tot uitvoering kwam, zou men beginnen met de zooveel gesproken droogmaking der Zuiderzee. Dg Moniteur van gisteren bevat een koninklyk be sluit van 23 october, waerdoor het ontslag van M. Moncbeur, als minister van openbare werken, op zyn verzoek, wordt aengcnomen. Door een ander koninklyk besluit van dczclfdo dag- tcek.ening, wordt M. A. M. J. Bcernaert, udvokaet by bet hof van kassatie, tot minister van openbare wer ken benoemd*. Den 18 october is te Ninove overleden den hoer Augustus Van Steenberghe, doctoor in de regten ou vrederegter van het kanton Lennick-Saint-Quentin. Ecnc aenzienlyke familie is door hot overlyden van den hoer Emmanuel de Kcrchove de Tcreist-Van der Bruggen wreed beproefd geworden. Als icverigo katholieke onderstond hy zyn lang lyden met eene volmaakte onderwerping, en zag de dood met het vertrouwen van eenen waron christen naderen. Hy is dynsdng op zyn kasteel, te Welleren,in den ouderdom van 65 jaren, overleden. Den betreurden overledenen was oen groote weldoener der armen, en een der stichters van den katholieken kring van Wetleren en ook een der vurigste leden. De minister van openbare werken te Brussel heeft dvnsdag eene deputatie der schippers van het kanael van Charleroi ontvangen, welke zyne aendacht hebben ingeroepen op de herhaelde sluitingen eu be lemmeringen dier vaert, waerdoor oen groot getal vaertuigen, op verschillende plaetscn, onder ander te Brussel, waer er niet minder dan 500 liggen, naerdo heropening van dit kanael wachten. Ten gevolge dezer omstandighoden, bevinden zich 800 vaders des huis- gezins zonder bezigheid, en de winter staet voor de deur. Hel vervoer langs den yzeren weg wordt verkozen boven dal langs hel kanael, omdat liet op vele plaet scn voordeeligcr is. De deputalio heeft het gouverne ment verzocht, hiervan rekening te willen houden en vraegt: 1. dat het tolregt voor de gansc.be doorvaert 50 centiemen zou verminderd worden, hetwelk 66 honderdste van een centiem per kilometer uitmaekt; 2. do vaert zooveel mogelyk vry te laten, en 3. zynen invloed er op uit te oefenen, dat do ladingen redcly- kerwyzo verdeeld worden, daor waer de waggons even afs de booten toegang hebben. Uil een verslag aen het gemeentobesluer van Brussel toegezonden, blykl, dat hel omcrikaensch spoorwegnet binnen deze stad 19,200 meters lengte heeft. 78 rytuigen doen er geregeld eene dagclyksche dienst en hiertoe worden 900 peerden gebruikt. Met voldoening hebben de katholieken van Gent vernomen, datZ. II. l'ius IX, M. Joseph de Uemplinne den titel van romoinschen graof heeft verleend, erfe- lyk voor zyne kinderen. Geen katholiek in Belgic, die deze zoowel verdiende onderscheiding niet met beide handen zal toejuichen. Een ieder toch weet, dat M. J. de llemptinne, even vurig in zyn geloof als onuilpultelyk in zyne milddadigheid, de stichter en weldoener is van lalryke werken, hetzy voor de uit breiding van de kristonc scholen, hetzy voor de ver zorging der behoeftige weeskinderen, hetzy voor de verlichting der armen, on de verdediging aller katho lieke rogten en belangen. Gedurende dep nacht van 19 tot 20 dezer, zyn cr dieven gedrongen, langs het dak, in de wooning van F. Rooman, lo Sl-Cornelius'-IIoorebekc (Gent) en hebben eenen koffer weggenomen, die zy 200 meters van de wooning hebben opengebroken; zy hebben cr eene som van 70 fr.en een gouden krujs uit gestolen. Men zegt dat M. Pickery, beeldhouwer, hel plaesteren standbeeld van Jan VanEyck, groot model, heeft geëindigd, dat voor de akademio van schoone kunsten te Brugge zal geplaetst worden. Ziehier hoe de goschiedenis alsvolgt wordt uit gelegd over hot spook te Borgerhout by Antwerpen: Eenige dagen geleden, 's avonds, waren cr eenige persoonen aen 'tvisschen, by middel van eene nel, in de vest tusschen de Schyn- en Dcurnepoorlcn. De schildwacht, welke boven op den berg stond, zag een visschersbak langzaem op het water dryven, en kon niet begrypen wat dit voor een ding was. Eindelyk, toen de bak hem meer en meer naderde, zag hy dat er zich iets op bewoog, en de sukkelaer werd bang: qui vivel riep hy, macr niemand ant woordde: Ge liegt! vloog Belli op; en zy werd bloek als de dood. Jan lachte sluw, terwyl 't Jcef het wyf acnzag, met een koppel oogen al ging hy ze vcfslinden. Ik geloof, brabbeldo hy, ik geloof dat Jan gelyk heeft!.... Gy hebt geld! Ge liegt!.... Waer zyt gy gobleven, vroeg 't Jcef op dreigend gebiedenden loon, waer zyt gy gebleven met hetgeen de uilkoop van ons oud magazyn heeft opgebragt?.... Het is de eerste mael niet dat ik het u vraeg. Zeg op, gierige heks, waer zyt gy er mee verbleven?.... Wi llebben het toch niet verleefd, meen ik?.... Wy bede len ons brood en loopen gekleed slechter dan de slechtste schooier of geus van 'heel hel land! Vader, schertste Jan, konden de hoornen spre ken, ik weet ergens eenen staen, niet verre van hier, die langen tyd zou verraden hebben wat hy draegt in zynen hollen buik.... Schelm! dief! moordenaer! schreeuwde Beth, en zy was alsof zy in onmacht ging vallen. Nu, nu, moeder, sprak Jan, maek u niet gram. Wilt gy niet geven, ge zult ons toch wel ietswat leenen. 't Geld is immers voorde ganzen niet gemaekt, en op uwe lecning zult gy een sehoonen kroos trek ken.... Zoodus, alles is beslist. Goeden nacht, al te» zamen, Jan trekt er van door. Waer gaet gy henen vroeg 't Jeef. Laet de jongen maer gaen, antwoordde Jan, hy zal niet verloren loopen. Zal ik u morgen terug zien Neen, later. Jan nam zynen sabel op den schouder en sloeg het bosch in. Die gevloekte brigand, hygde Beth, ik wil we ten waer hy naerloe gaet!.... Wal! wat!.... ik heb geld!...." En Beth was de hul onlvlugl. Maer in plaets van uit te zien naer Jan, stond zy achter de hul zoekende in de duisternis naer zekere richting van het woud. De rigling gevonden hebbende,sneldczyvooruil, losdoor doornen en struikgewas, tastend van boom tot boom waer zy, op de schors, zekere door haer ingesneden teckens herkendc,totdatzyeindelykeeneeuwenouden verbrokkelden eik ontmoette waer zy stand hield. De arme oude hygde van afgematheid en ontroering, in weerwil van den bytenden koude lekte haer het zweet van het aenzicht. Met koortsige beweging trok zy een stuk op van den eik en hare magere arm verdween tot aen den schouder in eene diepe holte.... Macr plotse lings trof haer een hevige zenuwschok: Deesmael, alles weg! gilt,zy, alles! alles!.... En zy stort bc- zwymend neder op den hard bcvrozen grond.... (Wordt voortgezet). De visschers hadden hotqtoi vive'.zecv goed gehoord, maer in plaets van te antwoorden, stuerde men den bak aen wal en een hunner stapte er uit en klauterde den berg op, om den schildwacht to verwittigen, dat het hun toegelaten was in gemelde vaert te visschen. De onverwachte verschyning van den man, welke op handen en voeton den berg kwam opgeklouterd, verschrikte hevig den soldact. Hy dacht niet anders of het was een spook, in de gedaenlo van een groolen zwarten hond, welke hem kwam opvreten, en do suk kelaer verborg zich achter zyn sehildwaehlhuiskc. liitusschen kwamdevissehcr tol boven op den berg, en de soldaet, welke nog altyd dacht dat het een spook was, wierp zyn schildvvachlhuiskehet onderste boven, in de hoop er het spook onder ie begraven; macr het sehildwaehlhuiskc rolde van den berg, gelukkig zon- 'der den visscher te treffen, terwyl de schildwacht, in zyne overhaeste vlugt.insgelyks van de helling tui melde. Toen men hem later kwam aflossen en half dood van schrik aen den voet van den berg vond lig gen, vertelde hy met bevende stem de verschyning van het spook. De andere schildwachten gaven, naer het schynt, aen dit alles geloof, en worden zoo bang, dal ze niet meer alleen do wacht durfden optrekken. Sedert dien tyd gaen eis zooals men weet, alle avonden duizende persoonon, waervan lalryke met slokken gewapend, het spook opzoeken, zoneter het ergens te vinden. Dit is, zoo verzekert men ons, de echto geschiede nis van het spook. Hel spook van Borgerhout heeft aen eenige her bergiers dezer gemeente goede zaken doen maken. Men noemt er een welke niet minder dan 7 tonnen bier op lOdagen zou getapt hebben. In 1857 vertrokken eenige Zusters van O.-L.-V. uit Namen naer de republiek Guatemala in Midden- Amcrika, ten einde aldaer aen de opvoedingder jeugd te arbeiden. Die Zusters, waervan er thans eenige naer hun vaderland zyn teruggekeerd, hebben in die verre streken liunno pogingen met den besten uit slag zien bekronen. Degenen, die den ellcndigen toe stand van onderwys en opvoeding der meisjes in dat land gekend hebben, zullen gemakkelyk beseffen wat oneindig goed die edelmoedige Zusters daer gesticht hebben. Men mag zonder overdryving hun werk aldaer, eene wezenlyke omwenteling voor het goede noe men. In augusty laetstledcn heeft de president der republiek, vergezeld van al de hooge ambtenaren, een bezoek gebragtaen het gesticht dal onze belgische Zusters er besturen en in het stadsblad haer onder wys cn dienstouwelke zy aen het land bewyzen, ten hoogste geprezen. Die hulde iszooveel to duerbaerder voor de Zusters, daer het Guathemalaschc SLaetsbesluer eenigen tyd tevoren al de gecstelvke orden had afgeschaft, ter uitzondering van de belgische Zusters van O.-L.-V. en van de transche Zusters van Liefde, die sedert een Liental jaren lot ieders voldoening hel gasthuis der hoofdstad bedienen. Wy hebben te Luik nogmaels een kassier aen te teekencn, wions boeken niet inrogel zyn; deze heeft den dubbelen misslag bedreven, na zyne cyfers te hebben vervalscht, dezelve weer in hunnen wezenly- ken toestand te herstellen. Ziehier*op welke wyze hy hiermede te werk ging: Geldiczamelaer zynde van den dienst der pakwagens aen den stadsspoorweg, verhoogde hy, telkens hy een pak op zyne bestemde plaets afleverde, don vervoerprys. Na denzelvc te hebben ontvangen, veranderde hy het cyfer in j-den wettigen prysen slak hel verschil, dat somtyds een of twee francs beliep, in zynen zak. Do kommissaris van do statie der Guillemins, hierover klachten ont vangen hebbende, ontnam liem verleden maepdag zyn allevoriugsboek, en bevond er in, flat de deugniet reeds meerdan 300 fr. op deze nieuwe wyze van aflruggelary had binnengepalmd. De plichtige is on- middelyk aengehouden en door de policie voor den onderzoeksregter gcbrngl, welke hem een logemenls- biljelvoorde eclgevangenis heeft afgeleverd. Ziellier hoe de Echo Dunois de strafuitvoering beschryft van J. R. Hulans, gezegd Rcnvoizé, de moordenaer van den ongelukkigen Gallan, en welke door het assisenhof van Eure-et*Loire (Frankryk), 20-auguslus laetslledcu ter dood veroordeeld werd. In den nacht van 18 dezer,werd Hulan te ChAteau- dun aengebragt op eene kar, welke door gendarmen begeleid was. Er was hem gezegd, en hieraen sloeg hy geloof,.dal eene reis noodzakclyk was voor een bygevocgd onderzoek. Daor by onderwege den naem van ChAteaudun hoorde uitspreken, vroeg hy of hy daerheen gevoerd werd om te sterven, waerop hem geantwoord was, er niet van te geloovon, dewyl de verwerping van genadeverleening dry dagen voor do strafuitvoering aen den veroordeelde moest voorgelezen worden. Toen Hulans ten 3 ure 's nachts in de gevangenis te ChAteaudun aenkvvaui, gebruikte hy een goed ontbyt, ledigde eene flesch wyn en dronk daerna koffie. Byna oogenblikkelyk daerop begon heL doods- loilet; maer toen men de yzers aen de handen van den veroordeelde wilde vastschroeven, kwam hy in eene hevige vlaeg van woede: Ik ken de wet, schreeuwde hy, men kan my niet doen sterven dan na my myno verwerping van gcnade-verleening voor gelezen te hebben. Twee priesters der Karlhuizers boden zich in zyne cel aen en werden door hem op de brutaelstc en grofste wyze ontvangen. Hy weigerde hen te hooren spreken over godsdienst. Aen een der beide geeStely- ken vroeg hy noglans: Zeg eens, wanneer moet ik dan sterven? Toen hem geantwoord werd, dat dit denzelfden morgen zou plaets hebben, verbleekte zyn wezen, en hy murmelde den naem zyner vrouw en kindcron; maer die gevoeligheid duerde slechts een oogenblik. Toen hem lezing gegeven werd van de verwerping zyner voorziening in cassatie en de weigering zyner genadc-aenvracg, luisterde hy met de grootste aen dacht naer de voorlezing dezer stukken. Terwyl in de gevangenis deze tooneelen plaets gre pen, had de beul Roch en zyne helpers de vreesselyke guillotine opgericht, op de plaets genaemd Champdé, onder de bescherming van een detachement soldaten, welke de al te nieuwsgierige menigte moesten achter uit houden. Sedert een achttal dagen waren de stralen van ChAteaudun eiken morgen met eene aenzienlyke me nigte nieuwsgierigen vervuld, die eiken dag de straf uitvoering van den moordenaer verwachtte, cn waer van vele uil verscheidene uren in den omtrek de lange wandeling niet ontzien hadden, om de straffende hand der justitie te zien werken. liet kwart voor 6 ure, verscheen de ter doodver- oordeelde, zwytnelcnd voor den ingang der gevange nis, waervan hy de trappen neerdaelde, ondersteund door de twee beulsknechten. Deze hieven hem in de doodskar, wacrin reeds de schcrpreglers, en de geestelyken hadden plaets genomen. Onderweg overviel den veroordeelde nogmaels eene vlaeg van woede, en hy zegde tot den heer Roch: Gy, gy beeft meer dan ik; uw angst is grooter dan de mync Toen hy o^jje strafptaets uit het rytuig klom, riep hy tot de duizende toeschouwers: Welnu, ziehier nu uw Hulans! De beide priesters poogden nogmaels om hem de zalvende hulpmiddels des godsdienst te doen aenvaer- den, maor den veroordeelde beantwoordde die aen- biedingen alleen met beleedigingen. Een der geestely ken bood hem een Christusbeeld ter omhelzing aen, dat door hem met hevigheid werd weggeslagen. Toen de priester hem eene laetste mael wilde omhelzen, ontzegde hy zich ook dien laetsten troost. Daer de scherprcgter de weerbarstigheid van den veroordeelde moede was, deed hy door zyne hand langers den moordenaer aengrypcn, op de wipplank vastsnoeren, en byna in hetzelfde oogenblik viel het taoordend stael, en Hulans had opgehouden te leven. Ten 6 ure was de menschelyke geregtigheid vol trokken. De Illustrated Londen News (Engeland) spreekt over eenige testamenten, welke om hunne zonderling heid verdienen aongestipt te worden. Zoo gaf ceu Engelschman het verlangen te kennen, van in de tusschenruimlo te worden begraven, welke het graf zyner eerste vrouw van dat zyner tweede scheidt; ten einde de eene aen zyne rechter- en de andore aen zyne linkerzy te hebben. M. Zimmerman, wiens testament in 1810 is geönre- gistreerd, voegt eefte bedreiging by de bevelen voor de lykplechtigheden. Hy zegt in zyn testament: Nie mand moet myn lichaem naer.zyne laetste rustplaels volgen; ook mag er geenc doodsklok geluid worden; ik wil zonder prael begraven zyn, en indien men my niet gehoorzaemt zal ik terugkomen... als ik kan. De gravin van Sandwich wenscht in haer testament, hetwelk zy op tachtigjarige^ ouderdom schreef, stil te worden begraven: lk wil niet, zegde zy, dal do aen nemers der lykplechtigheden ryk worden, ten nadcelc myncr erfgenamen. Mev. Reading een zeer ryke vrouw, heeft in haer testament, hetwelk in 1870 is geönregislreerd, het volgende verklaerd: Indien ik ver van Brauksonie sterf, verlang ik dat myne overblyfsels, na in eene looden kist te zyn geplaetst, in eene eenvoudige wit houten kas worden gelegd, ten einde niemand des- zelfs inhoud zou kunnen gissen. Men zal de kas met een koopwarentrein tol aen de statie van Coole ver zenden; hetwelk niet meer zal kosten, dan het ver zonden van eene andere kist van hetzelfde gewigt; van de statie van Coole zal eene kar de gezegde kas naer myn kasteel van Brauksonie overvoeren. Mev. Reading schynt in al de byzonderheden barer begrafenisplegligheden te hebben voorzien, onder andere inligtingen zegt zy: Het gemakkelykste mid del om myne doodskist buiten hel huis te brengen, zal zyn het venster uit de eetzael te nemen. M. Greffulde zegt in zyn testament: Ik wil niet begraven worden. Ik verzoek myne neven myn lichaèm te doen balsemen en hetzelvcin eene doods kist te doen plaelsen met een glazen deksel, hetwelk niet zal worden loegcnageld, opdat myn lichaem niet van licht en lucht beroofd zy. Later zal men hetzelve kunnen verbranden. M. Keucett, een zeer ryk man, heeft gewcnscht, dat zyn lichaem, vier dagen na zynen dood, aen eene gazfabrick werd overgeleverd, om aldaer in het labo ratorium tewordon verbrand. Eenige dagen geleden werd den opzichter van het Observatorium te Washington (Amerika) een vree- selyke poets gebakken. Een ondeugende jongen ving een glimworm, welke hy met behulp van een weinig slyf'sel legen een der grootste middenglazcn van den telescoop plakte. Toen de sLerrekuödige dien nacht aen hel werk ging, ontdekte hy klaerblykelyk aen den hemel een onbekend glooiend licht, en wat hem het nreoste verwonderde, was, dat. dit. licht nu on dan in al zyn luister zichtbaer was, en dan weder voor een pner seconden geheel was uitgedoofd. Hy beschouwde het wonder nauwkeurig gedurende eenigen tyd, waerna hy aen hel berekenen ging, op welke plaets in den sterrenhemel de buitengewone ster stond. Hy dacht hare juiste slandplaets gevonden te hebben, en den volgenden morgen telegrapheerde hy over byna de gcheele wereld,dat hy in het sterrenbeeld Orion eene nieuwe en hoogst merkwaerdige ster van de derde grootte ontdekt had. Binnen een paer dagen bestudeerden alle sterrekun- digen in Europa en Amerika Orion, en keken er naer tot zy byna blind gekeken waren, zonder iets te kunnen ontdekken, waerop zy naer den slerrokundige te Washington terug telegrapheerden om toch te we ten, wal hy bedoeld had. De ontdekker keek hierop by vernieuwing door zynen telescoop, bevond, dat de nieuwe ster zich in vier-en-lwintig uren ongeveer achttien millioen mylen had voortbewogen,en merkte tegelykertyd by eene meer nauwkeurige beschouwing cn met niet geringe ontsteltenis op, dat de ster poo- ten'had. Toen hyden volgenden morgen op den koe- "pel ging, om de glazen wat schoon te maken, ont- vvaerde hy den.... glimworm. Zyn toestand laet zich beter denken dan beschryven. Kerkclj k Nieuws. De eerw. heer Onghena, oud-onderpastoor van Melle, is directeur der Thcresianen alhier benoemd. Rampen <mi Ongelukken. Verleden zondag avond werd de stad Dicst in verslagenheid gedompeld, door de treurige lyding dat er eene moord in de herberg den Laetsten Stuiver werd gepleegd. De genaemde Emile Vandewyngaerdt, oud 17 jaren, geboortig van Diest, maer tegenwoordig te Brussel wonende, waer hy als leergast by eenen meubelma ker werkte, was, ter gelegenheid van de kleine ker mis, zondag avond met den trein van half acht naer Diest gekomen. Volgens men beweert, was hy voornemens reeds den volgenden dag naer Brussel weer te keeren. Zyn voornemen moest, eilaes, niet verwezenlykt Worden. Rond half negen bevond by zich in de danszael van voornoemde herberg. Wat daer in den beginne gebeurde wordt op verschillende manieren verhaeld; in alle geval, er moet zonder reden of minstens voor eene beuzelary, twist zyn ontslaen tusschen Vande wyngaerdt en een achllienjawgen zoon Wolfs (of Dewolf van het pachthof den Loobosch te Zeelhem. Beiden gingen naer beneden, en eensklaps bragt Wolfs, melzyn mispelaren gaenstok, Vandewyngaerdt eenen zeer geweldigen slag op hel hoofd toe. Op de jammerkreten van het slagtoffer nam Wolls de vlucht en, volgens er-gezegd wordt, bragt hy, wegloopend, nog slagen toe aen twee persoonen, onder ander aen deri genaemden Leekens, cTie ver scheidene wonden aen het hoofd ontving en zich in bedenkelyken toestand bevindt. Intusschcn liep Vandewyngaerdt den baldadige achterna, doch nauwelyks had hy een twintigtal stappen geloopen, of hy zakte ineen en viel dood ten gronde. Zyn hoofdschedel was verbryzeld! Het slagtoffer wordt algemeen betreurt en telde gecne vyanden. Maendag morgend is 't parket van Leuven naer Diest gekomen; in den namiddag werd de moorde naer gevankelyk door de gendarmen in de stad ge- bragt, onder den toeloop van eene overgroote ver- onlwcerdigde volksmenigte. Dynsdag morgend werd hy naer Leuven vervoerd. Hctsohynt dal hy heel kalm van zyn werk kwam, wanneer de gendarmen hem aenhiclden. Wy kunnen de algcheele juistheid van al de aenge- haelde omstandigheden niet waerborgen; het schynt echter stellig te wezen dat Wolfs geerne deel nam aen vechtpartyen. De stoffelyke overblyfsels van het ongelukkige slachtoffer werden, woensdag morgend, onder een groolen toeloop van volk, ter aerde besteld Een groot ongeluk is donderdag rond 8 uro 's morgens te Oostende voorgevallen. Een der vaer tuigen, die zich aen de garnaelvangst overleveren, was in zee gegaen, verrast door den sterken noord westenwind, kon helde haven niet binnenloopen. De gezagvoerder Lodewyk Clou, die hel besluerde, wilde zyne redding zoeken met het vaerluig te doen stran den regtover het geslicht der Baden maer ongeluk- kiglyk tusschen de klippen gekomen, wierp eene golf hel vaerluig om en de ongelukkige schipper verdronk. Hy laet eene'weduwe en vyf kinderen in de ellende achter. Gedurende den nacht van verleden vrydag, heeft een brand de spinncry van den heer Claye, te Rysel, gedeeltelyk vernield. Het verlies beloopt ongeveer 500,000 fr. en zal door verzekeringsmaetschappycn worden gedékt. In den namiddag van 6 october is te Malival, kanton Vinay (Frankryk), eene afgryselyke gebeurte nis voorgevallen. Rond 2 ure ging Mev. X. uit, en liet een kindje van nauwelyks 11 maendenoudt alleen in de wieg op hare kamer achter. Toen zy een kwart uers later terugkwam, hoorde zy haer kind geweldig schreeuwen, en toen zy in de kamer trad, vond zy eene kat op de wieg, bezig met eene dor handen van het arme schepsel af te knagen. Zoodra die kat ge rucht hoorde, vluchtte zy door een venster naer bui ten, langs waer zy waerschynlyk was binnen geko men. Toen de moeder de wieg naderde, bemerkte zy verschrikt, dat de kat niet alleen een gedeelte der hand, maer ook eene wang en het regteroor van het kind had afgeëten. De toestand van het kindje laet geene hoop over op genezing. Op 16 october heeft de genaemde E. Mitron, oud 28 jaren, op het kasteel van Ampovillac, in de ge meente Cintegabelle Haute Garonne (Frankryk) waer hy als knecht diende, zyn meester M. de la Tombelle, de eigpnaer van hel kasteel vermoord. De diefttal was de dryfveer der moord welke met de medehulp van een timmerman van Cintegabelle, P. Loserre ge naemd, werd uitgevoerd. Rond 8 ure 's avonds liet Mitron zyn medeplichtige op hel kasteel binnen en rond 40 ure, terwyl M. de la Tombelle in" zyn kabinet zal te lezen, zyn de beide moordenaers op hem toegesprongen en hebben hom met bylslagcn vermoord. Ten einde de sporen hunner misdaed te doen verdwynen, omringden zy hel doode lichaem met eenen hoop papier en andere voorwer pen, hetwelk zy in brand staken; doch daer het kasteel dreigde in brand te geraken doofden zy dit vuer weer uit. Mitron had builen wele van zyn* medeplichtige uit eene kas 3,110 fr. in goud en bankbiljetten geno men, welk geld hy aen het geregt heeft overhandigd. 's Anderendaegs vroeg, vertelde Mitron aen de pachters der omstreken, dat cr 's nachts op hel kas teel brand was ofitstaen en dat men het lyk van zynen meester gansch verkoold had vinden liggen. Het geregt begaf zich onmiddellyk ter plaelse en men beslaligde, dat de ongelukkige kastelein, liet slagt offer was geweest van eenen afschuwelyken moord. Mitron werd verdacht en aengehouden en na onder vraagd ie zyn, Meeft hy de volledigste bekentenissen gedaen en Loserre als zyn medeplichtige aengeduid. Beide plichligen bevinden zich heden in de gevange nis. Ter gelegenheid dezer misdaed herinnert men zich, dat men voor ongeveer 8 maenden de schoonmoeder van M. de la Tombelle, versmacht en gedeeltelyk verbrand in hare kamer heeft gevonden. Men verdenkt Mitron van aen deze zaek niet vreemd te zyn en men meldt dal hot lyk dezer vrouw zal worden ontgraven. Een onderzoek is geopend en men neemt voortdurend inlichtingen. M. de la Tombelle was 56 jaren oud. HOPPEMARKTEN. ANTWERPEN, 22 oct. Men verkocht 250 balen aelstersche hop van 4873,aen fr. 95 de 50 kilo. Thans vraegt men fr. 400. PÓPERINGI1E, 17 october. Sedert ons laetste bcrigt is de handel in hop zeer kalm; de landbouwers hebben veel lust om te verkoopon, doch er waren heden geene koopers aen de pryzen der vcrledene week, welke 110fr. was, en indien de kalmte niet terugkeert, is hel te veronderstellen, dat er daling zal volgen. NIEUWKUIK, 47 october. De handel blyft vlug. Sedert de vorige uoleering zyn in deze streek veel partyen verhandeld tot gl. 35 a 36. In Gelderland besteedt men gelyken prys. In hel buitenland alge meen betere genegenheid lot handelen, doch met onbeduidende prysverandering. Oude hop wordt zooveel mogelyk tol verhoogden prys genomen. LONDEN, 17 october. De aenzienlyke aenvoeren der Jaelste 15 dagen, de weinige aenvragen der brou- wery en het vast besluit der byzonderste kooplieden van nog aenzienlyke aenkoopen te doen, hebben, niettegenstaende de voorbehoudene en voorzichtige houding van een groot getal planters, eene daling teweeg gebragt, voornamelyk op de middelmatige soorten, waervan de oogst dit jaer overvloedig is geweest. De omzettingen gedurende de maenden september en october waren zoo beperkt, dat er in geen enkel der vorige jaren zulk een gebrek heeft geheersehl. De hop van den Elzas en Beieren hebben sedert eenige dagen eene daling ondergaen van fr. 40 a 42-50. 20 oct. De daling schynt opgehouden te zyn cn niettegenstaende crwcinig afdoeningen plaets hebben, beginnen de koopers eventwel een weinig hunne aen dacht te vestigen op de nieuwe üngelsche hop. NUREMBERG, Beieren, 16 october. De tydingen uil de hop-distrikten zetten de kooplieden aen om hunne aenkoopen te doen, daer de eischen der plan ters onophoudelyk hoöger worden. Verscheidene dezer laetsten, die zich in den acnvang van hunnen oogst hadden willen ontdoen aen de pryzen van 20 tot 30 gl., vragen thans 20 a 25 gulden meer. De vraeg voor den uitvoer is levendig, vooral voor de schoone kwaliteiten; de konsumptie begint ook aen zienlyke aenkoopen te doen. Er is geene daling te verhopen. Onze koopwaer is zeer schoon. Men bc- klacgt zich eenigszins overde hop welke gedurende den oogst ten gevolge van den gevallen regen bescha digd is. HOLLOWAY'S PILLEN. Geen wantrouwen. De pu blieke opinie spreekt met geene zwakke of onzekere slem, over de verdiensten dezer Pillen ter zuivering van het bloed, rege ling der werking van de verschillende organen cn versterking

De Gazet van Aalst | 1873 | | pagina 2