N° 135. Zondag 3 Augusty 1873. 3de Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. De Bende van Jan de Lichte. a) Aelst, 2 Augusty. De Vlaemsche kwestie. Builealandscli Nieuws. G-azette van Aelst Het Bureel von het blad la geveaUgd In de Hnpelleatroet W» 11. »»er «He brieven, gelden, en», vraehtvry moeten toegezonden worden. „Jaers, vooraf betaelbaer. Voor den buiten knu men Inachryven in al de postkantooren, en voor de lundelyke gemeenten by de briefdrager-. AuounementtpryB SC ft*. J Wy laten de wet volgen over liet gebruik der Vlaemsche Tael voor de Regtbanken gelyk zy vrydag verleden door de Kamer werd gestemd. Art. 1. In de provinciën West- er. Oost-Vlaenderen, Antwerpen en Limburg, en in het regterlyk arrondis sement Leuven, zal de voorbereidende proceduer in strafbare zaken, te beginnen met de eerste verschy- kiing van den betigte voor den regter van mstruktie, n het vlaemsch geschieden en het vonnis zal in die iael worden uitgesproken,behoudens de volgende uit sonderingen Art. 2. Wanneer een betigte zal vragen dat er ge bruik gemaekt worde van de fransche tael,zal de pro- jeduer in het fransch piaets hebben en het vonnis zal n die tael uitgesproken worden. De getuigen zullen ondervraegd, hunne verklaringen n het vlaemsch ontvangen en opgeteekend worden, indien zy niet vragen om van de fransche tael gebruik Art. 3. Het niet in acht nemen der voorgaende schik kingen, in de proceduer, in het gehoor of in het von nis, zal de ongeldigheid der proceduer na zich slepen, by aldien er, ondanks de oppositie van een der partyen •s toe overgegaen. Art. 4. Als de proceduer in krimineelo zack, in het vlaemsch gebeurt, zal er by het dossier eene vertaling vorden gevoegd der processen-verbael, der verklarin gen der getuigen en van de verslagen der experten, n het fransch opgesteld. Byaldien de proceduer in het fransch piaets heeft, zal er by het dossier eene vertaling worden gevoegd -der voorgaende stukken, in het vlaemsch opgesteld. De onkosten dezer vertalingen blyven in alle geval ten laste der schatkist. Art. 3. De rapporten van de experten en van des kundige namen zullen opgesteld worden in die der twee talen, in België gesproken, en welke het hun zal goeddunken te gebruiken. Het gebruik der fransche tael zal vry blyven 111 al de mededeelingen van magistraet aen magistraet, welke het onderzoek zou noodzakelyk maken. Arl. 6. In krimineele zaken zal de voorzitter van het assisenhof, of de door hem afgeveerdigde regter, ;ia den beschuldigden te hebben doen verklaren, of hy eenen advokaet heeft gekozen, en alvorens er hem van ambtswege eenen aen te duiden, hem vragen of hy in het fransch of in het vlaemsch wil verdedigd worden. Byaldien de beschuldigde geenen advokaet heen,zal de voorzitter er eenen van ambtswege aenduiden, be- kwaem om hem te verdedigen in dc tael, welke hy zal gekozen hebben. Op straffe v&n ongeldigheid zal er van de vraeg en van het antwoord akte worden gehouden. Art. 7. Wanneer in dezelfde zaek betigten of be> schuldigden zullen betrokken zyn, welke dezelfde tael niet verstaen, is de keus van diegene der twee in Bel gië gesproken talen, welke in het verhoor zal worden gebruikt, overgelaten aen het oordeel van den regter, behalve hetgeen door art. 9 zal geregeld worden. Art. 8. De verdediger Van eiken beschuldigde blyft VIII. Eerste bezoek. (33® VERVOLG.) De godsdienstige plechtigheden waren ten einde en nu begon eigenlyk het feest van 't volk. Dat feest, •iep het zoo woelig, zoo luidruchtig niet af als onze hedendaegsche kermissen, was erom niet min harte- lyk en vroolyk. Bangs de straten, onder de lommer der huizen, zag men stoelen en tafels uitgehaeld waer de geburen, in eendracht en broederlyk aen 't kaertspelzalen. Het waren meest de oükens die, vreezend voor het ge drang en de alom heerschende woeling beu, zich liefst by hun gemak hielden. Orgelmans, blinde klarinet-of vioolspelers ontmoette men overal, en niet raer was het een ouden grootvader te zien opstaen om met de stramme tachtigjarige buervrouw, in 'l midden der straet, eene menuet in te zetten.... Vlaming Tenicrs had daer, in levend wezen, nog eenige zyner naïefste schetsen teruggevonden en de ruwe en woeste fran sche soldaten die de stad doorwandelden, stonden aengenaem verrast by het vertoog van zulke hartelyke, eenvoudige vreugd. Niet ééne van hen had op dees oogenblik het vonnis bekrachtigd eens door den voor- zaet van hunnen koning, Lodewyk XIV, geveld tegen de wereldberoemde schilders onzer vlaemsche ker missen: Otez-moi ces magots!.... Dc modellen dier magots dansten daer voor hunne oogen en, ware hel met hunne weerdigheid van sabelsleper overeengeko men, zy hadden ze luidruchtig toegejuicht. Nogtans zy waren daer te veel, die vreemde bewouderaers onze oude zeden. Hunne tegenwoordigheid in de stad en in hel land, had als een rouwfloers over het feest uitgespreid: zy wisten niet dat Vlamingen slechts echte Vlamingen zyn en als dusdanige zich gulhartig uitlaten dan wanneer zy vry en ongestoord ten hun- neDt zich voelen. Langshencn de strateu dreven gansehe huisgezin nen marktwaerts op. Dc kinderen waren erby, want in dien tyd waren er nog kinderen.... Wie tegen woordig, onder het gemeen, veertien, vyftien jaren heeft bereikt, is:geen kind meer: hy loopt metcigaer (1) Eigendom der Gazette van Aelst. vry, onder de eenige voorbehouding der toeslemming van den beschuldigde, de verdediging in hel fransch of in het vlaemsch voor te dragen. De toestemming zal in het proces-verbael der zitting worden aengeteekend. De ambtenaer van het openbaer ministerie zal zich voor het rekwisitorium mogen bedienen, van de door den beschuldigde gekozene tael. Art. 9. De civiele party zal volgens verkiezing de vlaemsche of fransche tael gebruiken. De party welke civielyk verantwoordelyk is voor het misdryf heeft hetzelfde regt. Art. 10. Vóór de korrektionneele en policie-regt- banken van het arrondissement Brussel, zullen de fran sche en vlaemsche talen gebruikt worden voor het on derzoek en het vonnis, volgens de noodwendigheid aen elke zaek. Indien de beschuldigde alleen de vlaemsche tael verstaet zal men deze tael gebruiken, gelykvormig met de voorgaende schikkingen. De schikkingen van art. 4 zyn tuepasselyk op de proceduren, welke voor deze regtbanken en voor het assisenhof van Brabant zullen piaets hebben. Art. 11. De tegenwoordige wet is niet toepasselyk op de proceduer voor de beroepshoven van Brussel en Luik. Niettegenstaende, indien de proceduer er in de lran- sche tael piaets heeft, zal er by hel dossier, door de zorgen van den prokureur des konings, eene vlaemsche vertaling worden gevoegd. 1° Van de arresten van verzending voor de assisen hoven der provinciën Antwerpen en Limburg, alsook van de beschuldigingsakten; 2° van de arresten van verzending voor de korrektionneele en policie-regt- banken dezer provinciën en voor die van het arron dissement Leuven. 3° Van de arresten van verzending voor het assisen hof der provincie Brabant, alsook van den beschuldi- gingsakt, indien het voorgaende onderzoek in het vlaemsch heeft piaets gehad. 4° Van de arresten van verzending voor de korrek tionneele regtbank of voor de policie-regtbanken van het arrondissement Brussel, in hetzelfde geval. Art. 12. Binnen het verloop van een jaer zal er dooi de zorgen van het gouvernement eene vlaemsche ver taling van het wetboek van krimineel onderzoek wor den uitgegeven. Art. 13. De schikkingen der art. 1 en 2 zullen, voor hetgene de debatten op de audiëntie betreft, slechts verpligtend zyn een jaer na de afkondiging der tegen woordige wet. De schikking van het alinea 2 van art. 10 zal slechts toegepast worden een jaer na deze alkondiging. Geeft die wet zekere voldoening aen de beide Vlaenderen, de Vlamingen van Limburg afhan gend van het beroepshof van Luik, en die van Braband en Antwerpen afhangend van het be roepshof van Brussel, klagen, en met rede, dat een groot deel hunner grieven blyven bestaen. Doch wat het schreeuwendst is van allen, is, dat het Vlaemsch is uitgesloten by liet assisen hof van Braband. De Kamer had nogtans de on- regtveerdigheid herkend van het bestaende re giem, onregtveerdigheid die des te grooter is dat ofpyp in den bek en gaet naer d'herberg. Wie gelot heelt is tegenwoordig een volslagen man!.... Dan ging het juist zoo niet. De konscriplie was nog niet uitgevondenen, wie zyn preufstuk niet had ingele verd om lid te worden van een ambacht, of wie, in één woord, niet duidelyk wist te zeggen wie of wat hy was, was van geenen lel. Wee den snotbek die zich dorst aen te bieden in eene herberg! Onvermy- delyk stak de bazin hem een oordje in d'hand en zona hem knikkers koopen!.... Volgen wy de huisgezinnen markwaerts henen, want het is op dc markt dat wy zyn moeten. Daer is van alles te hooren en te zien. Vooreerst de verplichtende personaedje van al onze kermissen, een liedjes zanger; hy had zyne bonte schildery opgeslagen niet verre van het huis van Ferdinand Goossensby den ingang der markt. De man krabde de viool cn de vrouw sloeg de groote trom. Er moest ergens eene nieuwe moord gebeurd zyn want de schildery was rood van bloed, en het refryn van den voorlooper van Sadones luidde eeuwig het zelfde Hy is vermoordbomEn in zyn bloed ver smoord, bom! bom! bom! In het midden van het tafereel hing een man verbeeld met wangen rooder dan die van eenen brouwersgast, met slyf opgaende zwart duivelshaer en lange zwarte knevels. Die was waerschynlyk de moordenaer, want gelyk hy daer hing uilgeschilderd was hy bezig met een klein kind in stukken te snyden en mcnschenvleeseh te vreten.... Eenigen beweerden dat dit wangedrocht niemand anders zyn kon dan Jan de Lichte. Zy erkenden hem, zy hadden hem gezien eens dat, hy, des nachts, door de politie nagezet, te Aelst van dak op dak sprong om cindelyk te verdwynen in dc schouw by Lambert Coussaert in de Catteslraet. Had kapitein Jan door zyn vensterken kunnen kyken en de schildery kunnen bezichtigen hoe had hy vreemd verrast gestaen voor zyn portret!.... Maerdien dag had men hem tegen zynen muer aen de keten ge legd, waerschynlyk om hem het uitkyken te beletten. Dan de liedjeszanger had goed vertier en, hoe meer hy verkocht, hoe driftiger hy zong en hoe luider klonken viool en trom. Doch, met al zyn lawyt, kon hy niet op tegen eenen ganschen troep vreemde zangers die verder de markt op, onder den toren op eene hooge trede, een koor hadden aengeheven, begeleid van dans en de ratelende rinkelbom. Wal zagen zy er wild uit, die vreemde in Braband en zelfs te Brussel de Vlamingen veel talryker zyn dan de Walen. Het was dus redelyk dat men voor dit assisenhof ten minste de twee talen op gelyken voet bragt. Zoo was het inderdaejby de eerste stemming doorgegaen, maer de Kamer heeft het ongelyk gehad, het on- vergeeflyk en onverschoonbaer ongelyk van op liaer eerste besluit terug te komen, tot meerder eer en voldoening der doctrinairen, en in weer wil der nooit volprezen poogingen van MM. Coo- mans, Co re mans en De Laet. De doctrinairen hebben hier getoond wie zy zyn en de Vlamingen zullen voor de honderdste mael ondervónden hebben waer, in de Kamer, hunne echte vrienden zich bevinden. Niet alleen- lyk hebben zy, de doctrinairen, op zeer zeld zame uitzonderingen naby, gestemd en gespro ken voor al de wyzigingen en beperkingen welke het oorspronkelyk projekt van M. Coremans heeft ondergaen, maer nog hebben zy dien vro men Antwerpenaer, en tevens geheel de vlaem sche beweging, liet schandig verwyt durven aenwryven van, uit voorwendsel van onregt te herstellen, de tweedragt en wanorde in 't land te willen brengen!.... O! waren de Vlamingen en Flaminganten zoo innig aen de Grondwet niet verkleefd, waren zy de goede patriotten niet die men kent, waren zy zoo groote vrienden niet van rust en orde, sedert lang misschien hadden die wraekroepende en hatelyke uitdagingen hun noodlottig uitwerksel te weeg gebragt! Wy zouden eens willen zien of de Walen zoo verdraegzaem zouden zyn als het de Vlamingen tot heden zyn geweestWy houden ons weinig bezig met politiek maer wy zyn regt voor de vuist enwy zeggen dat de hou ding alleen der doctrinairen in deze kwestie al len echten Vlaming voor altyd met hun politiek moest doen afbreken. Wat bet onregt betreft dat blyft drukken op de Vlamingen van Braband, Limburg en Ant werpen, waet-om, gelyk M. De Baets liet zoo wel voorstelde, waerom bet regtsgebied niet ingerigt en verdeeld naer de talen De beide Vlaenderen hangen af van het beroepshof van Gent; daer zal men Vlaemsch spreken, maer daer alleen. Braband, Antwerpen en Henegouwen zyn on- derhoorig aen Brussel; Luik, Namen, Limburg en Luxemburg aen Luik, en op de beroepshoven van Luik en van Brussel zal men voortgaen met alles in 't fransch te redderenEen stuksken wet, enkel van dry regelen lang, zou de provin ciën zoo kunnen verdeden dat de Vlamingen hunne geregtshoven hebben en de Walen ook, terwyl het nu, voor vele provinciën, onontwar bare mengelmoes blyft. Dus de nieuwe wet is verre van volmaekt te wezen, het is slechts een stapken vooruit. De Vlamingen moeten aenhouden tot dat zy op vol- kunstenaers, met hun bruin vel en hun ravenzwart vlottend haerWat was hv wild de dans dien zy uitvoerden! Wat klonk zy aerdig de tael die zy zon gen Zeg eens, vroeg baos Van Droogenbroeck, een burger van op de markt, tot zynen gezel die, even als hy, met den boog in de hand stond om naer de prys- schieting te gaen, zeg eens, wat vertellen daer die vieze kwanten. Baes, ik heb er geen woord van verstaen. 't Zal waerschynlyk Burgondsch zyn.... Eb, kom eens by, riep Van Droogenbroeck tot eenen boer die ook op het vertoog stond te gapen, kom eens by,Zele- naer, en zeg ons eens of dat nu Burgondsch is. Ik ben van Zeel'dyk gelyk gy weet, antwoordde de boer, cn met Burgondsch beu ik bekend. Ik versta hier en daer een woord van 't geen zy zingen, maer meer niet; genoeg nogtans om te hooren dat, is het Burgondsch, het toch geen Zeelsch Burgondsch is. Dan zal hel wel ligt Burgondsch zyn uit de Kempen. Dat is hel ook niet, viel een vierde spreker in; ik ben van Lommei en ken de Teutentael. Gelyk de NOTADe zonderlinge tael schryftM. Sncllaert. welke men in twee gehuchten der gemeente Zele spreekt, is niet het eenige Bourgondsch dat in ons Vaderland gevonden wordt. Te Lom mei, te Exel, te Kleinebreugel, te Hubreehtselle, en naer het schynt ook te Overpelt, te Necrpelt en te Hamont, in de Kempen, leeft eene zekere klas van lieden, die onder elkanderen gebruik maken van eene tael, by hen ook het Bourgondsch genoemd, «chooD die mcrkelyk verschilt van de spraek, waervan wy ook eenige zullen mededeelen. In de opgemelde gemeenten leeft een zeker slach van land- loopcrs, Tuiten genoemd, een nacm waervan de oorsprong onzeker is; men vermoedt dat de Tuiten eertyds op een tuil-hoo- ren zouden hebben geblazen, om hunne aenkomst te kondigen; doch deze afleiding van het verbum tuiten (anders ook toeten,) komt my niet zeer gegrond voor, dewyl het niet waerschyne- lvk is dat zulke lieden het boorenbluzen zouden hebben afge schaft, iets wat zoo bvzonder geschikt was om het volk uit te lokken. Veeleer zou ik denken, dat hier het werkwoord tuiten, frequentativum tuitelen, hehoorde in aenmerking te komen, in denzin van verschacherenwaervoormen ook wel zegt ver- tuitelen. Immers de tuiten geneeren zich met ruilhandel, even als de joden. De meesten van hen zyn pakdragers, ketollappers, of verkensnyders (lubbers.) Om gezette tyden van het jaer trekken zy naer Holland, Friesland, llanover, ja zelfs tot in Denemarken cn Zweden, teneinde er hunne waren te verkoo- pen, of er hunne nyverheid uit te oefenen. Vele joden verstaen hun Bourgondsch, ja, men beweert zelfs dat in Holland \ele boeken in hun tael gedrukt zyn. maekt gelyken voet staen met de Walen, zoo onder het bestuerlyk als onder het regterlyk opzigt. TUHKYE. Te Pesth komen dagelyks berigten aen uit Turksch-Gradiska, waerin de toestand der kris tenen aldaer als wanhopig afgeschilderd wordt. Aen eenen brief van een uit Bosnië geviugten koopman ontleenen wy het volgende Sedert dry jaren verdraegt de kristelyke bevolking iedere soort van mishandeling van den kant der Turken, die ongestraft moorden en branden. De kristenen zochten daertcgen bescherming by den Mutesarif in Benjaluka, in Serajevo by den Vali, alsook in Konstantinopel. Te vergeefs, zy kregen geen gehoor, geen on derzoek werd ingesteld en wat meeris, de over tredingen der Turken tegen de kristenen ver ergerde met den dag, zonder dat de besturen de schuldigen ter verantwoording riepen. Zoo werd verleden jaer, omstreeks Kersmis, een kristenkwartier in Verbir,overvallen door eene bende dweepzieke Moslems. Zy drongen in de huizen van verscheideneaenzienlykekooplieden, legden deze, alsook hunnevrouwen en kinderen, in banden, en verborgen iedere misdaed onder liet laffe voorwendsel, dat deze kooplieden wa penen en amunitie verborgen hielden, en roo- vers in hunne huizen ophielden.. De kristenen zonden klaegschriften naer Se rajevo en Konstantinopel. Vali Pacha liet zicli omtrent dit berigt inligten. ;De officieele be rigten meldden dat de uit Belgrado opgeruide Serviërs het konfliktmet de Turken uitdaegden. Nu zou Vali Pacha zelve komen. Om hunne oflieieele berigten te kunnen be vestigen, hebben de besturen den volaenden iyst verzonden. Een kristen, die in turkschen dienst is, maekte de Serviërs opmerkzaem dat hunne klaegschriften geen gevolg zullen hebt ben, dewyl zy in de Servische tael opgesteld zyn, daer noch Vali, noch de divan van Konstan tinopel servisch verstaet. De betrokkenen lieten zich dit wysmaken en teekenden een turksch stuk. Zy wilden zich echter overtuigen en gin gen er mede naer een vertrouwensweerdig per soon. Met verbazing vernam men dat het stuk met een revolutionnairen geest bezield was, eene dreigende tael voerde en hulp met gewapende hand verlangde. De onderteekenaers haestteu zich tegen den opsteller van dit stuk beklag in te dienen bydenkaimakam.Dezelaetste vreesde een onderzoek in te stellen, daer het hem zelve zou kompromitteeren; hy wilde de klagenden hiermede tevreden stellen, dat hy met den oor sprong van het stuk niets te maken had; het be- Zeelsche pachter, vat ik hier en daer een woord, maer meer niet. Wat is het dan? vroeg Van Droogenbroeok. Wel, 't zal Boheemsch zyn. Hoe? Boheemsch? Welja! ziet gy niet dat degenen die daer,staen te springen en te huilen, Egyptenacrs o!' Bohemers zyn? Is 't zoo,dan trek ik er van door,sprak Van Droo genbroeck. Zyn er daer een dozyn op de trede, er loo- pen er dry dozyn tussehen het volk, die terwyl wy hier staen te gapen als uilen, aen 't lasten zyn in onze zakken, aen 't zoeken waer de beurze steekt. Ik ken dat goedje. Neen, blyf, baes; zie, 't gezang is uit en er be gint een nieuw vertoog. Had baes Van Droogenbroeck niets gevat en zyne medesprekers te weinig, Jan De Lichte op zynen toren, had goluisterd als een vink; door zyn openstaende vensterken had hy alles gehoord, geen woord van het gezang verloren, en.... alles zeer wel verstaenHy was als uitgelaten van vreugd, en zal in zyne ketens te dansen als een uitzinnige. Neen, riep hy,zy hebben my niet vergeten, myne makkers, en voorden armen Jan zal het hier vandaeg ook Kermis zyn!... Kom, Sara, kom!.... Waeraen verwachtte zich de kapitein?... Wy gaen het haestvernemen. (Wordt voortgezet. De luiten leven onder elkander in een zeker soort van bond genootschap of corporatie. Wanneer zy op reis gaen, krygt elk van ben, voor het verrichtten van zynen handel of bedryf eene byzondere landstreek, hem door de gemeente aengewezon. De reiziger is dan gcwoonlyk vergezeld van eenige jongens, die in zynen dienst staen, en die hy voedsel on kleeding versehaft, mits zy hem al het geld aenbrengen dalzy winnen; een gebruik hetwelk ook, gelyk men weet, hy de Savoyaerds piaets vindt. Ziellier de parabel van den verloren zoon, in liet Bourgoudsch der Kempen. Eenen olmste had twee knullenswaervan dc snipste tot zynen olmste kwiste: olinste, ligt myne kwint; en den olmste ligle hem de kwint. Eenige deernen daerna, den snipste, hebbende alles by den olmste geligt, spoorde na een vreemde pie, alwacr hy alle zyne poen en smcls heeft verslent en opgepoeyt in loensigheid en tispelsporen met loense griezen En na hy alles verslent had, worde het hecten tyd, cn was nantes acn paen te komen. Hy spoorde na een andre en. ging zyne fuyk verforen by eene troppen van die pic, als poursen heyincr. o Aldaer wensehte hy zyne melistc vullen mot schellen van grondhangels, die dc poerse slcynen, die nobis wilde linsen.

De Gazet van Aalst | 1873 | | pagina 1