N° 150. Zondag 16 November 1873. 3<lc Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. TROONREDE De Bende van Jan de Lichte.(1) Aelst, 15 November. Z. M. DEN KONING, G-azette Bet Bureel van liet bind 1» gevestigd In do Kapellestrnet IV0 11, waei* alio brieven, gelden, enz. vracbtvry moeten toegezonden worden, Abonnemcntsprya £6 fr. »s Jaers, vooraf betaolbaer. Voor den buiten ltun men liiscliryven In nl do postbantooren, en voor do lnndelybe gemeanten by do briefdragers. 1st gansch uilzonderlyk belang aen de hervorming van het tweede boek der wetgeving van 1807. Gy zyt bezig met een deel van het hervormings- ontwerp van het wetboek der burgerlyke proceduer. Myn gouvernement zal u welhaest insgelyks een ontwerp van herziening voorleggen van het welhoek van krimineel onderzoek. Zonder die algemeene her ziening af te wachten, zullen u voorstellen gedaen worden, om des te beter de persoonlyke vryheid, in den loop der reglerlyke onderzoeken, te waerborgen. Ik druk den wensch uit, dat de wellen op het beheer der zinneloozen en het hulpdomicilium,in den loop dezer sessie zullen worden besproken; zy strek ken om meer volledig de region der persoonen en fa- miliën te waerborgen, terwyl zy bovendien regtvcer- dig de lasten verdoelen, die op de gemeente wegen. Hetonderwys, ten koste van den Staet gegeven, gaet voort de levendige bezorgdheid myns gouverne- meuts op te wekken. Het zal u een ontwerp van wet op het hooger onderwys aenbieden, ten einde de studiën te verster ken en deze te verheffen; het zal ook kredieten vra gen, die zullen gebruikt worden ter ontwikkeling van praktische leergangen in de fakulteilen van genees kunst en wetenschap. De studie der hedcndaegsche talen in do athe neums, moet op den breedslen grondslag worden in- gerigt. Een grooter getal jongelieden moeten de midde len vinden, om zich direktelyk de kennis eigen te ma ken van de beschaving der verschillende volkeren en hunne veelvuldige betoogingen, op hel domein van letterkunde, kunst, wetenschap, nyverheid en handel. Het krediet van 20 millioen voor het bouwen en meubeleeten van scholen, dat gy eonparig hebt aen- genomen, zal toelaten,in weinig tyd,met de hulp van provinciën en gemeenten alzoo des te gemakkely- ker en voordeeliger geworden de stoffclyke inrig- ting van het lager onderwys te vol ledigen, en alzoo beter te voldoen aen het maetschappelyk belang in zake van uitbreiding van het pnderwvs in de volks klasse. Onze nationale nyverheden bevinden zich in een voorspoedigen toestand, en gaen vastberaden in den weg des wezenlyken vooruitgangs. De verschillende bekrooningen, welke zy beko men hebben in de algemeene tentoonstelling van Weenen, geven getuigenis van hare groote levens kracht. De oogst van eenige grondvoortbrengsels heeft, in allo deelen des lands, niet beantwoordt aen de hoop onzer landbouwers en niet teene mael hun hard werk beloond. Echter is het niet twyfelachlig of de voorraed des lands is verzekerd. De voortdurende vryc invoer der levensmiddelen welke gy gestemd hebt, vergemakkelykt die bevoor rading tegen pryzen welke bclrekkelyk gering zyn. Een ontwerp van landelyk wetboek zal aen uwe beraedslagingen worden onderworpen. Reeds hebt gy u bezig gehouden met eene wet, betrekkclyk het beheer der waterloopen, wier spoe dig onderzoek wenschelyk is. Gy hebt de dotatie voor de buertwegen verdub beld. De schoone kunsten zyn een onzer geschiedkun dige glories. In den algemeenen wedslryd te Weenen, hebben onze kunstenaers, met eer den roem der belgische school gehandhaefd. De oprichting in de hoofdstad van een palcis, besterad voor de dryjacrlyksche tentoonstellingen en de openbaro plechtigheden, is sedert verschei dene jaren gedekreteerd. De uitvoering kan niet lan ger uitgesteld worden. De burgerwacht en het leger blyven hel vertrou wen van hel land verdienen; onder den indruk der plaets gehad hebbende militaire gebeurtenissen, ver dubbelen zy in pogingen, om zich op de hoogte te houden van hunne groolsche en vaderlandsche taek. Gy hebt hel doel en de wezenlyke bcleekenis gevvaerdeerd, de wyzigingen voorgesteld aen de organieke wetten van hot leger en der milicic. Of schoon, volgens den wensch van de openbare denk- wyze, de grondbeginselen dezor wetten behoudepde, moest men evenwel acht geven op de bekomen on dervinding, de noodwendigheden van den nieuwen toestand, en de vereenigendc macht sterker maken, zonder merkclyk de militaire lasten, welke aen de bevolking zyn opgelegd, te bezwaren. Hel land zal u dank weten, dit mocilyk vraeg- stuk gediskuteerd te hebben in uwen laelslen zitlyd, welke zoo lang en zoo werkzaem is geweest. Myn gouvernement zal u eene wel aenbieden, strekkende om de familliën der milicianen eene onmiddcllyke vergoeding te geven, lydens den duer van hunnen werkelyken dicnsllyd. De byzondere kredieten, in uwe laelsle zittingen, voor werken van algemeen nut gestemd, beloopcn meer dan 239 millioen fr. Het grootste gedeelte is gebruikt of is bestemd voorde vollediging en verbe tering of uitbreiding van ons spoorwegnel. De Kamers en het gouvernement beschouwen het als een dringenden plicht, dit machtig vervoermiddel te volmaken, ten einde het zou voldoen aen de altyd aengrocicnde behoeften der binnen- en builenland- sche betrekkingen. Het spoorwegnet, door den Staet geëxploiteerd, is vermeerderd door de overneming der liniën van den Groot-Luxemburg en der belgische afdceling van den Willem-Luxemburg, door dc opening der linie van Welkenraedl en anderen. Hel zal zich nog in groote evenredigheden uitstrekken, naermate de gekoncedeerde spoorwegen van 1870 en 1873, onder voorbehouding van uitvoering door den Staet, en die gezamenlyk meer dan 900 kilometers beloopen, hem achtereenvolgens zullen geleverd worden. Myn gouvernement hoopt u, in den tegenwoor- digen ziltyd eene wel voor tc dragen op de kornpta- biliteit of de financieelo inrichting van den spoorweg. Het gereedmaken van eene andere wet op de spoorweg-policie en op de reglcmewls-voorwaerdcn der transporten, is aen eene byzondere kommissie toevertrouwd, welke zich ieverig met hel volbrengen van dit maudael zal bezig houden. De bevaerbare wateren, de hydraulisqhe werken, de wegen, de burgerlyke gebouwen, de scheepvaerl ook hebben een aenzienlyk deel bekomen in de kre dieten, gestemd om hel algeheel onzer werken van openbaer nut, en die groolendeels allen reglslreeksch opbrengend zyn, voort te zetten of uil ic breiden. Aen deze werken, die in het geheel 800 millioen kosten, heeft België, onafbankelyk van de heffing op de gewone inkomsten, byna al dc kapitalen gebruikt, die zyne schuld uitmaken sedert 1830. Onlangs is nog, met het oog opdic vruchlgevende toepassingen, eene groote geldelyke operatie geslo ten, tegen voorwaerden, gunstig aen de schatkist, en welke getuigenis gaf van de magl van het openbaer krediet. De toestand onzer financiën is zeer goed; niette- genslaende de talryke verminderingen of afschaffingen van taksen, vermeerdert ieder jaer, hel inkomen van den Staet. Onder de belangryke maetregels, welke gy hebt aengenomen, zal ik de wet vermelden, wacrdoor verlenging wordt gegeven aen den duer dor Nationale Bank. Van een lang' bestoen verzekerd, zal onze voor- naemste geldelyke instelling, de diensten vergrooten welke zy geroepen is aen den handel en nyverheid te bewyzen. De wet geeft ook aen do oponbarc schatkist, con regtmatig deel in de voordeden. In de eerste dagen der sessie, zal u een voorstel gedaen worden, om aen hel gouvernement de raagt te geven het slaen van zilveren munt te beperken of te doen slaken. Deze sessie zal, ik twyfcl er niet aen, gelyk do voorgaende, nuttig worden acngevuld door do be- raedslaging over wellen, welke aen de noodwendig heid en liet verlangen des lands beantwoorden, zonder verbitterende debatten te doon ontstaen. De ontwerpen, reeds door myn gouvernement aengeboden en die welke het voorbereid heeft, hebben dit karakter en dit doel; zy geven een uitgebreid veld aen uwe werkzaamheden ter volmaking van onze wetgeving. Sedert 43 jaron beoefent België, meester gewor den over zyne lotbestemming, na dal opperste goed gewonnen te hebben hetgeen onze voorouders te vergeefs verlangden, met wysheid zyne vryc instel lingen. Hot nationael gevoel, eensgezindheid van dcnkwyze opziehlens de wezenlyke belangen, die do kracht van samenhang en van vastheid eener nntio uitmaken, heeft niet opgehouden te vergrooten en te versterken. Dal lange tydvakvan vrede en van merkweerdigen vooruitgang in alle vakken, welke de menschelyko werkdadigheid kan omvatten, zal in de geschiedenis eene roemryke bladzy beslaen. Kalm en voorspoedig kan België van 1873, fier zyn over zyn verledcne en met een helder vertrouwen de toekomst in staren. Laet ons samen werken om meer en meer dat nationael erfgoed van zodelyke grootheid en van stoficlykon voorspoed te doen groeien. Dat vaderlandslievend werk zal niet in gebreko blyven by myn gouvernement, en de Voorzienigheid zal onze gemeenzame pogingen, voor het wclzyn des vaderlands, zegenen. SENAET EN KAMER. Dc wetgevende zitlyd is dynsdag geopend. Onmiddellyk na de koninklyke zitting is de Senaet tot de samenstelling van zyn bureel oyergegaen. Er waren 43 stemmers iVins de Ligne werd mei 38 stemmen tot voorzitter ge kozen; tot onder-voorzitters MM. de Tornaco en Dellafaille. Tot sekretarissen werden geko zen MM. L. deRobiano en 't Kint de Rooden- beke, en lot Ingevoegde sekretarissen MM. do Labbeville en de Looz-Corswaren. Als kwestors werden MM. d'Overscbie en Van Schoor aen- geduid. Onder de ingezonden stukken, waervan me- dedeeling werd gegeven, bemerken wy eene petitie des provincialen raeds van Antwerpen, waerin de wensch wordt uitgedrukt, om art. 73 van bet wetboek van krimineel onderzoek, te zien gewyzigd worden. Vervolgens is men overgegaen tot het benoe men der kommissie van hel adres. Worden gekozenMM. Dolez, d'Anethan, t'Kint de Roodenbeke en de Mcrode. Ten sjotte werden de bestendige kommissiën benoemd. De Kamer der volksvertegenwoordigers heeft liaer bureel gevormd. Al de leden, die het 1n den vorigen zitlyd samenstelden, zyn herkozen geworden. UITGESPROKEN DOOR Dynsdag 11 November, ten 1 uer. De Koning is, met de gebruikelyke plegtig- heid naer de Kamers gereden, en heelt de vol gende Troonrede uitgesproken Mynheeren, Als ik my door de vertegenwoordigers des volks omringd zie, denk ik altyd met dankbaerheid aen de betuiging van duerzame verkleefdheid en genegen heid, welke zy my immer hebben verleend sedert de inhuldiging van myne regeering. De betrekkingen van België met de vreemde mo gendheden zyn zeer vriendschappelyk en dragen den stempel van wederkeerig vertrouwen. De buitenlandsche handel is immer in vooruit gang- Het traktaet met Frankryk gesloten, handhaeft, voor een nieuw termyn.de bepalingen van onzen han del op vryzinnige grondslagen, en die,zonder twyfel, eene nuttige vollediging zullen bekomen door tocpas- singsmaetregels, welke gelykvormig zyn aen den geest dezer akten. Eene overeenkomst tusschen België en de Neder landen, en die voor beide partyen voordeelig is, heelt verschillende kwestiën, welke langen tyd hangende waren, geregeld. De uitvoering, vandaeg verzekerd en aenstaende, van eeuen weg, die regtstreeksch de haven van Ant werpen met den lageren Ryn verbindt, zal de han delsbetrekkingen der twee landen, door deze te ver- gemakkelyken, met het duitsch ryk doen aengroeien. Regelmatige stoombootliniën stellen onze han- delshoofdslad in regtstreeksche betrekkingen met de voornaemste handelssteden der beide Amerika's. In tegenwoordigheid van de uitbreiding onzes handels, en der overgroote werken, in andere landen uitgevoerd, om de havens te volmaken, eischt het na tionael belang, dat onze scheepvaert-inriglingen wor den verbeterd. Er is eene onderhandeling aengeknoopt tusschen myn gouvernement en het gemeentebesluer van Ant werpen. Ik heb met voldoening het onthael gezien, dat gy gegeven hebt aen de voorstellen, welke strekken, om onze diplomatische en konsulaire vertegenwoordiging in hel uiterste Oosten, te volledigen. Het nyverheids-België zou zyne belangen verge ten, indien het zich op deze nieuwe markten, welke voor ons geopend zyn.dooranderen liet vooruitloopen. Verscheidene traktaten van uitlevering zyn er ge sloten. Er zal u eene wet worden aengeboden om de on derhandeling dezer akten te vergemakkelyken, ten einde beter de beteugeling der misdaden en overtre dingen te bekomen, en de formaliteiten, in zake van uitlevering, te vereenvoudigen. Gy hebt met volharding de herziening van het handelswetboek voortgezet. De meeste titels, betrek kclyk den handel in het algemeen, zyn als onderschei dende wetten in voege gebragt. De veranderingen der nyverheid, de vervoeren langs zee en land en de noodzakelykheid om onze wet ten gelyk te stellen met die der volkeren, wier wet- gevenden vooruitgang het grootste is, geven een TWEEDE DEEL. III. Op Harlebeke. (50" VERVOLG.) In deeetzael, waer vroilw Davids met den knecht «en de meid op den vermisten koopman wachtten, was de angst geklommen van minuet tot minuet, en reeds ■sedert lang sloeg de bange harteklop op maet •niet meer met het rustig getiktak van het uervverk. Wat was er toch gebeurd? De knecht, de aenbeveling van Arnold vergeten, had het woord roovers laten ontsnappen, en van dien stond af was de verbeelding der aenwezigen op den hol geraekL Davids, het was zeker, Davids was aengerand, hy was misschien vermoord.... Wat ging er gebeuren? Dan, zooals het doorgaens in dergelyke omstandig heden te bestatigen is, die meest bang zich voelde, poogde onder grootspraek zyne ontstëltenis te be wimpelen en ecnen benauwderen dan hy moed in te spreken. Moest het uitkomen op inbraek, dan was er voor eerst op de meid niet veel meer te rekenen. Hoe felle boerin zy ook anders was, geplaelst voor een gevaer als hetgene dat zy vreesde, zat nu het arme meisje te beven en te weenen: dal was al te natuerlyk. Had zy gedurft zy was op de vlucht gegaen, of zich in den kelder gaen vergrendelen. Wat den knecht betreft, deze besefte macr te wel welke schrikkelvke verantwoordelykheid op hom woog. Hy stond daer alleen als beschermer en verde diger van zyne meesteres en van zyn meesters Hiiis. (1) Eigendom der Gazette van Aelst. Hy was gewapend, ja; maer zyn wapen scheen hem veeleer verlegen le maken dan hem gerust te stellen. Ging hy het gebruiken, wat zou er gebeuren!.... En dan, en nog eens, hy was alleen, alleen tegeu hy wist niet hoeveel!.... Om hulp snellen was onmogelyk geworden.... De jongen was radeloos en zyn moed was diep gezonken. Wie zich hier de vroomste toonde was nog de goede moeder Davids. Arnold, zegde zy, heeft onvoorzichtig gedaen met ons niet hy le blyven; maer, op Gods genade! Het zal misschien nog niets zyn. En de brave vrouw zette hare gebeden voort. Doch zy weende, want, inderwaerheid, langer meer was die akelige toestand vol te houden. Hy ging niet lang meer vol te houden zyn. De fces roovers waren toegekomen. Twee Bohemers, best met de streek en het volk der streek hekend, stonden op schildwacht uitgezet, terwyl twee hunner makkers de voordeur lagen te doorbooren. Het ge- ruisch der scherpe, ingevette werktuigen kon onmo gelyk tot in de eelzael binnendringen: hel was een zacht gesis, nauwelyks vatbaor voor. de hoorders zeiven. Het duerde geen vyf minuten of vier zwarte roovers stonden voor de gesloten deur der eelzael. JefLe- houcke, die eenige maenden als knecht in hel huis had gediend en oin zyn slecht gedragwas weg gezon den, stond aen 't hoofd: hy wist waer hel geld lag. Na zyne mannen een laelsle mael in oogenschouw te hebben genomen, doel hy een teeken.... De deur vliegt open en een drydubbele angstkreet weergalmt door het vertrek.... De stalknecht was opgesprongen Wat moet gy hebben Die vraeg was te veel. Had hy gescholen, zooals Arnold het hem had opgelegd, geschoten effendoor, het gerucht, de stoutmoedigheid van den aenval, hadden misschien de roovers verschrikt en doen wyken. Maer neen; en nu lag de knecht op den grond, nevens de bezwymde meid, met Pier Van de Putte op hel lyf. Hy had wel te spartelen; de vuist van den roover prangde hem de ralelende keel en ontnam hern kracht en adem. Lehoucke wees op den lesscnaer, voor welken Arnold, een uer vroeger stond te schryven. Stien de stropdrager sprong op hel meubel, en het deksel sprong krakend onder zynen bylel. Gevonden, juichte hy. Maer, op hetzelfde oogenblik, zal hy met moedor Davids op den rug, en de wanhopige vrouw sloeg hem zoo hardnekkig de gewrongen vingeren in de wangen, dal de roover huilde van pyn, en het bloed van zyn zwarl aenzicht lekte. Booswicht, gilde zy, wat hebt 'gy gedaen met mynen man.... met myn kind!.... Stien had zyn mes getrokken, den arm gekeerd, en ging de ongelukkige cencn doodelyken steek toebrengen. Maer de moord was nutteloos. De vrouw, als door dien zenuwslorni verbliksemd, liet den booswicht los en rolde zieltogend ten vloere neer. De wanorde door dit toeval in de eelzael veroor- zaekl, had den stalknecht den tyd gegeven om los le geraken, en hy was, de deur uit, de trappen opge- vlucht. Lehouck, die vreesde voor verraed of verradend lawyt, was hem op de hielen gesprongen en gelukte erin hem op den trap in te halen; maer, op hel -punl van hem te grypen, kreeg de roover zulk eeu feilen schop in den huik dal hy overhoofds de trappen nedertuimelde. Lehouck lag bedwelmd; maer de crisis was h^ost over;en, vloekend en tierend,vloog hyvoor de tweede mael de trappen op. Hy kende het huis: hy wist waer hy dc knecht zou vinden. Deze had zich verschanst in eene kamer die met een zyvenslerkcn uitgaf op den gang. Lehouck deed vergeefsoho poogingen om de deur open le breken, vloekende legen den knecht en hem bedreigende met de dood gaf hy zich niet over. De knecht bleef doof... Er moest nogtans met spoed gewerkt worden.... Eens klaps neemt Lehouck zyn besluit: hy verwyderd zich van de deur en slapt alsof hy hel verdiep ging verla ten.... De knecht opent zachtjes belvenslerkeo en kykt uil.... 't Was daer dal de roover hem wilde. Met ëenen sprong zat hy met beide vuisten in het haer van den knecht en trok en sleurde zoo onbarmhartig dal hy hem eindelyk halfiyfs uit het vensier kreeg: eenige minuten later lag hy gebonden in den gang. De roover liet hem liggen om zyne makkers te ver voegen. Maer op den zelfden stond weergalmt builen huize een van de roovers wel gekend gefluit en dc hoeven vluchtten verward de ecnen langs voron do anderen langs dc achterdeur uit. Hel was Arnold die was los gcraekt, zynen vader en den hovenier had verlost cn nu niet een tiental op getrommelde hoeren, kwam locgcstormd. De roovers waren verdwenen; moeder en meid lagen, nog huiten kennis, in eenen hoek der eelzael geschopt, en den lessenaer was ledig. Hel geldelyk verlies was aenzienlyk; maer vader en zoon getroos ten het zich toen zy moglen bestatigen dat de goede vrouw Davids geeu hinder was overgekomen. Niet eenen der roovers had iemand erkend; doch vrouw Davids wist te zeggen dat zy eenen der vier met hare nagelen de wangen had geteekend en zy toonde hare handen, besmeurd met zwartsel en bloed. 's Anderendaegs vroeg werd tc Korlryk ecno klacht ingediend en de baljuw beloofde stellig het spoor te ontdekken, ten minsten van den geieekenden roover. (Wordt voort geut).

De Gazet van Aalst | 1873 | | pagina 1