N° 155. Zondag 21 December 1873. 3'lc Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. UT Berigt. De Bende van Jan de Lichte.(1) Aelst, 20 December. PROCES-BAZAINE. lluilenliindscli Nieuws. G-azette van Aelst Het Bureel run het blad 1» SevestiB<l In .Ie Kapelleutraet IV II, truer ulle brieven, gelden, ent. rruchtvry moeten toegetonden worden. vnnrBf bctuolbaer. Voor cleu buiten kun men tnschryven in «I «Ie postkuntooren, en voor do landelylte gemeenten by do brlefdrugera. Abonnementgprys SS fr. "sjaers, \ooi ai ix t— Wie van heden een abonnement neemt op de GAZETTE VAN AELST, voor 1874, zal het blad GRATIS ont vangen tot Nieuwjaer aenstaende. Het proees-Bazaine houdt de pers nog voort durend bezig, deze in den zin der regters, gene in dien van Bazaine; sommigen beweeren nu, dat, Bazaine aen de verachting is prys gegeven, Frankryk gewroken en over zyne neerlagen in eere hersteld is. Wy kunnen die. redeneering slechts met schouderophalen aenhooren: de font dierneer- lagen lag niet in Bazaine, de fout lag in het leger, in de natie zelve; niet een persoon was daer in verval, maer gansck het leger, gansch de natie. Bazaine heeft gefaeld volgens de strenge militaire wetten, maer als hy faelde, dan deden dit veel anderen, misschien allen; als hy plig- tig was, dan waren er anderen die misschien misdadig waren. Overigens, zooals een blad zegt, het verraed is in dit proces nergens bewézen, en toch ver- wyst men Bazaine tot de straf der verraders! Als de soldaet, die niet verraden heeft, tot deze straf verwezen werd, waertoe zal men dan de wezenlyke verraders veroordeelen'! Om dus het vonnis met algemeene stemmen te doen uitspreken, moeten er geheimzinnige redens zyn, die aen het publiek ontsnappen of wy begrypen er diets van. Met verschillende dagbladen zegden wy en blyven wy zeggen, zonder voor Bazaine hief party te trekken; de maerschalk is de zonde bok voor allen, en dat is niet regtveerdig. Indien hy pligtig is, onderzoekt dan ook het gedrag der Jules Favre, der Gambetta, der va ders van de Communevan gansch dat gouver nement van 4 september, hetwelk Frankryk heelt vernederd en geruïneerd. Men zal het zien; liet laetste woord over de zaek-Bazaine is nietgezegd, en zoo lang andere schuldigen niet getroffen worden, zal het pu bliek en zeker de geschiedenis, die veroordee ling niet bekrachtigen. Frankryk, in plaets van zich op te beuren door het vonnis, vernedert zich nog meer. Het tydstip der vervoering van maerschalk Bazaine, naer liet eiland Sainte-Marguérite, is nog niet bepaeld. M. Saillan, bestuerder der gevangenissen by het ministerie van binnen- TWEEDE DEEL. VI. Pastor-eel visiet. (5§« VERVOLG.) De kapitein, met Lieven Faviel en Adriaen Vagenende, is dus op vyeg naer het land van Aelst; in vrede zullen wy ze voor het oogenblik lalen voortreizen, want haest toch gaen wy ze ontmoeten. Wat Pier Van de Putte betreft, deze had inderdaed gezien door welk onvoorzien geval, door welke zonderlinge misgreep, de boeren, die Jan De Lichte op de hielen zalen, eensklaps waren gevallen op den vluchtenden stropdrager. Hy twyfelde geenszins of zyne hatelyke wensch ging volbragL wordenvolgens hem was Stien Merckx geklampt. Zoo zeker was hy ervan dat hy het nutteloos achtte met eigen oogen ie gaen bestatigen hoe de zaek eigenlyk was uitgemeten; ■on liy had de boeren niet gevolgd, maer was te Caster gebleven. Derhalve, al te veel nieuwsgierigheid had hem kunnen verderven. Een booswicht heeft allyd te vreezen, en vreest inderdaed allyd; en Pier Van de Putte, die wist hoe verre zyoe slechte faem was ver spreid, vreesde, ging hy te naby de hoeren achterna loopen, zeil in hunne handen te geraken, erkend te worden voor wie hy was, of door den aengehouden Slieii te worden verraden. Pier was dus te Caster gebleven, en hy verbleef er nog dry dagen. Daer, en in 't omliggende, was er veel spraek van de moord gepleegd op zekeren vreemdeling, dien niemand kende, en wiens lyk men om godswille en uit compassie, had begraven op Casler-kerkhof, nevens dat van Sus Meulebrocck. 31en vertelde en herhaelde hoe die en die boer den moordenaer hadden betrapt en hem op het spoor waren gesprongen. Maer die goede lieden moesten die nagezette prooi hebben ge- (1) Eigendom der Gazette vak Aelst. landsche zaken, is echter naer dit eiland ver trokken, om er de noodige schikkingen te nemen, tot het ontvangen van den veroordeelde des 1° krygsraeds. Mevrouw Bazaine is verwittigd, dat zy met hare kinderen by haren echtgenoot mag ver- blyven. Het eiland Sainte-Marguérite ligt tegenover Cannes, op ongeveer eene engelsohe inyl van de kust. Het eiland zelve is zes kilometers lang, en ongeveer 1500 meters breed. Het fort dat de eenige bewoonde plaets op het eiland uitmaekt, ligt aen het oostelyke punt, tegenover de Kaep Antibes. Achter hel lort strekt zich eene schoone ingesloten hof uit, waerin de schoonste oranjeboomen van die streek groeien. Het overige des eilands is over dekt met een boscn mirten en eikenboomen. Het fort diende vroeger tot gevangenis aen die Araben, welke onder de laetste oproeren in Algerië, den Franschen in handen vielen. Het eiland Sainte-Marguérite is door eenzee arm van het eiland Saint-Honorat gescheiden. Dit laetste eiland werd eenige jaren geleden door een Engelschman aengekocht, met de overblyfsels der oudste abdy uit den tyd der Gallen. Naer die abdy werden de beide eilan den de groep der Lerins-eilanden genoemd. Mevrouw Bazaine gaet haer hotel verkoopen, dat haer echtgenoot bezit in den Avenue José- phine. Dit gebouw heeft eene weerde van on geveer 300,000 fr. Tot hoever zouden de onkosten van het pro ces opklimmen, die, zooals men weet, door maerschalk Bazaine moeten betaeld worden? Men spreekt over eene som die tot boven de 500,000 Ir. zou beloopenDie som is zoo groot dat zy verre het vermogen van den maerschalk zal te boven gaen. Te rekenen van maendag, 15 december, ten 11 ure 's morgends, mag maerschalk Bazaine, buiten zyne naeste bloedverwanten, niemand meer ontvangen dan persoonen welke hiertoe byzondere vergunning ontvangen hebben van den minister van binnenlandsche zaken. Al de brieven welke hem worden toegezonden, zal hy niet meer ontvangen dan geopend en ge lezen en onder oogpunt der waekzaemheid is hy onderhevig aen gewoon stelsel dat hierby gevolgd wordt voor de gevangenen. Zoo het schynt wordt er eene interpellatie verwacht van de linkerzy, betrekkelyk de vry- heid, welke het gouvernement nog dacht te la ten aen den maerschalk. - De gevangene is kalm en beraden om zyn lot met gelatenheid te dragen. mist, want er wierd van geen hoegenaemde aenhou- ding gewag gemaekt. Oudcrvraegde men die boeren zeiven, zy trokken de schouders op en antwoordden niet. Pier trok naer Oudenaerde. Ily nam inlichtingen in de kroegen, en, zegde men hem, sedert een gansche maend was er in Oudenaerde niemand opgebragt. Hy vertrok naerKorlryk. Dc lezer herinnert zich wal Pier Putte, den avond der inbraek op Harlebeke, zegde, te welen dal hy was hy gekomen, niet uit gehoorzaamheid voor den kapitein, maer enkel omdat hy voor hel oogenblik geld noodig had. De lezer heeft ook niel vergelen dat, in de bohemerskrocht, waer de vcrdceling van den buit plaets had, Pier Putte zyn paert geld van de tafel had gesmeten, eischende zyn volle zesde deel, en 7.weerend en vloekend dat hy met Jan De Lichte geen gemeens had. Pier, na hy, mishandeld door Stien Merckx, de krocht was uilgedreven en hel veld was ingevlucht, bezat nog dertien permissie schellingen, ily had ze verlcefd sedert dien,en inde kroegen van Oudenaerde, was zyn laetste duit gebleven. Hy was noglans den weg op naer Kortryk. Den eersten dag bedelde hy; en, dien nacht, sliep hy achter eene haeg, met zyne maeg vol honger. Den tweeden dag ving hy wat anders aen. Hy speelde lamclyk wel de viool. In de processtukken staet PierVande Putteaengeleekendalszyndedorscher en vioolspeler van stiel. Met zynen dorschvlegel be kreunde hy zich weinig; maer zyn speeltuig verliet hem nooit. Hy droeg hel in cenen lederen zak op den rug. Als het ergens op stelen of inbreken aenkwam want Pier Putte was vooral dief van stiel verborg hy zyne viool ergens in den boschkant, uit vrees dat de kostbare stradaveerzooals hy zyn snaer- tuig heette, in den stryd mogt omkomen. En dat was waerlyk vvys bedacht, want, hy de bofftmers, bv voorbeeld, waer Pier zoo ernstig gcvacr liep zonder gebroken lenden niet uit te spelen, had dc kostbare stradaveer ruimschoots het lol gedeeld van zynen meester. Dan, des anderendaegs, viel Pier met nieuwen FRANKRYK. In de Nationale Vergadering heeft M.Dahr- rel eene petitie neergelegd, met 120,000 hand- teekens hekleed, en waerby het herstel van Hendrik V wordt gevraegd. De kommissie van het budjet heeft mede- deeling ontvangen van de overeenkomst, ge sloten tussclien de ministers van financiën en openbare werken, de vertegenwoordigers van den burgerlyken lyst voor Napoleon HI en M. ltouher, als vertegenwoordiger van keizerin Eugenie. In dat stuk wordt bepaeld, dat de Stact aen de keizerin zal teruggeven: liet chineescli museum in het kasteel Fontainebleau, de kol- lektie wapens in liet kasteel Pierrefonds en al de kunstvoorwerpen, voor rekening van den civieleri lyst des keizers gekocht, of aen hem geschonken. Verder verbindt zicli de Staet, aen dc keizerin eene som van 3 millioen by 'jaerlyk- sclie allossing te voldoen. De kommissie zal over deze overeenkomst beraedslagen. DUITHOIILAND. De koningin weduwe Elisabeth van Pruisen, is verleden zondag nacht overleden. De erfprins van Pruisen is dien nacht aengekomen om zyne tante een laetste bezoek te brengen. De overledene was dochter van Maximiliaen I koning van Beieren en geboren den 13 novem ber 1801. In 1823 huwde zy met Frederik Wil helm IV; zy bewerkte de verzoening van het hof met den H. Stoel en nam een groot aendeel in alle politieke aengelegenheden tot den dood haer echtgenoot uit het leven rukte. Sedert dien leefde zy afgezonderd en sleet hare dagen in godvruchtige oefeningen. Allyd nog kerkvervolging in Pruisen: de regtbank lieefl Mgr Försler, bisschop van Bres- lau, veroordeeld tot eene boete van 11,600 tha ler, of in geval van nielbetaling tot gevangenis straf, voor den tyd van twee jaren, omdat hy, zooals het in zyn regt was, 29 geestelyken had benoemd. ITALIË. De Paus, welke thans eene goede gezondheid geniet, heefteen grootgelal vreemde en romein- sche dames ontvangen. In eene korte toespraek zegde hy, dat zy hare zonen moeten behoeden tegen de revolutionnaii e verleidingen, welke de oorzack zyn van al de onheilen. De H. Vader voegde er by, dat om liet einde der rampen te bekomen, men de goede werken by de gebeden moet voegen. De fransche dagbladschryver M. Veuillot, is insgelyks door den Pans ontvangen. De terugkomst van M. de Courcelles beeft in het Vatikaen eene groote voldoening veroor zaakt. Men verzekert dat er den 18 meert 1874, een tweede konsislorie zal worden gehouden. Men meldt uil Rome dat de generaels der verschillende orders, by gelegenheid van het moed aen 't vylen, al waer hy, langs de baen, huizen of huiten ontmoette. Dien dag deed hy er zelfs wal by: niet alleen speelde hy, maer hy zong, en dat nog de vermaerdsle lickens van dien tyd.... Zyne drukke moeite had, alles juist gerekcud, eene korst zwart brood bvgebragt.... In den namiddag deed hy nog meer: hy speelde, zong cn danste'I Was al te vergeefs; Pier had geen kans, en nog eens zou hy met cenen legen huik gaen slapen.... Dal maekte geenszins zyne rekening; hy werd gram en ongeduldig. Het is niet meer uil te houden, sprak hy; en hy slak zyne viool in eeneu elzenkant. Dat was slccht'leeken. Op dees uer was hy Ansegem genaderd, half wege Oudenaerde cn Kortryk. Pier ging aon 't snuffelen rond de pachthoven. Wal zo my niet willen geven, dreigde hy, zal ik stelen! En, snuffelend heen cn weer, had hy eindelyk stand genomen voor eene schuer. Pier zag rond, ontdekte niemand, liglle de klink, sloop binnen en verborg zich onder de schoven. Van hier geraekt men verder, gromde hy. De avond was reeds gevallen en, dry uren later, lagen de bewoners der hofstede in hunnen eersten slaep vergeten. Pier was uil zyn hol gekropen en stond op den voorhof uil te kyken, zoekende hoe en langs waer hy best zou binnen geraken. Wat Pier hier ging wagen was een roekeloos spol. Hy was alleen en hy kende het huis geenszins. Maer Pier was stout cn, vooral Pier had honger. Hy was zachtjes de deur gaen bestatigen: zy was digi gegrendeld en rondom in steen gemetseld. Dry stappen, lings af, slond het waschhuis. Het was maer een klecmen hok en Pier viel aenstonds aen 't werk. Uit al zyne magt drukte hy den schouder legen den wand, dat de latten kraeklen. Gevonden! juichttc hy. En in allerhaest haelde hy de klei uit, dan do lallen, en slak het hoofd door het gapend hol. Gevonden! herhaelde hy. Maer, op den zelfden oogenblik, voelt hy zich zoo aenstaende Kersfeest, hunne gelukwenschen aen Z. H. den Paus gebragt hebben. De gene raal der Cistercianen bedankte den Paus voor de krachtdadigheid welke hy aen den dag legt, by liet verdedigen der geestelyke korporalien en voor de getuigenis van hoogachting, welke Z. H. hun gegeven heeft, door eenige klooster lingen aen te duiden tot de weerdigheid van kardinalen. Z. H. heeft geantwoord dat de kerk niets te duchten had van de tegenwoordige beproeving; dat zy al tyd zegepraelde sedert negentien eeuwen en dat de hevigheid der vervolging zelve be wees dat deze beproeving haer einde genaekte. ZWITSERLAND. Wy hebben gemeld, dal de zwilsersche bonds- raed besloten had, alle diplomatieke betrekking met den H. Stoel af le breken, cn tevens den pauselykennuncius,Mgr Agnozzi, verzocht had, het land te verlaten. Eene depeche uil Bern verzekert thans, dat deze beslissing door de bondsvergadering niet zal goedgekeurd worden, cn dat de meerder heid, de beslaende betrekkingen met den II. Stoel, tot aen den dood van Pius IX, wil be houden. gPAlVJE. Byzondere brieven uit Carthagena zeggen, dat die stad nog levensmiddelen voor elf weken bezit; ook zyn er oorlogsmunitiën genoeg voor handen. Het garnizoen wil zich lol het uiterste verdedigen. Barcelona is geheel in opschudding, ten gevolge van eene pooging der aenhangers van het Cantonnidad, om het voorbeeld van Cartha gena te volgen en een onafhaukelyk bestuer te vormen. Die pooging schynt echter mislukt enden op roer onderdrukt te zyn, ten gevolge der over- magt van de gouvernementstroepen, welke ty- dig het hoofd verpletten aen de nieuwe moei- lykheden, die hieruit voor het gouvernement van M. Castelar moesten voortspruiten. De troepen werden uitgezonden om bezit te nemen van de Hoogeschool.de Beurs, de piazza de Calalona, de piazza Pado, de Gasthuisstraat en de Sinl-Paulusstraet. Üf nu de overmagt der republiekeinsche troepen den moed ontnam aen de kanlonnistcn, ofwel dat deze op eene guns tiger gelegenheid zoeken te wachten, de oproer had voor het oogenblik geene verdere gevolgen cn de troepen trokken naer hunne kazernen terug. Al de hoop der republiekeinen bestaet in de krachtdadigheid van generaal Martinez Campos, die met vernieuwde kracht de operatiën tegen de Garlisten moet hernemen. De geldelyke toestana der schatkist laet veel Le wenschen en de gapingen welke hierin ont- staen, kunnen niet gedekt worden. Al de ge wone middelen om geld te hekomen, dat, om regt uit le spreken, eer verslonden dan ont vangen is,zyn uitgeput cn het is slechts met pyfilykwreed genepen in de braeivan zyn regterbecn, dal hy, onvryvvillig, een luiden kreet uit, en hel hoofd "terug trekt om te zien wal er omgaet. Ily had enkel le doen mei den hond van den pach ter, die 's nachts allyd los liep, een feilen schapers hond die de gewoonte had van eerst te bylen en dan te blaffen.... Op een, twee, dry stond geheel de hoeve in rep en roer, en Pier had nauwlyks den tyd om over hek en haeg le springen en hel veld in tc loopen. Mislukt! vloekte hy, mislukt! maer.... ik zal weerkomen En hy zocht zyne viool en vloog in vollen dollen draf regt naer Kortryk. In kapittel VII, eerste deel, hebben wy gezegd wio Ci.es Tineke was, de eerste brodspeler in de bende. Thans hebben wy Pier Van de Putte voor hande, den tweeden dwarsdryver. Tcrwyl hy op loop is naer Kortryk, nemen wy de gelegenheid te baet om nadere kennis met dal slecht karakter te maken. Pieler Van de Putte, geborlig van Thiell, was, toen hy den 11 october 1748, le Aelst gehangen werd, juist vyf-en-lwintig jaer oud. In den ouderdom van 17 jaer, werd hy le Gent aengehouden voor verscheidene dieften, cn gegees- seld voor dc poort van hel gevangenhuis. Twee jaer later trouwde hy le Dentergcm met zekere Annemie Vercruyssen, twaelf jaer ouder dan hy, en hy bleef le Dentcrgem wonen. Daer kreeg hy dc krauwage, de barbier van 't dorp schreef hem als geneesmiddel voor eikenschors met hondsgras te koken cn zich daermee te wasschcn. Of de remedie goed was, welen wy niel. Dan, Pier trok naer Ansegembosch en schond dc schoonste hoornen van hel woud. Na ze gestroopt te hebben zaegde hy ze af, omdat ze nu toch dood waren, zegde hy, en hy verkocht ze voor brandhout. Maer de dorpssergeanlen kwamen er lusschen en Pier werd aengehouden in zyn huis le Dentergem. Onder wege ontsnapte hy; maer zyne wakers gaven vuer en Pier kreeg eenen kogel in de bil en eenen tweeden in hel lyf. Hy werd naer Kortryk vervoerd, en aldaer gegecsscld en ver bannen. Pier keerde naer Dentergem terug, waer hy

De Gazet van Aalst | 1873 | | pagina 1