N 129. Zondag 15 Juny 1873. 3t,e Jaergang. WEKELYKSCÏI MEÜWSBLA1). De Bende van Jan de Lichte. Aelst, 7 Juny. Oorlogslasten. Het Viae in sell. De Shali te Brussel. Biiitenlandsch Nieuws. G-azette van Aelst ■lel Bureel van liet l>la<l is gevestigd in <le Kapellestraet IMU 11, waer alle brieven, gelden, enz. vi-nelitvry moeien 'toegezonden worden. Aboimementsppys 8 fr. 'sjaers, vooraf betnelbaer. Voor den bulten kan men inscliryven in al de postkantooren, en voor «Ie landelyke gemeenten by de brlefdragerav De doktrinaire pers, die meent dat ieder party zoo ligtveerdig met princiepen en liet gegeven woord omspringt als de hare, had wel gehoopt dat men in onze party zich tot liet militarism ■zou bekeerd hebben. Men dacht dat, dewyl M. Malou-minister is, de meerderheid en de party zouden gedaen heb ben, wat hy, de minister wilde. Zoo ging het in den tyd toen M. Frère mees ter was; wat deze wilde stemde de meerderheid,; wat deze eischte nanfde liberale party gebukt en geknield aen. In onze party gaet het echter zoo niet, en als M. Malou een oogenblik gedacht heeft, op zyne beurt de rol van Frère te kunnen spelen, zal hy nu daerointrent wel ontgoocheld zyn. Inderdaed, de regterzy heeft aen de ontwer pen van militarism een zeer slecht onthael ge geven, en al heeft M. Malou doen zien dat hy aen die ontwerpen prys hechtte, toch is men niet geneigd in de regterzy, het princiep voor hem, voor de militaristen of de hofkringen, op te offeren. Wat het publiek betreft, dit heeft zich zeer duidelyk verklaerd en zeer wel doen zien, dat het aen ieder persoon de ondersteuning zal ont trekken, die met liet stelsel van verpruising voor den dag komen zal. Daerin volharden wy meer dan ooit; wy ver klaren ons tegen elke verzwaring der militaire lasten, tegen eiken stap die naer ue verpruising leidt, omdat het neutrale België een zoo uitge breid leger niet noodig heelt; omdat de over- groote lasten onzen bloei en welvaert zouden benadeelen en een groot leger, in tyd van ge- vaer, eene reden te meer zou zyn om te wor den geannexeerd. Kortom, wy willen niet meer vechten, en ook wy kunnen niet meer. Tot het laelste ontbreekt olis de magt, sedert de scheuring der Neder- iiiulen. België moet groot en sterk zyn door zyne traktaten, door eeue regtzinnige toepassing on- z >r vryzinnige wetten, door den bloei van han del, nyvcrheid eu scheep va er t; maer niet door bebloedde lauweren en zoo denkt er de bur- •gery van gansch het land over. Volgens de Vaix zal het rapport over het wetsontwerp der milicie-wetten, niet voor den 18 juny worden neergelegd. De beraedslaging zou eerst op het einde van juny aenvangen en niet voor half juJy eindigen. Het blad wyst op de hevige oppositie, welke zich in liet publiek en in de Kamer tegen die ontwerpen voordoet. Het sehynt dat de minister van oorlog vooral houdt aen de verlenging van diensttyd en de verzedelyking van het remplacement. Van de vermeerdering van kontingent zou hy tamelyk gemakkelyk afzien, door liet byvoegen van vry- willigers; verder zou hy afzien van de ie zware vooi waerden van het remplacement. In dit laetste geval zou de vrymakingsprys jaerlyks bepaeld worden door de wet, en het burgerlyk element zou op eene gemeende ma nier in den ï'evisie-raed vertegenwoordigd zyn. Op die punten zegt hel blad'van M. Coomans, •dat, gebeurde dit alles, de toestand slechts tydelyk zou vereenvoudigd en gered zyn; want (i) Het Reuzenplan. (29° VERVOLG.) Als ik zeg: de andore helft is voor my dan bedoel ik dees, te weten, dat die andere helft ten déél valt aen d'algcmecne kas, aen de spaerkas der bende. Ik wil niet dat men by mynen troep honger' lyde, want de honger ook is een onverbiddelvkc verra- der. Ik zegde in het Kruisken dal onze bende een echte a associatie moet wezen, vvaer alle kanzen, slechte ft zoowel als goede, gedeeld worden. Wy hebben zieken en gebrekkelyken die ons Verkleefd zyn en die wy niet mogen verlaten. Ten andere, komen er goede dagen er komen ook slechte en, even als-al do stielen, hebben wy ons dood-seizoen. De zoo voordeelige lange donkere nachten beginnen in te korten en haesl zitten wy met de zoinermaenden. Zorgt de mier voor den winter, wy, wy moeten onze voorzorgen nemen voor den zomer. Zoo versla ik de zaken. Meent meester Tineke de bende beter te kunnen opdryveu, hy neme mync plaets en Jan de Lichte herbegint te werken voor zyn eigen reke- ning: wy zullen zien wie van beiden eerst ryk zal zyn. (1) Eigendom dér Gazette van Aelst. de buitengewone duerte van het remplacement, welke ongeveer 3000 jongelieden gaet dwingen persoonlyk te dienen en de reserve van 30,000 man, die door de liberalen, niet door de katho lieken gevraegd wordt,zouden nog eene hevige oppositie in het onzydige België doen ontstaen. \Vy gelooven het wel. Ziehier den tekst van het wetsontwerp, het welk met eenparigheid der aenwezige 6 op de 7 leden van de middenseklie is aengenomen: Art. I. In de provinciën Antwerpen, de beide Vlaen deren, Limburg en de regtcrlykc arrondissementen Brussel en Leuven, zullen de vervolgingen in korrek- lionneele en kriminoele zaken iri de vlaemsche lael plaets bebben, onder.de hierna volgende voorbehou dingen. Art. 2. Indien de verschyning voor de regtbank plaets heelt op reglstreeksche daging (I) zal de voor zitter, alvorens over te gaen lol het verhoor der ge tuigen (2), den verdachte of zyn gevolmachtigde (3), ondervragen, om te welen of de proeeduer in hel vlaemsch ofin het franseh zal plaets hebben. Art. 3. In zaken waer de openbare verschyning is voorafgegaen van een vooral'gaende onderzoek, zal de ondcrzocksreglor, alvorens tol het ouderhoor van den verdachte over te gaen, dezen ondervragen in welke lael hy wil ondcrhoorl worden (4). Art. 4. In kriminoele zaken, zal de voorzitter van het assisenhof, of de rcgler die door hom zal afge- veerdigd zyn (3), na aen den beschuldigde gevraegd te hebben, of hy eenen verdediger gekozen heeft, en alvorens er hem een van ambtswege te geven, aen dezen ook vragen of hy in hel fransch of in het vlaemsch wil verdedigd vorden. Indien de beschuldigde geen nd'vokael heeft en het vlaemsch verkiest, zal de voorzitter hem van ambts wege een advokaet geven die in slael is, hem in die lael te verdedigen. Art. 3. In de' "gevallen door do voórgaendë schik kingen voorzien, zullen al de feilen en akten van de proeeduer, hierin begrepen de pleitreden en het re- kvvisitorium, in de tael plaets gryncn welke door den verdachte of beschuldigde gekozen is. Nogtans zal de vervolgde party, zelfs na eene der twee gebruikelyke talen gekozen te hebben, haren verdediger kunnen machtigen, hare verdediging in de andere lael voor te dragen. Van die vergunning zal akte aengeteekent worden in hel proces-verbael der zitting. In dit geval, zal de magt, om gebruik-te maken van de cindelyk gekozene tael mei volle regt aen het opcubacr ministerie en de burgerlyke party loehoo- rende, doch slechts alleen voor de pleitreden. Art. 6. De lael gehpuikt in eersten acnleg zal ook in beroep gebruikt worden, behalve wat in voor' gaende artikel over de pleidooien gezegd is. De voor zitters der beroepshoven en de prokurcurs generael by deze reglbanken, zullen elk voor wat hen betreft de noodige maelregcls nemen, om de uitvoering de- zer voorschieten te verzekeren. Art. 7. De burgerlyke party zal gebruik maken van de lael gekozen door den beschuldigde. Indien er meerdere beschuldigden zyn, die allen niet dezelfde tael gekozen hebben, zal de burgerlyke party vlaemsch spreken en de proeeduer zal in die tael plaets hebben, behalve voor de feilen uitsluitend die beschuldigden aengaende, welke franseh verkozen hebben. Art. 8. Er zal akte gehouden worden, op straf van nietigheid, van de ondervragingen en antwoorden, waerover er in de art. 2, 3 en 4 der legenwgordige wel gesproken is. (1) Art. 182.van het wetboek der krimineele reglsvordering. (2) Art. 153 van hel wetboek enz. (3) Art. 152 idem. (4) Art. 91 en volgende, idem. Art. 293 en volgende, idem. Telken male wy vergaderen zullen wy doelen als er te doelen valt.—Meester Embo,hacl do beurs op Embo wierp een handvol munt op de tafel en Tineke was de eerste om do hand uit te steken. Tineke, spotte Simon Yscnbacrt, dal zou ik in uwe plaets van den kapitein niet aen veer üem Geld heeft gceuen naem, morde Vandergeensl, en ik heb zooveel regt als iemand. Deelt onder en onderverdeelt by uwe onderhoori- gen, elk volgens zynen graed en verdiensten. En nu, vooraleer te scheiden, twee allerhelanksle acnbevelingen. Ten eerste, ik wil volstrekt- niet dat men ons aenzie en uitschelde voor moordenaars.... stelen is ft ons vak en sleten alleenOm aen huil Ie geraken, om oenen lastigen getuige van kant te helpen, om acn dc galg te ontsnappen, is, ik heken hel, is hel soms noodig met hot mes te spelen. Nogtans gaet er M niet al te lichtzinnig mede te werk. Wordt er eene lating gegeven, hel zy slechts daer waer hel anders niet zyn kan, om u te verweren. Moocdcry bederft de beste zaken, sporen van bloed zyn mpeielyk uit te wisschen eu wie zich zou plichtig makeu aen nulteloozc wreedheid zal te doen hebben met my, vergeel het niet. Daerby geen pistolen te schie- ten in de sleden of daer waer de gebuerle lalryk is: bel is een beste middel om volk hy te roepen en acnslonds overmand te worden. Gebruikt stokken met looden appels. Dêrgclyk wapen wol behandeld legt werk af: eéne slag op bet hoofd brengt den kloekslen tegcnkainper buiten stryd. Verroert hy Wy hebben gemeld dat do shah van Perziö, den 16 dezer maend mei zyn gevolg le Brussel zal acn komen. Na België doorreist le hebben, zal de shall zich te Oostende voor Woolwich inschepen» In do haven van Oostende wordt reeds eene kleine vloot van vyf stoomschepen der engclsche marine verwacht, welke als geleide aen den perzischen souverein zal dienen. De ontvangst zal officieel zyn. De shali heeft reeds Berlyn verlaten, waer hy de nieuwsgierigheid voortdurend heeft gaende gemaekt. Dc Perzen doorkruisten de stad in alle sourlcn van rytuigen, en zyn vergezeld van eenen leidsman. Zy bezichtigen de openbare monumenten en bezoeken de publieke ambtenaren. Zy zyn zeer nieuwsgierig naer de europesche gewoonte, gaen van hel eene magazyn in hol andere, bekykeri alles; vragen naer dc pryzen van elk voorwerp, macr vertrekken zonder iets te koopen. De shali spreekt zeer gemakkelyk de franscho tael; zyn ceremonie kostuem is lelterlyk met diamanten en gesteenten bedekt. Hy geeft prachtige juwcelen ten geschenke aen de princessen der hoven waer hy de gaslvryhcid ontvangt, en men zegt dal liy voor dc koningin van Engeland een hal.ssieraed heell bestemd, hetwelk eene waerde bezit van een half inillioen. Zyn gevolg is even prachtig uitgedosebt. Ily berydl een snccuvvwil arabisch peerd met rood geverfden sleerl en heell eeno verzameling allerschoonste hon den hy zich, benevens een heel magazyn kassen en gereedschappen van den zonderlingslon vorm. Alhoe wel hy niet byziende is, gebruikt hy dikwyls een gouden bril. Op dc slraol groel-hy niemand, hy slaerl alleen de dames aen en beziet de hoeren welke hem groeten en de schildwachten die het wapen presen- tceren. De shali draegl gcenc rysporen, en somtyds ver andert hy op 24 uren wel zeven macl van kostuem. Meet'lyds echter draegl hy eene zwart lakenen vest, somlyds heeft hy een broeden halsband aen, welke hem d¥schouder en borst bedekt, en by wylcudraegl by versiersels, die van overgroeid gesteenten gemaekt zyn. Hy gaet nooit voorby een spiegel zonder er in le zien. Hy is een weinig kaelliool'dig. Zyne voelen zyn eenigzins binnenwaeris gekeerd, en voor wat zyne houding, gang, gestalte, aengezichl en bacrl betreft, daerin gelykt hy treffend op Napoleon III; behalve dat de lint zyns aengeziehts hruiucris en zyn oogen openhartiger zyn. Door een eenvoudig middel, reist de slinh zonder den persisohen grond le verlaten. Eiken morgend slroo.it men persische aerde in zyn leerzen; want hie wan wordt er overal een grootcn vóorracd in een koffer meëgenoraen. Nasser Eddin leeft streng zekere gewoonten na; zoo draegl hy by voorbeeld geen linnen, ontkleed zich des nachts nooit geheel eu slacpl op den grond even als de volkeren der aziaiisehe streken die zich geen vast verblyf gekozen hebben. Toen een bediende van hel russisch hof, hem voor de eerste mael zyn bouillon bragt, dronk hy dien uit, maer als men hem zyn tweede geregt van liet onlbyt bragl, ging liy loopen: heL onlbyl moet hem in eens gebragl worden, en geen kristen mag hem zien eten. De shali cel dikwyls, en houdt van fruiten en lek- kerny. Niemand zyner dienaren of zyncr ministers mag in het openhaer en in zyne tegenwoordigheid gaen zitten, zelfs zyn grootvizier blyfl achter zynen zetel re-glslaen. Het aeuslaende bezoek van den shall van Perzië gecll hier veel stof lot pralen. Volgens gerucht zou dc koning 100,ü0l)'l'r. uil zyne eigene kas besloden, om den oosierschen gast te onthalen. Nazat'-el-Eddiu, dc shall van Perzië, heelt te kennen gegeven, dal hy naer Europa gekomen is, niet om le lééren legers samenstellen en oorlog te voeren, maer enkel om de kunsten van den vrede in volle werking le zien. Hy komt uit een land, dat door een afsehuwe- lyken hongersnood van meer dan twee jaren ontvolkt nog en wordt hel volstrekt noodig, plant hem dan eenen langen nagel in hel hart of plakt liern een masker van pek op hot aenzichl. Hel is dc raed van ons aller eer en meester, van sieur Dominicus Car- louche aen zyne makkers. Dc jongen heeft het voi ce gehouden lot zyn achl-eii-twinlig jaer, loen hy, den 18 november 1721, te Parys, zich levende liet rad- braken.... 't Is 'tschoonste van zyn hisiorie niet, bemerkte do zot van Wortegem. Tol lieden hebt gy getrouw mynen raed gevolgd, en, dank aen uwe onderwerping hebben wy taine- lyk veel gewonnen, men lael ons in vrede begaen en over hetgeen wy tol heden hebben verricht zal nouir misschien geen haen nog kracicn. Volhardt gel-yk gy zyt begonnen en na korten tyd zult gy myn plan lol uiyne volmackle uitvoering zien komen. Daerom nog eene laelste aenbeveliog. lk wist sedert lang hoe zeer men zich alom mis te trouwt van zwervers en Icegloopers, maer sedert een gesprek dat ik, ecnige dagen geleden, gehad heb mul zekeren pachter niet verre van Geeraerds- hergen, weet ik het nog veel béter. Ook myn besluit is genomen. Ik wil niet meer dat er iemand in de bendezydie.ondervraegd of vervolgd, niet aenstonds voldoende bowys kan geven van vaste woonplaels en vast bedryl. Daerom er moet beginnen gewerkt te worden. Het zal u wat lastig vallen, macr toch u 't moei zyn, ik gebied hel! Maekt dees myn streng bevel kenbaer aen al de makkers. Vangt eenen stiel aen; of beter nog, vorhuert u by dc boeren; macr is geworden; hy komt in Europa om te zien hoe men daer kanalen graofl, spoorwegen nenlogl, schepen bouwt, handel on nyvcrheid acnmocdigt. Legers licb- bon barbacrsclie volken ook; sehitlorende unifoi'mon en kostuiHon hebben zo zelfs in rykc verscheidenheid; cn om een vorst van Porzië eerbied iu te boezemen, moet men hem datgene tooncn, waerdoor een hc- schaefd volk zich van oen onheschaefd onderscheidt. IRANKRVK. De schade gedurende de regeering der Com mune, aen de eigenaers van Parys toegebragl» beloopt de som van 50,843,700 Ir. By deze som moet men voegen Verlies der algemeene maga- zynén van la Villetle. Ir. 42,748,014 Departementale gebouwen 7,665,000 Openbaren onderstand. 900,369 Yzeren weg en nyverheids- geslichten. 894,297 Dokken van Saint-Ouen. 459,766 Tezamen. Ir. 73,483,206 Do monumenten welke aen de - stad cn den staèt loehooren, zyn in deze sommen nog niet begrepen. Men leest in bet Journal officiel, dat bet franscbe gouvernement, den 5 dezer maend, weder 250 millioen aen Duitschland beeft ge stort, vertegenwoordigende bet eerste vierde gedeelte van liet vyfde milliard der oorlogs schadevergoeding. Er blyl'l thans nog 750 millioen te betalen, waervart reeds 300 millioen in geld eu bankbiljetten beschikbaer zyn. Er is cindelyk een begin gemaekt met de uitvoering dor werken tol beroprigting van de Vendóme-kolom. Maendag morgend zyn 12 werk' lieden begonnen met bet plaelseu der beschot' ten die de stellingen moeien afsluiten. De invoer ie Parys voor de maend mei» bedroeg 247 millioen francs. Hel totael der in voeren voor de vier eerste maenden van dit jaer, beliep tol 1 milliard, 23 millioen, tegen 1 mil liard, 163 millioen voor betzelfde tydslip van 1872. De uitvoer iu mei 1873 beliep lot 536 mil lioen en bet Lolael der uitvoeren voor de vier eerste maenden van bet loopende jaer bedroeg 1 milliard, 311 millioen, tegen 4 milliard, 460 millioen francs voor dezelfde vier maenden van 4872r ihjitsciib./ii*) i>. Keizer Wilhelm is onpasselyk en liet is waer- schynlyk dat zyne reis naer Weenen nu geene plaets zal hebben; maer in den löop der maend augusty zal by zich naer Gastein begeven en wellicht alsdan ook de hoofslad van üostenryk bezoeken. M. von Bièmark is voornemens de kerk vervolging voort te zetten en de uitoefening van bet pauzclyk gezag zooveel megelyk te belem meren. Den 9 dezer beeft by in tien Hyksdag verklaerd: dat by by de kiezing van eeu nieuwen Paus, zal onderzoeken of die kiezing regelmatig beeft plaets gehad, en of de geko zene in staet is de reglen uit te oefenen, welke by moet uitoefenen. Deze woorden worden door alle weldenken- den ten hoogste afgekeurd. Inderdaed, wat heelt von Bismark zich ook le bemoeien met de kiezing, van eenen Paus waorovcr men hem overigens niet zal racdplegen, hem zoomin als wclkdanigc andere kanseliei\ slaept er niét, gy zoudl des nachts uwe vryheid moeten missen. Werkt er by dage en vestigt zooveel mogclyk uwe woonst in de bosschen; 't is daer dat wy elkander best kunnen ontmoeten cn spreken. Voor hel overige blyven wy ons oud. gebruik gc- trouw. Daer waer w.y voor het oogenblik wonen, laten w.y dc gebuertè in vrede, en, gaen wy uit op expeditie, het zy twee of dry uren verder de streek in. Wy moeten doen gelyk de flliwynen. Waer zy nestelen sparen zy de kiekens om er te gaen plui- men ergens verder op..-.. Dus, hel is en blyfl gezegd: van morgen af uitgezien naer werk!.... Ik meen te bemerkendai myn bevel geenszins overeenkomt met meester Tinckc's welbehagen?.... Ily is het nogtans die dc eerste zich er zou dienen naer le schikken, want hy is dc onvoorzichtigste van allen. Tineke verleert voel geld en niemand weet te zeggen van watt' hel komt.... Tiuckc hoUdl men verdacht en men is reeds bozig met zyn strop te vlechten.... Werkt gy? vroeg Tineke, stout en ouhoschaomd-, Ik? Hel is alom geweten dat ik boerenknecht hen le Zomergem. Sedert acht dagen ben ik op reis met een pak vlas. Gaet zien by den ingang der krocht, ft hel pak ligt er. Tineke stond langzaem regl. En ik, sprak hy, ik stierf nog liever van hongef dan te werken!.... My dunkt, ik zeg het luide genoeg opdat eenieder hel hoore, en.... ik lach wat braef met do bevelen van Klyster Licht (Wordt voortgezet'i

De Gazet van Aalst | 1873 | | pagina 1