Kaetspel (Esplanadcplein). Het detachement van Puenle-Roine heette gekupituleerd cn leverde aen de Garlisten zyne wapeué .en 2 kanons over. Acht dUitsche officiers vergezellen den car- listisclien aenvoerder EUiü. Rippoll richt ziek naer Malaga. Daer de wapens, welke doos. de Garlisten in Spanje verwacht wei-den, zyn aengekomen, zoo deed koning Karei VII, donderdag morgend, tea 10 ure, te Zugarramundi, in Navarra, eene waerlyk zegepralende intrede in Spanje, te mid den zyner vrywilligers. De 'geestdrift der bevolking was onbeschryfe- lyk. De koning werd als de redder van Spanje geproklameerd. By de aenkomst des konings werd er eene solemneele mis gezongen, opgevolgd door een Te Deum. Er werd ee;i Requiem gezongen voor hen die gesneuveld zyn in den stryd. Al de manschappen uit de Baskische provin ciën en Navarra, welke in staet zyn een geweer te dragen, komen het carlistische leger ver- grooien. Men verwacht zich aen den aenstaenden over- togt van liet ge.heele leger over den Ebro. Ook wordt er gesproken van eenen optogt naer Madrid. Don Carlos deed 60 militaire krygsgevangenen in vryheid stéllen, welke over Sare naer Frank- ryk getrokken zyn. FRAlVimVlK. Terwyl de koning der koningen te Parys deel neemt aen de leesten welke daer ter zyner eer gehouden worden, biedt Rusland hem een ge schenk aen dat Nasser-ed-Di n zeker hooger moet achten dan de vleiendste eerbewyzen. Hieraen twyfelen, zou hem onregt aendoen. Meer dan 10/000 onderdanen van den Shali, welke gevan gen waren in het Khanat van Khiva en er de wreedste slaverny ondergingen, hernemen den weg naer hun Vaderland. Rusland heeft hen aen hunnen koning, aen de vryheid teruggegeven. Dat is niet alles; de K-han van Khiva, vassael geworden van Rusland, heeft de afschaffing der slaverny in" zyne staten gedékreteerd. De radi- kalen, welke zoo hevig waren om de ontvoog ding der negers te vieren, zien met onverschil ligheid de opofferingen, welke Rusland in Azië, en Engeland in Afrika doen, om de slaverny at te schaffen; zy hechten weinig weerde aen die loffelyke poogingen. DUITgCIILAi\I). De duitsehe marine is ieverig bezig met het oefenen harer manschappen. Er zyn thans niet minder dan 20 oorlogschepen in dienst gesteld; onder ,deze wordt slechts een gepantserd vaer- tuig gevonden, namelyk de Friedrich Curl. Dit schip vormt met de Elisabeth en de Dolphin een eskader, dat in de Middellandsohe zee op de spaensche kust kruist; vier korvetten, de Herta, de Vinetade Orcona en de Ariadne, vormen met de kanonneerboot Nautilus een eskader, hetwelk in de Oostzee langs de Zweedsche kust zal kruisen. Do Albatros, eene korvet, gaet naer de Braziliaensclie wateren; de korvet de Nijmphe bevindt zich in Oost Indiö, terwyl de Niobe binnen eenige dagen naer de spaensche wateren vertrekt. De overige schepen, acht in getal, be- staende uit adviesjachten, kanonneerbooten en instruktievaertuigen, doen tochten hetzy in de Noord- of in de Oostzee. HOLLAND. Volgens het zeggen der Atchineezen, inwoo- ners te Penang, isvan Atchin het berigt ontvan gen dat het verlies der Atchineesche troepen •1700 man bedraegt; nagenoeg aide gekwetsten zouden aen de gevolgen hunner wonden over leden zyn. Men zegt ook dat vele bewooners van Atchin, verwoed over de groote geleden verlie zen, naer (jen ryksbestierder zyn gegaen, hem hebben verweten dat hy den oorlog niet had weten te voorkomen en hem daerop in stukken hebben gekapt. KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. Donderdag verleden is het 10c en laetste artikel van het wetsontwerp betrekkelyk het gebruik'der vlaemsche tael, voor de regtbanken in Vlaenderen, gestemd. Daer de tweede stem ming slechts zal gedaen worden dynsdag toe komende, kunnen wy slechts in ons opvolgend nummer de artikelen geven gelyk zy beslissend door de Kamer zullen aengenomen worden. Zy van nu af gezegd dat de verslaggever van bedoelde wetsprojekt, M. Van Wambeke, zyne taek allerverdienstelykst heeft gekweten en kloekmoedig het regt der Vlamingen heeft ver dedigd. Eere zy aen hem Vrydag werd voorgebragt de kwestie der vertaling in 't vlaemsch van de Annates Parle mentair es. Zondag 20 july om 4 i/-.> ure namiddag spelen de pariyen van Sluyver en Dierickx Aelsi. Om 2 1/2 de gene van Genten A. Van Landuyt Nieuwerkerken. Ten 4 ure de overwinnaers tegen malkaer. Zondag 27 july om 2 1/2 ure namiddag spelen de partyen van Camille De Wolf, en Romain van Aerschot beide van Aelst. 0<>0-<? Wy geven op de derde bladzyde de trekking van de leening der stad Gent van 1868. Verleden zaterdag verscheen voor hel assisenhof van Oost-Vlaendoren Frederik Kesteleyn, werkman te Ncderbrakel, beschuldigd van diefte met braek, begaen te Ninove. De beschuldigde bekent zyne mis- daed. Ily heeft twee vroegere veroordcelingen onder- gaen, eene lot 3 jaren en eene andere tot 0 jaren, met bewaking door de politie. Hy heeft insgelyks voor de correctionneele regtbank te verantwoordenvoor diefte in eene kerk. De waerde der voorwerpen'ontvreemd door hem by dc diefte, waervoor hy thans te regt staet, bedraegt 1200 fr., bestaende in kleedingsloflen. 51. Lenssens, als verdediger van den beschuldigde acngcsteld, verklaert dafc hy de feiten der beschuldi ging niet kan betwisten, aengezien dat zyn cliënt bekentenissen doet. Het eenige, wal hem dus te doen staet, is de welwillendheid van het hof in te roepen. 51. Lenssens drukt ziöh in het vlaemsch uit. Wy stel- len met genoegen vast, dat hel getal vlaemschpleilcndc verdedigers aengroejj. Gedurende de tegenwoordige serie der assisen hebben reeds dry verdedigers in de moedertael gepleit, namelyk MM. Prayon, Van den Bossche en Lenssens. De beschuldigde wordt door de jury pliehtig ver- klaerd en veroordeeld tot 10 jaren opsluiting en 10 jaren bewaking door de politie. Amelia De Vlieghei-, dienstmeid te Ruddervoorde, - beschuldigd van kindermoord, pliehtig vcrklaord van de haer ten laste gelegde misdaed, is door het assi senhof van Oost-Vlaenderen tol 20 jaren dwangarboid vélfeordceld. De ontvangstcnderStaetyzercnwegen gedurende de maendapril hebben bcloopcn tol fr.5,992,965 -76c. of fr. 909,873-08 c. meer dan gedurende dc zelfde niaénd in 1872. De reizigers hebben fr. 1,859,962-13 c. opgebragt. Gedurende de maeud april 1872, braglen zy fr. 1,657,664 87 c. op, 't zy 202,297 fr. 26 c. meer voor april 1873. En al die vermeerdering van ont vangsten doordien ongolukktgen tarief Wasseige. Den 21 dezer maend is hot den 42 verjaerdag der troonbeklimming van wylcn Leopold 1. Te dier gelegenheid, zullen er, volgens men beweert, lalryke benoemingen en bevorderingen in de Leopoldsorde plaels hebben, cn dit zal vele persoonen verheugen, welke reeds zoolang verlangend naer een lintje uil. zien. Hel kamp van Boverloo zal in den loop dezer week, waerschynlyk na het bezoek des konings, op geheven worden en de milicianen, welke voor het tydperk der manoeuvres waren ingeroepen, zullen op 21 july naer huue hacrdsteden mogen wederkeeren. Na de heffing van het kamp zal het garnizoen van Brussel samengesteld zyn uit dry regimenlslaffen, zes bataillons cn half voetvolk, eene rustende kompa- gnie, vier eskadronsruitcryen tweo balterycnrydende artillery. 51. Chazal zfil op 21 july van Pan, vvaor hy thans in verlotis, terug zyn on het opperbevelhebberschap over de troepen der hoofdstad onmiddellyk herne men. 5Ien denkt dat dc inhuldiging der nieuwe han delsbeurs van Brussel, met de aeiistaende september feesten zal plaets hebben. Op hetzelfde tydslip zal de nieuwé St-Knlharinakcrk waerschynlyk ncn het gebruik van den godsdienst kunnen overgeleverd worden. De eerste steen ervan werd in 4854 gelegd, doch de voorloopige werkzaem- heden waren alsdan reeds een jacr begonnen, zoodat hel oprichten van dit gebouw reeds sedert 20 jaren duerl. Isabella van Bourbon, gewezen koningin van Spanje, is gisteren morgend met hare kinderen en gevolg te Brussel aengekomen cn in het Hotel de Belle vue afgestapt. Zy zal eenige dagen in de hoofdstad verblyven. Het beroepshof van Brussel heeft donderdag morgend uitspraok gedaen, in zake van ftlev. Langrand en haren zoon Anatole, beschuldigd van medeplich tigheid in bedi'ieglvk bankroet. Mcv. Langrand is lot een jaer gevangenis veroordeeld en heeft aldus de straf, waertoe ze by verstek was veroordeeld, met twee jaren zien verminderen. Anatole Langrand is vrvgesproken. Er is een bestuerlyk en reglerlyk onderzoek geopend, opziehtens den dood van M. D..., koopman, te'Brussel. Dronken zynde cn aen het hoofd gewond, had men hem, om rede van persoonlyke veiligheid, naer den amigo gebragt, waer men hem 's morgends vond zieltogen. 5Ien droeg hem naer hel. gasthuis, doch hy stierf onderweg. Toen de familie van den overledene, in het gasthuis zyn lyk kwam vragen, ontving zy len antwoord, dat het in de ontleedkamer voor de studie der leerlingen-geneesheeren, was opengesneden. Ziedacr de feiten welke worden onder zocht Hendrik van Leeuw, gewezen bestuerder van- het zinneioozengesticht te Evero bv Brussel, en on langs door het assisenhof van Brabant voor bedriege- lyk bankroet veroordeeld, was nu omtrent twee maenden geleden naer de celgevangenis van Leuven overgebragt; hy is er dezer dagen overleden. De groote prys van 25,000 fr. der leening van Genl, woensdag ton sladhuize uilgelot, is ten deel gevallen aen eenen Genleuaer 51. Lecour-D'hondt, mcubolverkooper op de Oude Vlasmarkl, die dc geluk kige bezitter is van het nummer 46,892. Met de kermis heeft dc feest klok van 't Belfort geluid, die vele in Gent denken de oude Roeland te zyn. Dit is ten eenemale mis! Roeland werd in sluk- ken geslagen den 16 jtiny 1659 door den klokgieter Pieter Hemony, gelast door de schepenen van Gent met dc vervaeI'diging van een nieuw klokkenspel. Van de oude beroemde klok, die do gemeente van Genl sedert de XIV0 eeuw tot de verdediging harer regten cn vryheden had opgeroepen, waren er 71 stukken, die, gewogen, een gewicht opleverden van 12,385 Gentsche ponden. Sedert dien is er in 't Belfort geene klok meer gehangen niet den naem van Roeland, en de huidige feestklók draegt ook dieu naem niet. Vrydag heeft te Gent de vergadering der notaris sen plaets gehad, byeengeroepen door de Kamer ten einde te beraedslagcn over de questie der eenheid van het regtsgebied. De vergadering heeft eenen brief door notarissen van Gcnt onderteckend en de bevoegdheid der Kamer betwistende om dergelyke vergadering byeen le roe pen, als eenvoudige kennisgeving genomen. Tot de dagorde overgaende, heeft men met eenpa righeid buiten 2 onthoudingen beslist, dat men zich lot het gouvernement zou wenden om de afschaffing der verschillige klossen en de eenheid van hel regts gebied te vragen, latende aen het hooger gezag de zorg over, er de uitgestrektheid van le bepalen. Er waren 40 notarissen tegenwoordig. Dc vlasmnrkt van Gent was gisteren min bbvoor- raed dan de verledene week; de handel ging lraegr zaenr, zonder verandering in de pryzen. Op de lvnwaedmarkt was weinig vraeg; dc pryze'n bleven vast. Maendug laetst is door het ambt van den notaris Fraeys, te Brugge, ovejgegaen geworden tot de open bare veiling van omtrent 80 aren cynsgrond, tocbe- hoorendc aen de kerkfabriek van Heist, en aldaei' gelegen in het dorp. Deze gronden,die een jaerlyksch inkomen opleverden van 160 fr., zyn verkogt gewor den mits de som van fr. 72,375. Deze wonderlyke uilslag is een ouwederlogbaer bewys van de schitterende toekomst dezer badplaels. I11 den nacht van zondag tot maendeg, is er in de H. Kruiskerk', te Brugge, een diefstal met braek ge pleegd. De schelmen, twee in getal, zyn langs het plafond in de sakristy gedrongen, hebben er het cof fee fort opengebroken en er twee obligatiën dei' natio nale Bank, ter weerde varr 7000 fr. uit geroofd. Ver volgens hebben zy een paer gouden oorbellen en dito ketting die in den koffer lagen mede genomen, 's Zondags in den namiddag had men op het kerkhof twee verdachte kerels bemerkt, welke aendachlig de grafschriften schonen te lezen; rond 9 1/2 ure 's avonds stonden ze tegen den muer der sakristy. In den nacht maekte de dochter van don koster hare moeder wak ker, zeggende dat zy herhaelde malen op den muer had hooven kloppen. De vrouw ging naer beneden, doch niets verdacht ziende, kroop zy terug in haor bed. Een ciborie en een kelk waren uit het koffer geno men en op eene kas geplaets, waer men ze heeft teruggevonden, evenals de relikwiekassen. Ook heb ben de dieven de obligatie titels der kerk medegeno men, welke hun van geen hoegenaemd nut z.ullen wezen, dewyl hel enkel bekentenissen zyn van in- schryviDgen op hol grootboek der Staetsschuld. Men schat dc gestolen juweclen op eene weerde van 150 fr. Al dc offerblokken waren geplunderd. Donderdag morgen heeft men in een veld den koffer wedergevonden, waarin de obligation zaten, die men van de kerkfabriek gestolen had. Ouder de reizigers die zich woensdag te Ooslendc aen boord van de belgisehe stoomboot Louise-Marie, kapitein Wauters, bevonden, om naer Dovers le varen, bevond zich de gewezen keizerlyke prins van Frank- ryk, vergezeld door zynen leermeester doktor Con- neau.en eenige dienacrs.De prins keerde uit Zwitser land naer Engeland terug. Verleden zondag zyn er met de verschillende treinen uil het land, niet minder dan 2,782 badgasten in de stad aengekomen. Dry honderd landverhuizers, welke van Duitsch- land kwamen 0111 zich naer Amerika te begeven, zyn een der laetste avonden, rond 11 ure, in dc statie van Guillemins aengekomen, waerzy van den trein moes ten slappen, aengezien deze te Luik slilblyft. Die on- gelukkigen moesten dus wachten tot 's anderondacgs 's morgens ten 6 ure, alvorens hunne reis te kunucn voorzeilen, en het groolsle gedeelte hunner was van hulpmiddelen ontbloot. Een landverhuizer, vvelke hel hoofd van den troep scheen le zyn, ging op zoek naer eene ruslplaets; hy kwam weldra terug, hy had te Guillcriiins plaets ge vonden, waervan hy de slaepzael der gansehe bende maekte, die er zich in den erbarmelykslen toestand neerlegde. Tusschen de landverhuizers waren een zestigtal kinderen, welke reeds zoo zeer aen de ontbceringen gewoon waren als-hunne ouders, en zich naesl hen op den grond legden. Des morgens vertrokken de landverhuizers naer Antwerpen, waer zy le scheep gaen voor dc Nieuwe-Wereld. Een Belg, die de expeditie naer Atchin raedc- maekte, werd zwaer gewond. De linkerhand werd hem afgekapt, van dc regtei' werden vier vingers afgeslagen,Herwyl hem nog een zeer diepe wonde op hel hoofd en een andere aen de ruggraet werd toegc- bragt, en toen eerst stortte hy met een Leve hel Vaderlandneder. Hy is echter als door een wonder aen den dood ontsnapt on is thans in Batavia aen 't herstellen. De naem van dien persoon is Van Dver- meiren. 5Ien leest in den Avenir national (Frankryk) van 13 dezer: Prinsen noch prinsessen schynen vandaeg een al le groot vertrouwen in le boezemen aen hunne leveranciers. Mad. du Riez, modekleermaekslcr, heeft eenige pracht voorwerpen geleverd aen prinses Josephine dc Bourbon, voor de bagatel van 5,295 fr. Hoewel de som niet groot was, bad de kleermaekster alle moeite ter wereld om haer geld te bekomen. De adellyke dame, welke het beneden hare weer- digheid achtte eene optelling le maken, zond Mad. clu Riez naer baron de Remyon, welke byzonder gelast is met de uitgaven, en inkomsten van haer huis. De baron was niet hacsligde rekening te voldoen. Daerop liep de kleermaekster naer Bois Colombes om zich aen te bevelen in dc hooge welwillendheid van den broeder harer schuldenares Frans d'Assisen. De echtgenoot van koningin Isabella antwoordde dat dit zyne zaek niet was en dat vrouw du Riez op de kas van zyne echtgenote dona Isabella moest kloppen. De koningin trok zich niet§ oen van de haer toege- sluerde vroeg cn legde oen Mod. du Riez uit, dat zy niet noodig heeft de rente te vergrootën, welke zy regelmatig aen hare schoonzuster belaell, eene rente', welke deze toelael zeer trcffelyk le leven. Niet meer wetende tot wie zich te wenden, liep onze kleermaekster naer eenige hussiers, welke zich naer hel hotel Canterbory begaven, waerin prinses Josephine is afgestapt. De kofiers en kisten der adel lyke reizigster worden in beslag genomen. Als de vrouw van koninklyk bloed bezat de reizig ster eene schoone bagagie, maer toen de inbeslagne ming gedaen was, moest er nog overgegaen worden tol de geldigverklaring. 5Icn komt voor do regtbank. De tegenstrydighe- den, welke door den verdediger dei' inbeslaggenomen parly worden gegeven, doen de regtbank besluiten de twee pari yen eigen mondig te hooren. Maci' de regtbank had gerekend builen de groot heid der schuldenares, welke om zulke kleinigheid niet voor den li'ibunacl wil verschynen. Er wordt uilspraek by verstek gedaen, cn de prin ses wordt veroordeeld om de 5,295 fr. aen Mad. du Riez le betalen. Als de kisten en koffers openbaer verkocht worden, zyn wy benieuwd te weten, hoe hoog dc kostbare voorwerpen de adellyke schuldenares zullen toege wezen worden. lierkclvk A'ioiiws. De eerw. heer J. II. I)e Bolle, oud-missionnaris in Amerika, die eenige jaren te Rome heeft overgebragt, is directeur benoemd der Theresianen alhier. De eerw. heer G. Blariau is hulpsccrctaris-archivist van hel bisdom benoemd. De eerw. heer Matthys, pastoor van Schendel- beke sedert 1834, isaldner, na eene lange ziekelyk- heid overleden in den ouderdom van omlrent82jaren. Hv was van het getal der kloekmoedige Wezelaers, die over 60 jaren hun geloof en hunne gelrouwigheid aen de wetten der H. Kerk in de zwaerste vervolgin gen betuigden. Mgr de Bisschop van Gent zal Zondag 27 dezer in den namiddag vormen te Welteren en 's anderen- daegs de nieuwe kerk van Wichelen wyden. De schoone kerk van Welle is zeer gevorderd; over een tiental dagen heeft men de steenen voul voltrokken, en alles doel hopen dat de kerk in de aen- staende lento zal kunnen gewyd worden. Knnipen en Ongelukken. Zondag morgend, heeft men in een logisthuis in de Korteridderslraet alhier, eön onbekend vrouwsper soon dood gevonden die den vorigen avond er was binnen gekomen. Ziehier het signalement: Vermoede ouderdom 50 jaren, vvilte muts, zwarte rok met witte ronde stipjes, gedrukte slof, blauwen cotonnetten voorschoot, lederen schoenen, katoenen hemd,eene zwarte sloffen jacquette.Zy heeft den reg- ter voel binnenwaerts gekeerl.' Maendag namiddag, is het parket met de wetsdok- tors van Dcndermonde alhier aengekomen en hebben de lykschouwing gedaen. Hare kleodcren berusten in het polilie-bureeh. S» Zondag laetst keerden twee werklieden van Schaerbeke die tol lacl in den nacht in de stad waren gebleven, terug naer huis. Onderwege kregen zy twist, by zoo verre dal oen van hen zyn mes uit zynen zak trok en er den anderen een steek mede toebragt aen den schouder. Men heeft hem des andcrendaegs naer het hospitael overgebragt. Dynsdag in den namiddag is er te Nieuwerker ken een kindje van 4 jaren oud door eenen wageu geladen niet vlas overreden. Dc moeder had het in de klavers te slapen gelegd, terwyl zy wat verder bezig was met vlas le trekken. Verleden zondag middag zyn in den Brakman, in Zeeuwsch-Vlaenderen (Eecloo) twee broeders, jon gelingen van omstreeks 20 jaren, verdronken. Dien morgend in gezelschap van nog twee kameraden, van den Hoek, alwaer zy allen woonachtig waren, door den met lang water aldaer nagenoeg droogloopenden Brakman naer Philippine gegaen zynde, waren zy echter by den terugkeer te laet van laetslgenoemde plaets vertrokken, en werden in het midden van 't vaarwater door den opkomenden vloed oyervallen. Twee hunner konden nog badende, hoewel met levensgevaer, den oever bereiken, doch de tweo ge broeders, geraekten in de diepte en verdronken. Men schryft ons uit Wcvelgem (Brugge:) Gister Dacht is aldaer brand uitgeborsten in eene groote vlasrootery; al hel voorhandige vlas is de prooi der vlammen geworden. 5Ien schat het verlies op omtrent 200,000 francs. Donderdag namiddag is te Waerdamme (Brugge) een huwelyksfeestopeeene jammerlykewyze gestoord geworden. De feestgenooten waren min of meer ver- blyd, en klommen een wytewagen op, ten einde hier of daer een rid te doen; de genaemde Idalie De Baecke, oud 24 jaren, jonge dochter, van vooren willende zitten, is van het rytuig gevallen en onder de wielen zoodanig getroffen, dat zy dry uren latei' een lyk was. Verleden zondag nacht is èr een zwaer onweder boven Veurne en omstreken losgebersten. De bliksem is op de kerk van Wulpen gevallen, met het jammer- lyk- gevolg dat deze door de vlammen gansch is ver nield; alleen dc muren en de toren zyn blyven staen, de laetste is schier ongeschonden. Door eenige inwoners geholpen, heeft de pastoor de gewyde kelken, versiersels, linnen en andere voorwerpen kunnen redden. Dc brand heeft lot's morgends voorlgeduerd. Dc kerk was door de maelschappy A. G. van Brussel, voor 35,000 fr. verzekerd. Wat or behalve de toren, nog van overhlyft, is geene 5000 fr. weerd. 5Iaendag avond, omtrent 9 ure, is er eene brand ramp fe Antwerpen ontslaen, welke de ergste gevol gen had kunnen na zich slepen. Een groot gebouw, staende in de Boeksteeg, tegen hel Kasteelplein en toehoorende aen hel gazfabriek, is met byna gansch den inhoud de prooi der vlammen geworden. De brand werd het kwart voor 9 ure ontdekt, door den genaemden De Rock, werkman op het. gazfabriek, welke onmiddellyk hel alarm gaf. Gemeld gebouw heeft ongeveer twintig meiers breedte langs de straet cn dient tot werkhuis en magazynen van verfwaren, yzer, gazmelers, enz. Het vuer was ontstaan. in het verfmagazyn, aen den oost kant van het gebouw, en palende regts tegen een hoog en druk bewoond huis inde Boeksteeg. De brand nam zeer hevig toe en de vlammen sloegen weldra door het dak in de hoogte. De verwarring, welke er hy het uitbersten der ramp ontstond, is onbeschryfbaer. Langs alle kanten riep men: brand, brand! het gazfabriek staet in brand! Gelyk met weet is het gazfabriek omringd door vele werkmanshuizen, die door talryke werkmansfamiliën bewoond worden. Overal, in den omtrek wierp men meubelen en beddengoed door de vensters en de ver schrikte moeders, vluchtten met hunne kinderen op den arm ofaen de hand in alle richtingen. Nooit heeft men een verschrikkelyker loonecl gezien. Inlusschcn- tyd nam de brand meer en meer toe; de roode gloed verlichtte het geheel St-Andrieskwarlicr, en duizen den nieuwsgierigen kwamen uit alle stralen loc- gestroomd; men kon 0111 zoo te zeggen over de hoof den gaen. De brand bedreigde den ganschen omtrek; de» vuer- glensters verspreidden zich hoog in de lucht; het gesticht der zinneloozen en dat der weeskinderen liepen beide groot gevaer. De muren van het eerste, staende regt over het brandende gebouw, kon men nauwelyks naderen, ter oorzaek van dc hevige hi!te. Men kan ligt begrypen dat men in dit gesiicht in grooten angst verkeerde; de talryke zinneloozen, welke daer verblyven, huilden en tierden, anderen dansten en zongen; men moest met de grootste voor zichtigheid en bedaerdheid te werk gaen, om do ongelukkigen aen de andere zyde van het gesticht in veiligheid le brengen; cenigen stampten en sloe gen naer de dienstboden, doch dank aen den iever van den bestuerder en de bedienden, is alles goed afgeloopen en toen de zinneloozen in veiligheid wa ren, bragt men de weeskinderen, jongens en meisjes, welke reeds le bed waren, alsook den eerw. lieej* Beyuen, een oud gebrekkeiyk grysaerd, naer eene veilige plaels, namelyk naer de celgevaugenis. In 't gazfabriek hcersehte er insgelyks eene groote beweging; daer was het gevaer natuerlyk hel grootste; de vuêrovens werden onmiddelyk uitgedoofd en de gaz-buizon, die met hel brandend magazyn in betrek king waren, werden doorgesneden. Dc gaz, welke zich inde meest bedreigde ketels bevond, werd naer andere ovorgejaogd, en het gazfabriek in de 4° w'yk werd onmiddellyk van het gevaer verwittigd. Reeds het kwart-na 9 uren waren al de noodigemaetregclen genomen, om de voortzetting van den brand langs dien kant tegen te gaen. De policie, de gendarmerie en de pontonniers waren het eersle ter plaets; de.pompiers kwamen' ten 9 1/2 ure toegesneld; de mestpagt bragl veel water aen en de vlammen werden met veel moed aengelast. Over vloedig veel water werd er op de meest bedreigde gebouwen geworpen; dry stoomspuiten, twee der pompiers en eeue der pontonniers, werden ter plaetse gebragt; de laetste werd op den waterput in het gaz fabriek geplaetst en viel den brand langs achter aen, terwyl de andere hel water uit den put van het sui kerfabriek van 51. Gevers trokken, en het vuer langs den voorkant aentastten. Toen men volop aen 't wer ken was, zag mende vlammen merkelyk verminderen, en reeds ten 10 1/2 ure was alle gevaer voor de aen- palendb gebouwen verdwenen. Ten 12 ure was dc brand grootcndeels uitgedoofd. De stoomspuiten dei- stad zyn tot dynsdag morgend ten 4 ure ter plaelse gebleven. Ongeveer 1000 hektolilers kolen, vvelke onder het verbrand gebouw liggen, hebben niet zeer veel ge leden. De oorzaek der ramp is niet gekend. De schade is nog al aenzienlylc de weerde van het gebouw alleen wordt op 15,000 fr. geschat. Alles is verzekerd. De arme werkmans famïuiên, welke zyn verplicht geweest met hunnen huisraed, vrouw en kinderen le vluchten, hebben het meest geleden; meubelen en beddengoed zyn groolendeels zwaer beschadigd of

De Gazet van Aalst | 1873 | | pagina 2