Kaetspel (Esplanadeplein). ledo. Hy had 250 Remington-geweren uit Madrid ontvangen. Vele aelmoeseniers, die ten gevolge der nieuwe reglementen uit de republikeinsche regimenten werden weggezonden, zyn in de Baskisclie provinciën aengekomen. De Garlisten van Hyar en de gematigden van Barbastro onderhandelen, om die streek tot bondskanton te proklameeren. Zy hebben al de jongelingen van Semper, Hyar, Alloza, Andorra, Rafales en Oliete gerekruteerd. De overheden van Darmona hebben de ge- heele militie ontwapend. De handelsstoomboot Maria is in beslag ge nomen, onder beschuldiging van 6000 geweren aengevoerd te hebben, welke onlangs teLiguer, naby Fontarsbie ontscheept zyn voor de Gar listen. De cabecilla Roco is Mirando binnengerukt waer hy een belasting van 2,800 douros aen de bevolking oplegde. By het gevegt te Salvaliera zyn vele dooden <en gekwetsten langs beide zyden gevallen. De Garlisten hebben in Biscayë een gevegt geleverd tegen de kolom van kolonel Lorna, welke laetst verslagen werd. Oyarzun is nog altyd door de Garlisten inge sloten. De republiekeinsche troepenwelke San- Sebastiani verlaten hadden om de belegerde stad te ontzetten, zyn onverrigter zaek terug gekeerd. Men is zonder tydingen te Hendaye, daer er noch rytuigen, noch postreiders zyn aengeko men. De heele morgend hoorde men het kanon brommen in de richting van Oyarzun. By telegram is reeds medegedeeld dat don Carlos op 12 augusty, de fiieros venerandes, on der den eeuwenouden eik van Guernica bezvvo- ren heelt. Ziehier de redevoering welke koning Karei VII te dier gelegenheid uitsprak, te mid den der talryke bevolking, welke opgekomen was om den redder van Spanje te begroeten Biscüyers, Met geluk volvoer ik de zending die de Voorzie nigheid ray heeft toevertrouwd, om de diepe wonden te heelen, welke geslagen zyn door goddeloosheid en despotism te midden van myn ducrbacr Spanje, en ik heproef dat myn werk met u myne dappere Bi3cay- ers. Ik kom, hierin toegevende aen de ingevingen myns harte, zoodra ik deze heldhaftige provincie ben ingetreden, uw geëerden boom begroeten, als het zinnebeeld van kristelyke vryheid, waeraen gy reeds sedert zoovele eeuwen uwen voorspoed en den roem uwer helden verschuldigd zyt. Metal de plechtigheid welke de omstandigheden toelaten, verklaer ik nietig en van geener weerde al de inbreuken die op uwe vryhedenY/'«rrosJ gemaekt zyn. De dag waerop Ged onze pogingen zal beloonen, door de algemeene bevrediging van Spanje zal ik vol gens mynen plicht de plaetselyke voorschriften van den eed vervullen, zooals dit door myne beroemde voorzaten gedaen is. Ik wil dat die verklaring vandaeg door een plech- tigen akt bevestigd worde. Leve de godsdienst! Leve Spanje! Leve de juerosl Leve Biscaye! Talryke en luidruchtige goedkeuringen on derbraken dikwyls de redevoering van don Carlos waerna Z. M., voorafgegaen door los padres deüa patria (de vaders van het vaderland), de geestelykheid en het anunlamientoeen Te Deunt by woonde in de hoofdkerk. Te Guernica, te Los Arcos, te Orduna, enz., waren al de vensters met ryke behangsels over dekt. Eeneontelbare menigte, begeerig om den koning te kennen en toe te juichen, verdrong zich in de straten. Duizende en duizende bloe men vielen voor zyne voeten neer. Karei VII bereed een prachtig wit andaluzisch peerd, droeg een blauwe dolman, eene roode broek en rylaerzen. Zyne berret was wit met goude kwasten, het eenig onderscheidingstee- ken, builen het Hart van Jesus dat op den dol man geborduerd was, bestond in het orde van het gulden vlies. Het carlistisch leger dat met zynen koning te Guernica was, bestond uit 6000 mannen, met 300 peerden en 4 bergstukken. De Navarreezen het koude zweet stond hem op het voorhoofd en hy ook, hy vroeg: Is er misschien verraed in 't spel?....» Onmogelyk! onmogelyk! kreet hy. Zyn myne makkers verraden, ik ben het ook, en morgen hangen wy allen samen aen de galg.... Onmogelyk! Het sloeg twee, dry uren en, wat gedurende dien langen, pynlyken nacht de arme Jan had uit te staon is onbeschryflyk. Eindelyk, de dag kwam op en een zware mannen stap dreunde het trapken op van zyn kot. Het is de cipier, juichte hy, ik zal vernemen wat er omgaet.... Het was de cipier, ja, maer het was Jack Steven niet.... Het, was een lompe, slruische kerel die hem, zonder spreken, zyn stuk brood wierp en den rug keerde om te vertrekken. De kapitein verschrikte....Doch,genoeg tegenwoor digheid van geest behoudende, waegde hy eenige bescheidene vragen en uitte dcu vvensch te vernemen wat er Jaek Steven was overgekomen, of hy ziek was, of hy.... De nieuwe cipier bleef stom en stond reeds in het deurgat. De kapitein, opgezweept door angst en ongeduld, herhaelde de vraeg.... Geen antwoord. Hy rees op, ren, alle koelbloedigheid vergeten, drong hy bitsig aen en verweet den sleuteldrager dat hy.een domme lompaerd was.... De woeste waker trad vooruit en den kapitein cenen geweldigen kaekslag reikende, sloeg by hem in zynen hoek terug.... Gevloekte hond, brieschte Jan, neemt gy my voor uw gelyken?.... My in het. aenzicht slaen! my, Jan de Lichte, my, den.... Lafaerd, wee u!.... Ik zit gebonden; maer, nader, als ge durft, en ik verscheur u met myne tanden!.... De cipier week achteruit.... Nooit in zyn leven had hy den hclschen tygersmuil gezien die voor zyne voe ten lag te grynzen.... Hy sprong.naer de deur, gren delde zc in alleryl en was de trappen af. Doemnis! vloekte Jan, myin hel aenzicht slaen!... Wee! wee!... En twee dikke tranen rolden over zyne verkrompen en dood bleekc wangen. Wordt voor/gezet). waren er in grootemeerderheid; maer er bevon den zich twee bataillons onder, een van Biscaye, het andere uit Castilje. Uil het hoofdkwartier van het koninklyke leger in Catalonië', is ons een briel toegekomen waerin de volgende feiten als stellig worden aengehaeld en die ons bovendien niet verwon deren, daer zy het werk zyn der radikalen: Op 30 july laetstleden, toen don Alfons aen zyne troepen bevel gaf om den aenval tegen de stad Paldes te doen ophouden en achteruit te wyken, trokken de Carlistenstil af, zonder door den vyand verontrust te worden. Luitenant Martial, welke gekwetst was,bleef achteren werd door den vyand verrast. Zoodra de republiekeinen hem en de vier soldaten, die hem niet hadden willen verlaten, in hunne magt hadden, pleegden zy op die vyf ongeluk- kigen de schandelykste geweldenaryen, waerna zy hen neus en ooren afsneden, de tong uit den mond rukten en andere lichaemsdeelen ver minkten, om hen zoo door de stad rond te lei den. Eindelyk stelden zy aen die onmensche- lyke foltering een einde door hunne gemartelde gevangenen te fusilleeren. Bovendien vernemen wy dagelyks, dat er landelyke huizen waer carlistisehe gekwetsten zyn achtergelaten, door de republiekeinsche troepen bezocht worden, welke die ongelukki- gen op laffe wys in hun bed vermoorden. Korrespondenticn van de Pyreneesche grenzen zeggen, dat de Carlisten den Ebro zyn overgetrokken en dat zy meester zyn over 12 provinciën. Wat echter een tocht tegen Madrid betreft, hier wordt de zaek moeilyker, maer de Carlisten wachten geduldig het uer af, waerop dit kan geschieden en zy hopen dat dit uer wel? dra zal slaen. luiTscm.wn. By de rykskanselary is uit Petersburg en Brussel toezegging ontvangen, dat de russische en de belgisehe regeering voornemens zyn, kommissarissen te zenden naer hetpostkongres, hetwelk op 1 september te Bern zal worden gehoudenBeide regeeringen hebben de redenen ontvouwd, waerom zy vroeger het plan hadden opgevat aen bedoeld kongres geen deel te ne men. Van de zyde des rykskanseliers is aen de twee regeeringen de verzekering gegeven, dat het denbeeld, om een gelykvormig en laeg ge steld briefport voor de gansche wereld te doen aennemen, tevens het begryp in zich sluit, dat de toetreding daertoe geen nadeel behoort toe te brengen aen de betrokken partyen. Het is derhalve van meening, dat aen België, hetwelk uit den doorvoer van brieven grooter voordee- len trek#, dan uit het binnenlands brievenver- keer, volledige schadeloosstelling moet worden verleend. RUSLAND. By besluit van den minister van oorlog is be- paeld, dat het leger, dat thans eene sterkte heelt van 445,600 man, in 26 kampen gedurende eenige weken, groote wapenoefeningen zal hou den. Terstond na den afloop daervan, zullen de lichtingen van 1865 én '1866 met onbepfierd verlof huisvvaerts worden gezonden. Nadatdeze manschappen derhalve gedurende 7 of 8 jaren onder de wapens hebben gestaen, gaen zyover by de reserve. AMERIKA. Er is eene groote opschudding in de Ver- eeaigde-Staten veroorzaekt door den ge wapen den aenval tegen den spoorwegtrein Pacific Rock-Island en Chicago. Die trein was geladen met 2000 dollars en 3 ton koperen munt. De trein bevond zich op 65 mylen ten westen van Chicago, op eene zeer afgezonderde plaets, waer geen enkel huis zichtbaer was. De ingenieur Rafferly werd gewaerdat er eene railverplaetst was; hy deed den trein stilhouden en een regen van kogels viel er alsdan op neêr." De lokomo- tief vloog omverre en Raflerty werd gedood. Een,e bende gemaskerde en gewapende mannen, verscheen aen de portels van het expressrytuig en zy bevolen de reizigers af te stappen. De schelmen maekten zich daerna meester van de 2000 dollars; zy opendén de zakken, zonder echter de brieven te nemen, stegen terug te peerd en verdwenen over de weide. Dit alles was het werk van eenige minuten. Er is eene belooning van 5000 dollars'uitgeloofd aen dege nen die de stoute dieven zullen doen ontdekken. SENAET. Dynsdag verleden zyn de zittingen van den Senaet opgeschorst, nadat de vergadering de nieuwe militiewet had gestemd, benevens an dere wetten van minder belang. De militiewet is in den Senaet door vele liberale leden byge- stemd geweest. In den loop der wetgevende zittyd 1872^73, is er veel en nuttig werk afgelegd. De Senaet heeft 39 zittingen gehouden. Eens maer is het voorgevallen dat de vergadering in getal niet was. De Kamer, geopend den 42 november laetst, heeft 138 zittingen gehouden waeronder er vyf waren die niet genoegzaem leden telden om tot de stemming over te gaen. Verleden zondag is hel de party van Ringoot die gewonnen heeft. Zondag 17 augusty om 3 uren namiddag spelen de partyen van Pierre d'Hoir Aelst, en Cyrille Itobyns Thollenbeeck. Zondag 24 augusty ten 3 uren namiddag spelen de partyen van Chióvres en Lessen. Woensdag 13 dezer omlrènt den avond is door onze politie aengehötiden zekeren L. Van Waeyeuberghe dienstknecht te Massemen-Westrem, welken eenen korlewagen had gestolen in de Achterstrael tegen de poort van het pensionnaet der Dames van Maria, en er mede de vlucht had genomen. Denzelvcn Van Waeyeuberghe, is laelslmacl nog alhier aengehouden geweest voor dry dieften begaen te hebben in den Meiboom en in de Goude Sterre, waervoor hy 2 maenden in de gevangenis heeft geze ten te Dendermonde en van welke hy denzelven dag •in vryheid was gesteld. lly is terug ter beschikking gesteld van den heer procureur des koniugs te Dendermonde. De leden der burgerwacht, die sedert het vierde cenereeuvv eenen graed bekleeden, zullen tydens de aenslaende septemberfeesten, in plechtige zitting, door den koning in hot hertogelyk paleis voorgezeten, de burgerdekoratie ontvangen, ingesteld by konink- lyk besluit van 21 july 48G7. Het model van het kruis is gelyk aen het geëmailleerde kruis, ingesteld door art. I van het koninklyk besluit van 20 july 4836. De dekoratie hangt aen een hoogrood lint met zwarte strepen, net lint mag alleen gedragen worden. Er zyn nog altoos mensehen die weigeren zeker munt te ontvangen, die nogthans geldig is in België. Dit brengt belemmeringen in hel handelsverkeer te weeg. Daerom geven wy hier nog eens de opsomming van al het zilvergeld dat wettig in België is, en dus moet ontvangen worden 4° Al de stuks geslagen onder Leopold II. 2° (Frankryk). De stuks van 50 c. en 20 o. sedert 1864: De stuks van 4 fr. en 2 fr. sedert 1866 er in begrepen. 3° (Italië). De stuks van 2 fr., 1 fr. 30 e. en 20 c. sedert 1863 medebegrepen, 4° (Zwitserland). De stuks van 2 fr., 4 fr. en 50 c. sedert 4860 medebegrepen. Al de zilvere stuks van 5 fr. zyn geldig. De konservatievegemeenteraed van Dendermonde heeft in zyne laetste zitting met algemeene stemmen, min twee onthoudingen, besloten, dat de stedelyke middelbare school, met 1 january 1874, zal ophouden te bestaen. Volgens verschillende duitsche bladen, zou de laetste samenkomst tusschen koning Leopold met keizer Wilhelm, ten doel hebben gehad, den koning der Belgen te doen besluiten tot versterking van de linie Sambre-el Meuse, thans de eenige, welke Frank ryk eenigszins gemakkelyk den toegang tot Duitsch- land geelt. Sedert zondag morgend is er op het Wapcnoefe- ningsplein te Brussel eene bende Bohemers gekam peerd. By middel van hunne karren, een tiental, heb ben zy als het ware, rondom zich eene verschansing gevormd. De bende beslaet uit 42 persoonen, te weten: 10 mannen, 10 vrouwen en 22 kinderen. Zy gehoor- zaemt aen twee oversten, genaemd Gramsa Freve en Glukar Demeler, welke eenen aenbevelingsbrief by zich hebben. Er zyn zeer schoone typen by, maer al len zyn zoo afschuwelyk smerig, dat men er schier van walgt. De mannen oefenen 't bedryf van ketellap pers uit. De bende wordt aenhoudend door talryke nieuws gierigen bezocht. De Bohemers, welke op het oefeningsplein zyn ge kampeerd, hebben nu hunne rytuigen onder tenten verscholen en de plaets die zy bezetten met eene lichte houten omheining afgesloten. Alleen de mannen ver laten dit kamp, om in de stad werk te zoeken. Het grootste gedeelteder persoonen waeruit de zwervende bende is samengesteld, is te Vessad, kanton Pesth, in Ilongarië geboren. Zy zyn niet van hulpmiddelen be roofd want men heeft reeds verscheidene malen een der opperhoofden, met goudstukken de levensmidde len zien betalen welke zy kochten. Noglans nemen de vrouwen en kinderen de giften met gretigheid aen, welke de talryke nieuwsgierigen, die hen gaen bezoe ken, hun geven. 't Restuer der openbare veiligheid,"heeft hel verblyf van dien zwervenden troep, in de stad, voorloopig toegelaten, dat deze reizigers zich aen geene bedelary of roof zouden overleveren. Er waren peerden uit hun kamp ontsnapt en de opperhoofden der bende hebben seffens pogingen aengewend om de eigenaers der velden schadeloos te stellen, welke door deze vluchtende dieren waren bezocht. Te Brussel stonden op de foore twee wilden,die levende duiven, konynen, enz., opalen en schreeuw den en tierden om iedereen vrees aen te jagen. Zy hadden veel byval, tot zy dezer dagen twist kregen en een van beiden aen het publiek bekend maekte dat zy geene wilden waren, maer alleenlyk.... Walen. De vrouw, want het was man en vrouw, ging voor de barak staen en zegde aen alwie het hooren wilde, dat haer man geen echte wilden was en zelfs niet goed zyne rol kende. Dat er gelachen werd, kan men denken. Een bclangryke diefstal is dezer dagen op den hoek der Hassartstraet en Ridderstraet te Elsene by Brussel, gepleegd. De eigenaer, welke op een buiten goed woont, was in den dag weêrgekomen en had al" vorens te vertrekken,zynen sleutelbos op een meubel vergelen. Den volgenden nacht braken dieven in het huis en hebben alles, by middel van de vergeten sleu tels, leêggeplunderd. Al het zilverwerk en wat weerde had is geroofd, ook heeft men terzelfder tyd van den sleutelbos, den sleutel van een ander huis, door de moeder van den eigenaer bewoond, meêgenomen. Uit vrees dal de dieven zich van dezen sleutel zouden be dienen, is men genoodzaekt geweest maetregelen te nemen. Het gerucht van dien diefstal heeft des te meer de bevvooners dierwyk verontrust, daer er nog andere poogingen tot braek in deomslreeken zyn gepleegd, namenlyk by eenen beenhouwer. Op den spoorweg van het Land van Waes. De trein van Antwerpen komende, is naby de statie van Duizend Appels. De treinwachter. Niemand voor Mille Ponmes? Niemand antwoordt. In de statie Duizend Appels gekomen, vraegt een boer, die met dry heerën in hetzelfde ryluigzit: Menheere, moet ik nog dikwyls slaen voordat ik aen Duizend Appels ben. Een medereiziger. Maer vriend, de garde heeft uw kaertje gevraegd, dat is te zeggen dat gy dan aen de volgende static moet afstappen, en gy hebt hem niet geantwoord. De boer. Heeft de menheer dat gezeid Hy riep Niemand voor Mie Pond. Ik dacht dat hy naer een vrouvvmensch vroeg en ik heb in Gent nog wel ge hoord van Mie de Kilomaer Mie Pond en ken ik nie. Zit die hier op 't konvooi De medereiziger. Mille Pommes, vriend, dat is in '1 vlaemsch Duizend Appels. De boer. -— Ah... Wel Jandorie, dan is die menheer met zyn koperen knoppen nog dommer dan ik, die maer 'nen boer,ben. Hy spreekt 'nen buitenmensch iu '1 fransch aen; we zyn wy geen advokaten, om al dat fransch te verstaen. De boer stapte uit, gaf zyn kaertje af en grommelde over de domheid van den garde. Het feit is verleden zondag gebeurd. Zondag middag, rond half een uer, werd de Huisstraet te Antwerpen in rep en roer gebragt door eene moordpoging op zyne vrouw met voorbedachten rade, van zekeren J. W. Sehoors, 56 jaren oud, lim- mermansgasl en wonende in hel huis nummer 20 dier straet, op de eerste verdieping. Sehoors is reeds sedert 4849 gehuwd, werkt echter byna nooit en verkeert dagelyks in dronken toestand. Hy heeft reeds meermalen zyne vrouw, Joanna De Cleer, mishandeld en met den dood bedreigd. Zondag morgend, ten 6 1/2 ure, was Sehoors uitge- gaen, zonder by het verlaten der kamer twist met zyne vrouw te hebben. In den morgend, rond 10 ure, ging hy by eenen wapenmaker in de Zirkslrael, twee pistolen, buskruit en lood koopen, en ten 44 i/a ure, zonder dilmael dronken te zyn, kwam hy te huis. Zyne vrouw was alleen in de kamer. Hy vroeg haer wat zy van zin was, en haer twee pistolen toonende, zegde hy: Hier zyn er twee, een voor u en een voor my. De verschrikte vrouw stiet haren man met geweld van zich af, en gelukte er in de kamer te ontvluchten. Op het oogenblik echter dat zy de deur achter zich toetrok, loste Sehoors een schot op haer. De kogel is dwars door de deur gevlogen. De arme vrouw, vol angst en schrik, vluchtte by de bewoners der tweede verdieping, waer zy in onmagt viel. Wat Sehoors betreft, deze is in zyne kamer geble ven, heeft zyne pistolen herladen, en wachtte daer de terugkomst zyner vrouw af, toen gelukkiglyk een zyner zoons te huis kwam, die het wapen aen zynen vader ontnam, en in de lucht afschoot om alle onge lukken te vermyden. In het bed, onder de oorkussens, heeft men de andere pistool ontdekt en op den dorpel van het ven ster, vond men een pak met buskruit en lood. De kogel waermeé Sehoors op zyne vrouw aenlegde, was van tamelyk grooten aen vang. De moordpoogeris onmiddcilyk doorM. Maillard aengehouden. Sehoors heeft twee zonen, waervan de een matroos de andere smid is. Het is ongelooflyk welke uitbreiding de vlasny- verheid te Caprycke (Eecloo) neemt. Men berekent dat er hiér in de laetste dagen, voor niet minder dan een millioen francs aen vlas is ingevoerd. Daeraen kan j.men oordeelen welke groote bron van welvaert die nyverheid voor den werkman en den kleinen land bouwer uitmaekt. Het Staetsbestuer zou dus niet te veel een tak van volksvlyt kunnen beschermen, welke thans meer en meer in het gansche Meetjesland op de voordeeligste wyze de oude lynwaedwevery vervangt. Een groot bezwaer zyn de gevoegzame middelen om hel vlas te rooten. Werd het rooten aenvankelyk ge^ daen in afzonderlyke grachten en walei'loopen, sedert langen tyd is dit geheel onvoldoende; en, overigens, 'tis juist op 't vereischte tydstip der rooting, in 't mid den van den zomer, dat er het meest gebrek oen wa ter bestaet. Gisteren heeft de inhuldiging plaets gehad der opening van den spoorweg van Thourout op Yperen, langs de statiën van Cortemarkt, Sladen, Westroose- beke, Poelcapelle,Langemarck,Boesinghe tot Yperen. Er zullen dry vertrekken daegs zyn. Maria Leonard, jonge dochter, behoorende tot eene arme familie van Coninxheim by Tongeren, vertrok in die laetste jaren der vorige eeuw uit haer dorp en ging te Leuven als dienstmeid wonen by den advocaet Vandermieren. Deze laetste trouwde met haer en by zynen dood maekte hy haer erfgename van zyn gansch fortuin. De wed. Vandermieren, die sedert haer vertrek slechts weinig tydingen van haer gegeven had, is verleden zaterdag op hare beurt te Leuven gestorven, in den ouderdom van 80 jaren, een fortuin achterlatende van meer dan 300,000 fr. Alvorens te sterven heeft zy zich Coninxheim herinnerdzy heeft 60,000 fr. vermaekt aen het armbeslueren 40,000 fr, aen het kerkbestuer van Coninxheim; zy heelt daeren- boven verscheidene legaten ingesteld voor-weldadig heidsgestichten van Leuven, hetgeen niet belet dat er een goed deel der fortuin voor de familie overblyft. Volgens haer verlangen is zy naer Coninxheim over gevoerd, al waer de begrafenis heeft plaets gehad. Men heeft te Chatelet de hand gelegd op een misdadiger van de ergste soort, een persoon van 23 jacr oud, woonachtig te Bonsin (Namen,) welke zich uitgeeft voor eenen melser-aennemer. Hy was sedert eenigen tyd op logist by eenen inwoner dezer stad, doch volgens het scheen had hy verscheidene verblyfplaetscn, en dit wekte het mistrouwen der politie op, Maendag gebeurde er een huiselyk onder zoek in eene zyner woningen en men had weldra de verzekering dat men met een behendigen vervalscher te doen had, Men vond by hem tusschen andere papieren 47 wissels welke valsche handteekens droe- gen, van eene opbrengst van meer dan 6,000 fr. Hy had reeds verscheidene malen gepoogd dezelve uit te wisselen en zyne aenhoudende pogingen zouden ein delyk gedeellelyk gelukt zyn, want de Bank Drion, van Chatelet, moest vandaeg nog een dezer wissels van 500 fr. ontvangen. In den Courrier de la Meuse Wordt het volgende gelezenMen deelt ons mede dal er voor eenige da gen, in het zykanael te St-Pieter, op de hoogte der kapel van St-Lambert, een menschenbeeti met eene leers is gevonden. Tot hiertoe is niets als opheldering dezer zaek vernomen. Men leest in een blad: Een vveduwenaer zonder kinderen, meester metser, lusscheu twee van jaren, van eene eerbare familie, goede gezondheid, van een voorbeeldig gedrag, goed en zacht karakter, wezende eigenaer van een huis, zeer geschikt voor eslaminet, au repos des Chasseurs, te Aulreppe, gemeente Ormei- gnies, met twee koeien, dry hectaren zaeiland, en hurende nog verscheidene hectaren voor zyn byzonder gebruik,verlangt eene vrouw te vinden, die zoo byna denzelfden rykdom bezit als hy. Kefkclyk Nieuws. De jaerlyksehe begankenis r.acr het Kapelleken ter Muren te Erembodegem, is deesjaerop eene alleszins zieltreffende wyze gevierd geworden. Groot was de toeloop der bedevaertgangers, welke de Heilige Maegd, gedurende deze novene, dagelyks hunne nederige ge beden kwamen opdragen en haren magtigen bystand afsmeeken. Voldoenend was het te zien welke gods vrucht daer aen den dag gelegd werd. Het komiteit der pauselyke werken, willende de bedevaert naer Lourdes zoo veel mogelyk voor een ieder gemakkelyk maken, heeft al de noodige maet- regels genomen om, van de verschillende yzeren wegen, merkelyke verminderingen in de pryzen der plaëtsen te bekomen. Het komiteit heeft verkregen dat een speciale trein van Bergen (Mons) zal vertrek ken op maendag 22 september aenslaende, om elf ure voormiddag. De prys der plaetsen, heen en weer, is vastgesteld als volgt: 4° plaets fr. 455; 2® plaets fr. 80; 3e plaets fr. 60. De inschryvingen zullen worden aen- genoraeu te Antwerpen: by M. A. L. Goelgebuer, lid des komileits, St-Jorisvest, en by M. A. Spruyt, sekre- taris des komiteits, Peerdenmarkt, n. 56, alwaer men alle verdere inligtingen zal kunnen bekomen. Rtmipen en Ongelukken. Men meldt uit Schellebelle: Zondag laetstleden, ten 8 ure 's avonds, ging Karei Rosscel, werkman te Uit bergen (Gent), voorzien van een geweer, op wild- stroopery uil langs de oevers der Schelde, alwaer hy wist, patryzen te zullen aenlreffen. Nauwelyks was hy in de mecrschen gekomen, of de jachtwachter sprong

De Gazet van Aalst | 1873 | | pagina 2