N° 134. Zondag 27 July 1873. 3de Jaergang. YVEKELYKSCH NIEUWSBLAD. Aelst, 26 July. HANDEL, NYVERHEID EN LANDBOUW. Builcnlundsch Nieuws. G-azette van Aelst 1, waer brieven, enz. vi-aclitvry moeien loegezoiulcn wortlcn. Het Bureel van liel bind is Kevestlg<l i» .le Jiapellestrnet voomn.etnell.ner. Voor den buiten Unit uien lnsrl.ry ven in nl .le pontltnntooren, en voor .Ie Inndelylie gemeenten by tie brlerdrnger». AbouiioiiK'iilsiirys 25 IV. 'sjaera Hoe een werkman de Internationalisten afschildert. Te Coblentz wordt een industrieel weekblad uitgegeven, uitsluitend voor werklieden en ge- rigt tegen de socialisten. In het laetst versche nen nummer vindt men een artikel, door een werkman geschreven en dat nu in onderschei dene bladen is overgenomen. De schryver zegt onder anderen dit: Er zyn tegenwoordig menschen, die zoo het,heel zich het welzyn van den werkman tot eene leyenspligt hebben gemaekt. Ten min ste dat zeggen ze; maer terwyl ze zeiven met werken, omdat ze 't niet kunnen of' niet willen, weten zy den werkman zooveel geld al te trug gelen, dat ze een onbezorgd leventje er van kun nen nemen. Daertoe scliynt niets anders te wor den gevraegd dan een weinig blul, mitsgepaerd met eene groote mate van onbeschaemdheid; want ze hebben niet'altoos met domkoppen te doen. Men begrypt dat ik hier het oog heb op de zich noemende leidsmannen van den werkman; leiders, eigenlyk verleiders, in de eerste plaets onruststokers. l)ie mannen hebben ons nu reeds bezorgd: centrale, provinciale, distrikts, kantonale en plaetselyke verenigingen; centrale, alge- meene en andere raden, sekretarissen, kontro- leurs, kassiers (meestal zonder kas of geld); kor tom, er behoort een sterk geheugen toe om met al die hoogere enleegere titels niet in den war, te raken. Maer wat hebben wy, werklieden, nu toch aen al die vereenigingen, kassen en bestu ren, die by ons maer altoosacnkloppcnom geld, geld en nog eens geld? Hebben onze zieken het nu beter? K rygen onze konfraters uit den vreemde ol' onze hulpbehoef'tigen meer onderstand dan vroeger? 't Lykt er niet naer. Waer blyft dan toch al dat geld, dat die zoo- genaemde leidsmannen, als eene bydrage voor .dit en als eene bydrage voor dat doel, by den werkman weten te krygen? Het antwoord ligt voor de hand: voorliet grootste gedeelte wordt het besteed ter betaling van leegloopende voor- uitzetters van welvaert en van hunne handlan gers, die ook liever van 't zweet des werkmans l$ven dan zelf te werken; verder voor trakte menten aen bestuerders, kassiers met hunnen aenhang, voor aenplakbiljetten, advertentien, huervan vergaderlokalen en meer van dien aerd. Daerby komen de kosten voor allerlei gazetten ten behoeve van den werkman; eigenlyk vuile spotschriften en niets anders. Die weten ze den werkman behendig op te dringen, 't Is wonder dat ze hem nog niet noodzaken om zich maer op 10 of 15 exemplaren van elk nummer te abon- neeren, om te maken dat de uitgever er niet by te kort komt. En wat behelzen die bladen en blaedjes Goede artikelen, voedsel voor het hart en ver stand, mededeelingen over nuttige uitvindingen op.het gebied van nyverheid of volkshuishoud kunde? Niets van dat alles! Maer des te meer opruiende tael tegen de bestaende orde van za ken, beschuldigingen en lage uitvallen tegen ieder die niet naer de pypen der leidslieden wil dansen en hun den zak niet wil vullen. By ge mis van eigen oordeel maken die schryvers rykelyk gebruik van de gelegenheid om uit boe ken en bladen te stelen en dit als hun eigen werk te geven. En wat soort van mannen zyn die schry vers? Doktoren, die, zoo niet op de eene of an dere Ghineesche hoogeschool, dan toch stellig in een herberg binnen den tyd van een paer weken hunne studiën hebben volbragt;met een hoofd zoo vol dwazen waen en met een hart zoo vol zelfzucht, dat daer voor iets beters geen plaets overblyft. Vandaeg hebben zy het op den een, morgen op een ander gemunt;'nu eens moet deze, dan weder gene hun ongenoegen ondervinden; zy besluiten dit en dat, en doen nog zooveel! Maer door dat alles gaet de eensgezindheid, de geest van broederschap, die vroeger onder de werklieden heerschte en zoo goed werd aenge- kweekt, ten eenenmale verloren. Doch genoeg hiervan. Het ontwerp is ook alles behalve aentrekkelyk. Myn raed aen myne mede-werklieden is eenvoudig deze: Blyft in uwe fabrieken; houdt uwe ziekenfondsen en andere kassen als vroeger; geeft naer uw vermogen iets aen hulpbehoevende kameraden^ erleent zoo gy wilt ondersteuning aen lien, die gedwongen worden om aen werkstaking wegens te laeg loon of om andere reden deel te nemen, en houdt gy dan nog iets over, neemt dan deel in eenesoliede maetschappy van levensverzekering. Is er iets by uw werk dat u hindert, of hebt gy eenig be- zwaer, zegt het bedaerd aen uwe patroons, en hoort niet naer menschen die u willen overha len om deel te nemen aen storing van orde. Dit staet op den voorgrondblyft my toch met uwe leidsmannen, of hoe zy genoemd worden, van het lyf. Wilt gy uwe gevoelen en uwe wensehen openbaer maken, daertoe staet ons orgaen u ten dienste. Langs.dien weg zal de werkman ook zon der Internationale en zonder petrole het doel bereiken, en al moge de regte weg'hier en daer met doornen zyn bezaeid, liy blyft toch altoos de beste. De steenkolen blyven immer duer, ofschoon er tal- ryke aenvragen tegen verminderde pryzen gedaen worden. In den bassin van Charleroi klimt de stock dagelyks in dezelfde verhouding, maer om dit gedeellelyk le verbergen, laedt men schuilen gereed om die le kun nen leveren by de aenvraeg, en andere liggen geladen om verkocht te worden tegen den prys der maend Augusty. In den bassin van Luik is de prys vaster dan hel ooruitzigt. De coke daclt dagelyks en wordt zelfs moeilyk verkocht. In den bassin van Bergen blyft de prys der vette kolen vast, zonder voel handel, maer magere zyn in ryzing. Langs alle zyden ziel men de crisis aenkomen, en de poogingeii, welke aengewend worden, kunnen niets anders voor uitwerking hebben, dan liet oogenblik hiervoor wat vertragen. In Fraukryk duerl de slryd tusschcu verkoopers en gebruikers nog altyd voort, maer de laelslen kunnen kolen bekomen aen pryzen, die v;er onder de ofllciëele kwoteeringen staen, want de oogelsche mynen zenden er in groote hoeveelheden naer al de markten in Frankryk. De yzermarkt blyft voortdurend sterk gedrukt. De nominale kwoteeringen zynvoor gezuiverd geutyzer l'r. l i, voor rails IV. 30, of ongeveer, en geslagen yzer l'r. 40. In Frankryk worden de voortbrengsels der yzerla- bricken ingekrompen lot de strikte hoeveelheid der bestellingen, omdat men met hot vooruitzicht van af slag op de kolen aen voordeeliger voorwaerde denkt te kunnen werken. De gezuiverde gietsels van Mcurtheen Moezel staen gekwoteerd aen fr. 130 tol 133; in Champagne geldt de cokegeut fr. 1 iO tot 143 en de houlzuivering fr. 173 tot 177. In hel Noorderdeparloment zyn de pryzen zwak; gewoon yzer staet fr. 290; goede kwaliteiten van fr. 300 tot 310. DE KLAVER.Plaets der klaver in de zaeiverdeelimj Er beslael een gebruik deze voederpiant te zaeicn in eene vrucht, die het brackland opvolgt, of achter eene gewiedde vrucht, ofwel in vlas, enz. Eengcwig- tig punt, dat in aendachl dient genomen te worden, is de klaver niet dikwyls op hetzelfde land te zacien. Eene tusschenruimte van vier jaren is nog niet vol doende. Men zegt dikwyls dat de klaver eene plant is die den grond verbetert, byna niets aen denzclvcn ont nemende, levende by de lucht, en daeruit spruit voorts dat sommige landbouwers die voederpiant alle dry lol vier jaren op hetzelfde land zaeien. Omtrent dit punt zondigen die landbouwers op groote schael. Zy slacn geene aendaebt genoeg dat, indien de kla ver de oppervlakte der aerde bedekt met hare drooge bladeren welke eene koslelyke mcslslo! voor de op volgende vruchten achterlaten, zy integendeel haer voedsel diep in den grond gaet zoeken, en, eens die diepe lagen uitgeput, er ongemak bestaet aen dien zelfden grond spoedig oenen nieuwen klaveroogsL le vragen. De ondervinding heeft dit ten haren eigenen kost geleerd. Daer waer de wortels van eene voeder- plant wel geleefd hebben, kunnen de wortels van eene voederpiant der zelfde natuer niets anders doen dan kwynen. Meststoffen, diens lig voor de klaver. De klaver moet ten meerderen deele leven van de meststoffen van den vorigen oogst, of wel mede leven van het voedsel der gewassen in welke zy is gezaeid. Noglans in veel ge westen bestaet een gebruik, lagen mest over de jonge klaver le strooien, met hel oogwit oifi ze van den vorst vry te waren, en dit slach van pemestling 's een goede medehei pende voorraed. In de Vlaendcren han delt men nog voordeeliger; in February of .Maert strooit mende klaver met höllandsche assche. ofwel men giet ze met aele gemengd met eenige kalk. Byna overal bestrooit men de klaver met pleister. Klaverzaed. In plaets van schoon en goed klaver zaed in te oogsten op eerste snede, op stammen die alleen staen, kloek en krachtdadig zyndc, maeien wy die eerste snede af en dikwyls doen wy de tweede dienen om ons zaeizaed op te doen. Wy gelooven hier door een dubbel profyt in den zak te steken. Voor eerst wy hebben eene schoonc eerste snedeten tweede, indien de stammen van de tweede snede flauwer dan die der eerste snede zyn, zyn zy menig- vuldiger, alsook de bloemen en gevolgenllyk is ook hel zaeizaed menigvuldiger. Ehyvel, die doenwyze is slechts geschikt om de klaver te verbasteren. Daerby is het nog niet al, hel zaed, gelyk men weel, is in een omkleedsel gesloten, in een bal die waerschyn- 1 v k zyne redens van bestaen heeft. Dit omkleedsel bevrydl het zaed legen de groote hitte en begunstigt de ontwikkeling van hei zaed met los te komen. Volgens onze'doenwyze zouden wy moeten oordeelen dal wy wyzer willen zy n dan de natuer zelve. Wy willen maer aen hitte blootgesteld zaed en willen welen of het in dien staet goed of slecht is. Dat is zeer wel, maer gelyk hel niet gemak- kelyk is het zaed uit zyn omkleedsel te krygen, heeft "men ook het geduld niet om het in de zon le leggen en verwarmd le dorschen, men neemt zynen toevlugt tot den oven. Wanneer men dus zaed by de koopmans of op de markt koopt, weel men niet of het zyne ontkiemkrachlen niet door le groote hitte heeft ver loren. Men beveelt ons wel aen, groot en wel gevuld zaed te koöpen,van geelachtig metvioletten kleur gemengd en blinkend, en ons te zwichten van glansloos zaed, dal in de slechte voorwaerden is opgedaen, of twee lol dry jaren oud is, maer men denkt ook niet, dal dit schoon uiterlyk aén het zaed kan by gezet worden by wryving met olie. Hel is ongetwyfeld om goed zaed te hebben dat men hel zelve op de eerste snede moet op' doen in eenen staet van vollen wasdom on het met de hand of met eene schaer afnypen of afsnyden. Nooit mag men het in den oven steken voor het te doen dorsschcn. Indien men hoegenaemd zynen toevlugt tot de eerste snede; niet wil nemen, dan behoeft men zeer vroeg- lydig de zelve ganseh of gedeellelyk af le maeien om eene tweede krachtdadige en vroegtydigc snede te bekomen. SPANJE. Uil Barcelona wordt gemeld dat het werkvolk zyne bezigheden hernomen heeft. De kapitein generael der stad heelt aen de inwooners ver gunning'verleend om zich te wapenen, ten einde tegen eiken aenval der Internationale voorbereid te wezen. Er wordt eene levendige fusillade gehoord langs de zyde van Gapellades. Men vermoedt dat Saballs, Miret en don Alfonso die stad heb ben aengevallen. Verleden donderdag hebben don Alfonso en Saballs' Igualada aengetast. Het vuer hield den ganschen dag aen. Des nachts versterkten zich de Car-listen in de huizen der voorsteden en den volgenden morgend werd de beschieting voortgezet. Men vreest dat de stad zal kapitu- lecren by gebrek aen ondersteuning. De militaire gouverneur van Saragossa, aen wie hevel gezonden was, om de troepen welke het garnizoen dier stad uitmaken, naer Madrid te zenden, heeft hierop geantwoord dat hem dit onmogelyk was, aengezien de Carlis- ten den Ebro in groote magt waren overgeko men en hy voor ernstige voorvallen beducht was. Boventjien vreesde hy sterk voor een nieuwen opstand onder de carlistische party- gangers der provincie. Alcoy is eene der voornaemste steden in de provincie Alicante en telt van 30 tot 35,000 inwooners. Het is eene oude sterkte en door hare ligging, op ongeveer 7 mylen ten noorden van Alicante bezat zy vroeger een zeker krygs- kundig belang. lledendaegs werken er in de zeep en papier fabrieken en in de katoenspinneryeiT der stad verscheidene duizende werklieden, die byna allen republikeinen en handlangers der Inter nationale geworden zyn. Acht dagen geleden meldde de telegraèf, dat er een opstand te Alcoy was losgebroken en vandaeg zyn ons door de spaensehe dagbladen de byzonderstc voorvallen van dien oproeraen- gebragt, waerin de Commune van Parys tot voorbeeld is genomen. Toen de oproerlingen op het raedhuis kwa men, was het ayuntamiento vergaderd. De kapi tein der garde civila was daer met 19 mannen, maer deze magt was ontoereikend om de op- roerlingenle weerstaen, welke weer dan 10,000 in getal en wel gewapend voor het stadhuis verschenen. De aenleiders van den oproer en een zeker getal hunner handlangers drongen op het stad huis en namen de raedsleden en de gendarmen gevangen, waerna bet leest begon. De gevangenen werden van hunne kleederen berooid en een voor een op het balkon gebragt. Beneden huilde en tierde het oproerige schuim. De slagtoffers werden hieraen een voor een voorgesteld, onder devraeg: Wilt gy hem dood of levend Als de menigte antwoordde levendwerd het raedslid ol den gendarm van 't balkon op de straetkasseien geworpen, van waer het volk dit slagtoffer voortsleepte, vertrapte, ver scheurde tot dat delappen van hel lyk over het geheele plein verspreid lagen. Als hel souvereine volk om eenige alvvisse- ling in zyne vermaken te hebben, antwoordde doodwerd de gevangene met navajas steken afgemaekt waerna on het naer beneden gewor den lyk dezelfde mishandelingen en afschuwe- lykheden herhaeld werden. Twee der slagtoffers vooral werden met eene uitgezochte verlynde barbaerschheid beleedigd en gepynigd. Het eene was de kapitein der gen darmerie; aen dit slagtoffer werd den hals met de bajonnet doorgezaegd, het aengezicht was met schrammen en wonden overdekt. De hoold- schedel was verbryzeld en de hersenen hingen uit de wonden. De oproerlingen hebben het hoofd, na het geheel van den romp gezaegd te hebben, op eenen stok gesteken en door de stralen der stad.rond gedragen. Aen stok en hoofd was den vorm cener groote pyp gegeven, waermeê de oproerlingen dezelfde gebaren maekten, alsof zy uil eene pyp rookten. Het tweede slagtoffer don Carmelo Garcia, lid vau het ayuntamieiflo, werd in een vat napht gedompeld en dus levendig verbrand. Hel ayuntamiento (gemeentehuis) begraeldo onder zyne ascli 23 andere slagtoffers, welke er door'de oproerlingen werden in opgesloten, alvorens hetzelve in brand lesteken. Bovendien zyn er door de communards 40 fabrieken verbrand en 70 gyzelaers gefusilleerd, onder welke zich velé vrouwen, kinderen en priesters bevonden. El Tiempo noemt dona Albors onder de vrouwen, welke als gyzelaers geslachtofferd werden. Vele dier ongelukkige vrouwen werden, alvorens te sterven, aen de laegste driften van dit schuim der bevolking prys gegeven. De troepen welke Alcoy van deze schurken hevryd hebben, vonden in byna al de huizen, met pelrool doordrongen pakken, waervoor aen de oproerlingen niets dan genoegzamen tyd ontbroken had om er het vueu aen te steken. Onder de 40 afgebrande fabrieken behoort de spinnery van M. Avolmo Araciel, gezegd la Cotonera. M. Araciel is door spaerzaemheid en iever van werkman fabriekant geworden. Hy was zyn vroegeren toestand niet vergeten en behandelde zyn werkvolk alsgoedemakkers. De gebouwen hoorden toe aen eene edelmoe dige en zeer populaire familie te Alcoy, de familie Buig Peren; maer de Internationale had de brandstichting bevolen; er diende dus ge- hoorzaemd te worden. De moordaenslagen, de brandstichtingen en plunderingen te Alcoy, de oproerige tooneelen te Carthagena, Barcelona, Sevilla, Malaga, Gadix, San Lucas deBarameda,de verdeelingen der eigendommen in Estramadura, Andalusië, Murcië en Leon, dal zynde biltere vruchten der spaensehe republiek. II senor Carvajal, het hoofd der bende die Sevilla en Malaga rantsoeneerde, staet aen het hootd van 1500 vrywilligers met zes stukken kanon. Hy heeft zyn hoofdkwartier tusschen Malaga en Gordua opgeslagen, en gaet voor eigen rekening werken, onder liet vaendel der republiek. Hy nam uit Malaga 40,000 douros mede. Zyn opvolger, dcafgovcerdigdeSolier, heeft dezelfde stad met eene belasting van 20,000 douros ge slagen, nam de byzonderste inwooners gevan gen en dekreteevde de afbraek van 300 huizen. Aen de monding der Guadelquivir, te Sau- Lucas de Barrameda, is de commune geinstal- leerd. De aenleiders hebben werkvolk gewor ven, dat 4 uren dacgs gebezigd wordt tot het afbreken der kerken. Vooi; dit werk worden zy met 10 realen (4 fr. 20) daegs betaeld. Diegene welke niet aen de kerken werken, worden naer de naburige w.ynbergen gezonden en ofzy wyn- gaerdeniers zyn of niet, zy kappen, kerven en verwoesten, want dat is toch hun eigenlyk handwerk, en voor die bezigheid moeten hen de eigenaers 4 fr. dacgs betalen. Te Toro, provincie Zamora, zyn er van de 15 leden van het ayuntamiento 12 vermoord, en werden dezelfde tooneelen van Alcoy her haeld. Overal toonen de federalistische republikei nen, de internationalisten, de radikalen en de communards, waertoe zy in staet zyn. De afkeer welken zy inboezemen is de aenleidende oor- zaek der eerste overwinning van don Garlos, wiens benden in kleine legers herschapen zyn en waerby regeltucht en orde tehuisbehooren. Men meldt uit Barcelona: Na een hevigen tegenstand die 36 uren duerde, is Igualada in banden der Carlisten gevallen, geplunderd en afgebrand. De Carlisten waren sterk 3,500 man, 200 peerden en 3 kanons. Zy ondergingengroolo verliezen. Verscheidene officiers van den stal van Saballs en de bevelhebber der zouaven zyn gedood. Tengevolge der aangroeiende overwinningen van de Carlisten, is er uit den kapitein-gene- rael, den burgerlyken gouverneur, den aleade en dry afgeveerdigden der Cortes oen komitcit van openbare veiligheid gevormd. Dit komileit besloot dat er 50,000 geweeren zouden aenge- kochl worden en rnaekte den dienst verplichtend voor al de mannen van 20 tot 40 jaren oud. Estclla is door de Carlisten ingenomen. De 170 man der bezetting zyn krygsgevangenen. De Internationale is volle meesteres te Carthagena. De stad, de versterkingen, de haven zyn geheel in handen der agenten van die ge vreesde maetschappy. Carthagena is eene zeer sterke plaets. Tydens den oorlog van 1809 tQt 1812, belegerden do fransche troepen haer vruchteloos. In .1843,

De Gazet van Aalst | 1873 | | pagina 1