Nn 138. Zondag 24 Augusty 1873. 3de Jaergang. WEKELVKSCH NIEUWSBLAD. De Bende van J an de Lichte/1 Aelst, 25 Augusty. Buitenhuidscli Nieuws. G-azette van Aelst Het Bui-eel veil liet lilnil Is geve.tlga In .le liupellestruet W" 11, vvaer nlle brieven, gelden, ent. v.-nebtvry moeten toegezonden worden. Abonnementaprys f,. 'H jaors, voorafbetnelbner. Voor den buiten kan men inschryvcn In »1 de postkantooren, en voor de Inndelyke gentcéntén by de brlefdrng6r«i Victor-Emmanuel en zynen aenliang te Rome. Iedereen moet bemerken dat sedert eenigen tVd, niettegenstaende bun aenhoudende ge weld, de nieuwe meesters van Rome den moed schynen te verliezen. Zy moeten erkennen, dat het hun onmogelyk is in deze stad teverblyven, waer alies tegen hun spreekt, en die in het ge- heele voor hun niet gemaekt is. Is het niet eene zonderlinge zaek dat een koning in zyne hoofdstad niet kan woonen. Victor-Emmanuel komt maer #naer Rome, als hy niet anders doen kan: hy is te Napels, te Florentie, te Turyn en elders waer de Paus niet zetelt; maer te Rome daer is hy op zyn ge mak niet, de overweldiger; hy verstaet dat hy te Rome maer een vreemdeling is. Nogtans alwie christen is, moet zich niet als vreemde ling te Rome aenzien. 't Is waer, allen hebben er eenen Vader, opperherder der zteten» i Victor-Emmanuël mag het levende atbeeldsel genoemd worden van het booze geweld dat tegen den H. Stoel gerigt is, daerom ook schynt het verblyl' in Rome hem te overwegen. Men heeft hem meer dan eens bemerkt, met het ge weer op de schouder dwalende door de een zame landeryen rond de stad. Hy schynt Rome te vluchten, zelfs als hy verplicht is er tegen woordig te zyn. Moet men nu niet bekennen dat het omver werpen van den pauzelyken troon de katholyke landen ontrust, als men in zooveel plaetsen gansche bevolkingen ziet samenkomen om God te vragen dat hy Rome zoude verlossen? Zy sturen ten Hemel hun verzuchtingen die om wraek roepen, en hunne godsdienstige onge rustheid verlangt naer het einde der kwalen, waerin de Kerk verkeert. Alles spant te zamen, zoo men ziet, om net werk der overweldiging omver te werpen. Men mag zeggen dat het italiaensche gouvernement te Rome maer zyne tènt opgeslagen heelt en dat het schynt te wachten naer de tydsomstan- •digheden om zyn zeil op te rollen. Geene studie is belangwekkender en leer zamer dan die der goddelyke wrack ïnhetstraf- J'en der schuldigen. Hoe inenigmael heeft men niet gezien dat de vervolgers zeiven de behan deling ondergingen, die zy aen hunne slacht- oilers hadden opgelegd? Halen wy hier eemge der treffendste voorbeelden aen: Het hoofd van den hertog van Orleans, Philip-Egalité, viel op hetzelfde schavot, waerop, in hetzelfde jaer, de hoofden van Lodewyk-Philip en van Maria- Antoinette gevallen waren. Robespierre, die zoovele schuldelooze slachtoffers naer de gud- loLien had gezonden, werd ook op het schavot -onthoofd. De koningsmoordende leden der Con ventie stierven allen eene geweldige dood, en «en groot getal derzelven boetten hunne* mis- daed op datzelfde plein der Revolutie, waer zy hunne koninklyke slachtoffers hadden doen onthoofden. Bonaparte, die zooveel koningen onttroonde, werd op zyne beurt onttroond; hy, die zooveel zonen aen hunne familiën had ont rukt, werd met geweld van zynenzoon geschei den; hy, die gedurende vyf jaren den Paus Pius VII gevangen had gehouden, zuchtte ge durende vyf jaren als krygsgevangene op het eiland St-Helena. Even als Pius VII, stierf Na poleon in ballingschap. Lodewyk-Philip, die zynen bloedverwant en weldoener. Karei X, van den troon stiet en in ballingschap zond, werd ook van dien zelfden troon gestoolen, om in ballingschap te gaen sterven. Napoleon III viel te Sedan; hy, de machtige souverein, welke door al de koningen werd benyd, verloorzynen troon weinige dagen nadat hy de laetste l'ran- sclie troepen van het pauselyk grondgebied had weggetrokken, en daerdoor zelfs de laetste hand had gelegd aen dat werk, hetwelk hy se dert langen tyd beo'ogde, namelyk het verval van Pius IX. lloevele treffende, samenvallende feiten biedt de oorlog van 1870 nietaen! Tegen over de overwinningen in Italië, kan men de overgroote neerslagen stellen, die de Fransehen door de Pruisen ondergingen. Tegenover Ro- manië langs waer Victor-Emmanuël zyne reeks beroovingen begon, die de H. Stoel onderging, kan men de twee provinciën Nizza en Savoie stellen, welke Napoleon aen Frankryk hechtte. Men werpe eenen blik op de kaert, en men zal zien dat hot grondgebied, door Pruisen aen Frankryk ontrukt, juist gelyk is aen datgene, welk de oorlog van Italië aen Frankryk gaf. Wy zouden deze droevige en treffende opsom ming kunnen voortzetten door Gods oordcel over het huis van Savoie te toonen, dat zooveel vorsten heelt onttroond en eenen der zynen uit Spanje heeft zien verdryven. De hertog van Aoste, in Italië teruggekeerd, zal waerschynlyk binnen kort den val van den wankelenden troon zyns vaders bywoonen. GIUEKENLANI». Men schryf't uit Athenen Over een morsig plein komt men in 't par lementsgebouw der nieuwe Grieken, dat van buiten gezien, veel heeft van eenen stal. En van binnen ziet het er niet veel beter uit. De tafel staet op eene estrade, die met een groen, ge lapt kleed bedekt is. Boven den stoel van den president hangt een lithographie in octaef formaet, Zyne Majes teit den Koning voorstellende. Tegenover den president, met den rug naer de afgevaerdigden gekeerd, zitten de ministers, onmiddelyk naest en achter deze nemen eerst- genoemden plaets, op hun gemak het openen der zitting verbeidende. De een ligt uitgestrekt op de bank, een ander laet de beenen over de leuning hangen, allen hebben den hoed of de muts op het hoofd, en velen houden die nadat de zitting geopend is, eenvoudig op. Sommigen dragen het nationale kostuem, anderen zyn op zyn Fransch gekleed en rooken hunne sigaer, als of zy in een kotliehuis waren. De zitting wordt geopend. Na de voorlezing van het protocol der laetste zittingstaeteen der leden van 't centrum op en wil spreken, maer pas is hy begonnen of hy wordt dooreen ander in de rede gevallen, die op zyne beurt weer niet voort kan gaen, omdat vier of vyf anderen gelyktydig hunne stem verheffen. Het spektakel wordt hoe langer zoo groo- ter; twee sprekers springen, hevig gesticule rende, op de bank. Anderen volgden hun voor beeld; de eerste spreker, die de sterkste longen heeft, overschreeuwt eindelyk de anderen, wordt eindelyk evenwel ook overwonnen door iemand, die nog sterker schreeuwt of liever brult, en daer hy het niettemin niet opgeven wil, door den man achter hem, met geweld gedwongen te gaen zitten. Na dit larmoyant intermezzo, staet weer een ander volksvertegenwoordiger van hetcen- trum op, en eischt, dat het besluit, met meer derheid van stemmen in de vorige zitting geno men, geannuleerd zal worden. Een aental leden schaert zich met dreigende gebaren romdom dien heer, en erontstaet zulk een tumult, dat de president het nu wat al 'te erg begint te vinden. Hy bezweert de hecren toch de waerdig- lieid van het huis te handhaven, en beveelt dal men zich op de galery stil moet houden. Vergeefs begint een tooneel.dat men gezien moet hebben om het te geloovén. Een man als een hercules springt over tweebankskensheen, valt op den spreker aen en geeft hem eenen slag met de vuist dat hy op den grond rolt. De ander stelt zich te weer, doch de her cules rukt hem de fez af, pakt hem by de haren, geeft hem een duchtig pak slagen, doch wordt nu op zyne beurt weer door een paer vrienden des anderen aengevallen, die hem de kleëren van Let lyf scheuren. Nu rukken vrienden en vyanden van alle kanten aen; slokken Jiomen te voorschyn, en worden zoo goed gebruikt, dat het slot er af vliegt. Men pakt er elkaer by de ooren en de ha ren; het centrum wordteen volle hoop, wacrin de een den ander onverbiddelyk afranselt. Ver geefs zyn alle pogingen om de orde te herstel len. 1 De ministers en de meeste afgevaerdigden verlaten de zael, en daer het tumult hoe langer zoo grooter wordt, en het Alheensche janhagel aenstalte schynt te maken 0111 deel aen het ge vecht te nemen, vond schryver dezer regelen, het ook maer raedzaem zyne biezen le pakken. DLITSCIILAIVD. Reeds lang heeft men te Berlyn begrepen, dat aldaer eene bende van dieven en bedriegers moest bestaen; maer hoe die bende was inge- rigt en hoe zy werkte, was tot nog toe zoowel voor de autoriteit als voor de Berlyners een geheim. Thans echter is daervan het een en an der bekend geworden. Men heeft dit te danken aen den heer Ragotski, die, in betrekking by IX. Tweede bezoek. (38e VERVOLG.) Thans begint voor den rampzaligen zoon van 't Jeef T)e Lichte een tydstip van ongehoord lyden, dat den noodlotligsten invloed heeft uitgeworkt op het overige zyns levens; een tydstip dat hy later met tranen en sti'Oiomenonschuldig bloed heeft aengeteekend. Voorlaen, altyd alleen, dagen en nachten, van nie mand geen medelydend woord meer, geen nieuws meer, geen mogelyke betrekkingen meer met den bui ten.... Verlaten van vriend en vyand.geen troost meer, geen uitzigt meer op verlossing.... O! wat stelde hy, in zynen engen, hoveloozen kerker, wat stelde hy treffend den doemling daer van dichter Dante op den ingang wiens hel gesohreven stond: Hier geen hope meer!... Hoe dikwyls wenschte hy zinnefoos te mogen wor den, ofwel dat de bliksem hem trof, of dat galg of rad een einde kwamen brengen aen zyn ellendig leven. I>an riep hy om zyne regters en zyne regters bleven •doof; zy lieten hem liggen op zyn rottend slroo, op- gevreet vaki 't ongedierte, met zyne kruik water en zyne korst zwart brood, verkwynend van gebrek, weerloos overgeleverd aen den willekeur van wreede en onmenscheïyke bewakers.... Wat al biltere gal, wat al venyn verzamelde zich in de wonden van dat gepynigdo hart! Wat al ha et en wraekzueht ontgloeide in dat trotsche en zoo vinnig gotyslerd gemoed Later, wanneer hem zyne makkers vroegen hoe hot gekomen was dat hy, de vroolyke en lustige Klyster Licht vah eerlyds, die enkel zich had voorgesteld een dievenbende in te rigten, nu die sombere moor- denaer was geworden, de beenhouwer, gelyk men (-1,) Eigendom der Gazette van Aelst. hem alsdan heette, dan wrong Jan de vuisten en hy antwoordde dat hy alleen wist wat men hem had doen uitstaen; en, wanneer die zelfde makkers hem voor eenen te plegen manslag zagen aerzelen, uit medely- den, uit overgebleven gevoel van grootmoedigheid, zy kendeu hem, dan hadden zy hem slechts den toren van Aelst te herinneren, en de dolle kapitein sprong vooruit,en kapte en kerfde lol dat zyne wraekdorsligc woede gekoeld was in rookend menschcnbloed Soms ook kwamen andere gepeinzen zyne droeve cenzaemheid bezoeken. Dan looverde zich voor zyne oogen hel looneel zyner eerste kindscheid. Hy her dacht den goeden braven pastoor van Velsiecq die hem met zooveel liefde had opgenomen en verzorgd, die hem zooveel schoone lessen had voorgehouden, by wien hy zyne eerste communie had gedaen.... En dan kwamen op zyne jonge speelgenooten, de bedorven straelloopers, die, door raed en voorbeeld, het onl- kiemendzaed der deugd in zyne ziel hadden versmacht; die makkers,die hem waren bygebleven,die hem had den gevolgd op de eerlooze baen welke hy was inge slagen; die makkers die hy limns in boosheid over trof!... En eindelyk zyne ouders, zy.ne ouders die dat alles wisten, die dat alles met verblind en onverschil lig oog aenzagenj die hem in lui- en ledigheid lieten loopen en zwieren en opgroeien in het kwaed,... zoo dat hy nu, hun en hunne doemlyke nalatenheid te schande, voor altyd verbannen zal uit de samenleving, levend begraven in een stinkend verpestend kot, ge ketend en gebonden als een wild en gevaerlyk dier, om, morgen misschien, in 't midden der markt, onder de verachting, de vermaledyding en de toejuiching van duizende en duizende menschcn, tusschen hemel en aerde, stuiptrekkend en zielloogend le hangen spartelen aen hel walgelyk en besmeurde strop der booswichten!... en dat, in den frischlen bloei zyns levens,.... in den ouderdom van pas twintig jaren!. O ongelukkige! Smoor den godtergenden vloek die uwe grynzende lippen wilt ontsnappen, want.gy ook, gy zyl pliglig!...Neen,verwenscb uwe ouders niet!... Neen, verhef u hart tol Hem, dien gy niet teencmael hebt vergelen; lol God, den toeverlaet der wanhopi- gen; tol God wiens barmhartigheid troost en vergeeft wanneer des menschen regt kastyden moet en geen vergiffenis ineer mag schenken En dan herhaelde Jan éen voor een, de woorden die de brave pachter van by den windmolen had gespro ken; en dan dacht hy aen den grooten, edelhartigeri man wiens opperste bekommernis hel lot was en het geluk van zoovele rampzalige veriatenen als hy; en menigmael was hy.op het punt den burgemeester van Aelst le ontbieden, Vilaiu X111I Ie voel le vallen; hem alles le bekennen, zyne bende aen te klagen, du ram pen die mcriig onschuldig slagtoffer bedreigden af le keeren, vragende voor eenige genade te mogeu vluch ten verre, verre van Vlaenderen om ergens in een ver gelen oord te gaen leven, er zyn verleden te herstel len, zyne jeugd te besleden, zyne wilskracht en be gaefdheden te werk te stellen om eens misschien nog een eerlykman,eenverdienstelyk burger te worden!... Schoone droom! Troostvol vooruitzicht!... Maer zie, telkens die heilzame gedachten op kwamen, kwam noodlottig ook, als werd hydoor den duivel gezouden, een der verachlelyke wreedaerds op die nu zyne bewakers waren, en.... de minste onver diende mishandeling sloeg den ongelukkige terug in den peilloozen afgrond der wanhoop!... Dan kwam al de bittere gal weer boven; de boeteling verdween om plaets te maken voor den dollen woeslaerd, voor den blocdgicrigen onmensch die haet en wraek en verdel ging aen gansch de zamenleving had gezworen. En zoo" duerde het voor Jan dry lange dpodelyke maenden. Op Sara die, volgens hem, hem had bedro gen, op zyne makkers die met hem den spot dreven en hem lieten zitten,«op Jobbeis hel Baronlje, die ko men moest en die niet kwam, in éen woord, op al zynen aenliang dacht hy niet meer ten zy 0111 samen den ganschen boedel te verwenschen, Jaek Steven op den hoop, die, hy ook, hem had verlaten de stadsgevangenis, op bene voorzichtige vvyze achter verscheidene zaken is gekomen.» Zoo is het gebleken, dat die bende haer mid denpunt te Berlyn heeft. Van daer worden hare agenten deels naer de omliggende steden en dorpen, deels verder uitgezonden. Die reizende handlangers nemen opdespoor treinen plaets in verschillende klassen, bezoe ken de gewoone jaermarkten, zenden gesto len goederen naer alle landen en staen in betrekking met andere persoonen in de voor- naemste buitenlandsche steden. Zoo doende heeft de bende uitgebreide ver takkingen en is zy in staet om de grootste par tyen gestolen goederen met de meeste snelheid in verre landen aen den man te brengen. Van- daer ook dat wanneer de dieven niet op heeter daed worden betrapt, het gestolene steeds spoorloos is verdwenen. Dat het zoo zelden uitlekt waer het gebleven is, ligt eenvoudig daeraen dat de dieven het gewoonlyk zelf niet weten en even als by lien, ook by de heelers de geheimhouding als een punt van eer wordt beschouwd. Evenwel, of er le Berlyn een eigenlyklioofd- bestucr bestaet en of de inrichting met hare vertakkingen in eene byeenkomst definitief is geregeld, dit is nog niet met voldoende zeker heid gebleken, maer wel dat de bende te Berlyn verdeelt is in gezelschappen van 5,10,20 en 30 persoonen en dat niet slechts de leden van elk gezelschap, maer ook de gezelschappen onder ling, elkander trouw bystaen, alsook dat ieder lid een bynaem heeft en geen hunner ooit hy zyn waren naem wordt genoemd. De gezelschappen staen met elkander in be trekking door tussohenpersoonen, die te regt de helden der broederschap mogen heeten, die hiertoe alleen dezulken worden gekozen, die met de uitvoering der gevaerlykste onderne mingen en dolste streken, de mgeste eer hebben beliuelü. Onder hen is zekere Bottcherkarl, een echte gauwdief, zoo volleerd in listen en lagen, dat hy onlangs op klaerlicliten dag door den hoofd ingang uit de strafgevangenis te Spandau is ontsnapt. Nauwelyks was dat glorieryk bedryf by xle gevangenen te Berlyn bekend, of zy waren uitgelaten van blydschap en bezongen den lof van den grooten zuil der vereenigde broe derschappen. Elk gezelschap beslacC uil specialiteiten van eene bepaelde soort en heelt dan ook eene be- paelde lack. Het eene is enkel ingerigtopliet zakkenrollen, het andere opbetwegknappen van kleine voorwerpen van waerde in de winkels, een derde enkel op het stelen van stoffen en kleedingstukken, enz. kortom er bestaet eene verdeeling in zakkenrollers, straet-, winkel-, kelder-, herberg-, kolfiehuisdieven, en zoo al meer. Gelyk gezegd is, had men uit verschillende gevallen wel opgemaekt, dat er zoo iets moest bestaen, maer men had daaromtrent geen ze kerheid, en de mededeelingen van den heer Ragotzki hebben dus in zoover waerde, dat De lezer weet hoe deerlyk dc kapitein het hier in alles mis op had; doch hoe kon het anders? Voor het Barontje was er geen mogelyke kans om by Jan le geraken ten zy door de lusschenkomst van den ouden cipier, en deze zal zelf gevangen. Meermael reeds had Jobbeis dc nieuwe bedienden van den toren voorzigtig aengelasl, maer 't was telkens vergeefsche moeite geweest. Voor het publiek was Ignatius Jobbeis officier zyner parochie; in het geheim was hy efen der gevaerlykste prangdieven van de bende: hy en Jan waren oude ken nissen. Jan had hem onder alle anderen aengewezen, omdat hy geenszins twyfelde of zyne hoedanigheid van beambte moest hem onfeilbaer lol 's stads gevan genen toegang hekomen. Ook, wy herhalen het, ern stige pogingen had Jobbeis beproefd om de hem opge legde zending te volbrengen; maer de dronken Steven met zyne oolyke Sara hadden, zooals men zegt,geheel hel spel verbrod en niemand meer mogt binnen by Jan De Lichte al ware hy sergeant en officier geweest van Braband's hoofdstad. Dan, aen alles komt een einde, en den I september van 't jaer van gratie 1746 was de straf van Jack Steven uit: hy was vry. Veertien dagen nadien werd hy in zyn ambt hersteld. Zulke schoone beloften had hy ge- tlaen, zoo druk had hy gezworen van nimmermeer le drinken, zoo ernstig en welgi*neend sprak en protes teerde hy, dat hy zyne eigene woorden geloofde en de overheid niet beter dacht of de harde les had Jack voor altyd bekeerdi Welke blyde dag voor Steven wanneer hy weder in bezit kwam van zyn yzcrwerk en zyne geliefkoosde sleutels nogmaels* onder de gangen van den toren mogt doen rammelen! Als nalucrlyk namen zyne voe ten de rigling van de kroeg en Jaek ging eens terdege zyne herstcllingvieren'twas iinmerszoo langgeleden dat hy geen bier meer had geproefdMaer hy wedcr- hield zich in tyds en herdacht zyne beloften:'twas aen zynen ongelukkigen vriend Jan dal hy meende zyn eer ste bezoek verschuldigd te zyn. Wordt voorlge»et)i

De Gazet van Aalst | 1873 | | pagina 1