Kaetspel (Esplanadeplein) ^juasnmm Oyarzun gejilaetst hebben, van de bergen af en légerden zich uaby Asligarraga en wel tusschen deze plaels en Ergolbia in. By het vernemen hunner aenkomst, trok de brigade van generael Morales, gedeellelyk ont zenuwd en samengesteld uit carabinevos, (doua nen,) guarda ciyilas, (gendarmen,) miquelatas, (soort van vrywiliigers) en linietroepen, de stad uit. l)ie troep wérd opgevolgd en versterkt dooi de voluntaries della republica vanSanSebastiani, Renteria en Hernani, allen vreeselyk bange ke rels, die ordeloos om en door elkander liepen. De brigade was nauwelyks alleen op 't slag veld aengekouien of zy werd met eene levendige fusillade door de Carlisten begroet. Uit elke berg kloof, van achter elke verhevenheid des gronds, regende het doodende kogels op de republie- keinschc benden. De brigade begon achteruit te wyken toen de vrywiliigers op het tooneel verschenen. Onder de bewering dat zy beter metdeplaetselykheden bekend waren als de soldaten, hetwelk ook waer was, maer vooral omdat de Carlisten hun vuer gestaekt hadden en in het geloof dat de munitiën der Carlisten opgebruikt waren, sprongen zy de berghoogten op. Nauwelyks hadden zy echter de eerste helling der bergen beklommen of zy werden langs dry zyden door eene lievige fusillade begroet. De kapitein der vrywiliigers van Hernani,viel doo- delyk gekwetst neder en met hein talryke andere vrywiliigers. Ken aental hunner bleef als krygs- gevangenen aen de Carlisten in handen en het overige deel, voordeel trekkende uit de inval lende duisternis, trok haestig achteruit, aen Dorregaray en Ollo hunne stellingen latende, welke zy een ganschen dag verdedigd hadden. Hierdoor wordt de zegeprael van Morales op Dorregaray eene wezenlyke neêrlaeg. Zoo is het ook met de. neêrlaeg die Saballs geleden heeft, waerover de Gaceta official tot de kleinste by- zonderheden aenhaelt. Wat de gevechten van Falico, Berga en Ripoll in Catalonië betreft, deze worden stilzwygend voorbygegaen door het gouvernementsblad, om dat daer de gouvernementstroepen totael ver slagen werden en omdat er over de nederlagen zoo weinig mogelyk mag gezegd worden. HOLL4»n. Ziehier eenige byzonderheden over den oor log tegen de Atchineezen, in de Nederlandsche bezittingen van Oost-Indië: In de gisteren per mail uit Indië ontvangen be- rigten blykt dat Padang is acngewezen als militair station tydens de 'krygsverrichtingen in Atchin. Twee stoomschepen onderhouden een geregelde gemeenschap tusschen Atchin en Padang. Daer- mede worden ook de zieken en gewonden ver voerd, die te Padang en in de Padangsche bo venleden zullen worden verpleegd, en de benoouigde manschappen aengevoerd, om de expeditionaire troepen voltallig te houden. Brie ven en paketten, tot een gewigt van 10 kilo grammen, voor de ambtenaren, officieren en minderen by de expeditie, worden van Java, Madura en Sumatra van Gouverneméntswege vrachtvry vervoerd. Volgens telegram van kolonel Van Daelen, van 14 april, werd de moskeenaby den Kraton met veel verlies genomen. De kolonel heeft versterking gevraegd in inlandsche aerdewer- kers, maer niet in troepen. Het weder was in de laetste dagen zeer ongunstig. Niettemin gaen 2 bataillons en artillerie en, behalve liet stoom schip Timor, ook nog de stoomboot Banka, het expeditie leger versterken. Eene depeche, uit Penang, dato 20 april, zegt dal de hollandsche troepen tot aen den zeeoever zyn achteruit geweken, achter de pa lissaden, waer zy het naer alle waerschynlyk- heid niet zullen kunnen uithouden, tegen de overgroote strydmachten der Atchineezen. Het verlies der Hollanders wordt berekend op 500 man dooden en gekwetsten, dat der Atchinezen is niet gekend, maer het moet zeer aenzienlyk zyn. En, dat alles ingezien, verwondert het u dan dat er benden haeustroopers opkomen?.... Ha! mompelde de jongeling, hier zyn wy er! Gy spraekt daér even van eene bende, de bende, zegdet gy, de bende van.... Van Jan de Lichte. Juist. Eli wel, weet gy wat my verwondert? Het is dal in plaels van eene, er geen honderd te gelyk opslaen. Onder dertig duizend kerels te lui om te werken, is er waerlvk stof genoeg om stroopers en moordenaers te kweeken. De luiheid is het oorkussen des duivels en de bron van alle kwaed.... Hola! pachter, gy spreekt op uw gemak van honderd benden te gelyk, óf er geen verschil ware tusschen bende en bende en of het niet reeds bewe zen ware dat die van Jan de Lichte geen bende is ge lyk een andere. Ik ken geen verschil tusschen schurk en schelm, tusschen dief cn dief. Noch ik. Doch men spreekt veel van de buiten gewone uitbreiding dier bende, van hare zonderling volmaekte africhting, en vooral van haren hoofdman die, beweert men, een man is met een hoofd op, cn zoo min gclykt aen cenen allcdaegschen roovorskapi- tcin als maarschalk van Saxen aen.... Jan de Lichte? bah! hy kan misschien wat rap per zyn dan het gemeeuevan 'tgespuisdal hyaenleidl; maer, voor het overige, is hy toch maer een ellendige vagabond gelyk al de anderefl.... Zwyg.zoon, zwyg,viel meken angstig in, spreek geen kwaed van Jan de Lichte of wy zouden hel be zuren! Men verbaelt zulke schrikverwekkende dingen nopens dien mensch. Hebt gy vergeten wat onze buervrouw, molenaers grootmoeder van op den wind molen, ons verledene week vertelde?.... Die Jan de Lichte, zegde zy, is ter wereld gekomen in 'l midden 'van den nacht, cn 'l was helle donker; en, op den zelfden stond, borst een sehrikkelyk onweer los cn het bliksemde en liet donderde dat het huis daverde; en de vroedvrouw, die zyne moeder bystond, voor zegde dal het kind een levensloop was voorbeschikt, zoo onstuimig als de onstuimige nacht van zyne geboorte.... Eu de duivel beeft de waermaking van 's vroedvrouw's voorspelling op zich genomen,en hy heelt het kind aengenomen, en Jan de Lichte gael nu Voorts is heden by liet departement van ko loniën hot navolgend telegram van den gouver- neur-generael vail Ned.-Indië ontvangen: w-Berigt van den kommissaris, van 17 april. De troepen leden den vorigen dag een ge voelig verlies by den Kraton. Dientengevolge zyn zy naer het strand bi vak teruggekeerd. De toestand is zoodanig, dat in verband met de mousson, staking der expeditie in overweging zou worden genomen. Atchin is een onafharikelyk ryk in hel noor den van het zeer vruchtbare, deels onbekende eiland Sumatrawelk ryk bestuerd wordt door een Sultan. Het westelyk en zuidelyk deel van Sumatra behoort aen Nederland. De Nederlandsche be zittingen bestaen uit het gouvernement der westkust, de adsistend-residencie Benkoeleti de Lampongsche distrikten, de residentie Palem bang met onderhoorigheden, derhalve de ge- heele zuidoostelyke helft en het grootste ge deelte der westkust. Sumatra heeft eene oppervlakte van 3102 vierkante mylen, het is 236 mylen lang en 35 tot50 breed, met eene bevolking van nog geen dry milliöen zielen. Het is ongeveer 15 mael zoo groot als Holland. Atchin beslaet omstreeks het vyfde deel van Sumatra dat is nog dry mael zoo groot als Ne derland. Vele bladen hebben de bevolking van Atchin op dry millioen begroot. Dit is blykbaer eene vergissing, daer geheel Sumatra slechts onge veer dry millioen bewooners heeft, 't Zal veel zyn als de sultan een half millioen onderdanen telt, doch hy is altyd nog machtig genoeg, óm hem als vyand niet gering te schatten. Sumatra is buitengewoon vruehtbder; de bin nenlanden zyn weinig bekend. Van het noor den naer het zuiden wordt het langs de west- zyde door een vulkanische bergketen doorsne den, de oostzyde is vlak en deels moerassig. Vier van de dertien vulkanen zyn nog werk- zaem. De hoogste berg, Indrapoerais 11,500 v., de Goenong Detnpo ongeveer 10,000 v. Hoe wel minder vulkanisch dan op Java, zyn de uil- berstingen dikvvyls verschrikkelyk. By eene uitbersting van den Föroeboro kwamen 12,000 menschem om. De binnenlanden zyn deels on- toegankelyk. Sumatrais een woudland van de zee tot de toppen der bergen met hoornen bedekt, het kli- maet is verschillend, aen de moerassige oost kust ongezond. Onder de voortbrengselen uil het dierenryk telt men den olifant en deu beer. De zeer vruchtbare kusten brengen voort: koffie, ryst, katoen, peper, sago, kaneel, kamfer. On doordringbare bosschen zyn er op de bergen, en verder levert bet: yzer, steenkolen en solfer. Over 't geheel is het een schoon en vruchtbaer land. Zyne bevolking bestaet uit heidensche Batta's in de binnenlanden en de Redjangs en andere Mahomedaensche kustbewoners. De Batta's zyn niet zonder beschaving, maer houden hunne vrouwen in slaverny. Zy maken kunstig snywerk in ivoor, schildpad in parlemoer en verschillen veel «net de Mahomedaensche bevolking. Er wordt verzekerd, dat de Sultan van Atchin door de Engelschen ruimschoot van oorlogsbe- noodigdheden is voorzien geworden. Een persoon schryft dat de zuid-west mous son in die streken gemeenlyk in april invalt en heerscht tot October. Indien die bewering juist ware, zou het tyd- stip, waerop de oorlog verklaerd is en de ope ration begonnen, met weinig oordeel gekozen zyn. Ziehier een uittreksel uit de Horsburghs Sailing Directions, betreffende de reede van Atchin De gewone ankerplaets op de reede van Atchin is van 8 tot 44 vadem water, op p. m. 12 a 3'i myl van de monding der rivier. Hier liggen de schepen tegen de zuid-west mousson beveiligd, welke op die plaetst ge- woonlyk van april tot October de overhand om met den duivel.... Z'hebben hem tot dry mael toe gevangen, gekoord en geketend en, als z'hem willen naer 'i kol brengen, vonden zc telkens dat ze niemen- dalle onder d'hand meer hadden dan 'oen groolen, dikken bussel strooi.... En z'hebben dan den bussel stroo in brand gestoken en, den nacht nadieD, stond het hof in brand van degenen die hem hadden aange houden.... De pachter uitte cenen luiden spotlach. Eh wol, meken, sprak hy, laet dat duivelskind maer afkomen, hem of welkdanigen zyner trawanten, cn ik zal ze, lol les en stichting deral te lichtgeloovige boerkens, eens stroobusselen dat ze er by de eerste mael gaen genoeg van hebbenHeer zegde hy, zich tot den vreemdeling keerende, ik heb mvrie voorzorgen genomen. Ik heb myne twee knechten gewapend en myn fusiek ligt nacht en dag gespannen. Ik heb al de sloten van huis en hekke doen vernieu wen, en ik daeg den slimsten uit hier binnen te drin gen zonder ik het gewaer worde. Myne aelmoes zal ikblyvengeven.dat kan noch mag'ik laten, maer voor de deur, en verder dan den dorpel, geraekt noch zwerver noch onbekende meer.binnen: alle vreemd wezen is my verdacht geworden. Naer voorvaderlyk gebruik, bestaet hier, gelyk doorgaens op den buiten, hel vertrek bestemd voor den reizenden passant. Die kamer is gesloten, gesloten zal zy blyven zoolang men in Vlaenderen van benden zal spreken. Verledene week kwamen twee onbekenden zich aenbieden, twee jonge struische kerels. Zy waren, zegden zy, op zoek naer werk. 's Winters is hier weinig te ver richten en ik verzond ze tot den oogsttyd. ban vroegen ze om te mogen vernachten: ik weigerde. Zy hadden wel te bidden en te smeekeu, myn besluit was geno men. Ik stak ze een half brood in de hand en zond ze henen. Zy schenen er niet al te wel gezind om, maer 'l kon niet helpen: ik herberg geen vreemdelingen meer, noch morgen, noch overmorgen zoo min als vandaeg.... 't Was nu de jongeling die eenen luiden spotlach uitte en, geloof my, hy lachte lóider dan de pachter had gelachen.... Het was juist op dit oogenblik dat de stoel, die het zieke Wanneken opleidde, voor de deur der hofstede verscheen. (Wordt voortgezet). heelt; in liet andere jaergetyde zyn de ooste winden zelden sterk. De Senaet is tegen maendag, 28 dezer maend ten 2 ure namiddag, byeengeroepen. Zondag 27 april ten I uer namiddag, spelen do partyen van Brussel 2de van de koninklykc sociëteit en Lessen, en ten 2 1/2 degene van Ottergem en Sl-Gillis (by Brussel). Zondag 4 mei ten I uer namiddag, spelen de partyen van Chièvres en Ixelles, cn ten 2 1/2 degene van Moorsel en Aolsl-Mylbeke. Ten 4 uren de overwinnaers tegen malkaer. Den 26 mei aenstaende zal er voor ons kanton eene buitengewoone toezing plaets hebben voor den pro vincialen raed, in vervanging van den heer Van der Heyden, benoemd lot de bediening van vrederegtcr Hel getal kiezers beloopt tot 2430. By koniuklyke besluiten van 21 dezer, wordt de bendiening van gouverneur der krygsakademie. ingericht by koninklyk besluit van 18 december 1872, afgeschaft. Er wordt eene bediening van algemeen inspekteur der regimentscholen by de infanterie, van de school der soidatenkinderen en van de byzondere school der onderofficieren ingericht. Luitenant-gene- raet Guillaume wordt ontslagen als gouverneur der krygsakademie en benoemd tot algemeen inspekteur der infarileriescholen. Hel bestuer van den belgischen Slaetsspoorweg heeft rytuigen van 2® klas in pirkulatie gebragt, vee schooner en gemakkelyker dan de oude. Deze rytui- gen, die men reeds heelt kunnen zien op de baen van Luik-Thonée, ter gelegenheid der Paesohfeesten, zyn zelfs beter dan degene van Duitschland. Altyd fransch in Vlaenderen. Sedert 13 dezer worden in de agentschappen der nationale bank bor- dereelen afgeleverd, door de dragers in te vullen, lot liet bekomen van nieuwe titels der belgischc leaning 4 1/2, jaer 1873. Die bordereelen zyn in 't /ranselt. Dit stelt meest al onze obligatiedragers ie leur. '1 ls 't ministerie van financiën, hetwelk aen zyne vlacmschc schuldeischers die nieuwe pert bakt. Er zyn reeds negen waggons met belgische schil deryen naer de algemeene tentoonstelling van Wee- iien verzonden. Deze schilderyen zyn voor twee mil lioen francs verzekerd. Men deelt ons byzonderheden mede, welke wy alle reden hebben om als echt te beschouwen, over de zaek der groote dievenbende, waermede de justicie te Brussel zich thans zoo druk bezig houdt. De geuaemde Rahn (welke men stout weg den ont dekker of verrader dezer zaek noemen mag) zooals inen weet verleden jaer door het assisenhof van Bra- band veroordeeld, voor gequalificeerden diefstal by de gebroeders Obrie gepleegd, op 24 december 1871, is uit het celgevang van Leuven gebaeld, waerhy zyne straf onderging. Hy is onmiddelyk naer Brussel ge bragt om er geconfronteerd te worden melde kerels, dezer laetste dagen acngehouden. Verseheideue geruchten zyn in omloop geweest, nopens de wyze waerop de justicie op het spoor ge komen is van deze hetsehe en duivelsche vereeniging. 'L ls ton gevolge van eenen brief aen den procureur des Konings geschreven door eene vrouw, die kloeg van mishandelingen van wege haren man, dal het spel werd ontmaskerd. Deze vrouw duidde verscheidene persoonen aen, waervan de namen door haren echtgenoot waren ge noemd geworden, als zynde met dezen medeplichtig aen den diefstal by de gebroeders Obrie gepleegd. Deze aenteiging der vrouw werd nauwkeurig in acht genomen en uit het enquest dat daer op volgde en dat door den heer Bourgeois, overste der gerech- terlyke politie gedaen werd, bleek dat de bedoelde vrouw in alles waerheid had geschreven. De heer Bourgeois werd toen gelast om zich naer Leuven te begeven, ten einde een bezoek af te leggen by Rahn en uit den mond van dezen eenige onmisbare veropenbaringen le vernemen. Rahn begon met stelligalle inligtingen lewcigeren; doch eenige weken later kwam hy op zyn besluit te rug en verklaerde zich bereid om aen de justicie alles tu bekennen betrekkelyk de diefstallen, en om inlig tingen te gevci) van aerd om een twintigtal kerels, de voornaemste der bende te doen aenhoiideii, er by- voegende dat hy er later nog meer zou hebben acn gewezen. Het parket begon met al de aengeduide persoonen le doen aanhouden, en toen begonnen de huiszoekin gen en de inbeslagneming van voorwerpen van allen aerd. Een coffre-fort met juweelen en waerdyen is naer het justitiepaleis overgebragt. Byna al de beschuldigden hebben vroeger reeds met vrouw Justitie afgerekend. Falkenstein, de overste der bende, werd eens le Antwerpen onder éenen valschen naem veroordeeld, en men moest hem in al de gevangenissen van België rondleiden, om zyne indentiteit le bestatigen. Het getal aengehoudene persoonen in deze zaek beloopt hier in België op vyltien, in het buitenland op dry. De heer Deschamps, fotograef te Brussel, is gelast geworden om hel portret der vyftien beschuldigden te maken, yvaeronder men de minnares van Rahn en de minnares van den slotmaker der bende telt. Eene byzonderheid om te eindigen. Hel schynt dat de politie by Falkenstein een stuk papier in beslag heeft genomen, waerop de tiengeboden der dieven ston den. Dit document is zeer aerdig. Onder andere zeggen deze geboden dat de overste der bende slim en ieverigmoet zyn en met niemand mag bevriend zyn; dat hy zich enkel met de zaken der bende mag bezig houden. Hy moet daerenboven zvn mondje digt weten te houden en eenieder ver- trouwen inboezemen. Hy moet hulp en bysland ver- leenen aen zyne zieke gezellen;-de hand leggen op al wat de bende nuttig zyn kan, en om tot dit doel te geraken zal liy, noch zyne gezellen, noch voor brand noch voor moord mogen afschrikken!... Dit kostbaer document zal waerschynlyk in den loop der debatten voor het assisenhof voorgebragl worden. Weinige dagen geleden werd het Senne-kwar- tier, in de nabyheid van het slagthuis te Brussel in beweging gebragt door eene aenhouding, op eene zoo buitengewoone als kurieuse wyze bewerkt. Welhaest waren de vreemdste en tegensprekendste geruchten aengaende dehoedauigheid der misdaed in kwestie, in de stad verspreid; de praetjesgingen hun nen gang, toen men eenen verhuiswagen den weg naer hel justiciepaleis zag inslaen, om de meubels en andere voorwerpen, die het zware ryluig vervoerde, naer de griffie* heden een wezenlyk magazyn van be- vvysslukken, af te zetten. Het schynt dat sedert een tydstip, dat wel voor zes ofzeven jaren dagleekend, een persoon Theodoor B...., dien wy niet verder zullen aenduiden ton opzichte zyner achtingsweerdigc familie, een rentenier, die alleen woont by eenen koopman in steenkolen en een inkomen van eenige duizende francs geniet, zich, om uen welstand dien hy bezat te vergrooten, aen de 011- geiooflykste ontvreemdingen plichtig maekte. Men had in dit huis dikwyls bemerkt dat er geld uit de kas verdween, zonder dat men wist op welke wyze. Onpligtige, arme en eerlyke dienstboden kon den er van verdacht worden. Kortom, onlangs ton ge volge eener nieuwe geldontvreemding, werd de poli- eie verwittigd, die onmiddelyk handelde. Eene nach- telyke hinderlaeg werd behendig in het geheim be sloten, en op zekeren nacht (dien van 12 tot 13 april) hoorden en zagen de agenten, in eene kas verborgen', onzen rentenier in hel vertrek komen, waer de geld kas van den koopman zich bevond. Hy had zyne schoenen uilgedaen, trad met zachte stappen vooruil, zich met eene kleine bougie die hy in de hand hield, voorlichtende, cn zich in regie lyn naer het coffre fort richtende, dathy by middel van een valschen sleutel opende en waerin hy de hand stak om er een handvol geld uil le halen. Maer eer hy den tyd had hel koffer te sluiten, voelde zich de dief door eenen agent die uit zynen schuilhoek gekomen was, langs achter, lyfom lyf vastgegrepen. De ontsteltenis die hy gevoelde, zoo plotseling betrapt le worden, was zoodanig guoot, dat het gestolene geld en den blaker hem uit de handen vielen en met veel gerucht over den vloer rolden. Dit was als hetsignael van het welgelukken van den list der betrapping van den da der dezer stoutmoedige en menigvuldige rooveryen Het gansche huis werd er schielyk van wakker. De beroofde koopman schal op omstreeks 12,000 francs, hetgene hem op die wys reeds ontstolen werd. Het schynt dat die zoo ieverige en hardnekkige, als behendige liefhebher Vaneenandermansgoed welke zeker tusschen de weerdige mededingers der bende Falkenstein niet misplaetst zou zyn zich niet be- paelde by het benuttigen der hoofd kas van zyn loge- menthuis, maer zelfs kleine bezoeken bragt aen den spaerpol, welke hel speelgeld der dochter bevatte, en hy versliet zelfs de kas van den zoon deskoopmans niet, waerin deze het geld der sociëteit bewaerde, waervan hy de schalbewaerder was. Gelyk men ziet, de rentenier B..., die heden achter de grendels over de gevolgen van zynen toomloozen en zoo weinig verschoonbaren drift, om zich hetgoed van anderen toe te eigenen, nadenkt; de rentenier is niet minder of meer dan een dief in de volle bel eeke nis des woords, en met algemeene stemmen wordt zyu gedrag, in het gansche kwartier waer het feit ge pleegd is, gelaekt. B... is een vyftigtal jaren oud. Hy zit opgesloten, beticht van diefstal by nacht in een bewoond huis met valsche sleutels; cn ai zyne meubelen zyn door het geregl aengeslagen. De gemeenteraad van Gent heeft de koncessie van eenen tramway oMmerikaensehen spoorweg, in deze stad, toegestaen aen MM. Dufranne, Finet cn de Bank van Brussel. Naer men zegt, zouden er daer vyf wegen worden gelegd, die in verschillende richtingen de stad zullen doorkruisen. Een persoon, ongeveer GO jaren oud, die zich deed doorgaen voor een gewezen kapitein der artille rie en oud aidè-de-camp van een overleden generael, is verleden zondag te Gent aangehouden en ter be schikking der regtèrlyke overheid gesteld, onder de beschuldiging zich pligtig gemaekt le hebben aen af- truggelary, bedreven ten nodeele van twee hotelhou ders, het bestuer van het burgerlyk gasthuis en een geneesheer dezer stad. De nyverheidsridder had een valschen titel van 15,000 nederlandsche guldens by zich, waermede hy het vertrouwen won der persoo nen die hy bedroog. Het groot lot van de laetste trekking der stad Gent, ter waerde van 25,000 fr., is gewonnen gewor den door madame weduwe Richard, van Charleroi. Men schryft uit Oedelem (Brugge): De genaemde J. Heyuian, weduwe van Jac. Van Daele, is den 15 dezer overleden in den ouderdom van 99 jaren 11 maenden en 12 dagen. Tot weinige dagen voor hare dood, zag men ze altyd voor haer venster bezig mei spinnen, onder het zingen van het een of ander vermakclyk oud liedje; en alhoewel een half uer van de kerkverwyderd,ging zy, totover eenige maenden, nog alle zondagen met de andere gejoovigen naer het Huis des Heeren, 0111 aldaer aen bare plichten van godsdienst te volkomen. Zy heeft haer bewustzyn behouden lot haer laetste uer. Meri schryft uit Visé (Namen) dat zaterdag, de ■eizigerslrein, uit Visé vertrekkende ten 5 ure's mor gens naer Luik, aen de kalkovens van Argenlau was gekomen, toen een half dozyn hevige schokken hin derpalen op de baen aenkondigde. '1 Waren zes zware steenen, op kleine afstanden op de rails gelegd en op welke do sleenbreker der lokomolief zich was komen verbryzelen. Een boosaerdig inzicht veropenbaerde zich by deplaetsing dezer hinderpalen die, gelukkig, geene ramp veroorzaeklen. Het is te hopen dat het be gonnen onderzoek, de pligtigen zal doen ontdekken. Wy hebben reeds gesproken over het afsterven der oude gierigaerdster, mej. Matriche, van Glain (Luik). De erfgenamen zullen er het beste by varen. Behalve de 25,000 fr. welke men in eene oude com mode had ontdekt, heeft men er nog 14,000 fr. 111 ge vonden, dus te zamen 39,000 fr. Dit is nog niet alles: de oude gierige juffrouw sliep in een bed, met goud en zilver verguld; tusschen denstroozak en de matras heeft men op een sommeken van 13,000 fr. de hand gelegd,en men zoekt nog voort. Er zyn verleden maendag te Frankfort (Duitsch land) door den opslag van het bier zeer ernstige onge regeldheden ontstaen, die tot middernacht voortduer- den. De soldaten welke zich tusschen de onluststokers mengden werden met steenen begroet en de oproer lingen braken 16 brouweryen af. Er liggen 12 dooden en 17 gekwetsten in het gasthuis, 120 persoonen zyn aengehouden. Kerkelyk Nieuws. Onze tweede parochiekerk, onder den naem 'van Sint Jozef, is by koninklyk besluit van den 22 april als succursale kerk herkend geworden tot groote vreugd van vele inwoonors. Wy verwachten in 't kort de in stelling van onzen kerkraed en van den nieuwen pas toor reeds zoo lang aengeduid. Dat de eervv. heèr wel haest zyne kerk, die reeds ver vervoorderd is, spoe dig moge voltrekken om er in 1874, de Paeschsolem- nileit te mogen vieren. Donderdag morgend vonden wy in den Moniteur het voorzegde besluit, waer wy ook lezen dat de 5® on- derpaslory van Sint Martenskerk wordt overgedragen tot de nieuwe succursale om er tol 1® plaels van on derpastoor te dienen. De eervv. heer Thibaut, professor in hel college van Geeraerdsbergen, is regent van het Jongenswee- zenhuis alhier benoemd. De eervv. heer De Siller, onderpastoor te Waasmun ster is onderpastoor benoemd in 0. L. Vr. te Dender- monde. Hy wordt vervangen doorden cerw.heerRub- bens, onderpastoor te Assenede; alwaer benoemd is de eei'w. heer De Raedt, priester der laetste wyding.

De Gazet van Aalst | 1873 | | pagina 2