artikel over de vervolgingen, die men tegen Mgr. La- chat inspant. Dynsdag in de Goede Week heb ben zich de staetsraed Hentchi, de kanselier Ainiet, de greffiier Altermatt, de sekretaris Mistli en een deurwaerder, naer het bisdom begeven. Zy hebben den bisschop van Bazel ge sommeerd hun de archieven van het bisdom over te leveren; zy eischen zelfs de korrespon- dentie met den Paus en de nunciatuer. Kan de protestantsche d'wingelandy verder worden gedreven? Verder hebben die schenders, weerdig van den tyd van Gromwell en Elisabeth, beslag ge legd op het linnen (zelfs het vuil linnen), tafel serviezen, keukengerief en wat des meer, dat ondereen geworpen werd, in de kamer waer de archieven liggen, met bisschopstof, myters kelken, ampullen, boeken enz. Zy legden beslag op een Kristusbeeld en een Mariabeeld welk laetste vroeger niet aen de nieuwmodische ka tholieken, maer aen de oude bisschoppen van Bazel gegeven werd, door Paus Leo IX. Na die schennis van eigendom werden de zegels gelegd, en de protestantsche vervolgers gingen triomfant heenneen,wy bedriegen ons: de meesten waren verlegen over de laffe rol die zy speelden. Des woensdags keerden zy terug; doch zy vonden Mg. Lachat zoo onver- biddelyk als vroeger; hy weigerde de officieele korrespondentie met Rome af te leveren, men moge hem verbannen, of in de gevangenis wer pen. FRAiVKRVU. De minister van bïnnenlandsche zaken heeft een voortreffelyk besluit genonen. Hy heeft be- paeld dat hier een groot gesticht zal worden gebouwd, waerin veroordeelden van beider ge slacht, nadat zy uit de gevangenis ontslagen zyn, kunnen worden geherbergd, lot dat de sa menleving hun op de eene of andere wyzeweer kan opnemen, door hun werk te verschaffen, en in welk gestigt hun bovendien de gelegen heid zal worden gegeven om, als zy het verlan gen, onderwys en opvoeding te genieten. Ook zal dat gesticht ten allen tyde voor hen open- staen, in geval van ziekte en als het werk hun mocht ontbreken. Het zal onder de direktie staen van de Société de patronage de Paris, die den minister van justicie tol eerevoorzitter heeft. Een infcpekteur-generael der gevangenis sen is gelast met de inrichting van het gebouw en het noodige geld is beschikbaer gesteld. AMERIKA. De Indianen van den stam Modoc, hebben op eeiie trouwlooze wys de kommissarissen aen- gevallenj die afgezonden waren om over den vrede te onderhandelen. Generael Canby en de kommissaris Thomas zyn gedood, Meacham is gevaerlyk gekwetst. Hierna hebben de Indianen het kamp van kolonel Maron aengetast. Er wordt een grooten aenvallenden kruistogt tegen hen gereed gemaekt. President Grant heeft bevel gegeven tot het riemen van de strengste maetregels tegen de In dianen en het bevel gezonden onmiddellyk het leger tegen hen te velde te zenden. doet en dat zyne veldtocht in Vlaenderen eeu echte zegetocht is. Een echte zegetocht, ja: de eene stad valt na de andere, en op het nederlandsche slagveld oogst het fransche leger dagelyks nieuwe lauweren. Doch, iets wat gy misschien niet bemerkt, en wat wacrlyk op- nierkzaem is, is deesby eiken zegeprael door den maersehalk behaeld, zit hem de koning op de hielen om den vyand den vrede aen te bieden, en de over wonnen vyand, in plaets van toe te stemmen, weigert telkens. Op eene zoo onbehendige wyzedoet de koning dit aenbod, zoo onbewimpeld loont hy dat hy naer den vrede tracht en den vrede noodig heeft, dat hel voor eenieder klaerblykend is geworden dat onze door hem overweldigde provinciën in zyne handen slechts een pand zyn, welke hy zich zal verhaesten af te leggen den dag dal het zyne vyanden zal believen met hen in onderhandeling te treden. Diedag, beweert de vyand, is nog niet gekomenFrankryk is nog niet genoeg uitgeput. Het heeft zich bemoeid met eenen oorlog waerin het geen het minste belang had: uit loutere heerschzucht; de mogendheden hebben geen vertrouwen meer in 't fransche Hof, waer, sedert Lodcwyk XIV, zooveel overweldigingsplannen tegen haer werden gesmeed, en Frankryk dat, in dezen oorlog, eerst optrad als bondgenoot, werd allengskens verlaten en heeft sedert lang den last van den stryd alleen te dragen; die hardnekkige en aenhoudende stryd heeft den koning slroomen bloed en goud gekost, en niettegenstaende dit, en in weerwil van het voor deel welk hy hier ten lande Lehaelt, houdt men er volstrekt aen hem een dure les te. gevenmen wilt dat het te sluiten vredegedrag zooveel mogelyk keere tegen hem, dat hy afsla niet alleenlyk hetgeen hy ge wonnen heeft, maer ook iets wal bylegge van hetgeen hy eerst bezat. En zoo zal het 'uitkomen, en, onder ons gezegd, vveetgy wie er meest zal weten by te win nen? Het is dat sluw, oolyk eu schalryk Engeland. Proficiat dus voor Engeland, antwoordde de jongeling. Zoodal wy dan van de franschen voor goed gaen Verlost zyn? Én dat Maria-Tercsia ons zal terug gegeven worden. 3*0^0— By koninklyk besluit van 11 april, worden benoemd tot leden der comiteiten van toezicht der gestichten van krankzinnigen en der doortochthuizen in Oost- Vlaenderen: De heeren Ch.De Moor,uittredend lid en K.Vander- haegen, geneesheer, in plaets van wylon den heer Lievens, van ons arrondissement. Is benoemd tot burgemeester van Wetteren, C. Van Cromphaut, in vervanging van den burggraef H. Vilain X11II, overleden. Gedurende de afgeloopen maend meert zyn er 6068 brieven, ten gevolge van slechte adressen ter zyde gelegd, an dit getal zyn er, na de opening, 4,552 kunnen besteld of aen de verzenders terug ge geven worden; de overige 1516 zyn in de scheurmand geworpen. Luidens berigl van den heer Gouverneur van Oost-Vlaenderen, zullen de jonge stieren, Engelsch Durhamras, aengekocht door de Provincie ter verbe- teiing van het rundvee, openbaer verkocht worden vrydag 26 april 1873. De verkooping zal plaets hebben te Gent, Beestenmarkt, ten 10 ï/a uer. Zy zal gedaen worden met 10 °/0 verhooging, tegen oomptanle beta ling, of op 14 dagen, mits te stellen voldoende borg. De stieren zullen moeten behouden worden binnen de provincie, ten minste een jaer lang, tol het dekken van eenieders koeien en vacrzen. Er zal niet meer dan een frank per sprong mogen geëischt worden. Op witten-Donderdag, stapten de koning en de koningin, de prinses Louise, verscheidene eeredames van het hof, en het grootste deel der persoonen, aen den dienst der koninklyke familie, in hel kasteel van Ardennen gehecht,af,in hel klein dorp Hoyot(Dinant), en, tot groote slichting der inwooners, gingen allen gezamenlyk ter II. Tafel. Hel Court Journal meldt, dat onze koning, de voornaeinste verdieping van het groot hotel te Wee- nen heeft geluierd, voor al den tyd dat zyn bezoekaen de algemeene tentoonstelling duren zal. Een brusselsch blad bevestigt, dat er in de Wce- ner tentoonstelling twee schilderyen van Wiertz zul len geëxposeerd zyn, namelyk: de val der Engelenen de Zegeprael van Krist its. Op de vraeg van den.baron 't Kint de Roodenbeke, voorzitter van de belgische kommissie dezer tentoon stelling, heeft het spoorvvegbestuer den kontroleur Mortens gelast, de duitsche lynen te doorloopen, ten einde door alle mogelyke middelen hel vervoer te bespoedigen der voorwerpen, welke uil België naer de tentoonstelling zullen gezonden worden, De soldaten, welke krachtens een bevel of een verlof, afzonderlykreizen,zullen voortaenopdespoor- wegen maer half geld betalen. Men leest iu een brusselsch blad Wy herinneren aen het publiek, dat het gouverne ment gansch het jaer door de ongetrouvvden en wedu- wenaers zonder kinderen aenveerdt, om als vryvvilli- gers met premie in hel leger dienst te nemen, voor eenen tyd van 8 jaren. De vrywilliger met premie, wordl aenstonds by dat wapen ingelyfd, onder hetwelk hy verklaerd heeft, liefst dienst te nemen. Na dry, vier of vyf jaren dienst, volgens het wapen waeronder hy dient, wordt hy in onbepaeld verlof gezonden. De premie beloopt tot 1300 fr., vvaervan 300 fr. acnslonds betaeld worden; het overige moet blyven staen, tot dat de dienstjaren ten einde zyn. Indien de vrywilliger kwam te sterven vooraleer hy zyne dienst jaren volbragt heeft, dan zal de som van 1000 fr., die het gouvernement hem schuldig is, aen zyne erfgena men worden ter hand gesteld. Bovendien geniet de vrywilliger met prcpiie, eene verhoogde soldy van 10 centiemen daegsj hetgeen mnekt, dat hy alle vyf dagen eenen frtme drinkgeld kan vergaren. De vrywilliger met premie, die-lezen eu schryven kan en zich wel gedraegl, is verzekert van in zeer korten tyd tot den graed van onderofficier te geraken. Alzoo bekomt hy eenen staet die cerlyk is, geacht en winstgevend. De muzikale wereld heeft een groot verlies ge leden. De heer Bender, .bestuerder van het muziek korps der gidsen en van het muziek des konings, toe- zichter van de muziekkorpsen des legers, is maondag,' 14 dezer, overleden in den ouderdom van 72 jaer, te zynen huize, Martelaersplaets, te Brussel. De instruklie en de huiszoekingen, in zake der te Brussel aengehouden dievenbende, worden vlylig voortgezel. Een der aengehoudenen was reeds onder beschuldiging "van bedriegelyk bankroet, en het on derzoek ten zynen laste, heeft eene soort van zwarte handelsbende doen ontdekken, welke op eene groote schael werkte, om de kooplieden te bedriegen. Een ander der aengehoudenen heeft reeds 12 ver oordeelingen voor diefstal ondergaen, gevende te sa men 41 jaren en 2 maenden gevangenisstraf, waeron der 15 jaren dwangarbeid en 25 jaren toezicht van policie. Hy is evenwel het hoofd der bende niet. Eene kurieuse byzonderheid is deze, dat een der iliiar Ti-rry~ hh.vmm. En dat de fransche philosofen geen kruisbeelden meer zullen armen en beenen breken, en den tyd niet zullen hebben om onze priesters.... Zy zullen weerkomen, zy zullen weerkomen, viel de pachter in; ik weet niet wanneer, doch weer komen zullen zyZy zullen beginnen met ten,hunnent alles het onderste boven te smylen. De monarken van Europa, die doorgaens liefst het hekke aen den ouden steil willen, zullen opkomen legen de omwenteling en nog eens zal het vollen oorlog zyn; want het roe- kelooze,^ontembare Frankryk zal wederstand bieden, dolzinnig vechten tolden laetsten man om zyne nieuwe leerstelsels te verdedigen eu uil te breiden, en wy, de grensprovinciën, zullen alweer het eerste kanon schot te betalen hebben. De franschen zullen weerko men, zeg ik, en deesmael weerkomen als. volrype philosofen, om ons te beschenken met hel regiem 'ten hunnent ingebragt, om onze priesters te vervolgen en te vermoorden, onze kerken te sluiten, en.... En, en dan zal hier heerschen hetgeen gy daer even komt te noemen de plaeg van vlaenderen? Zie,dat is nuweereen geheel andere kwestie. Neen wat ik de plaeg van vlaenderen heet, is iets wat de franschen hier niet zullen inbrengen, maer wel eene kwael waermede wy sedert jaren byzitten. En die kwael? die plaeg? Heer, het tempeest is gestild, het wordt gangbaer weder. Gy moest, zegdet gy, nog dezen avond te Nederbrakel komen en het wordt lael. Ik mag u niet beletten uwe zaken waer te nemen en om u uit te leggen wal ik door die plaeg versla, heb ik minstens nog een kwaert uers pratens noodig. Een kwaert uers tyd min of meer kan myne af te doene zaken niet benadeeligen, pachter; ten ware ik u in uw eigen werk en tyd verhinderde?.... Geenszins, gy belet my in geeuer vvyze. Ik vroeg u alleenlyk of gy nog eenige minuten geduld hadl 0111 my te aenhooren. Zeker ja, baes, en vermits ik vlaming ben, zal hel my aengenaem zyn te vernemen met welke plaeg ons Vlacnderen geslralt zit. Luister dan wel, heer, ik zal het kort maken. Wordt voort geut). wachters van de gevangenis der Kleine Karmelieten, op zyne beurt insgelyks is aengehouden, omdat hy van eenen der schelmen geschenken had ontvangen. Ziehier hoe onvoorzichtig het soms is, zich uit welwillendheid met brieven te belasten, waervan men de bestemming niet kent. Verleden zaterdag kwam er een zeer achlbaer persoon van Londen, te Brussel aen, een brief met zich brengende voor eenen inwo ner der hoofdstad. Zoodra hy aengekomen was, over handigde hy dien brief aen eenen boodschapper, en ging vervolgens zich van de vermoeienissen der reis herstellen in een restaurant der nabyheid van den Muntschouwburg. Nauwelyks was hy er gezeten, of er biedt zich een heer aen, die hem zeer beleefd verzoekt, op het bureel van regterlyke politie te verschynen. De reiziger bood eenigen tegenstand, maer het verzoek werd zoo dringend, dat, om verder gerucht te vermyden, hy besloot zich naer dat bureel te bege ven. Daer wordt hy ondervraegd, men onderzocht hein op alle wyzen, en dan, na twee uren wachten, stelt men hem weder in vryheid, zeggende dal de brief, met wiens bestelling hy zich gelast had, ge adresseerd was aen eenen der meest betichtten in de dieveryen, waeraen de dievenbende zich plichtig ge maekt heeft. Sommige brusselsche dagbladen, zich woensdag, met deze zaek bezig houdende, zeggen dal de acnhou dingen reeds tot een vyftiental beloopen; wy bevesti gen hetgenc wy dienaengaende reeds gezegd hebben, dat er op dit oogenblik meer dan dertig beschuldigden ter beschikking van het parket gesteld zyn. De beambte'van de gevangenis der Kleine Karme lieten had zich niet alleen bepaelt met geschenken te ontvangen, maer was in regtstreekschc betrekkingen met de kopstukken der bende. Het is hy, die loon Falkcnslein en Haugerbaum aengehouden waren, tydens den diefstal Obrie, aen die schelmen toeliet buiten de gevangenis gemeenschap te hebben en hun de mededeelingen hunner geassocieerden, nabestaen- den en vrienden overgaf. Voegen wy er nog by, om te toonen hoe goed deze bende ingericht was en zich nog beter poogde uit te breiden, dat Haugerbaum, eenige dagen voor zyne aenhoudir.g, geschreven had, om hel regt te verkrygen de vodden, beendêren en al wal van den dienst der gevangenis voortkwam, weg te mogen nemen, hetgeen hem in regtslreeksche betrekkingen met zyne vrien den zou gesteld hebben. De vlasmarkt van Gent was gisteren nietig; kalme vragen by de herverkoopers, pryzen zonder verandering. De lynwaedmarkt wordt allengs beter; de lynwaden om te bleeken werden veel gevraegd; de pryzen wa ren vast. De uitbreiding die, in Vlaendcrén de handel in konynen heeft genomen, is ongolooflyk groot. Weke- lyks zendt men uit Thourout, Staden, Thielt, Ruisse- lede, Eecloo en Gent meer dan 50,000 van dezeknaog- dicren naer Engeland, waer zy talryke liefhebbers vinden, lerwyl men ze hier slechts aen 1 fr. 50 cent. of 2 fr. hel stuk kan verkoopen, De bereiding der vel len levert te Gent bezigheid aen meer dan 2000 werk lieden; deze vellen worden verzonden naer Amerika, Frankryk en Rusland. Men meldt uil Bouchaute (Eecloo): Dank aen het gunstige weder in de laetste helft van meert, is de verachterde lenlezaei thans ver gevorderd. Zelden of nooit heeft het oude landbouwslelsel, hier op eens zulke sterke wyzigingen ondergaen als dit jaer. De oorzaek daervan, ligt deels in de slechte of goeden opbrengst der vorige oogsten, deels in den overvloe- digen regen van bet najaer: zoo zyn hier ditmael bui tengewoon veel peerdenboonen gezaeid; do haver en erwten integendeel hebben, in verhouding met vroe ger, veel terrein.verloren. Ook de kiltuer der suiker- beeten, die hier ter streek als een der hoofdtakken van den lenteoogst doorging, wordt, te oordeelen na de weinige landen, die daertoe beschikbaer zyn ge bleven, meer en meer verlaten. Daerentegen is het aental gemeten vlas byna verdubbeld; nu dat deze vrucht weder goed gelukt, vinden de landbouwers hierby eene ruimere opbrengst, meer gemak met klei nere onkosten in het vervoer, minder stoornis in hunne drukke najaersbezighedenen voordeeliger stop pel voor het vervolg. Wat den winteroogst betreft, daervan kan men tol heden zeggen, dat de vroegere gezaeide rogge en de gerst, alsmede het koolzaed, zich over het algemeen nog al tamelyk goed voordoen. Veel minder gunstig is hel echter gesteld met de tarwe: deze vrucht die ter oorzaek van overstroomingen al te lang na het gewoone tydstip is kunnen gezaeid worden, voldoen enkel op de hooge sponsachtige gronden; overal el ders staet zy veelal geplet ofte dun; ofwel zy kwam niet op. De tarwe is hier dan ook reeds gedeellelyk herzaeid en door zomervruchten vervangen, Te rekenen van I mei aenslaende zal de naem- looze maetschappy de Belgische Leeuw, eene sloom- bootvaerl inrigten lusschen Antwerpen en Gent. De stoombooten voor dien dienst gebouwen, zullen de reis in twaelf uren afleggen, en veel gemak en eene groote spaerzaemheid aenbieden voor den han del, namelyk voor het laden en lossen der koopwaren, alsook tot hel dekken der verzekeringen tegen schade door het water. Hel agentschap van dezen nieuwen dienst is toe vertrouwd aen den scheepreeder Karei Mestdagh. M. Lebeau, burgemeester van Charleroi, heeft uit oorzaek van ziekelykheid zyn ontslag gegeven, doch hy behoudt zyn mandaet als gemeente-raedsheer. M. Lebeau heeft zyn aftredeu dooi' eenen akt van wel dadigheid willen kenmerken; hy heeft aen hel bur- gei'lyk gasthuis eene somme van 10,000 fr. geschon ken, voor het stichten van een bed. DeWerkstaking der steengroefwerklieden van Ecaussines (Bergen) is ten naslenby geëindigd. Verleden woensdag vreesde men voor groote onlus ten. Werklieden, die voor Duitschland eene verbinte nis hadden aengegacn, waren woedend omdat men hun werkboekje niet voor den 15 april wilde afleve ren. Zy waren naby de statie byeengekomen, roepende: dood aen de gendarmen! terwyl zy met steenen wier pen. Alsdan werden er sommaliën gedaen, er werd nogmaels met steenen geworpen en de gendarmen drongen vooruit. Het peerd van eenen gendarm viel dood ten gronde en verscheidene werkstakers werden gekwetst. Er had eene algemeene vlucht plaets eii twee der werkstakers werden aengehouden. Een tooneel dat byna in eene drama is veran derd, viel'zondag in de voorstad Vivegnies te Luik voor. Eone dienstmeid, zich in een huishoudelyken twist tusschen vader en dochter bemoeid hebbende, werd met eene pistool door haren meester bedreigd. Verschrikt liep het arme meisje naer boven, kroop langs een venster op het dak, doch rolde naer bene den. Gelukkig bleef zy met liare kleederen aen de kornis, gedurende eenige oogenblikken tusschen hemel en aerde hangen en werd eindelyk door eenen gebuer uit haren gevaervollen toestand gered. De Union des Artistes te Luik, richt tegen den 1 mei, eene kunst-tentoonstelling in, en wel in den foyer van den koninklyken schouwburg, De salon zal ten hoogste zes w«ken open blyven. Inlichtingen over die tentoonstelling kunnen bekomen worden, by M. Winders, bouwmeester, Vlacndcrschestraet 12, te Ant werpen. Men heeft in Firmanagh, naby Laek, (Engeland) eene aenzienlyke koolmyn ontdekt. Een beekje, dat tusschen twee rivieren vloeide, heeft op den duer den grond uitgesleten en de kooien bloot gemaekt. Die kolen zyn beproefd door verscheidene handelaers, welke verklaerd hebben dal zy beter zyn dan degene van Leilrum en van Dungannon, en gelyk aen de beste kolen in Engeland. Zy branden met groote helderheid en geven maer zeer weinig asch. Eene zonderlinge begrafenis heeft dezer dagen te Parys plaets gehad, namelyk degene van zekeren M. Borde, oud-marinier, eigenaer van verscheidene booten op de Seine. Borde was 63 jaer oud, buiten gewoon dik en zeer zwaer. Eenigen tyd voor zynen dood.woog hy 380 pond. Hy had zulken eetlust, dat hy dikwyls met zyne vrienden, voor zyn eetmael hon derd slckken opat, 0111 de maeg te scherpen. Zyne lyk- kist was 2 111. 20 lang, 85 centimeters hoog, 1 m. 16 breed. Hel lyk was in dry kisten, waervan eene in lood gelegd; het gewigtvan dit alles was zoo groot, dat men hel niet met de handen kon beneden drogen. Men moest van de eerste verdieping naer beneden eene stelling zetten, en by middel van katrollen de kist beneden laten. Dertien werklieden arbeiden hier- aen. Eene vvetensweerdige byzonderheid is, dat M. Brode, op rekwisitie,de koorden geleverd heelt,waer mede de Vendómekolom omverre gesleurd is. Zaterdag morgen heeft te Melun de strafuitvoe ring plaets gehad, op Sevin, die door het assisenhof van Seine-et-Marne (Frankryk), den 20 february ter dood veroordeeld was voor vadermoord. Sevin die zeer beangst was om soldaet te worden, legde op het leven zyns vaders aén, om door diens dood als oudste zoon eener weduwe, van den dienst bevryd te zyn. Ofschoon ook de vader zyne wonden overleefde en reeds geheel hersteld was, en aen den ontaerden zoon zyne misdacd vergaf, hield de moor- denaer weinig hoop op strafverandering over. Des morgens ten half vier, werd aen den veroor deelde gewaersehuwd, dat zyn laetste uer aenstaende was en hy zich tot sterven moest voorbereiden. Do vadermoorder schoot eensklaps wakker, eene koude rilling liep overal zyne ledematen, doch hy herstelde weldra en sprak zyne biecht acn den aelmoesenier. De beul maekte zyn doodstoilet, men bragt den veroor deelde naer de kar, en de stoet begaf zich op weg naer de slrafplaets. Het schavot was opgericht op het plein voor het kerkhof. Toen Sevin het straftuig zag, greep hem weder eene huivering aen, die hem op zyne beenen deed waggelen. Hy omhelsde de twee priesters die hem vergezelden en de twee wachters der gevangenis, maer toen eenen der helpers van den beul vooruittrad, dacht waerschynlyk Sevin, dal deze hem ook wilde omhelzen, want hy stapte verschrikte achteruit. Komaen, vriend, zegde Roch den beul, terwyl hy den veroordeelde by den hals greep. Het is verschrikkelyk, mompelde Sevin met hygende stem. Ik ben vanilaeg juist 20 jaren, en myn vader heeft my vergeven. Zich dan tot Roch koerende met groole vreesachtige oogen, zegde hy: Ochmynheer, doet my toch geen kvyaed. De greffier las het doodvonnis voor en een minuet later lag Sevin op de wipplank en daclde in de eeuwig heid neder. De poort van het kerkhof ging open en de onthalsde werd er door de beulsknechten heen gedragen en juist voor de poort was een kuil gedol ven. Het lyk werd er in geworpen, zonder doodkist en eenige oogenblikken later was hetzelve onder de aerde verdwenen. Op dciuiaiu piuers tyctcï ncr trciracTirTtrrrsevni ge worpen is werd verleden jaer, dag op dag, uer op uer, het lyk van een andere gehalsregle met naem Ducorbier, onder de aerde gestopt. Kerkelyk Nieuws. De eerw. heer De Feyter, regent van het Weezen- huis alhier, is na eene lange ziekte overleden den 14 april, in den ouderdom van 53 jaren. De eerw. heer Roelants, onderpastoor van Krui- beke, is benoemd als 2e onderpastoor van Sint-Amands- berg, plaets door koninklyk bcsluitvan 7 april aenge- nomen. Hy wordt vervangen door den eerw. heer Van de Wiele, professor in het Collegie van Eekloo. De heer Isid. De La Croix, diaken in het Seminarie, is professor benoemd in het College van Eekloo. Rampen en Ongelukken. Dynsdag morgen omtrent 8 ure is een ongeluk gebeurd in de statie van Merelbeek (Gent). De heer Leonard Levenslein, onderhoofd dier statie, willende van eenen trein stappen,gleecT van den trap en viel onderden trein. Hy werd onmiddelyk verpletterd. Een brand, die gansch een volkryk kwartier van Brussel bedreigde, heeft nogmaels getoond van hoe veel dienst de stadswaterverdeeling is, wanneer zy goed en by tyds gebezigd wordl. Het was rond dry ure 's morgends. Het vuer berstte eensklaps uit, in een door oude woningen omringd houtmagazyn der O.-L.-Vrouw ter Sneeuwstraet. Die brandbare koop waren leverden aen het vuer een byzonder voedsel, toen er van alle zyden hulp kwam opdagen met de overheden de politie der 4e en'der middensektie, pompiers, pontonniers, enz. Nogtans heeft men twee uren noodig gehad om zich gansch meester te maken van den brand, diezich zonderde snelheid endekundige bestiering van het reddingswerk, zeker zou uitgebreid hebben. Daer het vuer snel gebluscht is, hebben de naby gelegene huizen weinig geleden, lenzy het magazyn van een bierkoopman, die meer dan 200 tonnen verloren heeft. De schade is op eenige duizende francs geschat en is gedekt door verschillende ver- zekerings-maetschappyen. Men weet volstrekt niets van de oorzaken van den brand; den vorigeh dag hadden de werklieden maer tot 5 ure namiddag ge werkt. Zaterdag, ten 1 uer, heeft de expresstrein van Duitschland, tusschen Nessenvaux en Pepinster (Luik) op eenen koopwarentrein gestoolen. De lokomotief is in den schok verbryzeld; de mekanicien en de sto ker werden op den grond geworpen; den eersten wer den de twee beenen verpletterd en de tweede had .verschillende wonden. De reizigers zyn er met den schrik afgekomen. Verscheidene koopvvarenvvaggons zyn vernield. Ziehier nog eenige inligtingen over deze spoorweg ramp Een koopwarentrein mancevreerde in de statie van Nessonvaux; een andere koopwarentrein, samenge steld uit 42 rytuigen van Verviers komende, wachtte acn den ingang der statie tot dat deze mancevers ten einde waren. Het laetste rytuig van dezen trein bevond zich nauwelyks op 12 a 15 meters van den uitgang des tunnels van Halinsart. 't Was op het uer van het voorbystoomen des expresstreins van Keulen naer Brussel. 'I Zy dat het sein niet gegeven of niet was bespeurd geweest, de expresstrein naderde in vollen stoom en wierp zich by het uitkomen des tunnels, op de laetste rytuigen van den koopwarentrein. De reizigerstrein zou zonder den minsten twyfel

De Gazet van Aalst | 1873 | | pagina 2