N° 144. Zondag 5 October 1873. 3(,e Jaergang. WEKELYliSCIl NIEUWSBLAD. De Bende van Jan de Lichte.(1) Aelst, 4 October. Buitenlandsch Nieuws. Gazette van Aelst Het Bureel van liet bln«l Is gevestigd In de Itupellcstraet 11, wner alle brieven, gelden, enz. vrnchtvry moeten toegezonden worden. Abounementsprys SS ft*, 'sjaers, vooraf betaelbner. Voor den bulten kun men Inechryven In al «le poetkuntooren, en voor do landelyke gemeeuten by «Ie briefdragers. SPANJE. De toestand der provincie Catalonië verbe tert oogenschynlyk. De regeltucht is erhersteld. Het noorderleger zal door G000 man versterkt worden. Men meldt uit Barcelona dat de verliezen der Carlisten in het gevecht te Caseras aenzien- lyk moeten zyn, daer de bende Miret alleen GO man verloor. Een groot deel der carlistische troepen, welke na het gevecht van Caseras op Maullen en Ripoli aftrokken, hebben Besalu, in de provincie Gerona aengetast.Eris een deel van het geleide dat het konvooi te Berga bragt, naer die plaets afgezonden. De laetste tydingen uit Carthagena zeggen dat de oproerlingen zeer neerslachtig zyn over hunne neerlaeg voor Alicante. Er blyven nog slechts 2 artilleurs in de stad. Het bataillon Mendigorria heeft eene poging tot opstand be proefd. Het grootste deel der verdedigers van de stad is geneigd de plaets over te geven; hiertegen verzetten zich alleen de galeiboven en eene kompagnie vryvvilligers. Het ministerie heeft een telegram ontvan gen van brigadier Azzondo, waerin verslag ge geven wordt over den aenval van 23dezer, met 2200 republiekeinen tegen 6000 Carlisten en 300 peerden, welke Zative injle provincie Va- lencië bezetten. Het verslag zegt, dat brigadier Azzondo de Carlisten verjoeg en een duizend tal hunner verpligttc in het kasteel toevlugt te zoeken. Van daer hadden deze een uitval ge- daen, welke werd afgeslagen; maer ten 5 ure kregen de Carlisten onderstand van Cabecilla Valles zoodat de kolom van Azzondo geheel was ingesloten en zync positie onhoudbaer werd. Ten half zeven ure gaf hy bevel tot den aftocht, welke in de beste orde plaets vond. Het verlfes der republiekeinen bedraegt by den aenval van het kasteel, 4dooden, 16 gekwetsten en 270 man die verdwenen zyn. Van het ver lies by den eersten aenval, zoomin als van dit by den aftocht wordt er in het verslag gespro ken. MEXICO. Het mexicaensch tweemaendelyks tydschrift, Trait-d'LJtiion dat vooral geschreven wordt om in Europa de menschen en zaken van Mexico te leeren kennen, zegt, dat er een hevig debat ontslaen is in de drukpers en onder het publiek, over liet uitdryven van ongeveer 30 vreemde geestelyken. M. Lerdo de Tejada, president der republiek, handelde liierby luidens het regt dat hem toe gekend wordt door artikel 33 der grondwet, waerdoor de uitvoerende magt, altyd die vreem delingen kan uitdryven welke gevaerlyk (perni- cioso) schynen voor het land. Waerschynlyk zal artikel 33 der grondwet, dat reeds in de laetste Cortes werd aengerand, nogmaels in den aonstaenden zittyd besproken worden, want Mexico, heeft er belang by de vreemdelingen te lokken, maer de landverhui zing kan niet aengemoedigd worden, zoolang de vreemdelingen onder eene bepaling zullen gedrukt gaen, welke hen, om zoo te zeggen, buiten de wet stelt. De eerste voorloopige vergadering der Cor tes had den 1 september plaets. Het oflicieel dagblad van Mexico vervat het program de3 gouvernements in de volgende woorden: Zoo weinig politiek mogelyk en vele bestuerlyke zaken. De belangrykste kwestie in Mexico is die der vervoermiddelen. De bevrediging is op dit oogcnblik echter algemeen over geheel het ryk. In het kanto» Tepic, waer Lozada het veld hieldt met zyne benden, heeft zich tot de laetste man onder worpen. Luciano Mcza, de laetste opperbevelhebber overliet legervan Nayarit en Geronimo Lozada, zoon van den ouden Kaziek van Alica, hebben het indulto ingeroepen en de wapens neerge legd. Eenige oproerlingen die in den staet Sinola het hoofd opstaken, zyn door de ruitery te Santiago de los Cabaleros uit elkander gedre ven. Een gerucht dat niet weinig onrust verwekte liep in de laetste dagen door de hoofdstad. Naer het voorbeeld van generael Mackensie, moeten 600 Amerikanen het mexicaensch grond gebied hebben aengedaen, om een Indiaen, met naem Kikapoo, te achtervolgen. De tegen woordigheid van die indringers te Camargo moet de veronlweerdiging van hel volk verwekt hebben. De klokken werden geluid, honderden Mexikanen liepen te zamen op het plein der stad en vielen de Amerikanen te lyf. Deze werden overhoop geslagen, hun aenvoerder gevangen genomen en daerna als vrybuiter ter dood gebragt. De opgewondenheid is zoo groot langsheen de oevers van den Rio-Grande, dat die tyding niets onwaerschynlyks bevat; maer er komen van de grenzen zoovele valschc en overdreven geruchten in de hoofdstad aen, dat die eerst dienen bevestigd te worden, alvorens dezelve onvoorwaerdelyk te gelooven. HOLLAND. Volgens wy vernemen, zal de expeditie naer Atchin uit de navolgende troepen bestaen: Het 2e, 3C, half 6°, half 9C, 12" en 14° bat. inf., een balt. Barisans van Madura en Sumenap, een korop. van Pangarang Ario Mangkoe Negoro, een komp. van Pakoe Alem, het korps mineurs ensapeurs, 100 kayalerislenjzeer veel artillerie FhAXKRYK. Het Journal o/liciel bevat de dekreten, waer door onmiddellyk 18 legerkorpsen gevormd worden, bestemd om later de 18 gewesten te bezetten, waerin het fransqh grondgebied zal verdeeld worden. De byzondere troepen van Algerië zullen het 19" korps uitmaken. In een schryven van den graef de Cham- bord aen M. de Rodes Bénavent, afgeveerdigd door het departement Hérault, betreurt de schryver de revolutionnaire propaganda, en zegt dat het spook der tienden, de leenregten en een oorlog in onmogelyke voorwaerden, argumenten zyn welke geen ernstig antwoord verdienen. Ik ben geene party, zegt de briefschryver verder, «aaer ik heb de hulp van allen noodig, zooals allen myne hulp behoeven. Daerom doet hy een oproep op het gezond oordeel en de opoffering van alle eerlyke lieden, ten einde het sociale leven te herstellen en de werking van het wantrouwen te keer te gaen. Betrekkelyk de zoo loyale verzoening, welke in het huis van Frankryk ontstaen is, magtigt de schryver aen den afgeveerdigde te zeggen, dat alles wat op 5 augusty plaets had, geschied is met het eenigdoel om aen Frankryk den rang terug te geven, welke het toekomt en te'n voor- deele zynerdierbaerste belangen van voorspoed, roem en grootheid. Ziehier den tekst van het arrest waerdoor maerschalk Bazaine voor den krygsraed ver zonden wordt en waerover wy reeds gesproken hebben. M. Bazaine (Frangois-Achille), maerschalk van Frankryk, wordt beschuldigd zich den 28 Octo ber 1870, voor Metz schuldig gemaekt te heb ben: 1° van met den vyand gekapituleerd te hebben en de vesten Metz, waerover hy het op perbevel had, overgegeven te hebben, zonder al de middelen van verdediging waerover hy beschikte uitgeput en zonder alles te hebben gedaen wat de pligt en de eer hem voorschre ven; 2° als opperbevelhebber van het leger voor Metz in 't vlakke veld eene overgaef ondertee kend te hebben, die voor uitslag had zyne troe pen de wapens te doen neêrleggen; 3° alvorens te onderhandelen niet mondelings en schrif'te- lyk alles gedaen te hebben wat pligt en eer hem voorschreven; misdaden voorzien door de arti kels 209 en 210 van het wetboek van krygsge- regt, aldus vervat: Art. 209. Wordt gestraft met de dood,' met militaire afstraffing, eiken gouverneur of bevel- hebber die gevonnisd na advies van eenen raed van onderzoek, wordt erkend pligtig te zyn aen kapitulatie met den vreemdeling en overgaef der plaets welke li'em toevertrouwd was, zon der al de middelen van verdediging waerover hy beschikte uitgeput en alles gedaen te hebben wat pligt en eer hem voorschreven. Art. 210. Elke generael, elke bevelhebber een gewapenden troep die zich in 't vlakke veld overgeeft zal gestraft worden1° met den dood, met de militaire afstraffing, indien de overgaef voor gevolg heeft gehad de wapens aen zyne troepen te doen neêrleggen, of indien hy, alvo rens mondelings of schriftelyk te onderhande len, niet alles gedaen heeft wat pligt en eer hem voorschreven; 2° met afstraffing in alle andere gevallen. Gevolgentlyk wordt M. Bazaine (Fran<?ois- Achille), maerschalk van Frankryk, verzonden voor den ln krygsraed der le militaire afdeeling. By vonnis der burgerlyke regtbank van Pau is het overlyden vastgesteld van Alexander Prince, matroos. Alexander Prince werd tydens het beleg van Parys gelast met het bestuer van den luchtbal Jacquard, waerover nooit eenige tyding meer vernomen is. Uit de dokumenten, welke voor de regtbank zyn neergelegd, blykt, dat de Jacquard in den nacht van 28 november 1870 Parys verliet, den daerop volgenden dag boven Engeland en Ierland gezien is, terwyl hy in eene noordwestelyke rigling werd voortge dreven. De luchtbal had dus niets meer voor zich uit, tot aen de Noordpool toe, dan de on- metelyke zee, waerin hy waerschynlyk met Prince verloren ging. ENGELAND. Er is eene belangryke tyding uit Engeland aengebragt, voor welker echtheid wy nogtans niet instaen, namelyk nopens de overeenkomst, welke ongetwyfeld vooruit bepaeld was, en die op het laetste oogenblik moet gesloten en ge- teekend zyn door Victor-Emmanuël, keizer Wilhelm en von Bismark. Twee dezer artikels verdienen vooral de al- gemeene aendacht. Volgens het eerste moeten de twee onderhandelende partyen, Italië en Pruisen, besloten hebben eene gelykvormige gedragslyn te volgen, in geval er een europi- sclie verwikkeling mogt ontstaen. Het tweede bepaelt dat, in geval de H. Stoel vakant wordt, de wettige beslissing van het konklaef zou ge ëerbiedigd worden, zoolang de opvolger van Pius IX niet gekozen werd onder de fransche kardinalen, welke met ultramontanism be smet zyn. En onder dit voorwendsel zal men dus, met alle kracht, de vryheid van keus trachten te belemmeren. wacn te vermyden, is haeslig iets wat uit te vinden om zyne bewakers te overtuigen dal hy gaen noch staen kan: dal wist Steven niet. 't Is spylig.... Wist gy hoe aerdig dat doet!.... Steek eens do vuisten uit.... de gewrichten goed saemgencpen.... zoo.... best! En Jan greep de handboeien en, als by tooverslag, zat de cipier geklonken.... bat doet aerdig, he? lachte de schurk. lnderdaed.... En 't schoonste van al is, dal, eens ge met dit speelding om de vuisten zit, men u moet komen ver lossen, of.... ge blyft zitten.... lnderdaed.... Ik zou er niet geerne vier-en-twin- lig uren mee loopen. Ik heb, Steven, ik heb er schier een jaer mee geloopen!.... Ik weel het, Jan.... Men is op zyn gemak niet.... en dal kille stael, dal geeft 'non mensch als een rilling door gansch het lyf.... Jan, doe maer los: ik heb er genoeg van.... 'I Is niets. Steven, 't is niets.... een grap!.... Het kille stael zallyd hebbcnom te warmen, vriend Gy zult er juist geen vier-en-twintig uren mee zitten, maer toch tot morgen vroeg.... He! gaepteSteven!.... en reeds lag de man den gapenden mond meteen linnen verstopt.... Hoera! riep Jan. En hy sprong op de beenen van den cipier en de cipier lag geknoopt, gebonden en geketend van hoofd lolden voel.... Hoera! Hoera! En de woeslaerd rees op, kruiste de armen over de borst en aenschouwdo zyn werk. Sl.even, sprak hy, ik wcnsch u een gelukkig en voorspoedig jaer.... Sleven, gy zyt in myne magt, doch vrees niets. Steven, ik had u veel te zeggen; maer ik zal het kort maken: ik heb haestom buiten dezen vermale- dyden toren te zyn. Oogen en ooren heb ik u vry gelalen, opdat gy wel zoudt zien, Sleven, wat hier gaetgebeuren en wel zoudt vcrslaen hel weinige dat ik le zeggen heb: wilt gy dat alles morgen herhalen en verhalen aen wie het acngael, doe naer uw be liefte. Steven, het spyt my innig dal ik u moet behan delen gelyk ik u kom te behandelen. Maer aenhoor my, gy zult my begrypen, gy zult my vergiffenis schenken. Z'hebben my gevangen, my gekerkerd; z'hebben my onuitsprekelyk doen lydcn, zoodanig dal, ware ik een onplichlige geweest, ik sedert lang zou dood zyn of.... zinneloos! En toch zooverre zou ik zyn geko men, ja, zoo verre, was uw goed, uw medclydend hart, uwe zorgvolle vriendschap my niet komen troos ten; had de hoop van toch eens vry te komen, do hoop opwraek my niet gesteund.,.. En na ze my onbarmhartig hadden gefolterd in hart en ziel, tien macud lang, hierboven, op dal een zaam, afschuwelyk lorenkol, dan hebben ze my onbarmhartig gelortureerd, gegeeseld en gebrand* merkt, en nu, nu wachten ze sleehls het uer dal de arme gemartelde een voetje zal vooruit kunnen om hem schaudig de stad uit te leiden, tusschcn de blanke sabels der maréchaussee, verre, zeer verre van hier, tot over de grenzen van 's Konings Ryk, en hem ton eeuwigen dage,in ballingschap te zenden Ireurcnen vergaen»... Maer, by duivel en hel, dat zal niet go- beuren!....Z'hebben zich lalon afvangen,die gestrenge doortrapte heeren,... Jan is gezond, Sleven! Jan heeft ze bedrogen, Steven; hy heeft ze bedrogen, de regtors en gansch den boel!,... Aenzic my!.... En dc dolle, de opgewonden kapitein spande al zyne krachten samen om, rond den necrgcvclden cipier den.dolslen dans in le zetten. Maer zync krachten verraedden hem, en hygend en kermend zeeg hy neder op zynen stroozak.... Sleven wist niet meer of hy dood of levend was: dergelyke avonlucr was hem nooit in zyn leven over gekomen. In Jans handelwyze, in zyne wanordelyko brabbeltael, in zyne vreemde manieren was hy verre van klaer te zien.... Was zyne gevangen wel inderdaed plotselings zot geworden?.... In den kerker heerschte vyf minuten bange stille. Ja, Jaek, hernam de kapitein, ik hob u bedro gen, dccrlyk bedrogen tien maend lang, maer gy eischtel toch niet van my, niet wner, dat ik myn eigen zeiven aen de galg ging klappen? Want de galg, Sleven, heb ik verdiend; zy verdacht my sedert meer dan vyf jaren!,... Ik heb nog niet gemoord, Jaek; maer ik heb gestolen, gestolen met inbraek, gestolen alleen, gestolen met andéren, met honderd verschil- lige makkers, met makkers die ik zend waer ik wil, met getrouwe makkers waerover ik meester ben.... Begrvpt gy?.... Sleven was opgesprongen in zyne boeien: hy begon le begrypen en zyn verwilderd oog blikte ondervra gend in dit van Jan. Gy hebt het geraden, ging deze vooit, ik ben XI. X ieu wj nerswensch. (448 VERVOLG.) Men had den gebeulden kapitein van het sehavot gehaeld en herrt teruggedragen naer zynen toren, dcesmael niet meer het trapken op, maer van onder, in 't dronkaerdskot. Daer verwachtten hem een min of meer malsche stroozak, een heelmeester om zyne wonden te was- schen en zyne ontwrichte leden te wryven, en.... de diep bedroefde Steven met eene goede flesch brande- wyn verdoken onder zjfnen mantel. Den kapitein had meh vqeten of handen niet her- boeid, verzekerd als men was dat, gelyk hy daer gesteld lag, de jongen nog juist vandaeg niet zou gaen loopen. De heelmeester ging tamelyk zacht te werk; Steven laefde Jan en deed zyn best om den ongelukkigen vriend te troosten. Dat alles was Jan zeer aengenaem, zoo aengenaem toch niet als zich eindelyk de handen vry te voelen. Inwendig zegde hy eeuwig vaerwel aen de menotten en reeds was hy aen 't beramen welke poets hy regt en politie te spelen had om hen het meest bclachelyk te maken voor het volk, en om, te Aelst, van KLYSïERLicliThet langste tedoen spreken.... De slagen van den beul waren zyn lyf zeer pynlyk ge vallen; doch wat in hem het grievendst was getroffen, was wel het hart, was zyn ontembare hoogmoed. Men had hem publiek geschandmerkt; hy had het verdiend, ja, en tienmael meer had hy verdiend; en toch, hy zou het nooit vergeten, nooit vergelen, dat, en nog veel meer andere dingen. Acht dagen zyn voorby. Vraegt men Sleven om nieuws van zynen brigand, de goede man antwoordt bedrukt dat het maer is om zoo te laten; dat de patient geenszins op beter zyde komt.dalhyslechl geneest;dat hylot nu loegeenhand heeft kunnen roeren, geen voel heeft kunnen stuiken; kortom, dat de geneesheer ernstig begint le twyfclen of Jan gaet voor zyn leven lang gebrekkelyk zyn.... Doorgaens, wanneer een gevangen van zin is van uit te breken, hel eerste wat hy doet, om allen arg- (1) Eigendom der Gazette van Aelst. Wel is waer, Jan had niets uit te vinden: dc jongen was wreed gehavend; maer toch zoo wreed niet als hy kloeg en kermde in de tegenwoordigheid van den geneesheer en van den cipier. Ook, zy waren nauwlyks den rug gekeerd of Jan lachte sluw: Ze liggen my daer wel te verdrygen, nevens myn bed, die schoonë lieve ketentjes, grynsde hy, maer 't zal nog voor vandaeg niet zyn, en nog min voor morgen Dat men hem te krank meende om welkdanige poging van uilbraek te beproeven, te mank en te kreupel om le gaen loopen, dat was reeds veel; maer, dat men hem de handen en de voeten vry liet dat was veel meer, vooral de handen.... En dan regtte hy zich op van zyn smartbed en hy waegde eenige stappen rond den kerker, 't Ging uiterst moeielyk in 't begin; maer allengskens aen toch, van dag tol dag, ging het beter. Nog een droeve week geduld, juichte hy, en wy zullen toch wel tot aen de forten geraken.... Het was in den valavond, den dag voor nieuyvjaer. Steven had twee stoopen onder zynen mantel ge smokkeld en zat Jan te traktceren in zyn kot. 't Is nieuwjaer avond, had de cipier gezegd; al die rabaulen van soldaten, uwe bewakers en de myne, zy zitten aen 't kermissen, het ware schande vergat ik mynen vriend.... en myn eigen zeiven!.... Rys op! Jan: ik wensch u een voorspoedig en gelukkig jaer.... een veel gelukkiger dan gy er, eilaes, komt te bele ven!.... Rys op! dal gaet op uwe gezondheid Jan was roerloos op zynen stroozak blyven liggen. Hy bedankte Steven, hy beweerde nog te ziek te zyn om smaek le vinden in den drank.... Nogtans, dien avond, zag er Jan buitengewoon wel gestemd uit. Hy vertelde van zyn soldaten leven en Jaek Steven van het zyne, en, wist Steven eene grap op te halen, Jan zette er oen kluchliger tegen. De cipier was uiterst in zynen schik: het eene glas vermeed het andere niet.... Ja, zeg eens, vroeg eensklaps de kapitein, gy, een oud soldael, gy die in uw leven alles hebt geproefd, zeg eens, hebt gy ooit met de menotten aen gezeten.... Welke vraeg is dat nu!.... Neen, ik heb nooit met de menotten aengezeten,...

De Gazet van Aalst | 1873 | | pagina 1