KAMER DER VÖlSwtSÏWOORDIGERS. Kactspel (Esplanadeplein). pragma; Iiunne propaganda voort. Zoo wordt er melding gemaekt van eene groote carlistische beweging in Maëstrazgoen van de oprichting eener nieuwe bende te Despenapenas, waerin niets buitenge woons-zou gelegen zyn, want durfden Saballs en Vela, na den veldslag van Eraul, Mataro niet aenvallen. Als men de republikeinen gelooven moet, was Saballs op vlucht en ndgtans durft hy eene stawva'n 20,00® zielen aentasten en haer eene ooiiogsbelasting van 10,000 douros opleggen, zonder dat zich daertegen iemand verzet. Olschoon ook de republikeinen blyven bewe ren dat de carlistische benden tot niet weg smelten, door de talryke desertiën, is het wel degelyk bewezen dat integendeel talryke jonge lingen alle moeite aenwenden om by hen ingelytd te worden. II famoso Novilias heeft met de generaels Moldonato en Lagunero een nieuw krygsplan opgemaekt waerin onder andere aen de pas toors verboden wordt, de klokken te luiden. Als dit de overwinning der republikeinen niet verzekert, begrypen wy er niets meer van. Dynsdag verleden was het eene ledige zitting de achtbare députés waren in getal niet om te beraedslagen. De meeste achter d'haegloopers telt men onder de deputatie van Brussel. Woensdag is het budjet van buitenlandsche zaken gestemd geweest. By den aenvang der zitting werd gevraegd en toegestaen het drin gend vérslag over eene petitie van den Neder- duitscbe Bond, van Antwerpen, nopens de on wettige en onverdiende vernedering welke de vlaemsche tael te ondergaen heeft voor de tri bunalen en andere administratien van't land. MM. De Meeus en De Laet hebben geeischt dat zonder verderen uitstel, billyke voldoening den Vlamingen geworde en MM. Van Wambeke, Deleliaye en de Kerkhove hebben zich by ver melde lieeren gevoegd om de petitie van den Nedèrduitsche Bond voor te spreken en te on dersteunen. Na de zitting van woensdag verleden, heeft de Kamer congé genomen tot dynsdagaenstaende. De middelsectie, gelast met het onderzoek des wetsvoorstels van den heer Coremans, heelt na eene langdurige beraedslaging, de volgende princiepen aengenomen 4° In de provinciën Antwerpen, Oost- en Wesl- Vlaenderen, Limburg en de regterlyke arrondissemen ten van Brussel en Leuven, zal de onderzoeksregter, aleer over te gaen lol de eerste ondervraging des be- tigten, dezen vragen in welke tael hy begeert, dat de proceduer gedaen worde. 2° Al de akten, na die proceduer, zullen zyn in de tael, door den betigte gekozen. Deze zal, niettemin, zynen verdediger mogen oorlof geven om in 'tFransch lo pleiten, en dit vermogen zal, in zulk geval, uit volle regt toebchooren aen bet openbaer ministerie. 3° Indien de betigte niet gehoord is in 't voorberei dend onderzoek, zal de voorzitter der correctionneele reglbank alvorens hem te ondervragen, de vraeg stel len betrekkolyk de keuze der tael, van welke er ge bruik zal worden gemaekt. 4° De tael, gebruikt in eersten aenleg, zal insge- lyks gebruikt worden in beroep. 5° In crimineele zaek zal- de Voorzitter der Assisen, na den botichtte ondervraegd le hebben over de keus, welke hy, zal gedaen hebben van eenen verdediger, en alvorens er hom eenen van ambtswege te geven, hem vragen of hy wil, dat het vervolg in het Vlaemsch of in het Fransch gebeure. 6° Duidt de betichte het Vlaemsch aen, dan zal de voorzitter van ambtswege den advokael kiezen, op eene lyst, die jaerlyks zal worden opgemaekt door de orde der advocaten en bevattende diegene,onder hen, welk bekwaem zyn in het Vlaemsch te pleiten. 7° Indien er verscheidene betichten zyn, en datniet allen eene en derzelfde tael kiezen, zal de proceduer in 't Vlaemsch gebeuren. 8° De burgerlyke party zal zich bedienen van de tael door den betichte gekozen. Woensdag aenstaende zal de middelafdeeling by- eenkomen óm Lezing van het verslag le hooren. Zondag 25 mei om 1 ure namiddag, spelen de par tyen van Brussel koninglyke sociëteit en Lessen. Om 2 i/2 ure degene van-Oltergem en St-Gilles (du Pont) by Brussel. Om 4 ure de overwinnaers tegen malkaer. Maendag 2 Juny (2den Sinxcndag) ten 4 ure namid dag spelen de gene van Eugène Claus vtfn Aelst en Erondegem, en om 2 1/2 ure die van Erpe en De Vidts van Aelst. Om 4 ure de overwinnaers tegen malkaer. Dynsdag laetst was het 5jarig kind van den genaem- den Joannes De Neef, woonachtig op'de Vischmerkt alhier,in den Dender gevallen aen de Vischmerktbrug, en naer wel 45 a 20 meters verre gedreven te zyn be merkt vvierd door Michel Van Geem, brouwersgast, welken geheel gekleed in het water sprong, het kind met zwemmen achtervolgde en aen kant heelt gebragt, hetwelk maer met vele moeite tot het leven is terug gekomen. liet is reeds de derde mael dat Van Geem de zelfde daed van moed en zelfopoffering van drenkelingen le redden aen den dag heeft gelegd. By koninklyk besluit van 20 mei worden be noemd Te Aygem: tot schepenen, MM. P.Redant en J. Mer- tens. Te Weiteren: lot schepenen, MM. F. De Geyter, in vervanging van M. A. Leirens, ontslaggever en E. Lei- rens, in vervanging van M. den baron A. Van Pottels- berghe de la Polterie, insgclyks ontslaggever. Zooals wy reeds gezegd hebben, is de koning den 21 dezer naer Weenen vertrokken. Gedurende zyne afwezigheid zal de koningin in het kasteel der Ardennen verblyven. Be kolonel Van der Smissen, kommandant van het regement der grenadiers, ver gezeld den koning naer Weenen, alhoewel hy geen deel maekt van het militaire huis van den souverein. Men zegt dat het uit oorzaek is der gcwiglige rol die de baron Van der Smissen in de zaken van Mexiko heeft gespeeld, en voor do gehechtheid die hy heeft getoond aen den ongclukkigen keizer Maximiliaen, dat de koning hem met zich medeneemt, om hem aen den keizer Frans-Joseph voor te stellen. Men heeft aen den minister van oorlog de kwes tie onderworpen, om te weten of de tyd overgebragt door de jonge milicianen in ziekverlof, verlóf pór ziekle-oerlificaet of in gunstverlóf, begrepen moet worden in den workelykeu diensttyd, door het artikel 85 der wet op de milicie bepaeld. De minister heeft aen al de oversten der legerkorpsen laten weten, dat deze kwestie opgelost is door de ministerieele cirku- lair van 20 september 4855, die hun verbiedt voorde bovengemelde redenen, 11a de zending hunner klas in onbepaeld verlof, de mannen onder de vyapens te houden, waervan het militair onderwys ten. einde is. Deze bepalingen mogen echter niet uitgestrekt wor den tot de milicianen en plaetsvervangers, te laet in- gelyfd, noch lot degenen die, door hun slecht gedrag, onder de toepassing vallen der wet. Ten einde le ver- myden dat militairen, in gunstverlóf gezonden, hunne afwezigheid niot onbepaeld verlengen, door het too- nen van certificaten, gelyk voortyds.maend permaend ingeleverd, slechts zullen aengenomen worden voor een tydverloop van drie maenden.na hetwelk de korps- oversten er kennis zullen van geven aen het departe ment van oorlog. De Moniteur behelst hel koninklyk besluit, dat de statuten van de Nieuwe Bank del'Union goedkeurt en het bestaen uezer sociëteit magtigt. Er zyn meer dan 6000 akliën van 500 fr. ingeschreven. Het geld is te Rome zoo schacrsch, dat thans ook het koper op zyne beurt de kostbare eerbewy- zingen van het agio eischt. Honderd fr. aen koperen munt kosten 405 fr. aen bankpapier. Die toestand brengt de kleine kooplieden tot wanhoop; zy weten niet meer hoe aen kopergeld te komen. In sommige cafés belaelt men de bezoekers met postzegels, in andere geelt men bons af voor eene of meerdere verteringen. Het kopergeld wordt door winstzoekers opgekocht, die het, gelyk men veronderstelt, naer den vreemde uitvoeren. De metaelproducten ondergaen eene gevoelige daling; deze toestand zal noodzakelyk don afslag dei- kolen voor gevolg hebben. De verliezen, welke Brussel, door den krisis der Weener-beurs, in den fondsenhandel heeft gele den, worden op 5 millioen fr. berekend. Het vee is op alle markten in prys gedaeld, en reeds hebben verscheidene beenhouwers van Brussel den prys van het vleesch 40 cent. perkilog. vermin derd. Het ware te wenschen dat even als de opslag, nu ook weldra algemeen werd. Het verbrekingshof heeft zyne bepae'.de beslis sing uitgebragt, in zake van den eisch nopens den Augustyncn tempel te Brussel. De beslissing luidt dat de eigendom der oude kerk van de Augustynen aen den Slaet behoort en niet aen de kerkfabriek van Finisterre. Gevolgcnlyk wordt het vonnis verbroken en vernietigd, door hét beroepshof van Luik gewezen, hetwelk even als het hof van Brussel den eigendom aen de kerkfabriek van Finisterre had toegekend. De zaek is verzonden naer het beroepshof van Gent. Ziehier wat er le Brussel sedert eenige dagen vertelt wordt: Op zekeren morgend vertoonden zich twee hoeren aen het raempje van de nationale bank, waer men de biljetten belaelt en vroegen aen den be diende om biljetten uit te wisselen. Natuertykerwyze vroeg deze voor welke som, waerop kortweg geant woord werd: voor dertig millioen. Hel was de, door Frankryk aen Pruisen botaelde, oorlogsvergoeding, en Pruisen wilde onze nationale bank eens op de proef stellen, door, zonder vooraf- gaende verwittiging, zulke groote uitwisseling te komen vragen; doch gelukkig wist de bediende goed zynen weg, en zegde even koel: mynheeren, ik heb die som hier in myne lade niet; ik zal* den kassier roe pen, begint slechts uwe biljetten te lellen. Onmiddelyk werden MM. Previnaire en Jamar ver wittigd, welke gelukkig sedert eenige dagen met dit onverwacht bezoek bekend waren. Daer hot geld ge reed lag, werden de pruisische afgeveerdigden, tot hunne groote verwondering, onmiddelyk bediend en de dertig millioen werden in eenen fourgon wegge voerd; doch alvorens zy heen gingen, heeft men bnn belëefdelyk verzocht, aen hun gouvernement te her inneren, dat men tusschen beschaefde volkeren ge woon is de banken vier en-twintig uren te voren te verwittigen, als men zulke belangryke betalingen verlangd gedaen te hebben. Het onderzoek der dievenbende van Brussel wordt onverpoosd voortgezet, en lot* heden zyn er reeds over de 1500 bewysstukken ter beschikking van het parket. Wy hebben reeds gemeld dat de leden dier bende, het uitoefenen van hun beroep, somlyds zoo verre dreven, dat zy elkander bestolen. Ziehier nog een feit hetwelk ten volle bevestigt wat wy vroeger des aen- gaende gemeld hebben De buit van eene onderneming moest gedeeld wor den, en Haugerbaum en Declercq hadden besloten, den gelukkigen uitslag der onderneming met een lek keren maeltyd te vieren.De gezellen ontmoetten elkan der op het afgesproken u-er, doch Haugerbaum was vergezeld van twee oude kennissen,Duilschers als hy. Hy stelde deze aen zynen makker voor, hem zeggende, dat hy die vrienden nitgenoodigd had om aen hun feestje deel te nemen, hetwelk in een restaurant, om trent de Natieplaets, moest plaets grypen. De vier kameraden vermaeklen zich zeer goed, zon gen en lachten tot omtrent tien ure, wanneer de vrienden van Haugerbaum regt stonden, zeggende dat zy geen tyd meer hadden, daer zy met den laetsten trein huisvvaerls moesten keeren.en na den afscheids- teug wenschle men elkander tot wederziens. Declercq en Haugerbaum bleven aen tafel en ledig den nog eene fleseh wyn. Eindelyk telde Haugerbaum het beloop van zyn aendeel ir. het verteer op de tafel, en toen Declercq hetzelfde meende te doen, bemerkte hy gansch ontsteld, dal zyne portefeuille met 4000 fr. zyn aéndeel in den buit, verdwenen was. Haugerbaum troostte hem, keerde ter zyncr verontschuldiging, zyne zakken om en beweerde, dat zyne vrienden 011- bckwaem waren om den diefstal te plegen. Declercq deed al het mogelyke om zyne portefeuille terug te vinden, doch vruchteloos en dit was niet te verwonderen, want 's anderendaegs deelde Hauger baum met zyne twee vrienden, de aen Declercq ont stolen 4000 fr. Daer Haugerbaum wist, dat zyn vriend dit geld zou by zich gehad hebben, had hy zich met twee pikpoc- ketsvan zyne kennis verstaen, om zynen geassocieerde uit te plunderen, op voorwaerde van zyn aendeel in de winst te bekomen. De onrust welke de laetste kiezingen in Frank ryk veroorzaekten en het weinig vertrouwen, welke de politieke toestand van dit land inboezemt, hebben nogmaels talryke hooge persoonen uit Frankryk naer België gelokt. Er moeten reeds talryke aenvragen te Brussel gedaen zyn voor het huren van hotels en hui zen. Zoo spreekt men onder ander van een huis op den steenweg van Elsene, dat aen zeer hoogen prys verhuerd is, aen een der uitgeweken bewooners van het Faubourg St-Germain, tc Parys. Het parket van Brussel heeft, zoo het schynt, de verzekering bekomen, dat Stupp, gezegd Karei Vogt, zal uitgeleverd worden. Stupp is te New-York (Ame rika) aengehouden, als een der daders van den moord op M. du Bois de Bianco. Men verwacht er zich zelfs aen, den beschuldigde kortelings te Brussel te zien acnkomen. Het onderzoek dezer zaek is hernomen en wordt ieverig voortgezet, omdat dezelve waerschynlyk in den eorstvolgenden ziltyd der assisen zal opgeroepen worden. De juslicie poogt zooveel te meer het onderzoek vooruit te zetten, daer er een man reeds meer dan een jaer in de kleine Karmelieten opgesloten zit, als ver- moedelyke medeplichtige van Karei Vogt. Die man heeft reeds verscheidene malen en vruchteloos naer regters gevraegd. Hy was op het oogenblik, dat graef de Bianco vermoord is, by dezen in dienst. Over de zaek Saye verneemt men dat de policie van Elsene by Brussel, dezer dagen de papieren heeft doorsnuffeld van zekere dame, wier naem met eene D. begint, en handelende over eene geldleening, welke zy aen Saye zou gedaen hebben. Gansêh die korres- pondentie is in beslag genomen, en schynt bestemd te zyn om in die zaek, eene' zekere rol te spelen. Schier eiken dag komen er nieuwe feiten aen het licht. De beschuldigingen zyn reeds zoo zwaer en talryk, dat men hel onderzoek aen twee magistraten heeft moeten toevertrouwen. Saye had zich vroeger by de politie over eenen diefstal van 44,000 fr. beklaegd; hy wordt grootelyks verdacht zelve dien diefstal te hebben gepleegd. Een getuige bevestigt dat, dry maenden te voren, in het huis van Saye zynde, deze hem vertelde dat men zyne geldkist opengebroken en er 3,000fr. uitgeroofd had. De getuige leende hem 4,000 fr., welke hy nooit terug heeft gekregen. Hel koffer bevond zien toen in den- zelfden toestand als later. Andere getuigen zyn ko men verklaren, dal zy Saye hel geldkofi'er hebben zien uit- en ineen doen. De katholieke universiteit van Leuven, lelt thans zooveel studenten als de twee Stacts-universileiten te zamen. Men begrypt dat de landen waer de vryheid van onderwys bestaet, aen België deze instelling be- nyden. Meer dan 1,000 Belgen wboncn de leergan gen der universiteit by; er zyn insgclyks veel vreem delingen. Deze laetsten zyn ten getalle van 157 en worden als volgt verdeeld: Uit Duitschland, 47; Engeland, 2; Australië, 4; Oos- lenryk, 4; Baden, 2; Beieren, 2; Brazilië, 4; Chili, 4; Vereenigdc-Slaten, 42; Pauzelyke-Slalen, 19; Italië, 3; Frankryk, 45; Guatemala, 4; Ierland, 27; Groothertog dom Luxemburg, 6; Paraguay, 4; Nederland, 25,Peru, 4; Polen, 3; Portugal, 6; Rusland, 2; Zwitserland, 6. De lynwaed- en vlasmarkt te Gent waren giste ren niet voorzien; de verhandelingen hadden alleen plaets by de kutsers. De pryzen waren vast zonder vorandering. De Bien Public meldt dat M. II. Van deWoestyne, senateur voor het arrondissement Gent, in een onrust barenden toestand verkeert, op zyn buitengoed te Wondelgem. Verleden zondag, omstreeks 4 ure namiddag, kwam een persoon langs de Nieuwkerkstraet, te Roe- selare, gegaen. Gekomen zynde aen de koortskapel, werd hy door twee persoonen, die uit de kapel kwa men, aengesproken, die hem 5 fr. vroegen. Deze per soon zegde, dat hy geene 5 francs had. Onmiddelyk ontving hy van eene dezer eene messteek, en op den grond vallende, kreeg hy nog eenen schup, die juist in zyn oog paste, dat hy zeer waerschynlyk zal kwyt zyn. Zyn beklag by de politie afleggende, zou hy ver- klaerd hebben eenen der schelmen te kennen. Over eenige dagen werd er te Eekloo een oude stal ontruimd, wanneer men, onderden rommel, twee prachtige schilderyen vond. Elk tafereel,op een raem gespannen van dry op twee meters, stelt godsdiens tige personages voor. Niemand weet.waerom en wan neer de schilderyen in den stal waren versteken. Dat zy aen de kerk van Eekloo toebehooren, wordt bewe zen doordien er eene menigte oude voorwerpen uit de kerk naest de schildcryen stonden gestapeld. Men ver onderstelt dus, dat ze daer verborgen zyn geweest om ze te onttrekken of aen de woede der beeldstor- mers of aen de roofzucht der Fransche Republikeinen. Maendag heeft te Brugge de aengekondigde be- devaert ter eere van het H. Bloed, plaets gehad, door de Pauzelyke Zouaven van Vlaendcren, by welke zich nog verscheidene uit het Noorder departement en an dere plaetsen vervoegd hadden. Om 10 1/2 ure 's morgens vereenigden zy zich in de H. Bloed kapel, al waer eene Mis gedaen werd, waerna Mgr de bisschop eene toepasselyke aenspraek tot de gewezene verdedigers van den Pauzelyken Troon richtte. Onmiddelyk daerna ving de bedevaert aen; in de beste orde trokken by de 350 Pauzelyke krygers, luidop den Roozenkrans lezendeen lofzangenzingende ter eere van Pius IX, de straten van den langen om gang door, die overal door eene dichte menigte bezet was. In hun midden bevond zich de gesluierde stan- daerd van het Zouaven-Genootschap, ten leeken van rouw over den netelingen toestand, waerin de heilige Vader zich thans bevindt. Vele persoonen, die meenden de gewezene Pauze lyke soldaten in hun zouavencostuóm te zienverschy- nen, waren echter te leur gesteld, daer zy allen in burgerskleeren waren. Na afloop van de bedevaert vereenigden zich de Zouaven aen een eelmael in de herberg den Olifant; by die gelegenheid waren er op de achterplaets dier herherg schoon versierde tenten opgeslagen, waeron- der de tafels gerangschikt stonden. Op het uiteinde prykte het borstbeeld van Pius IX, in eene trophee uit Pauzelyke en Belgische kleuren vervaerdigd; de ten ten zelve van binnen waren met festoenen van die kleuren feestelyk opgeluisterd, en leverden een aller- fraeiste zicht op. Aen tafel, by welke verscheidene genoodigden van de stad waren, werden de gezond heidsteugen voor het heil van Kerk en Pausdom warm toegejuicht, en uitte men den wensch, deze*welbaest een nieuw lydvak van vryheid en rust te zien intreden. Maendag was 't de574 verjaeringderzoogenaemde Metten van Brugge, toen de Franschen by honderden in die stad om hals gebragt werden door het volk, onder de aenvoering van Pieter de Coninck en Jan Breidel. Niet minder dan 24 vacndrigs, 4500 ridders, 2000 wapenlieden werden toen gedood van Schild en Vriend. Dit gebeurde op 49 Mei 4302. Een werkster kwam zaterdag ten 8 ure 's avonds, over den weg, langs de gracht der spinnery van MM. Mallet, te Esquermes (Verviers), een biljet van 5 fr. in de hand houdende. Op eens ontglipte haer het bil jet, en vloog in het water. Een kleine slotmakersleer jongen, Alfred Salinech, dit ziende, ontkleedde zich en ging ondanks de koude, moedernaekt te water. Hy zwom, naer het biljet, vischte het op, en gaf het aen de werkster terug, welke aldus het werkloon eener week, dat zy verloren dacht, met vreugde terugbe kwam. De Soir beval al de byzonderheden over eene zeer belangryke proefneming, die te Val-de-Gracege nomen is, op het lichaem van een persoon, welkezich op een zolderkamertjedcrr«r£aw«-./flcgm(Frankryk) verhangen had. By de eerste kenteekenen bestatigden de genees- heeren dat de versmachting volledig was; er was geen teeken van leven meer in den gehangene, en zyn lichaem was paers en styf. Nochtans wilde de onder- wyzende geneesheer zonder hoop op welgelukken, eene laetste proefneming op het lichaem bewerken. Hy ontblootte de borst en beproefde, gedurende •eenige minuten de kustmatige ademhaling; ditmiddel bleef echter zondor goeden uitslag. Daerna plaetste hy de buis eener elektrieke battery, boven de plaets der luehlgevende zenuwen, en liet er by tusschenpoo- zen van vier sckonden, een sterken elektricken schok op werken. Byna oogenblikkelyk lieten zich toen eenige zwakke leekens van ademhaling bespeuren. Vyf minuten later werden de kloppingen van hand en harpols voelbaer. Het slrotlapje was gezwollen en men moest met geweld,by middel eener tang, de long uit den mond halen, ten einde de ademhaling te vergemakkelyken. Men trok hem eenige oneen bloed uit de midden- hoofdadcr, de verwydde oogappels trokken zich licht te zamen, en het terugkeerende leven werd meer en meer zichtbaer. Toen kon de lyder eene kleine hoeveelheid alkool inzwelgen, waerna er eene lichte zenuwtrekking ontstond, zonder de medehulp van het elektrieke werktuig. De gevoeligheid van het hoornvlies der oogen keerde terug, do voeten werden warm, en wel dra waren de kloppingen, der slaepslagader, voor het oog zichtbaer. De gehangene, welke men meende le begraven, was verrezen. Te Miihlhausen (Duitschland) is eene schrikke- lyke misdaed ontdekt. Eene boerin, weduwe, een zestigtal jaer oud, woonde te Wuttersdorff, en genoot zekeren welstand. Eenige jaren geleden stond zy aen hare kinderen de helft van hare fortuin af, er in be grepen eene groote boerenwooning, voor zich zelve de andere helft houdende, alsmede het verblyf in het afgestane huis. De zoon gelastte zich met het onder houd der moeder,die nog tamelyk kloek was, eh deze liet hem dacrvoor het genot van het gedeelte harer fortuin, dat zy gehouden had. Alles ging goed tot het oogenblik dat de zoon trouwde. Maer dan begon de ellende der arme oude, wier krachten aen 't afnemen waren. Zy moest werk boven haer vermogen verrichten, was aen mishandelingen blootgesteld, en werd een voorwerp van medelyden voor hare geburen. Eensklaps verdween de oude, die men aftyd in eene kamer der benedenverdieping ge zien had. Eene gebuervrouw en eenige kinderen had den haer eens in het begin van den winter aen eene zoldervenster gezien, en haer, op gemakkelyk te be grypen teekenen, met eene pers een stuk brood toe gestoken, dat zy gretig verslond. Gedurende verscheidene maenden zag men haer 'zelfs niet meer aen dit venster. Men begon in het dorp te zeggen, dat die vrouw gevangen gehouden werd, en deze geruchten kwamen eindelyk, by middel van eenen naomloozen lnief, aen het oor der dochter van de weduwe, die te Parys woont. Deze snelde in alle haest toe, deed zich met geweld de deur vande kamer openen, waerin zich deze moeder in eenen sehrikke- lyken toestand bevond. De arme vrouw lag in eene enge en sombere kamer, vervuld met eenen pestach- ligen slank; eenige verscheurde lompen bedekten hare verstyfde lodematen. Stom en verdierlykt, scheen zy op het punt om van gebrek te bezwyken. Op eene schabel zag men eeDe schotel met een smerig nat, waerin een lepel stond met kopergroen bedekt. De deur van het hok was langs buiten gesloten,'en maekte dus de arme gevangene alle ontsnapping onmogelyk. Met behulp der overheid kon de dochter hare moeder in het gasthuis van het naburig dorp brengen, waer zy onder de beste zorgen spoedig bekwam. De zoon en de schoondochter zyn gevangen gezet. De arme vrouw is nog van haer verstand beroofd. X>«o-< Rampen en Ongelukken. Maendag morgen, rond den middag, is eenen brand ontslaen op den Nyverheidsboulevard te Gent, in eenen hangar, die diende om karton mot leer te doorweeken en er dakpannen van te maken. De brand is eensklaps uitgebroken, en met eene zoo builenge- woone hevigheid, dal die werkplaets weldra op eene brandende pekton geleek. De meester van het werkhuis en een jonge werk man, Ivo Dobbelaere, oud 47 jaer, hadden karton in een ketel met kokende teer gedaen, toen er een deel van de teer op het vuer viel. In een oogwenk stond geheel het w erkhuisin vlam. De baes kon in tyds wegloopen, maer de jongeling, die waerschynlyk moet verstikt zyn geworden door den rook, werd op twee stappen van de deur, die hy niet had kunnen bereiken, onder de puinhoopen ge vonden. Zyn lyk was niet kennelyk, het was geheel verkoold en had allen menschelyken vorm verloren. De brandspuit van de Maetschappy de Lei, heeft groote diensten bewezen en het is dank aen hare hulp dat de aenpalende wooningen ongedeerd zyn gebleven. De hangar en de aenpalende huizen, waervan de schade op ongeveer 4000 fr. wordt gerekend, waren verzekerd door dé compagnie de Union. Het verlies der koopwaren wordt op 800 fr. geschat. Het Journal de Peruwelz bevat het verhael van een schrikwekkend drama, hetwelk naby die stad heeft plaets gehad. Op zaterdag, 3 dezer maend, ten 14 ure's avonds, stierf in het gehucht Rongies, J. B. Poltiez, in den ouderdom van 74 jaren. Deze grysaerd woonde by zyn zoon Lodewyk-Joseph, de vrouw van dezen laetste en hunne kinderen, twee meisjes, het eene 46, het ander 48 jaer oud. De schoonbroeder van den ouden man, P. J. Roget, 68 jaer oud en sprakeloos, woonde er insgelyks by. Pottiez, zoon, was een smokkelaer, een dronkaerd, welke handel dreef in gevogelte, om zyn schuldig bedryf le verbergen; zyne vrouw is niet beter dan hy. Poltiez, vader, en Roget gingen van deur tot deur aelmoezen vragen, zy overhandigden telkens het geld dat zy ontvingen, aen denzoon en zyne vrouw en deze Verkwistten dit zoo moeilyk verdiende geld in drank, en wanneer alles was verbrast, twistten zy en sloegen de arme grysaerds. De twee dochters zyn integendeel zeer braef; zy begeven zich alle morgenden naer hun werk, in de nagelmakery van Vieux Condé en winnen te zamen 20 a 25 fr. per week. Ziedaerde samenstelling van dit huisgezin, hetwelk goed had kunnen leven, zonder het schandelyk gedrag van den zoon. Do begrafenis van vader Pottiez was op maendag 's morgends bepaeld; de pogingen, door den zoon aengewend, om reeds des zondags de begrafenis te doen plaets hebben, des zaterdags avond in het huis door de buren gehoord, en nog andere omstandighe den, deden vermoeden ontstaen, welke ongelukkig maer al te gegrond waren. MM; d'Autroppe, burgemeester, en Gregoire, sche- pene van Wiers, begaven zich naer Rongies, om in de woning van L. J. Poltiez tot een onderzoek over te gaen; maer deze weigerde hardnekkig de deur te openen, viel uit inverwytingenenbeleedigingen tegen de gemeente-overheid, die onmiddellyk een verslag van het gebeurde inzond by den prokureur des ko- nings. Verleden vrydag in den namiddag, begaf zich het parket van Doornyk en M. Schrevens, wetsdoktor

De Gazet van Aalst | 1873 | | pagina 2