liue!spel (Esplanadeplein). Men sellryft uit Denderleeuw De gemeente Denderleeuw bereid zich tot de Groote Kermis, welke dit jaer niet gelyk valt met degene van verschillige naburige gemeen ten en steden, op eenc luisterlyke wyze te vieren. 'Zoo wy vernemen bevat het programma bui tengewone sehoonc feesten onder andere, een Groot Liefdadig Koncert, gegeven door de Koninklyke Muziekinaetseliappy De Jonge Garde, van Aelsl; kunst en liefdadigheid gepaerd gaende by die befaemde Maetschappy, heeft zy niet ge- aerzeld die leest te komen geven ten voordeelc der slagtoffèrsvan den brand van 2i2 july laelst. Eere aen die Maetschappy die zich dan ook aen het gulhartigste onthael te Denderleeuw mag verwachten. Den Maendag 1 September, plegtige inhuldi ging des portrets van wylen den heer Burge meester Sonck, gevolgd van eene Muzikale feest en een Groot Vuurwerk. Dynsdag, Waterfeest en Verlichting, Bengael- sclie Vuren aen den Bassin en Ophaelbrug, te Denderleeuw-Huyssegem en des avonds Volks- koncert. Den Zondag 7 September, Groote Toonkun dige Muziekfeest (Festival), door de Vereenigde Muziekmaetschappyen van llekelgem, Erembo- degem, Lombcke en Denderleeuw; op den1/elf den dagGroote Handboogschieting, 230 franken vooruit en voordeelige bespreken voor de lief hebbers. Tot later de verdere inligtingen. BERIGfT. De Burgerwachten welke ver langen deel te nemen aen de Schyfschieting der stad Antwerpen, worden verzocht, zich binnen de acht dagen te doen inschryven by den heer Theodore Van der Smissen, Esplanadeplein. Verleden zondag is hel de party van Eugcon Claus die gewonnen heeft. Zondag 10 augusty om 3 uren namiddag spelen de pariyen van Frartcies Stuyver Aelst, en. l.ingoot Nieu werkerken. Zondag 17 augusty om 3 uren namiddag spelen de pai'tyen van Pierre d'lioir Aelst, en Cyrille Robyns Tharlenbeeck. Vrydag toekomende 13 augusty (zynde O.-L.-V. llemelvaert), om 1 ure namiddag, speelt te Geerards- bergen de party van Eugeen Claus onzer slacf, tegen degene van Cuosme, Enghien. PRYSDEEL1NGEN. Dynsdag 12 Augusty om 9 ure in bet Pensionnael Sl-Lieven dezer stad. Woensdag 13 om 9 uren, in hel Collegia der Eerw. Paters Jesuiten. En den zeiven dag ook om 9 uren, in liet Pcusio- naetvan St-Louis van Gonzaga, te Gyzegem. Üc bestendige deputatie des provincialen raeds van Oost-Vlaenderen, aengezien gevallen van honden dolheid zich hebben voorgedaen in verschillige plaet- sen der provincie; Dal het aldus noodzakelyk is krachtige middelen in het werk te stollen om dien geesel tegen te gaen; ArU 1. Besluit Te rekenen van do afkondiging des tegenwoordigen bcsluits en tot zync intrekking, zal het muilbanden der losloopende honden plaets hebben in al de steden ea gemeenten der provincie. De maetrcgcl, genomen door het postbcslucr om de gezegelde enveloppen duerder te verkoopen dan de zegels, wordt beknibbeld door al de persoonen die weten dal Duitschland en Zwitserland op geheel verschillende wyze te werk gael. Het is te voorzien dat men het gebruik der plak/egels zal verkiezen, die nog kunnen gebruikt worden nadat zy op eene enve loppe zyn geplakt gevvecsl, t.aerop het adres mis schreven is. Do minister van oorlog heeft aen den kolonel- van ieder regiment de machtiging verleend om, ge durende den zomer, eene maend verlof toe te slaen acn al de landbouwers die onder de wapens zyn en dit verlof aen den kolonel vragen. Niet genoeg gebruik zouden de miiicianen, en ook hunne ouders eu meesters, van die vergunning kun nen maken. Daerin ligt liet middol, om een nieuw Rli aldus morrend en redeneerend, was hy met het meisje tot voor de yzeren deur van Jans kerker ge- raekt. Hier! riep by, en hy opende. De kapitein lag geketend in zynen hoek.Zynelinker wang was gewond en het bloed zypelde hem op den schouder.... Had een kei hem inderdaed getroffen?.... De cipier twyfelde geenszins, en, vol woede, greep hy Sara aen Acnschouw uw werk, bulderde hy, dal hebt gy gedaen!.... Arme Jan, of hy nog niet genoeg had te lydcn!.... Helsch gebroed, gy zult hem vergiffenis vragen, op uw bloole kuieün, of acuslonds doe ik u hangon en radbraken! Sara weigerde. De cipicnvou haer dwingen, maer, rap als de slang, vloeg zy onder zyn beencn door, on vluchtte den legenovergcslelden hoek van den kerker in. De cipier kruiste de armen en aenzag haer mei zyn wreedste wezen. Sara ontsloot hare sneeuwilte landen en lachte ter gend den dollen cipier legen. By duivel en helvloekte hy, wat houdt my tegen dal ik it.... En hy trad met gebalde vuisten vooruit. Sara bleef roerloos als een sleenen beeld. De cipier knarsetandde. 't Is gelyk! riep hy, gy wilt niet? Dry dagen en dry nachleu.zull gy hier blyvcn zonder eten of drinken, tot dat gy eindelyk wel zult moeten willen.... Ik heb my in 't hoofd gestoken dat gy mynen vriend zult ver giffenis vragen, en wat hier is besloten, sprak de dronkaerd zich den schedel slaende'met zyne zware vuist, dat moet uitgewerkt worden.... En hy verliet den kerker, zonder te vergeten, eilaes.... de deur te grendelen! Om 'l even. Sara zat by Jan binnen, en het doelwit der bende was bereikt. Op de markt was de aenhouding van Sara zeer slecht onlhacld geweest en mer. morde luidop tegen de politie, die het volk 'van zyn zoo vroolyk als on schuldig verloog had beroofd. Baes Van Droogenbroeek was blyven slaen lot dat Sara in d.en toren verdwenen was en had bekomme rend liet hoofd geschud*. Ik meen te zien, had hy gezegd, dat het opge- maekt spel is, dal er dëugenietery onder schuilt. getal werklieden voor hel afdoen en het inzamelen van den oogst aen-te werven. De wet op de vlaemsche tael voor de reglbauken is niet toepasselyk op do hoven van beroep van Brus sel en Luik. Doch wil dit zeggen, dat de toestand aldacr, ten nadeele van 't vlaemsch, verergerd is? Dal zooals men het heeft gezegd, de franschc tael daer alleen mag gebruikt-worden? lu't geheel niet. Het gebruik der talen blyft daer vry, krachtens art. 23 dei- Grondwet en de toestand van vroeger is dezelfde gebleven. Hy is zelfs ecnigszins verbeterdmits de wet in haer art. 11 voorschryft, dat er eene vlaemsche vertaling van hel arrest van verzending voor de assi sen of voor de correclionneelc reglbauken, alsook van den akt van beschuldiging, by het dossier zal moeten gevoegd worden; en dit niet alleen te Brussel, maer ook le Luik.Onbelwistbqer is zulks niet veel,doch hel is iels, en het laei ons ineer in do toekomst verhopen. De vierde trekking der leening van 36 millioen, stad Brussel 1872, zal op maendag 11 dezer, in eene der zalen van hel Stadhuis te Brussel plaets hebben. Do groenselverkoopcrs, vvolke zieli naer de vroege markt begeven, die op de Groote Markt le Brussel wordt gehouden, hebben de gewoonte huunc karren in de naburige straten alleen te laten slaen. Verleden maendag kwam een pachter, op het einde der markt welgemoed terug, met het inzigt zyne kar en peerd le halen en huiswaarts le keeren; doch tot zyne groote verwondering, vond hy hel een noch het ander op de plaets waor hy hetzelve had gelaleu. In hel begin dacht hy, dal hy zich aen de plaets had vergist ol dat men hem eone grap had gespeeld,doch hy moest wel dra do waerheid ondervinden; peerd, kar en al wat er op lag was verdwenen. Onmiddellyk werd de go- regleiTyke politie van hel l'eit verwittigd, deze begon een onderzoek dat meteen goed gevolg word bekroond hel span en zyn nieuwe voerman werden nog voor den avond le Vilvoorde gevonden. De nieuwe voerman was een oud-veroordeelde van de gevaerlykslc soort en hy verkeerde in banbreuk. Onnoodig hiorby te voegen, dat hy seffens by den kraeg werd geval; hy had le vergeefs een koopman voor de gestolen voor werpen gezocht. In den wond van 3 augusty is uit Brussel ver trokken Louis Joseph Casseur, die verdacht wordt zich, ten nadeele van den wissel-agent M. de Lanls- hcere, bedrieglyk meester to hebben gemaekt van eene som van 48,433 fr. in bolgische bankbiljetten. Dei kerel wordt overal opgezocht. De brandstichter Scholte, welke verleden Zater dag door hel assisenhof van Brabant lot levenslangen dwangarbeid is veroordeeld, beroemde zich ook over misdaden, die hy niet gepleegd had. Alzoo had hy, toen hy nog in de Kleine-Karmcliölen opgesloten zat, aeu zyne medegevangenen verteld, dat hy 00,000 IV., zynde do opbrengst van ecnen diefstal, op een dorp, rond Charleroi, in een onbewoond huis had verborgen. Twee kerels, welke eerstdaags do gevangenis mog- ten verlaten, besloten die 60,000 fr. te gaen roovcn; maer een derde persoon, die insgelyks van de zaek wist, berigtlc alles aen de polieie, en toen de twee kerels zich ter plaetse hadden begeven en naer den schal aen '1 graven waren, werden ze eensklaps dooi de gendarmen vastgegrepen.Zy zullen zich thans voor de, door hen aengerigte vernieling, te verantwoorden hebben. Toon Schollc den afloop der zaek vernam, schoot hy in oenen schaterlach; hy was ten uiterste te vreden omdat hy zyne twee kameraden zoo goed had beet gehad. Dynsdag laclsUeden werd le St-Jans-Molenbeek by Brussel weder aen ecnen Vlaming het regt ont zegd, eene vlaemsche verklaring van de .geboorte zyns kinds te doen. De burger heeft geweigerd, zoo als Schoep en anderen vroeger, eene franschc akte te leckenen. Doch de vrees andere processen te moeten inspannen, heeft aen de gemeente-besturen hel ge dacht ingegeven, om als ongeletterde te beschouwen eiken Vlaming die weigert eone fransche verklaring te teckcuen. Aengezien de wet uitdrukkelijk zegt, dat, de akle moet inhouden de verklaringen van den aen- gevcr, zoo is elke akle van dien aerd valsch, en diens- volgens roepen wy daerop de acndacht van wie het behoort. De vlas- en lynwaedmarkt van Gent waren giste ren nietig; den handel werd gedaen by de kïitzers; de pryzen waren zonder verandering voor hel vlas en vast voorde bleek-lynwaderi. Te Bollclare (Gent) zyn er hardnekkige bolders. Dezer dagen heeft daereen slryd plaets gehad tusschen twee spelers, waerby de eene heeft verloren 39432 pinten bior. Goed dal de verliezer (een brouwer) er tegen kan. In de statie te Leuven: Mynheer, een tweede klas voor Dendermonde. Z'hcbben cr vandaeg reeds zoo' buitengewoon veel moeten acnhouden dal zy maer toe te lellen hebben of zy, dezen nacht, Jan de Lichte niet zullen kvvyt ge raken. Sara was uit haren hoek opgeslaen en tot den kapi tein genaderd. Allen voor e'ene! sprak zy. Hoe komt het, vroeg Jan, dat gy alleen zyt. Er zitten er een dozyn onder den toren, van de besten uit. Op slag van twaelf uren ovcrompelen zy den cipier; zy ontnemen zyne sleutels en gy zyt vry. Jan liet het hoofd zinken en viel in diepe bedenking verslonden. En aJs T mislukt? vroeg hy eindelyk. Mislukken zal hel niet. Moeten wy den cipier vermoorden, wy zullen hem vermoorden. En de kleine duivelin trok uit haer wit kleed een klein catalaensch mes. Gy, Sara?.... Zoudl gy durven moorden? Wy, Bohemers, wy mogen moorden. Eene ligle uitboeting reinigt ons van 't vergoten bloed. Noglans, alles moet voorzien worden. Mislukt het, Sara.... 4 'I Kan niet mislukken. Mislukt hel, Sara, luister wel, dan zendt gy my zekeren Ignatius Jobbeis, bygenaemd 't Baronije. Hy is officier, of anders gezegd, sergeant van Wortogcm. Kent gy hem? Ignatius Jobbeis zal komen, meester, zoowaer als ik, Sara, hier, op bevel, vandaeg gekomen ben. Doch, 't zal niet noodig zyn, 't zal lukken.... Hy moet by tets en vylen medebrengen. Daer ben ik van voorzien. Jan begreep. Snyd dan vooreerst, sprak hy,snyd met uw mes eenen knop af van myn ondervest: Die knop isvoor u... Is hel een talisman Zoek wat erin zit. Het is goud, meester! Het is een gouden Carolus voor u, Sara: Snyd nu eenen tweeden knop af, en geef dien aen Nopens hetgeen wy lot heden over de zeden en gebruiken der Bohemers hebben aengehaeld,racdplege men helverdtenslig boekwerk Histoire des Bohémiens, vertaeld in het I'ransch naer het duitsch van H. M. G. Grellman. Grammont n'est-ce pas? Voici. Neen, Dendermonde. Va t' en au diable, je necomprcnds pas. Loop er zelf hoen, maer geeft my intusschen een kaertje dat ik vertrek. Imbécilc de Flamand. En hy riep eenen kom mis sion na ris die des reizigers woorden vertaclde. Toen gal' hy een kaertje voor Dendermonde; maer ougeluk- kiglyk was de treinvertrokken en onze Vlaming kon niet meer weg. Een Frausehman, welke dynsdag morgend op het postbureel te Antwerpen cencn brief, poste restante, aen zyn adres kwam afhalen, is door eenen politie agent in burgerkleediug aengehouden. Do Franschman heeft zich verweerd, doch hol mogt hom niet baten; hy werd de boeien aengedacn en naer den amigo gc- Bragt. Hy wordt beschuldigd, aen verschillende per soonen, woonachtig in Frankryk, onder ander aen een koopman lo Rysel, brieven geschreven te hebben, in welke hy beweerde zekere feiten ten bunnen laste on derschept le hebben, en dreigde ze aen het geregt kenbaer te maken, in geval ze hom per brief (posle- restante) onder do initialen A. R. L. 24, te Antwerpen, niet eene bepaelde som gold zouden laten toekomen. Men herinnert zich nog dat er, cenige dagen ge leden, talryke diefstallen met bezwarende omstandig heden le Antwerpen gepleegd werden. Byna eiken nacht werden er offerblokken geroofd, koopwaren, geld en kleergoed ontvreemd. Ten nadeele van eene natie, Gildekamerstraet, stool men, by middel van brack en beklimming,eene groote som geld: by den beer Trooh, lloogstrael, werd de yzeren grielje van den winkel opengebroken en een lessenaer met geld en papieren geroofd; in het huis N" 60, Begynenstrael, werd een koffer, bevallende 7 a 800 fr. in bankbiljetten, alsook eenige obligation der stad Brussel, ontvreemd, enz., kortom, in alle de wy- ken der stad, en zelfs in de omliggönde gemeenten, werden er talryke diefstallen gepleegd. Wy vernemen dat do dry byzonderstc kopstukken van eene gevaerlyke dievenbende, zyn aengehouden. Sedert cenige dagen was de politie'op liet spoor der schelmen. In den dag lieten zy zich zelden zien, maer gedurende den nacht kwamen zy te voorschyn om hunne misdryven le begaen.en reeds des anderen- dacgs was er dan geen spoor van do deugnieten moei te ontdekken, want zooliaest zy oen belangryken dief stal gepleegd hadden,lieten zy zich in eenigen lyd niet meer zien en leefden weelderig in andere steden, tot dat de buil opgesmeerd was; daerna kwamen zy wcêr voor den dag. De aangehoudenen zyn dry sterke kerels, en goed gekend onder de toegeworpen namen van Frans de beenhouwerFrans de metser en lange Pier. Werken kenden deze schelmen niet; lange Pier be weert daer veel te goed voor le zynWerken, zegt hy, dat deden de slaven en de boeren, maer geen jon gens gelyk hy er een is. Een hunner laelsto diefstallen hebben ze gepleegd in een huis op den Mechelschen steenweg, waer ze ccnc som van 47 fr.en eeno party linnengoed binncn- palmden. Op het oogenblik der aenhouding hoeft men nog cenig linnengoed, voortkomend van dezen laetsten diefstal, in hun bezit gevonden. Ook is men overtuigd dat zy de daders zyn van den belangryken diefstal in de begynenstrael, 60, en er valt niet aen te twyfclcn of de dry dieven hebben met hunne medepligligen, die insgelyks worden opgezocht, het grootste gedeelte der diefstallen gepleegd, welke sedert eenigen lyd in onze stad en omliggende gemeenten opgemerkt zyn. Men schryfl uit Spa: Dynsdag avond reden dp koningin on de jonge prinses met hun klein rytuig, le midden der weiden, rondom deze stad, toen zy door eon onweer verrast werden. Zy haeslen zich naer een huis te vluchten, dal zy op eenigen afstand zagen, en dachten er te kunnen schuilen; maer de vrouw die opende, verbaesd over de schitterende toiletten, weigerde haer de gaslvryheid le geven en zegde kortweg in haer patoisIk logeer geen heden zooals gy. H. M. vroeg waer zy zich bevond en vernam dal zy te La Gleize was. Zy wendde zich tot ecnen landbouwer, met name J. Dumoulin, die verwonderd over dit on verwacht bezoeken, zich haestle een briefje van II. M. naer Spa le brengen. Onnoodig er by te voegen, dat hy voor zyne moeite goed beloond werd. Sedert een aenlal jaren is er in Parys zooveelys niet verbruikt als dit jaer. Do groote koffiehuizen ge bruiken er gemiddeld 200 a 300 kilos per dag. Zy betalen liet 13 fr. per 100 kilos en verkoopen het aen '1 publiek legen 30 lot 40 fr. Dit ys komt uit Zweden, Noorwegen en Zwitserland. Alle weken komen twee schepen toe. Uit Parys wordt gemeld, dat de Shah van Perzië de prachtige juvvcelen garniluer, welke hy aen de echtgenoole van Mnc-Mahon schonk, verzuimde te be talen. De juwelier in hetPaleis Royal, ^by wicn liet Jobbeis, hel BaronijeEn nu, Sara, aen 'twerk!... Eerst de keten van den muer, opdat ik minstens liet lyf vry hebbe. Wat meester Van Droogenbroeek tol zynen gezel had gezegd, le weten dat er, onder de aenhouding van Sara en onder de menigvuldige aenhoudingen van vreemde en onbekende kerels welke men, juist dien zelfden dag, had moeten doen, verraed en deugenie- tery schuilde, dit had hy zoo dikwyls en op zoovele plaelsen herhaeld dat eindelyk de politie begon arg- vvaen op te vatten. De aengehouden dronkaerds zalen, deels onder de kasemattcn der forten, deels onder den toren. De^iolitic bragl vooreerst een bezoek by de gevan genen der forten. Allen waren voorzien van goede papieren.... Het was negen uren van den avond toen do onder zoeking begon by de gevangenen van den toren. Het kermisfeest was ten einde, de volledigste stille heersohle door ganseh do stad, en, in de engste stra len, hingen reeds de lanleernen, over koorden ge spannen, te vinken. Gekomen by den toren, zocht de politie naer den cipier. De cipier was nergens le ontdekken.... Jaek Stevens, dronken dood, lag lo ronken op den trap van Jan De Lichle's kerker. Met veel geklop en veel lawyt gelukte men er ein delyk iu hem te onlwekken. De gevangenen van onder den toren werden op hunne beurt onderzocht en, zy ook, hadden goede papieren.... Niettemin werden zy uit den toren gehaeld en de politieofficier zond ze, onder goed geleid, naer de kazematten. En toen deze den cipier ondervroeg of Jan De Lichte alleen zal, antwoordde Jack Steven, die ganseh het geheugen had verloren, dat hy van niets en wist Daerop trok men by Jan en men vond cr Sara in haren hoek. Men haelde ze builen en men leidde ze de poorten der stad uit. De keten van den kapitein was nog niet ten halvent afgezaegd en.... zyne verlossing was mislukt. Gelukkig nog dat hy, in wys vooruitzicht, andere redmiddels had aenbevolen. Wordt voortgezet). gckogl is, heeft do hulp der Franschc rogcering inge roepen om zyne rekening van 200,000 fr. belaeld te krygen. In een Iransch dagblad treffen wy de volgende racdgeving acn over het behandelen van verdronke nen: Men begraeft de degen tienden der verdronkenen levend. Du man dien gy dood gelooft, is het nietMen verzorgt hein gedurende een half uer, daerna gelooft men, dal alles gedaen is, en men vcrlact hem, als hel dikwyls maer no dry ofzes uren der beste zorgen is, dal men erin gelukt den levensadem hcrop le wek ken, die by den verdronkene nog bestond. Men moet hevig wryven, zakken gloeiend zand tegen de voelen, op den buik en op de borst leggen; ifacn moc-t met eenen blaesbalg lucht in de longen blazen, langs den neus; men moet de borst en de slapen met sterken drank wryven, men moet zelfs dieu drank in geringe hoeveelheid in den mond gieten. Men neme twee pypen, met de eene rookt men, en met de andoie blaze men den rook in den mestdarm van den verdronkene. De ondervinding heelt bewe zen, dat het in de ingewanden is dat men door die acnprikkeling de laelste levensvonk moet opwekken. Als dit nog niet gelukt, moet me'n op liet naekte li- chaem van den drenkeling slaen met roeden, of met gloeiend yzer over zyne borst gaen. Tegen groote kwalen moet men groote hulpmiddelen bezigen het voornaemsle is, te trachten om het gevoel op te wek ken. Men heelt, door het aenwendën dezer middelen, drenkelingen tot het leven geroepen, die verscheidene uren onder water gelegen hadden. Men stikt in het noorden van Frankryk, en men braedt in liet zuiden. In do kustlanden der Middel- landsche zee, van Marseille lot in Italië, slacl de ther mometer gestadig 30 graden centigraden binnen de huizen, die zorgvuldig gesloten blyven. Des nachts verandert de temporateer byna niet. Men gaet slapen met 28 graden en men slaet op mct30.SederI 3 macn- den is er geen druppel water gevallen. De bronnen droogen op. Het struikgewas langs de wegen is ver droogd. Mon vreest voor brand en op de spoorwegen neemt men veel voorzorgon. Een nyveraer van Wconen heeft eene nieuwe geldkist uilgevonden, die naer 't scliynt alle poging tot dicf'tc onmogelyk zal maken. Volgens hel nieuw stelsel zal de kist maer met medehuip van vier per soonen kunnen geopend of geslóten worden. Men acht dit te zyn eene groote waerborgvan veiligheid, maer er zou wel kunnen uit voortspruiten, dat de bedien den, in dienst der kas, niet meer alleen de plaet zullen poetsen, maer wel gevieren. De stad Bremen (Duitschland) bezit in hare mu ren een wyn, die per glas niet meer of minder dan 30,518 thaler kost, in 1624 kogl Breinen, tegen 300 Ih. per yat, 12 vaten Rudesheimer, die in den Rosse Keiler werden gelogd; elk jaer werd hel verlies, ten gevolge van lekkage, aengevuld met den oudsten wyn, die maer te krygen was. Eenige zeldzame ge vallen uitgezonderd, is er van den voorraed niets ver bruikt. Deze ncklar zal wed ra 250 jaer oud zyn. Interest op intrest aen 5 kost zy dan 799,680,000 th. Door het uitlekken van 5 van deoorspronkelyke 12 vaten, zyn er hu 465 flesschen of, de llesch tegen 8 glazen aen 1000 droppels gerekend, 372 droppels over, die elk ccnc weerde vertegenwoordigen van 2,125,500 lli. Hel jaerlyks verlies is door den oudsten voorhouden rynwyn aengevuld, en indien men dezen wyn slechts op 1 Ui. per iiesch berekent, dan kost ieder glas van ♦den nog voorhanden wyn, de genoemde aenzienlyke som. In eenc statistieke beschryving komt een bclang- ryk stuk voor, over het aenlal fabrieken van Engeland, en de menigte mcnschen die zy werk verschaffen. In 2405 katoonfabrieken werken 152,650 mannen en 204,396 vrouwen, en in 1420 wólfab'rieken 52,000 mannen en 50,000 vrouwen, terwyl in 587 zydefnbrie- ken omtrent 12,000 werklieden gebezigd worden. In het geheol lelt Engeland 5698 fabrieken, waerin 278,888 mannelyke en 390,880 vrouwelyke werklie den zyn. lu Schotland bestaen 507 fabrieken, welke aen 30,000 mannen en 83,000 vrouwen werk geven. Dacrenlegen zyn er in Ierland maer 198 fabrieken, met 22,622 mannen en 50,301 vrouwen. Iierkclyk Nieuws. Maendag heen Z. D. II. de Bisschop, na de vorming der kinderen, ons Bogynhof bezocht, en den keus der Overste, volgens gebruik, voorgezeten. Na dezen ge ëindigd te hebben, is Mgr in processie gegacn tol de nieuwe kapel van den H. Antonius, onlangs in het midden des Bcgynhofs opgebouwd ter eere van dien uitmuntenden mirakeldoener en ter gedachtenis, van een dcugdzaem Begynlje in den loop der verledene eeuw gestorven en op dezelfde plaets begraven. Mgr beeft die schoone bidplaels gevvyd en de inwooners van het llol'en talryke geloovigen, die toegevloeid waren, opgewekt lot grooter betrouwen op djm II. Antonius door wiens voorspraak hy groolen zegen verwacht over de H. Kerk. Het beluik van ons Begynhof wordt InngSom schooner; de gebouwen worden hersteld, ja zyn reeds te groolen deele hersteld in den oorspronkely- ken bouwtrant. Langs den kan! der Voorstrael wordt er een nieuwe muer en een nieuwe ingang gemaekt, die, zoo men zegt, ook volgensden ouden bouwtrant zullen voltrokken worden. Bedcvaert naer O.-L.-Vrouw van Hallo door de Confrérie van de Heilige Moeder Anna op 7 septem ber 1873, om door hare voorspraek te verkrygen, de verlossing van onzen Heiligen Vader den Paus. De persoonen die van de prysvermindering van het Convooi willen genieten, kunnen zich aenbieden by Charles Collin, Dinnenslraet N° 3, Molenstraelpoort, van heden tot 31 Augusty. Hainpcn on Ongelukken. Den 3 dezer, rond middernacht, is er te Elichovc brand ontstaen in de hofstede van den landbouwer P. De Cubber. Een peerd, dry koeien, ganseh de oogst en al hel landbouwgerief, zyn de prooi der vlammen geworden. Hel verlies is nog niet berekend. De ge bouwen zyn verzekerd voor 17,500 fr. on de meubelen voor 9,500 fr. Men kent de oorzaek van den brand niet. De trein van Parys welke maendag ton 2 u. 15 m. te Brussel moest aenkomen, was dry kwaert uers te lael aen den Nieuw-Molen gearriveerd, waer een trein van den ringspoorweg ervan ter zyde is opgoloopen. Hierdoor zyn de twee voorste wielen van de lokomo- lief weggeslagen. Deze botsing heeft erge gevolgen gehad: beide treinen zyn onlriggeld; verscheidene waggons zyn ongevallen, den chef van den trein van Parys werd een been gebroken en een der machinisten is gekwetst. Verscheidene reizigers hebben ligte kneu zingen bekomen. Er is een trein van de Zuiderstatie gekomen om de reizigers op le nemen, doch velen verkozen den weg le voet af te leggen. Verleden zondag, ten 3 i/a ure, heeft men op den yzeren weg, naby de Koekensgracht te Antwerpen, het verminkt lyk van den genaemden Hendrik Van Wouw, 40 jaer oud, woonachtig te Merxem, vinden liggen. De ongelukkige was gcdeeltelyk uitgekleed en men veronderstelt, dat hy op de rails in slaep geval-

De Gazet van Aalst | 1873 | | pagina 2