N° 123. Zondag 4 Mei 1873. 3de Jaergang. WEK ELYKSCH YIEI WSI5I.AIL Dö Bende van Jan de Lichte.^ Aelst, 3 Mei. Leger en Loting. Toestand van Frankrijk. Toestand van Spanje. G-azette van Aelst Bareel van liet blad ia geveatlgd In lie Knpellestraet IV» 11, ivaer alle Inleven, gelden, enz. vi-adbtvi-y moeien toegezonden worden. Abanneinenteprya K (V. 'ajnera, vooraf he tnell,nor. voor den holten knn men Inaebryven in nl de poatUnnlooren, en voor de Inndelyke gemeente., by de briefdrager*. üe Kamer der Volksvertegenwoordigers dis cuteert liet budjet van oorlog en de belankryke kwestie van 's lands verdediging is alweer te berde gekomen. Onnoodig te zeggen dat M. Coomans, de ver- maerde antimilitarist in 'l slrydperk is opge treden. liet zal den lezer aengenaem en nuttig zyn den inhoud te weten van de redevoering door den verdienstelyken deputévan Turnhout, ver- ledene week, uitgesproken: Belgie is een klein land, en een onzydig land. Zyne beperkte magl lael hetzelve niet toe zyn bo- staen en zyne onafhankelykheid builen gevaer te bren gen by middel van een leger bckwaem om, in geval van aentasliug, tegen de legers zyncr geburen op te komen. Zyne onzydigheid ontzegt hem welkdanigc uitbrei ding zyner grenzen te veroveren, noch vvelkdanige tusschenkorast in de oorlogsgeschillen zyner geburen. Geplaetst tusschen twee mogendheden, tegen welke de eerbied voor'1 regl alleen hetzelve kan heseher men, mag Belgie die mogendheden füel navolgen in de overtóllige uitbreiding harer krygsinstellingen, noch de pligt verwaerloozen van zich te verdedigen in de maet zyner magt en middelen. Zyne magt berust eigenlyk op den eerbied voor regl en reglveerdigheid. Tervvyl de inlyving van '1 leger berust op de lotery, cene instelling welke tegelyk en regt en reglveerdig heid en vryheid schendt. De conscriptie onderdrukt de zielen, zy dwingt en dwarsboomt den roep der jeugd, zy ontrukt de kin deren aen hunne familie, zy belet het huwelyk, zy treft den man in zyn geweten, in zyne weerdigheid, in zyne vfyheid en in zyne zedelykheid. De conscriptie uitbreiden door den gedwongen en personeelen dienst is het kwacd uitbreiden; dezelve inkorten door 't remplacement is den militairen dienst doen misachten en gansch het onregt op de lagere klassen doen wegen. Groote legers cisehen hooge budjetten, verminde ring van werkers voor landbouw en nyverheid, en veroorzaken, als onmiddelyk gevolg, den opslag van bet werk; zy ontvolken en vernietigen het huisgezin, brengen de zedeloosheid voort, doen de vryheid te niet, en, allengsken door hunne massa tegen hel regt opwegende, doen zy den eerbied voor hel regt en zelfs he begrip van verliezen. l)c groote legers pullen 's lands geldmiddelen uit. Wat alleszins past aen een klein land, aen een on zydig land is een klein leger, een klein budjet van oorlóg; wat dergelyk land vooral past is de volstrekte eerbied voor regt en reglveerdigheid en bygevolg een leger niet van leidingen maervan vrywilligers. De inlyving by middel van den vrywilligen dienst is indordacd de eenige die in betrek stael met de vryheid en de weerdigheid van den man, met de vryheid van v. Dc placg va:i Yiaenderen. (23® VER.VOLG.) De knecht liet zyn volk voor den ingang staen, trad met kleine Nelis de keuken binnen en deed verslag over helgene op de baen van Schilbeke, was voorge vallen. Meken besloot dat men, zonder vertoeven, de zieke had in huis te brengen, dat hel te lael op den dag was en veel te slecht weder om het arme sehaep nog naer Goeraerdsbergen te sleuren, dat men geheel bet ge- zeldschap maer seffens had eten en drinken te geven en slapens voor den nacht. Zoo sprak meken, maerzyrekeode zonderden weerd, haren zoon. De pachter beweerde buikvast by zyn besluit te blyven en geen vreemdeling meer te zullen aenveerden, noch zieken noch gezonden. De pachteres verldaerde dat hare baes meester was en mogl handelen naer believen. Maer meken keef, Zy verweet aen vrouw en man dat het schande was een krank meisje onbarmhartig op de straet te werpen en hield hardnekkig staen dat christene menschen geen honden zyn. Kleine Nelis was achter grootmoeders stoel gekro pen, knikte dat zy gelyk had, en hield smeekend zyne groote blauwe oogen op vaders oog gericht. 't Was om niet. Al wat de pachter toestond was van in te spannen en geheel den troep naer Geeraerds- bergen te voeren. Maer op zyn hof vernachten?.... Nooit! En toch vernachten! sprak dc vreemdeling nydig binnensmonds..., Baes, riep hy eensklaps uit, ik heb het gevonden! Vooraleer een beslissend besluit te nemen, dient gy te weten met wie gy eigenlyk te doen hebt. Lael my bcgaen. Hy was de deur uit. Op den voorhof vond hy Pier en Wanne dc Wilde die de zieke ondersteunden, en Gille Van der Eist die ongeduldig in den sneeuw stond te trappelen. Gille kwam vooruil: He wel! vroeg by morrend, is het voor vandaeg of is het voor morgen Wie zyt gy, riep de vreemdeling op gemackten (l) Eigendom der Gazette van Aelst. ziel en roep, de eenigewelke de rogtveerdigheid eer biedigt mol zelfs den schyn van dwang en verpligting weg te nemen. De parysche bladen houden zich uilsluitend met de plaets gehad hebbende kiezingen bezig Deradikale party heeft de overwinning behaeld. In het geheel zyn er zes radikaLen gekozen, te wetenMM. Barodct,Lockroy, Dupouy,Gagueur, PicartenTurigny; een repubiiekeinM. Latrade, en een monarchist, M. Dubodan. De kiezing van M. Barodel te Parys is zeker zoo vol beteckenis, dat niemand zich over de weerde van den uilslag zal bedrogen hebben. Het is eene totale neerlaeg voor de republiek- Tliiers; het is de openlyke verklaring dat Parys, niottegcnstaendealdegruwelen die de commune gepleegd heelt, zich aen dezer zyde plaetst. Ba- rodet was geen byzonder talent, integendeel, hy is al wat middelmatig is: zyne kiezing heeft dus geene andere beleekenis dan die, welke wy er ltooger aen geven. M. Thiers is, diep ontroerd geworden over dien uilslag; doch Uraegt hy er iiietgrootendeels dc schuld van? Zoo lang hy aen 'i hoofd is ge weest, heelt hy de revolutie in de hand gewerkt. Hy wilde dat razende dier tam maken en het zal hem integendeel verslinden. Üe val van M. de Rërnusat, zal de oogen aen Europa doen open gaen; men had door die kiezing het vertrouwen willen bevestigen, en het tegendeel zal waer zyn. De konservatieve bladen van Parys willen, wel is waer de groote beteeken is van diekiezing verminderen; doch dat is eene dwaling. Men moet nooit willen bewyzen, dal het pikdonker is op vollen middag, zegt eeii blad, en het heelt gelyk. De toestand vlak in het aengezigt zien, is het voorzigtigste; de wezenlyke oorzaek van die ramp opsporen en deze verheleren, indien het niet te laet is, dat is pligt. Louis Veuillot, wanneer hy de kiezing van Parys beoordeelt, zegt te regtmen kan dus rekenen dat er 180,000 ofticieële petroleurs in Frankryk's hoofdstad zyn; men mag nog reke nen dat er even zooveel aspiranten zyn. Zeker, allen zullen geen huizen-willen afbranden, maer ten minste willen allen, de instclli ngen, de samen leving, de beslaende orde afgebroken zien. De 135,000 stemmen voor M. De Kémusatstellen de gepetroleerden voor, die echter hopen dat de zaek niet gansch ten hunnen nadeele zal uit draaien. Die voor M. Stoffel stemden, 27 of 28,000, vertegenwoordigende orde.... Droevige toestand Wal zullen die eenige honderde pom piers uitrigtcn in eene stad, die voor 2/3 in vol len brand staet! En dat alles, roept de publicist uit, na de Pruisen en na de communeHet paryzer volk zal nooit, zelfs niet doorondervindiug ieeren.... doch zoo luiden toon dat de slem gemakkclyk moest weergalmen lot in de keuken waer dc boer, achter het vensterraem, hel looneel stond af te spieden. Gauw uw papieren, mompelde hy,.of gy geraekl niet binnen.... Dry gewapende mannen die op hun hoede zyn, vooral dc boer.... Waer ligt dc kousvroeg Pier. Ik weet het oog niet, maer 'k zal hel weten. Goed, KAPITEIN.... De kapitein stond reeds voor den pachter, hem dry gevouwen papieren reikende Hier hebt gy liet, baes, lees dal eens. De pachter ontvouwde de stukken T Is van den halve-geschrifle sprak hy: met geprint kom ik tamelyk wel ten regie, maer pennekrab en hanepoolen daer gerack ik moeielyker door. Nöglans, lael zien.... En de boer betastte zynen vestzak. De nu! myne nyperzil in myn ander jas.... Kom, lees zelf, heer. Dc heer las. 't Was spyt dal de boer zynen bril juist opdat oogenblik miste, want even gauw linddc hy bemerkt dat dc lezer dc papieren het onderste boven hield!.... Maer toch, hy las, en met luider stemme. En na hy gelezen had Vriend, besloot hy, met dcrgclyke probatiën moogt gy weldanigen vreemdeling aenveerden, al kwamc hy van Batavia. Een briefje van den pastoor en den baljuw van Viane.... 'k Ken ze beiden.... Een bricljc voor 't hospilael, met verzoek de zieke te herbergen en te verzorgen, benevens een behoorlyk geteekend ecrliflcaet van eerlyken handel en wandel, op den naer» der twee manspersoonen die de zieke vergezellen.... En alles is in regel?.... Geiyk gy ziet. Dus?.... Doe volgens uw goed hart.... Men leidde ze binnen gebood de pachter, en men geve ze wat ze noodig hebben. Kleine Nelis was vooruit om de gasten hel goede nieuws te dragen en hy zelfben vergezellende, toonde hun den weg naer hel vertrek voor den reizenden passant bestemd. liet doelwit van den kapitein was ten halve bereikt: zyne mannen waren binnen, maer.... hy wist nog niet waer het geld verborgen stak, en voor hem waren de De Havas Reuter beweerde in zyne laetsle depeelie van 2G april bepaeld, dat de commune niet was uitgeroepen te Madrid, en nogtans zyn er sedert liet oogenblik der overrompeling van de bestendige kommissie in liet paleis der Cor tes, geene depeclien meer uit Madrid acngeko- men. Natuerlyk zullen de communards en inter nationalisten wat anders te doen hebben, dan naer noord en zuid te telegrafeercn, boe ver hunne zaken- gevorderd zyn. Er is geene grondige kennis der spacmche «ongelegenheden noodig, om de gevolgen van dit voorval te voorspellen. Byna al de sleden van Spanje zullen hel voorbed 1 van Madrid na volgen, indien liet nog niet nagevolgd is. Barcelona, Malaga, Cadix, Sevilla, Burgos en andere steden proklameeren de federale repu bliek en de algelieele regeeringloosheid is in gesteld. De burgeroorlog neemt aenvang van provincie lot provincie, van stad tot stad, van dorp tot dorp. Dc intransigent's eerbiedigen noch eigendom, noch persoonen meer en de persooneo die krachtdadig de eenheid van Spanje willen, die de familie, den eigendom en den godsdienst willen beschermd zien, zullen zich by de Carlisten aensluiten. Spanje en zyne republiek, in zoovele deelen verdeeld als ergemeenten zyn, en elke gemeente hare eigen wetgeving bezittende, zoo zal er geene enkele magl sterk genoeg zyn om de stryd- magten der republiek samen te trekken of to bestoren, en al de kansen zyn naer don Carlos gekeerd. De uilroeping der federale republiek te Madrid brengt aen den pretendent meer voor deel by, dan de schitterendste overwinning. Dg commune te Madrid bezit reeds hare gyze- laers., De aenjjoudingen worden er op groote scliacl uitgevoerd. Iedereen is er slechts op be dacht om zich te verbergen of te vluchten. Het keizerryk Marokko en Gibraltar lellen reeds duizendc uitwykelingtn. De gemeente-overheid beveelt aen de federale vrywilligers, de eenige gewapende magt die te Madrid nog bestaet, zoodat de commune ten volle meester is over den toestand. M.Castelar kan er niet mecrin gelukken,zich te doen aenlioorcn door liet volk, en dat moet zeer vernederend klinken in de ooren van cl primero orator del muiulo Van hetoude Spanje blyft niets meer over dan eene verzameling provinciën en nevens elkander liggendegemeenten, die echter door geen enke- schyvcn hel voornaemste.... Hoe hel te weten gekre gen? Het tempeest was over en het gesprek met den pachter ten einde. Wilde -hy by den wantrouwiger! boer geen achterdocht verwekken, het helaemde vol strekt dat hy afscheid nam en zyne reis vervorderde. Zoo dan, vroeg de pachter, gy zyt overtuigd dat ik gerust mag zyn, en dal het my nooit zal berouwen voor deesmacl op jnyn vast genomen besluit Ie zyn terug gekomen Gerust moogt gy slapen gaen; en, mogl iku ecnen racd geven, het ware deze: gy sprackl daer even van de droeve lydsomslandigheden waerin wy verkeeren, tyd van oorlog, tyd van stroopery, enz., zoodanig dal, wie zich niet voorziet van goede papieren gevaer loopt, daer waer hy niet gekend is, aerizien te worden voor spion of s-helm. Nu, hel is noch spion noch schelm noch welkdanig verdachte kerel die tegen woordig hy do overheid papieren zal bekomen j hoe moeielyker lyden, hoe moeielyker ook wordt het om craen tc geraken. Dus, komt zich iemand vreemds hier zich acnbicdon, vraeg aenstonds zyn passeporl. Is het in regel, gy hebt onfeilbaer te doen met een eerlyk man. Uw raed, heer, neem ik aen met dankbaorhoid. Zonder bedanken, baes. Ik hen hel die u schul dig blyft, ten eerste voor het gulhartig onthael dat ik genoten bob, hoewel hier vreemd en onbekend.... Ja, maer ik ontzeg myn huis slechts aen spions en slroopers, lachte de hoer. De kapitein lachte ook. Ik blyl' u schuldig, voer hy voor!, ten tweede voor hetgeen gy vandaeg de goedheid hebt gehad my al levrrlcllen. Aengename stonden zooals uwleerzaem gesprek er my komt te verschaffen, heb ik zelden gesleten. D.e pachter was uiterst gevleid over's jongelings beleefdheid. Ik had hel reeds niet al te veel op de franschen en uw woorden hebben ze geenszins in genegenheid hy iny doen winnen. Wal uwe Plaeg van V'luen- deren betreft, ik wensch, voor uw rust en welvaren, dal men geheel dien hoop slecht volk zoo haest moge- lyk vangc, gecssele, hangt' en rad brake: ik ken geen ander middel bckwaem om er ulieden in eens van le verlossen. - Geen ander middel? Gy kent geen ander middel? 0, mogt ik u antwoorden, gy zoudl misschien nog meer wonderlyks vernemen dan dal gy tol nu hebt geboord!.... Doch, niet waer? ik zou u vervelen en len band, door niets aen elkander verbonden zyn. De agenten der Internationale t\oen provin ciale en ai/untamientos, samengesteld uit hunne eigen leden, verkiezen. Die lichamen houden-zich tol nu too byna uitsluitclyk bezig met de verdoeling der. onroerende góederen, en liet plunderen der huizen. In Estrtfmadurozyn deeigendommen van den markies de Parales, die van M. Gonzales, pro- gressistische afgeveerdigde en van vele andere lieden reeds vermorzeld. Natuerlyk hebben de socialistische hooiden zich de beste brokken toegeëigend. De verdeden dezer gestolen goederen gaet nogtans met eene zekere regelmatigheid ge- paerd. De gemeenteraden stellen akten op, die zy aen de nieuwe cigenaers overhandigen en die als titels van eigendom voor de nieuwe be zitters moeten dienen. Zal nu de steert der party, dat is te zeggen, zy die na de eerste verdeelers volgen, de ver- deeling van die goederen eerbiedigen en niet ook liaer deel in den reeds verdeelden buit vragen? Qui en sabe'! Malaga, Barcelona, Valencië zyn in de magt der bevolking. De fabrieken worden gesloten, de handelshuizen zenden hunne bedienden weg, zoodat er eene volkomen werkstaking.heerscht. Nyveraers en kooplieden worden slechts door een gedacht bezield, namelyk uit de plundering te redden, wat de rotation (afbrekers) en de •revolutie ben hebben overgelaten. Zy vlugten met hunnen eigendom, om hun leven en hunne familie huilen het hereik der moordenaers te brengen. Den 24 april, was een zegevierende dag voor de Carlisten. Te Vera versloegen 700 Car listen 1400 republiekeinen. Hel gevecht duerde van 11 ure 's inorgends, tot 's nachts. Santa- Cruz gaf den genadeslag aen de repiibhekeincn. Deze bietsten waron zeer ter neer geslagen, want tachtig der hunne bleven op bel slagveld achter, dezen waren dood, anderen zweer ge kwetst. Indien liet plan van generael Novillas.H rota- dor de los puenles(de afbreker der bruggen) mislukt is, zoo is liet plan van Dorregaray goed uitgevallen. Belangryke feiten zullen dit weldra komen bewyzen. De Carlisten ontvangen dagelyks vele geweren. 11 iennede eindigt de eerste depeche. De tweede zegt: Wy zyn gemagt'gd op officieële wys, het gerucht le logenstraffen volgens hetwelk don Alfons dc Bourbon, broeder van don Carlos, met zynen stal in Frankryk getrokken is. Het dagorde van generael Velardo, belrekke- Jyk dit feit,is eene bloolegrootsprckery temeer vooral uwen koslolyke» tvd ontnomen. Het wordt, duisteren Nederbrakel ligt juist inde gebuerte niet.... Kom, vertoef nog een oogenblikik zal er u henen voeren. Ik dank u hartelyk; ik ben gewoon dagen nacht op de baen te zyn, en.... En gy vreest voor geen ongeval, voor geene gc- vaerlyke ontmoeting? Zie, baes! En de vreemdeling ontknoopte zyn onderkleedeen lange ponjaerd en een koppel pistolen kwamen te voorschyii. Ho! ho! my dunkt, ge zyl gy ook goed voorzien van.... pasporten!.... 'l Is gelyk, ge kunt toch niet weigeren den afscheidstcug le drinken.... De boer was met de bierkan den kelder in. Dc andere wreef zich de handen. liet gael, dacht hy, tamelyk gemakkelyk.... Ik zal meester straks eens Ieeren hoé al le praelziichlig zyn soms sehadclyk is; ik zal hem wel aen den klap houden tot dat ik wetc wat ik welen moet. Hier ben ik, kwam de boer juichend op, dal is juist geen kwanselbierken, maer iets van 't patersvat, wacrop gy my bescheid zuil doen! En nu, onder 'l ledigen van de kan, in korte woorden ons praelje afgemuekl. Daer even, sprekende van bedel,aei'.s, vagabonden en lediggangers, zegdet gy dal men al dat slecht volk maer effendoor den beul had over te leveren. Inderdaed, is zulk het aloude middel niet door de wel ingespannen om de landloopery te slraffen en uil te roeien? - Ongelukkiglyk ja! Dc strengste mactregelen zyn tegen de landloopery ingespannen". De bcdelaers niet voorzien van eene permissie, houdt men aen; men zet ze le water en le hrood; men klinkt ze in d'yzcrs; men werpt ze, op verrot slroo, mannen, vrouwen en kindeken overhoop, in duistere en ongezonde koten, ten prooi aen honger, koude, wreede kastyding en verpestende ziekjen; men stelt ze aen de kaok; men geessell ze; men brandt ze op het voorhoofd; men verbandt ze of men z mdt ze naer de galei uiet de lettor G. A. L. op den rug. Zoo handelt men sedert vier honderd jacr. Nieuwe Ordonnantiën legen de hedelary, nieuwe Plakkaerien, Reglementen, en wat weel-ik al wat, volgen gedurig elkander op, de eene s'renger dan de andere; men beloont de dicnaers van '1 Opper-Carituel in de maet van hunnen icver om de uitgekomen Edicton tc doen uitvoeren; men straft den herbergier, den logisthouder en zelf3 weldanigen

De Gazet van Aalst | 1873 | | pagina 1