N° 152. Zondag 30 November 1873. 3de Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. Berigt. De Bende van Jan de Lichte/1' Aelst, 29 November. Buitenlandsch Nieuws. G-azette van Aelst liet Bureel van het blad Is gevestigd In de Knp el lest met IV* 11, waep alle brieven, gelden, enz. vraebtvry moeten toegezonden worden. Abonneinentsprys B fr. 9s jaers, vooraf betaelbaer. Voor den bulten kun men Inscbryven In al do postkuntooren, en voor do landelyke gemeenten by de brlefdrugers. maerschalk beantwoordt iaaer aen de noodwen digheid, evenals aen het vertrouwen der eer- lyke lieden. De maerschalk voegt erby, dat hy altyd de getrouwe verdediger van de beslissingen der Vergadering zal zyn. Hetjis van deze beslissingen dat de ware orde moet afhangen. De Vergadering heeft dan eene verant- woordelykheid, hooger dan die van den maer schalk, en indien de maerschalk de magt belooft, is het aen de Vergadering, den wil te toonen. De orde spruit voort uit een zedelyk doel, ondersteund door eene geregelde uitvoering. Verleden maendag had er by den onder-, zoeksregter, M. de Loverdo, een zonderling tooneel plaets. Hy ondervroeg eene vrouw, Vrecq genaemd, welke aengehouden was, om dat zy met ongezegelde fosfoorstekskens had geleurd. Die misdaed, alhoewel zy er reeds vroeger was van betigt, was niet groot en de vrouw was op het punt in vryheid gesteld te worden, toen men eene laetste getuige, de vrouw Ledau binnenbragt. Zoodra deze de vrouw had gezien, riep zy uit: Weihoe! heelt men deze vrouw aengehouden om met fosfoorstekskens te heb ben geleurd?... Weet gy.dan niet wie zy is?... Het is eene geWezen koopvrouw in gebraden aerdappels, zy woont 167, rue d'AUemagne. Onder de Commune was zy marketentster van het 170e regiment en droeg eenen pluimhoed als een generael. Dat is niet waer, huilde de vrouw Vrecq. Ga voort, zegde M. de Loverdo, tot vrouw Ledau. Ja, gy vvaert marketentster... gy hebt zelfs al de huizen van de rue Royale in brand ge- steken, ik stond er by en zag u eenen gendarm dooden. Een schoon man, M. de rechter... Hy smeekte dat zy hem voor zyne vrouw en kin deren zou gespaerd hebben; maer zy deed hem tuimelen, terwyl zy hem charogne toeriep; zy loste haren revolver tusschen zyne schouders. Hy viel neer als een os en zyn bloed spatte op haer. De vrouw Vrecq deed eene beweging, als om zich op hare betiglster te werpen; maer M. de Loverdo belde en de municipale garden grepen het wyf vast. Onmiddellyk werden er by de policie inlig- tingen wegens haer genomenen menbestatigde, dat al de haer ten laste gelegde feiten echt wa ren* Men bragt M. de Loverdo de fotografie van de vrouw Vrecq, in marketentsters-kleeding, met eenen hoed op het hoofd, zooals de regi mentsvrouwen van het 91e en eenen revolver in de hand. De vrouw Vrecq is onmiddellyk naer Ver sailles gevoerd en ter beschikking van den krygsracd gesteld. Het is inderdaed zonderling, dat deze pelro- leuse aengehouden werd omdat zy fosfoorsteks kens verkocht. DUIT8CHLAIVD. De kerkvervolging wordt in Pruisen op eene groote schael voortgezet. De aertsbisschop van Posen is met eene afzegging bedreigd. Na ge weigerd te hebben aen de nieuwe dwang wet ten, betreffende het benoemen van pastoors, te gehoorzamen, isMgrLedoehowski totherhaelde boeten veroordeeld, en dewyl zyne jaerwedde door het gouvernement was ingehouden, heeft men zyne meubelen aengeslagen, waerop wel- haest de gevangenis of de verbanning volgen zal. Zooals men zich zaj herinneren, werd zyne jaerwedde ingetrokken, omdat hy, overeen komstig de kerkelyke wetten, eenen pastoor had benoemd, zonder de voorafgaendelyke goedkeuring te vragen van het gouvernement, zooals de wet van 11 mei 1873 het voorschryft. Weer heeft Mgr negen geestelyken benoemd, hetgeen M. von Hismark niet wil. Voor die be noeming is de prelaet veroordeeld tof 5,400 thaler boete en, in geval van niet-betaling, tot twee jaer gevangenis. Het openbaer ministerie vroeg eene boete van 34,000 fr. (9,000 thaler.) OOSTi:\HYK. Dynsdag aenstaende 2 december, zal de kei zer van Oostenryk zyn jubilé vieren van 25 jaren te hebben geregeerd. Zooals men weet, is Karel-Frans-Joseph I, op 18 augusty 1830 geboren en is dus 43 jaren oud. Hy is de zoon van aertshertog Frans-Karel-Joseph, en volgde zynen oom, keizer Ferdinand op als keizer van Oostenryk, koning van Hongarië en Bohemen, koning van Dalmatië en Croatië, enz., door den troonafstand van zynen vader, op 2 decem ber 1848. Op 24 april 1854<trad hy in het huwelyk met prinses Elisabeth-Aurelia-Eugenia, dochter van Maximiliaen, hertog van Beijeren. De keizerlyke erlprins van Oostenryk is slechts 15 jaren oud; hy is kolonel en eigenaer van het 19c regiment infanterie en van het 2e der artillerie. De feesten, welke men te Weenen, ter dezer gelegenheid, vieren zal, zullen teenemael hun volkskarakter behouden en ook alleen uit het volk voortkomen. In Hongarië heeft de hoogere Kamer besloten, met zyn voorzitter aen het hoofd, in korps naer Weenen te gaen. DeRyks- dag zal zich door eene deputatie laten verte genwoordigen. Wie van heden een abonnement neemt op de GAZETTE VAN AELST, voor 1874, zal het blad GRATIS ont vangen tot Nieuwjaer aenstaende. li tw i.evii. Binnen zeven jaren, wanneer de volmacht van Mac-Malion zal ten einde loopen, zullen de volgende politieke persoonen, welke thans eene rol spplen, den hierna volgenden ouderdom hebben bereikt: De graef de Chambord, 60 ja ren; de keizerlyke prins, 25; de graef van Parys 42; de hertog van Chartres, 40; de hertog van Nemours, 66; prins de Joinville, 62; de hertog d'Aumale, 58; prins Napoleon-Jérome, 58; maerschalk Mac-Mahon 72; M. Thiers, 83; M. Gambetta 42. De Patrie van Parys zegt, datdo'geldelyke maetschappyen te Rome, onmiddellyk de noo- dige londsen hebben ingeschreven, om de kloosters terug te koopen en ze daerna weer aen de kloosterlingen te verhuren. In Duitsch- land vinden de katholieken zoo'n geestige mid delen niet, om aen de strengheid van von Bis- mark te ontsnappen; maer ook in Italië is het slechts om de centen te doen, en de hooger ge noemde handelwys, kenmerkt de uitplundering op de duidelykste manier. Het petitionnement voor 't herstel des Konings vermindert in Frankryk niet. In de meeste departementen worden verzoekschriften in dien zin onderteekend. Frankryk is moe van den voorloopigen toestand, die, zelfs in Parys, den handel en de nyverlieid doodt. Zonderling, voorzekerhet parlement durft den Koning niet roepen het volk roept hem als zyn redder Ziehier hoe de Union de boodschap van Mac-Mahon, en de plichten der Nationale Ver gadering, beoordeelt; De boodschap van den maerschalk Mac- Mahon is kort; het is geen gebrek. Lange uit leggingen zyn er nutteloos; de goedkeuring zelfs kan tot eenige woorden gebragt worden. Gy zult in my altyd, zegt het opperhoofd van het gouvernement, eenen vasten steun der orde vinden. Het is de wezenlyke dienst van alle maet- schappelyk gezag, en de verklaring van den TWEEDE DEEL. IV. AIc, zoo na! (52* YERVOLG.) Op Caster, lande van Oudenaerde, in de vallei lusschen Caster en Tieghem, stond de hut waer Sticn Merckx, na twee nachten reizens, was aengeland. Hy was met de vrouw overeengekomen, mits te betalen, voor acht dagen kost, en een hoeksken in den geitenstal. Na acht dagen, dacht Stien, zal het verradend spoorgenoegzaemverdwenen zyn om,zonderargwaen te verwekken, my wederom in 't volle daglicht te mogen toonen. Ily ondervond haest hoe wys hy had gedaen met zich voor het oogenblik schuil te houden. Hy was geenvier-en-twinlig uren by Sus binnen, of de inbraek op Harlebeke was gekend door geheel de omstreek. De Meulebroeck's verhaelden zo aen Stien in hare minste omstandigheden. Waer er vooral werd op aengedrongen, zegden zy, was dees: -de vrouw van den huize had eeneu der dieven geteekend in het .aenzicht, en de stads- en veldpolitie, aengespoord door de geburen des koopmans en rykelyk betaeld doordezen, vingalle listen aen en legde buitengewone werkdadigheid aen den dag om op 't spoor der ge- teekende tronie te geraken. Er werd zelfs bygevoegd dat de Bohemers van Korlryk, zy die dag en nacht de streek doorkruisen, aenzienlyk geld was beloofd, wilden zy de politie helpen zoeken.... HaHalachte Stien. En eens, ging Sus Meulebroeck voort, eens de geteekende roover gevangen, zou deze de auderen wel beklappen. Dan zou men ze allen te gelyk aen 'i regt overleveren, en het regt zou er streng mee te werk gaen; er diende een geduchte les gegeven te worden aen al dat rooversgespuis dat kwam, men vvist niet van waer, dat niemand kende, maer dat niettemin, sedert eenigen lyd, gansch de streek op tol zette. Ha! Ha! lachtte nogmaelsStien, en hyaenzagde Meulebroeck's met een beteekenisvollen blik dien zy schenen te verstagn, want zy lachten ook.... (J) Eigendom der Gazette van Aelst. Stien zweeg en overdacht zynen toestand. Ik had, zegde hy in zyn eigen, ik had dat wyf, die vrouw Davids, moeten vermoorden.... Bah! Bah Sus, sprak hy, om 't even! Van de Bohemers ben ik niet bang; ik sta in de beet hy hen, 't is waer; doch verraden zullen zy niemand: de kapitein zou hen heqten verradenZy zullen zich tevreden houden mei zoo veel mogelyk geld te winnen, en, voor het overige, de politie zooveel mogelyk van het spoor te helpen ik ken ze. Er is maer ééne, dien ik, voor het oogen blik vreeze, en dat is Pier Putte.... En Stien Merokx verhaelde hoe hy degene was die men opzocht, hoe het gegaen was op Harlebeke, en wal hem wedervaren was by de Bohemers. Toen hy zyne avonturen had verleid Dat gy in nesten zat, antwoordde Sus altyd lachend, dat raedden wy op het oogenblik zelf dat gy u hier aeuboodt; en toen wy vernamen wat er op Harlebeke was gebeurd, waren wy overtuigd dat wy met de zoo druk nagezette geteekende tronie byza- len.... Dan, wees zonder vrees: hel is hier niet dat men u zal komen opzoeken, en wy zyn het niet die u zullen verraden. Wat Pier Putte betreft, wy zullen samen een oog in't zeil houden. Blyfl dus in ruste, Stien, en blyf hier zoolang het u belieft: gy zyt hy goede vrienden. Stien wist dat hy by vrienden was. Die familie Meulebroeck vinden wy inderdaed zeer slecht geboekt by de regters der bende. Zy bestond uit man en vrouw reeds voornoemd, Sus Meulebroeek van Caster, en Maria Liebrecht van Anseghem, beiden rond de zestig; en uil twee kinde ren, Jef, oud 19 jaren, en Marianne, oud 17 jaren, beiden te Caster geboren. De man had langen tyd zyn brood gewonnen met boodschappen te doen tusschen Oudenaerde en Korlryk; maer, om herhaelde misbruik van vertrouwen bestraft en gestraft, was hy nu van iedereen verlaten. Thans was hy visscher en leefde by gestolen paling en kerpel. De twee kinderen waren dieven. Jef was ingebroken by eenen pachter, twee mylen van Gyselbrechleghem en op andere plaelsen, terwyl zyne zuster, die ook reeds aen inbraek zich had plichlig gemaekt, op schildwacht stond. Wal de moeder betreft, haer vonnis iegt haer ten laste van zoo vermeten te hebben geweest van hare kinderen tot het rooven ende stelen aen te waekeren, als oock ter merekt binnen Audenaerdc publicckelyck de effecten, door hare kinderen gestolen, te verkoo- pen. Stien Merckx was dus by zyne soort. De Meule broeck's waren verkocht aen den kapitein en Stien mogl er in ruste vernachten. Buiten zyne verwachting, vernachtte hy er reeds sedert veertien dagen. Zyn aenzicht, in plaets van te genezen, was schielyk aen't zwellen gegaen, gelyk dal van eenen pokkenier. Slicn was een afzichtelyk monster geworden dal zyne gasten afkeer en walg in boezemde... Wat hadden de Bohemers hem op de huid gestreken? Had de oude tooverheks hem bedrogen? Had zy zich willen wrekon?... Slien begon ernstig ver legen te worden en besloot, zoohaesl mogelyk, strenge rekening aen die verwenschle bruinvclleu te gaen vragen. Wat de Meulebroeck's betreft, die hadden den pok kenier wel liefst builen huize gezien: zy vreesden voor besmellelyke ziekten; zy vroegen elkander met angst hoe lang nog zy met die plaeg zouden hyzilten. Dan, zy zouden hem wel op slraet welen te krvgen, maer Stien had geld. Zy zouden het hem eerst en vooral laten verteren en dan nazien wal er hun te doen stofid. Een onvoorzien geval ging hen van Stien verlossen. Dien zelfden nanoen was vader Sus op visschen uil- gegacn. Hel werd zes, zeven van den avond, en Sus was nog niet terug. Dat was buiten zyn gewoonte, en inde hut begon men ongerust le worden. Ten negen werd de deur opengeklopi. Twee boeren bragten Sus binnen, by schouders en beenen.en zypelend van stin kende modder: zy hadden, zegden zy, den man ge vonden in eenen sloot,op het punlvan le versmachten. De drinkeling werd onderzocht: er was schier geen leven meer in hem le hespeuren. 's Anderendaegs vond men voor de deur der hut een kruis van halmslroo: de voorbyganger was ver wittigd daldaer iemand in lyke lag. Hel geval was haest gekend in de gebuerle. Sus Meulebroeck was verre van wel gezien te zyn; maer men had medelyden met den ongelukkige, gestorven zonder berechting. Ook kwam menigeen, volgens gebruik, al een oogenblik binnen, om voor hel doodbed te knielen, en een Vader Ons te lezen voor de ziel. Die onafgebroken bezoeken hadden den versloken Stien gedwongen voor den ganschen dag in zynen geitenstal le kruipen. Dat beviel hem geenszins; doch, daer het stalken juist gelegen was nevens de beno- denplaets waer de doodc lag gclykt, kon hy, door de spleten van den leemen muer, nagenoeg afloeren wie er in cn uil ging, en vatten wat er gezegd werd en verteld. Dal was toch een lydverdryf. SPANJE. Dezer dagen is er eene groole vergadering gehouden door de konstitutionneele party, ten huize van haren aenleider, maerschalk Serrano, hertog della Torre. Maerschalk Serrano verklaerde le dier gele genheid, dat hy bereid was aen het gouverne ment onvoorvvaerdelyk al zyne ondersteuning te schenken, indien dit stryden wil voor de groote maetschappelykc grondbeginsels. Nog- tans vloeide er uit bet einde zyner redevoering voort, dat by aen zyne revolutionnaire grond beginsels niet verzaken wilde. M. Ayala moest in dezelfde vergadering uil legging geven over de inscliryving der 40 leden by de alfonsistische party. De redenaer deed zyn opperste best, om hiertoe te geraken en als eene merkweerdigheid hiervan, bekende de redenaer, dat eene alfonsistische oplossing, op een gegeven oogenblik, goed kon zyn, maer dat by M. Ayala, dit oogenblik met droefheid zou zien naderen. Zoodra dit tydstip aengebroken was, zou hy tot het gepriveerd leven terugkeeren. Admirael Topete sprak in denzelfden zin en zegde dat de alfonsistische oplossing door de natie kon aengenomen worden; maor dat hy, M. Ayala zou navolgen, hoewel by nooit geroe pen hadWeg met de Bourbons! Dat was eene moeielyke kwestie voor de aen- hangers van den zoon van koningin Isabella. Romeo Ortiz en Fernandez della Hoz, verklaer- den dan ook hunne onverdeelde genegenheid voor don Alfonso, terwyl zy hevig bestreden werden door M. Moreno Martinez. Na deze was de beurt aen MM. Alba.Groizard, Balaguer en Montija de Bias, welke de revolu tionnaire leerstelsels verdedigden. Op voorstel van M.Sagasla besloot eindelyk de vergadering, het monarchieke vaendel niet op te steken, maer het gouvernement te blyven ondersteunen, zoo lang dit zou toonen de verdediger der orde en der konservatieve grondbeginsels te zyn. De vergadering stelde verder voor, al diege nen te aenzien als ontslaggevende leden, welko deze politiek niet zouden goedkeuren, en ein digde met de benoeming eener kommissie, welke voor zending heeft, de besluiten der Cortes aen de komiteiten der provinciën mede te deelen. Zy is samengesteld uit MM. Sagasta, Topeta en Layarto. Hieruit blykt duidelyk, dat don Alfonso niet aen zyne pretentiën verzaekt heelt en dat, zoo dra het revolutioniiaire element zal uitgewoed hebben, de monarchisten er wel naby zullen zyn elkander te bevechten om de bovenhand te be komen, zonder hierby veel aen het vaderland te denken. En inderdaed, van daer ging liy dien dag, tamelyk vreemde, alsook zeer onverwachte dingen bywonen. In eeneu hoek, in eenen met stroo hoog opgevulden bedstoel. lag de drinkeling uitgestrekt, tusschen de twee minst verlapte slaeplakens welke men in de hul had kunnen vinden. Dat was zoo nog al belamelyk geschikt. Maer de ontaerde houding van moeder en kinderen in deze droeve omstandigheid, deed pyn aen 't hart. Schier onverschillig zaten zy, rond den hacrd, op elkander te zien; geenc iraen was hun oogen ontko men, noch hunnen mond geen woord van liefde of lof voor den afgestorven echtgenoot en vader. Hy won al niet veel, sprak liet wyf, maer 't was toch altyd dat.... Dan, hy was toch zoo dom!... Gy zult gy nu voor uw oude moeder gaen te zorgen heb ben, hoort gy Jef? hoort gy Marianne?... cn met meer vlyt dan voorgaende, hoort gy?... Mie Liebrecht is versleten.... Z'hebben, viel de zoon in, z'hebben daer even zynen visschershalem naer huis gebragt, en er ont breekt zyne schepnet. Is er geld in huis? vroeg de dochter; hy moet hegraven worden.... anders laten z'hem nog liggen. Stien, in zynen stal, wrong zich van veronlweer- diging. Ik ben, ik ook, gromde hy, op al de markten van Vlaendcren geen rooden duit wecrdfmaer zoo toch heb ik niet gehandeld met mynen ouden vader!... Hoe eer uit de voeten hoe liever: durfden z*hem be graven als een' hond, zy zouden het doen!.... En dan, hy was toch zoo dom!.... Werk en wroet dan de nagelen van uw vingeren, uw leven lang, dat krvgt gy voor bescheid, voor lykredc.... Docmnis! wist ik dat myn Trien De Vriezc my niet liever zag, ik wrong haer den.... He! onderbrak hy, een ander vertoog!... Opgelet! Er waren twee buervrouwen binnen gekomen. Na eenige stonden gebeden le hebben cn wywater over liet lyk gesproeid, keerden zy zich lot de Meule broeck's. Moeder cn dochter zalen met den voorschoot in d'oogen, hun uiterste best doende om te snikken en te kermen. Welk ongeluk! welk ongeluk! kreet het wyf; waer hebben wy hel toch verdiendZoo een brave manOnze broodwinner! Wat gael cr van ons ge worden, arme weduwe, arme weezen.... en zoo 'no slechten lyd!.... De boerinnen trachten moedor en kinderen lo

De Gazet van Aalst | 1873 | | pagina 1