N° 148. Zaterdag 1 November 1873. 3<le Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. De Bende van Jan de Lichte. Aelst, 51 October. Het proces-Bazaine. G-azette van Aelst Het Bureel van het blad 1- sovoatlgd In do Knpello.trnot 11, waor ullo brieven, gelden, en», vrncl.tvry moeten toegezonden worden. Abonnementsprya £5 fr. Jaere, vooraf betaelbaer. Voor den bulten Urn. men inachi-yvón in nl de po.tUontooren, en voor de landelyke gemeenten by de briefdrager» liet ware ons onmogelyk, ingezien de b"lten" gewone uitgestrektheid en inwikkeling van dit proces? er wekelyks, in weinige woorden iets voldoende van te geven. Van tyd tot tyd een kortbondig overzigt is al wat de enge kadei on zer gazette toelaet. De getuigenissen, tot heden opgekomen, ple - ten onregtstreeks ten voordeele van Ten andere zy die dezegeluigeiiissenvooibren gen, zyn zy wel getuigen in den echten zin des woords? Men mag er «eenigszms aen twy- telen, want elkeen van hen schynt zich meet te bekommeren met zyn eigen gedrag te verregt- veefdigen, dan de regters nopens dit van den maersehalk inligtingen te geven. Bazaine vei- oordeelen ware tevens al de anderen pligtig erkennen, en van heden af kan men voorzien dat de opperbevelhebber van het leger van den Rhyn zal vrygesproken worden, ten ware er iels onvoorziens tusschenkwam betrekkelyk de moeilyke en netelige kwestie der aen denvyand overgeleverde standaerden. Niemand voorzeker zal aennemen datBazaine verrader is geweest in den wettigen zin des woords. Misschien is hy pligtig aen ligtzinmg- heid, onvoorzigtigheid, zorgeloosheid; maer lioeveel zyn er die, in diennoodlottigen ooi log, 'er zich min pligtig hebben aengemaekl dan by. Nooit heelt men klaerder gezien tot welk on- beschrytelyke wanorde het militaire Keizerryk in zyne laetste dagen was gekomen. Men leelde boven op; zinsbedrog en leugenachtigen scnyn nam men voor waerheid; de wanorde was overal, de bekrompenste ikzucht had de hoogste rangen van liet leger overweldigd; elk trok naer zynen kant zonder zich het minste te bekommeren met het algemeene best: het was elk voor zyn eigen. Die Keizer, tot het laetste oogenbiik vastge- klist aen een bevelhebberschap dat verre boven zyne magt was, die het eindelyk het schieten zonder de minste regels van eene doelmatige overdragt te volgen; die oppergenerael zonder hepaeld krygsplan, zonder inlichtingen, wer kende op goed valle het uit; diestal-othcie- ren die elkander in den weg hepen en ver- dwaelden in eenen doolhof van depechen en bevelen waer niemand de verantwoordelykheid van op zich wou nemen; die tegenstrydige rap porten, dit volkomen gebrek aen eenheid en .samenhang in de werking, enz., zeggen meer over den akeligen toestand waerin l rankryk zich bevond, dan honderd processen-Bazaine m al de boeken die men heelt geschreven en nog schryven zal over den oorlog van 1870. Is het dan te verwonderen dat zooveel on heilen en vernedering de Franschenzyn te beurt gevallen, vooral wanneer men inziet tegen wie zy het te doen hadden: tegen een der talrykste legers die ouit hebben bestaen, leger samen gesteld uit volmaekt afgerigte soldaten, van al les voorzien; uit kundige, moedige en verkleefde ofiicieren,|metden ouden Moltke aen 't hoofd, en die allen samenwerkten als één man BONAPARTE EN GRAEF DE CHAMBORD. Men leest in de Unita Cattolica: Heeft Frankryk eindelyk al zyne dwalingen, al zyne dwaesheden, al zyne misdaden uitge boet? Heelt het een koning verdient als de graef de Chambord? Ofwel heeft het nog beboette aen een dictator, die met de dry kleurige vlag in de eene hand en de roede in de andere, spreekt van de beginselen van 89 en den Franschman te gelyker tyd een vragt slagen toediend? Zie- daer eenige vragen waerop de gebeurtenissen gaen antwoorden. Intusschen is bet droevig te zien welk eene oppositie Hendrik V ontmoet en weet gy waeruit die oppositie ontslaet? Uit zyn eerlykheid, uit zynen eerbied voor de wet, uit zyne liefde voor eene wyze, eerlyke en vrye regeering. Veronderstellen wy eens een Bonaparte in zyne plaets; weetgy wat hy doen zou? In Octo ber zou hy alles belooven. Wilt gy de drykleur? Daer hebt ge ze. Verkiest gy het roodevaendel? Men zal u het roode geven. Gy vraegt het al gemeen steinregt? Wy gaen het nog algemee- ner dan ooit verklaren. De beginselen van 89? Leve diegroote beginselen! In een woord, hy zou alle partyen wierook toezwaeien, alle drif ten vleien. En dan? En dan in november zou hy doen wat noodig was om zyn zetel te vestigen, en in den nacht van 2 december zouden wy de lelterlyke her haling hebben, van hetgeen wy hebben gezien in 1851. Herinneren wy ons nog eens wat toen is geschied, opdat men liet onderscheid bcgrype tusschen een wettigen koning die weder zynen troon verlangt te bestygen, en een fortuinzoe ker die zich door list en geweld van den troon meester maekt. In het begin noemde Napoleon zich fransch burger, en hy scheen met dezen titel tevreden. Vervolgens wilde de burger afgeveerdigde zyn, de afgeveerdigde president van de republiek, en eindelyk de president keizer. Daertoe begon hy met het doen aenhouden van verscheidene afgeveerdigdenen A. Thiershet allereerst. Spre kende over dezen laetste, zegde Napoleon, dat hy wapens maekte voor den burgeroorlog. En moge dat toen ook niet waer geweest zyn, thans is het maer al te zeker. Hy rigte zich vervol gens tot de soldaten en riep hen op om het va derland te redden. Gy zult het vaderland red den, want ik reken op u. Tweehonderd veertien afgeveerdigden.inde mairie van het tweede arrondissement verga derd, verklaren: Louis Napoleon is afgezet van (i) TWEEDE DEEL. 111. Op Ilarlebeke. (48e VERVOLG.) Beth was in de hut teruggekeerd laet na middcr nacht, bleek als eene stervende en met een geweldige Koorts op het lyf. 't Jeef lag aen 't ronken. Had zy durven klagen, Beth, even gauw had zy haren man ontwekt; maer klagen was haer eigen zei ven verraden; klagen was zooveel als bekennen dat zy inderdaed met geld had bygezeten en dal zy haren armen 't Jeef, een geheel jaer lang, en vrywillig, van gebrek had laten vergaen. Dergelyke bekentenis ging haer onvermydelyk ten minslc twee blauw oogen kosten.... Zy verkropte dus hare woede, vergenoegde zich, voor het oogenbiik, met Jan, haren lieveling, to vervvenschen van 't hoogste van 't schavot lot in 't diepste der hel-en zy liet 't Jeef in ruste zynen vollen spinrok afronken. Ook, 't ware al te bitter spyt geweest den goeden man op dees oogenbiik te gaen stooren. Hy lag zoo schoon aen 't droomen dat hy weder, als daes, achter zynen toog mogt schinken en bescheid doen; dat, ingezien zyn eigen verbruik, en om de rekening van den brouwer effen te krygen, hy nu zyn bier twee oordjes den pot had opgeslagen, uit voorwendsel van de duerle en den slechten tyd; dat hy dien dag dry katten voor konyncn had verkocht; dat Pier-Oom hem bad beroepen op den leerlingbak, en dat hy, 't Jeef, Pier-Oom een gansche halve-kroon-en-half had afge zet, en dat zy beiden het zaten op te smullen, in lekkere verkensribbekens, te Hucdelgem, in het Zwaentje.... En zoo bleef de gelukkige droomen lot eindelyk het schemerlicht der flauwe winterzon het eenige ven sterken der hut binnendrong, en 's mans bezwaerde oogleden kwam openstreelen. (1) Eigendom der Gazette van Aelst. zyn ambt als president; waerop hy antwoordt met hen achter het slot te zetten. Hy beveelt het vallaen tegen al wie weerstand biedt, en den 4 december verliest de afgeveerdigde Dus- soubs er het leven by. Men proklameert de groote beginselen van 89, men ontrolt de dry- kleur; maer de aenhoudingen hebben in massa plaets te Parys; en overal is er staet van beleg; een dekreet bepaelt dat de vyanden van Bona parte kunnen worden getransporteerd naer cöne strafkolonie, naer Cayenne of Algeric. (Dekreet van 8 december 1851.) Men roemt de glorievolle overwinningen der revolutie; maer 67 oudvertegenwoordigers worden van het fransèhe grondgebied verban nen; 18 anderen waeronder Thiers, werden op staenden voet uil Frankryk en Algeriëgeweerd; eindelyk vyf der meest te vreezen zullen, worden getransporteert naer fransch Guyane.» (Dekreet van 9 january 1852.) Men veerdigl de nieuwe constitutie uit, gegrondvest op de groote beginselen, die den eigendom waerborgen; maer de goederen toehoorende aen de leden der familie d'Orleans zullen worden verkocht bin nen den tyd van een jaer. (Dekreet van 22 january -1852.) En twee dagen later vraegt Frankryk aen Zwitserland, alle politieke vluch telingen te willen uitleveren, wier verbanning de fransche regeering noodig zou bevinden! Wy hebben een artikel bewaerd van de lon- densche Times, van 11 february 1852, waerin het volgende voorkomt: De binnenlandsche politiek van de fransche regeering laet zich aldus samenvatten: onder drukking van de waerheid die mishaegt; be- rooving van republiekeinen en Orleanistèn; vogelvryverklaring en verbanning van het ge zond verstand; gewelddadigheden in de depar tementen; spionnering en aen brenging overal; het leger en het werk vol k beutel i ngs omgekocht, bevreesd gemaekt, bedrogen; dehoogeen mid delstanden, bedreigd, gevleid, verdacht ge maekt; de krygswel algemeen; derechtveerdig- heid nergens; de jury opgeheven; de openbare fondsen kunstmatig ryzend; de handel vernie tigd; de arbeid geruïneerd; de meestdrukkende tyrannie in den vorm van een spolvryheid; be dienden voor ministers; tafelschuimers voor senatoren; stommen voor staetsraden; nullitei ten voor wetgevers; de openbare meening vol mistrouwen jegens allen en alles, zelfs jegens de macht die het leven van het systeem was. Zoo besteeg Napoleon III den troon, onder de toejuichingen der Fransclien. Thiers zelf durfde geen woord tegen hem uitlaten, en werd by zynen terugkeer in Frankryk stom als een visch. Het drykleurig vaendel en de roede, de constitutie en Cayenne, de beginselen van 89 en de staet van beleg, dat was de spys, die Bona parte voor de groote natie bereidde, en waer- mede zy zich beeft gevoed tot de maend septem ber 1870, dat is gedurende achttien jaren. Hy vond Beth aen zyne zyde zuchtend en klapper tandend en eer dood dan levend; daermec bekreunde hy zich weinig. Hy had haest om builen te zyn, uiterst nieuwsgierig te vernemen of zyne droom kans had uit le vallen, uiterst nieuwsgierig te bestaligen wat er rond de puinen zyner kroeg ging gebeuren, liet spookte er reeds sedert zoovele jaren, wat ging het nu weer zyn?.... Hy vond er het beloofde tiental manschappen, Jan Poelenier aen 't hoofd, die zaten te wachten op de hevelen van baes 'L Jeef. In afwachting dat de beraemde onderneming dacr klaer kome en de gevloekte kroeg, tot spyt en ergernis der geburen, wederom ia staet worde gebragt, ge lieve het den lezer ons elders te vergezellen. Wy verwittigen hem op voorhand dal hy, in den loup dezer geschiedenis, dikwyls tamelyk breede sprongen zal te doen hebben. Om dcu lytel van ons werk ge trouw ie blyven, moeten wy, zooveel het doenlyk is, al de acnhalenswaerdige feilen der bende voorbren gen, en de bende, het is reeds gezegd, was zeer uitgestrekt: zy had vertakkingen door gansch de vlaemsche streek. De lezer knormdus niet omdat wy hem doen reizen van den eenen hoek van 'l land naer den anderen; dat wy hem verzenden, nu van de kaslelny van Oudenaerde naer het land van Dender- mondc'danvan het land van Aelst naer het Kortryksch. Die schynbare wanorde ligt in den aerd zeiven dezer geschiedenis. Inderdaed, de eenige leidsdracd welken wy hier kunnen volgen ïs enkel de dagleekening dooi de processtukken opgegeven, en de eenige verbinding tusschen al die verstrooide lafcreclcn, de held wiens leven en doening wy beschryvon, kapitein Jan, overal tegenwoordig op het tooncel, 't zy in persoon, 't zy door zyne ingeving of bevelen. Is het nu hier te doen, en onmiddelyk daerna tien uren verder, Jan toch blyft de spil rond welke de gansche beweging keert. Hel is den zelfden avond van do terugkomst by de familie, dat het volgende voorviel. Op zekeren afstand van den groep huizen, hel sleedje Ilarlebeke uitmakende, deed zich, langs den kant van Deerlyk, eene fracie burgerwoonst onder scheiden. Zooals die woonst zich daer verhief, een- zaem, in het midden van uitgestrekte tuinen omsloten door eene hoogc en digtgegroeide haeg, had ze een vreemdeling genomen voor eon heerlyk buitengoed. Maer door gansch de streek was liet geweten, en vooral geweten van de arme menschen, dat het dacr was dat, winter en zomer, M. Davids verbleel, een welhebbende graenhandelaer, geacht en bemind van iedereen. Hel was reeds laet in den avond. In een der benedenplaelsen brandde licht, en de tafel was opgediend. Twee personen waren tegen woordig: zy schenen eenen derden te wachten om hel macl te beginnen. Do eerste was een vrome, reizige jongeling, aen 't schryven voor eenen hoogen lessenaer. Hel werk moest den jongen vervelen, of wat school er?.... Alle oogenblikken richtte hy het hoofd naer het logge uerwerk dat tegen wand op trage eentonige maet aen 'l tiktakken hing,en liet helvandaerondervragond en verlegen dalen op eene reeds bejaerdc vrouw die, by eene lamp, in ecu gebedenboek zal le lezen. De jongeling had rust noch geduld. Eensklaps meende hy te bemerken dat de vrouw verbleekte, en dal twee zware tranen over hare wan gen rolden.,.. Hy sloeg nydig zyn schryfboek digi Moeder, riep hy, gy weent!.... Ik ook, ik kan het niet meer uithouden De vrouw beefde van verrassing, aenzag haren zoon, en viel overvloediger aen 't weenen. Ik wil weten, sprak de zoon, wat er ginder omgaet! Nog een weinig geduld, Arnold. Den hovenier heb ik sedert een uer vooruitgezonden, en haest zal hy vvederkeeren met vader, of ons minstens weten le zeggen waer vader blyl'l. Dat moet ik zeil gaen vernemen, aenstonds. Neen, kind lief, blyf by my. Zeg nog een goed Vader cm opdat zyn engel bewaerd er hem voor al onheil bescherme. Dal hch ik sedert lang gedacn, moeder. Nu wordt het myne plicht u en my, zoo haest mogelyk gerust te stellen,en ik vlieg de baen op naei Kortryk. Als de graef de Chambord zynen toevlucht lot dezelfde middelen had willen nemen, zou hy reeds lang koning van Frankryk zyn. Maer weinig hecht hy acn de kroon: daerentcgen ligt geweten, oprechtheid en het welzyn der Fransclien hem na aen het hart. Daerorn ver- klaert men dat hy niet geschikt is voor onzen tyd, alsof men, om in onzen tyd te triomferen, noodzakelyk zou moeten leven van bedrog en leugen! Als Hendrik V in Frankryk niet zegeviert, onder voorwendsel vandevlagofdevolks-sou- verpiniteit, zal deze arme natie of opnieuw het onderste boven worden geworpen, of de prooi worden van een of anderen onbarmharligen tyrart. De gouverneur van Oosl-Vlaendcren brengt Ier ken nis der hengslenhouders, dat in uitvoering van het provinciacl reglement lot verbetering van hel paar denras, in dato 11 july 1854,lact6l gewyzigd by reso lutie van den Provincialen Haed, in dato 13 july 1806. de keuring der hengsten lot den springdienst bestemd voor 't dienstjaar 1874, zal gehouden worden als volgt: Te Gent, (Beestenmarkt): Op maendag 17 november 1873, voor de hengsten van het roglerlyk arrondisse ment Gent, ten 10 ure. Te Dendcrmonde,(Kerk):Op dynsdag 18 november, voor de hengsten van hel regterlyk arrondissement Dendermonde, ten 10 t/aure. Te Audenaerde,(Stadhuis): Op woensdag 19 novem ber, voor de hengsten van de kantons Audenaerde, Itonsc en Maria-Hoorcbeke, ten 9 t/a urew Te Geerardsbergen, (Stadhuis): Op Donderdag 20 november, voor de hengsten van de kantons Geerards bergen, Zotlegem en Nederbrakel, uilgenomen do ge meente Hemelvcerdegem, ten 10 ure. Tc Ninove, (Beestenmarkt): Op zaterdag 22 novem ber, voor de hengsten van de kantons Ninove, Herzclo cn van de gemeente llemelveerdegcm uit hot kanton Nederbrakel, ten 10 ure. Do gouverneur voornoemd herinnert, dat telkens de volgcndo premiën voor de beste werkhengsten worden toegewezen, te welen: 1° Voor de hengsten van 3 jaren oud: Eene cersld premie van 150, en eene tweede van 100 franken; 2° Voor de hengsten van ten minslc -4, en ten hoog ste 9 jaren oudEene eerste premie van 300, en eene tweede van 200 fr.; 3U Bewaer-prcmiën van 200 fr., voor hengsten tot den ouderdom van 9 jaren,en ëéne premie voor heng sten boven dien ouderdom, welke reeds op cone voor gaande keuring met de premie van 300 franks zyn be=> kroond gew.orden; 4° De provinciale premie van 500 franken, voorden besten werkhengsl der gcheclc provincie, ten minsto 5 jaren oud, die met de voormelde premie van 300 franken is bekroond geworden, Itclzy by de keuring des jaers, helzv by die van een vorig jaer. De kampslryd voor de provinciale premie zal dit jaer gehouden worden opdonderdag 18 december, to Gent (Beestenmarkt), ten 10 ure's voormiddags. Premiën voor jonge hengsten.- -Eene som van 450 fr. kan door dc keur-commissie L'elkcr vergadering wor den uilverdeeld lot een onbepaald aantal meerdere of mindere premiën, voor jonge hengsten van 18 macn- den tot 2 jaren. --Ja, wat mag er toch gebeurd zyn! Kreet de vrouw. Sedert haest veertig jaer dat wy getrouwd zyn, kwam vader nooit later terug van Kortrykmarkt dan in den namiddag, en hel ware wel dc eerste maet dal hy zich zou laten ophouden.... Is dc knecht van M. Konings niet komen ver wittigen dal vader hy zyn meester hel middagmacl zou nemen, en dat deze hem, in zyn ryluig, zou heb ben naer huis gcvocj-d? Dal boodschapte die knecht. En dat vader ten zessen zou tc huis zyn? Of nog vroeger. Ziet ge wel, moeder. Het is straks dry ureil later! Maer, Arnold toch, het is zulk slecht weder... Geloof my, wy verontrusten ons welzeker ten on- regte. Ten onregte! En gy, moeder, gy zit le sterven van angst, en ik, ik ben niet min ontsteld.... Arnold, ondanks het smeeken zyner moeder vertrok en was reeds do kamer uil. Maer plotselings schiet hem een gedacht tc binnen en hy komt terug. Zeg, moeder, vroeg hy, het was toch wel niet waer, de knecht van M. Konings, die u gesproken heeft? Hy zegde dot hy de knecht was. Hoe? Gy hebt hem niet herkend? Ik ken al de knechten van M. Konings niet; maer dien toch meen ik nooit gezien te hebben. Een yselyk vermoeden bekroop den verbleekenden jongeling.... Hy-ging spreken, doch hy wedcrhield zich. Dc klok van 't uerwerk sloeg negen. Arnold liep tot zyne moeder, omhelsde ze driftig en vroeg haren zegen. Ik spring te peerd, sprak hy; de stalknecht en de twee meiden zullen u gezelschap houden. Grendel deuren en vensters, en laet geen onbekenden bin- nen. Arnold was den stal in, waer do knecht reels ter ruste lag. Hysop! Jan, gebood hy; zadel het peerd: ik moet naer Kortryk. Is dc meester nog niet le huis, M. Arnold?

De Gazet van Aalst | 1873 | | pagina 1