N° 134. Zondag 20 July 1873. 3(,e Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. J)e Bende van Jan de Lichte.' Aelst, 10 July. De Briefdragers. Builenlandsch Nieuws. Gazette van Aelst Het Bureel van het I»la<l Is gevestigd In de Kapellestrnet IV0 11, wner alle brieven, gelden, enz. vrachtvry moeten toegezonden worden. Abonnementsprjs ÏJ fr. 'sjaers, vooraf betaelbaer. Voor den buiten kan men Insehryven In al de postkantooren, en voor de landelyke gemeenten by de briefdragers. HANDEL, NYVERHEID EN LANDBOUW. Er begint zich eenig licht voor te doen in de kolenkwestie. De grootste voorstaenders der hooge markt, bepalen zich int by de verzekering, dat de bestaende kwoteering nog ten minste 8 maenden zal duren, devVyl het tevens moeilyk zou vallen vandaeg nog iemand te vinden, die durit beweren, dal de tegenwoordige pryzen eenige kans hebben om als grondslag te dienen voor de toekomende verhandelingen, welke dan alleen met ligte wyzigingen zouden in voegen blyven. Men is reeds teruggekeerd om den koers van 22 tot 23 fr., gebrekspryzen te noemen, en wezenlyk zyn dit overdreven kwoteeringen, die een groot gebrek, in kolen aenduiden, waervan vroeger nooit spraek was, en welke niet lang meer zullen voortleven. Ziehier hoe de Houilleur de Paris zich over de kolenkwestie uitlaet: HetgeneinEngelandvoor valt, waer de beweging van afslag duidelyker wordt, bewyst niet alleen dat er geene overeen komst bestaet, maer bovendien dat de party, welke tegen de hooge pryzen ingaet, veel beter is ingerigt dan de andere, en ook op liet punt staet de overwinning te behalen. Eene groote vermindering van aenvraeg voor de twee doelen van Amerika beeft gevoelig de opbrengst van yzer in Engeland vertraagd, en hieruit ontstaet eene verzwakking in de pryzen der steenkolen. Er is reeds eene daling van 2 shillings op de pryzen der steenkolen van Cardiff en Nieuw- Castle, en dat bewyst duidelyk, dat de steen kolen geregeld den loop der yzernyverheid vol gen. Het zou voldoende zyn om laetstgenoem- •den nyverheidstak niet een tiende te verminde ren, 0111 ter beschikking der uitvoerders van steenkolen eene hoeveelheid van 6 millioen ton te stellen, welke voldoende zyn om doorslaende te handelen op de Fransch-Belgische markt, en er den prys 3 tot 4 fr. per ton te doen dalen. Wy naderen dus het keerpunt van denkrisis. Het is onnoodig vandaeg over de pryzen te spreken daer de officieele kwoteering lr. 22 staet, omdat de aenbestedingen voor den Staet aen .fr. 20-90 hebben plaets gehad. Up de fransche markt laten de koopers ge heel niets van zich liooren. De yzernyverheid blyft altyd evenzwak. Hoe wel er behoefte genoeg bestaet, wacht toch het verbruik naer verderen afslag; men stelt uit tot den aenstaenden winter en vooral hierin doet zich de samenhang tusscheu yzer- en koolny- vei'heid op eene doorslaende wys gevoelen. Ook in Frankryk is de yzernyverheid zwak. ■De koersen in Champagne staen aen 178 tot (1) viu. Kor «te bezoek. (34e VERVOLG.) Ban, in 't jaer 0. H. 1746, den 3 july, den zondag ma 't apostelfeest was het kermis te Aeist. Ga u niet inbeelden geachte lezer, dat onze ker missen van over honderd jaer te vergelyken staen met onze hedendaegsche feesien. Sedert dien, vooral sedert de eerste fransche omwenteling, wat al ver bastering hebben de eenvoudige vlaemsehe zeden niet ondergaen, wat al verandering onze aloude gebruiken Alsdan liep alles stil en rustig af, en nu?.... Dan, wy klagen niet: wy zyn van onze eeuw en wy moeten er meê varen. Het goede nemen wy er van mede en het •overige laten wy daer. Knorren en morren wy soms •en zeggen wy: in grootmoeders tyd ging hel beter! onze kleinzonen ook zullen morren en knorren, en klagen dal het ten onzen tyde heter ging.... Dat is de gang der eeuwen, en zoo moet de wereld verslyten. Iets toch is zeker en onbetwistbaer, te weten dat onze oude kermissen nog gaef het karakter droegen van derzelver oorsprong. Kermis zegt zooveel als kerkwyding, en de kermis, hier even als elders, vyas vooral een godsdienstig feest. Wie de godsdienstige plechtigheden dien dag niet had bygewoond, was van de kermis niet of word geleld als vreemdeling. Op eersten kermisdag, na de hoogmis, was het processie. Deze plechtigheid had van overouds hel voorregt van onzeggelyken toeloop binnen de muren te lokken, en het was met rede. Den luisterryken stoet vooruit, figureerden, onder het geleid hunner dekens en hoofdmannen, de am bachten en corporatiën, de gilden en de rethorica- kamers, met hunne banieren, blazoenen en zinne beelden. Men zag daer, onder anderen, den eed der Graen- halle, en dien der Drapiers; doch wie meest en liefst bemerkt werden waren de llinksche en dooi de zon gezengde Vrye-Sehippers of Vry-Matenmei hunne schoone roode vest, bezet met schitterende vergulde knopkens. 180 fr. voor houtzuivering, 145 tot 150 voor cokegietsel, 300 tot 350 voor het gelamineerd cokeyzer en 360 fr. voor machineriën nummer 20. In het departement der Moezel, staen de zui vere gietsels fr. 137-50, in Opper-Marne zyn de pryzen onveranderd gebleven. Er wordt.bovendien van geene belangryke verhandelingen gesproken en de opgegeven pryzen zyn onzekerder dan ooit. Op sommige dorpen van Limburg kennen de landlieden heel goed de kunst om hunne paer- den, als het op verkoopen gemunt is, een schoon aenzien te geven en hun zelfs vet te maken; zy geven hun by een weinig haver veel gekookte aerdappelen. Het is door de ondervinding geleerd, dat rauwe aerdappelen, aen het melkgevend vee toegediend, de melkgeving zeer bevorderen, daer de gekookte tot vetwording dienen. Men mag evenwel niet uit het oog verliezen, dat ruwe aerdappelen met omzichtigheid moe ten worden gevoederd; daer zonder deze voor zorg en in te groote hoeveelheid aen het vee gegeven, dit voedsel als verzwakkend moet worden aenzien; alzoo moet men met geene grootere hoeveelheid aerdappelen voederen dan de helft van het rantsoen of van de dagelyksche portie, welke het gewone voeder uitinaekt. In dit geval, wanneer eene koe by voorbeeld dagelyks 10 kilog. hooi te gebruiken heeft, moet men niet meer dan 5 kilog. geven, waerby 8 of 10 kilos aerdappelen zouden kunnen ge voegd worden. By het mesten van varkens moet men begin nen met de aerdappelen rauw te voederen zoowat tot de halve mesting, wanneer men ze kookt en er gemalen garst of ander meel mede mengt; men laet dit mengsel wat verzuren en roert er dan een paer handen vol zout of salpe ter en een weinig zand door, alvorens het den varkens te geven. By't mesten van runderen gaet men op dezelfde wyze te werk, uitgezonderd dat men ze niet laet verzuren; dat men de paerden tnet gekookte aerdappelen een schoon aenzien kan geven, zegden wy reeds hierboven, maer kundige landbouwers beweren, dat zy er niet te sterker om worden; ook moeten de paerden ze koud gebruiken, en wy herhalen hetniet in te groote hoeveelheid. Van al de bedienden der openbare adminis- tratiën zyn de briefdragers en de treinwachters stellig diegenen, welke meest het belang des gouvernements moeten opwekken. (4) Eigendom der Gazette van Aelst. Na de Vry-Maten volgden de dry alom vermaerde Gilden der stad. Vooreerst de schutters van St-Antonius niet hun vuerroer; vervolgens de handboogschutters van Sl-Sebastiaens-Gilde met hunnen handboog; ten derde, de oudste Gilde van allen, de St-Jorisgasten met hnnnen kruisboog. Achter de Gilden de twee Rethoricakamers, die van Ste-Calharina en die van Ste-Barbara. Deze twee kamers, gedurig in twist en geschil, uit oorzaek dat zy dikwyls tegen elkander hadden te kaïnpen op dc wedstryden door de naburige steden uilgeschreven, wedyverden nu om in de processie elkander in deltig- heid en pracht te overtreffen; beiden, met hunne behaelde pryzen en eermetalen, stapten om te fierst door de straten. En na de twee kamers de menigvuldige confreriën der Kollegiale. Tusschen dc rangen der confraters van Sl-Jacob bemerkte men cenen pelgrim, met kalebas en stal en de kracgvan zynen mantel gansch bezet met schelpen. Het was een Aelstenaer die pas was teruggekomen van Rome. De St-Jacobsconfrerie was hem den dag te voren gaen inhalen aen de Brusselschepoort en had hem stoetsgewyze gebragt tot aen het kapelleken van O.-L.-V. ter Druiven, alwaer, ter dankzegging, de litanie van Lorelten en het Te Deum werden gezon gen. Het was zoo gebruik. Nu ging de pelgrim in de processie, tusschen dezelfde St-Jacobsbroeders, en het was de eer welke te beurt viel acn eiken bede- vaerder der stad, die, in den loop des jaers, was teruggekeerd van Rome of van St-Jaok-Composlello, in Spanje. Voor de confrérie der H. Dryvuldigheid dreef een groep slordig uitgedoschte arme inwoners, met lang haer en langen baerd, en overladen met ratelende ketens. Zy verbeelden devrygekoghte christene slaven van den H. Joannes van Matha, en zy ontvingen op den doortocht menig milde aelmoes. Iels wat wy niet mogen vergeten te melden, iels wat, verhaelt men, een eeuwenoud gebruik was op de kermisprocessie van Aelst, is het volgendeeen Juflertje van liet Hof ten Hamme, op Mylbeke, stelde voor de beroemde Maegd Ste-Goedele met haer lan- teerken, gelyk zy dagelyks, met bet kraeien van den baen, haer kasteel van Ham verliet om in dc kerk van Moorsel te gaeu bidden, wanneer de nydige Hun werk is aenhoudend en hunne verant- woordelykheid zeer groot. De briefdragers zyn gedwongen een zeker onderwys te hebben, zonder hetwelk zy in het bestuer niet kunnen aengenomen worden. Zy moeten bescheiden, werkzaem, verstandig, van eene beproefde eerlykheid zyn, allen hoedanigheden van groote weerde, welke men slechts zelden by een enkel perso6n aentreft. Hunne onontbeerlyke diensten moesten dus naer weerde betaeld worden. Nu, als zy getrouwd zyn,dan laet hunne jaerwedde slechts een gering, byna ellendig leven toe. De prys der mondbe hoeften groeit van dag tot dag aen; de huishuer is duer; kleederen en onderhoud beloopen op een jaer veel, zelfs voor een nederig huisgezin. De prys der kolen is sedert een jaer verdubbeld en de opslag duert voort, men weet niet waerom. Deaenstaeude winter zal hard zyn voor de kleine bedienden en het gouvernement zou aen zyne pligten te kort komen, indien het geene niaelregelen nam om den toestand dezer moe dige arbeiders te verbeteren. Het departement der openbare werken wint veel geld; de post en de yzeren wegen brengen millioenen in de schatkist; liet zyn openbare diensten. Is het dan den pligt niet van het gouvernement, de bedienden dezer twee admi- nistratiën te betalen, in evenredigheid der diensten, welke zy bewyzen Wy drukken de hoop uit dat wy binnen kort het lot des briefdragers en des treinwachters zullen mogen zien verbeteren. SPANJE. De spaensche republiek is ziek tot er dood, en liet valt sterk te betwyfelen, of het nieuwe ministerie er wel zal in gelukken, haer eenige levenskrachten by te zetten. Do Carlisten win nen van dag tot dag meer veld. In een gevecht te Alpens, waren zy door 4 5000 bergbewoo- ners vergezeld, welke in massa in opstand wa ren gekomen, ten gevolge der buitensporigheden, door de vrywilligers en de reguliere troepen begaen. Een telegram uit Bayonne,van 12 july, meldt, dat een korps van 500 man, met 55 peerden, onder het bevel van Ilierro, in Castillië vooruit rukt, ten einde in deze provincie den opstand in te rigten. Uit al de dorpen snellen er jongelin gen aen, om den troep van Hierro te vergrooten. In de provincie Burgos heerscht beweging, en in de provincie Leo hebben zich carlistische benden vertoond. Wat Galicië betreft, daer staen dry cabecillas: Ostendi, Flors en Montanto, ieder aen het hoofd eener gewapende magt. In hetdistriktVimianzo hebben de boeren ge weigerd, de belastingen aen de republikeinsche overheden te beurten. Kr werd een detachement gendarmen heen gezonden, maer de boeren kwamen ten getalle van 4 a 500 in opstand; er ontstond een gevecht, waerby er van weérszy- den verscheidene dooden en gekwetsten vielen. Arm Spanje, arme spaensche republiekOn der den kreet van leve de federale republiek, hield men dezer dagen don Francisco Nillo, alcade te Malaga aen en zond men den armen man 40 kogels in het lyf. Onder dien kreet, rekwireert Eduardo Carvajal het geld der bank van Malaga en heeft zich generael Gontrerasaen het hoofd der Internationale geplaetst. De com mune is geproklameerd te Valcncië; het teejeen tot moord en brandstichting wordt te Alcoy ge geven. Een ander feit dat misschien weid ra een eind» aen al die ellende zal stellen is, dat de Carlisten welke het tot nu toe niet gewaegd hadden den Ebro over te steken, daer zy wisten in het hart van Spanje slechts wemige aenhangers te vin den. De Carlisten rukken vooruit in Nieuw-Cas- tilië. Daer waer zy vroeger op weinig genegen- heip mogten rekenen, heeft de republiek voor hen den weg bereid, want duieende en duizende jongelingen scharen zich onder het vaendel van don Carlos. De Alfonsisten houden zich nog ter zyde. Zul len zy aen de worsteling deel nemen? Waerschyn- lyk als zy denken het spreekwoord te kunnen toepassen: twee honden vechten om «en been, de derde loopt er straks meê heen. Don Carlos is eindelyk in den nacht tusschen 15 en 16 dezer Spanje binnengetreden. Inde proklamatie, welke hy te dier gelegenheid uit gaf, roept hy de ondersteuning in van den God die over de heirscharen heerscht; hy 2egt dal hy op het hooren der stem van het stervende Spanje gekomen is, om voor God en Vaderland te stryden. Don Carlos wil niet met gekruiste armen dien heldhaftigen en herstellingsstryd aen- schouwen. Hy betreurt de verblindheid van het republikeinsch leger, dat 15 roemryke eeuwen onder de monarchieke vlag durft vergeten. IIy eindigt met te zeggen: Spanje vraegt ons hulp! Vooruit, vrywilligers! Spanje sterft! Vrywilli gers, laet ons het redden Er heerscht een overgroote geestdrift te Zugaramundig waer don Carlos zich by de vry willigers van Lizarraga aengesloten heeft. Generael Velardo is te Alcoy binnen gerukt. De milicie is ontwapend. De voornaemsle bel hamels zyn ontsnapt. Het gerucht, dat de internationalen meester zyn van Carthagena,wordt bevestigd. De oproerlin gen der stad worden aengevoerd door Gal vez.Zy hebben een komiteit van openbaer welzyn be noemd. zwarte Satan haer lichtje kwam uitblazen, zooals dc legende leert. En achter dergelyke groepen en verbeeldingen kwamen de verschillige kloosterorden alsdan ter stede bestaende: de Kapucynen uit de Kapellestrael, de Karmelieten van de Hoppemarkt, de Eerw. PP. Je- suieten en de Sterheeren uit de Pontstraet. Eindelyk de talryke geestelykheid der Kollegiale, de negen Kanunnikken van 't kapittel met hunnen zanger en ceremoniemeester. En, onder den baldakyn, de nieuw benoemde heer pastor van Aelst, tevens beken van het kapittel, M. Paulus De Bruyne, een Geeraerdsbergenaer. Zyne voorzaet, M. iMatlhseus Bei tonville, van Leuven, kwam den 14 juny van den zelfden jare te overlyden. Achter hel Allerheiligste trad op, in groot kostuem en versierde flambeeuw in d'hand, het deftig magis- traet der slede, Vilain XII11 aen 't hoofd zyner acht schepenen. Niet een gedoopte christen had lot alsdan het fameus formule uitgevonden van dc scheiding tusschen Kerk en Staet, en nogtans onze voorouders waren niet dom. Ook, wee dengene der overheden die by dergelyke plechtigheid, zonder goede en openbaer gekende rede, had durven te ont breken! Zy waren frank van tael, onze voorouders, en al ware de afwezige zoo edel geweest als een Lamoral van Egmontals een de Lannoy, of een Vilain, zy hadden hem, die brave poorters, zy had den hem op de street met vingeren gewezen Een piket ruilery, van hel regiment Roussillan sloot den stoet. En achter het piket verdrong zich tot in de uiterste diepte derstraten,de opgesierde en digt ineengesloten zwerm der aelstersche burgcry, vergezeld van al de ter kermis uitgenoodigde magen en vrienden. De beste paesehkazak en de deftige zwarte zyden falie waren voorde plechtigheid uit de kistgchaeld. Opden doorlochtwerd hier endaereen geweerschot gelost de processie ter hulde; 't was, wel is waer, tegenstrydig melde bestaende reglementenen plak katen, maer't was zoo de gewoonte, en men zager niet al to nauw op. En eens de processie gedaen was, begon liet feesle- lyk noenmael, waer, naer voorouderiyk gebruik, de lekkere ryslpap en vlade bet eeregeregt uitmaeklen. En daer, tusschen pot en kan, werd er volmondig geklapt van alles, van dc huiselyke, van dc openbare zaken, doch vooral van den slechten tyd, van de rampen die sedert zoovele jaren de oorlog over Vlaendercn had gchaeld» leder kloog, de stedeling zoowel als de buitenbewoner, maer deze laetstc toch meest. Hysprakvande ongehoorde menigte bedelaers, landloopers, stroopers, dieven en soortelyk gespuis, dat den reeds goruineerden hoer kwam afhalen het weinigedat hem nog overbleef..» En zoo raekte men al- lengskens het kapiitelvan zekere brigand, een monster dat gezworen had al wat nog regt stond in Vlaenderen te moord en te brand te brengen, in een woord, van zoogenoemde Jan de Lichte, een ketter die zyne ziel verkocht had aen den duivel en nogtans tegenwoordig, gekoord en geketend, tc Aelst op den toren zat.... En er werd besloten dat men, in den namiddag, den toren van verre eens zou gaen afzien, alsook het ven- sterken achter welks yzeren slaven de brigand lag te treuren; want, zegde men, droevig moest hy daer zitten treuren, vooral vandaegdat hy wist en hoorde hoe alles rondom hem in vrolyk kermisrumoer verkeerde.... Te meer, er zou ietswat te doen zyn op de markt. Er waren feesten in St-Jorishof, in Sl-Sebnstiaenshof, in St-Antoniushof; ook op dc Hoppemarkt by de f.athari- nisten, en op den hoek der Groote Markt, in het lokael der Barbaristcn; macr.dic feesten waren voor iedereen niet. üp de Groote Markt alleen ging het echt en waer- lyk volksfeest zyn. Sedert gisteren avond was ter stede toegekomen een gansche troep vreemde kunste naars, koordedansers, tandentrekkers, gochelaers en kwakzalvers. Zy hadden trommels en muziek eu ook eeneu heer die op de markt zou dansen.».» En dan, die vreemde gasten moesten geen gemeene zwervers zyn; zy waren, wel is waer, zeer bruin van wézeh en zwart van haer, maer ze waren zeer schoon gekleed, en zelfs twee of dry van de voornaemsle logoerden in de Dry Koningenwaer zy wyn dronken en zeer wel betaelden. Dat alles verleide men tusschen pot en kan, cn de nieuwsgierige dischgenooicn beloofden, zoohaest de laetsle henedictie van 't lof zou gegeven zyn, zich marktwaerls te spoeden om dc beste plaots by het vertoog in te nemen. Doen wy gelyk zy, geachte lezer, want Cottcnicr, heeft gezegd dat er, dien namiddag, op de Markt zou gelachen worden. (Wordt voortgezet).

De Gazet van Aalst | 1873 | | pagina 1