N° 126, Zondag 25 Mei 1873. 3de Jaergang. WERELYKSCH NIEUWSBLAD. Stad en Kanton Aelst. De Bende van Jan de Lichte. Aelst, 24 Mei. SPEKJJLATIËN. Buitenlandsch Nieuws. G-azette van Aelst „et „ueeel van het Beve...sa .n ,.e ,t„pe..e.tr„et w tvuee «Ue hn.even, ge.den, vraCtvy maetea toe.eaa.dea «oedea. voorafbetuelhaee. Voor den bulten Uan men laaehryvea In al de poathnntooren, en voor de Inndelyke gemeenten by de briefdrager.. Abonnementsprys SS 'ujaers, v«»o« Kiezing voor een lid by den Provincialen Raed van Oost-Vlaenderen. Met uiterst genoegen bestatigen wy dat de kandidatuervan den achtbaren heer Cn.Lienart, aen de katholieke kiezers van de Stad en net Kanton Aelst voorgedragen als lid by den pro vincialen Raed in vervanging van M. uesire Vanderheyden, alom byzonder gunstigen by val heeft ontmoet. Ook verwacht men zich, voor Maendag 26 dezer, aen eenen buitengewoonen toeloop kiezers en men mag reeds verzekeren dat eenieder, zonder uitzondering, er zal aen houden den zoo populair geworden naem van Lienart eene nieuwe blyk van herkentems en hoogachting te brengen. De beursramp te Weenen heeft in gansch Europa een diepen indruk gemaekt, en dit om dat op alle groote beurzen, in zekeren zin, de- zeltde onzinnige spekulatiën plaets hebben en men zich overal aen dezelfde losbersting kan verwachten. De spekulatiën groeien op de groote beurzen van Europa zoo buitengewoon aen, dringen zoo diep in het volk en in iederen stand, worden met zooveel stoutheid gedreven, dat de geld- rampen onvermydelyk zyn. Men wil niet meer langzaem en eerlyk wer ken, om na jaren eene zekere fortuin te hebben; men wil in eens ryk of arm zyn; men spekuleerl of men jaegt op den wynpot, en zy die gisteren het hevigste schreeuwden over den zoo gezeg den wynpot zelfs daer waer hy niet bestond jagen vandaeg zelf het hardste en het onbe- schaemdste. Kortom, men wil in de spekulatie een voet stuk van bankbiljetten, ofwel den schandpael en bestaet deze zelfs nog wel? Voor jaren werd eene gewaegde spekulatie en die boven de magt van den spekulant was, als eene oneerlyke daed aenzien, en wie bank roet ging, werd op de beurs vermeden. Vandaeg doet men schier geene andere dan gewaegde spekulatiën meer; men spekuleert op het krediet; men speelt en dobbelt met millioe- nen, al bezit men geen enkelen cent, en als de spekulatie tegen slaet? Des te erger voor die welke er betrouwen in hebben gesteld. Bankroet verklaerd, wordt men zoo ligt niet meer gedaen, en na een slechten coup, komen velen weer op de beurs en zy werken en vroe- ten zoo lang tot dat zy weêr, altyd op krediet, een nieuwen slag kunnen wagen. De ziekte van dolzinnig tespekuleerenis geen geheim op de beurzen; integendeel, wy zien groote geldhuizen, die deze spekulatiëntegen welke konditiën weten wy nietbevoordeelen; andere die met dergelykespekulanten handelen, weten dit even goed: waerom klagen zy dan, wanneer zy in dat grabbelen naer millioenen, misdeeld en benadeeld worden? Niet zy zyn te beklagen; zy waren direkt of indirekt in de spekulatiën betrokken; zy hebben gewaegd en moeten dus de kans onderstaen; maer hoevele onwetende, vertrouwende men- schen worden in dien gevloekten stroom mcê- gesleept! Hoevelen verliezen in een uer al wat zy door jaren werkens hadden vergaerd! Zeker is dat de finaneieële ramp te Weenen, eene groote beteekenis heeft, en een verderf, eene wonde, een maetschappelykenkanker heeft doen zien, welke de verzwakking.de daling van zedelyke kracht, een soort van afgeleefdheid, op eene yselyke manier voor de oogen van Europa, blootlegt. Zyn er maetregels tegen die wezenlyke wan orde te nemen? Die vraeg is moeilyk te beant woorden, dewyl de zucht tot winnen aen de ge steltenis van onzen tyd zeiven vasthoudt, maer 't is ontwyfelbaer dat, bedaren de spekulanten niet, de kredietgevers en eerlyke handelaers toch omzigtiger zullen worden. Het rouge et noir is afgeschaft, de speelholen worden gesloten; doch men speelt nu erger dan ooit op de beurs zelve; de inzet wordt genomen uit den zak van anderen, en van eer is er meestal geen kwestie meer. (i) VI. Het Reuzenplan. (26* VERVOLG.) Sodert hel bezoek van de soldaten in de fameuze ikluis tusschen Velsieeq en Rooborst.was moeder Beth met haren't Jeef gansch op den sukkel geraeklzy bedelden hun stuk brood. Wel is waer, Belh bezat nog hare overgebleven kronen en haer magazyn, in tyds en in 't geheim uitverkocht, had haer eenen schoenen stuiver opge leverd. Doch, sedert den aenval welke hare kluis was wedervaren en vooral sedert dat zekere beroemdheid rond den naem van haren Jan begon te klimmen, schrikte zy meer dan ooit dal men ze mogt verdenken van met geld by te zitten; daerby, zy was een al te gierige heksc om er durven van te leven. Bedelen was profyliger en tevens veel zekerder. Wie meest was te beklagen was wel de arme 't Jeef. Zyne goede dagen waren uit. Nu mogt hy niet meor schaeheren noch verschacheren, by gevolg kon hy niet meer tuischcn, kon hy niet meer drinken. Hy ook moest bedelen en de man werd yselyk mager op het stieltje. Had hy kunnen ontdekken waor ergens zyn wyfs schyven begraven lagen, 't Jeef ware op verre naer zoo ongelukkig niet geweest, maor, eilacs, Beth waekte!.... Had hy als boerenknecht ergens kunnen binnen geraken, nog had hy hel ten minste zoo kunnen aenleggcn om zoo voel mogelyk te eten en zoo wei nig mogelyk te werken; maer, 't is reeds gezegd ge weest, sedert eltelyke jaren betrouwde niemand hem, noch de zyneiu Slechts" van tyd tot tyd mogt hy nog eens zyn hart ophalen: 't was wanneer Jan hem, in 't geheim, eeni- gen onderstand deed geworden. Dien dag was het volle kermis by Salomon De Schepper, zyn vrouws broeder, nog een lid van de treffelyke familie, ook gegeesseld en tot verbanning veroordeeld.... Dien dag, AMERIKA. De revolutie is in Panama begonnen. Er heeft reeds een gevecht plaets geluid tusschen de milicie en de nationale troepen. Admirael Steedman beschermt met het oor logschip Ensacola, de eigendommen der vreem delingen en den yzéren weg van Panama. Op aenraden van den admirael, hebben de twee vyandige partyen kolonel Pernet aengewezen als president, in afwachting dat generael Neyrr is terug geroepen. FRAYKll YK. De kommissie der 45 heeft verleden zaterdag met eenparige stemmen het wetsontwerp no pens de herinrichtingen van het leger aengeno- men, dat regelregt met een dergelyk wetsont werp van M. Thiers in stryd is. In dit wetsontwerp zyn de byzonderste pun ten aldus opgevat1° Werving voor het aktief leger op heel het fransch grondgebied. 2° Klas seering der manschappen inverplaetsbare korp sen en reserve troepen.' 3° Oprichting van 14 landelyke legerkorpsen, waervan eeninAlgerië. 4° Samenstelling van dry speciale korpsen voor Lyon en Parys. 5° Elk korps zal samengesteld zyn uit twee divisiën infanterie. 6° Elke divisie zal bestaen.uit vier regimenten, elk regiment uit dry bataillons en elk bataillon uit vier kom- pagnies. 7" De kapiteins zullen te peerd ryden. 8n By elke divisie zullen twee eskakrons ruitery gevoegd worden en by elk bataillon zal eene artillerie sektie belmoren. 9° Elke grond-om- schryving zal hare depots van onderrichters, hare reservemagazynen van wapens en militaire voorwerpen van allen aerd bezitten. 10° Al de peerden en muildieren zullen opgeschreven worden op daertoe bestemde registers. Men schryft uit Bethleëm, dato 30 April aen den Univers: In den nacht van 25, is eene ailerschandelyk- ste heiligschennis gepleegd in het heiligdom der geboorteplaets van den God-menschDe Grieken ten getalle van omtrent 200, zyn gewapender hand het heiligdom en de kerk van St-Helena binnengedrongen, hebben de priesters aenge- vallen, het heiligdom geheel leeg geplunderd, het altaer afgebroken en al de geheiligde over- blyfsels meêgenomen. Ofschoon er niemand dei- paters Franciskanen gedood werd, zyn er nog- tans 8 gekwetst, waeronder 2 zeer gevaerlyk. De medewerking der Turken in dit feit is be wezen. De houding van den franschen consul te Jeruzalem is krachtdadig, want door zyne tus- schenkomst werden de godsdienst-oefeningen dadelyk hernomen. De vertegenwoordigers van Italië, Spanje, Oostenryk, Engeland en Rusland hebben hevig geprotesteerd tegen dezen laffen aenval, en eenige onder hen hebben aen hun gouvernement protestatien gevraegd, zonder hierdoor de beschermleden van Frankryk te willen beperken. SPANJE. In den nacht tusschen 14 en 15 dezer, moet don Carlos Navarra zyn binnen gedrongen, om zich aen het hoofd van het koninklyk leger te plaetsen, dat 15,000 man sterk is. Don Carlos heeft cabecilla Ollo tot veld maerschalk en Dorre- garay tot luitenant generael verheven. Er is eene leening gesloten van 400 inillioen realen tusschen don Carlos en eene maetschappy engelsclie bankiers. Tristany heeft een volle zegeprael behaeld op kolonel Moreno, die het bevel voerde over eenige troepen in de provincie Arragon. De Carlisten zeggen dat er eene aenstaende beweging ten voordcele van don Carlos in de provincie Mancho mag worden te gemoet gezien. Het feest van San-Isedor, patroon van Ma drid, is zonder rustverstoring afgeloopen. De beurs bleef dien dag gesloten. Generael Dorregaray heeft het volgende verslag over den veldslag van Puerto-Eraul, aen koning Karei VII gezonden Sire, Ik heb de groote voldoening aen U. M. myn eerste verslag toe te zenden, over den volledigen zegeprael, welke door uwe troepen 5 mei, op de kolom Navarro behaeld is. Des morgends, rond tien ure, trok ik in de richting van den berg Etchevarri, en kampeerde tusschen ge- melden berg en Artasa, van waer ik al de bewegingen des vyands kon waernemen.Tegen den middag richtte hy zynen tocht op Eraul en Etchevarri, en ik nam onmiddcllyk de noodige schikkingen om die plaetsen lot het uiterste te verdedigen. (4) Eigendom der Gazette van Aelst. tusschen pot en kan, riep en zong hy dat zyne Jan de beste jongen was van gansch de streek; maer 's an derdaags, toen de toegezonden oordjes op waren, en hy weer aen 't bedelen moest, keef hy tegen Belh, cn schold hareu lieveling uit voor dief en moordenaer en slechten zoon.... 'I Jeef had ongelyk. Jan had zynen vader niet ver gelen. Hoewel hy hel meer had voor zyne moeder, wist hy dal 't Jeef nu de ongelukkigste was van bei den, en hy had medelyden met hem; hy had zelfs voor zyne makkers gezworen hem en Belh eens ryk te maken en hen, lot spyt van al de kwü tongen van Velsieeq, van Hundelgem en van geheel de streek hen eens tot stact herop te brengen. Zoodal de oud-bewooners der kluis thans geen vaste woonst meer hadden. Wat eigentlyk de kluis betreft, hot was er mee ge- gaen gelyk met baes 't Jeef: het juweel verviel van dag tot dag. De dak was ingestort, de straetjongens speelden loe-loc achter de naekte muren, en, als ze beu gespeeld waren, vonden zy een nieuw vermaek met, hetgeen nog regt stond, stuk voor stuk af te breken. Beth kwam soms tusschen licht en donkeren met eigen oogen onderzoeken hoe het stond met haren eigendom. Dan kreet zy dal men haer moedwillig en onverdiend ton gronde ruineerde, en zy stortte biltere tranen over de puinen haror kroeg. De geburen integendeel, hoe meor puinen zy von den opgehoopt, hoe luidruchtiger zy juichten. De de Lichten, zegden zy, waren voor eeuwig verdwenen en in der eeuwigheid gingen ze niet meer wederkomen. Ook, oordeel hoe die zelfde geburen meesmuilend stonden te gapen, toen, op de laelste dagen van february, zy eensklaps, rond de kluis, eene buitenge wone beweging ontwaarden,... Het waren zoo iets als metsers en metsersknechten, geladen met planken, steunsels, moortelkuipen en andere gereedschappen. Die mannen hielden stand voor de kroeg en verdwe nen tusschen de puinen. Wat ging er om?.... Ging men de kluis herop bouwen Twee of dry van de stoulsten uit waegden het des nachts de puinen te naderen: zy vonden noch male- riacl, noch wie, noch wal het zy.... Spookte het in de kluis?.... Eenige beweerden onder de aengekomen vreemde metsers te hebben herkend zekeren Jan de Schepper, bygenaemd Poelenier, een zeer gemecncn kerel van Hundelghem. Anderen hielden staen dat zy Jan de Lichte zeiven hadden gezien. En men besloot dal men haest den baljuw van Vel sieeq had te waerschuvvcn opdat hy, op zyne beurt, te Aelst, den Provoost-Generael van 't leger zou ver wittigen dat er gevaer was in 't land. Wordt voortgezet). Wy sluiten kapittel V met eene kortbondigc biographic van den geleerden en beroemden man wiens schriften ons de byzonderste inligtingen hebben opgeleverd nopens de bedelary in Vlaenderen, vooral tydons de achttiende eeuw. Jan Jack-pHiLiP Vilain XIIII werd geboren tc Aelst, den 1 Mei 1712. Hy was de oudste zoon van Frans Vilain XIIII, heer van Welle, ontvanger-generael van den Lande van Aelst, en van Isabel Van der Mcerc. Zyne voorouders hadden achterVoigens het ambt bediend van Baljuw,""Opperluitenant of Burgemeester van Aelst of van Gee- racrdsbergen. Philip werd, 04) zyne beurt, Burgemeester onzer stad, plaets, welke hy afstond op einde 4751, eenige jaren na den dood van zynen vader en van zyne eerste echtge- nootc, en hy ging zich vestigen tc Gent. In 1734 werd hy door de Staten-Generael als Pensionnaris van Vlaenderen uitgeroepen. In 4738, werd hy eerste Schepen van de keure (Burgemeester) van Gent, en, in 4767, tcyens Groot-Baljuw van Gent en van de Kasselry van den Ouden-Burg. Hy entsuep in den Heel den 18 Augusty 1774, op zvn kasteel te Wcltcren, en lig' graven in de kerk van Sl-Michiels te Gent. Philip Vilain XIIII gaf dry allerbelankrykste schriften in 't licht. Ten eerste: Rèflexions sur les finances de la Flandre. Dat schrift regtslreeks gerigt tegen liet slecht bcstuer der financiën in Vlaenderen maekte aeuzienlykon indruk en ver wekte den scbryver veel ongemak en vyandschap. Hoogge- plaetste en invloedhebbende lieden, aengerand in het persoonlyk belang dat zy vonden in bet« slecht bestuer van Vlaendercns gelden, werkten uit al hunne inagt om dc uitgaef ervan te be- Ten twee ure rukte de republiekeinschc kolom op Eraul en het vuer begon, dat meor tlandry uren vol hield. Reeds hadden langs beide kanten, dry aenvallen met de bajonnet plaets gehad, om do standpunten te veroveren en te verdedigen, tot oindelyk, een vierde aenval, door myne manschappen en hel eskadron rui tery, onder het bevel van myn stafoverslc, graef Val- despina, het lot van den veldslag in ons voordeel besliste. Dc vyand vluchtte in alle richtingen en liet 111 onze handen, een kanon, vier wagens met krygsbehoeften en eene affuit. Kolonel Navarro, tie bataillon-ovcrsle der genie, de twee bataillon-oversten der jagers van Sevilië, een andere van het bataillon jagers van Barsaslro, cn een groot getal soldaten zyn krygsgevangen genomen. Hel verlies van den vyand beloopt op 412 dooden, 3 opperofflcieren cr in begrepen, welke ik deed be graven, en 36 gekwetsten. Er is een aenzienlyk getal gekwetsten naer Eslella gevoerd. Ons verlies beloopt tot 48 dooden en 37 gekwet sten. Onder myne manschappen zyn er 2 dooden en 8 gekwetsten. Graef Valdespina heoft een bajonnet- steck iu den linkerarm bekomen en luitenant Lirio, heeft een kogel in don bil. Sire de geestdrift was overgroot, on onder den kreet: Leve de koning! hebben onzer vrywilligers gevochten als oude soldaten. Hoofdkwartier van Baqoedano. ANTONIO DORREGARAY. -Men leest inden Imparcial: Terwyl dc witten en de rooden zich onderling het bezit dei* republiek betwisten, want hier behoort alles aen allen, slechts de republiek uitgezon derd, hebben ook de Carlisten zonder gedruisch eene groote hoeveelheid geweren ontscheept. Ellio, hun generael, is de grenzen overgeko men om zich aen het hoofd der 7000 welgewa pende en wel «afgerichte soldaten van Dorregaray en Ollo te stellen. Dorregaray maekt zich gereed om zoo bedaerd mogelyk met zyne royalisten Maëstrazgo in te trekken, ten einde die land streek uil haren langen slaep wakker te schud den, en generael Novillas legt de laetste hand aen zyn plan ter uitdelging van die gevreesde Carlisten, een plan dat zoo deerlyk gehavend is door de neerlaeg van Puerto-Eraul. Kan men voorzeggen tot hoe ver de Navarre- zen van Dorregaray zullen vooruitdringen, die door de zegeprael van Eraul in geestdrift ver- keeren en die op dit oogenblik versterkt zyn door de benden van Lizarraga en Santa-Cruz, welke de schrik der landstreek geworden is, zoo niet onze troepen op lmnne baen geplaeist worden om hun den weg af te snyden Verlies hierby niet uit het oog, dat de Impar cial een gematigd republiekeiosch dagblad is, hetwelk natuerïyk de feiten der republiek, door een vergrootglas aenschouwd, weergeeft en die der Carlisten zoo gering mogelyk zal schatten. Terwyl nu de republiekeinsche troepen dage- lyks wegsmelten, terwyl de intransigentes kort en goed naer huis gaen en liever onder de carlistische benden dienen, dan met geweld onder een onbekwaemen insolvabel gouverne ment ingelyfd te staen, zetten de Carlisten lettenhet schrift werd nauwclyks gedrukt op veertig exempla ren. Maer Maria-Thefesia oordeelde ergoheol adders over. Den 6 January 1733, bcvool zy een regtertyk onderzoek nopens de aengeklaegde feiten en bevond dat Philip waerheid schreef. Een gansch nieuw systeem van administratie werd ingebragt cn reeds in 4738 had het zulkdanige goede vrachten voortge bragt dat de Keizerin, om Vilain XI111 tc bcloonen, hem verhief tot den rang van Vicomte-, tytel welke Zyne nazaten nog heden, cn met eere, dcagen. Don 22 September 4774, om den ver- dicnstclyken bestuurden eene nieuwe blyk harer hoogachting cn genegenheid te geven, maekte H. Majesteit hem ridder van hel koninklyk orde van den H. Stephanas. In 1768 en 4768 ontstond in Vlaenderen eene besmettelyke ziekte onder het hoornvee, en Vilain XIIII schreef een tweede werk, deesmaol in vlaemsche laelVerhael en reflexien op de verbrei/dingt (ter besmettelyke siektein het hoorn-vee de welke sig veropenbnert heeft in de provincie van Vlaenderen 't sedert den 26 October tot den 28 december 4769. Doch, hetgeen voor altyd den naem van onzen hoogverdienste- lyken stadsgenoot heeft beroemd gemaekt is zyne Mémoire sur les tnmjèns de corriger les malfaiteurs et les faineants 'h leur propre avanlage, el de les rendre utiles d l'Etat. Aen hem is de eer te beurt gevallen dc eerste een goeden gegrond verbele- ringstelscl voor Ie brengen en dc verdienste hetzelve ten uitvoer te hebben 'gebragt. Hy stichtte in 4771 het Rasphuis van Gent naer dc opgaven van bedoelde Mémoire. Zyn verbeteringstelsel bragt hy in eens byna tot zyne volle volmaektheid en het gentsche Tuchthuis Weef gedurende eene halve eeuw, voor Europa cn zelfs voor gansch de wereld, het eenige model voor huizen van dien aerd. Het verbeteringstolsel ingebragt in Ame rika ten jare 4 786, is slechts eene nabootsing van hetgene in dc Nederlanden bestond sedert 4773. In 4 775stichtten de provincie van Vlaenderen gezamenltyk met Mgr Van Eersd, bisschop van Gent, hyzonderc beurzen ter bedwinging van de leegloopery. De Mémoire in spraek, uitgegeven door den oud burgemees ter van Aelst, was zeer raer meer te vinden, toen de betreurde heer burgemeester vtjn Wetteren, Hippoliet Vilain XIIII, een dertigtal jaren geleden, dezelve andcrmacl deed herdrukken. Hel is dc vermeerderde uitgaef van 4841 welke wy, betrekkclyk de Pi.aeg van Vlaenderen, hebben gcraedplcegd en gevolgd. Wy hcrhaJen het, het is met uiterst genoegen dat wy de gelegenheid waernemen ovn den naem van Vic. Vilain XIIII in het geheugen zyner stadsgenooten terug te roepen. Genieten een Ducpétiaux, een Lord Howard, verdienden roem by Kunne landgenooten, Philip Vilain XIIII moet voor ben niet onder doen, integendeel, en zyne landgenooten, veel min zyne stads genooten mogen hem niet vergeten

De Gazet van Aalst | 1873 | | pagina 1