N° 141. Zondag 14 September 1873. 3de Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. De Bende van Jan de Lichte, Aelst, 13 September. Buitenlandseh Nieuws. G-azette van Aelst Dot Bureel van Bet bind la gevn.tlgd I» do KopelleMruet 11, „ae.- allo brieven, golden, en*, vrachtvry moeten toegezonden worden. Abonnement.pry. B fr. 'ajoera, vooraf betnelbner. Voor den bnlten ban men In.chryveu In al de po.tkantooron, en voor de Iandelyke gemeenten by de briefdrager.. FRANKRYK. Te Straetsburg, zegt de Moniteurheeft de betaling der laetste 250 inillioen van de oor logsbelasting plaets gehadwaervan waerschyn- lyk heden nog kwitantie door het duitsch gou vernement zal afgeleverd worden. Sedert 5 dezer zyn de duitsche bedienden bezig met het tellen en opnemen der species. Dit overzicht duert zooveel te langer, daer er eene aenzienlyke som betaeld is in stukken van 5 fr. en omdat de pruisische kontabels zoo uiterst nauwgezet zyn. De dagbladen van Straetsburg zeggen wer- kelyk, dat er uit Parys, Mulhausen, Brussel en Keulen, 29 waggons zyn aengekomen, geladen met stukken van 5 fr., in zakken van 10,000fr. Elke waggon bevatte ongeveer 1,250,000 fr. Bovendien zyn er 92 millioen betaeld in wissels. Zie nu wat de Francforter Zeitung over de fransche milliards zegt: De milliards der oor logsbelasting hebben de duitsche natie in den zelfden toestand geplaetst, waerineen man ver keert die onverwachts een groote prys wint in eene lotery. Die prys doet hem aen zyne ge- woone bezigheden verzaken en brengt hem noodzakelyk tot overdreven uitgaven. De snelle toevloed van groote kapitalen heeft voor onmiddelyk gevolg eene verhooging van al de pryzen en schenkt het leven aen eene koortsachtige spekulatie. Nergens zyn de be lastingen verminderd; er is slechts een onbe duidend deel der oorlogsbelasting aengewend tot delging der openbare schuld, want het grootste deel der vyf milliards is uitgegeven voor militaire noodwendigheden, welke kunnen aenzien worden als een hinderpael voor elke waerlyk vryzinnige ontwikkeling. Die zware aderlating zal geen groot nadeel aen Frankryk toebrengen; maer integendeel is het zeer twyfelachtig of dit geld wel eene wel- daed voor Duitschland zal zyn. Dit is ook de geschiedenis van Spanje, welk land geruïneerd werd door 't goud van Peru en het zilver van Mexiko. De onverwachte over vloed dier edele metalen vermoordde by de Spanjaerden den handel, de nyverheid en den akkerbouw. De haet die de Franschen den Duitschers toe dragen, is nog geenszins geweken. Het volgende voorval geeft hier weer een sterk bewys van Een jong koopman uit Straetsburg was met een spoorwegbeambte naer. Abricourt gereisd, om aldaer een hunner vrienden, ookeenspoor- (i) IX. Tweede bezoek. (41® VERVOLG.) Het was niet zonder zekere beschroomdheid dat 't Barontje het schrikverwekkend en zoo akelig ver- maerd torenkot binnentrad; dat hy op zich de lood zware stalen deur hoorde sluiten achter welke reeds zoo menig geheimnisvolle drama was afgeloopen; dat hy die zwarte bonkmuren betastte, stomme getuigen van onbeschryflyk verdriet en lyden; dat by de dikke duisternis peilde onderwelke hy zynen langvermisten vriend en makker, God weet in welken toestand, ging wedervinden. Hy haelde eene dievenlanteern van onder zyn kleed en de heldere strael zocht dansend den kerker rond, totdat zy eindelyk den hoek ontdekte waer de kapitein lag ingepakt. Hy sliep, de kapitein: hy droomde, de ongelukkige, dat geheel Aclst in brand stond, en dat hy met zyne bende zegevierend was aen 't dansen op de puinen der stad Jobbeis aenschouyvde den slapenden. Hy wist, hy, officier van politie, hoe gevang en gebrek op korten tyd eenen man kunnen afwerken;'hy wist op voorhand dat het geenszins de pronte flinksche kerel van eertyds was dien hy, na zeven maend, hier ging ontmoeten; en nogtans, het yselyk vertoog dat zich daer iq den persoon van Jan de Lichte opdeed, over trof zoo pynlyk zyne verwachting, zoo grievend al wat hy zich had ingebeeld, dat hy, walgend, het hoofd afkeerde en vergeefsche poging inspande om •zyne ontroering to bedwingen Dan, er was geen tyd te verliezen en hy schudde Jan by den arm. Jan wrong zich.grollend in zyne kryschende yzers en opende de oogen.... Zyn gezicht, door lichaems- verzwakking en door de- schier nooit opgeklaerdc duisternis des kerkers verflauwd, was tégen het scherpe licht der lanleern niet meerbestand,ennypend sloten zyne geprikkelde oogleden zich weder toe. Wie daer! gromde hy. Ami! was het antwoord; en Jobbeis sloot koortsig de geboeide handen van zynen vriend in zyne beide handen. Ëigrndom der Gazette van Aelst. wegbeambte, een bezoek te brengen. Later reisden zy met dezen verder naer Luneville. Nauwelyks hadden zy daer den trein verlaten of het volk liep te zamen en kondigde razende en tierende de overige bevolking van Luneville de aenkomst der Pruisen aen. In eenoogenblik waren een 800tal persoonen om de dry Duit schers heen geschaerd en drongen hen, onder vloeken, duwen en een regen van steenen boven bun hoofd, de stad binnen. Een der Duitschers, die in uniform was, had het geluk door degen- darmen aen het grauw onttrokken en onder bedekking naer de statie gebragt te worden. De beide anderen bleven achter, aen de woede der Franschen prys gegeven. Toen zy aen een veldwachter om hulp vroegen, riep dezen hen toe: Ik ben niet hier om de Pruisen te be schermen. Zy werden langzamerhand onder de grofste mishandelingen naer eene brug gedrongen, en als uit eenen mond hoorde men, werp ze er in. Eensklaps vertoonde zich een fransch ka pitein, drong door het volk en gebood met luider stem stilte en rust. Weder verhief zich als uit een mond de kreet: werp hem er ook in, die Pruis, en zeker hadden alle dry het zelfde lot ondergaen, ware hy er niet in gelukt de rondom staende militairen over te halen, mede te werken om de rust te herstellen. De wacht die op 50 passen afstand stond, deed niet de geringste poging om tusschen te komen. Men gelukte erin de Pruisen, onder geleide van 4 man naer de kazerne te voeren. De kommandant betuigde zyn leedwezen over liet voorgevallene, doch achtte het niet moge- lykhet onder militaire bedekking naer den spoorweg te brengen, daer dit mogelyk eenen oproer tengevolge zou hebben. De menigte was thans aengegroeid tot een getal van 3000, ron dom de kazerne geschaerd. Velen klommen op de vensters, t anderen wierpen steenen naer binnen. Zelfs de soldalen in de kazerne namen eene dreigende houding aen en de kapitein moest de grootste voorzichtigheid in acht ne men, om zich en zyne beschermelingen voor mishandelingen te bewaren. Zy waren nu wel in de kazerne, maer moesten er toch weder uit. De kommandant stelde voor hen onder ge leide van 15 man en den dapperen kapitein, langs zypaden, naer den spoorweg te voeren. Zoo gezegd, zoo gedaen, de kapitein ging voor uit, maekte den weg vry en zoo trok men nu door tuinen, huizen enz. Het grauw had echter lont geroken. Zoodra zy weer eene straet passeerden, was ook het volk weer daer; steenen, stooten en vuistslagen vielen om het hardst. De kapitein zag zich ge- noodzaekt zyne soldaten gebruik van hunne Naes! riep Jan.... Ha! Eindelyk toch!.,.. Wacrom zoo lang verloefd Vriend,sprak dc geschokte sergeant, wist gy wat moeite hel heeft gekost om te geraken waer ik ben Dat raed ik.... Maer eindelyk toch, daer zyl gy! Hel zoo lang, het zoo druk betrachte uer der verlos sing is geslagen!.... Haest u, myne ketens los, ik vertrek met u, aenslonds!.... De sergeant verkeerde in nypende verlegenheid. Aen 't werk! riep Jan, wat hebt gy te aerze- len?.... Vriend, sprak Jobbeis, aenhoor my. Ik ben hier binnengedrongen, hier, in dees ongenaekbaer kot, op straf van ambt en beslaen, van aenzien en vryheid te verliezen. Doch voor u zouden vvy alles wagen, dat weet gy; voor u, meer dan voor welkdanig ande ren makker, slaen wy allen voor éenen, en, hier ben ik. Ik wist, van den anderen kant, dat gy een man zyt vol moed; dat kapitein Jan voor geen armzalige vvederwaerdigheid of tegenkanting is uit het spoor te slaen, en.... De kapitein keek Jobbeis halstarrig in d'oogen, niet radende waer de spreker met al die omwegen henen wilde. Jan, brak Naes eensklaps af, ik heb slecht nieuws voor u, maer.... ik heb er ook goed. Jan bleef sprakeloos den sergeant aenstaren. Byleis of zagen heb ik niet medegebragl.... Doemnis! gilde Jan, wacrom dan zyt gy hier gekomen Om u le zeggen, ongelukkige vriend, dat er hier voor u op uitbreken of verlossing niet meer le rekenen valt.... Doemnis! doemnis! herhaelde Jan, en tranen van hopelooze razerny sprongen hem uit de oogen. Aenzie my, Naes, kreet hy, aeuzie my, oordeel en antwoord zelf: kan ik hctalzoo nog lang hier uithou den?,... Al dc kansen op verlossing, hernam de sergeant, zyn met ernstig en ryp overleg gewikt cn gewogen geweest, en geen de minste oplossing werd gevonden. Eens is de onderneming byna gelukt. Ik zeg bijna want, eilaes, zy is mislukt. Hoe?..., Om 't oven! Heeft mende politie dat buitengewoon talryk opsluiten van dronkaerds op kermiszondag, als schrikkelyk verdacht doen opnemeu, toch blyfl het zeker dat 'zy er nooit is achtergekomen stellig te welen wat dien fameuzen nacht uwe makkers in den zin hadden. Doch, dal belet niet dat men sedert dien dc wacht wapenen te doen maken (zy waren overigens allen van sabels voorzien, daer de kommandant uit vrees voor opstand geen geweren had wil* len meegeven). Dit geschiedde dan ook en ein- delyk bereikte men de statie. Daer vernamen de ongelukkigen echter dat delaetste trein reeds vertrokken was en hun niets overbleef dan van den eerstvolgenden goederentrein gebruik te maken. Toen zy daeraen gevolg gaven en de trein reeds in beweging was, poogde men nog ben er uit te trekken en overlaedde hen tot af scheid met eenen regen van steenen en scheld woorden. Eerst maendag morgend kwamen zy bont en blauw geslagen op de plaets hunner bestemming terug. Betreffende liet proces Bazaine meldt de Courrierde Paris het volgende: In zake bet geding tegen Bazaine is een de finitieve beslissing gevallen. Het zal te Trianon worden gevoerd, ondanks de 21,000 franken, die reeds te Compiègne werden uitgegeven. Dit besluit heeft men genomen naer aenleiding der opmerkingen van den regeeringscommissaris, die verklaerd heeft sommige getuigen ettelyke dagen te moeten houden, daeronder ook maer- schalk Mac-Mahon, die evenwel, zonder nadeel voor de leiding der regeeringszaken, niet te Compiègne zou kunnen toeven. Deze tyding wordt ook door andere bladen bevestigd. Reeds heeft men een aenvang gemaekt met de groote vestibule, waer de debatten plaets vinden zullen, voor liet beoogde doel in te rig- ten. Zoodra de andere toebereidselen gereed zullen zyn, wordt Bazaine uit zyne tegenwoor- dige«gevangenis naer Trianon overgebragt. Frankryk zal van den 15 tot 20 september bevryd zyn van alle vreemde bezetting. De ont- ruiniingsbevelen zyn te Verdun maendag avond toegekomen. Mag men Par is-Journal geloöven, dan zou het Duitsch gouvernement te gelyker tyd den heer de Broglie eene depeche hebben doen overhandigen, bestatigende de uitvoering van al de verbintenissen jegens hem genomen door Frankryk, en hem derhalve de.onmiddel- lyke terugroeping van al de Duitsche bezettings troepen aenkondigende. DUITSCHLAND. De keizer van Duitschland schynt verre van gerust te wezen over bet bezoek dat de keizer van Opstenryk voornemens is te brengen, aen het hol van St-Petersburg. Ook heeft bydaerom zyn bezoek by de tentoonstelling te Weenen, 18 dagen vervroegd. Hy wil op die manier door zyne betuigingen van vriendschap en zelfs door zyne voorkomendheid, de ontwerpen van bond- genoodschap of ten minste de inzichten van vriendelyke betrekking tegenwerken, welke rond den toren heeft verdubbeld en dat de overheid strenger is geworden dan ooit: JaekSleven weet ervan le spreken. Hoe zyt gy hier dan gekomen Vraeg liever hoe ik hier zal builen geraken, zon der erkend te worden. Dan, het zyn juist de toe nemende strengheid van hel magistraal en de nimmer te verrassen waekzaemheid uwer lyfwachten die welkdanigepoging van onzentwege onmogelyk maken. Wal do makkers van op kermiszondag bel rel t, zy hebben le wei begrepen dat een tweede uitgacf hun ner grap niet le beproeven is. Men heeft ze gezien te Aelst, de politie heeft ze gezien van zeer naby, zy houdt ze verdacht en sedert dien durven zy de stad niet meer naderen.... Lafaerds! riep Jan. Niet uit blooharligheid, niet uit lafheid, geloof my, maer enkel uit vrees van geklampt en erkend te worden en u aldus, beste vriend, in druk gevaer te brengen. Dal begrypt Jan de Lichte zoo wel als wy, niet waer, kapitein? De kapitein schudde moedeloos het hoofd en zuchtte jammerlyk. 'I Gael al tegen! morde hy.... Kunt gy my dan ten minste niet weten te zeggen hoe lang ik hier eindelyk nog zal moeten zitten te verrollen, op dat gevloekte uilenkol? Hier begon juist hel goede nieuws dot ik u tc brengen heb; maer gy onderbreekt my gedurig en wy verpralen onzen tyd. De cipier is dronken cn ik vrees voor ongeval. Bliksems! gy hebt hem toch niet te verre ge bragt, hoop ik? Betrapt men hem, hy moet in dc boeien cn gy erby, en niet een van beiden kan ik missen. - Steven wandelt op dc markt: de irissche lucht zal zyne herssens verkoelen. En nu, geen nutle- looze woorden meer. Ondervraeg my en ik zal u antwoorden. JBlyft er tyd over, wy zullen breedvoeri ger klappen. Eb wel, ik kom u te vragen hoe lang ik hier nog blyvenzal? Waerschynlyk niet zeer lang meer. Uwe zaek wordt bespoedigd en haest zal zy te berde komen. Hel magistrael heeft, onder anderen, inliglingen ge- vraegd over uw vader, uw moeder eri geheel uwe familie. De officioelc stukken betrekkelyk uwe généalogie zyn opgezonden. Onnoodig u le zeggen dat dc rapporten niet zeer vleiend zyn. keizer Frans-Josepli met Rusland wil aenknoo- pen. Die geruchten kunnen eenige waerheid be vatten, maer het mag gezegd worden dat het hof van Berlyn, of beter nog, dat van M. von Rismark, door en door slecht gezind is. Buiten de ontevredenheid welke de houding van Oos- tenryk inboczemd, is men Eeer verbittert tegen Viclor-Emmanuël, die een grooten afkeer toont tegen de reis naer Berlyn en welke verklaerde, dat indien hy verplicht is naer die stad te gaen, hy er toch niet langer zou blyven dan twee of dry dagen. ITALIË. Sommige dagbladen hebben beweerd, dat Z. H. de Paus ongesteld was. Nu echter wordt er verzekerd dat twee dagen rust voldoende waren om de ligte onpasselykheid van den Paus te doen verdwynen. Men 2egt dat de H. Vader eerlang een tiental kardinalen zal be noemen. Het programma der reis van Viclor-Em manuël is nog niet bepaeld, dat wil zeggen, er is nog niet beslist of hy zyn uitstapje zal begin nen over Berlyn of over Weenen. De party welke vyandig is aen het katbolicism, dringt by den koning aen, zyne reis langs Pruisen aen te vangen, om des te sterker de anti-katholieke beweging te doen uitschynen, welke de libera len meer en meer aen liet kabinet willen op dringen. •payjeC Er is alweer een nieuw ministerie in Spanje. Zal liet langer leven dan de vorige? Wy geloo- ven bet niet en zouden wel eens willen weten hoevele ministeriên er nog zullen noodig zyn, om de rust in dit ongelukkig land te herstellen. Er loopt reeds eene nieuwe bewering rond als zou M.Gasteiar de gekozen president der spaensclie republiek er aen wanhopen, zyn geliefkoosd droombeeld in Sanje te verwezen- Jyken, namelyk omde republiek op vaste grond slagen te bevestigen. Om nu eene laetste poging biertoe te doen, schynt hy te willen beproeven of het niet gelukken zal de Alfonsisten tegeno ver de flhrlisten te wapenen. De nieuwe president zou zich verstaen met maerschalk Serrano en generael Concha, twee warme aenhangers van den zoon der gewezen koningin Isabella, om de aifonsistische party wakker te schudden. Die party is byna nul in de noorderprovincien, eenige groote steden uitgezonderd; maer zy heeft vele vertakkingen in midden Spanje en een zeker getal aenhangers in bet zuiderlyk gedeelte der republiek. Met de hulp van M. Castelar zou de kans voor welge- lukken eenigszins beter worden. De belegerden van Carthagena slaen da- Trefleiyke familie! lachte Jan. Kortom, wat tol heden het klacrsl is bewezen, is dat gy een afgryslyke vagabond zyt, een gevaerlyke landlooper, zonder huis noch vast bedryf, niet aeu- houdende dan met schelmen en slecht volk. Myne papieren getuigen dal ik te Zomergcm woon by myn broeder Adriaen. Maer, alles wel onderzocht, is het gebleken dat gy schier nooit te Zomergcm zyt, dat gy rotst en reist, zonder wettige en gekende rede. Landloopers, sprak Jan, worden gegeesseld, Zy worden gegeesseld, antwoordde Jobbels; zoodat, komt ei' niels by, gy, deesmacl, nog niet zult geradbrackt worden. Schoone troost! lachte Jan, Ei-, wat zou er kunnen by komen? Tamelyk veel. Gy hebt een schrikkelyke slechte reputatie, man, en hel minste slagtoffer uwer dieften en inbraken, kan als getuigen opryzen tegen u, en u met éen woord aen de galg klappen, Ik wa6 allyd zoo schoon vermomd dat niemand, by kennc mygelykik wezenlyk ben en besta, nooit den naem van Jan de Lichte zal toepassen op het wezen van den strooper dien hy voor handc had. En dal er getuigen zullen opkomen, dal denk ik ook niet; derhalve, daer zorgt Jan Poeleuier voor. Gy begrypt dat er veel van u wordt gesproken, byzori- derlyk 's zondags in d'herbergen. Jan Poelenicr of een der vrienden is er altyd omtrent, en de boer, die zich. al le sloul op uw kap durft uiten, krygt oufcilbacr den zelfden nacht hel bezoek van den Poelenier. Hy breekt in, de duivel weel hoei hy komt op, verkleed en vermomd, met een zestal zwart gemaekte makkers, eu brengt een bezoek by hel eigen bed van den boer, Meester, zegt hy, ik ben Jan de Lichte! Ik heb my over u tc beklagen. Vernoem nog myncn naam, vooral durf eenen slap wagen om my te benadeeli- gen en, op den zelfden stond, sta'et uw hof in brand!..,. Ik weet al wat er omgaet, en ben van mynen toren gekomen om u te verwittigen. En zoo blyfl de mare in 'l land dat gy omgaet met don duivel, en men vreest u meer dan ooit. Jan lachte harleiyk. Brave kozynl sprak hy. - Zoodat, vroeg hy, ik lot den dag van heden, veroor deeld bon om gegeesseld le worden? En gebrandmerkt: 'l eene gaet met 'L andere. Van het eene noch hel andere sterft men. En dat,oin van u ontslagen te zyn, men u wel uit den lande zou kunnen verbannen ten eeuwigen dagci

De Gazet van Aalst | 1873 | | pagina 1