Kaetspel (Esplanadeplein) tiet s.chy.n.t (Jat et' verscheidene qarlis^ische agenten te Valencië zyn aengehoudeh'. Tydingen van 2.1 dezer zeggen, dat kolonel Lorna te Lizarra eene overwinning beliaeld heeft op de bende van Santa^Gruz. De republiekeinen verloren in dit gevecht twee officiers en 10 sol daten. Het verlies der Carlisten wordt niet op gegeven. Langs eene andere zyde wordt beves tigd dat de bende uit Navarra, welke door ge- nerael Novillas worden achterna gezet, tot de fransche grenzen naderen KAMER. Het budjet van openbare werken is aengeno- men door 72stemmen tegen4 en 2 onthoudingen. Iets aenmerkenswaerdig is dees: in de zitting alleen van dynsdag verleden, heeft het ministe rie tot dry mael toe de meerderheid der Kamer tegen zich gehad; dry wyzigingenaen het wets- projekt betrekkelyk de openbare werken byge- bragt, \poral het merkelyk verhoogde crediet .van fr. 5,000,000, gevraegd door de gentsche deputatie voor het kanael van Terneuzen, zyn •zegepralend doorgegaen, in weerwil van den hardnekkigen tegenstand van het ministerie en vooral van M. Malou. Gelukkiglyk gold het hier slechts administra tie zaken waeraen de kabinetskwestie gansch vreemd was. 'S andevendaegs moest verhandeld worden het wetspröiekt dat een crediet toestaet van 20 millioen lr. voor schoollokalen, maer een incident, opgeworpen door M. Jotlrand, heeft gansch de zitting ingenomen. M. Jottrand be weerde dat het ministerie het door de Kamer gestemde verdrag, gesloten met Holland betrek kelyk de spoorbaen Antwerpen-Gladbach, had overtreden, met aen Holland het regelen van het lolregt over te laten. Er werd gesprokenvan foppery. MM. Malou en Jacobs hadden wel te bewyzen dat tarief en tol het zelfde niet zyn, de linkerzyde hield aen liaer gedacht. Eindelyk, na eene lange en nuttelooze zagery, beslisten 42 stemmen tegen 23 dat niemand gefopt was ge weest. MILITAIRE KWESTIE. De middensectie gelast met het onderzoek der by liet leger in te brengen wyzigingen, heelt slechts donderdag hare werkzaemheden herno men. Er zal nog merkelyke tyd voorby gaen vooraleer de Kamer zich met het verslag zal be zig houden. Er is spraek de sessie te sluiten of op te schorsen zoohaest het dagorde zal uitgeput zyn. De Kamers zouden dan weder vergaderen later, waerschynlyk na twee maenden, om zich alsdan uitsluitelyk bezig te houden met de mili taire projekten. Sprekende van krygszaken, melden wy het schoon en edel woord deze week uitgesproken in de wetgevende Kamer van Frankryk door generael de Barrad, minister van oorlog. Zekere M. Brousses, lid dier Kamer, was ge storven en by zyne begraving kwam hemde eer toe van vergezeld te worden naer het kerkhof door een detachement krygstroepen. Doch, daer M. Brousses gestorven was als solidaire, en er geen hoegenaemde godsdienstige bedienaer by de begraving aenwezig was, heeft liet opgezon den detachement regts om keergemaekt en heeft het lyk verlaten, even als de deputatie van het wetgevend korps. Hierover werd generael de Barrail geïnter pelleerd en de vrome man verklaerde ronduit dat, eens men den soldaet gemeen maekt met solidaire tooneelen en men hem leert in God niet te gelooven,het land ook het regt niet meer heeft hem zyn leven te vragen tot deszeifs Ver dediging. Op dat woord zullen wy terugkomen. Zondag 29 juny ten 1 1/2 ure namiddag spelen de partyen van Baerdegem en Antwerpen. Om 2 1/2 do gene van Leveau, Aelsten Verleysen, Erembodegem. Ten 4 ure de overwinnacrs tegen malkaer. Zondag 13 july ten 1 1/2 ure namiddag spelen de partyen van Robert, Brussel en Dellerne, Wannebccq Om 2 i/a de gene van St-Jans-Molenbcek en Sl-Picters- Capellcn. Ten 4 ure de overwinnaers tegen malkaer. Gisteren morgend was het feest in de Korle-Zout- straet alhier. Dc heer Van den Herreweghe, welke het ambt van apotheker reeds vyftig jaren uitvoert, vierde dien dag zyn jubilé. Heel de buert was bevlagd, en des avonds heeft de fanfaren maetschappy hem met eene serenade vereert, Wy vornemen met genoegen dat onzen stadsge noot den heer Aug.Van der Smissen in de algemeene tentoonstelling van honden, welke te Parys heeft plaels gehad 111 het Bois de Boulogne eene premie komt te behalen van 150 franken en een zilveren cer- metael, voor het tentoonstellen van twee jagthonden van echt oud en byna uitgestorven vlaemsch ras. Deze honden .zyn door de lusschenkomst van den heer directeur van den Brusselschen dierentuin ter waerde van 700 francs aen ecuen franschen liefhebber ver kocht. Zaterdag laetst heeft men alhier in de afspanning de Meiboomaen de Zoulstraetpoort, een zak met ha ver en brood gestolen ten nadeele van eenen persoon welke er zyn peerd had uitgespannen alsook een pak met koussen en sayct ten nadeele van den dienst knecht uit gemelde afspanning. In de estaminet de Ooude Sterre, aen de Graenmerkl, heoft hy insgelyks een. kortewagen gestolen ten nadeele van eenen land bouwer van Wanzelc en eenige andere voorwerpen. De dief is reeds aengehouden. Het is een oud veroor deelde, die zelfs nog onder de bewaking stond van de politie. Hy is ter beschikking gesteld van den heer proku- reur des konings te Dendermonde. Te rekenen van ln july aenstaende zal de statie, te Rooborst ingerigt, tusschcn de statie van Zottegem en die van Boucle-Sint-Denys-Nederzwalm, voor den dienst van reizigers, bagagiën en koopwaren geopend worden. Te Rooborst zullen stil houden de reizigers treinen, die uit Zottegem vertrekken om 6 'ure 50 m. 9 ure 34 m. des morgens, 1 ure 29 m. en 6 ure 43 m] des avonds, en uit Oudenaerde om 7 ure 19 m., I I ure 34 m. des morgens, ^eir4ure"23"nïïim'7 ure 16 in. des avonds. Men herinnert zich, dat gedurende den fïansoh- duitschen oorlog, uit al de steden van ons land, moe dige dames zich naer de groote hospitalen bogaven, 0111 hulp te verlecnen aen de gekwetsten, welke or van het toonecl des oorlogs naer toe gesluerd waren. Geerardsbergen ook telde zulke moedige dochtors, namelyk mej. Van Wymeersch en Roggeman, 'die ouders en nabestaenden verlieten, om zich aldaer tot het verplegen en byslaen der gekwetste slachtoflërs van den oorlog te gaen opofferen. Deze week ontving mej. Van Wymeersch eenen brief, waerin haer aenge- kondigd werd, dat het fransche gouvernement door lusschenkomst der maetschappy van onderstand dor gekwetsten, aen haer en mej. Roggeman, het bron zen kruis schonk, als herinnering en belooning voor den onderstand en den dienst, welke die moedige juffers aen de gekwetsten hebben bewezen. De bureeloversten der verschillende arijoncfisse- ment-kommissariatcn van het land, hebben eene verecniging te Brussel gehouden, ten gevolge waorvan zy door den minister van binnenlandsche zaken ont vangen werden. Hel doel van dien stap was, eene verbetering van hunnen toestand te vragen. De minis ter heeft hun beloofd, zich zeer ernstig met deze kwestie bezig te houden. Binnen kort zullen er talryke bcvordoripgen in het leger plaels hebben. Dynsdag morgend heeft in dc nieuwe kerk van Laken by Brussel, door Mgr Deehamps, aerisbisschop van Meehelen, de plegtigheid plaels gehad van het doopsel van twee nieuwe klokken, voor die kerk be stemd. De koning en de koningin waren peter en meter. Juist ten 11 ure kwamen zy met hunne dochter, prinses Louise-Marie, in de kerk en vvërden verwel komt door Mgr Deehamps, vergezeld door zyne vika- rissen-generael, de pastoors Koekclberg van O. L. V. en Michiels, van St-Rochuskerk, alsook van de onder pastoors en andere leden der lagere geoslelykheid. De peter en de meter werden naer eene estrade ge bragt, en alsdan begon de goddelyke dienst, volgens den gebruikelyken ritus, voor de wydingen het doop sel der klokken. Op een gegeven leeken door den aerisbisschop, stapten ze van deestrade, om de nieuwe klokken te luiden. De peter en de meter hielden elk oen eind koord in de hand, waermeê de klok werd in beweging gebragt, en werden schier, de koningin vooral, door den weerslag byna medegerukt. Er had eene Iigle aendoening plaels, diewelhaest verdween, en de plechtigheid liep des middags ten einde. Er is reeds meermalen spraek geweest over de waerschynlyke uillevering van Karei Vogt, de ver- moedelyke moordenaer van graef Dubois de Bianco te Brussel. Die Duitscher zou eens door de Vereenigde Staten uitgeleverd, ten tweede mael door Pruisen België uitgeleverd worden. Dit is eene wezenlvke dwaling, want nooit levert een stact zyne eigene 'in boorlingen uit; hy vonnist die zelf. Ook zegt artikel 1 der wet betrekkelyk de uitleveringenHet gouverne ment zal aen de vreemde gouvernementen eiken vreemdeling kunnen uitwisselen. En op gelyke wys zal Üuitsehland met den vermoedelyken moordenaer van graef Dubois handelen. M. Ranc, de beruchte communard van Lyon, tegen welke er, zooals men weet, vervolgingen zyn ingespannen, bevind zich sedert eenige dagen te Brussel. Men weet dat Falkenslein, welke voorhcthoold der dievenbende doorging, met zyne vrouw te Aken is aengehouden; na de noodige formaliteiten Ier uit levering, zyn ze onder goed geleide naer Brussel overgebragt, waer zy in de gevangenis der Kleine Karmelieten zyn opgesloten. Onder de in hunlie vvoo- ningin beslaggenomen voorwerpen, bevinden er zich een groot getal, welke voortkomen van diefstallen te Bi ussel gepleegd en voornamelyk van den diefstal, ten nadeele van de gebroeders Obrie. Het onderzoek dezer zaek wordt nog altyd voortgezet; maer naer- mate hetzelve vooruitgaet, komen er nieuwe daed- zaken aen hel licht, welke er het einde steeds van vertragen. In dc Minderbroederskerk, Arloisslraet te Brus sel, heelt men een gedeelte der juweelen van het 0. L. Vrouwenbeeld gestolen, te weten: twee gouden kruisen met diamanten bezet, en eene gouden ketting, Het traliewerk, dat voor de nis van het beeld slaet, heeft den dief belet de kroon mede te nemen; deze was achter hel beeld gevallen, en de schelm heeft ze dus niet kunnen bereiken. Hot is onjuist dat Van Culsem, gemeenleraedslid te Tervuren (Brussel),«ou aengehouden zyn, tydens het bezoek van het parket van Leuven. Niettemin wordt het gercglerlyk onderzoek ten zynen laste voortgezet,als beschuldigd zyndevan vrywillig slagen en wonden loegebragt te hebben aen den pastoor Vandczande. Deze laetsle is in volle genezing, doch hy is nog onbekwaem om zyne bediening te her vatten. Woensdag heeft de genaemdcSellers, treinwach ter op de lyn van 's Gravenbrakel naer Gent eene geld beurs gevonden, inhoudende 109-57 fr., welke hy afgegeven heeft aen den Statie-overste Ie Sottegcra. De persoon, die de beurs verloren heeft mag ze al daer gaen wedereischen. Men schryfl uit Eecloo, 24 juny: De Brakman, de oude weldoener van ons noorder gewest, slorpt de waters op van onze polders, schenkt ons mosselen, garnaet, tot oesters loc! In de kom voor Philippine lagen zondag niet minder dan 27 schuiten met mossejen bevracht. Dc eene schuit na de andere kwam gedurig uit den Brakman in de kom gevaren. Er hccrschte eene beweging en eene werk- zaemheid, welke hel oog bekoorde; lerwyl de eene schuit 11a de andere den zeedyk omvaerde en de kom binnendreef,'waren schippers, in hun eigenaerdig kostuem, bezig met andere mosselschuitcn te lossen Op de kaei stonden allerlei voertuigen te wachten, om geladen te worden. Na elke lading reed men af, om de plaets voor andere in te ruimen. De Brakman slykt op; langzaem, doch onweêrstaenbaer, zet de natuer haer vernielingswerk voort. De Noordzee werpt er met elke nieuwe haer zand in, en vormt er ban ken, die als zoovele straten den ouden zeeboezem doorkruisen. De Brakman is bestemd om tot schorren en landeryen over te gaen. De landbouw zal het af winnen, wat nyverheid en handel er by verliezen, en Philippine, dat centrum van volksvlyt, verliest dan de beste bronnen van zynen voorspoed. Deze week zyn de eerste vrugtverkoopingen in de polders gehouden, namelyk die van klavers. Deze vocderplanl is over 't algemeen mislukt. Dc besteedde iryzen Ioopen dan ook sterk uiteen. Zoo werd er daver verkogt van 20 tot 120 fr. per 44 aren 50 cen tiaren. Na de klaver is de beurt aen het vlas. Vele lolders zullen dit jaer gemeen vlas opleveren. Wel lebben de streken daerin veel verschil; doch in 't al gemeen staet er meer slecht dan goed vlas. Goed vlas wordt derhalve zeer gezocht en is byzonder duer. Deze week werd het goed vlas verhandeld tegen ruim 600 fr. per 44 aren 50 centiaren. Dit jaer zyn er bui tengewoon veel beelen gezacid: ze staen goed, en tegenwoordig is men die aen het opkappen. Eene vrouw, zoowei als een man, wint daer een dagloon mede" van 2 fr. tot 2 fr. 50 en een kind, om 't even van welk geslacht, l fr. tot 1 fr. 50. Men spreekt te Verviers van niet andere dan van eene belangryke diefle gepleegd ten nadeele van de heeren Baerwinckel en Redenberg, door den genaem den 0., die vast zit. Maendag morgen heeft de politie van Dison, byge- «laen door de gendarmerie, den verheeler, F. F., ge wezen nyveraer, rentier, die op zyn buitengoed te Ba lice woont, aengehouden. Men zegt dat die man •millionnair is. Een deel der geslolene koopwaren zyn gevonden in de woning van den millionnair, te Dison. Men schat de ontvreemde koopwaren op 20,000 fr. Dc tyding, volgens welke er bedorven hespen en worsten uit Westphalen naer Luik zouden verzon- den-en aldaer by hunne aenkomst in beslag genomen zyn, heeft eene groote opschudding onder de verkoo- pere van eetwaren en by hunne klanten teweeg ge bragt. Deze feiten waren echter overdreven; er had inderdaed eene verzending van bedorven vleesch plaetsgehad, hetwelk de Luikerkooplieden geweigerd hebben te aenveerden. Deze koopwaren had men echter in goeden staet verzonden, doch daer de yzeren weg niet minder dan twee maenden en half had be steed om ze te verzenden, was dit vleesch by de aen komst bedorven. De personen, voor welke het bestemd was, hebben het geweigerd te ontvangen. Deze koopwaren worden, even als die van binnenlandschcn oorsprong, aen eene keuring onderworpen, en de kooplieden, verre van zich hierover te beklagen, heb ben eenigen tyd geleden gevraegd, dat deze keuring zou gebeuren voor alle verzendingen van het bui tenland, zooals by voorbeeld voor het amenkaensch spek. De Univers zegt ter gelegenheid der aenkomst te Parys van onze landgenooten, die aen den bedevaert naer Paray-le-Monial deel genomen hebben: Donderdag, zyn er ongeveer dry honderd Belgen die zich naer Paray begaven, te Parys aengekomen. Zy droegon allen de eerteekenen der bedevaert op de borst: het Heilig Hart in roode kleur op witte flanel geslikt. Onder hen bevonden zich omtrent twee hon derd priesters, waeronder verscheidene geestelyken uie lol verschilligc orden behooren. Het overige der karavaen bestond uit een byna gelyk getal mannen en vrouwen. Misschien maekten dc mannen de meer derheid uit. AI de standen der maetschappy waren er vertegenwoordigd; er waren er ook van-allen ouder dom. Om zeven uer 's avonds zyn zy aengekomen. Om acht uren hebben zy zich voor het lof in de Jezuskapel der rue de Sèvres vereenigd. De kerk was vol: al de geloovigen van Parys zouden zich gelukkig gevoeld hebben hunne gebeden met die der Belgische katholieken te mogen vermengen. De aenkomst dezer laetsten had eene 2ekere ont roering in de rue de Sèvres doen ontstaen. Zy kwamen 111 groot getal te voet en in rytuigen aen. Voor het lof hebben verscheidene hunner gevraegd om de marte- laerskapel te mogen bezoeken. De eerbied tot die martelaren, die, zooals het grafschrift zegt, uit haet legen den naem Jezus, vermoord werden, had de be devaerders in de verwyderde wyk gelokt. Na hel lof beklom een der bedevaerders, pater Verbeke, den predikstoel en richtte eenige welspre kende woorden tot zyne landgenooten, waerin hy het denkbeeld hunner bedevaert uitbreidde en hun met ontroering de oorzaek en het doel huns oponthouds te Parys uitlegde. De kanselredenaer deed tranen storten toen hy van de martelaren sprak. Hy heeft op de redenen hebben Be,gen ¥er Paray-le-Mopial geleid Na het sermoen zyn de bedevaerders naer de marlelaerskapel gegacn. Zy kusten het marmer der grafsteden en raekten het met hunne rozenkransen aen. Het was tien uren, eer zy hunne godvruchtige oefeningen staekten. Daerna verspreidden zy zich in de verscheidene gasthoven in de omstreken der rue de Sèvres. Overal zyn hunne eereteekenen, die zeer zichtbaer waren en zeer opgemerkt werden, geëer biedigt geworden. Vrydag morgen lazen de priesters, die aen de bedevaert deelnemen, de mis in de onder scheidene kapellen der wyk. Om' zeven uren reeds, vereenigden de bedevaerders zich voor het vertrek. De oude pauzelyke zouaven waren talryk in hunne langen, en generael Charette, altyd getrouw aen zyne oude wapenbroeders, wachtte hen in de statie af om hen te groeten en hun de hand te drukken. Guano en Salpeter. Wanneer men salpeter noemt, dan noemt men meststof van uitstekende hoe danigheid. Nu ziehier wat de Chroniek van Landbouw ons over de peruaensche guano en den salpeter berigt. Het peruaensch staelsbestuer is bezig om den ver koop van salpeter, die in groote hoeveelheden in de provincie Tarrapaca voorkomt, gansch alleen in han den te nemen. Men weet overigens dat dit staelsbe stuer groote inkomsten genoot uit den verkoop van de guano en op die wvze, met zich den verkoop van sal peter aen te magtigen, zou het ten deele de ruimte in zyne schatkist door het ontbreken aen guano kunnen aen vullen. Het is stellig en onloochenbaer, zegt dezelfde kro- nyk, dat er in eenige jaren geene guano meer zal te bekomen zyn. De Chinca-eilanden, die de beste guano hebben opgeleverd, zyn gansch uitgeput, die van Macabi en Guariapa, welke ons nu guano leveren van mindere hoedanigheid, zullen weldra ook niets meer kunnen uitvoeren, en er blyven nog slechts de bed dingen op de Lobos-eilanden over, die enkelyk eenige lagen bezitten en wier qualiteit nog minder is dan deze van welke men nu zoo klaegt. Wy moeten ons dus in korten tyd aen guano van zeer geringe qualiteit verwachten. Het Peruaensch staelsbestuer zal dan de eenigste staet zyn die salpeter aen den akkerbouw zal kunnen leveren, want de stact van Bolivië bezit er weinig, en de salpeter der Indiën wordt uitsluitelyk door Enge land gekocht, die hem voor zyne buskruidfabricatie gebruikt. Een zeer belangryk en hoogst nuttig werk wordt op dit oogenblik in de Vereenigde-Staten (Frankrvk) ondernomen. Men weet dat de ingang der haven van Nieuw-York, eene der meest bezochte ter wereld zeer gevaerlyk voor de schepen is. Eene rotsketen sluit grootendeels den toegang af der plaets gezegd Hell's Gate (Hellegat.) Een stout gedacht is opgevat geworden, namelyk de rotsen te doen springen. Men maekt eene mvn, waerin men 300 kwintalcn dynamiet legt, eene zelfstandigheid van overgroote kracht; men zal het met de eleclriciteit in brand steken. Aldus zal de rots in stukken gebroken en gemakkelyker kunnen weggenomen worden. Vele lieden en vooral kinderen hebben de ge woonte, by het eten van kersen of krieken, de steenen in te zwelgen, zonder te weten aen welk gevaer zv zich blootstellen. M. Soud 40 jaren, wonende te Brussel, had een tamelyk groot getal krieken geëten en ae steenen ingezwolgen; des avonds kreeg hv u,vi^e^n üj m,er! was verplicht een geneesheer te naten. Toen de doktor hom onderzocht, zag hy dat de ingewanden waren opengescheurd en de gevolgen daervan doodelyk waren. Inderdaed, ondanks alle mogelyke zorgen aen M. Stoegediend, bezweek deze welhaest in de verechrikkelykste pynen. Een sehrikkelyk ongeluk is te Nyvel voorgeval len; een kind van eenige weken oud, is door de rat ten, een voet, een gedeelte van het been en een arm algevrelen, Het is byna onmiddelyk gestorven: des morgends hebben de ouders slechts een afschuwelyk verminkt lykje gevonden. Het is echter te verwonde ren dat de ouders, welke nevens het kindje sliepen niets gehoord hebben, want het is waerschynlyk dat de arme kleine wel zal geschreeuwd hebben. Zaterdag der verledene week, rond 11 1/2 ure is een hevige brand uitgebersten in de woning van ug0J' Hopman,16 La Brulotte (Charleroi); Het vuer heeft zich medegedeeld aen dc aeupalende hui zen, toehoorende aen MM. Jos. Bertaux, bakker, en Lefèvre, g azenmaker. De oude moeder van M. Dangot door de vlammen in hare vlucht verrast, is afgrvselvk verbrand, en een 7jarig kind is verdwenen. MM ynM', Dangot,is *,Tes verbrand; de huizen van MM. Bertaux en Lefèbre zyn zeer beschadigd. Gansch de gemeente is in verslagenheid gedompeld door de verdwyning van het kind; men vreest dat hel levend verbrand is. Zondag morgend deed men opzoekingen in de rookende puinen. De overheid en de bevolking hebben hunnen plicht gedaen; de hulp was goed ingericht. Wy vernemen thans dat de arme kleine verpletterd en verbrand, onder de puinen is terugge vonden en dat de oude vrouw hare wonden niet heeft overleefd. Men schryfl uit Spa, 25 juny: Men meldt van de pruisische grens, dat het laetste onvveder aldaer jammerlyke ongelukken heeft veroor- zaekt. Een 73jange grysaerd en zyne 30jarige dochter waren in de heide turf aen 't steken, toen beide eens- k aps door den bliksem werden getroffen. De vader bleef op den slag dood; de dochter had zware brand wonden bekomen. Rauipeu en Ongelukken. Een droef ongeluk heeft gisteren morgend alhier ilaets gehad op het garen fabriek vand'heer J.B. Jelie. ^n werkman met name Roelandt is met het opleggen van den riem op een der wielen den arm verpletterd. Men heeft den ongelukkigen naer het hospitael over gebragt. Te Sedan (Frankryk) is verleden zalerdae een erg ongeluk gebeurd. Itond 5 ure 's namiddags wilde do heer Gossel, kruidenier, eene groole llesch napble naer zynen zolder brengen. Zyn bediende hielp hem uerby. Op de ruslingder derde verdieping gekomen laten zy de llesch los, die aen stukken valt. Zekere dame Lahure, die op dezelfde verdieping woont, snelt toe om het vocht met eene spons op te nemen, doch het vliegt met eene ontploffing in brand. De ongelukkige bediende wordt door vlammen omkronkeld. Als men zyn lyk gevonden heeft, was het gansch verkoold. Het vuer zet zich over, aen de klee deren van den heerGosset, welke de trappen afdaell; zyne vrouw gelukt er met moeite in om het uit te dooven; doch zyne brandwonden waren zoo erg dat hy, niettegenstaende de spoedige zorgen die hem toe gediend werden, den zelfden dag rond half elf ure s avonds bezweek. Wat vrouw Lahure betreft, zy was erg verbrand aen den hals, de armen en de voeten en liep als waenzinnig naer het venster, gereed om uit de derde verdieping te springen. Reeds heeft zy een been bui ten de venster gebragt, doch op de kreten der toe schouwers gaet zy weder binnen, tot zy door eenen moedigen jongeling van twintig jaer gered werd. Men werkte een «er om den brand uit te dooven. Men kent nog het cyfer der verliezen niet. Maendag morgend ten 6 1/2 ure deed zich eene n?y°!\t,)loffinS hooren> den Avenue la Icoquette (Frankryk). Hei was de stoomketel van M. Peyrot, stoomtuig- verhuerder, welke in de lucht sprong. Gelukkig waren de werkhuizen byna ledig; de ge- naemde J. Bolier, stoker, oud 32 jaren, stond by de stokenWaervai1 hy z00e™n het vuer had aenge- m™" ??|eiukki,gl?. ';eeft yse'y|!e brandwonden beko men, zyn gansch hchaotn is slechls eene wonde het syemSmfalS '"0' laP'>e° Zy"e beide han(iutl zulke kracht plaels gehad, dat de stukken van den ketel, de zoldering en de muren van een daer boven gelegen werkhuis verbry- zelden In deze werkplaets bevonden zich de gebroc- deis Chez. Men heeft hem later builen kennis en aen hoofd en armen erg gewond, tusschen de puinen uit- gehaeld en paer het St-Antonus gasthuis gebragt. De pohtie-kommissaris van het kwartier, heeft een onderzoek begonnen over de oorzaek van deze ramp alleen de stoker Roher zou hierover kunnen inlMinl gen geven, indien zyn toestand de ondervragïng°niet onmogelyk maekte. ,v~ F !\eeft dynsda° avo,ld te Pontarlier-sur-Saóne (Frankryk) eene ontploffing plaets gehad, in heit ï>us- kruitmagazyn. De schade is betrekkelyk gering «n «r zyn geene slagtoffere te betreuren. De stoomboot A driatic, welke dezer d-agen te Queenslown (Amerika) is aengekomen, heeft byzon- derheden medegebragt, «ver den schrikkelykendraei- wind, met hagel en regen vergezeld, waervan eene depeche de tyding had aengebragt, en die op 21 mei, rond Washington en Jovva zyne verwoestingen had aengerigt. Het orkaen liad eene breedte van byna eene halve my Het verbfyzelde alles wat zich op zynen door tocht bevond, huizen, schuren, hoornen, omheinin gen, menschen en dieren, alles werd door dien wer velwind meegerukt en als speelgoed door de lucht gezweept, om onmiddelyk met zulke kracht te wor den ter aerde geploft, dat hot ilietmeerkcnnelyk was Overal op ecu doortochl van verscheidene mvlen. zyn de landeryen als bezaeid met timmerhout van huizen en schuren, en het is moeilyk een gedacht te geven van de ramp, of de kracht van het orkaen af te schilderen. Men zegt dat er dertien hoeven en een groot aental schuren lettertyk aen stukken liggen. Eene school is insgelyks vernietigd, een veertien jarig meisje, dat door het orkaen op een kwart myls afstand weggeslingerd was, heeft men dood terug gevonden. De onderwyzeres en zes leerlingen zyn ge kwetst, waervan sommigen zeer gevaerlyk. Tweeper- soonen zyn gedood, eenigen zyn gekwetst. Iemand die den draeiwind zag langs zich heen vliegen zegde dat hy de gedaente had van eenen bal lon, en dal zyne snelheid kon afgerekend worden od 20 mylen per uer. p Het orkaen begon zyn vernielingswerk in de naby- neid van Keota, waer het verscheidene huizen ver nielde, vandaer liep hetzelve tot zes mylen ten noord west van Washington, waer het twee of dry andere huizen in puin legde; daerna keerde het zich beurte lings naer de vier hoofdwindstreken, tothet cindelvk verdween. J Een groot getal persoonen hebben alleen het leven te danken, door eene overhaeste vlueht indekelders.

De Gazet van Aalst | 1873 | | pagina 2