Kaetspel (Esplanadeplein). m staen van hetzelve en de echtheid der ondertee- keningen was hem voldoende, om op grond daervan de onderteekenaers geboeid naer Sera- jevo te zenden. Ten gevolge dezer bedreiging verhuisden de onderteekcnaersnaer Hongariëterwyl zy hunne familiën en have achterlieten. In den aengehael- den brief luide het slot Onze winkels zullen wy later weder openen en door onze bediepden laten besturen, ieder oogcnblik er op bedacht zynde onze have geplun derd en onze huizen in vlammen te zien op- stygen.... Eninderdaed werd reeds den 2 july, vanwege de Turken een verzoek gedaen de huizen der vlugtelingen te mogen plunderen; zy werden echter door de bedienden met behulp van vuer- wapenen terug gedreven. De kaimakam werd ook hiervan onderrigt en verklaerdezorg te zul len dragen, dat het niet meer gebeurde, doch de schuldigen werden niet ter verantwoording geroepen. Tot volmaking van het geheel, vindt men in de Ung Eloyd het volgende telegram van 22 july De Vali van Bosnië eischte van de kristenen in Turksch-Gradiska, onder bedreiging van ver banning naerKlein-Asiö, de onderteekening van een door hen opgesteld dokument, waerin de klachten der vlugtelingen als leugens en zy zei ven als oproerlingen verklaerd werden. Ver scheiden kristen-familiön weigerden te onder teekenen en verklaerden liever te sterven. De Vali liet de huizen en magazynen der vlugtelin gen verzegelen. De oostenryksche konsul was nergens te vinden. Op nieuw vlugttener 12 kris tenen. SPAIVJE. Men schryft uit Catalonië aen den Drapeau Francais, te Perpignan': Ziehier het verhael van een schurkachtig feit, dat wy zonder aerzelen op rekening zetten van de spaensche republiekeinen, of liever, op reke ning der ioderalistische zeeroovers, welke uit Alicante, Gadix en Ferrolo in zee liepen. Het Iransch schip de Voltigeurkapitein Hen- rich du Barcarès uit de baei van Alicante ver trokken, is op zee ontmoet met alle zeilen ge- lieesclien, terwyl het aen de grillen van ty en wind bloot stond. Er bevond zich geen enkel persoon aen boord. In den top vandeu mast hing het lykvan den ongelukkigen kapitein, in de ruimte te zwieren, terwyl het gansche lichaem slechts eene enkele verbrandde oppervlakte vertoonde. Men maekt hierover alle soorten van gissin gen. De meest verspreidde echter is die, volgens •welke de geheele bemanning, na door de oproer lingen aengeklampt te zyn, met geweld-als ge vangenen aen boord van de zeeroovers is over- gebragt.Daer de kapitein zal geweigerd hebben dit voorbeeld te volgen, zoo zullen de zeeroo vers hem op die rampzalige wys hebben om bals gebragt. Werkelyk sehynt wraek alleen de dryfveer dier misdaed te zyn, want er is byna niets aen boord van den Voltigeur gestolen. FRAAKRYK. Generael Du Barail, minister van oorlog in Frankryk, heeft den volgenden omzendbrief ge zonden aen den heer generael, opperbevelheb ber des legers van Versailles,aen de heeren ge neraels, die aen het hoofd van een legerkorps staen en de divisie-generaels: Versailles, 22 july 1873. Generael, Volgens de inligtingen, welke de heer minister van binnenlandsche zaken uit Engeland, België en Zwitserland ontvangen heeft, moeten in devoornaem- ste nyverhcidsmiddelpunten uitzendelingen van de Hiternationale gezonden worden, met het doel om eene algemeene werkstaking in te rigten; er zyn insgelyks agenten aengeduid, die met een doel van propaganda zich in heirekking moeten stellen met de soldaten, welke de industricele departementen bezetten, alsook met die, waer de werkhuizen der marine zyn. Myn collega heeft deze inligtingen aen de pre- Doch lol zvn zelve komende, kwiste hy: hoeveel knoppers zyn er in de kas van myn olmste, diepaen hebben, en ik mooie van föem «c tkzatopslaen, lol myne olmste sporen en kwisten: ik heb loens gedracyt legen don Hieuwen diennes en legen u; ik ben niet theuw genoeg uwe knulle genoemd te worden; felleugl my gelyk den loenste uwer knoppers. Hy stond dan op, en spoorde tot zynen oirasle; terwyl hy spoorde, loerde hem zyne olmsten en wierd beweegt, en nog sporende, ruide hy hem om den hals, en murl'de hem. Den knulle kwiste legen zynen olmsteik heb loens ge- draeyt tegen den theuweu diennes en tegen uwe fuyk: ik ben le loens om uwe knul genoemd te worden. Doch den olmste kwiste aen zyne knopperslenst hier ras den Uieuwste dossing, en lepst die hem; en steekt den knulle den ring aen de maens en doet de treden aen de schaetzen; lenst den hanste moris, en smooll hem; laet liet ons hotten en krep hebben; want mynen knul was mooi, en hy is herzien; hy was rip, en is terug gespoord. Zy hadden dan krep. Onder!u>schen was den olmste knul op de pie aen het knoeyen; als hy nu terug rispelde, en na de kas spoorde, hoorde hy huppelen en kratten. Hy. eene van de knoppers gekwist hebbende, felligde hem wat dit te kwisten was. Den knoppcr kwiste; uwen subber is in de kas, den olmste heeft den hanste mor is gemoeid, omdat zyne knulle theuw is terug gespoord. Hy nam het loens op, en wilde niet in de kas spooren; den olmste rispelde uit en flitste hern. Maer hy kwiste tegen den olmste: ik ben zoo theuw in uwe foor geweest, en heb u nooit loens gedraeyt, en uwe fuyk heeft nooit eene niette gemoold. om met myne thuewe fuyk krep te hebben. Zoo haest deze uwe snipstc knulle, die alle zyne poen met loense gfiesen en knippen verslonsd had, terug gespoord is, heb! gy uwe hanste moris mooi gestipt. u Den olmste kwiste hem: gy zytaltyd.myne theuwe knulle, en ik zal uwe fuyk alles theuw drayen; wy moesten krep heb ben. omdat uwen subber mooi was, terug gespoord, rip ge weest. en terug gerispelt is. Uit deze proeve zal men zien dat hel Bourgondsch der Kem pen geheel en al verschilt met hetgeen men te Zele spreekt.. Knul voor zoon; versplent voor verkwistpoen voor geld; en misschien pie voor land (pays:) Ziedaer de. ecnigste woorden, door welke hel een met holandere in verband staet; de spraek van ZQle heeft ook iets eigenaerdigers en is ryker in hare woorden zy is meer lael; de Kempensche meer argot. Ziehier nog eenige woorden van dit laetsiccanis hond; zwoels, pan; feilen, hakken; gaei, vrouw, (zoo veel als gade;) meurf, mond, goed; bot, het eten; kwist nobis, zeg niets; trepper ((paerd) ka pis, priester; troppekapis, pastor; snoedsekapis, een dominé; zfup, ja, fitseklere, brandewyn. fectcn dezer departementen gezonden, hun aenbeve- lende om eene strenge waelczaemheid uit te oefenen op al de vreemdelingen, die trachten zouden om be trekkingen aen te knoopen, hel zy-met het werkvolk, het zy met de militairen. Ik heb de eer tt te verzoeken om ook langs uwen kant eene verdubbeling van werkzaemheid le bevelen over de troepen, onder uw commando geplaetst, en uwe medewerking te verleenen aen de burgerlyke overheid om de uitvoering te verzekeren der maelre- gelen, door haer genomen, ten einde de bedoelde kui peryen te doen mislukken. Acnvaerd, generael, do verzekering myner hoog achting, De minister van oorlog, DL BARAIL. Het proces van maerschalk Bazairte zal niet, zooals eerst wordt gemeld, op 2 october aenstaende, maer wel op 6 october opgeroepen worden. Men meent te gelooven dat het verslag van generael Rivière in zeer strenge bewoordin gen is opgesteld. Welligt heelt, de justitie nog nooit een zulk groot dossier voor handen gehad als dat van Bazaine, want de stukken, die er deel van maken, zyn ontelbaer. l)it dossier bestaet uit dry dikke gedrukte boekdeelen. Meer dan 400 getuigen zyn gehoord geworden, en 250 zullen nog voor den raed moeten verschynen. De maerschalk, langs zynen kant, moet nog omtrent 100 getuigen dagvaerden. Den beschuldigde zal verdedigd worden door Mrs Lachaud vader, en zoon. Men denkt niet dat het proces voor 15 novem ber zal geëindigd zyn. De heeren generaels Pourcet en Rivière, on- derzoeksregters in het proces Bazaine, hebben zich met al de stukken, die het dossier uil maken, naer den hertog van Aumale begeven, die, zoo als men weet, gelast is om dien belangryken krygsraed voor tc zetelen. De laetste duitsche troepen welke door Montmédy moesten komen, hebben dynsdag morgend die plaets verlaten. Montmédy is dus geheel ontruimd. Alles liep in de beste orde af. De ontruiming van Luneville is dynsdag morgend in goede voorwaerde begonnen. De pruisische huzaren hebben de stad in de grootste kalmte verlaten. Het bataillon Pruisen dat te Laón lag is dynsdag morgend opgebroken en te Ramber- villers waren de duitsche troepen woensdag morgend ten 5 ure, tot buiten de stadsmuren op weg naer Verdun. Te Commercy is dynsdag morgend een detachement van het 94® linie der fransche troepen aengekomen.Eeneacnzienlyke menigte wachtte de fransche soldaten op, toonde zich zeer verheugd, zonder dat die vreugde ge- paerd ging met kreten of eenige beweging tot onlusten. De stad was gevlagd en de inwooners waren voornemens des avonds hunne gevels te verlichten. Volgens het Journal de Paris is de fransche vloot niet groot genoeg meer om aen al de vra gen te voldoen, welke er van de fransche kon- suis in Spanje toekomen om hunne landgenoten te beschermen. Er zouden schepen noodig zyn te Barcelona, te Valencië, te Carthagena, te Malaga,te Gadix, te San-Sebastiani en een groot getal auderezeeplaetsen, waer Fransehen wonen. Dat de toestand, waerin Frankryk zich onlangs bevond, in dat land niet geheel vreemd is, weet iedereen, maer blykt nog duidelyker uit de volgende getallen, die een overzigtgeven van de in de laetste vyf eeuwen, door dat land gevoerde buiten- en binnenlandsche oorlogen In de 14® eeuw had Frankryk 43 oorlogsja ren, waervan 5 burgeroorlogen, 13 buiten, 25 binnen zyne grenzen, met 14 grooleveldslagen, waeronder die van Kortryk, Crézy en Poitiers. In de 15® eeuw 71 oorlogsjaren, waervan 13 burgeroorlogen, 15 builen, 43 binnen het land, met Tl grooie veldslagen, hy voorbeeld van Azincourt. Castillon, Monthéry en Guinegale. In de 16® eeuw 85 oorlogsjaren, waervan 33 burgeroorlogen, 44 buiten, 8 binnen het land, met 27 groole veldslagen, by voorbeeld van Mariguan, Pavia en St-Quentin. In de '17® eeuw 69 oorlogsjaren, waervan 17 burgeroorlogen en 52 buiten het land, met 39 groote veldslagen. In de 18® eeuw 58 oorlogsjaren met 51 bui- tenlandsche, 7 burgeroorlogen cn 93 groote veldslagen. Derhalve in 500 jaren, 326 jaren oorlog met 184 veldslagen! Het kan nog schikken, dunkt ons. Maendag rond 5 ure 's avonds, is er in de rue de la Montague Sainte-Géneviève, by liet gra ven eener riool een oud kerkhof ontdekt, dat van voor 7 of 8 eeuwen moet dagteekenen. Elk der grafsteden was met een plaesteren zerk van eenige centimeters dikte bedekt. Er zal dezer dagen een nauwkeurig onderzoek geopend worden. Een voorn&em Rus, de graef B.... welke sedert eenige dagen te Parys was aengekomen. had in het Hotel de Flandre et Luxembourg zyn verblyf genomen. Hy scheen zich goed te ver maken in de hoofdstad van Frankryk en keerde eerst lael huiswaerts. Eergisteren nacht, toen hy rond 2 ure het hotel binnenkwam, overhandigde een der be dienden hem een klein doosje, dat met gewascht papier omwonden en met een groen cachet ver zegeld was. De graef opende het pakje met eene scheer, die hem hiertoe geleend werd. Het doosje bevatte de ringvinger eener vroiiw, welke zuiver afgesneden en zoo goed gebalsemd was, dat dit lichaemsdeel al de vastheid van het marmer bezat, zonder dat de vleeschkleur er door verloren ging. Tegen het laetste gewricht stak een cachetring met de volgende zinspreuk De profundi#. De graef werd op dit gezicht doodsbleek, maer zegde geen woord tot den ontroerden bediende. Hy ging naer zyne kamer, waer men hem den heelen nacht snel hoorde heen en weer wande len. Des morgends betaelde hyzyne rekeningen vertrok met den express-trein naer Riga. Wat beteekende die geheimzinnige verzen ding? Het sehynt dat M. B. twee jaren geleden, eene schoone poolsche vrouw trouwde. Zou die vermoord zyn? En als dat waer is, wat betee- kent dan de zinspreuk die op het cachet staet? DUIT6CHLAAD. Pruisen vervolgt zyn stelsel van verdrukking der katholieke bevolking. Eerst waren het de kleine seminariën welke in den Elzas en Lotha ringen, en vervolgens door geheel Duitschland, gesloten werden ten gevolge der inlyving van de katholieke geestelyken in het leger. Vandaeg zal die vervolging voltrokken worden door een wetsontwerp dat, de minister van binnenland sche zaken gereed maekt, om de openbare pro- cessiën te verbieden. KAMER DER V0LKS?ERTEGENW00RDIGERS. Men discutteert en stemt, op tarnelyk goeden stap vooruit, de wyzigingen in te brengen aen de militiewet. Ons opvolgend nummer zal den tekst mededeelen van hel wetsprojekt gelyk het de Kamer zal hebben gestemd. Verleden zondag is het de party van Camille Do Wolf die gewonnen heeft. Zondag 3 nugusly om 3 uren namiddag spelen de partyen van Eugeen Claus Aelst, en Dominique Van Landuyl Nieuwerkerken. Zondag 10 augusly om 3 uren namiddag spelen de partyen van Francies Sluyvcr Aelst, en Ringoot Nieuwerkerken. Men leest in den Moniteur van maendag, dat er ten gevolge eener beslissing door de duilsche mael- schappyen genomen, van 16 dezer geene reiskaerlen heen en weer naer Weenen moer worden afgeleverd, dan wanneer er voor een zelfde trein 300 reizigers zyn. De algemeene vergadering van den hond der kantonnale notarissen van België heeft den 27 dezer, ten 2 ure des namiddags, te Brussel plaets gehad, in eene der zalen van het Hotel de Vienne. Van de 766 landelyke notarissen, hebben 531 de'byeenroeping beantwoordt, zoowel persoonlyk als schriftelyk. De leden van hel voorloopig bureel zyn by toejuiching in hunne bediening behouden en maken nu het defi nitief besluer uit van den bond. Er is hun een notaris van ieder arrondissement, niet vertegenwoordigd in het voorloopig bureel, toegevoegd. Vervolgens had den plaets de lezing, bespreking en aenneming van een verzoekschrift aen de wetgeving, waerby de afschaffing van art. 5 der wel van 25 vcnlose jaer XI wordt gevracgd, welk artikel de notarissen in dry klassen verdeelt. De notarissen vragen de eenheid van gebied ressortvoor al de notarissen van België. L>c Kölnische Zeitung meldt dal de onderhande lingen, welke plaets hadden tusschen het gouverne ment van Pruisen en dat der Vereenigde-Stalen, be- trekkelyk de uitlevering van den moordenaer van ridder Du Bois de Bianco, van Brussel, ten einde zyn, en men zegt zelfs dat de beschuldigde Karei Stupp, reeds op weg is naer Keulen. Het onderzoek zal ge- deellelyk te Keulen en gedeeltelyk te Brussel geschie den, doch het proces zal te Keulen plaets hebben en de byzondere omstandigheden welke deze zaek om ringen, zullen dezelve zeer belangryk maken. Volgens een door het provinciael gouvernement van Keulen openbaer gemaekl berigt zou ridder de Bianco, welke den eigendom van Horbell in de ge meente Glenel by Keulen bezat, aen de armen der ge meente de somme van 6,666 thaler 20 gros. hebben vermaekt. Kanker. Hel nieuwe geneesmiddel voor den vrceslyken kanker wordt in Noord-Nederland met goed gevolg, schryft men, toegepast: decmdurango, ingevoerd door tusschenkomst van den consul van Ecuador, tc Brussel, wordt reeds in vele landen ter genezing van den kanker aengewend. Zondag laetst was hel de bepaelde dag voor de opening in de StüdshaUe, der tentoonstelling-lotery van kunstvoorwerpen, ingerigt door den Runste- naersbond van Brugge? ten voordecle van het op te rieten standbeeld aen Brcydel en De Coninck. De tentoonstelling is verdeeld in dry vakken: het eerste bevat de geschenken voor den tombola, samengesteld uit 114 kunstvoorwerpen; het tweede, de hedendaeg- schc werken, 131 nummers, behelzende; het derde, de oude kunstwerken, uit 1-40 nummers bestaende; le zamen dus 385 voorwerpen. Voorwaer reeds eene schoone en talrykc verzameling, waerop het oog van menig liefhebber zich geruimen tyd kan verlustigen en welke hoog pleit voorden ievcr der inrichters. Men is inderdaed verrast en getroffen by het ont waren van zooveel schoone oude cn nieuwe schilde ryen, akwarellen, beeldhouwwerken en kunststukken van allen aerd, die daer pryken. De lentooustelling- zael in hacr geheel genomen, levert een hcerlyk ge zicht op, de schikking der verschillende stukken is allerbest; zy zyn derwvze geplaetst, dat niets aen het ooy van den opmerkzame» bezoeker ontsnapt, en men dezelve lol in hunne kleinste byzonderheden kan waerdeeren. Wy hebben met genoegen gezien, dat in al de wer king, bv de nationale plechtigheid, onze moedertael niet vergelen werd. De uitnoodigingsbrieven, kalalo- gen en opschriften zyn in de beide lalen, vlaemsch en fransch, gedrukt. Wy zeggen den Kunstenacrsbond hierover openlyk dank; dit getuigt van zyn vlaemsch karakter, in het huldigen onzer hrugsche volkskam pioenen, die weleer met het vlaemsche ordewoord: Schilden Vr.end, den vaderlandschen bodem van den franschen overmoed verlosten, Verleden donderdag zyn er Ie Luik 17 lurksche kinderen van 10,12, 15 en 17 jaren, onder het ge leide van eenen opzichter ep twee taelmannen aenge komen. Deze kinderen waren gekleed volgens de wyze van hun land, met witte kleederen en roode muts met kwispel. Do konsul van Turkye wachtte hen aen Na eene wandeling door de stad zyn zy naer het Hotel de Longdoz gegaen, waer zy moesten vernach ten, cn 's anderendaegs vertrokken zy naer de kost school van Chaudfontaine. Allen zyn jonge weezen komen uit het konscrvalorium van kunsten enambach ten van Konslantinopel en worden naer Luik gezon den om de fransche tael en een ambacht te leeren, op kosten van het turksch gouvernement. Voor hel on derhoud en leergeld van elk hunner geeft het gou vernement eene som van 1300 fr. Overal hebben zy de nieuwsgierigheid gaende ge maekl, zoowel le Luik als te Parys„ langs waer zy zyn gekomen cn waer zy zich acht dagen hebben opgehouden. Er worden binnen eene maend nog 1" a 20 lurksche kinderen le Luik verwacht. Een Duitsch reiziger heeft in China, ten oosten van hetPafang-mcer, de stof ontdekt, waeruit de Chi- neezen hun onnavolgbaer porselein vervaerdigen. Tot zyne verwondering bevond hy dat die stof een steen was met de hardheid van veldspaet en groen va kleur, in lagen tusschen aerde verspreid. De steen wordt door stampen in wit poeder veranderd, waer van wederom de fynste deelen worden afgezondeM en Ipt kleine baksleonen gevormd. De streek, waer die grondstof te vinden is, was weelderig begroeid met asalea's, rhododendrons en andere bloeiende gewassen. Eene nvonderlyke rattenval. Onder dit op schrift lees ik in de Nieuwe Utrechtsche Courant: Men neemt eene ton van ten naestenby dry voet hoog, waterdicht en zonder deksel, bindt daer eer blad styf papier strak ovorhoen, legt eene plant schuins tegen de ton, zoodat de ratten er met gemak tegen op kunnen klimmen. Op dit blad papier legt men nu eenig lokaes. In het eerst zal er geene enkele •at aenraken; maer na een paer dagen beginnen zy er van te eten. Zoodra men nu bemerkt dat de ralten er zonder eenige vrees hun raaellyd komen houden, vult men de ton, ter hoogte van acht duimen ongeveer, met water, en zet er een steen regtop in, zoodat hy even boven het water uitsteekt. Nu snydl men het blad papier kruisgewyze door en laet overigens alles stil liggen. Zoodra nu eene rat hare gewone restauratie bezoekt, valt zy naer beneden cn daer haer eenige uitweg is afgesneden, zoo zet zy zich op den slèen. Eene tweede rat zal spoedig de eerste volgen, en daer zy zich eveneens op den steen redden wil, die echter maer ruimte voor eene enkele aenbiedt, zoo vergeteu zy dc vroegere vriendschap en er ontslaet een woedende stryd om het bezit van den sleeri, een gevecht dat even als worsteling tus schen deze slrydluslige dieren, met veel geschreeuw vergezeld gaet Nu is de rat, zooals bekend is, niét- alleen zeer nieuwsgierig, maer ook een liefhebber van vechten, en nauwelyks hoort zy dewilde kretch harer makkers, of zy spoedt er zich heen om deel aen den stryd te nemen, en stort in de ton. Iedere nieuwe deelnemer maekt het gevecht in de ton levendiger, en weldra komen uit alle hoeken cn gaten de ratten aenvliegen, om hier een zekeren dood te vinden. My is het gelukt, om op die wyze in een koren pakhuis, waer de ralten sinds lange jaren genesteld cn alle andere middelen te vergeefs geweest waren, in een enkelen nacht 53 ralten te vangen, en ze daer- mede totael uit te roeien; geene enkele was er over- ;ebleven. Kei'Itelyk Aioinvs. Z. H. de Bisschop zal dynsdag 5 augustus vormen alhier en hel kerkbezoek doen; den woensdag zal Z. D. Hoogw. te Ninove ook vormen en de decanale kerk bezoeken. Plechtige begankenis lot do kapel van O.-L.-V.ter Muren, te Erembodegem, beginnende met den feest dag van O.-L.-V. ter Sneeuw, 5 Augustus. Dagelykseh zal er voor de eerste mis en 's avonds voor het lof gepredikt worden door eenen eerw. pater redemptorist. Maendag 4 augustus vooravond der plechtigheid. Om vyf ure namiddag zullen ieverige katholieken van Aelst naer de kapel ter Muren eene bedevaerl doen en O.-L.-O. offeranden opdragen. Zondag 10 Augustus om 9 ure, komen debedevaer- ders'van Sint-Jan-Molenbeek en maendag 11, om 4 ure de congreganislen van Pamel uit Braband. Rnrnpen en Ongelukken. Een verschrikkelyk onweer is op 23 dezer, hoven Dinant en deszelfs omstreken losgebroken. Men kan zich geen gedacht vormen van zulk een storm in 't gebergte, stortvloeden stroomden langs alle zyden in do richting der Maes, en wierpen ten gronde al wat zich op hunnen doortocht bevond, hoornen wer den ontworteld, hout, wagens, enz. medegesleept. Tweemael viel de bliksem op de rotsen, welke boven het hotel la Tête d'or hangen, en heeft er een over- grootcn rotsblok doen aen stukken springen, dat met een verschrikkelyk gedruisch in de hovingen is ko men aenrollen; te Falmignioulle, een dorp op dry kwart uers van Dinant, heeft het onweder alles ver woest: vee, wagens en hoornen, alles is medegesleept. verscheidene huizen stonden tot 2 en 3 "meters diep onder water. Van twee huizen heeft men de zoldering moeten opbreken om de bewooners te redden, zoo schielyk hadden de overstroom in gen plaets. Het onweder was ten 2 ure losgebroken, en duerde ten 6 ure nog altyd voort, verscheidene graenmyten zyn door den bliksem getroffen en verbrand. Tydens het onweer viel de bliksem ook te Strée tusschen de twee voorste peerden van ccnen wagen met stroo geladen, welke met vier peerden was he spannen en waerop zich dry werklieden van hel pachlhof van M. Jemal bevonden. De bliksem liep langsheen den dissel en doodde de vier peerden op den slag. Hy zette zyn loop voort, op den wagen, doodde den voorste der mannen en wierp de twee andere van den wagen op den grond, waerdoor een hunner eene niet gevaerlyke wonde heeft bekomen; de andere heeft evenals de voerman, geen letsel gele den. Het was verschrikkelyk den gedooddeti werk man le zien; hy was gedurende tien minuten door dc vlammen omringd, en zyn vader die van den wagen was geworpen, was getuige van dit yselyk tooneel. Te Ossogne is op denzeifden dag, naby een klaver- myl, een landbouwer gedood. In den avond van 26 july is de bliksem op nieuw te Strée op eene schuer gevallen, welke met den oogst die er zich in bevond, de prooi der vlammen is ge worden. Meer dan tien met stroo gedekte huizen staen er in den omtrek en de vonken vlogen tot op meer dan 500 meters afstand. "Wat het zonderlingste van al was, van de 4 gedoodde poerden was er slechts een van een weinig haer beroofd; dit uitgezonderd was er geen spoor van wonden aen te vinden. In de koolmyn Bonne-Foi-Harengte Herstal (Luik), waer verleden jaer die vreeselyke ramp plaets greep, welke aen 18 persoonen het leven kostte, heeft woensdag, rond 5 ure 's morgens nogmaels een treurig voorval plaets gevonden. In eene der gallcryen dier myn is eéne aenzienlykc hoeveelheid aerde inge zakt, waeronder vyf persoonen begraven werden, dry mannen en twee vrouwen. Ondanks de snelle en met groot gevaer gepaerd gaende reddingswerken, werd er niets meer onderden aerdhoop uilgehaeld dan dry lyken. Door de petrool. 38 slagtofjers. Nog eene ramp te voegen hy al degene, die door de petrool veroorzaekl zyn. Vrydag, ten 10 ure 's avonds, werd de kleine stad Rueil (Frankryk)door eene schrikkelyke ontploffing in opschudding gebragt. Twee petrool- valen waren in de kelders van eenen kruidenier, op de Kerkplaels, in brand gevlogen. Ziehier in eenige woorden de byzonderheden over deze smartelykc gebeurtenis: Gasten waren in de kelders gegaen om petrool over te gieten. Terwyl zy dit deden, kwam een hunner met de lamp aen de petrool, welke onmiddellyk vuer vatte en ontplofte. De ongelukkige gasten werden letterlyk met bran dende petrool overdekt. De pompiers werden onmiddellyk verwittigd. Nadat

De Gazet van Aalst | 1873 | | pagina 2