October WEKELYKSCII NIEUWSBLAD. De Bende van Jan de Lichte.(1> Aelst, 18 October. Het Proces-Bamine. BuitenlMidsch Nieuws. Gazette van Aelst I Iet Bureel van liet bind Is gevestigd In do Kapollestrnet re® 11, vvaer alle brieven, gelden, enz. vrachtvry moeten toegezonden worden. vooraf betaelbaer. Voor den bulten lean men Inscbryven in al de postkantooren, en voor do lundelyke gemeenten by do briefdragers. Abonnementsprys 25 rr.'sjaer», Thans ontrolt zich in het paleis van Trianon het merkwaerdigste proces der XIX« eeuwdit van eenen maerschalk van Frankryk beschul difrd van, als opperbevelhebber van het leger van Metz, te kort te zyn gebleven aen phgt en eerDit proces trekt do aendaeht op zich, niet alleen van Frankryk, maer van Europa en van gansch de wereld. Vreemde terugkeer der fortuinDe Hei tog vanAumale, gisteren door Aapoleon 111 ver bannen en van zyne erfgoederen treedt lieden op als voorzitter van denkiy,,s raed die eenen maerschalk van het tweede kei- zerryk zal oordeelenl... Bazaine, vrywilliger en simpel soldaet in 183-1, maerschalk van Frankryk dry-en-dertig iaer nadien,stelt hot eenige voorbeeld met daer van de wisselvalligheden dezer laetste tyden. Het is Gambetta die hem eerst lieelt beschul digd en die thans als getuige opkomt tegen den krygsman, die veertig jaer van zyn leven qp schier al de krygsvelden van Europa en op d e van den Mexiek heeft gesleten. En wie ib die Gambetta Voor 1870 was hy een arme en wei nig gekend advokaetje. Eensklaps wordt hy clic- lateur der fransche Republiek, en gansch de natie houdt hy onder de hand. Hy ngtlegers op; hy voert er het bevel over; hy schikt de plans der veldslagen; hy zet oude generaels at en benoemt er andere; hy zendt proconsuls ui door gansch Frankryk, en Frankryk buigt het hoofd en Frankryk gehoorzaemt Gambetta is het gekend opperhoofd, de aen- leider der fransche radikalen en demagogen. Nu te weten of de krygsraed van Tnanon de beschuldiging van den woesten demagoge gaet bekrachtigen. Een woord overliet kasteel, gezegd Trianon, waer thans de krygsraed zetelt die maerschalk Bazaine' zal ooi'deelen. Eodewyk XIV deed het hedendaegsbestaende Trianon oprigten op de plaets van een klein pavilion dat hy vroeger ten geschenke had ge geven aen Mev. De Montespan. De koning, die groot liefhebber was van bouwen en breken, kwam in persoon het werk zyner metsers nauw keurig bewaken. Eens datliy.in gezelschap van zynen beroemden minister Louvois en van an dere aenzienlyke hovelingen, de werken stond na te zien, deed hy opmerken dat een der ven sters niet van even gelyke breedte was als de andere: Louvois hield staen dat zy juist even breed was; de koning bleef by zyn zeggen, en Louvois by het zyne. Lodewyk XIV, verbitterd door de koppigheid van zynen minister, liep tot het venster, viel aen 't nieten en bewees dat hy gelyk had; en dan, zich gansch aen zyne gram schap overlatende, keerde hy zich tot Louvois en overlaedde hem met scheldwoorden. Louvois verkropte stilzwygend den hoon hem in het publiek.aengedaen; maer ten zynent ge komen gaf' hy zyn spyt lucht in de tegenwoor digheid zyner vrienden: Ha, riep hy uil, liet is zoo dal de koning met my handelt? Al wat my overblyft is hein eenen oorlog op het lyf te zenden, een oorlog die hem van zyne gebouwen afkeere en hem doe gevoelen; dat hy my niet missen kan. »En,inderdaed, weinigtydsnadien, deed Louvois tussehen Frankryk en Duitsch- land den wreeden oorlog ontstaen van K38H. Louvois stierf van eene schiely ke geraektheid; maer, vooraleer voor God te verschynen, had hy nog den tyd van uit te roepen; Gevloekt vensterGevloekt venster Dit zelfde venster, oorzaek van de eerste in val van Frankryk in Duitschland,is een dergene welke thans de zacl verlicht waer zich het laet ste tooneel ontrolt van het schrikkelyk drama den inval van-Duitschland in Frankryk!... TWEEDE DEEL. H. Terugkomst I»y «le familie. (46e VERVOLG.) De lezer herinnert zich het tydslip -op welk vvy voor dc eerste mael kennis maekten met zekere treffelyke lamilie, alsdan gevestigd tussehen Vel- sique en Rooborst. Sedert die vyflien maenden is de ellendige toestand onzer beproefde vlaenderen geenszins gebeterd. Wel is vvaer, de vyandelyke legers zyn nu ten onzent uitgevochten en het Tooneel van den oorlog is ver- plaetst, hooger op. Prins Karei van Lorreinen, ondanks zyne 80,000 man, zynen heldhaftigcn tegenstand en al zyn kundig beleid, was er niet in gelukt eene der versterkingen onzer provinciën uit de hand te redden van den wak keren en onvermoeibaren maerschalk van Saxen. Daerop was de prins zich gaen neerzetten dezen kant de Maes, tussehen Maestricht en Luik. Van daer be schutte hy Holland en kon tevens veel kvvaed doen acn het fransche leger, kwam het zich te vestigen in een der veroverde steden van Zuid-Nederland. Maer ongclukkiglyk had Mauritz dat even gauw begrepen, en even gauw ook was zyn besluit genomen: prins Karei zou de plaets ruimen en kon gaen legeren op de overzyde van den stroom. De bloedige veldslag van Raucoux werd geleverd; Mauritz behaelde de zege, en de prins, na verlies van veel volk en van byna al zyn grof geschut, werd dadelyk over de Maes gedreven. Voor het oogeublik liggen heide legers in winter- kwartier, in afwachting dal de lente kome, om op nieuw handgemeen le worden. Middelerwyl blyft de vreemde onzen bodem betre den en al dc rampen der overweldiging drukken te gelyk op het uitgeputte vaderland. Sedert lang weet men van koophandel of nyverheid niet meer te spreken; sedert lang zyn ouzo weeldrig- ste landbouwen verwoest en dc beste akkers liggen braek. Groeit het gras langs de straten der grooto steden, op den buiten treft men menig vlek en dorp acn, waervan niets meer te vinden is dan struivend gruis en door den brand verkalkte puinen. Is er daer ergens een hoek. van een herberg of afspanning regt gebleven, het doet vreemd er nog de gastvrye uilnoo- Annates du règne de Marie-Thërèse. Fromayeot. (1) Eigendom der Gazette van Aelst. FRAMKSl YB£. De graef de Chambord bevindt zich thans te Salzburg, in Tyrol. Het is zeker, wat men er ook van gezegd hebbe, dat hy aen zyn programma niets heelt veranderd. Hy konofmogt geene hoegenaemde koncessie doen, in wat de vlag betreft ol de monarchie, die by vertegenwoor digt. De algeveerdigden, welke naer Salzburg ver trokken zyn, zyn gisteren te Parysaengekomen. Heden zullen zy het antwoord van den graef de Chambord aen de bureelen der regterzy mededeelen. Het gerucht loopt, dat hy alle verbindlenis en elke uitlegging weigert, alvorens tot koning erkend te zyn. Volgens het Weener Vaterland, heeft de beweging ten gunste der monarchie, in Frank- ryk, opgehouden en dit wel omdat de graef de Chambord geweigerd, heeft, aen het fransche diging op le lezen: Goed logist, te voet en lepeerd:,... Voor wie?.... Nog akeliger vreemd treft de torenklok hel oor wanneer zy-hel uer klept voor mensehen die sedert lang gevlucht zyn, voor.... de dooden van hel kerkhof alleen.... De eenige beweging welke men er nog bespeurt, is ergens eene zeldzame voorbytrekkende ruiLersbendc die hare peerden drenkt in de vvy waterbakken van het verlaten kerkje, ofwel eenige haveloozc en uitge hongerde vrouwen die op de puinen harer haerd- sledc, staen te dansen met de soldaten.... voor een stuk brood!.... Het eerlyds zoo rykc en bevolkte vlaendercn is eene echte woesteny geworden. Hier nypende schaerseh- hcid, verder biltere ellende; op veie plactsen is het doodsch en eenzaem als in een graf, en overal heerscht de rampspoedigste wanorde. Overal krielt het Van bedelaers en landloopers; zy vermenigvuldigen zich ais de alverslindende sprinkhanen van Egypte, en het is en blyft voortdurend de goedo tyd voor dieven, slroopers en slecht volk. leger de drykleur te laten behouden en, in grond- begin, zekere grondwettelyke vormen hy te treden. Het blad raed den graef aen, zich te verge noegen met de erkenning zyner wettige region op den troon, en openlyk te verklaren, dat hy geneigd is eene grondwet temaken, in over eenstemming met de Nationale Vergadering. Paris-Journal bevestigt in zyn laetste num mer, dat maerschalk Mac-Mahon, kans heelt om, door byna algemeene stemmen der Nationale Vergadering, den duer van zyn presidentschap der fransche republiek, met tien jaren le zien verlengen. De kiescolleges van vier departementen in Frankryk waren verleden zondag byeengeroe- pen oin it) de openstaende zefels voor de Natio nale Vergat)el'ing te voorzien. De radicalen heb ben niets onbeproefd gelaten om hunne mannen te doen lukkenalle middelen, hoe eerloos en hoe schande!yk ook 1.ebben zy gebruikt. De party der orde heelt zicli ongelukkiglyk te veel op het gezond versland der menigte vertrouwd Zy schynt vergeten te hebben, dat er altyd lie den gevonden worden, die geneigd zyn om zich door fien die het hardst schreeuwen, te laten medeslepen. Hare werkeloosheid heeft dan ook bittere vruchten gedragen: de vier radicale candidaten zyn met eene groole meerderheid gekozen ge worden. Moge deze uitsl.ag voor de behoudende party in Frankryk ecu spoorslag zyn, om voortaen met meer krachtdadigheid op te treden, en om niets te verwaerloozen, wat er kan toe bydra gen om de ellendige listen en lagen der radica len te verydelen. DL'ITëUïILAi'ïn. De N'orrf. AU. Zeitung zegt dat de Paus, den 7 augusty eenen brief aen den keizer van Du ilscli- land heelt gezonden, vvaerop deze den 3 sep tember heelt geantwoord. Die brieven zullen eerlang worden openbaer gemaekt. SPANJE. De carlistische generael Nicolas Olio, heelt aen don Carlos, liet officieel verslag gezonden, over een gevecht dat hy geleverd heeft legen generael Moriones. Het verslag van den carlistisclien generael is geheel in tegenstryd met de verhalen, welke sedert eenige dagen rondloopen. Ziehier hoe dit verslag luidt: Het koninklyk leger heeft den grootsten Wy hebben reeds gezegd hoe, na het bezoek der soldaten in de kluis, bazin Beth niet haren 't Jeef gansch op de sukkel was gerackl. Toch icwcrs mocteude schuilen had 't Jeef, een kwaert myls verder de bosschen in, de nog eenigszins verkruikbare overblyfsels der kroeg saemgevoerd en, met behulp van gewillige vrienden, eene hut opgesla gen waer by met zyne Beth in 'l droog inogt slapen, wel te verslacn, als hel geen vier-en-twintig uren opvolgend regende: zooniet, moesten zy gaen slapen zoeken in schuren en stallen, vvaer ergens een lief dadig mensch hun stal of schuer durfde leenen. Voor het overige leefden zy als echte wilde mannen, van den bedel, van gestolen buit en.... van miserie, T Jeef, als hy een aelmoes kreeg, had de gewoonte niet van le bedanken; doch, scheen do aelmoes hem te gering, dan bedankte hy met vloeken.... Hy was een norsche godvergeten kerel. Het was op einde february. Sedert eenige dagen was de vorst aenhoudend geweest, en de beide ecbl- genoolen dorsten,'zelfs by dage, het schier niet meel' wagen uit hun bed van stroo en opgeraepte bladeren le kruipen. Zekeren avond, vooraleer in te sluimeren, hadden zy langen tyd liggen klappen van hunnen Jan. Zy hadden vernomen wat hem, na langdurige inkerkering, wedervaren was le Aelst. Men had hun ook gezegd Dc plus, étant convaincu de brutalilës, et insolence et de jui uments abomiuablos. (Proces van Jozef De Lichte, fardé 52). zegeprael gewonnen, wacrop hetzichlot nu toö in dezen veldtocht beroemen mag. Tk wachtte in de bergen van Cipau qui en Mancrie, den voorbytocht van. generael Morio nes af, welke uil Pucnlc-la-Reina vertrokken was aen liet hoofd van 9,500 inan met 16 ka nons. liet vuer begon des morgends ten 7 ure. Ondanks de overmacht des vyands, ben ik erin gelukt hem in Puente-la-Reina op te sluiten, waerin hy rond 7 ure 's avonds eene beschutting zocht. Zyn leger verliet in de grootste wanorde het-slagveld, met achterlating van een groot ge tal dooden en gekwetsten. Een telegrafische depeche aen den Courrier (le Paris, gedagleekend uit Saint-Jcan-de-Luz, 12 october, meldt eene nieuwe ncêrlaeg van generael Moriones. Ziehier den tekst der depeche Den 9 dezer in den morgend, heeft cabecilld Dorregaray aen het hoofd zyner manschappen een nieuwe veldslag geleverd tegen generael Moriones, welke aen het hoofd van 12,000 man stond. Dy den eersten aenval verslagen,konden de Carlislen des middags, met het blanke wapen al hunne positiën weêr veroveren en het leger van generael Moriones tot de vlugt dwingen. dal hy te Aelst niet meet' was, maer, wact' hy eigoolyk nu was, dal had niemand hun welen te zeggen, en zy ook wisten hel niet. Ba! besloot TJeef, hy is ook al een van zet ze by d'anderen. Adriaen en Norherlien hebben ons verlaten en het was op Jan dal wy rekenden voor onzen ouden dag. Zoolang hy te huis is gebleven hadden wy goede dagen. Maer, och arme! de jongen heeft ook al hel 'loopen ingekregen, en nu liggen Vvy hier levergaen, gy, mekeu, van honger, en ik.... van dorst!.... Kweek dan kinderen!.... Ja, kweek dan kinderen! zuchtte Belli. Eerlyds bragt hy ceneu schoorieu stuiver hy en nu liggen wy plat geruineoi'd. Hel is zyn schuld! Of hel zyn schuld is!.... Maer uw schuld toch ook eeu beetje, vrouw. Hoe dikwyls heb ik hem niet vermaend! En gy, gy.... Hier hebt gy het! viel Beth snappend in. 'k Wist niet waer de oud versletene zaeg zoolang bleef!.... Zyn onze kinderen onze schande geworden, is Jan een schelm, 't is al de schuld van moeder, net of de schoono voorbeelden van hunnen treffelyken vader er niets hadden toe gedaen!.... Nu, TJeef, ge zult beginnen tc zvvygen, of.... Ja, of!.... 'I Is nu wel gekeycr., 't is nu zoo; al sleurden wy elkander de laetste haren uit onzen gry- zen bol, wy zouden er geen duit ryker om zyn't is nu zoo, en 't zal nu zoo blyven. Dal belet toch niet dat ik Jan h'oriderdc en duizende malen heb aenge- maend van voorzichtig le zyn, en van, van ons zoo weinig mogelyk le doen spreken. Maer de jongen waende wyzer tc zyn dan zyn vader; hel mynheer spelen zal in 'l hoofd, en in plaets van stillekens voort tc doen, zet hy geheel de streek het onderste hoven en doet zich uitroepen ais kapitein van 't kweet niet welken slechten troep!.... 'l ls 'ne scboone kapitein nu, mynheer Jan, met zyn brandmerk op den rug! Ook wat my spyt is dat zy hem, ginder le Aelst, niet effendoor gcradbraekt hebben.... want, zielgy, Beth, by is hel onlloopen en, weet men niet waer, by moet toch ievvers zitten; en den eenen of anderen dag, gy zult hel zien; zitten wy er weder mee op den nek. Wel is waer, er liggen hier geen kronen meer to stelen, maer toch.... Beth was koortsig opgesprongen.... Wal komt u over, vrouw? underbrak '1 Joef.... 'L Is niets: ik droomde dal Jan voor de deur stond.... Ha, gy droomdel!.... En myne prael is '1 hooren niet weerd, niet waer?.... Eh wel, Both, zie maer toe dat uw schoonc droom niet verwezenlykc of er zal gevochten worden.... En toch, komen zal hy, dat heb De kwestie der plaetsvervanging en de ge volgen van de nieuwe schikkingen in de wet op de militie, houden het publiek bezig. Men vraegt tegenwoordig eene steeds grootere som voor eenen plaetsvervanger; al de maetschappyen van militaire plaetsvervanging hebben hunne eiscben hooger gesteld sedert zy vernomen heb ben, dat hel departement van oorlog de meeste der militianen, die gevracgd hadden om dooi' zyne zorgen vervangen te worden, en die dacr- voor de som van 800 fr. hadden gestort, heeft laten weten, dat zy zelve in hunne plaetsver vanging moesten voorzien. Zullen de famiüën der militianen, die zich in dat geval bevinden, aen de hooge eisehen der agenten van militaire plaetsvervanging moeten voldoen? Het zou een halve ondergang zyn voor zekere lamiliën. Het departement van oorlog, zou dien gedeeltelyk kunnen herstellen dooi' liet tydslip, waerop de militianen eenen plaetsvervanger moeten heb ben, le verschuiven, ten einde zy gelegenheid zouden hebben om eenen plaelsvervangeriegen den voordeeligsteri prys tc bekomen. De prys- vermindering zal natuerlyk komen als de vraeg vermindert. ik in '1 gemoed, komen om ons niets aen Le doen datl last en verdriet.... Maer dal hy nadere en ge zult hem zien vliegen. Ba! knapte Bclh, bragt hy gelyk eerlyds, wederom wal geld in huis, gy zoudt de eerste zyn om hem ie omhelzen.... Hy nadere, zeg ik, en 'k klacg hem aen hy dert schout en ik doe hem hangen, op slaenden voel!..*» Dal zal hem leeren kapileincn en mynhee- ren!.... Een kroon of twee blinken nogtans schoon in d'oogen/'t Jeef.... Goedo moeder! teerhartige vader!.... Hadden zy geweien dat, sedert oen kwaert uers, eene sombere sehaduwe rond hun htflle was aen 't dwalen, eene scbaduwe die van tyd tot tyd hel oor hield legen den kleemen muer, en dan cindclyk stond le spot-* lachen.... Het gesprek der echlgenooten scheen ten einde en de sehaduwe kwam. voor hel deurken en klopte aen.... Wie daer! riep TJeef. II;, was 't antwoord. En de sehaduwe gleed dc hut binnen. Wie zyt gy?.... De sehaduwe haelde een brandend lanleernken van onder haer kazak en placts^e ze op een pikkelsloeltje, het eenige meubel der hut. Het is dezelfde persoon die wy, op einde van voorgaende kapittel, de-stad Aelst zagen verlaten, dc vreemd uitgedoste kerel met zyn lang zwart haer, zyn zwarten knevel en zyn ruitersabel onderden arm; met dees Verschil, dal hy zyne bonte soldaten plunje had vervangen door gemcene boerenklecderen. T Jeef en Beth zagen den vreemdeling halsstarrig acn, bevend van angst en schrik, niet heler meenende of liet spookte in de hut. Het spook plaetsle zynen sabel in den hoek, haelde langzaem eene pruik van over zynen rossen bol, trok zynen knevel af en stak'hem in zynen vestzak. Goeden avond, vader! goeden avond, moeder! sprak het spook. Hemelkreet Bclh, 't is hy! DocmnisJ vloekte '1 Jeef, 'l is hy! Wel ja,'t is hy,Jan, mynheer Jan,de scboone kapitein, inct zyii brandmerk op den rug!..». Het zoontje moet schrikkelyk veranderd zyn, dal vader of moeder hem op 'l eerste zicht niet herkenden.... Vader en moeder waren, gelyk men zegl, als Van d'naod Godsgèslagenniet een van heiden sprak.... Hel schynt, lachte Jan, dat ik hier niet zeer welkom hen... Ik dacht voorzeker, dat, na zulke

De Gazet van Aalst | 1873 | | pagina 1