N° 137. Zondag 17 Augusty 1873. 3(,e Jaergang. WERELYiiSCH NIEUWSBLAD. Do Bende van Jan de LioMe.(1) 1 Aelsl, 16 Augusly. Handel en Nijverheid. lluitenhmdsch Nieuws. i Gazette van Aelst Het Bureel van liet bind is gevestigd in «le Kapellestraet IV" 11, waer alle brieven, gelden, enz. vrachtvry moeten toegezonden worden. A!>onneiuent«prj's ft*, 'sjaere, voorafbetaelbaer. Voor don bulten lean men Inachryven In al do postleantooren, en voor de landelyke gemeenten by «le briefdragers» Ziehier een uittreksel uit het Journal de Liége dat eenig licht werpt over den toestand der koolnyverheid in België De aenkomstvan Duitschekolen in bestem ming voor Frankryk, en der bassins van Luik en Charleroi, vergroot dageiyks en wordt ge middeld berekend op 120 waggons per dag. De verzending van kolen voor de gaz te Parys, beloopende dageiyks tot 50 en 80 wag gons, geschiedt door onze provincie, terwyl er buiten de vervoeren langs den stadsspoorweg nog groote verzendingen door den Grand Cen tral Beige gedaen worden. Te Antwerpen komen er vele steenkolen uit Engeland aen, buiten die welke er uit Duitsch- land aengevoerd worden. Men zal wel zeggen dat dit niets doet dan de leemten aenvullen, maer indien die leemten nietonaenvulbaer zyn, zullen zy weldra verdwynen; in alle geval zul len zy onzeverkoopen niet aenzienlyker maken. Anderè meer te betreuren voorteekens, zyn hier echter van te vinden in de metaelny verheid, daer de smeltovens langs alle kanten hunne werkzaemheid stil leggen. Overal vermindert de aenvraeg van steen kolen; er wordt niet meer gekocht, dan hoogst noodzakelyk is voor dageiyks gebruik, en de verbruikers sluiten zooveel te minder overeen komsten, daer zy zeker zyn de voordeden van hun geduld eerstdaegs in te oogsten, dat is aen lagere pryzen te kunnen inkoopen. In Engeland is er afslagen de aenkomsten uit Duitschland bewyzen, dat er voordeel by te vinden is, de bestellingen zoo ver te doen, tot zelfs voor den bassin van Luik. In Frankryk -zyn de voorteekens tot afslag omveêrlegbaer, •alleen de Belgische kooleigenaers behouden •hunne overtuiging in de duerte der steenkolen. Byna al de steenkolen die te Parys aenko- men, zyn van Engelschen oorsprong en de-pry zen zyn er gevoelig minder als er groote be stellingen gedaen worden. De toestand der yzernyverheid is bedroevend, 'daer het geslagen yzer slechts met moeite aen fr. 280 gehouden wordt. Men is zelfs afgedaeld tot fr. 270 zonder een beteren uitslag in de ver knoping te bekomen en de onmogelykheid al leen om aen nog lageren prys te verkoöpen, ten gevolgevande duerte der steenkolen, heeft dien prys staende gehouden. De geutyzers worden in de fabriek afgeleverd aen fr. 120 èn zuivere gietsels kunnen niet ver kocht worden aen fr. 121-50. De zuivere Engelsche geutyzers worden ver handeld aen fr. 120 en 125 vry op waggon te Antwerpen en de Spiegel enWestphalle gietsels gelden fr. 275 op waggon te Hérbestal. De oude geutyzers worden ingekocht aen Tr. 90 per ton. IX. Tweede bezoek. (37® VERVOLG.) Wie was er nu levroden? Was helde politie? Men was erin gelukt haer le «doen begrypen dat, ingezien het buitengewoon groot getal onbekenden die zich dien dag op den toren had den laten sluiten, dal er wel iets gaendc kon zyn, iets •als eene samenzweering ingespannen doorde makkers van Jan de Lichte om het gcrcgl zyne vangst te ont- rooven; en de politie, die niets liever heell dan arg- waen le mogen opvatten, (derhalve, wantrouwig en achterdochtigzyn is haer ambt)had ziehdusdanig laten overklappen dat zy allengskens lot de overtuiging was gekomen, dat, wat men vermoedde niet alleen zyn kon, maer inderdaed zoo was; en in hare over tuiging had zy zich ingebeeld dat reeds gnnsch de geduchte bende in 't net zat, dat, eens de bende gevangen, het niet moeielyk moer werd te ontdekken en te bewyzen dat die schelm van Jamde Lichte die, met zyn hardnekkig loochenen, haer zooveel spel leverde, de onplichtige, de valsche belichte niet was voor wien hy zich sedert dry raaend uitgaf, euz. De politic zegevierde op voorhandzy ging eenen slag doen, die haer in eens en voor altyd, door gansch het land en verder op,beroemd moest maken!.... 0 bittere teleurstelling! Al die roevers, al die gewaende lyftra- wanten van Jan de Lichte waren treffelyke lieden Zy waren, wel is waer, vreemdelingen; zy zagen er maer gemeen volk uit, plomb en onbeschaefd; zy kwamen zich plichlig le maken aen de strafbare bal dadigheid, aen verergernis en slraetsehendery, maer toch, zy waren treffelyke lieden: hunne papieren konden niet liegen!.... Die goede polilieknechlen, zy wisten nog niet dat wie eerlyk is, wie zich niets heeft le verwyten en bygevolg niets heeft te vrcezen, door- (4) Eigendom der Gazette van Aelst. FRANKRYK. De strafkolonie op Nieuw-Caledonië bestaet uit liet eiland, gezegd het eiland der Pynboo- men, het eiland Mare, de groep der eilanden Lifou en liet schiereiland Ducos. In de laetste plaets zyn de veroordeelden tot eene versterkte vesting opgesloten, teu getalle van 250 tot 300Hunne bewaki ng is toevertrouwd aen eene kompagnie marinesoldaten, gerug steund door eene batterie artillerie. liet perso neel bedraegt 50 man, het getal der kanons is 4. Het toezigt wordt uitgeoefend door een der tigtal agenten, gezegd speciale toezigters der deportatie en vier brigaden koloniale gendar men, aengevoerd door eenen officier, in bet ge heel sterk 30 man. Dit militair personeel is altyd gewapend en van zyne reglementaire municiën voorzien. De artillerie beeft bare stukken in battery stacn, waervan de monden in de ruimte gapen, waerin de veroordeelden gelegerd zyn, eene ruimte welke nagenoeg 2000 metersdiep ligt. De buitenzyden worden bewaektdoorde gen darmerie, waervan de posten zich aensluiten by de centrale magt en van waer de bevelhebber zyne bevelen geelt. Die plaetselykemagt is ruim voldoende, om eiken opstand of elke kwaed- willigheid te dempen. De 'hutten der veroordeelden zyn tamelyk ruim, hoog en wel verlicht en allen wit gekalkt. In elk der hutten verblyven 10 persoonen. De mecsten hunner werken in de hemdsmouwen, want de warmte is groot, vooral in de woonin gen die buiten huis goed getemperd wordt dooi de zeebries. Achter de wooningen der ontgonnen lande- ryen liggen nog zekere loten onbebouwden grond, waerop de veroordeelden vanjya tol tyd een uitstapje mogen maken. Een zeker getal der veroordeelden wordt door zyne medegevangenen met den naem van stom men bestempeld, omdat deze zich zooveel moge- lyk van de andere afscheiden, of door natuer- lyke neiging, of uit afkeer voor de droevige samenlevingwaertoe zy door gemeenzame mis daden veroordeeld werden. Zoo toont merf er Paschal Grousset aen de zeldzame vreemdelingen, terwyl hy onder eenen boom gezeten in een boek leest. By bet voorby wandelen der weinige bezoekers ligt by even het hoofd op om die op te nemen, waer na by zyne lezing voortzet. Paschal Grousset, geelt zich over aen de studie der geneeskunde, welke hy reeds in Frankryk begonnen had en die'hy niet onderbrak dan om dagbladen le schryvcn en politiek te maken, tydeus de laetste jaren van het keizerryk en onder de commune, lly heeft eene verzameling boeken van zyne latnilie ge kregen en als men hem zoo aen treft alleen en verlaten, gevoelt men, dat hy doordrongen is, niet zoozeer van hetgene het boek dat hy leest gaens het minst bezorgd loopt om naer hel schriflelyk hevvys zyner eertykheid uit le zien, dat wie eerlyk is, het zelfs voor hoon en schande zou rekenen kwam men hem te dwingen dergelyk bewys op le brengen, terwyl de grootste schelmen, zy die gedurig en overal hebben le vreezen, juist degenen zyn die zich nergens durven wagen zonder beste en onbcsprckelyk regel matige stukkenEn nu, had de politie haren fameu ze n slag mistroffen, was zy diep misnoegd, hoe had zy slaen zien was men haer komen te verzekeren dal al die deftige papieren valsche papieren waren, die afschuwelyke dronkaerds valsche dronkaerds, come- dianten, die eene hun opgelegde rolle speelden! Hoe had zy beschaemd geslaen was zy komen te welen dat al dat janhagel juisL hel puik uilmaokle van de bende en de gevaerlykste en stoutste trawanten daer- slelden van Klyslcr Licht!.... Wie was er dan tevreden? Was hel de bende?Haer plan was niet slecht acngelegd; het was reeds ten halve uitgevallen, en dit ziende, hadden de schelmen zulk blind vertrouwen op deszelfs gewisscn uilslag opgeval dal zy stout ge noeg waren geweest eene der Doheemschen, een oud wyf, dat op de markt, onder eene tent, dien namiddag voor geld de toekomst voorzegde, te doeu aenkondigen dat, voor er vier"-en-twintig uren, zouden verloopcn, er te Aelst een groot mirakel moest gebeuren.... Dien dag vonden de onnoozele sullen, die om raed waren gekomen, zich dubbel bedrogen voor hunnen schooncn ronden stuiver. Geen hoege- naemd mirakel was geschied, ten zy misschien dees, te weten: dal twintig, dertig roekelooze schurken, dank aen de kortzichtigheid der fameuze poliliebe- dienden van Aelst, er zonder meer leed of schade waren afgekomen dan met conige uren opsluiting; dat, na vier-en-lvvinlig uren verloops, de zwaerste brokken der bende, die men zoo schoon in 't net had, reeds sedert lang in volle veiligheid zalen,'tzy.le huis, 'tzy by vrienden of kennissen..,. Bekloegen de arme dupen hun geld, hoe oneindig spyliger cilaes! betreurden de ondernemers van Jan's verlossing de armzalige uitkomst van de voorspelling der wacrzeg- lieni leert, dan wel van de herinneringen, welke dit boek hem tcfug in bet geheugen roept. Een bezoeker zag er een groot zwaer man aen den arm vaneen vermagerd jongeling voort stappen. Die twee waren Rëgère en zyn zoon. Daer de bezoeker even als Rëgère van Bordeaux was en vroeger met diens familie in betrekking stond, vroeg hy vergunning om met de gevan genen te spreken. Onmiddelyk wendde hy zyne slappen tot den bezoeker, welke hem zyn naem noemde, lly zegde dat het onmogelyk was lang te leven tus- schen de ellendigen, te midden van welke het lot hem geworpen had. Ily beweert dat het gouvernement van Versailles, waeraen hy dien sten bewees, niet kan nalaten een goed oor te verleenen aen de vraeg, welke hy ingediend heeft tot strafverandering. Hy hoopt dat het hem zal toegelaten worden met zyn zoon op het eiland der Pynboomen zyn ambt van veearts uit te oefenen en er eene school interichten, waeruit voor iedereen nut zal voortspruiten. De opmerking van Rëgère, dat het een droe vig leven was in gezelschap van ellendigen, is waer, want de veroordeelden zyn over het al gemeen schurken van de ergste soort en wei nige onder hen, indien er wei een te vinden is, verdienen zelfs geen medclyden. Hunne samen- spraek bestaet in schandelyke woordenwisse lingen, hun geloof in lichaemskracht.Zy kennen geen berouw over hunne misdaden en zyn on- bekwaem om dit te gevoelen. Eenigo.zyn er in gelukt valsche bankbiljetten der bank van Guy ana te maken en die in omloop te brengen. De schuldigen werden echter weldra Ontdekt en zullen nu weer voor eenen krygsraed verschy- nen, om zich over die misdaed te verantwoor den. Numbo, de voornaemste werkplaets op het schiereiland Ducos, heeft op zyne beurt gevaer gelöopen voor algemeene werkstaking. Deoor- zaek van dit begin van werkstaking en de on verwachte wys waerop dezelve eindigde, ver dienen wel eene byzondere vermelding. Aösi is meestergast, of beter gezegd, bestuer- der in een werkhuis van bouwmaterialen, dat te Numbo gesticht is. Onder zyn toezigt wer ken ongeveer 250 tot 300 man. In mei laetstle- denvroegen zyne onderhoorigen een hooger loon en twee of dry hunner, wier voorwaerden niet voldaen werden, verlieten de werkplaet- sen, waer zy, volgens de termen van liet regle ment, niet verpligt waren te.werken. Zy kon- •den kiezen tusschen dien arbeid en het bebou wen van eenen akker. Assi, de oude opraper van de werkstaking in den Creussót, erkende weldra dal de. ontevre denen aen een ordewoord gelioorzacmden en hy dacht dat andere vragen in denzellden aerd weldra die eerste eischen zouden opvolgen. Indien de werkstaking voortging kon hieruit den val zyner werkhuizen voortspruiten. Wal decdhy nu! Hy hoorde toe,bevroeg zich overal, vormde zyne kleine policie en wist zoo ster! Wat was het, dat ccn zoo fyn besteken plan, eensklaps en onvoorziens, juist op liet laetste oogeu- blik, was komen verydelen?.... Was er verraed in 't spel?... Dal kon niet, want, was de samenzweering ontdekt, de samenzweerders waren het ook, en, op dees uer zalen zy onfeiibaer in de boeien, terwyl de politie hen had laten loopen, blyde, beweerde zy, van al dat vreemde grauw ontslagen" le zyn.... Wat was hel dan? Ja, wat was hel!.... Dcrgelyke gehciin- nisvolle vragen werden er sedert eeiiigCR tyd vele onder de zoo druk beproefde bende opgeworpen, by voorbeeld: Hoe was eens de slimme, de doortrapte kapitein, de onvangbare, de onverwinbare held die Jan de Lichte heette, op den toren van Aelst geraekt?... Hel is geweten dal zy, die dief en booswicht zyn van stiel, hoe fyn en scherpziende zy zich ook waenen, doorgaens,"en gelukkiglyk maer domme kerels zyn, dwacs genoeg om hen eigen zeiven le verkoopen en aen de galg te klappen. Dan, vvy komen op onze eerste vraeg lerug: wie was er nu eindelyk tevreden? Was het de cipier?Ongelukkige cipier! Opdat hy reeds met eene tamelyk zwaer belaste rekening stond, omdat hy dien namiddag alweer zich al te scheef had geladen, vooral, omdat hy, in zyne dron kenschap, zooverre zyne plicht was vergeten van, zonder de minste toelating der overheid, iemand binnen le laten by Jan de Lichte, had men hem ge straft, en gestraft zonder genade. Men had Jack Steven geworpen onder den toren,inde plactsderdronkaerds die hy even zelf kwam op te sluiten?.... Eu daer, daer had men hem veroordeeld le blyven dry maenden lang, op water en brood!.... Dry meenden, alleen, in een duister kol, welke eeuwigheidDry maenden, te water en te brood! hy Steven! hy die beweerde zulk eenen on verzoenbaren hael te hebben opgevat tegen liet water sinds hy, nu twee jaer geleden, in" den Dender was gevallen, waer men hem ovcr- dood had opgevischt!.... Wat ging hy dorst moeten lydcn!.... Wat den kapitein betreft, deze wist volstrekt niets van hetgeen er was gebeurd. Dy de duisternis, welke weldra op duidelyke wys, dat die noodlottige raed gegeven was door een andere veroordeelde, Hy die zoo den oproer aenpreekte, die alzoo wanordelykbeden poogde te verwekken, was een oud politiek broeder, een zyner gewezen mede werkers in de revolutie. Het was Paschal Grousset. Daer Paschal Grousset niet werken moest en al zynen tyd doorbragt met lezen in de biblio theek te Uro en wandelingen door het schierei land, verkoos hy zyn oud stieltje van opruier weer aen de hand te nemen. Assi echter hoorde langsdien kant niet meer; Assi is geen revolulionnair meer. Dal was goed in Frankryk, waer er voor hem alles by te win nen was; maer nu washykonservateuren vriend der orde, omdat hy belang had by het blyven der bcstaende zaken. Hoe jammer dat hy geene gendarmen ter zyner beschikking had Ziehier hoe hy het aenlegde om aen de werk staking bet hoofd te bieden: Paschal Grousset, slenterde dageiyks met twee of dry onvvilligen rondde werkhuizen, wachtte daer op het uer dat de werklieden hunne werkplaatsen verlieten en hernieuwde telkens zyne poogingen tot opstand. In den morgend van 14 mei, stelde Assi zich in hioderlaeg met eenige mannen van goeden wil en toen Grousset met zyne aenhangers ver scheen, ligtlen zy deze op en brachten hen een voudig naer den bevelhebber der bezetting van het schiereiland. Wat er eigenlyk tusschen de belanghebben den plaets greep, is meer dan vvy kunnen ver halen; maer dit is altyd zeker, dat door dit radi- kale middel aen de werkstaking in eens het hoofd werd ingeslagen. SI-AiAi.JIi:. Don Alfons en Saballs hebben Prats de Llu- sanes verlaten, na hun leger in dry kolommen verdeeld te hebben. De eerste kolom rigtte zich naer Vidra, de tweede op Las Planas en de derde nam den weg'van Esquiroi. Don Alfons was, volgens de laetste berigten, te Ayguafe- dra aengekomen. Ollo, Fortella, Besalu en Bonolas werden streng geblokkeerd door de Carlisten, die on genadig al de persoonen fusilleerden, welke poogden den blokus te doorbreken. Galvcz had Cartliagena verlaten met 500 man van het regiment Iberia en was Oribuela bin nen gedrongen, hierin geholpen door de Gar- listen dier stad. Een korps van 500 Carlisten lag terzelfder tyd le Montejue, waer het op ver sterking wachtte, teneinde langs daer Oribuela binnen te dringen. Er moeten te Barcelona 5 Franschen zyn aengebragt, die onderdeCarlis- ten werden gevangen genomen; by hen bevindt zich een geneesheer. Langs eene andere zyde wordt gemeld, dat er tusschen de vrywilligers van Figueras eene kompagnie is, welke geheel bestaet uit Iransche republikeinen. De cabecilla Mulito houdt zich met de inrich tingder Carljstcn onledig, in de bergen van To- roeds in zynen kerker heerschic op hel uer dat het onderzoek der gevangenen was begonnen, had hy niet herkend wiedongene was die Sara was komen afha len. Hy dacht niet beter of hel moest de dronken Sieren zyn, die ecnigszins bekomen, op zyn gevelde vonnis was teruggekeerd en genoeg raedelyden had gehad met het kleine meisje om haer den nacht niet te doen doorbrengen op den benauwlykcn zwarten loren. Dal hy Sara in haer werk was komen stooren, had hem eerst zeer gespelen; zyne kelens waren niet afgezaegd; doch, zy was erin gelukt hem aen le kon digen dal hel oogenblik zyner verlossing naderde en dit was voor hem, voor den armen verlatene, hel voornaemste barer zending: wal zy den tyd Diet had gehad le voltrekken, gingen haest zyne makkers af werken. Nog een weinig geduld en hy was vry!.... Met kloppend hart had hy hel slag van den beiaerd gevolgd en mat meer en meer aengejaegden angst, uren en half uren geteld, lol dat eindelyk de trompel op den toren de bazuin aenhief lerwyl de roep der nachtwakers door de eenzame straten weergalmde: twaelf uren slaet. de klok, bidt voor de geloovige zielen Op dit oogenblik trof ecu hevige zenuwslag den onrustigen gevangen; zyne kelens ccnc laetste mael beproevende, trok en wrong hy met wanhopig geweld om ze los te krygen. Vergeefsche poging! Zyne reu - zenmagl bleef bol op hel roestig stack... 't lsgelyk, gromde hy, zy gaon komen!.... En hy luisterde.... Geen hel minste gerucht yernam hy, ten w het akelig geschreeuw van den nachtuil en het dobberend gelladdcr-dcr vlcdermuizcn rond zyn hoofd.... Zy gaen komen! herhacldc hy. Geen de minste beweging onder hem, noch hoven hem. En toch, riep by opspringend, zy gaen komen, zy moeien komen 1 Sara heeft hel gezegd..., op klok slag twaelf uren Eilacs! Het werd half éen.... éen uer.... en niets! niets!.... Een yselyk vermoeden bekroop den ongelukkige,

De Gazet van Aalst | 1873 | | pagina 1