N° 153. Zondag 7 December 1873. 3<lc Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. Ipgf® Berigt. De Bende van Jan de Lichte.(1) Fancy-Fair Builcnlandscii Nüeuws. Aelst, 6 December. G-azette van Aelst Het Bureel van liet l>lad Is gevestigd In de Iiapellestraet IV0 11, wuer alle brieven, gelden, enz. vrachtvry moeten toegezonden worden. Abonneuienteprya fp. »h jaers, vooraf betaelbaer. Voor den buiten kan men inscliryveu In al do postkautooren, en voor de landelyke gemeenten by de briefdragers. "Wie van heden een abonnement neemt op de GAZETTE VAN AELST, voor 1874, zal het blad GRATIS ont vangen tot Nieuwjaer aenstaende. TEN VOORDEELE DER ARME KINDEREN. De Damcn bestuersters der eerste Fancy-Fair, aengemoedigd door den byval welke zy hebben ontmoet, zyn aen 't werk er een tweede op te rigten, waervan de opbrengst byzonder zal be steed worden voor liet zoo verdienstelyk werk van 't onderwys der arme kinderen. Zy doen diensvolgens eenen oproep tot uwe milddadigheid, geachte lezer, en zy twyfelen geenszins of gy zult vrygevig tot hun liefde werk bydragen. Al wat het UEd. belieft hun te doen gewor den zal in vollen dank aenvaerd worden; cigaren, lekkergoed, fantasietjes, kinderspeelgoed, en vooral kleederen en kleedingstoffen voor de armen. De Damen hopen ook dat UEd. met uw be zoek, de Fancy-Fair zult komen vereeren. Zy zal toegankelyk zyn, in de groote zael van den kring L'Union, Dynsdag 6, Woensdag 7, Don derdag 8 en Zaterdag 10 January 1874, van 40 ure 's voormiddags tot 7 ure 's avonds. Op elk een dier dagen, ten 6 ure, zullen er sürprisen zyn voor de kinderen. De giften mogen van nu af gezonden wor den by Mynheer Leirens-Eliaert, Brusselsche- slraet, te Aelst. Geachte lezer De winter, lydstip van lyden en ontbering voor den arme, is begonnen; het is duor leven en voor hem by- zonderlyk zal het seizoen hard zyn. Vergeten wy hem niet, vooral wanneer wy hem zoo gcmakkelyk kunnen ter hulpe komen. Eene kleinigheid, eene beuzeling, eene niet, uitgezet op de bank der Fancy-Fair zal, in de handen dier edelmoedige Damen honderdvoudig opbrengen. De Fancy-Fair, die nieuwe uitvinding der onuilpulbare christene liefdadigheid, heeft hier haer •eerste proef geslaen. In Aelst is, benevens zoovele andere, alweer een schoon werk gesticht: aen ons al len, kleine burgers of ryke liên, hetzelve te onder- faunen en in bloei te doen winnen. Die geeft aen den arme, leent aeii God. T WEE DE DEEL. IV. Aïe, zoo na! (53® yeTrvolg.) De vreemdeling was opgeslaen Ik kom te vernemen, sprak hy met een valsch lachje op het wezen, men zegt dat de kinderpokjes in d'omstreek heerschen.... Marianne stiet haer broer tegen den voet. Ons vader, antwoordde Jef stout en onbe schroomd, ons vader is gisteravond verdronken.... En dan? Ha! zegde de vreemdeling.... want, ziet ge, de pokjes, dat is toch zoo betrapelyk.... Daerop wenschte hy schertsend de familie den goeden avond en was de deur uit. Moeder en zoon aenzagen elkander met groote verlegenheid. 't Is Pier Putte, fluisterde de dochter; Stien is verraden!.... Stien had zich verzekerd dat zyn stalken digt was en hield den ponjaerd vaerdig. Zoo?'tls daer de Thieltenaer? vroeg Jef; hy die u onlangs, Marianne, zoo hoonend dorst bedreigen op Thieltjaermarkt? 't Is wel, nu ken ik hem. Meent hy hier den stropdrager te komon vangen, dan heeft hy het leelyk mis op. Pier Putte is een gekende ruziesto ker, en hoe min er van die soort in de bende zyn, hoe beter. Ik zal Stien bystaen en Pier van kant helpen. Braef zoo, sprak Stien, dan staen wy twee legen oenen.... Wat? Wat? hernam hy plotselings, wat? twee?.... Neen, dry.... Het land van Aelst komt hy!.... En hy slaerde verwonderd op een nieuw ingeko men. Dezen herkende niet eene der Meulebroeck's. De weduwe zag hem misnoegd aen. Wat zal 't nu zyn? morde zy. Het wordt avond; die aerdige bezoeken beginnen my te vervelen, te verontrusten: ik zou geerne slapen dezen nacht.... (i) Eigendom der Gazette van Aelst. Encycliek Tan 0. H. Vader Pius IX. De H. Vader komt eenen nieuwen omzend brief te sturenaen ganschde katlioliekevvereld. Die brief is zeer uitgebreid enallerbelangrykst. Ziellier de kortbondige inhoud ervan. De Paus verklaert vooreerst welke onafmeet- bare droefheid zyn hart onderdrukt in de tegen woordigheid van den onwaerdigen toestand tot welken de Stoel van Petrus is gebragt, en van de onzeggelyke onheilen welke er zyn uit voort gesproten voor het besluer derKerk. Sprekende van de afschaffing der kloosters te Rome, laekt hy het leugenvolle woord van Victor-Emmanuel die, in zyne laetsle Troonrede, dorst beweren dat de overweldiging van Rome hoegenaemd in niets het geestelyk gezag van den Paus had ge schonden. Overgaende tot de vervolging der Kerk in Zwitserland, looft Pius IX Mgr Mermillod en Mgr Lachat, bisschop van Bale, tegen welke beiden de aenvallen van het bestuer van Berne byzonderlyk zyn gerigt. Hy roept over die bis schoppen, en tevens over hunnen kloekmoedi gen klergé, 's Hemels mildsten zegen, terwyl liyde ingedrongen priesters banvloekt, die zich laten gebruiken door de vervolgers als wapenen om Gods Kerk te verdrukken. Overgaende tot Duitschland, haelt de Ency cliek de aenvallen aen van het pruisisch besluer tegen de katholieke Kerk. De H. Vader herin nert de brieven welke hy te dien hoofde aen koning Willem heeft moeten schryven en hy protesteert andermael, en uiterst krachtdadig, tegen de beschuldiging welke de Keizer tegen de katholieken inbragt, te weten dat zy zich pligtig hadden gemaekl aen opstand tegen staet's wetten. De Paus, integendeel, vergelykt de hou ding der duitsche katholieken aen het gedrag der apostelen en der eerste martelaers, en, op den eigen aerd van hut tydelyk en hetgeestelyk gezag vvyzende, leert hy andermael dat, zeer verre van den opstand legen de wereldlyke magt te prediken, de Kerk steeds voorhoudt van aen Cesar te geven wat Cesar toekomt; maer ook is het noodig dat men aen God geve wat God toekomt. Dat de gouvernementen het dus zichzelven en niemand anders wylen, indien zy tegenstand ontmoeten betrekkelyk wetten die aen God den oorlog verklaren. Terzelfdertyd al de wetten onderzoekende welke in Duitschland tegen de katholieken zyn uitgevaerdigd, doemt ze dc Paus formeel. Hy spreekt den banvloek uit tegen de oud-katho lieken, en namelyk legen bisschop Reinkens, alsook tegen degenen die hem hebben willen kiezen, die ertoe hebben geholpen en die, door hunne poogingen, middelen of gunst, zyne aen- hangers hebben ondersteund. Eindelyk handelt ook de Encycliek over de Jef, sluit de voordeur.... die processie zal blyven duren. Neen, neen, nog niet te sluiten, gebood de vreemdeling, er zullen er nog komen. Wie zyt gy? De bezoeker teekcndezich vluchtig, met den duim, een kruisken op de kin en spuwde eens op den vloer. De familie kende dat teeken en de vreemdeling kreeg aenstonds plaets by den haerd. Ik ben op reis voor den kapitein, sprak hy, en ik heet Lieven Faviel, van Maria-Lierde. Gy zyt welkom, Lieven Faviel, antwoordde de vrouw, maer het is my onmogelyk u, dezen nacht, te herbergen. De kluis ligt hel onderste boven. Wees zonder bekommernis; na een half uer ben ik weg. Faviel sprak geen woord meer. Hy zat met over spannen aendacht, hel oor geleend legen den wand der hut te luisteren Waerop luistert gy? vroeg Jef Meulebroeck. Stil! gebood Faviel. Ja, waerop luistert hy? vroeg de stropdrager.... Wat er omgaet weet de duivel, maer er is toch iets.... Als ze my maer in ruste laten.... Die vervloekte Pier Putte!.... Bah! van dien kant heb ik niet meer te vreezen Lieven Faviel plaetslc geheimzinnig den vinger op den mond: Er komt iemand, sprak hy met ingehouden stem. Dien zult gy binnen laten, en, na hem, nog éénen; en achter dien laetsle sluit gy de deur: wy moeten gedryen klappen.... Vrouw Meulebroeck, steek uw lamp aen. Faviel snelde den aengekondigde te gemoet, en hield hem staen voor het deurgat. Hoe zit hel? vroeg hy. De wael is het veld in, moederziel alleen. De andercx olgt hem opderlig passen. Nog eenige minuten en 'Lis effen. Is er geen volk meer buiten? Wy hebben niemand ontdekt. Faviel schudde hel hoofd. 't Is gelyk, viel hy in, 't is toch maer een roeke loos bestek. Waerom liet hy ons by hem niet? De wael ziet er ook juist geen kat uit om zonder hand schoenen aen lo vatten, en een ongeluk is gauw gekomen. vervolging welke in zekere gewesten van Ame rika tegen de Kerk is ontstaen, en zy neemt de gelegenheid te baet om in al die aenslagen de hand te toonen der vrymetselary en sekten, zoo menigmael reeds doorden H. Stoel veroordeeld. De Paus. maent de Bisschoppen aen, die vonnis sen uit het oog niet te verliezen. De Paus sluit met de goddelyke barmhartig heid in te roepen, op welke hy steunt om het einde te verhopen van al die rampen. Proces-Bazaine. Het fameus proces dat zich te Trianon ont wikkeld, trekt op zyn einde: men verzekert dat lusschen 10(l°" en 18,ten der loopende maond het vonnis zal uitgesproken worden. Hoe zal dit vonnis luiden? Het is moeielyk te voorzeg gen. Thans is men bezig met de omstandigheden der capitulatie van Metz en der overgaef van de yaendels. Wat tot heden het klaerst is bewezen, is dat de keizerlyke legers in zulken droeven en druk verwaerloosden toestand verkeerden, dat zy, ondanks den moed der soldaten en het beleid van vele goede generaels, onmogelyk opkonnen tegen het zoo nauwkeurig wel afgerigt leger van Pruisen. Wie zal hier dus de pligtige zyn? Paris-Journal eischi dal de beschuldiger van Bazaine, meester Gambetta, voor den krygs- raed worde gebragt.... Al de getuigen zyn gehoord. Generael Pour- cet heeft zyn requisilorium voorgelezen. Het stuk is in zeer strenge bewoording opgesteld, en eischt eene strenge straf. De inleiding is zeer lang; het gedrag van yerschi 11 ige officieren wordt erin hevig gelaekl. FHAK liltl'Bi. De Gaulois beschryft aldus hel dagelyksche leven van den presidentder fransche republiek. Eiken morgend staet hy op ten 5 ure, scheert zichzelve, waerna hy eene burgerlyke maer ge- woonlyk eene militaire kleeding aentrekt. Zoo min als M. Thiers bezit hy eenige voorliefde voor eenen kamerrok. Ten half zes ure, treed Pierre do slaepkamer binnen. Pierre is een oud soldaet uil Afrika, die reeds meer dan 15 jaren, als ordonnans aen den maerschalk verkleefd is. Voor hetzwaerste pensioen zou hy het voorregl niet willen af- staen om het zwarte kopje koffie te mogen ge reed maken, de champoreau zooals hy dit heet in herinnering aen Algerië. Zoodra de koffie bereid is, zadelt Pierre het lievelingspeerd zyns meesters, een volbloedige hengst die Reichshoffen medegemaekt heeft en Ja; maer gy kent hem. Als hy iets in 'l lioold heeft, kryg het er uit. Volgens hem zou het zyn eer te kort zyn gedaen met, in dees geval, iemands hulp te moeten inroepen. Man tegen man, heeft hy gezegd, een tweegevecht zonder medestaenderskapitein legen kapitein!..:. Dan, Lieven, ik geloof niet dat wy niet te vreezen hebben. Doch, gy hebt toch niets gezegd aen de Meulebroeck's, he! Geen woord. Kom in. Nog eenen van 'l land van Aelst, sprak de stropdrager: Arjaen Vagencnde, van Baveghem. 't Is zeker dat er iets op handc is. Maer wat?.... Dc arme Stien wist er waerlyk zyn latyn niet meer uit te maken. Nu heb ik hel beet, lachte eindelyk hy. Ze zyn opgezonden oin morgen de begrafenis van makker Sus by te wonen. Misschien zal de kapitein er ook by zyn, om de rouw op te leiden, vermits hy toch in de streek is.... Ze doen hem veel eer aen, aen Sus Meu lebroeck. 't Zal wellicht voor den armen Stien zooveel niet zyn.... Op den zelfden stond weergalmt een pistoolschot, niet verre van de hul. De Meulebroeck's zagen op. Ze zyn aen gang, fluisterde Vagencnde.... Maer.... waerom ook dat schieten?.... 't is goed om al de boeren.... Wie? wie is er aen gang? vroeg angstig de weduwe. Vagenende antwoordde niet en er verliep een oogenblik bange stille. Moordmoordldonk hot eensklaps in de verte: houdtaen! houdtaen! Lieven en Arjaen verbleekten. De vrouwen beefden Moordmoorden het geroep werd klaerder en klaerder, en naderde de hut. En op den zelfden stond vliegt de deur der bene- denplaels open, en een jongeling, aenzicht en handen met bloed bespat, staet in 'l midden der aenwezigen. Bergt my! bergt my!.... Haest u, doeinnis! daer zyn ze!.... Het was als of de bliksem het huis had getroffen; niemand roerde.... Doch, Lieven en Arjaen hadden hun mes getrokken. Het gloeiend oog des jongelings zoekt verwilderd rond, en.... ontdekt het bed waerop hel lyk ligt uitgestrekt. waerop de maerschalk byna dagelvks een mor- gendrid doet. Nuuwelyks begint de dag te grauwen of op eene der wegen van Versailles, rydt ingestrek- len draf een gryze ruiter, met een goedaerdig voorkomen. Het uitstapje wordt voortgezet, helzy tot aen Satory of Roquincourt om by het opstaen der soldalen tegenwoordig te zyn. Ten 7 ure is hy terug in het paleis van het presi dentschap. Na een klein oponthoud by zyne familie, be ginnen de oflicieele zaken. Een halve uer wordt er gewyd aen den wapenhandel en dan begint het ontbyt. Na het onlbyt is de beurt aen het ontvangen van afgezanten en liooge staetsbe- ambten of' by gebrek aen dit, wordt die tyd aen een nieuwen rid besteed, welke eindigt met eene jacht in den omtrek, want de jacht is het licve- lingslydvcrdryl van maerschaik Mac-Mahon. Des avonds eene halve uer voor het diner, doorbladert de president eenige dagbladen. Als alle slaelshoofden heeft hy zyn geliefkoosd dag blad. De boeken die zyne werktafel bedekken, zyn niet veeltallig; zy beslacn in de beschryving van generael Trochu over de belegering van Parys, maer dit werk is van het begin tot het einde met eigenhandige natas aengevuld. Eenvoudiger leven dan de president der re publiek doet, is byna onmogelyk. Rondom Parys zullen er nieuwe verster- kingswerken worden opgerigl. De plans wor den door eene kommissie van stafofficiers onderzocht, en deze zal eertsdaegs uitspraek doen, zoodat men spoedig de hand aen het werk zou kunnen slacn. Er zyn insgelyks bevelen gegeven, tot het versterken der nieuwe grenzen. Zou men mis schien voor een nieuwen inval beducht zyn? MALii':. Volgens een telegram uit Rome, wordt liet bevestigd, dat er rond Kersmis een konsistorie zal worden gehouden. Prins E. Allien", door den dood zyns vaders opperhoofd zyner familie geworden, heeft by den Paus een bezoek afgelegd. De benoeming van graef van Paer, lot gezant van Oostenryk by den H. Stoel, heeft eenen zeer gunstigen indruk teweeg gebragt. Voor een tiental dagen meldden wy,dat ver scheidene advokaten van Antwerpen besloten hadden eene Vlaemsche Conferentie, die de be oefening der reglswelenschapen der regterlyke welsprekendheid by middel der Nederlandsche tael tot doel heeft, in te rigten. "Wy vernemen nu, dat deze Conferentie den 20 november haer reglement gestemd heeft en dat zy een bestu rende commissie van vyf leden benoemd heeft. Reeds hebben meer den dertig leden der Op uw knieën, gebiedt hy; geen messen! wy zyn overmand En hy springt het slrooon leger in, kruipt onder de lakens, onder het kille lyk henen.... Gezwind herstellen Arjaen en Lieven de wanorde der bedstede en allen knielen prevelend neer. Vrouw Meulebroeck had den bebloeden jongeling herkend. Zy ontdekte hel aenzicht van den doode, en ging zil ten by den haerd. liet geroepmoordmoordwas gedurig genaderd, tot dal, in eens, de kluis wordt ingenomen, en vyf zes boeren, gewapend met gaffels en slokken, do benedenplaets binnen stormen. Waer is hy! waer is hy!.... De geknielde lykbidders keken met gcmacklc ver bazing op, terwyl de weduwe, voor eenig antwoord, op het lyk Wees van haren man.... De boeren, onthutst, sloegen klak en slacpmuts af, en.... twee knielden nevens de bidders. De andere zochten de kamer rond, terwyl de stout- slen aen 'l lasten lagen onder hel bed. Niemand te vinden, hygde een der zoekers. Hel is nogtans hier dal hy is binnen geloopen, niet waer, Mie Meulebroeck? vroeg dreigend een der boeren. Wie? vroeg de weduwe. De moordenacr!.... In Gods name, laet ons toch in ruste, smeekte de vrouw lastig en onverduldig, en zy wees voor do tweede mael op het lyk.... De duisternis kan ons bedrogen hebben, sprak eene van den troep. Komt, geen tyd verloren: liet zag er my een vlugge kerel uit. Er blyft nog de geitenstal, viel een andere in. Vooruil! Nauwelyks was het woord geitenstal uitgespro ken, of men vernam van dien kant een gerucht dat iedereen deed opzien. Vooruilvooruitgalmde hel nogmaels door de kamer. En de boeren die reeds in getal waren vermeerderd, stoven over hoop de strael op. Men kon hooren hoe zy eenigen tyd zochten en snuffelden builen,rond de kluis,en hoe eindelyk hunne dravende stappen vergingen in de verte. In de kamér hccrschte nog een oogenblik stille.... Men kon de harten hooren kloppen.

De Gazet van Aalst | 1873 | | pagina 1