Geschiedenis der stad Aalst van Huis, Hofstede en Land, Hofstede en eene party Land, van een schoon groot HUIS Burgerlyken Stand. ANNONCEN. vendu pen schoone Hoppestaken, van eene HOFSTEDE, Verkooping van Meubels, van een ander HUIS, YEXDsTIE Hofstede en Land, VENDUTIE van een G E II O U W VENDUTIE van LAND en MEERSCH, verpletterd zyn geweest door den schok, zonder de tegenwoordigheid van geest van den machinist, die, hel gevaer ziende, aenstonds den stoom liet vliegen en het alarmsein gaf om de wielvangers te sluiten; hy gelukte er aldus ineen weinig de snelheid van den trein te vertragen. Maer de koopwarentrein was te naby; de botsing kon niet vermeden worden. De lo- komotief, na den bagagiewagen en twee waggons van den koopwarentrein te hebben verbryzeld, wierp zich op den derden waggon. De stoker van de maehien springende, had zyne voorhand gebroken; wat den machinist betreft, die moedig op zyne maehien was gebleven, de hevigheid van den schok had hem op den tender geworpen, van waer hy weer op de ma ehien botste; zyne twee beenen waren verbryzeld. Al de reizigers werden met schrik bevangen toen ze tegen elkander of tegen de binnenkanten der rytui- gen botsten. Een van hen had nog al ernstige kneu zingen aen arm en aengezicht bekomen; de anderen kwamen er gelukkiglyk met de vrees van af. Allen sprongen terstond uit de rytuigen en snelden den machinist ter hulp, die yselyke kreten liet booren, onder eenen hoop kolen begraven. Na de eerste zorgen aen de gekwetsten te hebben gegeven, konden eenige rytuigen van den exprestrein voorlryden en kwamen te Luik aen met eeue vertra ging van dry uren. Er waren verscheidene uren noodig om dc baen te ontruimen en den dienst tus- schen Luik en Verviers te herstellen. Naer Luik overgebragt, heeft de ongelukkige ma chinist, die T voornaemste slagtoffer van dit voorval is geweest, zaterdag avond, het afzetten van een been moeten ondergaen. Er is een onderzoek ingesteld, over de oorzaken dezer spoorwegramp. Denzelfden dag en byna op hetzelfde uer is het grauwvuer uitgeborsten in eene galery der koolmyn la Chartreuse. Vier werklieden hebben zware wonden bekomen. Men meldt uit Kattendregt, (Holland) 18 april: Onze gemeente is door een hevigen brand getroffen. In de Hoofdstraet, die zich links van denVcerdam uit strekt, ontstond omstreeks 7 ure brand in het armoe digste gedeelte der buert. Iloe en waer de brand is ontslaen, kan niet worden gezegd, dal het vuer zich in de uitgedroogde met riet gedekte gebouwen met zulk eene verbazende snelheid verbreidde, dat in een oogwenk vele wooningen te gelyk in vlam stonden. De vuergloed was ontzettend; zoodat men aen den anderen oever der rivier getuigen van het onheil kon zyn en de rotterdamsche brandweer onvermyld in beweging kwam om hulp te verleenen. De vlammen sloegen geweldig om zich een; er was byna niets te redden; de bewooners konden slechts het leven bergen; het schouwspel was huiveringwek kend. Dank zy de heerschende windstille enden iever van de brandweer, gelukte men er in, de vlammen te sluiten, zoodal de brand omstreeks 9 ure onder den voet was. Afgebrand zyn vier perceelen, maer het onheil is uitgestrekter dan dit cyfer zou doen den ken, aengezien sommige dier parceelen uit een aen- tal wooningen bestonden, onder eenen gevel veree- nigd. Zoo telt een parceel zeventien wooningen (ar beidershuisjes), een ander vyf wooningen, byeen ge nomen zyn op die wyzc twee-en-lwintig gezinnen van alles beroofd. Daer de vlammen ook de overzyde van de straet bereikten, maer door de brandweer te ruggeslagen werden, is ook daer nadeel toegebragt, zoodat by de vorenbedoelde 22 gezinnen, die alles verloren, nog acht anderen moeten worden toege voegd, die gedeeltelyk schade leden. bovendien zyn nog acht gezinnen in dc ramp be trokken, die evenwel verzekerd zyn; vyf dier gezin- nnn Moan kuuiuiu oa inboodol golicd Vcrljt'antlon, de dry overige hebben slechts gedeellelyke schade geleden. Deze laetste acht buiten rekening gelaten, zyn er 22 behoeftige gezinnen van hunne kleine be zittingen en van huisvesting beroofd; 8 andere be hoeftige-gezinnen hebben gedeellelyke schade gele den. Deopenbare liefdadigheid|zal hulp moeten bieden, om den armen lieden eenige vergoeding te schenken. HOPPEM ARKTEN NUREMBERG (Beieren), 11 april: Zonder eenige hoegenaemde verandering. De kwaliteiten van keus zyn altoos zeer gezocht door de brouwers van wagt- bier; de mindere kwal. zyn verlaten door gebrek aen bestellingen voor den uitvoer. Er zyn eenige goede partyen van middelmatige kwah verkocht van 73,78 a 84 gl. De brouwery heeft eenige aenkoopen gedaen, waervan eenige kleine pariyen van Wurtemberg en Hallerlau, van 95, 100 a 102 gl., andere kwal. van keus van 78, 80, 85 a 90 gl. Heden zyn de kwal. van keus zeer gevraegd, maer de voorraed is zeer beperkt. Vandaer eene ryzing van 5 a 6 gl. In mindere kwal. is niets afgedaen. HOLLOWAY'S PILLEN. Deze beroemde Pillen zyn byzon- der dienstig om het bloed te zuiveren en de maeg te reinigen, de nieren zacht prikkelende, en als een zacht purgeermiddel werkende. Eenige doses dezer zuiverende Pillen, brengen de vuilste maeg weder in orde, verwyderen alle gal aendoeningen, versterken den bloedsomloop, geven kracht aen de spieren, en kalmte aen de hersenen en zenuwen. De Pillen zyn zoo on- schadelyk, dal zy door persoonen in den zwakslen gezondheids toestand, met wondervol goed gevolg, kunnen ingenomen worden. Als het gestel door bovenmatig toegeven aen lusten ontzenuwd, of door het gebruik van kwikzilver bereidingen uitgeput is, zyn deze Pillen uitmuntende geneesmiddelen; zy dry ven het vergif uit en verryken het bloed Tarwe Mestelum Rogge Geerst Haver Hoppe (1872) de 50 kil. Hoppe (1869) Lynzaed Raepzaed-olie Lynzaed-olie Raepzaed de 100 kil. Lynzaed Aerdappelen (roode) per 100 Idem (witte) Boter per 3 kil. Eyers de 23 Vlas de 3 kil. Viggens het koppel Lynwaden ter merkt gebragt fr. 26—ao il 34—00 24—00 27—00 B 1 700 19—00 B 00—00 00—00 25—60 27—00 V 00—00 00—00 B 00—00 00—00 B 42—00 43—00 B 33—00 35—00 B 88—00 89—00 80—00 00—00 8 22-00 23—00 B 23—00 27—00 kil! B 7—50 8—25 B 0—00 0—00 B 6—36 8—27 B 1—63 1—81 B 5—00 6—00 B 54—00 64—00 18 \ei kocht 6 10 GEBOORTEN. MANNELYK 8 VROUW^LYK 2 HUWELYKEN. A. Van Ilterbeek, winkel, met M. Beeekman, z. b. C. Neirincks.twyndersg. mefC. Verieysen,dienstm. D. Schelck, schocnm. met T. Merlens, naeist. L. Podevyn, twynd. met M. De Doncker, kantw. C. Dé Schacpdryver, eigen, met M. Gheeraerdts, bez. OVERLEDENEN. E. De Moor, wede Van den Bergh,dagl.65 j. Schaerb. B. Van Dorpe, wed® De Hacck, z. b, 73 j. Schaerb. A. Do Moor, m. D'haese, dagl. 64 j. Schaerb. B. Van den Storme, zwarte zuster, 74 j. Kapellest. A. Keiels, m. Fenies, werkm.47 j. Tragel. F. Boeyé, bez. 3$ j, Pontst. J. De Feytor, priester, 53 j. Ponlst. L. Carkers, twyndersg. 21 j. Hoogst. Vier kinderen onder de zeven jaren. Men schrijft in ten bureele dezes hlads. DOOR Frans De Potter en Jan Broeckaert, SCHRIJVERS VAN DE Geschiedenis der Gemeenten van Oost-Vlaanderen. Voorwaarden van Inteekening. De Geschiedenis ran Aalst, gedrukt op schoon papieren met duidelijke letter, zal bestaan uit ongeveer drie deelen, in ge woon 8", ieder omtrent 500 bladzijden, en opgeluisterd door platen. Het eerste deel zal handelen over dc oudheid en den oorsprong der gemeente; hare oude straten, bolwerken, vestingen, torens en muren; hare oude huizen en familiün; de topographic en waterbedeeling; de beknopte geschiedenis van 'I graafschap van Aalst, als bijzondere heerlijkheid; de magistratuur (wel en justitie); eindelijk dc burgerlijke instellingen: gilden, neringen, markten en fooren, hedendaagsche maatschappijen, scholen, enz. Het tweede deel zal behelzen de geschiedenis en beschrijving der kerken, kloosters, het hospitaal, hel begijnhof, dc toe- vluchthuizen en andere gestichten van liefdadigheid. In hel derde deel zal men dcstact- en geschiedkundige feiten opgesomd vinden,die inetde stad Aalst in onmiddellijk verband staan; eindelijk ook dc beroemde mannen, die in kunst of weten schap hebben uitgemunt. Deze drie deden zullen uitgegeven worden bij vijf afleverin gen (twee in het jaar), ieder van ruim 80') bladzijden, met de daarbij behoorende platen; zoodal, na de algeheele verschijning des werks, deze afleveringen lot drie deden zullen kunnen ge bragt en aldus ingebonden worden. De prijs is gelijk als voor de reeds verschenen deelen van de niet geïllustreerde monographieön der dorpen: S francs de aflevering, betaalbaar hij de bestelling van iedere aflevering. Exemplaren op schoon zwaar papier zijn te bekomen aan den prijs van T-BO fi*. elke aflevering. Sinte Dimphna's Marteldood. Gewijd drama in drie bedrijven, dour S. Daems, Nobertijner kanunnik regulier der abdij van Ton- gerloo, muziek van B. Raes, organist te Wester loo. Dit gewrocht zal ongeveer' 60 bladzijden mu ziek, talrijke solo's, duo's en koren van begelei ding van piano, en daertusschen ware meester stukken van gevoel bevatten. Behalve de muziek zal het werk, naar gissing, 50 bladzijden druks in gr. 8° beslaan, op fraai papier ep met elzeviriaansche letter, opgeluis terd wezen door eene plaat op Chineesch papier, naar een tafereel van Gozewijn van den Weijden, en voorzien van een prachtigen omslag in kleu rendruk. De inteekeningsprijs voor België is fr. 3-00. van 12,000 Sparre Hoppestaken, te Erembode- gem aen de Denderbrug, op Maendag 21 en op Donderdag 24 April 1873, telkens om 1 uer na middag, door het ambt van den Notaris De Smet, te Erembodegem. VENDITIE VAN 4,060 EXTRA aan het Sas van Wieze, op Maandag 21 Apiul 1873, om 2 uren namiddag. Door het ambt van den Notaris Gustaaf Van Wichelen, te Moorsel. VERKOOP1NG te Aalst, Erpe en Gijsegem. De Notaris De Vriendt, te Aalst, zal op Maandagen 28 April en 5 Mei 1873, om 5 ure namiddag, au Café Beige, ie Aalst, Groote Markt, openbaarlijk verkoopen 1° Eene Tweewoonst met Erve, te Aalst, nabij het Slagthuis, geteekend Nos 31 en 33. Be woond bij Victor De Groot en Domien Van der Haeghen. 2° Eene behuisde Hofstede, te Erpe, Oonegem, groot 34 aren. Verpacht aan Henri Evens. 3° 18 aren Land, te Gijsegem, op den Doorn- meersch. In gebruik bij Victor Herssens. OPENBARE VERKOOPING van eene behuisde TE OORDEGEM. De Notaris Moens, te Lede, zal ten verzoeke van die het behoort, ter twee nagemelde Zitda gen, openbaerverkoopen, de volgende goederen: Eerste koop. Eene behuisde en beslalde Hofstede, met Boomgaerd en Tuin, gestaen en gelegen te Oordegem, wyk Blekte, sectie A, Nos 53, 54 en 55 des kadasters, groot 9 aren 60 cen tiaren, palende oost Benedictus van Calenberg, zuid de Straet, west de erfgenamen van den heer Notaris Limpens en noord de volgende party. Tweede en toetste koop. Eene party Land, deel Meersch en Waterput, gelegen te zelve Oor degem, vvyk Blekte, sectie A,N™56 en 57,groot 34 aren 30 centiaren, palende oost Leonard Schockaert, zuid voorschrevene Hofstede, west genoemde erven van den heer Notaris Limpens en d'erfgenamen van Livinus Osselaer en noord d'erven van den lieer Joseph De Waepenaert. Om van de voorschrevene Hofstede in het ge bruik te komen met den dag der eindelyke toe- wyzing, en van de party Land, Meersch en Waterput, met Kersavond 1873. ZITDAGEN: Instel, Maendag 5 m Verblyf, Maendag 12 ME1 Telkens ten 4 ure namiddag, ter herberg de Dnj Wegen, by Jan-B1" MeuLEMAN.te Oordegem, wyk Blekte. Voor nadere inlichtingen begeve men zich ter studie van genoemden Notaris MOENS. Licitatie. VERKOOPING te Wanzele. De Notaris Moens, te Lede, zal ten over staan van de heeren Vrederechter en Greffier des kantons Aalst, en ingevolge de schikkingen der wet van 12 Jünij 1816, op de hierna vast gestelde dagen, in het openbaar te koop bieden: Eene behuisde en bestalde Hofstede met bare Erve en aankleven, gestaan en gelegen te Wan zele, aan bet Dorp, groot volgens meting 27 aren 80 centiaren, palende oost de Kalsijde van Wan zele naar Cherscamp, zuid de Wellebeek en de Baan, west Philemon Apnaert en noord Dona- tus Moerenhout en de Voetweg. ZITDAGEN Instel, Dingsdag 22 ,e-o. Verblijf, Dingsdag 29 KmL l873' Telkens om 4 ure namiddag, te Lede, op de Markt, ter herberg het Gemeentehuis, bij de beer Chs Lowie. op de Werf, te Aelst. Op Woensdag 23 April 1873, om 1 uer nanoen, zal Deurwaerder Ringoir, openbaerlyk ver koopen, voorliet Huis van d'heer J. Van Assche, op de Werf, te Aelst, een aental Meubels, Stoe len, Tafels, Commoden, Kleerkas, Secretaire, Schilderyen, Printen, gezaegd Bert, 'Ramen, Deuren, Strooi en Brandhout. Op gewoone conditiën en tyd van betaling. Om uit de gemeenzaamheid te geraken. OPENBARE VERKOOPING EN TE AALST. De Notarissen De Pauw en Boone, te Aalst verblijvende, zullen, ten verzoeke van wien bet behoort, voor vrij en zuiver en met gewin van palmslagen en gelagen, op de bier onder bepaalde Zitdagen, openbaarlijk te koop aanbieden, de volgende Eigendommen, te weten: Eersten koop. Een zeer schoon, sterk en sedert weinige jaren uit den grond nieuw opgebouwd Huis met Koetspoort, gestaan en gelegen binnen de stad Aalst, op de Keizerlijkeplaats, N° 30, ge kadastreerd sectie A, Nummers 1084a, 1087 en 1087bis, met eene bebouwde en onbebouwde oppervlakkige grootte van 17 aren 80 centiaren, samengesteld gelijkvloers met Vestibule, twee door een loopende Zalen met Bureau en Cabinet en voorzien van marmeren Schouwen, met grootën Achterbouw, bestaande uit schoone en groote Eetplaats, eene andere Kamer, Keuken, Waschhuis en Remise; vijf Kamers op ieder der twee verdiepen, scboonen Trap, twee groote Zolders, Kelderkeuken, groote Keldering met afgeslotene Wijnkelders, Cour, Pomp-en Regen water, fraaijen grooten Hof beplant met de beste uitgekozene Fruilboomen in vollen op brengst en de schoonste Ornementplanten; palende aan de eigendommen van d'heer De Coen-Moyefsoen, Madame Van den Bossclie- Eeman, d'heer Heyvaert-31oyersoen, d'heer De Bruyn en d'heer Boone. Thans bewoond door den medeeigenaar den beer Amand Van der Smissen. Ingenottreding met 15 September naast. Tweede' koop. Een schoon Winkelbuis met Vitrine, thans zijnde eene Boedrukkerij, gestaan en gelegen te Aalst in de Kapellestraat, sectie A, Nummer 468, met eene oppervlakkige erve van een are, hebbende verscheide Kamers op ieder der twee verdiepen, Pomp- en Regenwater, Kelder en Zolder, komende van d'eene zijde aan d'heer De Vuyst-Van den Bossche, van de andere zijde aan sieur Verleysen en van achter aan dame Goussaert. Bewoond door d'heer Joseph Van Branteghem, drukker, tot vijfden November 1873. De koopers zullen alle gemak hebben tot betaling hunner koopsommen zelfs, indien zij zulks verlangen, zullen zij bet vermogen hebben op iederen.koop een deel der koopsom te be houden, aan 5 °/0 's jaars. Superabondanten Zitdag Donderdag 1 Mei 1873, om 4 uren namiddag, ter Estaminet de Vier Winden, bewoond door d'heer Perrkman-De VuYST.te Aalst. Tot nadere inlichtingen en nemen inzage der verkoopingsvoorwaarden vervoege men zich ter studiën van bovengenoemde Notarissen DE PAUW en BOONE. van 6000 Hoppestaken en 2000 Boonstaken, te Aalst, op de Nieuwe Kaai, Poutstraatpoort, Dijnsdag 22 April 1873, ten 2 uren namiddag, door 't ambt van den Notaris Jh. Verbrug ghen, te Aalst. te Aalst-Schaarbeek. De Notaris Verbrugghen, te Aalst, zal met gewin van palmslag en gelagen, openbaar lijk verkoopen 1° Eene behuisde Hofstede, te Aalst-Schaar beek, in de Lindestraat, groot 16 aren 16 centi aren, gebruikt door de kinderen van Carolus Schockaert. 2° En een parceel Land, te Aalst, op St-Jobs, groot 10 aren 75 centiaren, ook gebruikt door de kinderen Schockaert. Instel Zatürdag 3 1079 Verblijf Zaturdag 17 Mei 1873- Ten 5 ure namiddag, ter herberg genaamd de Belle Alliance, bij Felix Podevyn, aan de Nieuvv- straalpoort, te Aalst. ter Hofstede hier voren beschreven, op Dijnsdag 20 Mei 1873, te beginnen ten 7 ure 's morgens, van Huismeubelen, Landbouwersbalam, Graan, Aardappelen, Hooi, Strooi, eene Meikkoei, een Rund en een Verken. OPENBARE VERKOOPING zonder intrek dienende voor Graanmolen, een HUIS en eenen STAL, alsmede van een Stoommachien en Molenaars Gereedschappen, te Aalst, op de Werf. De Notaris Verbrugghen, te Aelst, zal met winst van palmslag en gelagen openbaai-lijk ver koopen, de volgende goederen, om er bij de koopers in liet gebruik van te treden met de betaling van bunnen koopprys, te weten: Eerste koop. Een Gebouw alsnu nog die nende voor Graanmolen, bewogen doorliet Vuur ter kracht van 8 tot 10 Paarden, staande op de Rivier de Dender, te Aalst, aan de Werf, geka dastreerd wijk A, N°* 739 cn 740, met eene op pervlakte van 90 centiaren. Tweede koop. Een Huis gestaan te Aalst, op de Werf, neven den Dender, houdende aan de .herberg genaamd het Bijdershof, gekadas treerd wijk A, N° 736a, met eene oppervlakte van 1 aai- 70 centiaren. Derde koop. Eenen Stal voor tweePaarden, te Aalst, op de Zaad ol Scheepstimmerwerf. Alles gebruikt door den lieer Jean Van Assche. ZITDAGEN Instel, Maandag 28 April jö7q. Verblijf, Maandag 12 Mei Ten 5 ure namiddag, ter herberg het Oud Sas~ huis, bij d'heer J. De Grauw, te Aalst, aan de Werf. Op Donderdag 15 Mei 1873, ten 1 uur nanoen, zal bovengenoemden Notaris Verbrugghen, in het Gebouw biervoren beschreven onder den eersten koop, opcnbaarlijk verkoopen, bet Stoommachien en alle de Gereedschappen die nende lot de Graanmolen zich in dit Gebouw be vindende, bestaande voornamentlijk in: Maehien eener kracht van 8 a 10 Paarden; Ketel ter kracht van 10 a 12 Paarden; Engrenagien met groot IJzeren Tertwiel en slaande Assen voor de Steenen; Verdere Engrenagien en IJzeren Assen voor de bewerkingen van den Molen; 2 Koppelen Engelsche Steenen met derzelver toebehoorten; 1 Koppel zeer goede Witsteenen; 2 Builmolens met Nieuwe Kassen; 1 Goede Vijs of Galg, voor bet ophalen der Steenen; Eene groote boeveelheid Arduinsteenen waar- onderstukken van 1 meter 50 centimeters lengte op 80 centimeters dikte; En al liet verder gerief en halam van den Molen. OPENBARE VERKOOPING te Aelst-Mylbeke. De Notaris Jh. Verbrugghen, te Aelst, zal ten verzoeke van die bet behoort, openbaerlyk verkoopen, met bet houden van twee Zitdagen de volgende goederen, te weten 1 koop. Tot 18 aren 80 centiaren Land, uit eene party Land en een onverdeeld toebe- hoorende uit eene party tergroote van 30 aren, gelegen te Aelst-Mylbeke, genaetrd de Dry Vel den, palende oosi Frans De Groot, zuid J.-B. Van de Maele, west de Cauterbaen en noord Isabella Longé. 2 koop. De onverdeelde helft in 39 aren 60 centiaren Land, te Aelst-Mylbeke, omtrent den Dobbelen Arend, genaemd de Schorstede, palende oost de hofstede van de kinderen Philip Beeekman, zuid het Galgeveld, west Adrianus De Leeuw en noord de Calsyde. 3 koop. De onverdeelde helft in 9 aren 60 centiaren Land, te Aelst-Mylbeke, palende oost Frans Podevyn, zuid en west den volgen den koop. Gekogt by acte voor den Notaris Verbrugghen den 30 September 1865. 4 koop. De onverdeelde helft in 19 aren 36 centiaren Land, te Aelst-Mylbeke, aen de Groenstraet, palende oost de Groenstraet, zuid Joannes Van de Meerssche, west Francisca Po devyn en noord S. Commerman. 5 koop. De onverdeelde helft in 40 aren 4 centiaren Meersch, te Aelst-Mylbeke, op d'Hershage, sectie I), N°9 770 en 771, palende oost d'erven van Jouffrouw Van Achter,zuid de Hospitalen van Aelst, west den Tragel en noord Madame weduwe d'Hert. 6 koo)De onverdeelde helft in 17 aren Land, gelegep te Aelst-Mylbeke, aen den Dob belen Arend, palende oost en noord de Straet, zuid Fr. De Bruyn en noord den beer De Pauw Notaris. 7 koop. De onverdeelde helft in 31 aren 80 centiaren Land, te Aelst-Mylbeke, Wyn- gaerdsveld, palende oost den Weg, west Felix De Gock als gebruiker en noord d'heer I)e Scha epdry ver. 8 koop. Den helft in eene Schuldvordering, ten kapitale in bet geheel van 3,700 fr. intrest gevende k 4 °/0 's jaers. ZITDAGEN: Instel, Zaterdag 19 ,R7n. Verblyf, Zaterdag 26. Aran, 1873, Telkens om 3 uren namiddag, ter herberg de Ark van Noë, Moleslraetpoort, by Jh. Foncé. Om verdere inligtiagèn te bekomen vervoege men zich ter studie van voormelden Notaris VERBRUGGHEN.

De Gazet van Aalst | 1873 | | pagina 3