N° 151. Zondag 23 November 1873. 3(,e Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. De Bende van Jan de Lichte. van Mac-Mahon. Aelst, 22 November. Toestand van Spanje. Toestand van Frankrijk, G-azette van Aelst Biet Bureel van liet blad is gevestigd In de Kapellestraet M® 11, waer alle brieven, gelden, enz. vrachtvry moeten toegezonden worden. Abonucmentfiprys SS fr. ®s jaers, vooraf betaelbaer. Voor den buiten kan men Inseliryvcn in al de postkuntooren, en voor do landelylce gemeenten by de briefdragers. Don Carlos en zyn Leger. Te Estella en in de omliggende gemeenten ligt een leger van 15 tot 16,000 man. Eiken avond spelen de muziekkorpsen onder de vensters der kouinklyke wooning, waerin don Carlos, don Alfonso en dona Maria de las Nieves verblyven. De krachtdadigheid dezer laetste verdient vooral de algemeene bewondering. Zestien uren per dag te peerd doorbrengen is voor haer een kleinigheid. Klein van gestalte, maer liei van uiterlyk, weetzy iedereen te verleiden door hare goedheid. Zy reikt met de bevalligste een voudigheid de hand aen de armste persoonen. Haer kleedsel is altyd dat eener amazone, met het by uitstel carlistische hoofddeksel. Over geheel Spanje bedraegt het getal der Carlisten ongeveer 60,000 man, waeryan er 10,000 in de provincie Valencië, 8,000 in Ar- ragon, 15,000 inCatalonië, 16,000 in Navarra, 8,000 in Guipuzcoa en 3 tot 5,000 in de andere provinciën verblyven. Het leger wordt zeer goed ingerigt, dagelyks maekt het manoeuvres en exercitie-oeieningen. Vooral by een aenval met de bajonet, niet te matigen, en in vollen loop, zyn dewelafgerigte troepen bewonderensweerdig. Er zyn nogmaels verscheidene republiekein- sche officiers naer de rangen der Carlisten over- gegaen, onder ander: de zoon van generael de Planas, officier by de kurassiers; baron de Sangarin, luitenant-kolonel, welke vandaeg te Durango het bevel voert, en de vier broeders Ortigoza. Deartillerie-generael Berri, welke te Havanna in dienst stond, heeft zich tusschen de carlisti- sclie rangen gescliaerd. Meer dan 20 officiers der artillerie zyn met hem tot don Carlos over gekomen. Om aen al het beweren der republiekeinscbe dagbladen een einde te maken, welke de car- listische troepen afschilderen als een samen- raepsel van roovers en schurken, zal het ge noeg zyn, in liet wilde eenige namen op te geven van persoonen, welke by hunne rangen ingelyfd zyn. Vooreerst heeft men generael markies de Valdespinas met zyne twee zonen; kolonel mar kies de las Harmazas; markies de Bersolla; graefde Foura; hertog d'Altuna; graef della Roca, bevelhebber generael van het huis des konings; markies de Vallecerato, zoon van den hertog San-Lorenzo; de dry broeders graven -de Barrote; markies de Cartrillo; baron Escri- (i) TWEEDE DEEL. IV. Aïe, zoo na! (51® YERYOLG.) De roovers van Harlebeke, op tyds verwittigd van de komst van Arnold en deszelfs gezellen, waren het dus zonder hinderontkomen en, nogdenzelfden nacht, vonden zy elkander terug, niet verre van Kortryks vestingen, in de krocht der Bohemers, welke vvy in kapittel IV van 't eerste deel beschreven. Zoo waren zy afgesproken en daer zou de buit gedeeld worden. De verdeeling moest eenigszins in ruzie vergaen. Luidens de oude overeenkomst, overeenkomst die, sinds meester Jan weder aen 't hoofd der bende stond, onderling was vernieuwd en algemeen werd bygetreden viel de eene helft op de werkers en de andere helft bleef aen den kapitein. Dat scheen geenszins de rekening te maken van Pier Van de Putte. Het is alom gekend, beweerde hy, dat ik geen gemeens wil met Jan De Lichte. Dezen avond heb ik gewerkt voor eigen rekening, en ik heb regt op myn volle paert. Ik eisch het volle zesde van den buit. De beurs van den uitgestrooplen koopman lag uit gegoten op de tafel, en zoo •betooverènd glinsterde dc hoop kronen in aller oogen dal de aenwezigen niet beter wenschten dan ook een volle paert te dee- Icn. Maer het gesloten verdrag schenden, de bevelen van den kapitein miskennen, en dalallecnlyk om éen of twee kronen meer te trekken, oin het knor'repotje te voldoen dat Pierken Van de Putte heette?Neen! Zy waren al te eerlyke en getrouwe makkers. Ook had Jef Lehoucke, de aenleider der expeditie, zonder op Pierken's woorden acht te nemen; het geld gedeeld volgens conventie, en elk zyn hoopken hygeschoven. Pier Van de Putte smeet zyn hoopken den vloer op: Liever nietsvloekte hy. Besemgeldriep Lehoucke. En de aenwezige Bohemerswyven vlogen op de verstrooide kronen, als raven op galgenaes. Ik vèriaet, sprak Pier, ik verlact de bende op staenden voet. Haest zult gy vernemen, schelmen die (1) Eigendom der Gazette van Aelst. clie; de twee broeders de Villar; M. de Silva, zoon van den hertog d'Aliaga; M. de Zafortera; don Juan Sureda; baron d'Ewez; de broeders d'Albalat; hertog de Pignatelli, zoon van den graef de Fuentis; enz. enz. Onder de vreemdelingen telt men: graef Henri de Romrée, bloedverwant van den acht baren graef de Romrée de Rongy, in België; graef van Walterkirschen, uit Üostenryk en baron van Wedell, uit Pruisen. Onlangs nog is generael de Castella, oud-kommandant van liet zwitsersch legioen te Rome, zyn degen ten dienste van Karei VII komen stellen. Er wordt gezegd dat de gravin de Fuentes, eeredame van het paleis zal zyn, zoodra liet leger meester van Madrid is; maer reeds telt men er ridders van San Jago de Calatrava, waeronder MM. d'Auriol, Ora, Alvaro en Mal- donado niet misplaetst zyn. Estella is liet koninklyk hoofdkwartier, want generael Ollio, de minister van oorlog, verblyft er mét zyn geheele staf. Buitendien is liet de verblyfplaets van al de vertegenwoordigers dei- vreemde drukpers, zooals M. Tieblin voor den New-York Times; M. Burnaby, kapitein by de Horse-guard, voor den London Times; M. O'Slien, zeelander, oud pauzelyk zouaef, voor den Stan dard, en een schilder voor de Lomion Illustra tion, welke schetsen maekt, van veldslagen, schermutselingen en soldalen typen, üe l'ran- sche drukpers heeft er slechts een vertegen woordiger, M. de Malaret. Dezer dagen is generael Cevallos door de koning tot bevelhebber in de provincie Arra- gon benoemd, vroeger was hy stafoverste by Cabrera.-Generael Gamundi zal onder hem liet bevel voeren. Deze laetste vooral is een zonderling man. Sedert 41 jaren is hy niet meer in zyn huis ge weest. Sedert 41 jaer wachten zyne dienstbo den welke hy steeds betaelt om zyne wooning te onderhouden, op zyne terugkomst. Hy wil echter niet naer zyne liaerdslede terugkeeren, alvorens de Carlisten ovenvinnaers zyn in Spanje. Vele persoonen verwonderen zich over den weinigen voortgang der carlistische wapens; maer die lieden kennen het land, noch zyne schikkingen, noch de hoop der Carlisten. Eiken dag ziet het leger van don Carlos zyne' rangen aengroeien, zonder stryd, zonder eenige druk king; eiken dag brengt den ondergang van 't republiekeinscbe leger naderby. Nog twee maenden en het leger van Karei VII zal twee- mael zoo sterk zyn als dat der republiek. Ofschoon het ook nog gebrek aen wapens en geld heeft, hoopt het leger van don Carlos wel dra als oorlogvoerende part y erkend te worden door de europesche mogendheden, en dan zal ge zyt, wal hy vermag degene dien gy hier zoo on- reglveerdig komt te bestelen. Verraed! vloog St ien Merckx op,verraders in de bende! En hy greep Van de Pulte, sloeg hom onder de tafel en zat er zoo woest en wreed op dat men ernstig begon te vreezen voor moord. De Bohemers sleurden de vechters van elkander. Dat hy zyn woord herroepe! bevool Lehoucke. -- Dal hy roepe: Allen voor éénen! vloekte Stien. Pier lag half bedwelmd. Stien die, in zyne dolle woede, den toestand van den lyder niet bemerkte, wachtte te vergeefs op ant woord; Pier bleef stom. Stien wrong zyn mes en ging andermael op den makker invliegen maer nog eens scholen er de Bohemers tusschen. Dan greep Stien hem by den romp en dreef hem met schoppen en stampen de deur uit. Verraed ons, als ge durft, schreeuwde hy hem tot vaerwel toe, en morgen hangt gy aen de galg. Pier was regt gesprongen. U, gevloekte stropdrager, brulde hy, u, met uw geteekenden muil, zal ik aen de galg helpen, dal zweer ik uDaerop liep hy hel veld in en verdween in de duisternis. Stien stormde hem na, maer slronkeido in zynen dollen loop, en viel. Ik zal u vindeuriep hy, en tierend stapte hy de krocht terug binnen. Is hy dood? vroeg eene heldere kinderstem. Hy heeft ray bedreigd my met myne doorploegde Ironie aen dc galg te klappen!.... He! wie is hier de looverheks die my heeft voorzegd dat ik aen de galg zou sterven? Hier is zy! antwoordde dezelfde kinderstem; en degene die de Bohemers moeder heetten, kwam voor uit, hy de hand geleid door een klein meisje, die niemand anders was dan Sara, de zwarte poelsen- maeksler van op kermiszondag. Moeder deed leeken aen hel kind. Moeder, sprak Sara, zegt dat ik spreken moei; zy vraegl waerom gy, Stien Merckx, waeroui gy haer hebt geslagen omdat zy u wacrheid voorspelde? Gansch de bohemerstroep had zich rond de ge hoonde moeder geschacrd, en Stien ontwaerde van dien kant niets meer dan vyandelyke wezens en zeer verontrustende blikken. Hy keerde zich.lot Jet Lchouck, den eenigen over- blyvende op wicn hy nog mogt tellen. Lehouck stond er een einde gemaekt worden met het ronddo len op de noordelyke grenzen. Eens dat wapens, uniformenen munitiën niet meer kunnen in beslag genomen worden, zal don Carlos kunnen overgaen tot bet oprichten van nieuwe bataillons in een lydsbestek van 14 dagen, in plaets van hiertoe 3 maendon noodig te hebben, zooals nu het geval is. De geweren komen werkelyk niet dan een voor een over de grenzen; wat moeilykheid moet het dan aenbieden, een kanon over de grenzen te smokkelen, zooals die vandaeg be- waekt worden. Er zyn 15,000 geweren gekogt en betaeld inEngeland en reeds meer dan eene inaend wachten zy op de grenzen om verzon den te worden. Ondanks al die moeilykheden, zal don Carlos nogtans binnen dry maenden over een leger van ruim 100,000 man beschikken. Dc groole moeilykheid bestael alleen om wapens en uni forms aen de vrywilligers te bezorgen. Volgens carlistische berigtcn, poogde ge nerael Lomo, verleden zaterdag, eene menigte mondbehoeften binnen Tolosa te brengen; doch hy werd tusschen Andoain en Villabona, in de nabyheid van Tolosa, door de carlistische troe pen, waarover Lizarraga bet bevel voerde, ver rast. Er had een gevecht plaets, dat eene uer duerde en waerby Loino 200 man aen dooden en gekwetsten verloor. Hy trok San-Sebastiani binnen, zonder Tolosa te hebben kunnen be voorraden. MAGrTSVBRLENGING De Nationale vergadering heeft, in eene naclitzillirrg, met 383 stemmen tegen 317, Jiet voorstel-Dupeyre aerigenonien, waerdoor de volmacht van maerschalk Mac-Mahon voor den lyd van zeven jaren wordt verlengd. Er was dus eene meerderheid van 66 stem men. Een amendement van M. Waddington, strek kende opdat de magtsverlenging geen officieel karakter hebben zou dan na de stemming der konslitutionneele wetten, is verworpen met 386 stemmen tegen 321 Artikel 2 van bet ontwerp Dupeyre, tot het benoemen eener kommissie door de Nationale Vergadering, voor liet onderzoek der konsti- lutioneele wetten, werd aengenomen met 370 tegen 330 stemmen. Men verzekert ons, zegt' de Patrie, dat liet nieuwe ministerie, door de zorgen van maer- sluw te lachen; hy beminde den stropdrager niet al te zeer, en scheen nu vermaek le scheppen in deszelfs verlegenheid. Derhalve wal kon hy, met Stien alleen, tegen geheel de bohemersbende le gclyk? Jongen lief, sprak hy binnensmonds, gy zit in de klodden, tracht cru uit te helpen.... Bliksems, dacht Stien in zyn eigen, de kaert is gekeerd'k zal ik het op 't einde nog zyn, die hier de aep van 'tspel zal wezen.... Moeder, hernam Sara, moeder vraegl nog, en zelfs zy eischt, dat, vooraleer gy van hier vertrekket, gy, op uw deel van den buil, teruggevel wat gy haer ontstolen hebt.... Tegenstand of geweld konden hier voor Stien niet baten: hy zag zich overmand, liet beste wal hy le doen achtte was de zaek cffendoor in eenen lach te slagen. Ilewel! sprak hy, 't zy zoo. Ik zal betalen den dag dat de schrikkelyke voorzegging zal uitvallen, den dag dat ik aen '1 strop hang. Dan zal hel le laet zyn, bemerkte Sara. En hangen zult gy, bevestigde moeder. Het kostte zynen hoogmoed veel le moeten zwich ten; maer toch hy haelde de beurs op en wierp een kroonstuk op dc lafcl. Daer, sprak hy; maer op deze voorwaerdenten eerste, gy zult beginnen, gv die iedereen slrykt en zalft, dieren en menschen, gy zult beginnen met my op de wangen een placster Ic leggen die zö geneze op dry dagen: ze zullen my dan niet meer moeten vervvylen dal het myne gclcekcndc Ironie is, die my aen de galg zal helpen. Ten tweede, gy zult my hier herbergen; eten, drinken en slapen geven totdal ik genezen zy. Moeder aenzag hem met oenen vcnynig spollenden blik.... zy deed Stien neerzitten. Zyn gezicht werd gewasschcn en zyne wonden gereinigd. Dan plakte hem de oude tooverheks iels op als een masker en zy zegde: Stien Merckx, na eene maend, zult gy niet meer lyden. Er ging eon algemeen gelach op in de krocht. Was het om het drollig voorkomen van den be- plaeslcrden stropdrager dat de Bohemers spollcden? Was het om dc dubbelzinnige cn geheimvolle woor den der waerzegslcr dalzy lachten?.... Sara nam voor de laetste mael het woord op: Moeder zegt, sprak zy, dut Stien Merckx hier schalk Mac-Mahon zelve zal samengesteld wor den. De titel van onder-voorzitter van den racd zou afgeschaft worden. Van den anderen kant meldt men, dat, in eenen ministerraed, woensdagmorgend gehou den, MM. Ernoul, Beulé en de Broglie, hun ontslag hebben gegeven, hetwelk maerschalk Mac-Mahon niet bad willen aennemen. In bel begin der zitting werd er veel over dit incident gesproken, alsook over de vleiende woorden waerin de president der republiek had geweigerd, dit ontslag te aenveerden. Eene depeclie uit Lyon, dato 18 november zegtDc aen houdingen waerover de Decentra lisation gesproken heeft, zyn bewaerlieid. Er zyn 8 verdachten in handen der policie. Het hoofd der samenspanning is zondag avond aen- gehouden, place Bellecour. Hy was drager van belangryke papieren, vuerwapens cn dolken. Hy verklaerde dal hy op een telegram wachtte, waerin de overwinning der linkerzy aengekon- digd werd, om zich meester tc maken van het stadhuis, en er Lyon als vrye, op zichzelf staende stad le proklamecren. Bovendien moest het strafwetboek afgeschaft worden, de belastingen verdwynen, het bestendige leger en alle gods diensten fe niet gedaen worden. Dc geestelyke goederen moesten aengeslagen, de zuiderbond ingerigt en eene zware belasting gelieven wor den op de inkomst, dat is op de persoonen die eigendommen bezitten. Do ontsmettende stoffen by de besmettelyke Koeiziekte. Sedert eenige dagen woedt in de omstreken van Gecrardshergen weeral do vrecslyko Kociplaeg gclyk men die ziekte gevvoonlyk noemt, en verspreidt er de grootste verslagenheid onder dc landbouwers. Zooals hut zich gemakkolyk denken lact, neemt do ongelukkige hoer, wier beesten reeds door de zicklo zyn acQgelast, en derhalve onmiddelyk moeten afge maakt worden, -zooveel mogelyk alle voorzorgen om de besmettende slof tc beletten zich verder te ver spreiden. Dit is prysbacr; doch zyn al dc middelen, welke hy hiertoe aanwendt, wel doelmatig? Ik voor my geloof hel niet. Ja, ik aerzcl zelfs niet tc beweren, dal, by voorbeeld, het gebruik van bylebden kalk (CaO) hy hel in den grond delven van het lyk, moet aengezicn worden als eene der grootste oorzaken der voortzetting van de ziekte. Inderdaed, hel is algemeen hekend, dal bytende kalkeene groole verwantschap heeft totzuren (Acides). Brengt men hem nu in aenraking met bewerktuigde zelfstandigheden, dan worden deze spoedig ontbon den: de kalk vormt met de zuren zouten, cn laet de vrygevvordene, vluchtige, hevig slinkende gassen, zooalszwavelwaterstof (Acidc sulfhyd, IlaS) Ammoniak (Nils) in de lucht ontsnappen, en met deze ook de kiemen der ziekte. niet mag verblyven. Stien Merckx heeft zynen makker mishandeld en hem Ier deur uitgeschopt; dc makker heeft Stien Merckx bedreigd van hem acn tc klagen, zoodal Stien Merckx hier zeer onvoorzichtig is lo werk gegaen. Kwam de makker hem inderdaed tc verraden, en, kwam men Stien aen te houden, hier, in ons midden, vvy, die lol heden goed slacn met dc politie en de geburen, wy zouden het druk bezuren, vvy waren verdorven voor aliyd, omdat vvy eenen dief hadden scbuilplaets verleend. Moeder zegt dat Stien Merckx hier buiten moet. Stien voelde zich diep vernederd. De verblufte jon gen wist niet meer tot wie zich le wenden, noch op wie zich le wreken. Kom aen, sprak hy Jol Lehoucke, vvy hebben hier niets meer te verrichten; wy trekken er van door. 'I Zal T beste zyn, antwoordde Jef. Beiden verlieten dc krocht zonder iemand le groe ten. Buiten gekomen, viel Jef luidkeels aen 't lachen. He! spotte hy, dat zyn eens vieze kwanten, dio Bohemers, he! vriend Stien? Ik geloof, stotterde Stien, dat ik inderdaed hel) misdaen mot Pier Pulte le mishandelen. Wat ging my hel aen dat hy knorde en opspeelde, Pier Putte? Altyd tc driftig, '1 is u nog gezegd, altyd to driftig, vriend! En nu, vvacr gaet gy henen? Ik vertrek naer Caster. Sus Moulebrocck, een oude kennis.... Wy kenfien hem. Sus zal my versloken houden totdat het ge vloekte spoor van vrouw Davids nagelen van myn aenzichl zy verdwenen. Met den zeever der tooverheks, daer lach ik mee, daer geef ik wat braef de knoppen voor; maer, vriend Jef, ik loop gelcekcnd, cn ik vrees Eier Putte. Hy is my ontsnapt; maer ik zal hem op- zooken. en,'ontmoet ik hem, ik zal hem vermoorden. Gy, Jef, komt gy hem iewers legen, handel als goed kamaraedsteek hem dood. 't ls wel, antwoordde Jef. En Jef, zonder zich verder te bekommeren met de aenbeveling van den kamaraed, sloeg den weg in van Kortryk op Zulle cn Deinze, langs dc Ley henen. Stien Merckx nam regis af, de richting van Kortryk naer Oudenaarde, om zoohoest mogelyk acn tc landen te Caster, by Sus Moulebrocck. (Wordt voortgexelj.

De Gazet van Aalst | 1873 | | pagina 1