N° 143. Zondag 28 September 1873. 3(,e Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. De Bende van Jan de Lichte. Aelst, 27 September. Verjaerdagen. x. Biiilcnlundscli Niieuws. G-azette van Aelst Het Bui-eel von het blad I» gevestigd In de Knpelle.traet NI» 11, tvner „llo brieven, gelden, eng. vrachtvry moeten toegezonden worden. Abonnement.pryn B fr. 'gjaere, voornfbetuelbner. Voor den bulten kun men Inscbryven In al de poatkantooren, en voor do landelyke gemeenten by do briefdrager.. Zaterdag laetsl, 20 september, was het dry jaren geleden dat Victor-Emmanuel, met de Garibaldiers en gansch den verachtelyken aenhang der italiaenscho Revolutie te Rome is ingebroken, dat de Paus gevan gen zit op het Valikaen en dat de hoofdstad der chris- tene wereld een echtBabylone is geworden. Gedurende de veertien dagen na den inval van het roode grauw, mogt er niet éen treffelyke mensch uit zyn huis komen. De galeiboeven waren losgelaten, de ■dieven, de moordenaers liepen fier door de stralen. Wee dan den vreedzamen burgerWee vooral den priester! Wie van hen zich dorst toonen werd uitge jouwd, nagezet ongeslagen, en 's andcrendags vond hy zyne deur bestreken met petroolf... *En het is onder de regeering, onder de drukking van dergelyk Schrikbewind dat men het fameus ple biscite heeft opgetoomd; dat men de fameuze46000vRYE ja's ten voordeelo van het nieuw bestuer heeft afge perst. Sedert dry jaer staet Rome het onderste boven.Men vecht, men moordt er langs de straten in vollen dag; de afgryselykste ellende drukt op het volk; de kloos ters zyn weggejaegd en hunno goederen gestolen; de goede drukpers wordt vervolgd, gestraft met boel en gevang; men mag schier in de kerken niet meer gaen bidden zonder aengerand te worden door het gespuis en door de picmonteesche gendarmen, die 't is ongehoord! samenspannen om de katholieken te kwellen en te hoonen.... En nogtans het echte Rome, het Rome van den Paus, is getrouw gebleven. Tien duizend soldaten en meer dan zes duizend bedienden hebben het geld van den Piemonleesch geweigerd liever dan Pius IX te verra den. Slechts twee dry geruineerde cdelmans hebben het Valikaen voor het Quirinael verlaten en twee jaer lang heeft men eenen man van goeden wil moeten zoeken om 't ambt van stads-meier op zich te nemen: niemand van aenzien wilde dien post aenveerden zoo lang het revolutionnairevaendel in Rome zou zwaeien. En Pi us IX, de gevangen van het Valikaen? Be schermd, klaerblykend gesteund door Gods Voorzie nigheid, blyft hy, in weerwil van al hét hartzeer dat hem wordt aengedacn, in weerwil der verdreigingen van de Revolutie, blyft hy, de tachtigjarige gryzaerd, in volle gezondheid, vroom en vryde stem verheffen en doet de overweldigers op hunne gestolen tronen beven. Den dag nadien, 21 september, was het 81 jaren geleden dat de fameuze nationale Conventie te Parys hare eerste zitting opende. Die vergadering was samengesteld uit 749 leden waervan 386 de dood stemden van Lodewyk XVI. 58, van die zelfde leden werden geguillotineerd; 13 vermoord; 3 gefussilleerd; 11 stierven van honger; 5 werden zot; 145 werden gebannen; een honderdtal verdwenen zonder dat men ooit geweten heeft waer zy vervaren waren; 3 vervoegden zich by eene bende struikroovers en moordenaers; 2 hielden slechte hui zen; een tiental bragten hun eigen om het leven; anderen werden lid der bedekte politie. De Conventie bestond dry jaer en gaf maendelyks 300 dekreten uit, en welke dekreten!.... (i) Derde bezoek. (43e VERVOLG.) Daer is hy! herhaelden de roovers die by den ihoek der Kerkstraet stonden, en het gesprek werd gestaekt. Inderdaed Jan kapitein was op de markt verschenen <en sukkelde, begeleid van reglsbeamblen, mank en traegzaem vooruit naer het schavot. Natuorlyk zocht iedereen, van zoo naby mogelyk, ■dengenen eens te zien, den schurk, den aertsschelm, •dien men door gansch het land en verder nog, Jan de JjIchte heette; en plotselings werd het gedrang zoo 'drukkend dat de soldalen, in wyden kring rond het schavot geschaerd, een oogenblik overrompeld, ge weld moesten gebruiken om het volk achteruit te dryven. Vele onder de omstaenders beweerden dat zy Jan kenden van over jaren; datzy hem gezien en meer dan eens met hem gesproken hadden, en volmondig vertelden die lieden van de menigvuldige poetsen en dcugenicteryën zyner eerste jeugd; anderen kloegen dat de afgryselyke vlug ten hunnent was ingebroken; •anderen dat hy hen verdreigt had met zyn mes, en ■zoo druk herhaelden zy het en zoo hardnekkig kiel den zy het staen, dat zy er haest gingen byvoegen dal hy hen had vermoord.... Ook verwonderde het hen grootelyks dat die canaille maer enkel ging gegecseld wezen in plaets van minstens tienmael ge- radbraekt te worden!.... En de schoonste, de treffend ste zedelessen nopens het jammerlyk en vroegtydig verderf der jonkheid werden van mond tot mond ge wisseld.... -Doch, o spylige verrassing! o teleurstel ling! Toen die goede lieden zagen wien zy daer wezenlyk voor handen hadden, toen zy dat uitgemer geld geraemte hadden aenschouwd, met zyn diep weggezonken oogen als die van een doodshoofd, met zynen sluikenden rug en andere niet te noemen mi se riën, zwegen zy eensklaps; zy begonnen ernstig en luid te morren dat men hen bedrogen had, dat dit (1) Eigendom der Gazette van Aelst. De Brievendragers. Van al de bedienden der openbare administratiën zyn wel de brievendragers en de treinwachters dege nen die eerst en vooral de welwillende aendacht van het opperbestuer verdienen. Hun werk houdt nooit op en hunne verantwoordc- lykheid is zeer groot. De brievendragers zyn verpligt zekere geleerdheid te bezitten, anders zouden zy by de administratie niet aengenomen worden. Zy moeten bescheiden, werkzaem, schrander en van eene be proefde eerlykheid zym zeer kostbare hoedanigheden welke men zelden te gelyk by eenen en den zelfden persoon aen treft. Hunne dienst, die onmogelyk kan gemist worden, zou dus naer waerde dienen betaeld te worden. Zyn zy getrouwd, hun traklementje kan hun slechts een armtierig en schier ellendig beslaen verschaffen. Do eetwaren slagen gedurig op; de huishuer staet hoog; lynwaed en kleederen komen, by de nederigste huis gezinnen, op't einde van't jaer op eene belrekkelyk groote som. De prys van de kolen is sedert een jaer meer dan verdubbeld en dreigt gedurig te klimmen. De winter staet voor de deur en zal hard zyn voor den kleinen bediende en den werkman, en hel gouverne ment zou al zyne plichten miskennen zorgde het niet om den toestand dier nuttige en vrome werkers te verbeteren. Derhalve het departement van openbare werken wint veel geld; de post, de telegraf en de yzcren vyegen brengen millioenen op; het zyn openbare diensten. Nog eens, zy die al die ontelbare raderen in eerlykheid en met verstand helpen doen draeien, moeten er gevoeglyk voor betaeld worden. geld maer lot 1200 fr. en daeronder, beloopt, dient verhoogd te worden; met zulke som kan in dezen tyd, geen mcnsch behooflyk zyn huisgezin onder houden. Gemeente-Sekretarissen. De algemeene vergadering der gemeenle-sekrela- rissen heeft op hel stadhuis van Brussel plaets gehad. Dry a vier honderd sekrclarissen hadden den oproep beantwoord. De vergadering heeft het voorstel aengenomen, dal op het dagorde werd vermeld. Luidens dit voorstel zouden de jaervvedden der gemeeule-sekretarisscn in jaervvedden minimum, in gemiddelde, en jaerwedden maximum verdeeld worden, de jaren dienst en de bevolking der gemeente tol grondslag nemende. Geèn traktement zou beneden de 500 fr. 's jaers zyn. Er zyn thans gemeente-sekretarissen die 40 fr. 's jaers winnen. NVy hopen dat de vergadering van verleden zondag vruchten zat dragen, en dat hei gouvernement einde- lyk zal besluiten, om iets ton voordeele dier nuttige ambtenaers te doen. Na alloop der zitting hebbon de gemeente-sekreta rissen zich aen een banket in het Rocker de Cancalc vereenigd. De kwestie der dagloonen, naluerlyk gevolg van de duerte aller levensbehoeften, heeft in den laetsten tyd de ekonomisten en menschenvrienden veel bezig gehouden. De werklieden hebben, na stilstand van arbeid, een hooger loon bedongen en verworven. Men heeft gereklameerd voor 't leger, en er is kwestie, hel jaergeld der onderluitenants met 300 fr. te ver- hoogen. Men spreekt nog van andere bedienden, wier toes.tand dringend verbetering eischt. Wy zyn het eens, dat in 't algemeen al de bedienden, wier jaer- afzichlelyk mensch geenszins geleek aen den zoon van baes 't Jeef, aen den llinkschen en alom gekenden Klyster Licht!..,. Hemel toch! kreet Cottenier, is het daer onze Jan, onze kapitein!.... Hy is wel vyftig jaer ver ouderd.... 0! die monsters!.... Ja, broerkon, sprak De Vos, gy weet niet, man, hoe een jaer yzers den slerksten kunnen afbeulen. Wat ik niet begryp, is dat hy nog leefl. Wees gerust, Jan is kloek: dryraaend vrye lucht, en ge zult hem wederom zien afkomen, frisch als een meiroos. Maer vrienden, ziet toch eens! Zoo zwak, zoo gebrekkelyk is hy geworden dat hy schier den trap niet opkan.... De beulsknechten moeten hem steunen onder beide armen.... De arme jongen hangt aeneen niet meer.... Denkt gy misschien dat, als men pas van de pynbank komt, men juist even gauw gereed staet om op de koord te dansen? Die monsters! herhaelde Cottenier. Stil nu!.... Er treedt op, voor het schavot, een in 't zwart gekleede 'k weet niet wie, die een stuk papier gael ailczen.... Luistert! hy begint.... Hoort gy wat die leelyke acpdaer staet te neuzelen Ik, ik heb er geen woord van.... Ook, ze moesten daer maer wat zwygen, dat onrustig gepeupel!.... Bah! 'tls 't vonnis: een versleten liedje.... Kykl liever op naer Jan.... Ziel gy hem staen, boven op het trapken, de handen geketend op den rug?.... Ziet, hy verheft hel hoofd.... Zyn vlammend grys oog zwerll zoekend de markt rond.... Hy lacht.... Ha! hy heeft makkers herkend!.... Ons ook!.... Bravo!.... Lel op, Vos! Hans, lel op! hy ziet naer hier!.... hy knikt ons legen!.... Goede jongen! hoe is hy tevreden, hoe gelukkig voelt hy zich ons hier op dezen droeven stond, samen te ontmoeten!.... Ziel!.... ziet!.... Gansch de uitdrukking van zyn gclaet verandert.... Hoe fier nu hy daer staet!....*'! Is wel daer de kapi tein!.... Wacht, wacht, gy zult er gaen een spel van zien.... Te weten wie gael boven liggen, de beul of hy Inderdaed, men zegtdat het een veroordeelde deugd doet rond zyn schavot een publiek van gekende wezens aen te treffe»; dat zulks hem moed inspreekt, hem FHAIVKRYK. De Soir verzekert dal de graef van Chambord eene verklaring heeft afgelegd, dal, zoodra zyn erf- regt onvoorwacrdelyk wordt erkend, hy bereid zal zyn, op zyne beurt al die konccssiën te doen, welke als noodzakelyk geacht worden. De Soir mackl voorts gewag van het gerucht, dal Chambord te verslaen zou hebben gegeven, dat zoodra zyn regt zal erkend zyu en na te Versailles alle huldete hebben ontvangen, hy bereid zou wezen afstand te doen, ten behoeve van den graef van Parys. Men verzekert dat de graef tie Chambord, de verledene week ondervraegd door eenen afgeveer- digde van het regler-cent rum, over het hem toege schreven inzigt, om Italië den oorlog aen te doen, zou geantwoord hebben: Dat is eene dwaesheid welke men my toescliryfl; ik weel. dat Frankryk gee- nen oorlog kan voeren; het moet zich herinrigten. Overigens, laet de zaken maer gaen, M. von Bismark zelve zal zyn werk te niet doen. In een telegram, dal men echt gelooft, vertelt de Times hel bezoek van MM. De Sugny en Mervcil- leux-Duvigneaux, te Frohsdorff, by den graef de Chambord. Zy legden hem den tegenwoordigen toe stand bloot en vestigden zyne aendacht op do gods dienstige kwestie en op diegene betreffende de grond wet en de vlag. De graef protesteerde tegen 't bewe ren van zyne tegenstanders, om hel le doen voorko men, alsof zyne terugkomst het leeken lot 't uitbre ken van eenen godsdienst-oorlog moest wezen. Ten opzichte van eene koRslitulie gaf hy te verslaen dat '1 charter van 1814, naer den eisch der omstandighe den gewyzigd, en door de vergadering herzien, aen het land bevrediging zou scheuken. Betreffende de vlag deden zyne woorden verwachten, dat hy zal toe stemmen om ten dien aenzien zich aen de schikkin; van de Vergadering te onderwerpen. DUITSUIILAAI). Metz is eene duilsche stad geworden. Het corps de garde heet nu wachthaus; de duilsche adelaer prykl op de gevels der openbare gebouwen en boven de poor ten der stad. Een duitsch poiicieagcnt neemt de over treders der wel in hechtenis en een duitsch ambtenacr ontvangt de belastingen. Men heeft reeds opgemerkt, dat de belastingen thans hooger zyn, dat wil zeggen hooger dan onder het keizerryk. Maer hetgeen niet opgemerkt werd en hetgeen toch in de hoogste mate belachelyk mag hceten, is dat, indien de belasting schuldigen vragen waerom do lasten zoo toegenomen zyn, zy tot antwoord ontvangen: oorlogskonlributie aen Duitschland. De inwooners van Metz smaken dus devoldoening geld te moeten geven voorde onkosten van eenen oorlog, welke hen tol Duitschers herschiep. Do militaire geldverkwislingen zyn nog altyd in de mode en komen onder alle vormen voor. De fran- sche milliards zouden de volksarmoede in Duitsch land hebben kunnen verminderen, maer M. von Bis- mark wendt hen liever op land en zee aen, ten voordeele der 100,000 ofïlcici*s van het nieuwe duil sche keizerryk. Immers zeggen ons de duitsche dagbladen, dat kracht byzet; dat, by die kerels, den hoogmoed het lyden ter hulpe snelt en de pyn verzacht; dal hy, die ergens in eenen onderaerschen kerker incognito afge werkt, zou janken en kermen, omringd integendeel van makkers en vrienden, sterft als een romein van den ouden tyd. Dat zegt men.... Het stuk papier was afgelezen, en de regtsdienaer vroeg aen den veroordeelde of hy nog iels te zeggen of iels te verklaren had. Jan bezag spottend den officier; een biltere grys, tergend als de bloedige uitdaging eenen harlsvyand toegeworpen, bekroop zyne bleeke lippen; en de stem verheffende, hoog en klaer, zoodal zy klonk en galmde tot de uiterste palen der markt, riep hy: Ik ben on- plichtig!.... En het hoofd keerende voegde hy erby: Beul! doe uw werk!.... Hel volk stond verstomd: aen zulke schacmtelooze stoutheid had het zich niet verwacht. Hoort gy! juichte Cottenier? Heb ik het niet ge zegd! Ha! Ha! Hy is ontuchtig!.... Hoort gy antwoordde De Vos, hoort gy die kloeke, krachtvolle stem? Er zit nog kruim in 't lyl'!.... Al moest hy onder de slagen bezwyken, Jan zal geenen zucht laten: ik ken dat.... En nu, gezwegen en opge past!.... het gact er op los gaen!.... Jan stond met beide handen gebonden in den ring, de voeten geketend aen den schandpael en den naek- ten rug gekeerd naer het volk. Van wederzyde den patient verschenen twee slrui- sche beulsknechten, de mouwen opgestroopt tot aen de schouders en de regter vuist gewapend uict eene greep lange lederen riemkens voorzien van knoopen en looden kogeltjes. Het zagen er brutale wezens, barbaersche kerels uit, die beulsknechten, en men had gezegd of de hun opgelegde bloedige taek lachte hen acugenaem legen. Zy stonden veerdig én wachtten slechts het leeken om te mogen beginnen.... Het leeken werd gegeven en, gclyk kamaraed De Vos kwam te zeggen, hel ging er op los, en.... wreed. De roeden klommen en dacldcn op mael als twee afgerichte dorschvlegcls, en kwamen bcurielings met een akelig dof gerucht, en zonder lusschenpoos, het lyf des veroordeelden treffen. Als of die geesels in verscbillige kleuren waren ge- Duitsehland voor de bewapening zyner kusten, de grootste bedryviglieid aen den dag legt en terwyl dt> officiers der genie en der marine op het vasteland de punten aenduiden, welke moeten verdedigd worden, of de plaotscn aenwyzen waer er batleryen dienen te verryzen, houden de officiers der artillerie zich bezig met de bewapening, welke ongetwyfeld groote ver anderingen zal ondergaen. De grove stukken, welke bestemd zyn voor de kust- batleryen, zullen na oen kaliber van 26 lot 30 centi meter hebben. Er hadden reeds proefnemingen plaets met het kanon van 26 centimeters doorsnede in de opening, on de kanonskogel doorboorde zonder eenigc moeilykheid, eene yzeren placl van 12 duim dikte. Do artillerie-officiers denken naluerlyk dat zy er zullen toe geraken, om met hel nieuw kanon van 30, uitgevonden door M. Krupp, platen van 44 duim dik te doorboren. Terzelfder tyde worden er zoo snel mogelyk vaste en beweegbare torpillen goniaekt. Het grootste deel der werken alsook de platen om de geavanceerde batleryen te blindecren, is toever trouwd aen M. Krupp, wiens smeltovens eene onge hoorde uitbreidiug verkregen hebben. Er zyn dry groote stoombooten aen hem afgeleverd door een duitsch scheepsbouwkundige, om uit Bilbao yzererts aen te voeren. In het volgende jaer zullen er nog dry andere afgeleverd worden en zes in het jaer 1875. In de scheepsbouwkundige werken wordt eene ongeloovige bedryvigheid ontwikkeld en men zal er waerschynlyk toe geraken om hot lydslip te vervroe gen, waerop hot duitsch gouvernement de te waler- laling van de gehcele gekurasseerdc vloot bcpaeld had. Op t january 1874 zal de duilsche marine, buitea hetgeen zy bezat lydens den laetsten oorlog, kunnen beschikken over 5 gekurasseerde fregatten en eeno gekurasseerde korvet, 6 snelsloomende korvetten, type Alabama, en IwGe kanonneersloopen. OOSTENRYK. Van den eenen kant verzekert mon, dat aen hel bezoek van Victor-Emmanuel le Weenen geen hoege- nacmd politiek belang moet worden gehecht; doch van den anderen kant zou er kwestie wezen, om Ooslenryk in een dryvoudig verbond met Pruisen cn Italië te lokken, plan welk door M. von Bismark is opgevat, welke zooals men weet niols ten doel heeft, dan het overwicht van Pruisen cn de onderdrukking van het kalholicism. Het I' remdcnblaU en de Tagcs Prcssc verwerpen dit plan uit al hunne magt, cn zeggen dat het voor Ooslenryk hel beste is, zyn onzydigen toestand to behouden. AMERIKA. Amerika heeft den naem alles in het groot le doen. Reusachtige ondernemingen zyn aen de orde van den dag. Alles waer elk ander land legen op zou zien, wordt daer verrigt, zoodat dan ook niet ten ooregte, de geheele wereld met verbazing het nieuwe wereld deel gadeslael. Maer.... er zyn twee zyden aen de medalie, en zoo de eene schittert door pracht, is er op de andero menig blyk van het tegenovergestelde. Naest rykdom armoede, nacst weelde ellende, naest grootheid ver val, en dit komt ook nu weer aen den dag, dewyl de lelegruel' ons bcriglen aenbrengt van kolossale failis- sementen, welke eenen schok door de geheele finan- cieele wereld doen gevoelen en er weer velen rui neer! doopt, toekenden zich afwisselend op de blanke huid van Jan, roode, paersche, zwarte strepen; zoo lang dat eensklaps, uil de niet geweld gereten kneuzingen, zware druppels bloed begonnen te lekken. Dat nypend, dal onbarmhartig slagen moest yselyk doen lyden; elke trok der zwecpcndc riemkens moest indringen tot in 't merg der beenderen.... Maer hy, Jan, aenzie hem, met hel aenzicht legen deo pael ge plakt, hy lacht, de ellendige Haest staet- hy van hoofd tot den voet le slroomcn; hot bloed door de zwaeiende geesels opgeworpen valt in spattenden regen op en rond het schavot.... liet volk moet gevonden hebben wal het. is komen zoeken. Eene koortsige huivering doorloopt de digt verdrongen scharen, menig dood bleek aenzicht keert zich af van hel afgryselyk looncel, en hier en daer klimmen ecnige bange stemmen boven de zvvygcnde massa: genoeg! genoeg! Andermacl doel de provoost een tccken cn acn- slonds dalen de verzadigde roeden der gcesclaers, zypelend van dampend rood.... liet vonnis was gedeeltelyk uitgevoerd: Jan do Lichte was gegecseld lot den loopenden bloede. Het overige gael er spoediger door. Een gloeiende bout wordt uit een nevenstaendc vuerpao getrokken en den heul zeiven ter hand ee- steld. Hel yzer sist éen second op den schouder des lydende, een wolksken stinkenden rook walmt boven zyn hoofd en daer staet hy voor eeuwig geteekend met hel merk der booswichten, met de ecrloozc V der bannelingen!.... O Intcrrogé pourquoy it a ctè detenu dans les prisons 'A lost, A répondu par lc ministère dud. inlerprellc quo e'est par cc que il a ét<5 accuse1 faussement. (Fardé I der processtukken.) Nous bourgmaislrc cleschcvins du village et Seigneuric de Velsicque au pays d'Atost en Flandres scavoir faisons el ccrtiflons par les présentes de bicn connoitro Josse De Lielito el Elisabeth De Schepper sa femme Item leur cadet nommé Jean De Lichte qui, après avoir sou- ferl la torture par sentence des presdils hommes de (iefs d'Atost, il élé foueUè etbanny a perpeluité, (Fardé 52 der processtukken.)

De Gazet van Aalst | 1873 | | pagina 1