1 Revue te Brussel. Buitenlandscli Nieuws. Op 't einde der zitting heelt de minister van finantiën twee wetsontwerpen neergelegd 't'eehe de definitieve regeling van 't budjet voor 1870 inhoudende, 't ander het gouvernement machtigende om de fabrikatie van zilveren munt te beperken ol op te schorsen. Dit laetste werd, op verzoek van den heer Malou, naer 't onderzoek egner byzondere kommissie ver zonden. De heer Burchtgraef de Moerman, vertegen woordiger van Gent, ondersteunt het verzoek schrift, de afschaffing vragende der wet, die de notarissen in dry klassen verdeeld. Inwoners van Zomergem vragen de bestuer- lyke scheiding van het Vlaemsch met het Waelsch gedeelte in ons land. Deze petitie wordt bestreden door den heer Dumortier. De lieer Jacobs vraegt de verzending naer de commissie der verzoekschriften. Do commissie om het wetsontwerp van mun ting van het zilver te onderzoeken, is samen gesteld uit de heeren Tack, de Naeyer, Pirmez, Jacobs en Jamar. De Kamer benoemt de adrescommissie, welke samengesteld is uit de heeren Rogier, Dumor tier, Delehaye, Jacobs, Schollaert en Nothomb. De Kamer verdaegd zich tot woensdag. Dynsdag ten 10 ure 's morgcnds werd de rap pel in al de wyken der hoofdstad en omliggende gemeenten geslagen, om de burgerwachten byeen te trommelen, die moesten deel nemen acn den grooten revue van burgerwacht en leger. De troepen der naburige garnizoenen, uit Leuven, Mechelen, Antwerpen, Namen, Gent, enz. kwamen met verschillende treinen, langs allé zyden de stad in, om aen de plechtigheid deel te nemen. Het bevel over de burgerwacht was toever trouwd acn luitenant-generacl Pletinckx, op perbevelhebber der burgerwacht te Brussel, en dat over het leger, aen luitenant-generael baron Chazal, aide-de-camp des konings, en militaire gouverneur van het paleis. Er waren byna 10,000 soldaten, zonder de burgerwacht mede te rekenen. De haeg, van de Paleizen-plaets, door de Koninklykestraet, de Wetstraet, het plein der Natie, de boulevards van den Regent en' Waterloo, tot achter de oude Hallepoort op den Zuiderboulevard, was gevormd door soldaten van het leger en door de burgerwacht. Juist ten 1 uer kondigde het kanon het ver trek des konings uit zyn palcis aen. De menigte deed de lucht weergalmen door de kreten van: Leve (le koning! overal waer de koninklyke stoet voorby trok. Z. M. zat te peerd en was vergezeld door den graef van Vlaenderen, opgevolgd door een talryken en schitterenden stal. De koningin, de gravin van Vlaenderen en de hofdames waren een weinig vroeger in galarytuigen, naer het paleis der Natie gevoerd. Zoodra de koning de Kamer plechtig geopend had, werd de revue voortgezet door de Wet straet en langsheen de boulevards. Overal werd Z. M. met geestdrift onthaeld. Het was byna dry uren toen de koninklyke stoet terugkeerde op de Paleizenplaets. De koning, de graef van Vlaenderen met den gene- ralen staf namen plaets voor den zuilengang van het paleis toen het défilé begon. De konin gin, de gravin van Vinenderen, de eeredames en de hooge ambtenaers van het hof, stonden op de balkons van het paleis. Het défilé der burgerwacht en der troepen liep in de beste orde af. Talryke kreten van Leve de koning! wezen uit de rangen op, terwyl zy voorby den koninklyken stoet heentrokken Eerst ten 4 ure was de plechtigheid geëin digd. De koninklyke familie werd daerby nog- maels door de kreten der saemgepakte menigte begroet, en die betooging was nog niet geëin digd toen de koninklyke stoet reeds lang in het paleis verdwenen was. FRASJKBYK. De republikeinsche dagbladen verspreiden het gerucht, dat de prelëkten eensluitend zyn om te verklaren dat de vier vyfden der kiezers voor de republiek zouden stemmen, in geval de uitspraek voor een eindelyken gouvernements- vorm, aen eene volksstemming onderworpen werd. Het gouvernement heeft echter, volgens het beweren der Patrie, geene inlichtingen hierover aen de prefekten gevraegd, zoodat deze laetsten niet noodig hadden er een versla; over in te dienen. Ter gelegenheid der vele bewyzen voor en tegen deze volksstemming, om aen Frankryk een gouvernement te geven, waeraen dit land gebrek heeft, zal het niet onaerdig zyn, den uitslag le kennen over de vroeger plaets gehad hebbende beroepén op het volk. De voorstanders dier wys van gouverne mentsvorming beweren krachtdadig, dat een oproep tot het volk bestemd is, om het tydvak der revolutiën te sluiten, terwyl het aen Frank ryk een tydstip van rust en vrede moet ver schaffen. De Gazette de France antwoordt hierop dat Frankryk reeds negenmael, sedert 1793, toe- vlugt nam tot eene volksstemming, zonder de zoozeer verlangde rust en vrede meê te bren gen. Ziehier wanneer, en ter welker gelegenheid die volksstemmingen plaets hadden Grondwet van 1793:1,801,918 ja tegen 11,610 neen. Grondwet van het jaer III der eerste republiek. 1,057,918 ja tegen 49,957 neen. Grondwet van het jaer VIII: 3,911,000 ja tegen 1,569 neen. Senatus-consulta van het jaer X: 3,568,185 ja gen 9,074 neen. Senatus-consulta van liet jaer XIII3,321,675 tegen 2,599 neen. By gevoegde akt: 1,300,000 ja tegen 641,3ol neen. Volksstemming van december 18517,473,4*1 tegen 641,351 neen. Senatus-consulta van december 1852: 7,828,189 tegen 253,145 neen. Volksstemming in mei 1870: 7,350,142 ja tegen 1,538,825 neen. Hierby dient echter vooral niet uit het oog .erloren te worden, dat deze volksstemmingen alleen plaets hadden voor des fails accomplis (voltrokken feiten); maer de oproep tot het volk, in de voorwaerde waerindie vandaeg zou plaets hebben, zou iets geheel nieuws zyn, waervan de gevolgen niet vooraf kunnen bepaeld wor den. Het gedacht eener volksstemming spruit voort uit de Bonaparten-party, welke reeds 6 malen, al de vruchten dier uitspraek ingeoogst heelt. Geheel de wereld heeft de oogen geves- ..gd op Frankryk, men verwacht met angst den uilslag der woeling die nu heerscht. Uit vele steden, uit Parys zelve, worden er verzoek schriften aen den Landdag gezonden, bewerende dat het Koningdom alleen het vaderland redden kan. Van den anderen kant werkende Republi keinen op alle wyzen om de Republiek voor altyd te doen uitroepen en vestigen. De zaken blyven dan hangen in Frankryk, en wat er gebeuren zal is nog een geheim. De Graef van Chambord wacht in volle gerustheid. Klimt hy eens op zynen troon, dan zal men in hem als vcreenigd zien de godvruchtigheid van den II. Lodewyk, de vaderlyke goedheid van Henri IV en de kracht van Louis XIV. Zoo spreken al degenen die den vorst kennen. ITALIË. Op 5 november heeft het Italiaensch bestuer opnieuw bezit doen nemen van vier kloosters, te weten: het klooster gezegd der Minerva, toe- behoorende aen de Paters Prediklieeren, het klooster der H. Magdalena betrokken door de iriesters der Congregatie van S. Camille de ^ellis; het klooster van S. Dorothea, bewoond door de conventueele Minderbroeders, en dit van S. Franciscus-a-Ripa, behoorende aen de hervormde Minderbroeders. Het klooster der Minerva is een dér schoon ste van Rome en het behelst vier verschillige gestichten: het eigenlyke klooster, het college gezegd van den H. Thomas van Aquinen, de bibliotheek Casanatense en het algemeen gast huis. De gevolmachtigden der Junta hebben beurtelings bezit genomen van die verschillige gestichten, niettegenstaende de krachtige pro testation die herhaeldelykgedaenwerden. Doch wat te doen tegen het geweld? De grootste bibliotheken, welke te Rome eeds in handen des bestuers zyn gevallen, zyn de Casanatense der Dominikanen met 200,000 werken, waeronder 15,000 handschriften; de Angelica der Augustynen met 120,000 werken en 30,000 manuscripten; dievanhetRomeinsch College met 50,000 en de Vallicelliana der Be- nediktyncn met 30,000 boekwerken. Behalve de genoemde zyn in de romeinsche kloosters nog 44 andere bibliotheken, in welke zich 175,516 werken en 897 handschriften bevinden. In de provincie Rome zyn voorts in 29 gemeen ten 37 kloosters, waerin 48,759 werken en 285 manuscripten bewaerd worden. Het is te vree zen dat zy meest alle door het rooversbestuer aen de kloosterlingen zullen ontnomen wor den! SPAHTJE. Indien men de gouvernementsberigten uit Spanje gelooven mag maer hieraen valt sterk te twyfelen, daer al de dagbladen aen- zegging gekregen hebben, geene dan oflicieele tydingen over den toestand der twee vyande- lyke legers mede te dcelen moeten de Car- listen een overgroot belang hechten aen het bezit van Estella. Om die plaets te behouden, hadden de koninklyke troepen zelfs den blokus rond Tortosa opgebroken, en niettegenstaende dat, werd don Carlos door het gev.echt in en rond de dorpen Barberin, Luguin en Urbiola, ver plicht de stad te ontruimen; er bleef slechts nog een enkel bataillon in de plaets achter. Het door en door slecht weêr, was de eigen lyke oorzaek, waerom generael Moriones de plaets niet geheel in zyne magt kreeg. Wat moet er geloofd worden. Zondag werd er gemeld, dat de Carlisten eene overwinning behaeld hadden; maendag zegde de Havas het tegendeel. In dry a vier depechen wordt nu te gelyk gemeld,dat de Carlisten, verre van te overwin nen, totael verslagen zyn, na een gevecht dat vier uren heeft geduerd, en hetwelk zeer ver woed moet geweest zyn, want de republiekein- sche troepen telden 22 dooden en 250 gekwet sten. Generael Moriones had evenwel met zyne troepen twee nachten op de bchaelde positiën doorgebragt. Van den anderen kant telegrafeert men uit Bayonne, dat 800 Carlisten, onder de bevelen van Ollie en Elio, met vier kanons, den 7 dezer, de positiën van Arcos hebben ingenomen, welke door 18,000 republikeinen, met 28 ka- het art. 85 der milicicwet, betrekkelyk hetverlofvoor de onderofffciersensoldaten.Ten gevolge der instruk- tie zyn gemachtigd, om aen de manschappen verlof zonder soldy teverleenen, yooi* een tyd van hoogstens 15 dagen: de korps of detachemenls-oversten; voor hoogstens eene maend: de bevelhebber der brigade, en voor hoogstens zes maenden: de bevelhebber der afdeeling. Men meldt dat, te beginnen metl january aen- staende, de tamboers by het leger zullen afgeschaft worden. Even als de tamboers, zullen dan ook de tvvaell tamboer-majoors der linie-regimenten, bene vens den knappen tamboer-majoor van het regiment grenadiers, verdwynen. De tamboers zullen door hoornblazers worden vervangen. Het schynt dat deze verandering reeds lang ter studie lag en men slechts na ernstige beraedslagingen een besluit heelt geno men. Men heeft hierover de algemcene inspekleurs geraedpleegd en dezo zyn het eens geweest, om het tromgeroffel door hoorngeschal te vervangen. Het af schaffen der tamboers en der tamboer-majoors, zal dus met de herinrigting van het leger op hetzelfde tydstip acnvang nemen; want op 1 january,zullen ook de vier nieuwe linie-regimenten ingerigt zyn en de bataillons zullen uit vier kompagniën bestaen. De dagbladen van Frankryk verwittigen het pu bliek, dat er sedert eenigc dagen, eene hoeveelheid valsche stukken van 20 fr. in omloop zyn. De stukken hebben do zwaerte en grootte der goede en men kan er zich gemakkelyk in vergissen, te meer daer zy de juiste kleur van het goud hebben. Zy dragen het jaer- tal 1864, met de gekroonde beeltenis van Napoleon 111 en acn de keerzyde, de wapens van het keizerryk, de woorden Empire francais en het cyfer 20 fr. Het alles is goed gegraveerd. Het ondervak is slecht gemaekt en den rand is afgebrokkeld; hieraen alleen kan men ze erkennen. Er zyn op dit oogenblik ook valsche biljetten van -j fr. in omloop, welke alle de nummers 988-5252- 1256 dragen; in het woord France is de F slecht ge maekt en gclykt op eene T. De prys van 't vee daelt voortdurend en de oor zaek vindt men in den grooten toevoer uit Duitsch- land, Gallieië en Hongarië, waer de graen- en byzon- der de hoei-oogst gansch ontoereikend is geweest om het vee den ganschen winter te kunnen houden. In onze streken waer het voeder in overvloed is ge groeid, kanmen nu een goed deel dezer dieren koo- pen, en daer dit overvloedig vee tot het verbruik moet overgaen, mogen wy met reden hopen, dat wy het geslacht vleesch weldra aen een minderen prys zullen kunnen bekomen en dit zou alsdan de tluerte van het brood en de steenkolen een weinig verlig- ten. Wy kunnen de koopers en zelfsdeoverheden niet genoeg acnraden, met groole voorzichtigheid te werk le gaen, daer de veeziekte ons byna altyd uit die stre ken toekomt en aengezien men reeds eenige afzon- derlyke gevallen heeft bestatigd. De al'deeling der gerechterlyke policie van Brus sel, hcoft niet een, maer wel een tiental geheime berghuizen ontdekt, welke in deze stad werden ge houden. De intresten, welke door deze huizen op de verpande voorwerpen werden geheven, maektcn een zeer overdreven laks uil. De juweelen en andere ver pande voorwerpen, werden na een zeer kort tyd ver loop verkocht, indien ze niet werden afgelost of ver nieuwd. Een zeer groot aental verpande voorwerpen, is door de policie in beslag genomen. Regnier, de persoon die door het proces-Bazaino eene zoo droeve vermaerdheid heelt bekomen, bevind zich te Brussel. Men heeft hem in de St-Huibrechts- gaendery gezien. Een nieuwe diefstal is dezer dagen te Brussel bevonden. Sedert eenigen tyd bespeurde de bediende, welke in de bureclen van de maelschappy der Koolbassins, mei de betaling was gelast, dal er een groot getal intrest-koupons van de spoorwegobligalien Henegauw of Vlaenderen, als uitbclaeld zyncle, inkwamen. Ins- gelvks had men opgemerkt, dat hel grootste gedeelte dezer koupons in 1871 waren vervallen. Deze feilen verwekten argwaen en weldra ontdekte men dat deze koupons tweemael betaeld waren. De Suciété-Générale, welke met de betaling dezer koupons was gelast, had deze vernietigd, door er een zegel op le drukken; daerna waren de koupons terug gezonden naer de bureclen der Koolbassins waer ze, na geverificeerd te zyn, in eene byzondere kamer werden gesloten. Uit deze kamer waren die koupons ontvreemd en, om ze weêr in omloop te brengen, had de dief er enkel het afkeuringszegel afgesneden, welke altyd op den kant werd geplaelst, ten einde het nummer der obligatie niet onleesbaer te maken. Na een begonnen onderzoek, gelukte men er weldra in den dief te ontdekken, die niemand anders was dan een bediende der bureelen der Koolbassins, een ge- naemde Crickx, welke men voor dry dagen wegens slecht gedrag had weggezonden. Deze Crickx is een gewezen schoenmaker, welke zich vroeger in failliet had verklaerd. Hy leefde van zyne vrouw gescheiden en onderhield nauwe betrek kingen met eene getrouwde vrouw, die van hem veel geschenken ontving. Crickx en zyne minnares zyn donderdag aengehouden, en het getal koupons het welk men weet dal die dief er in gelukt is tweemael te doen betalen, beloopt reeds 35,000 fr.; doch het is hoogst waerschynlyk dat er nog een aental in omloop zyn. De vlas- en lyuwaedmarklen van Gent waren gisteren weinig voorzien; de verhandelingen gebeur den by de kutsers. De vragen naer vlas waren nog al talryk"; de pryzen dezelfde als de verl(edene week. Wy melden met genoegen, dat een groot getal beenhouwers van Gent den prys van het vleesch tien centiemen den kilo heeft afgeslagen. Laet ons verho pen dat de afslag van het vee zal blyven voortduren en het vleesch nog goedkooper worden zal. Met het vleesch af te slaen, zullen de beenhouwers zelve eene goede speculatie doen; hoe goedkooper eene waer is, hoe meer er van verbruikt wordt. Den 5 dezer is de genaemde Marselin Meulen- yzer, barrierwachler te Erwetegcm, door den laet sten van 's Gravenbrakel komenden trein dood gere den, met over de baen le loopen om op zynen post le zyn. Hy laet eene weduwe en 2 kinderen 3chter. Een deftig gekleed heer was dezer dagen in het Hotel St-Antoine te Antwerpen afgestapt en maekte denkt zou de acngehoude reeds te "Brussel en elders dezelfde rol gespeeld hebben; hy had een paer gouden knoopon by zieh, welke men denkt te Brus sel ontvreemd te zyn. De kerel, is herkend voordengenaemden E. J. P..., 28 jaer oud, geboortig van Puers. P..., is een oud onderofficier; reeds heeft hy eene veroordeeling on- dergacn voor misbruik van vertrouwen; hy had als dan de aerdappelen, bestemd voor de keuken der onderofficiers, verkocht. Later is hy door de korrek- tionncele regtbank van Bergen, tot twee jaer gevan genis veroordeeld, voor aflruggelaryen. De man kwam per vililant naer 'l Hotel St-Antoine gereden, en toen hy uit het rytuig stapte, riep hy den portier toe: Payer le Cocher! Vervolgens vroeg hy een appartement op de eerste verdieping, dineerde met twee ffesschen fynen Bordeanx-wyn, en 's mor gens by zyn ontbyt vroeg hy twee ffesschen St-Julien; kortom hy leefde als een baron. Nauwelyks was hy in den amigo opgesloten, of hy vroeg of er niets te eten was. Men antwoordde ja, doch, voegde er by: er is hier geenen St-Julien te krygen. Dat is niets, zegde P... het moet altyd niet vet zyn; ik zal met eene korst brood ook al eens tevre den zyn. 's Middags bragt men hem soep van het weldadigheidsbureel, en hy at zoo smakelyk alsof hy nog in het Hotel St-Antoine logeerde. Woensdag mid dag is hy naer de celgevangenis overgebragt. Men leest in den Hainaut van Charleroi, dat volgens eenieders gedacht, de suikerfabrikanten dit jaer geene goede zaken doen en dat velen hunner, van nu af van zin zyn, het toekomende jaer hunne fabrieken te laten slilstaen. Men meldt dat de abdy der trappisten van Scourmont (Charleroi), eene nieuwe en schitterende overwinning op de tentoonstelling van Weenen heeft behaeld, dit bewyst welken uilslag men kan beko men, door zelfs de slechtste gronden, volgens een uitmuntend stelsel en met onverpoosden arbeid te bewerken. Deze Trappisten hebben een diploma van verdiensten bekomen in de 2e groep van land- en hof bouw en exploitatie der bosschon. De deuren van het klooster van La Trappe zyn dezer dagen gesloten achter een der voornaemste edellieden van Frankryk: Charles de Courteillc, mar kies van Chevenay. Deze was gedurende den oorlog een der helden, by den uitval van Reichshoffen. Te Mosbrona gewond, verzamelt hy de eskadrons weder, en gaet niettemin voort regts en links er op in te houwen. Uitgeput valt hy van het paerd en wordt voor dood in de straet St-Philip achtergelaten. Reeds zou hy met zyne onge lukkige makkers begraven worden, toen men be merkte dal hy nog leefde. Gevangen genomen, wist hy naer zyn herstel te ontsnappen, en nam weer dienslby hel Loireleger.ln het gevecht by Rollande werd hy te tweede malo go- wond en gevangen genomen. By zyne terugkomst uit de gevangenschap, vernam Chavenay het overlyden zyner vrouw, die het slagt offer geworden was van hare opoffering in het ver- degen der gekwetsten. Zyn vader was in het gevegt )y Patay gedood. Al die droevige tydingen maeklen op zyne ziel zulk een diepen indruk, dat hy, na maenden van overwo ging, de uniform tegen dc py der Trappisten verwis selde. De dagbladen van Amerika drukken de vrees uit dat de aenstaende winter, een der strengste zou kun nen zyn, welke men ooit in de Vereenigde-Slaton heeft gezien. Men spreekt over het gansehp land slechts van do persoonlyke uitgaven te verminderen en zooals het altyd gebeurd, lyden de vrouwen hierdoor hel meest. Men krimpt de kosten van het huishouden ten allen kanten in en bygevolg bevinden er zich duizende naeisters en dienstmeiden zonder werk. De bemiddelde lieden schaffen hunne rytuigen af waerdoor een groot aental koetsiers cn rytuigmakers hun werk verliezen. Dezelfde werkloosheid heerscht byna onder alle ambachten en byzonder in de werk huizen der artikels van de weelde. Dc smidsbazen van Pittsburg en Pensvlvanie zyn van zin het dagloon hunner werklieden met 10 p.'h. te verminderen. Te New-York hebben de aennemers besloten hel werk loon der metsers, en er bevinden zich aldaer 3500, van 4 i,'2 doll, op 3 1/2 doll, per dag le brengen. Men verwacht er zich aen, ook de 2000 timmerlieden, welke zich in deze stad bevindon, eene vermindering van dagloon te zien ondergaen. Een groot getal schoen makersgasten zyn van hun werk weggezonden. De plaelsingbureelen worden door dienstboden van allen aerd bestormd en de meesters zyn verpligt de dienstboden weg te zenden, welke zy 5, 10 cn 15 ja ren in hunne dienst hadden. By hel vertrek van den post uit Philadelphia, bevonden zich 400 werklieden zonder werk, even als 1000 daglooners, welke van de timmerwerven van Washington waren weggezonden. In Amerika is het een buitengewoon geval als een persoon een honderdjarigen leeflyd bereikt, maer nergens dan in dat land, zyn die gevallen minder zeldzacm. Als buitengewone gevallen van hoogen ou derdom haelt nu de Minerva van Montreal, het vol gende aen In Tenessee, naby Milacn woont een Neger, met naem Snow, waeraen de hemel een gouden leeftyd verleende. De zwarte grysaerd is ruim 124 jaren oud. By een bezoek, dat een vreemdeling aen den ouden man bragt, werd hy ontvangen door een jongeling van 65 jaren, kleinzoon van den gryzen Neger. Deze laetste is vroolyk, vlug, frisch als een lentemorgen en bovendien rentenier. Snow is nogtans de oudheidsdeken uit Amerika niet. De Malhusalem van dit bevoorregte land is een blank man, welke ongetwyfeld dc eer heeft als oudste persoon der wereld te kunnen opgegeven worden. Zyn naem is Jose Martins Coutinbo. Hy werd gebo ren te Saquaverna, keizerryk Brazilië, den 20 mei 1694! Dus heeft hy, welgeteld, ¥79 jaren bereikt en met voorliefde spreekt hy met zyne 294 afstammelingen en zyne 42 kinderen, over de gevechten tegen de Hollanders, waeraen hy, 150 jaer geleden, deel nam. daer groot verleer. Niets was te koslbaer; hy gaf zelfs den portier bevel, om in geval er by zyne afwe- nonswaren bCz etDon Ca 1 10s don Al p0 £eiJ hét een of ander kostbaer voorwerp dat hy en dona Blanca hebben luH gevecht byge gekocjlt iiad, werd te huis gebragt, dit maer te be woond, en de verliezen der Carlisetn zouden gering zyn, in vergelyking met degenen der I republikeinen. Die zonderlinge manier van handelen verwekte welhacst argwaen; de policie werd verwittigd en be- statigde, dat de onbekende noch geld noch kleergoed Maendae was het de dry-en-veertigste verjaerdag bezat. Zyne koffers waren gansch gevuld met krollen a,-.:1 1/I hout enz. By verschillende juweliers onzer stad had hy reeds gepoogd aflruggelaryen te plegen.Men heeft de man in den amigo opgesloten. Hy zegt E. de la H. te heeten en koopman te zyn, doch men denkt dat die naem valsch is. Men heeft in zyn bezit een geboortc-akt gevonden van zekeren E. J. P., van Puers, welke reeds vroeger met het geregt heeft moeten afrekenen. Volgens men der opening van het Nationael Kongres van België, welke plaets had op 10 november 1830. Dc Monileur bevat de convencie, gesloten tus- schen België en Brazilië, ten gevolge van welke er een traktael van uitlevering tusschcn de beide landen is tot stand gekomen. Eene inslruktie van den minister van oorlog, in datum van 5 november 1873, regelt de uitvoering van Rampen en Ongelukken. In den nacht van zaterdag lot zondag heeft er te Mechelen een verschrikkelyk drama plaets gehad. Een vader heeft zyn iOjarig zoontje door verhanging gedood en daerna zichzelve van het leven beroofd. Ziehier de inliglingen welke ons dienaengaende toegekomen zyn: De genaemde Willem Smets, 57 jaer oud, schalie- dekkersgast, woonachtig te Mechelen, had zich zater dag avond in den drank vergeten, uit oorzaek van huiselyk verdriet. Te huis gekomen zynde, had hy zich te bed gelegd. Rond 5 1/2 ure 's morgends, hoorden de geburen het zoontje Smets, een knaepje van nauwelyks 10 jaren oud, weenen en smeekend tot zynen vader spreken. Hel arm kind zegde: Vader, waerom wilt gy dit doen? ik heb immersgeen kwaedgedaen? Neen, antwoordde dc vader, gy hebt zeker geen kwaed ge- daen; want laet my u aen myn hart drukken!

De Gazet van Aalst | 1873 | | pagina 2