De Gendarmerie. Kaetspel (Esplanadeplein). van dien genemel,-welke tot nu toe deCarlteten niet geschaed tieeft, dan in zyne depeches. De vtügUvan Saballs ook, is niet anders dan eene zuivere uitvinding. Onze koeriers stellen de.zaken der Carlisfen in Gatalonië, gunstiger voor dan zy ooit geweest zyn. In de beraedslaging van de centrale sektieen Kamér van Volksvertegenwoordigers, is er ge wag gemaekt van de gendarmerie, en wy mer ken met voldoening aen, dat men het eens is over dry hoofdpunten: het groote nut der gen darmerie en de belangryke diensten die zy aeh de openbare zaken bewyst; de noodzakelyk- lieid om den werkelyken staet van dit korps te. vermeerderen en het lol der gendarmen te ver- beleren. In de zitting van donderdag laetstleden, heeft M. de Zerezo de Tejada over deze verschillende punten zeer belangryke beweegreden uitgebragt, waeruit wy het gouvernement aenwakkeren voordeel te trekken. Zooals de achtbare gedeputeerde van Turn hout zeer wel heeft bewezen, moet de werke- lyke staet vermeerderd en de brigaden verme nigvuldigd worden. Dat is noodig in het belang der orde en der wet, in 't belang van den aen de eigendommen verschuldigden eerbied. Een zeer groot getal landelyke gemeenten, vvaervan het koophandels-, nyverheids- en landbouw kundig belang gedurig aengroeit, zyn menig- mael het tooneel van gewelddadigheden, van diefstallen en bovenal van losbandige uilbuilei'y; de policie wordt zeer slecht.uitgeoefend, want zy is gansch vervat in den persoon van den veld wachter. M. de Zerezo heeft met zeer veel reden gezegd Daer uit volgt de gedurige vermenigvuldi ging der misdryven, omdat de al te dikwyls verworven straffeloosheid degenen aenmoedigt, die geneigd zyn deze te bedry ven. »l)egemeente besturen, welke pogingen zy ook aemvenden, zyn onmachtig om in dezen toestand van zaken te voorzien. iNilien dus het gouvernement ern stig wil voorzien in het handhaven der goede orde ten platten lande en ervoortaende tairyke misdryven voorkomen, moet het posten of halve brigaden gendarmen te voetinstellen in die dor pen, waer hunne tegenwoordigheid noodig is. Het nut van den raed, door den achtbaren M. de Zerezo gegeven, zal overal begrepen worden, 't ls byzonder op onze grenzen dat de noodzakelykheid van posten gendarmen erkend wordt, en wy weten uit goede bron dat, onder ander, het besluer van Moescron dringend ver zoekt dat men deze plaets met eene brigade gendarmen begiftige. Indezevolkrykegemeente, zooals in verschillende andere, stroomen de Internationalisten sterk toe, en om ze tot reden te brengen, is de tegenwoordigheid van eenige haren mutsen voldoende. Wy weten wel dat de werving der gendar merie zeer moeilyk is, maer om deze te verge- makkelyken, moet men het lot verbeteren van die iev'erige verdedigers der openbare orde. Hunne soldy is veel te gering: zy beloopt tot 2 fr. 75 c. voor het peerdenvolkentot 2fr. 15c. voor het voetvolk. Na al de afhoudingen, als het kostgeld, de warming, het wasschen, enz. betaeld zyn, blyft er den gendarm tepeerd maer 35 centimeiren den gendarm te voet slechts 15 centiemen over. 't Is by middel van dit drink geld dat zy al de onverwachtte kosten, moeten bestryden; het is daermeê dat zy de te doene uitgaven in hun lasligen en onophoudelyken dienst moeten dekken. De Staet levert hun alleen de wapens; voor 't overige, moeten zy zich ten hunnen koste kleeden en onderhouden. Eene verplaetsing, die de 2i uren niet te boven gaet, geeft hun geen regt tot eenige schadeloosstelling. burger die, onbewust, of uit vrees of uit medelyden eenen niet behoorlyk gepatenleerden landzwervêr in zyn huis durft aenveerden.... En, eilaes, 'l is al om niet! De vagabondagie bestoet eu blyft bestaen!.... Noglans, myns duukeus, is de wet streng genoeg, wreed genoeg? Te veel streng, heer, en al te wreed! En het is juist daerom dat de wet mecsttyds blyft onuitgevoerd. Het kwaed, ja, moet afgeweerd worden en gestraft; maer, wie terwereld zal een armen misleiden luiaerd, hoe strafbaer hy ook zy, gacn gecsselen, brandmer ken, verbannen? En, in geval van banbreuk, hem btootstellon om veroordeeld te worden tot de dood straf? Want zooverre gaet de wet, en zooverre is zy menigmael gegaen. En don, wordt welkdanige straf bepaling uitgesproken, de regter is verplicht namens en krachlens de wet er nog by te voegen en te ver klaren datgeconfiskeerd zyn al de goederen van den veroordeelde, meubelen ende immeubelen, de Leenen daer onder begrepen,en dat de veroordeelde nog heeft by te leggen de kosten van den Processe ende Miscn van Juslicie. -> En die veroordeelde, wie is hyEen arme duivel, een ellendige bedelaer, een vagabond, die geen blanken plaket op aerde be zit!....Zyndat geen belachelykewetten?.... Endaerom ook lael men loopen die loopt, en de bedelary gaet haren vryen gang. Wel is waer, telkens zy wat al te veel perlen uitsteekt, en zy ons wat al te nauw het nies op de keel zet, gaet een algemeen, een ontzaglyk rumoer op in Vlaenderen. Hel geregt ontvvackt, werpt zyne netten uil en vangt eene greep welke men den beul overlael. En zoo zal het eens gaen met de bende waervan UEd. komJ. te spreken met de bende van Jan de Lichte. Men zal er een honderdtal vangen; gedurende dry maend lang zal men brandmerken, geosselen en radbraken, dat de markt van bloed zal sl-roomen, en de plaelse patibulair het schrikver- wekkendste tooneel zal opleveren.... En wat/al men er mee gewonnen hebbcn?Voor eenendie men zal regten zullen er honderd blyven loopen die de zeden en overleveringen der bedelary zullen getrouw blyven; men zal den boom een taksken hebben afgerukt, in 't vast geloof dat hy tot den taelsten wortel'is uitge roeid; en -men zal gerust slapen lot dat, men, voor de duizendste mael ondervinde, dat, voor een laksken, er dry in de plaets zyn gescholen en de boom weel- dngiT bloeit dan ooit.... En zoo zullen wy van de plaeg nooit verlost zyn, ten ware.... men geheel andere middelen beproefde. Wordt voortgezet). M. de Zerezo heeft er op aengedrongen, dat de tegenwoordige soldy dér gendarmen en der onderofficieren met 50 t. h. per dag zou ver hoogd worden; het gouvernement schynt gene gen déze vraeg toe te staen; maer men zou nog verder moeten gaen, men moest de soldy der ruiters op 3 fr. 75 c. en die der voetgangers op 2 fr. 50 c. brengen. Dat zou, bovendien,de wer ving van 't wapen gemakkelyker maken. Laet ons hopen dal dc nieuwe oorlogsbegrooting deze verbetering zal bekrachtigen. X3^0-< Zondag 4 mei ten 1 uer namiddag, spelen de partyen van Chièvres en Ixelles, en ten 2 ï/a degene van Moorsel en Aclsl Mylbeke. Ten 4 uren de overwinnaers tegen malkaer. De liefhebbers, die nog verlangen, aendezen kaïiip- stryd deel te nemen, zyn verzocht zich te laten in- schryven by d'heer Ch. Van dm Bi'oeck, Esplanade plein, voor den 15 Mei aonslaendo, alswanneer de lyst deflnitievelyk gesloten wordt. Een koninklyk besluit van 25 april, stelt dc spe ciale kiezingen der Burgerwacht voor de vyfjarige periode 1875-1878 vast als volgt: 22 Juny: Kiezing door de wachten van iedere com pagnie ofonderafdeeling voor de titularissen van alle graden, ter uilzondering van den serjaut-majoor en den marchal-des-logis-chef. 1 July: lviezing in ieder balailjon,'door de officiers voor den majoor, den balailjons-goneesheer en den bygevocgdcn geneesheer. 9 July: Vorming van den lyst der kandidaten voor fonctie van luitenant adjudant-majoor, en den luite nant-kwartiermeester. De officieren van ieder legioen, als ook de officieren' der speciale korpsen, iu de gemeenten waer de bur gerwacht niet is samengesteld dan uil een enkel legioen, zullen, op 7 July, overgaen tot de vorming van do lyst der kandidaten voor de l'onctjën van kolonel en luitenant-kolonel, de kiezing van den geneesheer van hel legioen en den luitenant-vaendrig. Op 25 July zal men overgaen tot de samenstelling van de lyst der kandidaten voor de fonctiën van kapi tein adjudant-majoor, kapitein-kwartiermeester, kapi tein-verslaggever en bygevoegd verslaggever. By koninklyk besluit zal het telegrafisch bureel van ZoUegem voortaen eenen volledigen dagdienst hebben. Dy koninklyk besluit van 25 april, wordt M. G. Dc Meyer, burgemeester benoemd der gemeente Mes- pelare, in vervanging van M. B. De Meyer, overleden. By koninklyk besluit wordt de heer P. Van de Putte benoemd tot burgemeester van Opbrakel. Dy koninklyk besluit wordt de heer A. Ileyvaert benoemd tot geheimschryver der Koophandelkamer te Dendermonde, in vervanging van den heer De Bruyn. By koninklyk besluit is benoemd tot lid der Koophandelkamer van Dendermonde, de heer G. Hers- sens-Herbert, negociant-eommissionnaris aldaer, in plaets van wylen den heer De Waepenaert. De koning heeft by Brussel eene groote uitge strektheid grond aengekocht, tusschen den steenweg van Vleurgal en liet rondpunt van de Bosqhdreef ge legen, en voor het maken van een park bestemd, ten einde het heerlyk pauorama te behouden,dat zich van daer tot Neder-Elsene en de omstreken van hel exer- cilieplein uitstrekt. Het plan is aen 't gementcbesluer van Elsenc voorgelegd, ten einde al de maetregelen en overeenstemmende schikkingen te kunnen nemen, met de werken, die de veranderingen der vyvers de zer plaets, zullen noodzakelyk maken. In de SI Ghislenusslraet te Brussel, regt over den berg van barmhartigheid, is eene kleine herberg, op vviens geelaehligen voórgevel men voor alle op schrift het woord Estaminet in groote letteren leest. Hel was daer dal de leden der dievenbende hunne byeenkomsten hielden, waer Falkenstein en zyne vrouw eene eerste mael aengehouden werden, en waer men reiskoffers, die aen Rhan toebehoorden, ontdekte. Naer deze laetsle zelve beweerde, moesten deze reiskoffers een gedeelte der by M. Obrie gestolen juweelen, inhouden. Het was ook de baes dier her berg, die deze juweelen van kant gedaen had, en al hielp hy ook niet aen de diefstallen mede, hy ontving toch altyd zyn deel van den buit. De bende had het byzonder gemunt op het kwar tier vvaerin de Sl-Ghislenusslraet gelegen is, en be dreef daer het grootste getal harer diefstallen. By eenen schoenmaker, M. Cohen, inde buert van boven gemelde herberg, heeft zy al het geld opgeligl; het zelfde deed zy ook in de Priemstraet, by den been houwer Tayman, na het slot der deur gebroken te hebben. Tusschen de weerden die de schelmen by M. Tayiuan gestolen hadden, bevonden zich twee obli gation der stad Amiens; doch daer zy vreesden er zich van te ontmaken, zonden zy dezelve met den post naer hunnen wettigen eigenaer terug. Een ander hunner slachtoffers, M. Simonet, woont in de Nieuwlandstrael. By den herbergier Degens, Schavayeslraet, openden zy by middel van een val- schen sleutel eene der slagvenslers, verbryzelden er eene vensterruit, drongen binnen en stolen er eene som van ongeveer 900 fr., die de ontvangst van eenen zondag, gedurende de foor, uitmaeklen. Nog een be langryke diefstal, in die omstreken gepleegd, was degene ten nadeele van M. SChoovaers, rentenier, op den Zuiderboulevard, waer zy al het zilverwerk, na- melyk: 30 dessertkoeverteu, 16 groote koeverten, 24 koffielepels, 3 suikertangen, 1 vischpaen, enz.,stolen. Ziehier eene zonderlinge werkstaking: Men herinnert zich dat, by de gemeenlc-kiezingen van 1 july 1872, de kiezers van Beloeii (Brussel) niet hebben willen kiezen, omdat er vertraging werd gebragt in het leggen der spoorbaen van Blalon naer Alh. Dewyl men nu in het geheel niet meer over dien yzeren weg hoort spreken, hebben al de burgemees ters, schepenen en raedsleden, van de rondom lig gende gemeenten der ontworpen linie, hun ontslag gegeven. Dus, na de werkstaking der kiezers, die der gekozenen. Eene algemeene vergadering van den Bond der Belgische katholieke Werkmansgenoolschappen zal te Leuven den f 1 mei eerstkomende plaets hebben. Er zullen twee zittingen zyn, eene om 11 ure voor middag, en de tweede om 3 ure 's nanoens. De morgenzitting is gewyd aen de voordracht van verslagen, door het middelbureel, de corresponde rende leden en de Bondmaelschappyen. 's Namiddags zal er hoofdzakelyk gehandeld worden over de questie der zondagsrust. Verslagen zullen worden uitgebragt over de antwoorden van 't onderwyzend personeel, van de spoorweg- en postbedienden, van de Belgische geneesheeren, bestuerders van fabrieken en mynen, enz. ,-op welke verstagen de beraedslaging zal geopend worden. Dè vlasmarkt van Gent was gisteren onbeduidend, zoo onder het betrek der te koop gestelde hoeveel heden als onder dit van het getal der koopers. De lynwaedmarkt verbeterd allengskens; de lyn- waden om te bleeken worden veel gevraegd; de ver- koopers bekomen voldoende pryzen. Men schryft uit Bazel (Gent), 28 aprilHet ge rucht, verleden week door een dagblad van Antwer pen verspreid, en volgens hetwelk de verdachte brandstichter van Bazel, Charles Louis Van Loywe- ghem, bygenaemd Monsieur, bekentenissen zou heb ben gedaen, is van allen grond ontbloot. !t Is een louter ingebeeld vertelsel, waervan het doelwit moeilyk te begrypen is.Monsieur,die nog altoos te Dendermonde achter de grondels zit, houdt niet op te loochenen en zyne onschuld te beweren. De grootste onzekerheid ori geheimenis omvatten voortdurend de brandrampen langsdaer gepleegd, ondanks de yverigste opsporin gen. De linietroepen, pontonniers en gendarmen heb ben onze streek verlaten, zoodat de wacht door de bewoners wordt uitgeoefend. Dc angst en benauwdheid vvaerin de menschen van 't land van Waes reeds zoolang gedompeld zyn, begint allengs t e verd wynen by't naderen van 't schoone jaergetyde en de kalmte'terug te keeren, maer de in druk, door de brandstichters teweeg gebragt, zal vooreerst niet weggenomen worden. Te Waregem (Brugge) wordt over het algemeen veel geklaegd over de slechte hoedanigheid van het papier, waervan men de bankbiljetten maekt. Er gaet geen marktdag voorby, of men ziet ten dien opzichte min of meer grappige looneelen van boeren en boerin nen, die deze slunsm (gelyk zy die noemen) weigeren in betaling voor hunne boter. Zonder hun des aen- gaende gelyk te geven, moeten wy bekennen dat het papier van slechten aerd is, en de Staet misdoet met geene betere stof te gebruiken om zyne bankbiljetten te maken. In eenen brief, door eenen Antwerpenaer aen een zyner vrienden, aldaer, uit Chicago gezonden, nemen wy een niet onaerdig en ook voor velen nog onbekend nieuws op: De huizen, kerken, enz., kan men hier verplaet- sen; wanneer een huis moet verplaetst worden, zet men het op een soort van wagen en voert het weg. Toen ik pas te Chicago was, gaet onze stadgenoot voort, bewoonde ik een huis, welk tegen eene kerk stond. Op zekeren morgend, ging ik naer den arbeid; toen ik 's middags wederkeerde en aen de slraet ge komen was, waer ik woonde, stond ik niet weinig verwonderd: eerst dacht ik verloren geloopen te zyn, toen ik zag dat de kerk in kwestie, verdwenen was. Voorts zegt de brief, dat men nog de puinhoopen kan zien, van de duizende huizen en kerken, welke er voor eenigen lyd, verbrand zyn; dat men op dit oogenblik 72 kerken aen 't heropbouwen is, alsook dal er tegenwoordig zoo wat rond de twee honderd Belgen, zich in die afgebrande stad bevinden. Onze lezers zullen met genoegen vernemen dat de moedige Gobbe thans buiten gevaer is. De toestand van zyn linker been, dat men ook dacht te moeten afzetten, is zeer voldoende. De heer Jamar, hoofdingenieur van den Stads spoorweg, vergezeld van eenige andere bedienden des besluers, heeft zich ten huize van Gobbe bege ven, en hem het eerekruis overhandigd, dat hy zoo wel verdiend heeft. Gobbe is 33 jaren oud. Het is de derde mael, dat hy de versehrikkelykste spoorweg rampen voorkomt, door den trein in te houden, welke hy geleidde. Dank aen zyne buitengewoone lichaems- kracht heelt hy te Nessonvaux (Luik) den hefboom des locomotiefs kunnen doen werken, om dit in zynesnel- heid in te houden eri aldus de botsing te vennyden, die in de versehrikkelykste omstandigheden zou heb ben plaets gehad vvaervan wy gemeld hebben. Als men nagaet hoe de aktiën op de koolmynen asn 't dalen zyn, dan mag men hopen dat weldra de overdreven pryzen der steenkolen ook zullen ver minderen. Ziehier wat vermindering de aktiën de verledene week hebben ondergaen. De Levant du Flenu is van 8800 fr op 8250 gevallen; de San-Long- chatnps van 2200 op 2100; de Moncheau-Fontaine van 6250 op 6000; de Ouest van Bergen van 975 op 910; de Charbonnage Beige van 925 op 875: de Chevallère te Dour van 1650 op 1550; de Belle et Bonne van 2000 op 1900. Veehandel. De prys der vette rundbeesten en zwynen, op de voornaemste markten van ons land, werd de verledene week zeer verschillend; doch over 't algemeen was er afslag. De markten worden ook beter bevoorraed. De overvloed van het voeder heeft veel vee opgehouden, en nu beginnen dc landbou wers hetal meer af te zetten. Ook ten platten lande is er'eene gevoelige afslag op den prys der rundbeesten. De verledene weekwerden in het district Eekloo veel kalfkoeien verkogt. Men be- taelde puike soort 500 fr. door elkaer; 't is een afslag van omtrent 100 fr. per kop by den prys over eenige tyd besteed. De verkooping van het linnengoed der hofhou ding van Napoleon III heeft de verledene week te Parys plaets gehad. Het linnengoed van den keizer bestond uit 35,000 lakens. In 't kasteel Fontainebleau alleen waren 2000 lakens, 1025 dozyn servetten, 900 tafellakens. Kr waren tafellakens in voor dieners van 200 couverts uit een stuk; een dezer, gevouwen maekte een paket uit ter hoogte van 30 centimeters en ter dikte van 50 centimeters. De kosten van wassehen voor het keizerlyk huis bedroegen jaerlyks 120,000fr. Men schrjfft uit Bordeaux (Frankryk), 26 april: Eene groote ramp heeft onze wyngaerden getroffen; gister en heden heeft de vorst de hoop op den oogst vernietigd; hare uitwerksels waren noodlottiger dan in 1861, en behalve eenige bevoorregte streken mag men zeggen, dat de oogst van 1873 volkomen onbe duidend zal zyn. Die gebeurtenissen brengt den han del dezer streken in eenen zeer neteligen toestand. Men moet zich verwachten aen eene nieuwe en be langryke ryzing der pryzen van onze wyuen. Marseille is in Frankryk de slapelplaets van den handel in menschenhaer. Italië en Sicilië, en byzonder Rome en Napels, zenden het meest, terwyl Spanje en Frankryk in het nog ontbrekende voorzien. Bretagne en Auvergne verschaffen het meest in Frankryk. Het getal coiffeurs, die zich te Marseille met het maken van chignons bezich houden, is 400; 30,000 chignons worden door geheel Frankryk verzonden en 25,000 te Marseille aen vreemdelingen verkocht. Een huis verkoopt jaerlyks 15,000 chignons vvaervan de prys verschilt van 10 lot 70 fr. hoewel er ook vap meer dan 500 fr. verkocht worden. Het kostbaerste haer is rood, en komt uit Schotland. In het vorige jaer wer den uit Frankryk 12,000 chignons naer Engeland ge zonden, benevenshet haer voor7000, diedaermoesten opgemaekt worden. Haer van lyken wordt, volgens de coiffeurs, niet gebruikt, omdat het niet bewerkt kan worden. De Japanners hebben, nu zy het jaer in 52 we ken hebben ingedeeld, ook namen aen de dagen ge geven. Deze heeten: licht, maen, vuer, water, hout, metael, aerde. oo» Kerkelyk Xleuws. Dc eerw. heer Vyt, onderpastoor alhier, is pastoor benoemd der nieuwe parochie kerk van den H. Jozef. De eerw. heer Sallet, onderpastoor van Sint Jan Bap tist te Gent, wordt coadjutor in S. Jozef, en is ver vangen door den eerw. heer Landrieu, onderpastoor van Oostakker. De eerw. heer Van Hoorebeke, onder pastoor van Doorselaer, is benoemd op Oostakker, hy wordt vervangen door den eerw. heer Imschoot, on derpastoor van Kalken. De eerw. heer Broutyn, onder- derpasloor van Sint LaureinS, volgt hem op. De eerw. heer d'Hondt, professor in het college van Eekloo, gaet in dezelfde hoedanigheid naer het college van Geerardsbergen. De godsdienstoefeningen ter eere van het Heilig Bloed te Brugge zyn dit jaer begonnen gisteren vry- dag, 2 mei, om 5 ure 's avonds, door de uitstelling van de kostbare reliquie, en zullen eindigen den zon dag 18 mei. De groote processie zal uilgaen den maendag 5 mei. Dien dag zal de hoogmis gezongen worden in de kathedrale kerk om 9 1/2. Daerna zal de Ommeganq voortgezet worden. M. Simon, pastoor van St-Eustache te Parvs, is te Passy (Frankryk) overleden; hy was ongeveer 68 jaren oud. De eerw. priester was van zyne parochia nen geacht en bemind. Tydens de Commune zette hy, zonder er iets aen te veranderen, de uitoefening zyner bedieningen voort: Korte dagen daerna werd er een aenhoudingsbevel tegen hem uitgeveerdigd, en M. Si mon, die zich door de vlucht aen de gevolgen van dit maendaet niet bad willen onttrekken, werd in de Coneiergerie opgesloten. Hy verbleef er niet lang; de tyding zyner aenhou- ding verspreidde zich spoedig in de Hallen; al de vrouwen vereenigden zich en gingen, in korps, hun nen pastoor terugeischen. Raoul-Rigault moest toege ven, M. Simon werd op vrye voeten gesteld en in triomf naer zyn pastoriehuis teruggebragt door zyne moedige parochianen. Eene byzonderheidtoen M. Simon aengehouden werd, had hy een klein mes en 3000 fr. by zich. Men liet hem het mesken; wat de 3000 fr. betreft: Waerachtig! zegde hy glimlachend aen de persoonen die er hem later tydingen van vraegden, ik heb ge meend dat het nutteloos was ze terug te eischen. Rampen en Ongelukken. Woensdag morgen, rond 9 ure, is een hevige brand uitgeborsten in de kapel der school van St-Amand, St-Michielslraot te Gent. Om half elf ure is de toren der kapel ingestort langs den kant van de Sehokke- broedersvest. Wy hebben niet gehoord dat er onge lukken zyn gebéurd. Het dak van de kerk en het aenpalende gebouw stonden om elf ure nog in volle vlam, ofschoon de pompiers langs alle kanten met hunne spuiten aen 't blusschen waren. Eene groote volksmenigte stond in de aenpalende straten en vooral op dc Houtlei, van waer men den brand zag. Geheel de kap van het dak der kapel stond in vlam en men zag de stukken hout een voor een in de diepte vallen. Tot hiertoe weet men nog niet hoe het vuer er is in gekomen. De politie, troepen der bezetting en een sterk deta chement gendarmen zyn ter plaets om de orde te handhaven. Eene aenzienlyke menigte volks houdt stand in de straten, tusschen welke het St-Amandsge- sticht gelegen is. Ziehier nog eenige byzonderheden over de brand ramp: Het vuer maekte spoedig grooten voortgang en sloeg naer de daken van het klooster; toen de pom piers toekwamen met twee brandspuiten, hadden de grootste moeite om den brand te dooven. Het vuer, dat hier overmeesterd was, berstte elders uit, en drong gedeeltelyk door het gewelf der kapel, uit welke men de gewyde vaten en ornementen, heeft kunnen redden. Het gesticht Lousberghs zond zyne stoomspuyt ter plaets; maer de/n'ston brak, en 't was dus onmogelvk haer te kunnen benuttigen. De leerlingen van St-Amand waren woensdag bin nengekomen en ze bevonden zich bezig met gymnas- lieke oefeningen, toen men den brand gewaer werd. Niet een oogenblik zyn zy in gevaer geweest. Om 11 ure was het vuer beperkt; doch de spuiten werkten gestadig om hier en daer de vlam te dooven. Het orgel is gansch verbrand. De totale schade wordt geschat op 30,000 fr. Alles was legen brandgevaer verzekerd door de Algemeene Verzekeringscompagnie. Dynsdag is te Verviers, het gemeente-kollegie en eene daeraenpalende kapel door een hevigen brand vernield. De gebouwen hoorden vroeger toe aen -een klooster en de kapel werd^u bediend door jesuieten. Rond kwart na een uer namiddag verklaerde zich de brand in eene schouw op eene der bovenkamers van hel kollegie, van waer hy zich snel aen het dak mededeelde. Langs alle zyden der stad werd oogenblikkelyk hulp gezonden, maer de weinige bevoegdheid der pom piers in het nitoofenen hunner bezigheid, gaven het vuer allen tyd om het geheele dak en de zolders van het gebouw aen te tasten, terwyl de vlammen tevens tot de kapel oversloegen. Weldra stortte de lage toren der kapel in en voerde in zyn val, die met een vreeselyk gekraek gepaerd jing, het orgel mede. Eindelyk overwonnen de twaelf trandspuiten de woedende vlammen, maer van het kollege bleef niets meer over dan de onderste ver dieping en ae kapel was totael weg. Ougelukkiglyk heeft men verscheidene andere ram pen te betreuren, want vierder helpers zyn min of meer erg gekwetst of verbrand. Een pompier is onder de drukkidg van het water in de spuit gevallen, een andere werd door een vallenden balk getroffenen een leerling letterzetter, die aen de redding hielp, werd onder de invallende puin begraven en met erge brand wonden daer onder uitgehaeld. Het gerucht over een persoon die in de vlammen zou omgekomen zyn, is waer: ook heeft er geen enkele der leerlingen uit de school eenig letsel beko men. Een groot deel der verzamelingen van het kollegie, de bibliotheek en de meubelen van den bestuerder zyn gered, maer het water heeft vele dier voorwerpen beschadigd. Er is te Oneux (Verviers) een schrikverwekkend ongeluk gebeurd. Dry persoonen, die in hunne slaep- kamer vuer hadden gemaekt, zyn tydens hunnen slaep versmacht. Zaterdag heeft men uit de koolmyn Bonne-foi- Hureng, te Herstal (Verviers) nogmaels 6 lyken opge- haeld. Op de 25 slagtoffers der ramp, waervan die koolmyn het tooneel is geweekt, moeten er nog dry gevonden worden. Er is te Luik eene in aenbouw zynde brouwery ingestort en zes metsers werden onder de puinen ge-

De Gazet van Aalst | 1873 | | pagina 2