N° 156. Zondag 28 December 1873. 4dc Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. UT Berigt. De Bende van Jan de Lichte. Aelst, 27 December. Buitenlandsch Nieuws. GrSizott© van Aclst Het Bureel Uet bled U geve9tl®d In de Kupelleetraet 11. »uer „He brieven, «elden, ene. vr.ehtvry toegegouden worden. Abonnemeoteprys 2S ifr. 'sjaer», vooraf botuelbaer. Voor den bulten kail men Inachryven In nl de poatkuntooren, en voor do landelyko gemeenten by de briefdrager** Wie van heden een abonnement neemt op de GAZETTE VAN AELST, voor 1874, zal het blad GRATIS ont vangen tot Nieuwjaer aenstaende. SPANJE. Het bombardement van Carthagena wordt nog gedurig voortgezet. Of echter de verdediging der stad door dit gedurig beschieten sterk gefnuikt is, mag oppervlakkig als zeer onzeker beschouwd wor den, want Carthagena is misschien de sterkste plaets uit geheel Spanje. Wel spreken gouvernementeele tydingen over gedurige overwinningen op de belegerden en de neerlagen welke deze altyd oploopen, wanneer zy het wagen een uitval te doen; maer waerom zyn dan die aenzienlyke versterkingen noodig die nog op 't einde der verleden weck door het gouvernement naer Carthagena gezon den zyn, om het belegeringskorps van generaei Martinez Dominguez te ondersteunen? Geheel de werking van het eskader schynt te bestaan in op- en afvaren, om, hetzy te Alicante of in eene andere kustplaets kolen in te nemen, want van eene werkdadige deelne ming aen de bestoking van den hooldzetel des ■cantonnidads, wordt nergens melding gemaekt. Vandaeg loopt het gerucht, dat er een bus- kruitmagazyn der belegerde stad is in de lucht gesprongen. Die ramp is toe te schryven aen bet uitwerksel der nieuwe battery in de voor stad San-Antonio, welke de puerto di Madrid beheerscht. De battery ligt ongeveer 1200 meters van de stadswallen verwyderd. liet engelsch kerkhof dat slechts twee derden van dien afstand buiten de stadsgrachten ligt, schynt ook in bezit der belegeraers te zyn; maer al die vooruitwerkende bewegingen heb ben tot nog toe de poorten der stad niet ge opend. Wel zeggen de gouvernements-berigten dat de junta revolutionnar gebruik maekte van de ontroering die ontstond door het springen van het buskruitmagazyn om de plaets te ontruimen en een goed heenkomen te zoeken, deze in België, die in Zwitserland en gene in Engeland. Tot nu toe echter bestond de geheele magt van het gouvernement tegenover Carthagena in officieele overwinningen, welke eenige dagen later op niets, ja somtyds op neerlagen uit kwamen. (i) Ziehier tot welke middelen het gouverne ment toevlugt neemt Generaei Martinez Dominguez, de opperbe velhebber van het belegeringskorps, heelt op eene bedekte wys de volgende proklamatie binnen de stad doen aenplakken. Indulto, Geheele en onverdeelde kwylschelding, zonder onderscheid van rang, aen allen die binnen dry dagen zich overgeven. Indien de tegenstand nog voortduert geschiedt dit met de hoop om te kunnen ontvluchten; maer de weg langs zee is bewaekt en wee hen, die nog zullen weerstand bieden! De kracht moet aen de wet blyven: na de ver giffenis eene strenge en bloedige justicie, want de- menschelykheid en de oorlogswetlen veroordeelen de werken der verdwaelde Carlhageners. Een laetste telegrafisch berigt uit Parnam zegt, dat de republikeinsche vloot voor de zooveelste mael zee gekozen heelt, na een on- gelukkigen aenval tegen de stad, waerby het eskader van de fregatten der oproerlingen ernstige schade bekwam. De oproerlingen, zegt dit berigt, bezitten levensmiddelen en oorlogsmunitiën in over vloed. Madrid is geheel in opschudding, ten ge volge van het afgekondigde manifest der hooi den van de Alfonsisten party der hoofdstad. Er zyn ontzachelyke militaire voorzorgen genomen, om eiken oproer den voet op den nek te plaetsen. Tegen het alfonsisliscli komiteit zyn aenhoudingsinandaten uilgeveerdigd. Ziehier hoe dit manifest luidt: Zoolang het algemeen gevacr niet voor het vaderland verdwenen was, werd het do plicht van al de Spanjaerden, zonder onderscheid van party, zich by elkander aen te sluiten, om de plegers der moorderyen te Alcoq en de woedende intransigents van Carthagena te verdelgen. In tegenwoordigheid van het republiekeinsch gouvernement echter, dal door' zyne schuld, niet alleen de oproerige communards de overhand lael nemen, maer de Carlisten lot tegen Madrid toe heeft laten vooruitrukken, wordt het de pligt der alfon- sislische party om de natie ondanks liaer zelve te ■edden. Dat dus al de ecrlyke mannen zich onder onze vlag scharen, want het gevaer is dreigend, de minu ten zyn geteldI)e Alfonsisten willen niet dat het vaderland zich in 't verderf stort! Bloedig gevecht tusschen de Carlisten en Republiekeinen! Zoo luidt een berigt van 20 december, uit Hcndaye. Generaei Moriones ver loor in dien veldslag 1800 man aen dooden en gekwetsten; maer bleef, volgens telegrafisch oerigt, meester van het slagveld en zuiverde de baen op Tolosavan vyanden. De veldslag van Villatona of Andoain zal be roemd blyven in de spaensche geschiedenis, en de tydingen welke t-e Madrid aenkwamen over den opperbevelhebber van het noorderleger zyn TWEEDE DEEL. VI. Paetoreel vlsiet. (56* VERVOLG.) 's Anderendaegs in den namiddag, kwam Pier Putte toe in het brandewynhuis by de Lei-brugge, uitgeput aen krachten en aen moed. Hy vroeg eten. Bazin Siska die erkende wien zy voor handen had *3n die anders voor een makker haer laetste stuk brood uit den mond had gespaerd, liet den ingekomen staen waer hy stond en trok zonder een woord te spreken de achterkeuken binnen. Geen twee minuten later kwam vooruit in het deurgat der keuken, iemand wiens onverwachte ver- schyning den vioolspeler zeer onaengenaem moest verrassen, want hy stond grommelend op en keerde naer de voordeur. De andere viel luidkeels aen 't lachenhy scheen tamelyk by drank. He Pier! riep hy, zoo haestig?.... Het huis staet immers in brand niet.... en gy valt aen 't loopen zon der zelfs nieuws te vragen van.... van den stropdra ger!.... Pier stond. He wel? vroeg hy. He wel, brabbelde de spotter, ik heb den strop drager noch gehoord noch gezien. Bygevolg ik heb hem niet vermoord.... Het spyl my u die kleine vol doening niet te hebben kunnen geven.... Thans zit de jongen ergens op den molen waer de duivel de wielen draeit.... Pier was al vloekend de herberg uitgeloopcn, Maer de andere zat hem achterna, en sleurde Pier hy den kraeg de keuken in. Zie, lachte hy, dat is beter, meen ik, dan dien onnoozelen Stien Merckx zyn hielen te loopen rieken! En dit zeggende wees hy op de tafel. De tafel stond nog ten volle opgediend met rookend gebraed en wyn in overvloed.... (4) Eigendom der Gazette van Aelst. eel geruststellender, want generaei Moriones moet, ondanks zyne duchtige verliezen, er in jelukt zyn, zich uit den engen kring los te wer- ten, waerin deCarlisten hem binnen Tolosa op gesloten hielden. Al do straten en openbare plaetsen te Ma drid zyn gevlagd en verlicht geweest, om de overwinning te vieren welke Spanje op Amerika behaelde in de zaek van den Virginus. Dit feest werd echter een weinig verbitterd, door het aen§taende vertrek van generaei Sickles, als vertegenwoordiger der Vereenigde-Staten. FUAYKItYK. Bazaine is de negende maerschalk van Frank- ryk die ter dood werd veroordeeld. Zyne lotge- nooten waren: 1. Gilles de Laval, maerschalk van Retz, wegens het bedryven van versohrik- kelyke moorden en gruwelyke wreedheden in 1440 te Nantes opgehangen, waerna zyn lyk verbrand werd. 2. Louis de Luxembourg, graef de St-Pol, konstabel van Frankryk, den 19 december '1475 op de place de Grève teParys onthoofd, als samenzweerder tegen Karei VII en Lodewyk XI. 3. Charles de Gontaut, her tog de Biron, 11 july 1602 in de Bastille ont hoofd, als samenzweerder legen den Staet. 4. Hendrik II. hertog van Montmorency, in den slag van Castelnaudy gevangen genomen en aen de koninklyke troepen overgeleverd^ den 30 October 1632 te Toulouseonthooid.5. Maer schalk de Marillac, den 10 mei 1632 te Parys op de place de Grève onthooid, Ier zake van een samenzwering tegen het leven van kardinael Richelieu. 6. Baron de Luckncr, verdacht van landverraed en onthoofd krachtens vonnis der revolutionaire regtbank.in 1794.7. Phi lippe de Noailles, hertog de Mouchy, in den ou derdom van 64 jaren, met zyne echtgenote Anna d'Aspagon, in 1794 geguillotineerd alsaenlian- ger en verdediger van Lodewyk XVI. 8. Maer schalk Ney, den 7 december 1815 gefusilleerd. Bazaine is dus de eerste maerschalk van Frankryk die de over hem uilgesproken dood straf niet ondergaet. De dag, waerop maerschalk Bazaine naer het eiland Sainte-Marguérite zal vertrekken, is nog niet bepaeld. Er zyn te Antibes twee kom- pagnies linietroepen aengewezen, welke het garnizoen van het fort op het eiland zullen uit maken. DUITSCÏILAND. In de officieele kringen te Berlyn heerscht sedert eenigen tyd eene groote verbittering tegen Frankryk. Als de oorzaken daervan wor den opgegevende benoeming van den graef Chaudordy tot een hoogen post,alsook een inci dent dat op 'eene receptie by maerschalk Mac- Mahon, tusschen de baronnes Rothschild en M. von Arnim, zou hebben plaets gehad en waerover nog geene nadere byzonderheden gekend zyn. De goede geur alleen deed den uitgohoBgerden Pier den mond wateren, en hel looneel van zoo veel weelde scheen hem een bittere hoon aen zyne eigene ellende toegebragt.... Met tranen in d'oogen aenzag hy den spotter en zyne beenen begonnen te wagge len. En zeggen, voegde de spotter erby, de armen in de hoogte zwierend, en zeggen, jongen lief, dat die kermis hier alzoo reeds dry weken duerl!.... T Is om van te.... creveeren!.... Spylig toch dal gy geen vier- ticn dagen vroeger zyl bygekomen; gy had kunnen moelekken. Jef, kreet Pier, spaer my uw spolterny: ik, ik sterf van honger!.... Jef veranderde eensklaps van toon 't Is uw schuld! viel hy uil; sterft gy van honger gy hebt maer juist wat gy verdiend!.... Dal komt et- van van naer uw paerl te spuwen als groeide het geld ons op den rug!.... Dat zal u leeren den dwarsdryver uit te hangen en op te spelen tegen den kapitein.... Dal is een eerste les: wacht u van de tweede, want Jan.... Pier Van de Putte kon het niet meer uithouden, Het kille zweel stond hem op het voorhoofd, hy werd bleek als de dood en zeeg ontzenuwd neer op eenen stoel. JefLehouck! kermde hy.... Bliksems, riep Jef verrast, het schynt dat hel gemeend is!.... Eh Pier! 't was maer om te lachen' En hy schodderde hem geweldig op zynen stoel. Pier zat gansch bedwelmd van flauwte. He! Siska! he Marten, riep Jef; kamaraQd Pier gaet sterven Bazin en Baes kwamen loegeloopen. Er werd den zieke vleeschnal en wyn ingegeven en hy bekwam, Waer ben ik? stamelde hy. By vrienden.... Val aen! sprak Jef, en hy plael- sle voor den halfdooden Pier tie reste van een lekker kicken. Pier greep het verslindend aen. Zoo haestig niet! viel Jef in, lervvyl hy den makker de stukken uit de gekrampte vuisten sleurde; zoo haestig niet, gy zyt overhongerd en gy gaet u overeten, en dan waert gy zeker dood Pier liet zich begaen en liet zich laven en spyzen als een onmagtig kind. De onrust over den gezondheidstoestand van keizer Wilhelm, baertnog aenhoudend veel onrust. Eiken morgend zal er een officieel ge- zondheidsbullelyn verschynen over de meer en meer onrustwekkende keering der ziekte. Een besluit van den minister van oorlog, gedagteekend 20 november, aen het adres van het komiteit der genie te Keulen, beveelt de afbraek der oude versterkingen dier plaets en de oprichting eener nieuwe omheining waerby gebruik zal gemaekt worden van de oude stads wallen. Het komiteit moet zoohaesf mogelyk tot de uitvoering overgaen. Men schryft uit Berlyn, dat er aldaer in al de arsenalen en yzergicteryen van het gou vernement eene buitengewone bedryvighcid heerscht. Do bewapening der garde met het nieuwe'Mausergeweer wordt bespoedigd en de fabrikalie der nieuwe veldkanons" wordt zoo vlytig mogelyk voortgezet. Dat kan zeker tot geen be wys dienen* der vredelievende inzichten van keizer Wilhelm. Dit belet niet dat de Norlh-Deuts. Zeitung, het olficieuse orgaen van het berlyner kabinet, zyne verwondering uitdrukt, omdat het oov- logsbudjet van Frankryk met 26 4/2 millioen vermeerderd wordt, liet blad vindt dit on- noodig, dewyl Frankryk door niemand wordt bedreigd, en dat al de mogendheden deszelfs bloei en welvaert verlangen. De Reichsanzeiger bevat de wet, waerdoor voortaen de oude duitsche mylen van 7,500 meters afgeschaft wordt en vervangen is door dert kilometer, om den afstand in Duitschland te meten. ITALIË. Maendag morgend heeft de Paus een kon- sistorie gehouden en de volgende kardinacls- bcnoemingen gedaenMgr de Nascimento do Moraes Cardoso, patriark van Lissabon; Mgr Guibert, aertsbisschop van Parys; Mgr Regnier, aertsbisschop van Kamerryk; Mgr de Simor, aertsbisschop van Gran; Mgr de Tornoczy, aerts bisschop van Salzburg; Mgr Chigi, apostolieke nuncius te Parys; Mgr Mariano Barrio y Fer nandez, aertsbisschop van Valencië; Mgr Mari- ano-Falcinelli Antoniacci, nuncius van den H. Stoel to Weenen; Mgr Alex. Franchi, nuncius van den 11. Stoel te Madrid; Mgr L. Oreglia de Santo-Slefano, nuncius van den H. Stoel te Lis sabon; de eerw. pater Tarquini, der sociëteit* Jesus; de eerw. pater Martinelli, monnik der St-Augustinus-order. In hetzelfde konsistorie heeft de li. Vader ook vier bisschoppen in partibus infidelium be noemd en dry bisschoppen in Italië. Verder heeft Z. 11. nog benoemd: Mgr OEteanu, bis schop van Gran-Varadin (Hongarië); Mgr Corona, bisschop van San-Luis de Potosi; Mgr Hillion, bisschop van Haïti. Zoo was allengskens de avond gevallen en Pier Van de Putte, hersteld en versterkt, zat racl Jef te praten in de keuken rond den haerd. Pier had zyne droeve avonturen verteld. Al wal u sedert dry weken is wedervaren, her- haeldeJef, al uw miserie, is alleen aen u te wylcn. Ik,ik heb geen avonturen gehad, ten zy dal ik, lerwyl gy verhongerd langs de baen liept gelyk een verlaten hond,ik hier zat te smullen op myn deel, by den koop man van Harlebeke gewonnen. Wat gaet u den strop drager aen? Hadl gy uwe afranseling niet verdient? Of is het misschien de eerste die gy krygl in uw le ven?.... Laet uwen rug eens zien, Pier, ik weet hoe ze te Kortryk de.... Nu, nu, maek u niet gram, 't is enkel malle praet.... Maer nu, zeg eens, en dal is wel 't gewigligstegy moogt hier verblyven tot morgen, mtfer dan, waer henen. Ik blyf hier nog een weck, antwoordde Pier, 't is hier goed. Ha! ha! lachlte Jef, niet slecht bedacht. Maer, jongen lief, gy zyt geen duit ryk en noch Baes noch Bazin zullen u borgengy staet te veel in de bael by iedereen. Wat my betreft, ik.... Ge zult gy voor my betalen, op later weergevens. Ik zou het gaern. Al zyt gy maer een lastig ventje, een leelyk ruziemakerken, dat is toch geen rede om 'nen makker in den nood te verlaten:gy hebt het dezen namiddag ondervonden. He Wel? Jef. He wel, Pier, 't is op by Jef, allemael op, op tot op den bodem.... En Jef sloeg op zynen vestzak, die plat ydcl was. Pier schudde wanhopig het hoofd en viel in ernstig bedenken verslonden. Ja maer, hernam Jef, daermce zyn wy niet dood Ik ben nu de kêrmis gewoon en ik wil ze volhouden zoolang er kans is. Morgen vroeg ról ik hier myn mat ten op en ik trek naer Ruysselede: ik ben daer den pastoor een visiet schuldig.... Hebt gy nog hart in 't lyf dan zult gy mecgaen. Pier zag op. Te Ruysselede: vroeg hy, by den pastoor?.... Ik ken hem.... Jef, sprak hy, zynen makker de hand drukkende, Jef ik ga mee. Niet lang geleden vroeg ik dien pastoor eene aelmoes, en weet gy wal ik kreeg? Een lang sermoon: hy zegde dat ik veel beter zou doen te werken dan te bedelen, en daerop liet hy my staen. Jef lachte hartelyk. Pier, sprak hv, arme jongen, gy staet overal in de beet. Ik ben zeker dat men u in uw wieg eene kwade hand heeft gelegd. Is er wel een vrygevig en milddadig man op aerde, hel is wel de pastor van Ruysselede; hy geeft al weg wat hy heeft en er gaet menige dag in 'tjaer voorby dat hy geen halve kroon ryk is. Dal weet ik. wat gaet gy dan verrichten by den pastor van Ruysselede? Snul die ge zyl! Kom ik u niet te zeggen dat ik wil kermis houden zoolang het duren kan? Eh wel, 'l is het saizoen der zendingenen geraken wy er aen geen geld, wy zullen er in den kelder genoeg vinden om nog minstens veertien dagen in overvloed te leven. Verslaen, sprak Pier. Zonder te rekenen de gepaste saus op worst en verkensribbekens, een goéde kan wyn. Vooruit dus. Maer zeg, Jef, Ruysselede ligt juist in de gebuertc niet en eer wy ginder zyn, hoe gera ken wy aen de kost? Gy hebt niets meer te verleren, noch ik? Pier, ik ben twintig jacr ouder dan gy; gy hebt gebedeld langs de baen, gy*zyl van de bende van Jan De Lichte, en gy hebt niets bekomen!.... Morgen zal ik u eene les geven. Wal zult gy doen? Wacht het af. Gy vat uwe viool en ik myn lier en zoo trekken wy regt naer Thielt Wy zullen geen honger lyden, ik beloof het u. Waerom naer Thielt? vroeg Pier meesmuilend. Naer Thielt by Jef Van de Made. Hy kent de pas- lory en zonder hem is er kans van te varen gelyk gy, Pier, komt uil te melen op Anscgem. En nu, kom slapen. Gy hebt lang genoeg een doornhaeg voor hoofdkussen gehad;dezen nacht zult gy op lange plui men rusten. T Is juist niet koninklyk,maer voor man nen als wy is 't goed genoeg. Kom, Pier. (Wordt voortgezet). Jef Lehouck staet in de processtukken aengeteckend al» Liereman.

De Gazet van Aalst | 1873 | | pagina 1