N° 136. Zondag 10 Augusty 1873. 3de Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. De Bende van Jan de Lichte.(1) Aelst, 9 Augusty. Vlaemsch in Aelst. Buitcnlandscli Nieuws. Gazette van Aelst Het Bureel van liet blad Is gevestigd lil de Kapellestraet INI0 11, waep, alle brieven* gelden, enz. vraehtvry moeten toegezonden worden. Abonncmcntsprys £5 Fr. 'sjaers, voorafbetaelbaerVoor den buiten kan men Intchryven In al do postkantooren, en voor de landelyke gemeenten by de brleFdrngem» Op voorstel van M. Van Wambeke, burge meester, heeft de gemeenteraed besloten dat van 1 October aenstaende, al wat de adminis tratie der stad betreft, op het Landhuis zou ge beuren in de vlaemsche tael. Bravo! In den loop der discussie over het gebruik der vlaemsche tael voor de regtbanken, hebben eenige députés der waelsche provinciën te ver- staen gegeven dat men van den Wael niet eischen mag dat hy Vlaemsch leere, dat zulks, zoo niet onmogelyk, dan toch zeer moeielyk voor hem zou wezenWaerom zou de Wael geen Vlaemsch leeren, terwyl de Vlaming, wil hy van tel zyn voor het Bestner en het nederigste plaetsken bekomen, wel Fransch moet kennen Leeren de Walen geen Duitsch en Engelsch? En ware het niet uiterst wenschelykdat,ter inniger ver broedering en eendragt tusschen ons Zuid en Noord, er zooveel mogelyk Walen bestonden als Vlamingen die de beide talen van het land magtig zyn Dat de Walen het ten minste beproeven onze tael te leeren, vooral dat zy er zich in lyds op •toeleggen. Wy kennen, hier ter stede, een vry gesticht van onderwys, waer men regel matig alle jaren, vyftien a twintig jongelingen aentreft uit het Henegouwsch, het Naemsch en zelfs uit het Luiksch, die daer vooral komen om Vlaemsch te leeren. Hunne ouders, meestal ny- veraers en handeldryvers, begrypen van welk groot belang het is voor hen en voor hunne ver- inoedelyke opvolgers, zich regtstreeks in betrek king te kunnen stellen met hun werkvolk, waeronder doorgaens velen Vlaming zyn, en vooral met onze ryke vlaemsche provinciën; en wy weten uit zeer goede bron dat menige onder •de waelsche leerlingen van bedoeld gesticht, na betrekkelyk korte studiën, er dikwyls in geluk ken de vlaemsche tael te schryven en te spreken nauwkeuriger dan hunne vlaemsche schoolmak kers zei ven. Wat dees feit betreft, men bevrage zich, tot vollediger inligting, by den achtbaren Bestuer- <ler van St-Lievens-Pensionnaet, Keizerlyke Plaets, te Aelst. SENAET EN KAMER. De lsle" augusty 11. na vier zittingen is, in de Kamer,de nieuwe militiewet aengenomen door 54 stemmen tegen 37 en eene onthouding. Al de liberalen hebben tegen gestemd. Zoo lang zy aen 't bestuer waren hebben zy de mili- vin. derate bezoek. (36® VERVOLG-.) Wat men dien kermiszondag byzonderlyk bemerkte was het buitengewoon groot getal dronkaerds die, •zelfs van in den voornoen, door de straten dwylden. Vele reeds waren door de stadswachten aengehouden en in 'l droog gezet. Niemand wist juist te zeggen •wie die zuipers waren, zy waren vreemd aen de stad en de goede burgers hoogst verergerd, kloegen luid ■om den inval van dat slechte volk. Middelerwyl was, op de trede, hel tweede vertoog begonnen. De cipier, met zyne sleutels aen den gordel en de handen op den rug, stond er op te kyken. 's Mans neus zag rooder dan naer gewoonte, en blykbaer was, hy ook, verre buiten schreef gebragt, Mel^voorden en gebaren vertelde hy aen iemand die nevens hem stond, hoe hy, sedert jaren, nog zoo een vroolyke kermis niet had bygewoond, hoe men hem had getrakteerd, hoe hy niet begrypen kon van waer, sedert eenige weken, zooveel onbekende vrienden tot hem waren gekomen, die hem, in de hérberg, nooit lieten beta- lem. Ongelukkiglyk, zegde hy, vele van die vrienden, moest hy vandaeg missen; zy hadden wat al te breed den eersten kermisdag gevierd en nu zaten zy, sedert uren, achter de grendels.... Macr zyn makker, zyn oude kamaraed was voorzichtiger geweest en was hem bygebleven! En, dien ouden kamaraed drukte hy gulhartig de hand, e» zwoor hem levensdurige vriendschap.... Die iemand die nevens den cipier stond, die brave en getrouwe makker was geen andere dan Cottenier. Zy rn 't voorbygaen gezegd dat, sedert eenige weken, er, van hooger hand, menige klacht was ingediend geweest tegen den cipier. Hy dronk meer dan naer gewoonte en men hield zynen gevangen, kapitein Jan, verdacht van aen den sleuteldrager geld te geven om hem uit te koopen. Dicnsvolgens had men Jan overtast van hoofd tot den voet, men had al zyne kleedingstukken onderzocht lot hel laetste toe, en geen blanken plaket had men op hem gevonden.... (4) Eigendom der Gazette van Aelst. taire lasten opvolgend verzwaerd; de nieuwe wet vervat geene verzwaring; zy verdeeld de lasten op eene meer regtveerdige wyze en by- gevolg geeft zy eerder vermindering dan xcv- zwaring en noglans de linkerzyde beeft tegen gestemd. De Kamer is op vakantie. De Senaet heeft de wet gestemd die het gebruik regelt van het vlaemsch voor de regt banken. M. H. Van de Woestyne heeft aenge- drongen opdat de studie der vlaemsche tael in de onderwysgestichten van den staet, ernstig behartigd werde. De Gemeente-Secretarissen. De provinciale raden hebben in hunnen zit- tyd den toestand der Gemeente-Secretarissen besproken. De jaerwedde, die de gemeente- schryvers ontvangen, is op verre na niet in evenredigheid met het werk, dat zy verrigten. Tot voorbeeld: In Braband zyn 340 gemeen ten; 174 dezer geven aen hunne secretarissen minder dan 500 fr.; 81 minder dan 300 fr.-; zelfs zyn er twee, Vaelbeek en Beckerzeel, waer de secretaris geene 75 fr. heeft! Met regt dan ook klagen deze beambten en vragen aen het Slaetsbestuer verbetering in hun nen toestand. Doch het Slaetsbestuer is niet ge neigd om de gemeenten eene verplichting op te leggen. Het ware evenwel te wenschen dat het landsbestuer den gemeente-secretarissen ook eene vergelding gave voor de diensten die zy aen het algemeen bestuer bewyzen; want de werkzaemheden dezer beambten zyn niet enkel plaetselyk, menigmael ook hebben zy voor het landsbestuer zaken te regelen. Heden worden in België nog 1300 gemeente secretarissen gevonden, die niet meer dan 200 fr. jaerwedde hebben. Hoe willen de gemeenten tegen zoo karigen loon wel bediend worden? SPANJE. In Spanje geraken de zaken van dag tot dag meer in verwarring, en het is nog niet te voor zien wanneer er voor dit rampzalige land een rustig tydstip zal aenbreken. De Internationale heerscht te Cadix, Barce lona, Grenada en te Cartagena. De socialistische opstand heeft de bovenhand in nog meer dan twintig kantons. Te Grenada eischl de revolu- tionnaire junta eene belasting van 100,000 douros (50,000 fr.), op bedreiging van doodstraf, te betalen door een zeker getal persoonen, welke als richos (ryken) zyn aengeduid. Ook heelt zy bevolen de klokken te smelten, destaetsgoe- deren in beslag te nemen, al de magistraten af te stellen, al de kerken af te breken, enz. Dus, de cipier stond op het nieuwe verloog te gapen. En inderdaed, wal op het theater der Bohemers gebeurde was uiterst curieus om aenschouwen. Een meisje was opgetreden, een kind van dertien a veertien jaer oud. Zy had een verwilderden haerbos, pikzwart gefyk die harer gezellen; zy was hoog-bruin van kleur, zoodal hare blootc armen en hare bloote halsdierwyze afslaken op het sneeuwit gcwacdwaerin men ze had gekleed, dat zy niet weinig geleek aen eene jonge morin uit het Morgenland. Was zy uiterst mager van leden, zy scheen er niet min rap en behen dig uit. Zy was hel die men by den koordans der Bohemers, het meest had bemerkt, die de wildste en gevaerlykste sprongen had ingezet. Thans stond zy geplant, keersregt, tegen een opge slagen breed bord. Een Bohemer was vooruitgekomen om het publick aen te kondigen dat men toeren ging zien gelyk er te Aelst nooit waren gezien gevveest; en sprekende, had hy,met wit kryt, een kruis geteekend, geen duim boven het hoofd der jonge morio. Daerop kwam een wildeman te voorschyn, uitgedost in dierenvellen en het hoofd versierd met een hooge pluimenkroon.Hyhaeldeeenenglinslereudedolkuit en toonde hem aen het volk. Dan plaetste hy zich regtovcr de morin, op tien passen van haer, zwaeide den dolk, en wierp.... Het stael stak in T middelpunt van 't wit kruis, en had geen haer van Sara's hoofd gcraekL... De menigte had in angstig stilzwygen den nooit bedachten toer zien afloopen. Maèr 't was niet al. Sara sloeg haren regter arm uil, en oogenblikkelyk zat die zwarte arm gevangen tusschen twee nieuwe dolken. De linkerarm volgde, en hy op zyne beurt, zat ge vangen. Er kwam eene koortsige woeling onder het volk. 't Is gelyk, sprak Van Droogenbroeck, zulke gevaerlyke spelen moest men maer niet toelaten De bemerking van meeslerVan Droogenbroeck vond nergens weergalm. De jonkheid juichte en een alge meen handgeklap ging op, de behendigheid van den wildeman en den moed van Sara ter eere. En nog was het niet al. Hel regterhand van Sara ontplooide zyne vyf vinge ren, en, tusschen eiken vinger glinsterde, slag op slag, een nieuwe ponjaerd.... Het linkerhand volgde, werd met dolken bezet, en.... het kind had nog het minste letsel niet bekomen. Uit Garthagena wordt gemeld dat de op roerlingen de fregat Mentla-Nunez en de stoom boot Fernando-el-Catolico wapenen om twee bataillons hunner aenhangers naer Valencië over te brengen. De oproerlingen hebben ver geefs gepoogd eene leening met eenige bankiers van Londen te sluiten. De Gazetta of/iciale der oproerlingen van Cartbagena bevat een dekreet waerdoor ver- klaerd wordt, dat de militaire en scheepsuit- gaven alsook het onderhoud dergevangenissen, ten laste der schatkist van Madrid en niet voor rekening van het kanton gemaekt worden. Ook beeft het gouvernement van Carthagena bevo len, dat geen der by bet kanton in dienst zynde persoonen, meer dan 3 pesetas daegs zou ont vangen voor onderhoud. De oproerlingen hebben by gebrek aen zee lieden de bemanning van de Nnmantia voltallig gemaekt met een honderdtal galeiboeven. De ponton Iberia ligt te Algesiras voor anker. De fregat Almansa is de haven van Malaga binnen geloopen, opgevolgd door de twee pruisische schepen Fridrich-Karl en Elisabeth. Men denkt dat de pruisische schepen de Almansa hebben in beslag genomen. De kantonnale oproer neemt een echt karak ter van straelroovery aen. Vele overtuigde republikeinen, welke de beweging hadden goed gekeurd, trekken terug ten gevolge der buiten sporigheden welke te Sevillië bedreven zyn. Meest al de aenvoerders van den oproer zyn onbekende gelukzoekers. Het ministerie wordt niet ernstig opgenomen. Het bestael uit af'geveerdigden die in de Cortes zich deden onderscheiden door hunne overdre ven gevoelens. Het gedrag van Contreras, die de onverde digde steden aen den oever der Middellandsche zee bombardeert en overzware belastingen aen die plaetsen oplegt, verwekt de algemeene ver- ontweerdigi ng. Er vertrekken talryke jongelingen uit den omtrek van Irun en Fontarabie, om zich onder de vaendels van don Carlos tevscharen. Don Carlos is met Ellio aen liet hoofd van 6000 man doorNauclares en langs Vittoria ge trokken van waer by zich naer Ürduna begaf. Te Vittoria lagen 2000 man republikeinsche troepen en vrywilligers. Men verwachtte in die stad dekolommen van Sartillo en Gordin, sterk 5000 man, benevens den oppergenerael San chez Bregna, welke er met 6000 soldalen moet aenkomen. Lissagara is Elguibar binnen gerukt. De kom- pagnie welke er in garnizoen lag, vluchtte by zyne aenkomst en scheepte zich te Deva in, om vandaer naer San-Sebastiani over te varen. Men zegt, dat don Carlos zich naer Guernica begeeft, om op die plaets de fneros te bezwee- ren. Er liggen vele carlistische afdeelingen rond Bilbao. Het getal der Carlisten groeit dagelyks aen, in de Baskische provinciën en Navarra. Hun getal blylt nagenoeg hetzelve in Catalonië. Saballsen don Alfonso versterken zich te Prats de Llasanes. Zy vormen eene junta sa mengesteld uit eenen kanonik, verscheidene priesters en grondeigenaers. Zy maken terzelf der tyd soma tens gereed. Tremp, Viella en Sort zyn door de 400 repu- bliekeinen ontruimd, die in deze plaetsen in bezetting lagen. Valles, Cercos, Flix en Barquestos hebben aen het hoofd van 1200 man, 5,600 douros belas ting geheven te Jivisa en El Pradcll, naby Reus. FRANKRYK. Den I Augusty zyn er van Parys, dertig mil- lioen fr. naer Duitschland verzonden, als eerste storting op het derde gedeelte van het vyfde milliard. I)en 5 september aenstaende moeten de laetste 250 millioen worden betaeld, en als dan zal de gansche oorlogsschadevergoeding aen Pruisen afgedaen zyn. Verleden zaterdag, stonden er rond 8 ure 's morgends 4 lourgonsvoor het nummer 7 der rue Rayemont, te Versailles. Dit hotel is sedert anderhalf jaer in greftie van den 4C krygsraed veranderd, en iu dat hotel is het onderzoek van het proces Bazaine gedaen. Een half' uer later verlieten de vier rytüigen, z waer geladen de plaets en reden weg in de rig- ting van Parys, met al de dokumenten, versla gen, plans, verklaringen van getuigen, stukken van allen aerd welke tot het onderzoek behooren De onderluitenant Lymard, welke door gene- rael Pourcet met de zorg van het materied ge last is, hield het toezicht over die belangryke verzending, hierin bygestaen door verscheidene officiers. De rytüigen hielden ten 10 ure aen de noor derstatie stil, van waer met den trein van half een uer, hun inhoud naer Gompiègne Verzonden werd. Te rekenen van maendag 4 dezer is de greffie van den le krygsraed naer Gompiègne in eene der zalen van het kasteel ingerigt. Er zyn ver- blyfplaetsen gereed gemaekt Voor de officiers, welke tot het paAcet van den krygsraed behoo ren. Wat de gehoorzael betreft, hiervoor is nog geen besluit genomen, maer het is waerschyn- lyk dat de keus zal vallen, of op de feestzael, of op de tooneelzalen van het paleis. Donderdag aenstaende zal waerschynlyk die keus gedaen worden. De wildeman verdween, en Sara stond,zegevierend, tusschen het prangend stael, het volk aen te lachen. De geesldriit was onbeschryflyk,en de kleine morin werd als heldin der feest uitgeroepen. Een Bohemer kwam haer verlossen, stelde haer het publiek vopr, vroeg voor Sara eene gifte, hoe geriDg zy ook moehte wezen, en kondigde aen, dat, na den omhael, Sara hare laetste proef zou bieden. De omhael bragt ontelbare stuivers by;macrmenige burger, die zyne beurs had uitgehaeld om zyn oordje by le leggeu, vond 's avonds, na hy de markt had verlaten, dat hyganschde beurze kwytwas.... Waer had hy ze verloren?.... Dan, Sara stond by haer laetste prcufstuk. Men had haer even een handvol keien bygebragt en Sara had er den scherpsten uit genomen. Zy nam haren loop en, of haer magere lange arm een slinger ware geweest, zy zwaeide hem rond, en de kaei trof hét verguld vaenlje van den toren, en het vaenlje draeide alsof, het met de vier winden te gelyk in kamp stond. Er ging een algemeen hoera op door gansch de markt. Dat zie ik liever, sprak Van Droogenbroeck, dan met messen spelen. Wilt dat klein zwart spook, viel een ander bur ger in, zich aenbieden by de Sl-Jorisgasten, zy mag rekenen op myne slem. Boog of pyl heeft zy niet noodig;zy zal hel wel gedaen krygen met haren kei.... Opgelethet spel gaet voort. Mis deesmael'l Is vlak in den beiaerd. Hoort de klokken rammelen! Hare arm begint te verlammenzy heeft hem vandaeg te veel gebezigd. Zy zal vermoeid zyn, want, zie, de derde kei komt maer te reiken tot aen hel vensterken. Ja, maer het schyni dat zy deesmael baer maet heeft gevonden.... Let eens toe! de eene kei volgt den anderen op en vliegt, zonder feilen, het venster ken binnen. Zit er niemand achter het venslerken? *k Geloof ja. 't Is daer dat Jan de Lichte moet zitten. 'lis waer.... Eh! Jan de Lichte, myd u, of nu krygt gy het in 't voorhoofd gelyk Goliath zaliger. Het ware juist zoo spylig niet. Inderdaed de eene kei volgde den anderen, altyd rasser en rasser, en.het doel werd niet eens gemist: de worpen verdwenen beurtelings tusschen de yzeren staven.... Wat beduidde dat spel? Waer ging het op uitko men? Was T op een wedding?.... Was 't eene uitdaging de politie gestuerd? De cipier, met zyn bedronken oogen, stond dwaes op het vertoog te gapen en kon er zyn lat.yn niet uit maken. Reeds tweemael had de Wacht Sara aengbmaend haer roekelooze spel te staken, uit vrees dal zy den weerloozen gevangen mogt kwetsen. Sara ging hardnekkig voort, tot groot vermaek der menigte die lachte, juichte en riep hoe meer de Bo- heemsche keien smeet, hoe meer de politie het haer verbiedde.... Op dees oogenblik was het alsof eene hagelbui het vensterken bestormde. Cottenier stöotte den cipier by den arm: Zy zal, sprak hy, zy zal uwen vriend onfeilbaer verpletteren.... T Is opgemaekl spel, ziel gy het niet?.... 't Is schande!.... Ja, 'l is schande! keef brabbelend de Cipier. Het moet ophouden oi ik ga or my zelf müe bomoeieo.... Eh! juichte hy eensklaps, het spel is uit!.... Zie de wacht trekt ze van haren theater.... Zy komen er mee langs hier.... Zy moet op den toren.... Bravo!.. Dat zal haer leeren tnynen vriend Jan le willen steeni- gen!.... In uwe plaets, fluisterde hem de zot in d'ooren, ik bragt ze by Jan zeiven, en ik dwong ze hem eerst en vooral vergiffenis le vragen. Best gedachti riep de cipier, best gedacht! 't Zal zyn, betrouw u op my. De zot ging den cipier om den bals vliegen, macr hy wederhield zich. Het meisje werd den cipier overgeleverdTot morgen vroeg iu d'yzers, gebood de polilicknecht, en hy verdween. Cottenier was ook verdwenbu. De cipier vatic Sara by den schouder, gaf haer eeué duchtige schoddering en slootte ze het onderpoortje binnen. De trappen op! riep hy, en spoed gemaekt of.... De zwymelendc cipier slronkelde in de duisternis eii viel, onder het klimmen, menigmael tegen den muer. Ik ben dronken, gronide hy, ik ben dronken als een lap; en nogtans ik ben geen lap, want het zyn lappen alleen die zich dronken drinken.

De Gazet van Aalst | 1873 | | pagina 1