Kaetspel (Esplanadeplein). het bestaen der Vereeniging is geconstateerd. Of er nog meer is uitgelekt, of hy ook te weten is gekomen waer een agentschap van dieven of heelers is gevestigd, or hy ook zekere per- soonen als leiders heeft hooren noemen,jdiens- aengaende is niets openbaer gemaekt. Vermoedelyk weet de overheid nu wel meer ■er van, maer houdt zy dit geheim, ten einde die broeders in stille-zooveel te beter in 't oog te kunnen houden. Daerentegen wordt een niet onbelangryk punt openlyk bestatigd, namelyk dat de heer Ragotzki heeft ontdekt, dat de broe derschap een aental leden juist indeBerlynsche gevangenis heeft aengeworven. Wanneer daer een zeker aental veroordeelden by elkander in een lokael zyn gehuisvest en onderhen een paer leden vandeberuchte broe derschap zyn, zyn deze altoos er in geslaegd om eenige nieuwelingen in hun verbond te doen opnemen. Daerom is nu het plan gemaekt om de veroor deelden over te brengen naer de grootc gevan genis aen he.t Plozenmeer, die geheel anders is ingericht, en de tegenwoordige gevangenis (Stadtvoigtei) alleen voor preventieve gevange nen te bezigen. OOSTEWRYK. De uitdeeling der pryzen aen de bekroonden der wereldtentoonstelling heelt dynsdagnamid dag plaets gehad. Hierby waren tegenwoordig; de leden van het keizerlyke huis, de ministers, het diplomatieke korps, de overheden en de verschillende kommissiën der tentoonstelling. De aertshertog Renier overhandigde aen den aertsheitog Karel-Lodewyk de lyst der over- winnaers. Hy maekte vooral de opmerkzaem- heid wakker over de belangrykheid der tentoon stelling en liet zich het oordeel van den inter nationalen jury overhandigen. Deopperbestuer- der las vervolgens de lyst der eerediplomas af en deplde een gedrukti? lyst rond, waerin de toegewezen pryzen aengeschreven stonden. Hy eindigde met de bestuerdersder tentoonstelling te bedanken in naem der tentoonstellers. Ziehier de lyst der belgische tentoonstellers, welke eerediplomas ontvingen: Groep der mynen: De ingenieur Chaudron, van Brussel; hetbestuer der mynen Bascoup en Marimont. Groejt van akkerbouw: Het bestuer van akkerkouw by het ministerie van binnenlandsche zaken; de school van tuinbouwkunde te Vilvoorde. Groep der •scheikundige nyverhedenM. Solvay. Groep dei- weefsels: De Koophandelsktmer te Gent, MM. Reysen te Brussel, Simonis te Verviers, de gentsche linnenmaetschappy endemaetschappy der Lys te Gent; M. Verde-Delisle en C. te Brussel. Groep der metalen: Naemlooze maet schappy van zware smeltovens smissen en mynen in Silesië en België; M. Chaudoir te Luik. Groei) der machienen: MM. Bede en C. te Verviers; maetschappy John Cockerill te Seraing. Groep der militaire wapens: Koophandelskamer van Luik. Groep van onderwijs: Landbouwschool van Gembloux, ministerie van binnenlandsche zaken. De plechtigheid is gesloten door een dryvou- nigen neiiRreei voor aen keizer. De Carlistische afdeeling, welke aen gene zyde van den Ebro in het veld is getreden, heeft er hare eerste overwinningen bevochten, onder de bevelen van cabecilla Hierro. De eerste overwinning had plaets te Medina del Pomar, een stadje van 1200 inwoners; de tweede te Villarcoya, beide in de nabyheid van Burgos gelegen. De vrywilligers dier plaetsen lieten in handen der Carlisten eene groote hoeveelheid geweren, municiën en kleedingstukken achter. Er is te Pena della Plata een proefnummer verschenen van de toekomende Carlistische Gazeta. Haer titel is El cuartel real (Het konink- lyk hoofdverblyl). Voor het oogenblik zal zy slechts tweemael per week verschynen, gevuld met dekreten, officiëele verslagen, enz. In het eerste nummer leest men, dat de junta real van Navarra eene vrywillige leening heeft uitgeschreven, ten bedrage van 4 millioen realen, en dat de ontruiming van Elisondo door de republikeinen en de inneming van Mondrago officieel zyn. Het garnizoen der ingenomen stad, is ia vryheid gesteld, maer de gevonden wapens en municiën zyn prys genomen. De oproerlingen van Carthagèna hebben de galeien geopend en 1500 galeiboeven gewa pend. Volgens officiëele bescheiden hebben de Carlisten tegenwoordig 26000 man voetvolk, 450 man ruitery en 17 kanonnen. EIVGELAKU. De steenkool velden beslaen in Engeland eene oppervlakte van 5400 vierkante engelsche my- len, jn Erankryk 984, in Pruisen 960, in België 510, in Bohemen 400, in Westphalen 580, in Spanje 200, in Rusland 100 en in Saksen 30 eng. mylen. In de Vereenigde Staten Noord- Amerika wordt die oppervlakte op 196,650 mylen begroot, een voorraed bevattende, welke 12 mael zoo groot is, als dien van geheel Europa, 22 mael grooter dan dien van Enge land. CYFERS. De Broeders der christelyke scholen hebben in Frankryk 1,777 scholen, verdeeld in 5,873 klassen waer 310,244 kinderen en volwassen een volmaekt lager onderwys genieten. In Parys en in de omstreken der hoofdstad hebben zy 103 scholen, verdeeld in 473 klassen gevolgd door 28,780 leerlingen. Het 'is geweten dal de stad Parys een zeker getal studiebeurzen heeft gesticht op kollegien en verschillige scholen. Deze beurzen worden jaerlyks ten gevolge van een algemeen konkoers uitgedeeld. Nu, van 1848 tot 1873 zyn er 1135 diergelyke beurzen gewonnen. Van die 1135 zyn er te beurt gevallen aen de leerlingen der Broeders 913 tegen 222 aen de leeke scholen, 't zy iets als de 4/5 tegen i/ö ten voordeele der BroedersDees jaer, op 100 beurzen, wonnen er de Broeders 70. En die zelfde verdienstelyke onderwyzers durft men weetnieten noemen, lichtdompers die het volk in de onwetendheid laten! Volgens een statistiek van 1867, waren er in de middelprovincien van Frankryk 33 h 66 en zells, in het departement van Finisterre tot 68 per honderd kinderen en volwassen, die noch lezen noch schryven konden. Wat zou het zyn be moeiden zich daer de Broeders met het onder wys niet van het volk Het goed dat zy stichten in Frankryk doen de Broeders ook in België, al waer even als in de landen der wereld waer er vyanden zyn van godsdienst en godsdienstig onderwys, die vrome werkers voor al hunne moeite en zelfsopoftering dikwyls niets anders krygen dan schimp en smaed. Doch wy, Aelstenaers, wy kennen ze; sedert jaren hebben zy hier hunne preuf gestaen en de duizende kinderen uit al de standen der be volking die zy hier reeds hebben onderwezen en opgeleid zyn daer om het vertrouwen te regtveerdigen dat de ouders in hunne gestich ten stellen. Op de prysuitdeeling van St-Lievens ensionnaet, 12 dezer, mochten zy alweer op- omen met eene gansche klas van 16 leerlingen die allen, zonder eene uitzondering dees jaer hun diploma voor den provincialen Jury hadden bekomen. In de hoogere vakken van het onderwys en namelyk by de Universiteit van Leuven, tellen zy reeds menig verdienstelyken leerling en het getal ervan belooft jaerlyks aen te groeien. Eer aen de Broeders der christelyke scholen. Opening en Sluiting der Jacht. De Moniteur van verleden maendag deelt het vol gende mede De opening der jacht is op de volgende tydstippen vastgesteld Op 27 augusty aenstaende, voor de provinciën Ant werpen, Brabant, Oost- en West-Vlaenderen en Lim burg, even als voor de op den linkeroever van Samber en Maes gelegen gedeelten der provinciën Henegauw, Luik en Namen, het grondgebied der sleden Luik, Hoei en Namen inbegrepen. Op 1 september aenstaende, voor de provinciën Luxemburg en de gedeelten der provinciën Henegauw, Luik eu Namen, welke tusschen de Samber en de Maes en op den rcgleroever dier rivieren gelegen zyn. De jacht met hazenwinden en brakken is' in alle ge val slechts loegeslaen van af 15 september, en de jacht op de faisanten van af 1 October. Daer, waer men het wild op het spoor door den sneeuw zóu kunnen volgen, is de jacht in de vlakten opgeschorst; zy blyft in de bosschen toegelaten even als op het waterwild, langsheen het zeestrand, in de moerassen langsheen de stroomen en rivieren. De toelating tot elke soort van jacht houdt op, den 34 december te middernacht. By afwyking van hel voorgaende, zyn de klopjach ten oj» hel grof wild en de jacht op de konynen in de bosschen toegelaten tot op 31 january 1874; de jacht op de koayneu by middel van fretten en zakken is het gansche jaer toegelaten; dc jacht op het water-en trek wild op den zeeoever, in de moerassen en langsheen dc slroomen en rivieren, blyft in al de provinciën ge opend tot op 30 april aenstaende in begrepen, en de jacht, met brakken (chiens courants) zonder vuerwa- pens tot op 15 meert, in de provinciën Oost- en West- Vlaenderen; lol 31 meert, in de provinciën Antwerpen cn Ileuegauwjtol 15 april in begrepen,in het gedeelte der provincie Luik dal op den linkeroever der Amblève ligt, en tot 30 april in de provinciën Luxemburg cn Namen. Verleden zondag is het de party van Thollenbecck die gewonnen heeft. Zondag 24 augusty ten 3 uren namiddag spelen de partyen van Chióvrcs en Lessen. Zondag 31 augusty om 3 ure namiddag spelen de partyen van Sl-Pietcrs-Capellen en Erembodegem. Maendag 25 augusty om 5 ure namiddag by C. Van den Broeck loting der 4" ronde. De herziene kiezerslysten zyn op de gewone plaet sen alhier aengeplakt. De persoonen die reclamatiën zouden hebben te doen gelden .of niet ingeschreven zyn, moeten dit voor 31 augusty doen. De heer Willem Marneffe, sergeant,professor van schermkunst in de Troepskinderen-School alhier, heeft den 16 augusty II. te Antwerpen in de groote zael van gymnastiek den eersten prys behaeid met den degen (goude medalie) en den 18 augusty in de maetschappy der gewezene onderofficiers den twee den prys met den degen (zilveren medalie.) Den zeiven onderofficier heeft zich meermaels on derscheiden cn had reeds do hierondcrslaende pryzen behaeid In 1867 derden prys met den degen in de sociëteit St-Michiel te Gent (vergulde medalie). In 1868 eersten prys ter gelegenheid der gemeentefeest van Brussel (vergulde medalie en 2 degens). In 1872 eersten prys met den degen on de gemeentefeest van Schaerbeke (vergulde medalie). ln 1872 tweeden prys met den sabel in de maetschappy St-Joris te Gent (vergulde medalie). In 1872 tweeden prys met den degen in de sociëteit St-Michiel te Gent (gouden medalie). ln 1873 tweeden prys met den degen tot Ixelles (vergulde medalie). In 1873 eersten prys te Ath (vergulde medalie en 2 degens). By koninhlyk besluit is 't gehucht Schoonaerde, onder Wichelen, tot eene afzonderlyke gemeente in- gerigt. Het belgisch gouvernement heeft zyne bytreding gezonden aen het internationael postkongres, dat den 1 september te Bern moet vergaderen. Die bytreding is gegeven op de stellige verklaring van de duitsche kanselary, dat de fiskale belangen van Belgie zullen geëerbiedigd worden, en dat ons land gansch zal scha deloos gesteld worden voor de verliezen die het zou kunnen lyden, ten gevolge der afschaffing van hel doorvoerport, dat de beste inkomsten der belgische posten uitmaekt. Aen l'Ami du Limbourg wordt gemeld, dal het onderzoek naer kolenmynen onder de gemeente Kerkrade, door den heer Fr. Munnich bewerkstel ligd, met goeden uitslag is bekroond. Op het einde der vorige week had men steenkool ontdekt in den omtrek van Onderste-Locht cn ^Ikenhuizen. Maet- regelen zyn genomen om de vondst te constateeren. Verleden vrydag morgend heeft een boosaerdige kerel steeuen geworpen in den winkel van M.De Vos, goudsmid op de Groote Markt te Brugge, en het groote venster verbryzeld. Goud- cn zilverwerk, kelken en kruisen vlogen overhoop. Men zegt dal de schade byna 3000 fr. bedraegt. De kwaeddoener, wiens inzigten men niet kent, is onmiddellyk aengchoudcn en naer de gevangenis gebragU Maendag nacht, om '1 oer, is te Antwerpen over leden de heer Lodewyk Gerrits, in den ouderdom van 46 jaren. De overledene was gemeenteraedsheer van Antwer pen geweest, en was thans nog volksvertegenwoor diger. Het is een groot verlies voor de Vlaemsche letterkunde, voor ue Vlaemsche beweging en de Antwerpsche meetings De troep Bohemers, welke te Antwerpen van Brussel was aengekomen en zich binnen de Berchem- sche poort had neêrgezet, is dynsdag namiddag dojor de gendarmerie buiten de stad gebragt. Zy hebben hunne legerplaetsen, op aenduiding der policie, ach ter dc vestingwerken mogen opslaen.doch woensdag hebben zy dezelve reeds moeten opbreken, om zich in de rigling der fransche grenzen te begeven, waer- heen zy door de gendarmerie zyn worden gebragt. Die bende zwervers bestnet uit een dertigtal per soonen van een morsig, doch schilderachtig voorko men; rond hunuc legertenten graesden zestien lame- lyk schoone peerden en hunne veelkleurig gestreepte tenten zyn over hunne acht kleine wagons gespannen. Alhoewel deze lieden er zeer vuil uitzien,zyn zo niet temin hooveerdig cn fier op hun lang zwart haer, dat, zoowel by de mannen als by de vrouwen in vlechten tot op de borst hangt, en die zy met zilveren bellekens, muntstukken, zeeschelpen, enz., versleren.Allen gaen blootsvoets, behalve dry der mannen die leerzen dra gen, en zoowel de vrouwen en kinderen als de man nen zitten gedurig met de pyp in den mond. De mannen oefenen het bedryfvan ketellappers uit, maer de vroi^ven en kinderen bedelen op de onbe- schaemste wys, en verlaten de bezoekers niet, voor dat zy van deze eenig geld hebben ontvangen. Terwyl zy geld vragen, laten zy zich neérvallen en kussen den grond evenals de schoenen, de kleederen en de knoopen der bezoekers. De gendarmerie, welke gedu rig ter plaelse was, scheen zich echter om die bede- lary niet te bekreunen. In de zitting van den gemeeuteraed van Verviers, heeft maendag avond een vry hevig tooneel plaets ge had. By de beraedslaging over de gemeenterekening, betrekkelyk het gazlieht, vroeg men te regt, dat het sehcpene-kollegie eenen oproep tot de verschillende gazmaelschappyen zou doen. Een lid van deu raed, M. Loslever, een jong advokaet, heeft M. Ortmans- Hauseur burgemeester en voorzitter, verweten van in de beraedslaging te zyn tusschen gekomen en te heb ben gelogen.De burgemeester antwoordde hierop dat zy elkander na de zitting over die beleediging nader zouden spreken. Toen de zitting geëindigd was, is de burgemeester inderdaed by M. Loslever gegaen en verzocht hem zyne woorden in te trekken, hetgeen door dezen werd ge weigerd. Toen werd de burgemeester woedend en gaf aen gemeld raedslid eenen slag in het aengczicht, waerop M. Loslever antwoordde, door de omstaende raedsleden tot getuigen te nemen over deze beleedi- ging- Er heerschte eene groote opgewondenheid onder al de raedsleden, welke onmiddellyk daerop het stad huis verlieten. Men meldt dat een dertigtal mynwerkers uil Tilleur en Ougrée naer Amerika vertrokken zyn. De koolmyneigenaers laten in veel mynen maer vier dagen in de week meer werken; er liggen met gansche hopen kolen; doch liever dan die met afslag te ver- koopen, verminderen zy het werk. Zy zyn menschlie- vend, die ryke koolmyneigenaers! Volgens de laetste berekeningen bedraegt de bevolking van Europa 301,600,000 zielen, die van Azië 794 millioen, die van Afrika 192,520,000 die van Amerika 84,524,000 en die van Australië 4,356,000 zielen, tolael 1377 millioen menschen. Londen heeft de grootste stadsbevolking en wel 3,254,260 zielen, dan volgt Su-lchoo in China met 2 millioen. Parys met 1,835,000, Peking met 1,684,000, Jcddo met 1,554,400, Canton met 1,248,000, Konstantinopel met ruim 1 millioen, Siang-tan in China met 1 millioen. New-York met 942,292. Weenen met 833,855 en Ber- lyn met 825,389 inwooners. Uit zeer goede bron verneemt de VI. Cl. het volgende zeer geheimzinnig voorval: Eene jeugdige dame van 18 a 20 jaren was onlangs te Rotterdam (Holland) op het Rhynspoor gegaen. Haer vader, die haer naer het spoor begeleidde, had haer een afzonderlyke coupée bezorgd. Op 't oogen blik dat de trein zich in beweging zette, sprong tot hare niet geringe verbazing een aenzienlyk gekleed heer haestig in hetzelfde coupée, waerin ,zy gehoopt had alleen te zullen blyven. Na eenige oogenblikken de dame vriendelyk en voorkomend bejegend te heb ben, deelde gemelde heer haer mede, dat zy hem eenen dienst moest bewyzen, waerop hy hoogen prys stelde. Natuerlyk was het antwoordals die dienst in myn vermogen ligt. De dienst ligt in uw vermogen, antwoordde hy; geen letsel zal u worden aengedaen, maer zoo ge my weigert, zyt ge een kind des doods. De dame ontstelde en verbleekte, maer verklaerde zich op genade en ongenade over te geven. Ik zal u blinddoeken, wedervoerhaerreisgezel, en u overigens met rust laten. "'Onmiddellyk had hy haer eenen blinddoek voor de oogen gebonden. Toen de trein ongeveer dry kwart uer gestoomd had tot by Gouda, en gedurende dien lyd het geblinddoekte meisje in doodsangst had doorgebragt, werd haer de blinddoek afgenomen, en thans zag zy niet meer een heer, maer eene deftige gekleede dame naesl haer zitten. Juf vrouw, sprak do in eene dame veranderde heer, uw dienstwerk is afgeloopen; gy hebt my een onschatba- ren dienst bewezen, en beloof my nog slechts dat gy dit voorval zes weken lang zult geheim houden; na dien tyd moogt gy het ruchtbaer maken; ik hoop een- mael uwen dienst te kunnen vergelden. Gouda riep de kondukteur, en onder beleefde groete aen het meisje, stoof de dame den trein uit. Zes weken lang was het meisje ten prooi aen angst en verwarring, ten gevolge van het voorval, en hare huisgenooten konden het raedsel van haren onge- wonen toestand niet verklaren. Eindelyk, na zes we ken kwam zy opgeruimd en verlicht den familiekring binnen en verhaelde wat haer deerde en wat haer was wedervaren. Tot nog toe is het geheimzinnig voorval onver- klaerd gebleven. Nieuwsoortige werkstaking! Een Duitsch ban kier had de zonderlinge gewoonte jaerlyks op de sterfdagen zyner ouders eenen man te laten vasten, tegen vergoeding van 3 thaler per dag. Een paer jaer was dit goed gegaen, tot dat de bankier met het derde jaer een bezoek kreeg van zynen gesalariëerden boc- tedoener,die verklaerde den volgenden dag zyne func- liën van onthouding niet te willen waernemen, dan tegen verhooging van loon. Maer waerom dan niet?» vroeg de verbaesde bankier. Wel,» was hel ant woord, c omdat de levensmidddelen zoo duet' wor den! Eenigen tyd geleden verloor men te Northeira (Duitschland) een aenzienlyk getal paerden uit hoofde van de ontsteking der darmen, waervan de oorzaek vooreerst onbekend was. Men is eindelyk gewaer ge worden, dat de kwael teweeg gebragt werd door het hooi, waerin het microscopisch onderzoek eene over- groote hoeveelheid deed ontdekken van een onge dierte, behoorende tot het slachncarwi /cenarius, waerin ook begrepen zyn dc maden van den kaes en van het droog fruit. Het is dus geraedzaem gedurende de vee ziekten h<5bi en strooi te onderzoeken by middel van den microscoop, dewyl het beste voeder, als het in vochtige plaetsen is bewaerd, weldra kan bevuild worden door ongedierte. Barnum, de Amerikaensehe vcrlooner van won derheden, heeft den uniform gekocht, welken Frederik de Groote na zyne dood aen had. Dit kleedsel voor 50 thaler verkocht aen een oud kleerkooper, door den kleinzoon van den knecht aen wien hel na de begra ving gegeven werd, was onlangs door een Engelseh- mau voor 8000 fr. gekocht. De keizer van Duitschland het bestaen van den uniform in questie vernomen hebbende, bood aen hem over te nemen. De Engelschman vroeg er 20,000 thaler voor. De keizer, wiens spaerzaemheid in Europa gekend is, aerzelde die som te betalen. Er werden onderhande lingen aengeknoopl tusschen de keizerlyke intendentie en den gelukkigen bezitter van het kleed; maer Bar num die kennis kreeg van de zaek, betaelde de 20,000 thaler en droeg den uniform naer Engeland, zonder keizer Wilhelm lyd te laten om een besluit te nemen, 't Is in Amerika dat de uniform zal getoond worden. De nieuwsbladen melden het zenden naerEuropa van beendermeel uit Australië. De dieren kweekers uit dit werelddeel, na er in gelukt te wezen om hun overschot van yleesch te verkoopen, hebben onlangs de gedachte opgeval van ook de beenderen uit te voe ren. Eene lading van 100 tonnen is naer Londen ver zonden. Deze handel zal stellig in Europa gelukken. De beenderen volgens eene nieuwe doenwyze behan deld, worden vervormd tot saemgedruktc koeken, iets wat hun vervoer vergemakkelykt. Kerkelyk Nieuwe. De volgende benoemingen zyn gedaen door Zyne D. Hoogw. voorde verschillige gestichten van onder wys: teGeeraerdsbergen, M. UeBrydel;teOudenaerde, M. Dacns; te Ronse, M. Nuyts; te Lokeren, M. De Praetere; te Gyzegem, M. Verhellen; in de Normale school van St-Nicolaes, M. Uyttersport en Goosens; al deze Heeren behooren aen het Seminarie. De eerw. heer Hermans, professor te Lokeren, is onderpastoor benoemd te Temsche en de eerw. heer Koppens, professor te Gyzegem, onderpastoor te Schoorisse. Krachtens het exaem, hetwelk zaterdag in het Seminarie plaets had, zyn er 41 jongelingen aenge- nomen tot dp leergangen der philosophie. Twee eerw. heeren onderpastoors van ons bis dom zullen in 't kort, met toelating van Z. D. Hoogw. den Bisschop, vertrekken naer devreemde zendingen, te weten: M. De Roo, onderpastoor>van Temsche, die voor Oregon-city bestemd is, en M. J. Arents, onder pastoor van Schoorisse, die zich naer het nieuw bis dom van Opdensburg begeeft. Rampen en Ongelukkeu. Vrydag om 41/2 ure van den morgend, is aen de Geeraerdsbergschebrug alhier, het lyk opgevischt van zekeren Ch. Callebaut, remplacant by het regi ment Kanonniers, in garnizoem te üiesl. Men schryft uit lddergem, 20 oogst Toen ik zondagavond 17 dezer 11. om 7 1/2 uer huiswaerts keerde, zag ik zuidweslvvaerls eene hel dere kolom opstygen, en inderdaed myne meening was niet bedrogen, welhacst zag ik maer al te wel; het huis en stallingen van zekeren Van der Meulen, herbergier-te Ninove half weg Okegem, stond in volle vlam. Het vermakelyk kermisuer, keerde in rouw, en in min dan een uer was alles de prooi der vlammen, Blusschen kon men niet, daer er op de hoogte des kouters geen water te vinden is; koei en verken zyn gered; doch, oogst, meubels, klceren, linnen, her- berggerief, niets is aen de vlammen kunnen ontrokken worden. Het huis en de meubels waren verzekerd by de compagnie la Belgique voor 4000 fr. Het schynt dat de onvoorzichtigheid alweer de moeder der ramp is. Dezer dagen hield een omnibus van den tramway stil aen de kerk van Laken; de voerman maekte hel peerd los, om het aen den anderen kant van den omnibus te spannen, ten einde naer Brussel terug te keeren, toen het dier door 't muziek van eenen malle molen verschrikte en den voerman ontsprong. Aen den barreel van den yzeren weg liep het een jongentje van 7 jaren omver, dat zyne moeder by de hand "hield, welke laetste in bezwyming viel, terwyl haer kind byna dood werd opgenomen. Men bragi den kleinen stervende naer het St-Maria gasthuis. Het peerd kwetste in zynen loop nog verscheidene persoonen en liep naby den tweeden barreel, nog twee voorbygangers, de eehtgenoolen Gerard, over hoop; deze werden in een yselyken toestand opgeno men, de man had eenen slag van het peerd aen het hoofd, de vrouw had den linker voorarm gebroken en met wonden overdekt; waerschynlyk zal dit lid moeten afgezet worden. M. Gerard is door dit ongeval in zyn verstand geraekt. Byna terzelfder tyd liep het peerd in zyne woeste vlucht eene dame en een kind over het lyf, welke beiden erg aen het hoofd werden gewond. Al de slagtoffers bevinden zich in eenen byna hopeloozen toestand. Zondag werd in den dreef van Terkameren-bosch, een meisje van 7 jaren oud, door eenen omnibus van den tramway verpletterd en op den slag gedood. Verleden vrydag morgend is op den spoorweg van Gent-Brugge een ongeluk gebeurd dat de ergste gevolgen had kunnen hebben. Op een paer uren van Brugge is do as gebroken van eenen waggon, die juist achter de lokomotief kwam, en de vyf achtereen vol gende waggons werden op elkander verbryzeld. Men kan denken wat opschudding dit onder de reizigers bragt, die zich in die rytuigen bevonden. Alles werd op elkander geworpen, en toen men kon opstygen, stelde men met een onuitsprekelyk genoegen vast, dat niemand erg gekwetst was. Enkel eene dame had ge heel haer zyden kleed, rokken, enz., gescheurd en had eene kleine wonde aen het been. De lieden die zich in de rytuigen bevonden mogen van geluk spre ken, want het is een wonder, als men die puinhoopen zag, dat er geene groote ongelukken zyn gebeurd. Er zyn waggons van Brugge gekomen om de reis te kun nen voortzetten. De schade welke de spoorweg-kom- pagnie van Gent-Brugge heeft geleden is nog al aen zienlyk. Men meldt uit Lier: Donderdag laelstleden, rond 3 1/2 ure des morgens, is er op den yzeren weg, aen de barreel op den Berlaerschen steenweg, een groot ongeluk gebeurd. De genaemde Leopold Van de Putte, 24 jaren oud, ongehuwd, koopman in kalveren en woonachtig te Tongerloo, kwam met zyne kar, door

De Gazet van Aalst | 1873 | | pagina 2